مقاله در مورد‌درباره Wap

word قابل ویرایش
26 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

درباره Wap

مقدمه :
امروزه به دلیل وابستگی شدید کاربران متحرک به دستگاههای قابل حمل_ جهت تماس کاربران به یکدیگر ، دسترسی به یکدیگر و دستیابی به دفتر آدرس _ شاهد گسترش روزافزون انواع تلفنهای سلولی ، پی جو و دستگاههای دیجیتالی شخصی (PDA) می باشیم تا جایی که حمل این دستگاهها در حد در دست داشتن ساعت مچی ، حمل کیف دستی یا به همراه داشتن دسته کلید ضروری و طبیعی به نظر می رسد . در ضمن نسخه های جدید دستگاههای بی سیم یا Handset ها به کاربران امکان می دهند تا فارغ از زمان و مکان پیامهای email خود را ارسال و دریافت کرده ، از آخرین اخبارو بازار بورس آگاه شده و به سرور وب دست یابند.
یکی از مهمـترین فناوریهایی که فرصتـهای بی نظـیری را در اختـیار کاربران متحرک قـرار می دهد پروتکل برنامه بی سیم یا WAP – استانداردی جهت به کارگیری ارتباطات و برنامه های سرور/ سرویس گیرنده بی سیم – می باشد . بنابر محاسبات شرکت داده های بین المللی (IDC) ، تعداد Handset های مجهز به WAP از۹۹ میلیون در انتهای سال ۲۰۰۰ به ۳/۱ بیلیون تا سال ۲۰۰۴ خواهد رسید .

هم اکنون بسیاری دیگر از شرکتهای فروشنده نیز در کنار شرکتهای Handset ، توسعه WAP و پشتیبانی از تجارت موبایل را دربرنامه اهداف خود قرار داده اند . مایکروسافت قصد دارد سیستم عامل برنامه WAP ای تحت عنوان Mobile Informaton 2001 Server را روانه بازار نماید و تا آخر امسال Microsoft Exchange Server را در اختیار سرویس گیرندگان WAP قرار خواهد داد . در صورتیکه شرکت شما کاربران متحرکی دارد ، حتماً این مقاله را که به معرفی پروتکل WAP ، معماری و به کارگیری مدلها می باشد ، خواهد پرداخت ، مطالعه کنید .

مبانی WAP :
نخستین بار در ژوئن ۱۹۹۷ چهار شرکت پیشرو تحت عناوین Ericson ، Motorola ، Nokia و Open Wave Systems ( phone.com&unwired planet سابق ) با هدف ایجاد تکنولوژی جدیدی تحت عنوان WAP و انتقال داشته های اینترنتی به دستگاههای موبایل وبی سیم به هم پیوستند . در دسامبر ۱۹۹۷ ،۴ شرکت فوق الذکر به منظورمعرفی WAP به عنوان پروتکل استاندارد وتشویق دیگر شرکتها به عضویت در توسعه این استاندارد گروه WAP را تشکیل دادند و بدین ترتیب ۴۰۰ شرکت به عضویت گروه WAP در آمدند .

پس از انتشار نخستین نسخه WAP در آوریل ۱۹۹۸ گروه دو نسخه دیگر را نیز منتشر کرد . نسخه جاری که به عنوان WAP1.2 شناخته می شود در نوامبر ۱۹۹۹ منتشر شده است و در حال حاضر گروه WAP در حال توسعه WAP دیگری در تاریخ ژوئن ۲۰۰۰ می باشد .
WAP به شما اجازه می دهد تا از دستگاههای بی سیم مجهز به به WAP جهت تبادل داده ها با سرورهای اینترنتی سیم دار استفاده کنید . سیستمهای بی سیم در مقایسه با سیستمهای سیم دار عموماً دارای صفحات کوچکتر ، قدرت پردازش کمتر ، حافظه کمتر ، قابلیتهای ور

ودی محدودتر و بالاخره تماسهای شبکه ای کندتر ( معمولاً بین ۹٫۵kbps تا ۱۹٫۲kbps ) می باشند . جهت ورود به اینترنت ،
کاربر یک URL( به عنوان مثال http:www.acm.com ) را وارد دستگاه WAP – که از WAP جهت ارسال URL به دروازه WAP استفاده می کند – می نماید .
Gateway پس از دریافت درخواست آن را به URL مبتنی بر http معتبر تبدیل می کند . پس از کنترل سرور DNS جهت یافتن آدرسهای IP مرتبط با URL توسط دروازه ، دروازه WAP از طریق اینترنت یا شبکه IP درخواست http URL را به سرور دارای وب ارسال می نماید .
سرور مبدأ با درخواست دریافتی از دروازه به صورت یک درخواست HTTP معمولی رفتار می کند و از HTTP جهت برگرداندن اطلاعات درخواستی با فرمت html استفاده می کند . html دارای overhead ( سربار ) بیشتری جهت انتقال کارآمد بر روی نسل جاری تماسهای بی سیم – با پهنای باند پایین تر و کم قدرت تر – می باشد . WAP از ساده ترین و کارآمدترین زبان نشانه گذاری تحت عنوان زبان نشانه گذاری بی سیم یا WML استفاده می کند . پس از دریافت اطلاعات مبتنی بر HTTP ، دروازه محتوای html را تبدیل به WML می نماید تا بدین وسیله دستگاه WAP قادر به درک متن باشد . دروازه حتی از قابلیت رمزنگاری WML به فرمت compact binary که سبب کاهش اندازه بسته می شود – برخوردار است . حال دروازه از WAP جهت ارسال محتوا به دستگاه م

وبایل استفاده می کند که به نوبه خود محتوا را رمزگشایی و تفسیر کرده و آن را در ریز پیمایشگر دستگاه به نمایش می گذارد .
WAPGateway دارای سه نقش کلیدی در اجرای درخواست سرویس گیرنده WAP به محتوای وب می باشد . نخست آنکه سبب ترجمه پروتکل بین سرویس گیرنده WAP و سرور HTTP می گردد . دوم آنکه سبب تبدیل فرمت محتوا از HTML به WML تحت عنوان Format Transcoding می گر

دد و سوم آنکه تونل ایمنی ، جهت انتقال داده بین سرویس گیرنده WAP و سرور وب فراهم می سازد . برخی از شرکتهای فروشنده از WAPGateway تحت عنوان سرور proxy یاد می کنند چرا که سبب اتصال ترافیک WAP و وب می گردد .

معماری WAP :
WAP مجموعه ای است از پروتکلهای ارتباطاتی بی سیم با معماری لایه بندی ای مشابه مدل شبکه تماسهای اینترنت سیستم باز (OSI) شرکت استاندارد بین المللی (ISO) . مدل ISO OSI دارای ۷ لایه می باشد . اما چنانچه در جدول ذیل مشاهده می نمایید WAP دارای ۶ لایه است . شایان ذکر است که هر یک از این لایه ها از عملکرد خاصی برخوردارند و جهت تبادل WAP به صورت کامل با لایه بالایی و پایینی خود در تعاملند . به عنوان مثال زمانی که سرویس گیرنده WAP درخواست URL ای را به دستگاه WAP ارسال می کند ، دستگاه درخواست موجود در لایه آغازین برنامه را پزدازش کرده و پس از عبور آن از لایه های دیگر ، درخواست را به Gateway بر روی لایه شبکه می فرستد .
اجازه دهید نگاهی بر لایه های WAP داشته باشیم :

WAE Application Layer
WSP Session Layer
WTP Transaction Layer
WTLS Security Layer
WDP Transport Layer
پروتکلهای سرویسهایی همچون : GSM,GDMA,MA,CDPD Physical Layer

محیط برنامه بی سیم (WAE) درلایه برنامه حاوی ۶ جزء اصلی است : میکروپیمایشگر ، WML,WML Script,WTA ، پروتکل Push over the air(OTA) و پروتکل Push Access (PAP) .
میکروپیمایشگر به مانند پیمایشگرهای معمولی ، درخواستهایی را ارائه می دهد و نتایجی دریافت می کند . آنگاه نتایج را تفسیرکرده و آنها را بر روی صفحه نمایش یعنی دستگاه WAP نمایش می دهد . میکروپیمایشگر حاوی هر دو تفسیر WML و WML Script می باشد . WML نیز به مانند HTML اطلاعاتی در مورد نحوه فرمت کردن و نمایش داده ها در اختیار می گذارد . WML تا حد زیادی از XML مشتق می شود . WML Script به مانند جاوا منطق برنامه نویسی برنامه ها را

فراهم می کند .
شایان ذکر است که برخی ریزپیمایشگرها علاوه بر WML از HTML و Handheld Device Markup Language (HDML) استفاده می کنند . HDML اصلاح شده HTML می باشد که توسط Open wave توسعخ یافته است و تا پیش از ظهور WML ، غالباً در تلفنهای سلولی مورد استفاده قرار می گرفت . به عنوان مثال Mobile Explorer Microsoft از html پشتیبانی کرده و Open Wave Up Browser از HDML پشتیبانی می کند .
جهت دریافت تماسها به هنگام پیمایش و جستجو ، WTA خصایص تلفنی را به WAP اضافه می کند . Push OTA و PAP به سرورهای مبدأ مجهز به WAP اجازه می دهد تا از طریق WAP Gateway اطلاعات را به سرویس گیرنده های WAP ارسال کند .
در لایه نشست ، پروتکل نشست بی سیم (WSP) یک سری خدمات Session برای تبادل داده ها میان سرویس گیرنده WAP و WAP Gateway یا سرویس گیرنده WAPو سرور مبدأ که از WSP پشتیبانی می کنند ، ارائه می دهد . WSP هر دو مدل سرویس connection-oriented و connectionless session را ارائه می نماید . connection-oriented session بر روی پروتکل حمل بی سیم (WTP) که در بالای پروتکل دیتاگرام بی سیم (WDP) لایه بندی شده است اجرا می شود . سرویس connectionless session نیازی به WTP ندارد و بر روی WDP اجرا می شود . لایه WTLS ، سرویسهای مجوزدهی اختیاری و رمزنگاری را برای هر دو نشست فراهم می سازد .
WTP خدمات گردش کار را فراهم می سازد و با استفاده از اطلاعات و ارسال مجدد ، از موفقیت عمل انتقال اطمینان حاصل می کند . WTP از سه کلاس گردش کار استفاده می کند :
– درخواست یک طرفه غیر معتبر ( کلاس ۰ )
– درخواست یک طرفه معتبر ( کلاس ۱ )
– در خواست دو طرفه معتبر ( کلاس ۲ )
در گردش کار کلاس ۰ زمانیکه فرستنده پیامی را به گیرنده می فرستد ، گیرنده نمی تواند پیام را تأیید کند و فرستنده هم منتظر تأیید نمی ماند . شما می توانید از گردش کارکلاس ۰ در شبکه پی جویی معمولی که تضمینی بر دریافت کلیه پیامها توسط پی جوها ندارد استفاده کنید .

در گردش کار کلاس ۱ گیرنده به هنگام دریافت پیام ، فرستنده را تأیید می کند . فرستنده می تواند در صورت عدم دریافت تأیید ، مجدداً پیام را منتقل کند . شما می توانید از گردش کار کلاس ۱ در شبکه های پی جویی بهتر که تضمینی بر دریافت کلیه پیامهای ارسالی توسط پی جوها دارند استفاده کنید .
در گردش کار کلاس ۲ ، گیرنده به پیغام فرستنده پاسخ می دهد یا اینکه نتایج را درخواست می

کن . زمانیکه فرستنده نتیجه را دریافت می کند ، می بایست گیرنده را تأیید کند . درصورتیکه فرستنده نتیجه ای دریافت نکرد فرستنده مجدداً درخواست خود را ارسال می کند . در صورتیکه گیرنده هم پس از ارسال نتیجه پیامی دریافت نکرد ، مجدداً نتیجه را ارسال می کند . شما می توانید از گردش کار کلاس ۲ در شبکه تجاری بی سیم که نیازمند اعتبار بالایی است استفاده کنید .
شبکه های بی سیم از امواج رادیویی جهت انتقال داده استفاده می کنند . شبکه های بی سیم نسبت به شبکه های سیم دار آسیب پذیرتر بوده و به محافظت بیشتری نیاز دارند . WAP با در اختیار گذاشتن WTLS سبب امنیت داده های خصوصی و ارائه مجوز سرویس گیرنده در سرور بین سرویس گیرنده های WAP و Gateway می گردد . WTLS مشتق از IPTLS یا Secure Sockets Layer (SSL) است لکن ساده تر و کارآمدتر از TLS و SSL می باشد . WTLS ا زمجوز PKI ( ساختارکلید عمومی ) جهت مجوزدهی سرویس گیرنده ها و WAPGateway ها به هم و رمزنگاری و امضای دیجیتالی داده ها استفاده می کند . مجوزهای WTLS می توانند به صورت مجوزهای X.509 یا ریز مجوز باشند که کوچکتر و ساده تر از X.509 می باشد .
گروه WAP ، WAP را جهت اجرا بر روی هر شبکه بی سیمی همچون سیستم جهانی ارتباطات متحرک (GSM) ، دسترسی چندگانه تقسیم کد (CDMA) و داده پاکت دیجیتالی سلولی (CDPD) طراحی کرده است . WAP با استفاده از WDP به این مقصود دست می یابد .
این امر سبب ایجاد یک رابط دائمی به لایه های بالاتر گشته و باعث می شود WAE,WSP,STP و WTLS مستقل از فرستنده ها عمل کنند . توسعه دهندگان برنامه بی سیم می توانند برنامه را توسعه داده و آن را برروی هر سیتم WAP ای به کار بگیرند . ضمناً WDP سبب بخش بندی بسته و سرهم کردن مجدد آنها ، شناسایی خطای داده و تصحیحات لازم می گردد .

به کارگیری WAP :

WAP با اقبال قابل توجهی از سوی شرکتهای صنعتی مواجه گردید . هم اکنون شرکتهای فروشنده گوشیهای دستی همچون اریکسون ، میتسوبیشی ، موتورلا، نئوپوینت و نوکیا یا تلفنهای مجهز به WAP ای را روانه بازار کرده و یا در صدد ارائه آن هستند .
حاملین بی سیم و تأمین کنندگان خدمات همچون AT&T wireless و BT Cellnet خدمات WAP ای را به شرکتها و مشتریان ارائه می دهند .برخی از سایتهای خبری اصلی و موتورهای جستجو همچون اخبار BBS و Yahoo با استفاده از WML از WAP پشتیبانی می کنند . مشتریان می توانند از طریق تأمین کننده خدمات خود و با استفاده از تلفنهای سلولی مجهز به WAP به این سایتها دست پیدا کنند . برخی فروشنده های برنامه ها و سیستم عاملها همچون مایکروسافت و سان مایکروسیستم با توسعه سیستم عاملهای کاربردی WAP درصدد دستیابی بهتر به محیط ارتباطی WAP برآمدند .
هم اکنون اغلب سازمانهای IT نیازمند به کارگیری خدمات WAP برای کاربران متحرک خود می باشند . ۴ مدل اصلی کاربردی WAP عبارتند از : دو ردیفه ، سه ردیفه ، چهار ردیفه و پنج ردیفه . مدل دو ردیفه متشکل است از سرویس گیرنده های WAP و سرور همه منظوره که با توجه به استانداردهای WAP و اینترنت اقدام به ارسال داده ها می کنند . سرویس گیرنده WAP و سرور از WTLS جهت ایجاد یک تونل ایمن دوطرفه ( به منظورتبادل داده ها ) استفاده می کنند . به هر جهت می بایست یادآور شد که طراحی و به کارگیری HTML و WML به موازات هم در یک سرور امکان پذیر نیست .
مدل سه ردیفه در مقایسه با حالت دو ردیفه ، با سرور مبدأ موجود کاری نداشته و WAPGateway را بین سرویس گیرنده WAP و سرور مبدأ قرار می دهد . WAPGateway تأمین کنده سرویس WAP ، کار پردازش امنیتی ، تبدیل پروتکل و Transcoding فرمت را بر عهده دارد و تنها کاری که

شرکت کاربر می بایست انجام دهد آن است که به عضویت تأمین کننده سرویس WAP درآید . و از معایب این مدل ، آسیب پذیری امنیتی است . مدل سه لایه ای از WTLS جهت ایمن کردن ارتباطات میان WAPGateway و سرور مبدأ استفاده می کند . به هنگام انتقال داده ها از شبکه سیم دار به شبکه بی سیم ، WAP Gateway می بایست آن را از یک پروتکل امنیتی رمزگشایی کرده و به پروتکل امنیتی دیگر رمزنگاری کند . مطمئن باشید که تأمین کننده خدمات WAP دارای

کنترل امنیتی شدیدی است .
و به جای اینکه تونل WTLS را تا WAPGateway سرویس دهنده بکشد ،آن را به سرویس گیرنده WAP محدود کند . این مدل ۴ ردیفه کنترل بهتری بر روی امنیت تماسهای WAP بین شرکت و سرویس گیرنده هایش فراهم می کند . WAPGateway شرکت می بایست دارای مزیت انتقال کد WAP به WEB باشد چرا که تونل WTLS به Gateway شرکت ختم می شود .
در مدل چهار ردیفه یک WAPGateway ویژه ، داده های پایگاه داده ها ، پیام دهی ، برنامه نویسی و دیگر برنامه ها را تبدیل به WML می نماید . WAPGateway شرکت داده های WML در بسته های IP را که توسط TLS ایمن شده است را به Gateway تأمین کننده خدمات ارسال می کند . Gateway تأمین کننده خدمات بسته های IP را به بسته های WAP تحت امنیت WLS تبدیل می کند . لذا مدل ۴ ردیفه هم از آسیب پذیری امنیتی ای مشابه مدل ۳ ردیفه برخوردار است . سرور اطلاعات موبایل یک Gateway برنامه ای است که در شبکه شرکت بین WAPGateway تأمین کننده خدمات و سرور مبدأ شرکت قرار گرفته است .
سرور اطلاعات موبایل :
سرور اطلاعات موبایل ، سیستم عامل مایکروسافتی است که برای پشتیبانی از برنامه های بی سیم طراحی شده است . این سیستم عامل بر روی سرور ۲۰۰۰ اجرا شده و اجازه دستیابی دستگاههای WAP به سرورهای شرکتی .NET همچون سرور تبادلی ، مایکروسافت IIS را فراهم می سازد . بنابر برنامه ریزیهای انجام گرفته ، نخستین نسخه سرور اطلاعات موبایل امسال به بازار عرضه خواهد شد و به صورت دو ویرایش به بازار خواهد آمد :۱٫ Enterprise Edition 2.Carrier Edition . شرکتها از Enterprise Edition برای مجهز کردن ویندوز و برنامه وب به WAP استفاده می کنند . کاربران متحرک و تأمین کنندگان سرویسها از Carrier Edition که در برگیرنده کلیه خصایص enterprise می باشد استفاده می کنند .
مایکروسافت سرور اطلاعات موبایل را به همراه برنامه Outlook Mobile Access منتشر نموده است . Outlook Mobile Access صرفاً از ریزپیمایشگرهای WML پشتیبانی می کند . لکن سیستم عامل سرور Mobile Information Server هم از ریز پیمایشگرهای HTML و هم HDML پشتیبانی می کند . Outlook Mobile Access از پروتکلهای push wap ، push OTA و PAP پشتیبانی نمی کند بلکه بالعکس از پروتکل بی سیم Short Message Service (SMS) استفاده می کند .
علاوه بر این سرور اطلاعات موبایل به همراه برنامه ای تحت عنوان Outlook Mobile Manager نیز وارد بازار شده است . Outlook Mobile Manager بدون وجود Mobile Information Server برروی صفحه تصویر Outlook ظاهر می شود . Outlook Mobile Manager از SMTP جهت ارسال اطلاعیه به دستگاههای بی سیمی که دارای آدرس Email هستند استفاده می کنند . حتی می توانید از آن جهت کنترل پیامهای email ، ورودیهای تقویم ، قراردادها و کارها استفاده کنید . مایکروسافت هم اکنون در حال همکاری با شرکتهای telecom همچون اریکسون و Qualcomm می باشد تا بدینوسیله بتواند برنامه سرور اطلاعات موبایل را بر روی برنامه های بی سیم بیشتری پیاده کند .

نحوه عملکرد:
جهت به کارگیری سرور اطلاعات موبایل به همراه Outlook Mobile Access می بایست از مدل ۴ ردیفه یا ۵ ردیفه استفاده کنید . در مدل ۴ ردیفه سرویس گیرنده موبایل WAP ، درخواست WAP را به WAPGateway تأمین کننده خدمات شما ارسال می کند و پس از ترجمه درخواست به HTTP آن را به سرور اطلاعات موبایل شما ارسال می کند . برای دور ماندن ارتباطات

WAPGateway سرور تأمین کننده خدمات به سرور اطلاعات موبایل شما می توانید سرور اطلاعات موبایل را در منطقه غیر نظامی اینترنت (DMA) قرار دهید .
سپس سرور اطلاعات موبایل از طریق WAPGateway تأمین کننده خدمات درخواستی برای مجوزهای کاربری به سرویس گیرنده WAP می فرستند . سرویس گیرنده نام و کلمه عبور خود را از طریق WAPGateway به سرور اطلاعات موبایل می دهد . سرور اطلاعات موبایل A

D(Active Directory) سرویس گیرنده را تأیید می کند .
سرور اطلاعات موبایل از دو نوع مجوز پشتیبانی می کند . ۱٫ درخواست به ایجاد حساب کاربری AD جداگانه برای دسترسی از راه دور بی سیم از طریق MIS . 2.مجوزهای Native از حساب کاربری AD استاندارد استفاده می کنند ، لکن سرویس گیرنده ها نمی توانند بدون داشتن ماشین ویندوز سیم دارد کلمه عبور خود را تغییر دهند .
پس از تأیید مجوز کاربری توسط سرور اطلاعات موبایل ، سرور درخواست HTTP WAP را مبدل به درخواست HTTP-DAV کرده و آن را به سرور تبادلی ارسال می کند .سرور تبادلی یک پاسخ HTTP-DAV به سرور اطلاعات موبایل که پاسخها را به WML تبدیل می کند ارسال می نماید و از طریق WAPGateway آن را برای سرویس گیرنده ارسال می کند . جهت ایمن سازی ارتباطات می بایست از تأمین کننده خدمات بخواهید تا از WTLS بین سرویس گیرنده و Gateway ها و TLS یا SSL بین Gateway ها و سرور اطلاعات موبایل شما پشتیبانی کند .
هر زمان ، هر کجا ، هر دستگاه :
حال که با مفاهیم پایه WAP و سرور اطلاعات موبایل (MIS) آشنا شدید می توانید اقدام به ایجاد شبکه مجهز به WAP کنید . جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد WAP به سایتهای مربوطه مراجعه نمایید . با مجهز شدن شبکه به WAP ، کاربران متحرکتان می توانند هر کجا ، هر زمان و از هر دستگاهی به داده های شرکت دست پیدا کنند .

اصطلاحات
PDA: Personal Digital Assistant
کامپیوتر جیبی سبک وزنی که برای انجام عملیاتی شبیه کارهای شخصی ( مانند تقویم ، دفترچه یادداشت ، با نک اطلاعاتی ، ماشین حساب ) طراحی شده است . مدلهای پیشرفته تر آن دارای خصوصیات چند رسانه ای هستند . بسیاری از دستگاههای PDA به جای صفحه کلید یا ماوس از یک قلم یا دستگاه اشاره گر استفاده می کنند ، اگرچه برخی یک صفحه کلید بسیار کوچک را پیشنهاد داده اند که با تماس از طریق قلم یا دستگاه اشاره کننده عمل می کند . برای ذخیره داده ها ، PDA به جای دیسک گردان برقی از حافظه ثابت استفاده می شود .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 26 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد