مقاله در مورد اثرات دیابت

word قابل ویرایش
55 صفحه
11700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

اثرات دیابت

دیابت دوران بارداری، ضریب هوشی را کاهش می دهد
آسیبهای مغزی و کاهش ضریب خوشی در سنین بالا، ناشی از عوارض دیابت در دوران بارداری است. دکتر محسن خوش نیست، فوق تخصص غدد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این مطلب، اظهار کرد: مهمرتین عارضه دیابت در دوران بارداری، افزایش وزن جنین یا ماکروزومی است، که با وزن بیش از ۴ هزار گرم در هنگام تولد همراه است و متعاقب آن احتمال ضربات و تروماهای زایمانی شامل در رفتگی شانه، آسیب اعصاب اندام های فوقانی و فلج شبکه های عصبی اندام فوقانی افزایش می یابد.

وی تاکید کرد:مرگ ناگهانی چنین در ماههای آخر بارداری، از دیگر عوارض قند خون کنترل نشده در دوران باردری است. میزان شیوع دیابت در دوران بارداری در جوامع مختلف تا ۱۴ درصد گزارش شده، و به دلیل آن که با عوارض زیادی برای مادر و جنین همراه است، امروزه توصیه می شود همه زنان در دوران بارداری از نظر قند خون آزمایش شوند. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

یادآور شد:دیابت در دوران بارداری با علایم ظاهری همراه نیست؛ بنابراین برای تشخیص این بیماری، تست قند خون در هفته های ۲۴ تا ۲۸ بارداری ضروری است. در این تست پس از مصرف ۵۰ گرم گلوکز، قند خون ارزیابی می شود؛ در صورتی که قند خون بالاتر از ۱۳۰ گزارش شود، تستهای تکمیلی تر همچون تست تحمل گلوکز به عمل می آید و پس از اثبات دیابت، به درمان آن مبادرت می ورزند.

دکتر خوش نیت تصریح کرد: داروی مجاز در دوران بارداری «انسولین» است و زنان باردار، مجاز به استفاده از قرصهای خوراکی نیستند.در صورتی که زنان باردار پیش از لقاح، قند خون کنترل نشده داشته باشند، احتمال بروز ناهنجاری های جنین در سیستم قلبی و عروقی، عصبی و اسکلتی وجود دارد.
به گفته وی، مادران چاق و ارادی که سابقه فامیلی دیابت در بستگان درجه اول خود دارند و نیز کسانی که سابقه جنین درشت، دوبار سقط و مرده زایی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به دیابت دوران بارداری قرار دارند. به دلیل عوارضی مظیر چاقی، دیابت نوجوانان و عوارض مامایی در حین تولد و پس از آن ضروری است دیابت بارداری خیلی سریع تشخیص داده شود و به طور دقیق درمان گردد.

دتر خوش نیت در خاتمه خاطرنشان کرد: علت دیابت در دوران بارداری ، ناشی از یک نارسایی خفبف در لوزالمعده است. در این دوران، هورمون های زیادی ترشح می شوند که ضد انسولین هستند، در صورتی که لوزالمعده مادر نتواند به مقدار زیاد انسولین ترشح کند، قند خون افزایش می یابد.
دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۸۳-۴ربیع الثانی ۱۴۲۵-شماره۲۳۸۸
دیابت و آلزایمر
محققان مرکز طب دانشگاه «راشل» در شیکاگو با مطالعه بیش از ۸۰۰ نفر در یک دوره پنج ساله به این نتیجه رسیدند که ابتلا به دیابت خطر بروز آلزایمر را تا ۶۵ درصد افزایش می دهد. متخصصان انگلیسی اعلام کردند که برای شناسایی نحوه ارتباط میان دیابت و افزایش خطر بروز آلزایمر مطالعات بیستری باید انجام گیرد.

در طول این پژوهش ها ۱۵۱ بیمار مبتلا به آلزایمر شناسایی شدند که از این میان ۳۱نفر به دیابت مبتلا بودند.
به گفته این محققان ابتلا به دیابت با افت فعالیت برخی از سیستم های درکی مغز رابطه مستقیم دارد. همچنین همزمان با سایر حالت ها فشار خون بالا و کلسترول خون بالا از فاکتورهای اصلی افزایش احتمال بروز آلزایمر محسوب می شوند.

گرد آورنده:الهام زمانیان
نشانه ها و تشخیص های دیابت نوع ۱
نشانه ها، علائم دیابت نوع یک با افزایش مقدار گلوکز در خون ارتباط دارد، یک شرایطی، که منجر به هیپرگلیسمی می شود. بیشتر افرادی که دچار دیابت نوع یک هستند نشانه هایی دارند که آنفا را مجبور می کند توجهات پزشکی را جستجو کنند.
معمولترین نشانه های دیابت نوع یک مثال:
– افزایش ادرار
– افزایش تشنگی
– از دست دادن وزن علی رغم افزایش اشتها
– نشانه های دیگر شامل خستگی افزایش مستعد ابتلا به عفونتها
چگونه دیابت نوع یک را تشخیص دهیم؟
بیشترین افرادی که دچار دیابت نوع یک هستند تشخیص داده می شوند با پیشرفت نشانه ها در یک ماه. با عنوان نمونه زمانیکه نشانه ها مبهم می شوند، ان ممکن است طول بکشد در تشخیص دیابت نوع یک. آزمایش برای دیابت مثال نمونه خون و نشانه های جاری و اندازه گیری سطح گلوکز (قند) خون.
آزمایشهایی که برای تشحیص دیابت نوع یک در دسترس هستند شامل:
گلوکز خون رندوم.
در آزمایش گلوکز رندوم، یک نشانه ای در خون میتواند مشخص شود و آزمایش شود در آن زمان. بر طبق نظریه انجمن دیابت آمریکا، سطح رندوم گلوکز بیشتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر که اشکار شده در دیابت زمانیکه به نشانه های معمول در دیابت کمک می کند.

قند خون ناشتا
در آزمایش قند خون، ناشتا، یک نمونه ای از خون بدست امده به دنبال یک دوره نخوردن و ننوشیدن (به جز آب) برای حداقل هشت ساعت. خون معمولاً در صبح زودتر نشان داده می شود، قبل از صبحانه. بر طبق نظریه انجمن دیابت آمریکا، سطح کلوگز ناشتا خون ۱۲۶ میلی گرم بر دسی لیتر یا بیشتر از دو موقعیت مشخص شده در دیابت.
سطح گلوکز ناشتا خون معمولترین آزمایشی است که استفاده میشود برای تشخیص دیابت تست تحمل گلوکز بعد از خوردن (OGTT) تست تحمل گلوکز خوراکی.
در طی آزمایش تحمل گلوکز خوراکی در ابتدا قند خون ناشتا مشخص می شود . به فرد پی از نوشیدن یک اشامیدنی شیرین و شیرینی جواب داده می شود. سطح گلوکز خون مشخص می شود هر سی دقیقه برای دو ساعت بعد. سطح گلوکز خون پایین تر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر در قند ۲ ساعته نرمال و طبیعی ملاحظه می شود. سطح گلوکز بیشتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر در قند خون ۲ ساعته هست دیابت اجباری. میزان تحمل گلوکز را. این افراد باید مانیتورینگ شوند و از نظر نشانه های دیابت در آینده بررسی شوند. مشکل دار بودن تست تحمل گلوکز همچنین دیسک فاکتوری (خطری) برای بیماریهای قلبی می باشد.
قند ادرار
اگر سطح گلوکز خون بیشتر از ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر بالا رود، گلوکز شروع به انتشار به داخل ادرار می کند. این آزمایش تشخیص برای دیابت نیست، اما اگر قند در ادرار وجود داشته باشد، یک آزمایش قند خون باید انجام شود.

کتون ادرار
کتون هم در ادرار وجود دارد زمانیکه بدون شروع به شکستن یک مقدار افراطی برای تولید انرژی می کند. کتونها مشخص می کنند که مقدار کافی انسولین برای جلوگیری از چاقی، ترک سلولهای چربی وجود ندارد. حضور کتون می تواند یک کشنده جدی زا مشخص کند و استعداد ابتلا به دیابت نوع یک را در افراد.

گلیکوزیتید هموگلوبین
این آمایش خون برای تشخیص دیابت استفاده نمی شود. اما نسبت به اطلاعاتی که می دهد که یک فرد با دیابت قادر است کنترل کند گلوکز خونش را(مؤنث-مذکر)، ان هست یک آزمایش خونی که در همان زمان گرفته می شود. ان به پزشک اطلاعات مهمی خواهد داد که نیاز دارد اندازه گیری شود که چقدر انسولین نیاز دارد تا بگرد و چه رژیمی نیاز دارد تا رعایت کند و دیابت را تحت کنترل نگه دارد اگر امکان داشته باشد.

گرد آورنده و مترجم:آذر رهبر
پیشگیری مشکلات ناشی از دیابت نوع یک
مهمترین راههای که کاهش می دهد خطر را برای پیشرفت مشکلاتی که به دیابت کمک می کند که مهمترن قسمت آن کنترل گلوکز خون است. و در چکاپ بوسیله پزشک باید نرمال و طبیعی باشد. آن مخفی نیست که افراد با دیابت نوع یک باید عبور کنند و بگذرند و از بزرگترین خطرات در مشکلات بهداشتی و سلامتی. اگرچه ، مطالعات نشان داده بسیاری از این مشکلات را که می تواند جلوگیری کند یا بطور موفقیت آمیزی درمان شود زمانیکه سریع تشخیص داده می شود.
درمان تجاوی دیابت شروع میشود، به محض این که امکان تشخیص باشد. کاهش مشکلات و عوارض طولانی مدت ناشی از آن در سرعت مهم است. نتایج این قبیل درمانها طولانی مدت

هستند. بر طبق یک مطالعه بزرگ اپیدیولوژی پیشگیری از دیابت و مشلات ناشی از آن مهم است. (EPIC). کنترل دیابت و مشکلات ناشی از آن (DCCT)، در چنین مرکز مطالعه که ۱۴۴۱ نفر با دیابت نوع یک را بررسی کرده و مقایسه نموده درمانهای متمرکز و شدید را با درمانهای مرسوم.
بیماران با درمانهای شدید سطوح گلوکز در حد طبیعی یا بسته نگه داشته میشود و در حد امکان. سرانجامبه تزریق انسولین در روز یا یک پمپ انسولین و تکرار مانیتورینگ گلوکز خون توسط خودشان می باشد.

درمانهای شدید و متمرکز مورد توجه قرار داده میشود و نگه می دارد هموگلوبین (H6A1C)A/C که منعکس می شود در متوسط گلوکز خون در دوره های ۳-۲ ماهه در حد طبیعی (۶%) اگر امکان داشته باشد.
درمانهای مرسوم شامل می شود (یک یا دو تزریق انسولین را روزانه با آزمایش روزانه گلوکز خون).
یافته های شایان توجه از EDIC مشخص کرده آن افرادیکه می رسند به درمانهای شدید و متمرکز در طی DCCT ادامه می دهند تا خطر کمی را برای بیماریهای چشمی و قلبی داشته باشند نسبت به انهاییکه درمانهای مرسوم و قراردادی را انجام می دهند.

اختلالات مغزی عروقی و قلبی عروقی
بیماریهای کرونر قلب یکی از علتهای مرگ در آمریکاست علت بیشتر از نیمی از تمام مرگها را در دیابت، بیماری قلبی هست یکی از بزرگترین مشکلاتی که ۲ تا ۳ نفر با دیابت عاقبت می میرند از بیماری قلبی یا دیگر بیماریهای عروق خونی.
افراد با دیابت هستند در حدود ۵ بار بیشتر از انهایی که دارند یک حمله نسبت به دیابت آزاد هست.
بعلاوه کنترل سطح قند خون، در افرد با دیابت باید آگاهانه باشد و اندازه گیری بشود که بتواند کمک کند برای پیشگیری از مشکلات بیماریهای قلبی عروقی و مغزی عروقی ناشی از دیابت .
اختلالات چشمی

 

افراد با دیابت خظر مشکلات چشمی در انها افزایش پیدا می کند. معمولترین آن هست شرایطی که نامیده می شود دیابت ،تینوپاتی و تینوپاتی که باعث می شود عروق صدمه ببیند که باعث تغذیه اعصاب با شبکیه می شود. تینوپاتی به عللی مثل کوری در دیابت منجر می شود. تینوپاتی اغلب می تواند به طور موفقیت امیزی با جراحی میوز درمان شود زمانیکه آن سریع مشخص می شود و زود تشخیص شود.

همه بیماران با دیابت نوع یک باید داشته باشند یک معاینه چشمی سالیانه. افراد با دیابت دارند افزایش خطر برای پیشرفت کاتاراکت و تیرگی و لکه های چشمی و گلوکوم و باعث افزایش فشار داخل چشم شده و صدمه می زند به عصب بینایی). معاینات سالیانه میتواند این شرایط را مشخص کند. کاتاراکت میتواند تصحیح یابد(بهبود پیدا کند) با عمل جراحی، و گلوکوم میتواند با داروهای چشمی درمان شود

اختلالات سیستم عصبی
ثدمات عصبی که نامیده میشود مؤثر می باشد بر حالات نوروپاتی در ۶۵% از دیابتی ها. نوروپاتی دیابت میتواند منجر شود به یک اختلالی در نشانه های با شک شامل اساس گزگز و یا سوزن شدن را در دستها و پاها و یا احساس درد در انتهاها می باشد. (که می تواند کمک کند با شور مشلات پا). نوروپاتی می تواند اثر بگذارد بر کلیه، مثانه، شکم و پوست و باعث اختلالات حسی در مردان میشود. معمولترین نوع آن نوروپاتی محیطی است که بر بازوها و پاها اثر می گذارد.
مهمترین راه جلوگیری از نوروپاتی دیابتیک هست آزمایشات معمول کنترل قند خون، DCCT نشان داده که تو می توانی خطارت نوروپاتی را کاهش دهی تا ۹۶% اگر تو نگهداری و کترل کنی قند خونت را.
وجود دارد چندین راه برای پیشگیری و درمان زخمهای پای ناشی از دیابت که هستند زخمهای باز پا که منجر به هزاران قطع عضو می شوند.(آمپوتیشن) هر ساله در افراد با دیابت. یک راه خوب پانسمان زخم می باشد که جانشین می کند پوست را با سلولهای دورباره ساخته شود تأخیری سلولار تا کمک کند به هدف صلامتی بوسیله حفاظت از زخم و پرورش و ترویج رشد پوست.
اختلالات کلیه

صدمات کلیه نامیده میشود نوروپاتی که معمولاً با دیابت اتفاق می افتد و می تواند باعث بیماری کلیوی در مراحل آخر شود. نشانه های زودرس صدمات کلیه مشخص میشود زمانیکه پروتئین شروع می کند به زیاد شدن در ادرار. این میتواند یافت شود با یک آزمایش ادرار ساده که باید سالانه اجرا شود به عنوان قسمتی از مراقبتهای سلامتی افراد دیابتی.
اگرچه ارث نقش مهمی را بازی می کند در پیشرفت مشکلات کلیوی ناشی از دیابت، فاکتورهای دیگری از قبیل کنترل فشار خون، کاهش جذب پروتئین در رژیم و کنترل سطح قند خونی به عنوان اصلی ترین راه می تواند کاهش دهد خطر مشکلات کلیوی را که دیابت به آن کمک می کند.
عفونت
افراد دارای دیابت خطر پیشرفت بسیاری از انواع عفونتها در آنها افزایش می یا

بد. این خطر مستقیماً ارتباط دارد با افزایش سطح گلوکز خون که فراهم می کند محیط مناسبی را برای بیماری که باعث می شود ارگانیسم (عضو) و همچنین جلوگیری از توانایی سیستم ایمنی در مقابل عفونت کاهش می یابد که یا به زحمت آن را دفع یا دور می‌کند.
بهترین راه برای پیشگیری از عفونت کنترل قند خون بیماران همچنین باید آزمایش شوند از نظر پوستی و خصوصاً پاهایشان که برای شکستن پا یا زخم گواه می باشد. به علت این که بسیاری از افراد با دیابت در انتهاها کاهش می یابد و مقتضی آن است تا نوروپاتی محیطی. آنها زخمهایی در پا بدون درد دارند.
معاینات دهانی بهداشتی و مراجعه به دندانپزشک به طور معمول می تواند کمک کننده باشد در دیابت در اجتناب از عفونتهای لثه و دهان.
همه بریدگی ها و زخم های باز سزاوار توجهات مخصوصی را در دیابت می باشند. شستشوی ناحیه پوست شکستگی و یا زخم کاملاً با آب و صابون و دیدن ناحیه هر روز از نظر عفونت، قرمزی، گرمی دیابت از دیگر نشانه های آن هستند. اطلاع به پزشک فوراً اگر تو متوجه عفونت شدی.
چه وقت نیاز دارم ببینم پزشک را؟
اغلب مراجعات تو به پزشک وابسته است به فاکتورهای مختلفی مثل سطوح قند خون در حد طبیعی نشانه هایی که تو باید تجربه کرده باشی، شرایط سلامتی دیگر تا درمان شود و در طی درمان پیشرفتهای دیابت را طرح ریزی می کنی.
انجمن دیابت آمیکا پیشنهاد می کند به افراد با دیابت وابسته به انسولین نوع یک و دیابت وع دو که مراجعه می کنند به پزشک دو تا چهار بار در سال. اگر تو نشانه ها را داشته باشی نیاز داری بیشتر به پزشک مراجعه کنی.
بچه ها با دیابت نیازهای به خصوصی دارند خصوصاً در طی دوره های رشد جسمی و ذهنی. بچه ها معمولاً نیاز دارند اغلب به پزشک مراجعه کنند. رسیدن به بلوغ در طی هر ملاقات با پزشک، باعث میشود در مورد خواندن گلوکز خون. افراد با دیابت باید نگهدارند و ثبت کنند آزمایشات قند خون را در خانه. پزشک وزن و فشار خون را در هر مراجعه ثبت می کن

د و این قسمتی از روتین آزمایشات بالینی است.
پزشک باید پاها و چشمها را در افراد دیابتی از نظر مشکلات دیابت چک کند. یک معاینه سالیانه بوسیله چشم پزشک پاسخ داده میشود . آزمایش خون باید انجام شود و چک شود کلسترول خون. لیپیدها و هموگلوبین و یک آزمایش خون اطلاعاتی را درباره قند خون که در طی دو تا سه ماه انجام می شود و به ما می دهد.
آزمایش ادرار باید انجام شود (پروتئین چک بشود و در طی هر مراجعه، تو باید مرور کنی درمان را و برنامه پزشکی را طرح ریزی کنی. به خاطر داشته باشید که دیابت دارد یک اثر مفصلی که منجر میشود به نتایج خوب زمانیکه تو و پزشک با یکدیگر کار می‌کنید.
گردآورنده:سمیه شفیعی
داروهای ضد دیابت:
نام داروهای ضد دیابت و نام ژنریک سریعترین عوارض جامبی آن شامل:دیابنیز (کلوپروپامیر) تهوع استفراغ. کاهش اشتها گلوگرترول(گلیپرید) تشنج-خشتگی-سردرد- اختلالات عصبی- تداخلات آلرژیک ناشی از انسولین- کاهش فشارخون و راش- کوتاهی تنفس- میکروفاز(گلیبورید)- تهوع-گور رفتکی.
بلوتینگوریناز(تولبوتاید) تهوع- گورگرفتگیو انسولین هست نام ژنریک برای چیزی که ممکن است داشته باشد نوع حیوانی- نوع انسانی یا سنتتیک.
تعریف
داروهای ضد دیابت هستند داروهایی که کمک می کند به کنترل سطح قند خون که دارای دیابت ملنیوس (دیابت قندی).
هدف
دسابت تقسیم می شود به انوع یک و دیابت جوانان و دیابت وابسته به انسولین و یا دیابت غیر وابسته به انسولین. دیابت نوع یک نتیجه می شود از کمبود تولید انسولین. دیابت نوع دو مشخص می شود بوسیله زریستاس انسولین. درمان دیابت نوع یک محدود می شود به جایگزینی انسولین و دیابت نوع دو محدود می شود به تعدادی از درمان ها.

بسیاری از موارد رزیستاس انسولین مشخص می شود با آسیمتماتیک و افزایش طبیعی انسولین و دیگر روشهایی که کنترل می شود بوسیله رژیم و ورزش. دارو درمانی مستقیماً باعص افزایش انسولین شده. حساسیت نسبت به افزایش انسولین یا افزایش

انسولین سلولها.
توصیف
داروهای ضد دیابت که به ۱ گره تقسیم می شود. انسولین، سولفونیل اوره، مهار کننده های ان ها آلفالگوکوزیداز، بی گو آنیدها، ملگتینید و تیازولیدین.
انسولین(هیومولین، نوولین) هست هورمونی که مسؤول گلوکز. آن مؤثر است در دو نوع دیابت. حتی در رزیستانس انسولین. چندین حساسیت باقی مانده و شرایطی که بتواند درمان شود با انسولین، بیشتر انسولین اگکنون تولید می شود بوسیله تکنیک DNA رکامبینانت و شیمیایی تا انسولین طبیعی انسانی، سوسپانسیون انسولین ایزوفان، سوسپانسیون انسولین زنیس و دیگر ساختارهایی که در طی فعالیت انسولین و اجازه می دهد گلوکز کنترل کند بیشتر دوره های زمانی را در سال ۲۰۳۳، تحقیقات پیشنهاد کرده از توسط انسولین تزریق می شود در انواع مختلف. اما بیشتر مطالعات نیاز دارد به اثرات طولانی مدت.
سولفونیل اوره آز(کلروپروپوئیو) (دیابینز)، تولازامیو(تولیناز)، گلی پنرید(گلوکوترول)، دیگر داروها به فعالیت بوسیله افزایش انسولین از سلولهای B پانکراس. گلی میرید(اماری۱) یک عنصر این کلوس. به نظر می رسد داشته باشد یک عمل ثانویه مفید در افزایش حساسیت انسولین در سلولهای محیطی.
مهار کننده های آلفا گلوکوریداز و آکابوز(پرکوز) میلگتیل(گلی سیت) انسولین را زیاد نمی کند. آنها مهار می کنند کمپلکس های کربونیل هیدرات گلوکز را. این مکانیسم ها جلوگیری می کند. اما تأخیر در ان منجر می شود سطح پیک گلوکز خون بالا رود. مهار کننده های آلفا گلوکوزیداز مفید است برای منوتراپی یا در ترکیب درمانی سولفنیل اوره یا دیگر رویدادهای هیپرگلیسمی.
مت مفورمین(گلوناز) هست در دسترس اعضای کلوس بی گو آیند بت فورمین کاهش می دهد تولید گلوکز هپاتیت(کبد). کاهش جذب روده ای گلوکز محیطی. مت فورمین باید تنها استفاده شود یا در ترکیب درمان با سولفونیل اوره آمگیتینید وجود دارد دو عنصر در کلدس . رپا گلیدید(پرنوین) و ناتگلیتینید(استار لیکل) مکانیسم کفاسیت مگلیتینید مهار می کند تولید انسولین را. این فعالیت وابسته است به هر دو وابسته است حضور گلوکز بنابراین داروها کاهش می دهد حضور مؤثر پایین سطح گلوکز خون. مگلتینید. ناتگلیتینید نباید استفاده شود با دیگر داروها به خصوص انسولین.
ازیگلیتازون(آوایدنا) و پیوگلیتازون(آکتوس) عضو کلدس پتازولیتون. آنها فعالیت می کند بوسیله کاهش تولید گلوکز در کبد و افزایش انسولین وابسته به گلوکز در سلولهای عضلانی. آنها کاهش نمی دهند تولید انسولین را. این داروها استفاده می شود در ترکیب با مت فورمین یا سولفونیل اوره.

تداخلات دارویی:
سولفونیل اوره وارد یک لیست به خصوص از تداخلات دارویی، چندین چیزیکه ممکن است تشدید باشد بیماران باید literature برای این داروها.
فعالیت های دارویی هیپوگلیس داروهای خوراکی ناشناخته است بوسیله باند پروتئین‌ها با داروها.
شامل NSAIDها،سالیمیلات ها، سولفونامیدها، کلر اسفنیکل. کوارین، پروبنید،مهار کننده های مونوآمینواکسید از و بوک کننده های.
قند خون
تعیین سطح قند خون
گلوکز
یک قند ساده ای که شدیدترین نقش را در تولید انرژی در بدن دارد.
هورمون
ماده ای است که تولید می شود در قسمتی از بدن، سپس از بین خون جاری عبور کرده و در دیگر قسمتهای بدن زمانیکه آن اثرات را دارد موثر می باشد.
متابولیسم
همه تغییرات فیزیکی و شیمیایی که اتفاق می افتد در سلول ها و اجاره می دهد رشد و عملکرد بدن را. اینها شامل می شود اهدافی که را می شکند سطوح انرژی، پروسه‌ای برای ساخت موارد ضروری برای زندگی.
طبقه بندی حاملگی
یکی سیستمی از داروهای کلاسیک بر طبق خطراتی که استفاده می شود در طی حاملگی.
طبقهA:کنترل در مطالعات انسانی مشخص شده ریسک فاکتورهای جنینی.
طبقه B:ماطلعات حیوانی مشخص کرده که هیچ خطری برای جنین ندارد اما هیچ مطالعه انسانی در دسترس نیست یا اثرات پیشرفته در حیوانات:اما مطالعات بشری کنترل شده است.
طبقه C:هیچ مطالعه کافی انسانی یا حیوانی نیست یا اثرات جنینی در حیوانات مزالعه شده اما هیچ مطالعه انسانی در دسترس نیست.

طبقهD:خطرات جنینی اما مزایای خطرات وزنی نیست.
طبقه x:خطرات جنینی، خطر کمبود وزن
سالیسیلوت ها
یک گروه از داروها که شامل آسپرین و گروههای وابسته است. سالیسیلیتها استفاده می شوند در درد. کاهش التهاب و تب.
تشنج، یک حمله ناگهانی یا اسپاسم.

گردآورنده:فتانه صفاتی
چگونه دیابت روی پاها اثر می گذراد؟
از صبح تا شب پاهای شما سخت کار می کنند در حدود ۵۰ سالگی پاهای شما ۷۵۰۰۰ بار شما را حمل کرده اند. در هر سنی اگر دیابت داشته باشید یا در خطر ابتلا به دیابت باشید نیاز دارید توجه بیشتری به پاها داشته باشید. حتی یک ضربه کوچک، ساییدگی یا خراشیدگی می تواند برای افراد دیابتی منجر به مسأله جدی شود. این برای این است که سلولهای عصبی در پا تخریب می شوند و باعث بروز مشکل و احساس درد می شوند وقتی که شما به آنها آسیب می زنید. نه تنها حساسیت عصبی یا دیابت به مخاطره می افتد؛ بلکه جریان کم شده و به پاها صدمات شدید می زند و به کندی بهبود می یابد.
درباره نوروپاتی های دیابتی
از بین رفتن اعضاب که نوروپاتی نامیده می شود، در ۶۵% افراد دیابتی ابتلا وجود دارد. نروپاتی دیابتی می تواند باعث بسیاری از علائم شامل احساس خواب رفتن و سوزن سوزن شدن، بی حسی یا از دست دادن حس درد در پا و دست که می تواند کمک کننده باشد در ایجاد مشکل در پاها.
اگر شما حسی عصبی در پاهایتان از بین رفته و نمی توانید احسا

س درد کنید ممکن است در هنگام راه رفتن برش یا خراش ایجاد شده یا صدمه ببیند که شما متوجه نشوید. با بی توجهی به یک خراشیدگی کوچک روی پاهایتان می تواند پیشرفت کند و تبدیل به یک زخم شود که در نتیجه به زخمهای دیگری منجر می شود. در حدود ۷۰% زخمهایی که در پاها در دسابت حادث می شود نتیجه تخریب عصبی و بی حسی در پاها با یک ضربه کوچک است به عقیده رابرت تینبرگ استاد دانشگاه پرشکی کارولینای شرقی.
اگر یک زخم پا عفونی شود و به خوبی درمان نشود ممکن است حتی به قطع عضو ختم شود. بیش از نصف همه صدمه ندیده ها در ایالات متحده قطع عضو نمی شوند در بین بیماران دیابتی نزدیک به ۵۴۰۰۰ نفر از دیابتی ها قطع عضو می شوند در هر سال. بهترین روش برای جلوگیری از مشکل عصبی در دیابت کنترل مقدار گلوکز خون می باشد. شما می توانید کاهش دهید خطر را در شکل عصبی در حدود ۷۰% اگر کنترل جدی قند خون خود را ادامه دهند.
جلوگیری از مشکلات پا
شروع درمان سریع در دیابت وقتیکه شما تشخیص دادید از مشکلات و گرفتاری ها پیشگیری می کند و باعث سلامتی طولانی اثر به خصوص سلامت در پا می شود. پاها نیازمند مراقبت زیاد هستند و باید از گرما دور نگه داشته شوند. یک معاینه و مراقبت روزانه روتین برای کنترل سلامتی پاهایتان را دنبال کنید.
دستورات نگهداری و مراقبت از پاها
• پاها را هر روز بشویید و به دقت همه جای آن را خشک کنید. انگشتان یا جوراب خود را پا کیزه نگه دارید و میخچه و پینه پا را چرب کنید.
• پاهای خود را هر روز با استفاده از آینه بررسی کنید و به دقت زیر پاها را نگاه کنید. از نظر نقاط قرمز، بریدگی، خراشیدگی، کوفتگی و هر تغییری که ممکن است احساس نکرده باشید چک کنید. اگر بررسی پاها از نزدیک برایتان شخت است از کسی بخواهید به شما کمک کند.
• کفشهای راحت با کفه چرم یا کتانی بپوشید تا پاها تنفس کنند. جورابهای نرم و کلفت و ازاد انتخاب کنید تا از درز آن پوست امکان تبادل داشته باشد.
• از پا برهنه راه رفتن خودداری کنید و پاهای خود را پوشیده نگه دارید با کفش حتی در منزل. برای افزایش گردش خون در پاها، باید فعالیت مدام کنید. سعی کنید حداقل روزی ۳۰ دقیقه نرمش کنید سه بار در هفته. از فعالیت های برخورددار مثل دویدن و پریدن اجتناب کنید. راه رفتن بهترین تمرین برای پاهای شماست. آن همچنین کمک می کند به سلامت عمومی شما با افزایش گردش خون و کمک به کنترل وزن و بالا بردن همه چیزهایی که در بهبود کمک می کند. بر پاهای خود برای جلوگیری از اصابت و برخورد شدید با راه رفتن روی سطوح نرم کمک کنید تا جایی که ممکن است. مانند چمن یا گل به جای سنگ فرش، رقصیدن، شنا کردن، دوچرخه سواری و دیگر فعالیتها که به راحتی روی پاها انجام می شود.

دیگر راه ها برای بهتر کردن گردش خون در پاها
• پاهای خود را بالا نگه دارید ئقتیکه برای مدت طولانی نشسته اید.
• انگشتان و مچ را تکان دهید و برای ۵ دقیقه بچرخانید برای دو یا سه بار در روز برای تحرک خون و جریان آن.
• برای مدت طولانی پاهایتان را روی هم نیندازید.
کار کردن با تیم مراقبین بهداشت
اگر تو دیابت داری، باید به طور روتین از نظر مراقبتهای پا پزشک، پرستار یا اموزش دهندگان دیابت مراجعه کنی. همچنین اگر تو مزایای مراقبت از پا را به خصوص ریفرال. افراد با دیابت اغلب مزایای مراقبت از پا و ناخن را باید بدانند.
پزشک تو معمولاً آزمایش کند حس پاها و نبض پا را و ارزیابی چرخش و امکان صدمات عصبی را در پاهایت کنترل کنی. اجازه بدهید پزشکتان بداند تغییرات را در پاهایت و احساسات را. وجود تاول یا برآمدگی حتی اگر کوچک باشد نیاز به مراقبت بیتشری دارد به علت اجتناب از مشکلات.
در مراجعه به پزشک:
– راهنمای مراقبت برای میخچه و کالوی ها را بداند.
– از یک بریدگی- ارد- تاول یا ضربه و کوفتگی در پاهایت ایجاد شد شروع به التیام آن بعد از یک روز بکن.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11700 تومان در 55 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد