مقاله در مورد انتخاب سرور و ابزارهای ذخیره‌سازی بایدها و نبایدها

word قابل ویرایش
44 صفحه
9700 تومان
97,000 ریال – خرید و دانلود

انتخاب سرور و ابزارهای ذخیره‌سازی بایدها و نبایدها

اشاره :
واضح است که هر کسب و کار کوچکی می‌تواند از داشتن سرورها و ابزارهای ذخیره‌سازی مختص خودش سود ببرد. اما انتخاب آنچه که می‌توان خرید ممکن است در نوع خودش یک چالش محسوب شود. کلید مسأله، تشخیص صحیح و دقیق نیازهای خودتان است. نرم‌افزارهایی را که امروز و در آینده در کسب و کار خود به کار خواهید گرفت در نظر بگیرید. آیا می‌خواهید سرویس‌دهنده ایمیل و سایت وب متعلق به خود را خودتان میزبانی کنید؟ سرعت رشد کسب و کار خودتان را چقدر

پیش‌بینی می‌کنید؟ اگر جزء آن دسته از شرکت‌ها و سازمان‌ها نیستید که در زمینه به‌کارگیری فناوری اطلاعات متمایل به صرفه‌جویی بسیار و کاستن از هزینه‌ها هستند، توصیه می‌کنیم یک مدیر یا سرپرست شبکه (Administrator) برای خود داشته باشید تا در تشخیص نیازها، برنامه‌ریزی برای توسعه و مدیریت شبکه و یا به خدمت گرفتن یک مشاور IT یا فروشنده خبره به شما کمک کند. در ادامه این مقاله، مروری بر فناوری‌ها و تجهیزات موجود در رابطه با موضوع مقاله خواهیم داشت و شما را از طریق طرح پرسش‌های صحیحی که باید در جستجوی پاسخ آن‌ها باشید یاری خواهیم داد.

Serverها
اصطلاح <سرور> طیف گسترده‌ای از معانی را دربرمی‌گیرد. از دیدگاه سخت‌افزاری، <سرور> جعبه‌ای است حاوی یک دستگاه کامپیوتر با یک یا چند پردازنده، مقدار زیادی حافظه و یک هارددیسک پرظرفیت، که درخواست‌هایی را که ازسوی کلاینت‌های (client یا سرویس‌گیرنده) حاضر در شبکه می‌رسد، دریافت می‌کند و داده‌های تقاضا شده را برای کلاینت‌های متقاضی ارسال می‌کند (واژه Server یا سرویس‌دهی به همین معنا است). از دیدگاه نرم‌افزاری، یک سرور

با توجه به نقشی که در شبکه ایفا می‌کند، مثلاً سرور email، سرور وب یا سرور Application، در دسته‌بندی‌های مختلف قرار می‌گیرد.
انتخاب‌ها
بهترین راه برای انتخاب یک سرور به‌گونه‌ای که نه بیش از حد خرج کنید و نه کمتر از آنچه لازم است بودجه اختصاص دهید، این است که ویژگی‌های سخت‌افزار موردنظر را دقیقاً متناسب با کار و وظیفه‌ای که قرار است به سرور اختصاص داده شود، تعیین کنید. مثلاً یک PC ارزان قیمت می‌تواند تمام نیازهای یک دفتر کار کوچک را به عنوان یک سرور چاپ برآورده سازد، اما یک دستگاه قوی با تراکنش‌ها (transaction) یا مبادلات مربوط به e-business را پاسخگو باشد.
بسیاری از نرم‌افزارهای سرویس‌دهنده می‌توانند خیلی خوب روی دستگاه‌هایی بدون پردازنده‌های خیلی سریع کار کنند. این دستگاه‌ها معمولاً بر ترکیبی از پردازنده‌های با بازده قابل قبول، مقدار زیادی حافظه، حافظه on-board cache، آرایه‌های دیسک و نرم‌افزار ویژه‌ای برای مدیریت و نگهداری سرور متکی هستند.
اگر فکر می‌کنید در آینده نزدیک به تعداد کلاینت‌های شما در شبکه افزوده خواهد شد، اطمینان حاصل کنید که سرور شما امکان افزودن پردازنده‌های اضافه را ‌دارد و به تعداد کافی جای نصب هارددیسک‌های اضافه و اسلات‌های اضافی را روی خود دارد.
۱- سرورهای خانواده رده پایین
یک سرور در رده value (رده ارزان قیمت) معمولاً بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد و از یک پردازنده بهره می‌گیرد. این سیستم‌ها قادر به مدیریت کارهایی در حد به اشتراک‌ گذاشتن فایل، ارسال ایمیل و به اشتراک گذاشتن چاپگر برای یک گروه حداکثر ده نفری از کاربران می‌باشند.
این دستگاه‌ها عموماً به فرم tower (ایستاده) یا قابل نصب در رک (به ارتفاع U1 و شامل یک پردازنده، حداقل ۱۲۸ مگابایت حافظه (البته دست کم ۵۱۲ مگابایت توصیه می‌شود) قابل گسترش به ۴ گیگابایت و حداکثر سه هارددیسک از نوع IDE یا SCSI هستند.
در جستجوی مدلی باشید که سه یا چهار محل برای نصب درایوهای اضافی دارد، از اترنت ۱۰۰۰/۱۰۰/۱۰ مگابیت بر ثانیه استفاده می‌کند و حدود ۵ اسلات PCI دارد که دست کم دو تا از آن‌ها می‌توانند کنترلرهای مخصوص Raid ‌های ۶۴ بیتی PCI X RAID یا آداپتورهای پرسرعت دیگر را روی خود سوار کنند.

اگر حدود ۳۰۰ دلار پول خرج کنید، می‌توانید یک سیستم ابتدایی شامل یک پردازنده سلرون، ۱۲۸ مگابایت حافظه نوع ECC SDRAM و یک هارددیسک اسکازی یا IDE چهل گیگابایتی، تهیه کنید(۱). یک سرور Pentium 4 یا Athlon MP با مقدار بیشتری رم و یک هارددیسک قوی‌تر (یا هارددیسک‌های اضافی موجود روی سیستم) حدود ۱۰۰۰ دلار خرج برایتان خواهد داشت.
اگر هزینه خریدن سیستم‌عامل را نیز در نظر بگیرید، حدود ۸۰۰ دلار اضافه خواهد شد. چنین

سروری به‌طور معمول همراه یک سال گارانتی قطعات و پشتیبانی فنی (قاعدتاً پرسنل بخش پشتیبانی شرکت فروشنده (یا سازنده) باید طی مدت حداکثر ۲۴ ساعت در دسترس شما قرار گیرند) عرضه می‌شود.
سرورهای رده value دارای قابلیت‌های اضافی مثل RAID توکار نیستند و بسیار محتمل است که از مادربوردهای نوع PC استفاده کرده باشند. البته برخی دستگاه‌ها در این خانواده از چیپ‌ست‌های ویژه‌ای استفاده می‌کنند که قادرند میان استفاده از CPU، حافظه و I/O تعادل ایجاد کنند تا راندمان

و خروجی قابل استفاده سرور افزایش یابد.
همچنین بیشتر سرورهای ارزان قیمت شامل یک ابزار نرم‌افزاری ابتدایی برای مدیریت سیستم و مانیتور کردن وضعیت سلامتی آن می‌باشند.
۲- سرورهای رده متوسط
دستگاه‌های این رده به طور معمول بین هزار تا ده هزار دلار قیمت دارند و به‌صورت ایستاده یا مدل‌های قابل نصب در (رک اندازه‌های ۱U تا ۴U) عرضه می‌شوند. این سرورها می‌توانند چندین کار مختلف را همزمان اداره کنند، مثلاً بانک‌های اطلاعاتی کوچک، سرویس‌ فایل، چاپ و نرم‌افزارهای سرویس‌دهنده (برنامه‌های کاربردی).
از این سرورها می‌توان در کسب‌وکارهای کوچک یا گروه‌های کاری بزرگ استفاده کرد. ممکن است از دو یا چند دستگاه از این نوع به صورت پیکر‌بندی خوشه‌ای (cluster) برای به اشتراک گذاشتن وظایف محوله به نرم‌افزارهای سرویس‌دهنده استفاده کرد تا احیاناً در مواقع خرابی یا عدم سرویس‌دهی یک دستگاه، بقیه دستگاه‌ها بتوانند به ارایه همان سرویس بپردازند و امور روزانه از تحرک بازنماند.
سرورهای رده میانی معمولاً با چهار الی ۸ پردازنده، حداکثر ۳۲ گیگابایت رم و ۱۰ عدد درایو SCSI یا بیشتر در یک RAID ارایه می‌شوند و امکان افزودن ابزارهای ذخیره‌سازی بیرونی (external)، سخت‌افزار Fiber Channel SAN و ادوات دیگر نیز وجود دارد. دنبال حداقل ۵۱۲ کیلوبایت حافظه cache از نوع Level2، دو گیگابایت رم، چیپ‌ست مخصوص سرور، آداپتور اسکازی Dual-Channel یا یک کنترلر RAID، سه سال گارانتی قطعات و کارکرد و پشتیبانی به صورت <دسترسی روزانه به پرسنل بخش پشتیبانی> باشید.
سرورهای رده متوسط باید همراه هارددیسک‌ها، فن و منبع تغذیه نوع hot-plug و یدکی (redundant) باشند تا بتوانید بدون نیاز به خاموش کردن دستگاه، قطعات معیوب را تعویض و جایگزین کنید.
درباره فناوری‌های ذخیره‌سازی بیشتر بدانید

 

DAS) Direct-Attached Storage
● ): ابزار ذخیره‌سازی به صورت مستقیم به سرور متصل می‌شود.
● Fibre Channel: یک فناوری شبکه‌ای گران‌قیمت که برای فواصل کوتاه و برپا کردن شبکه S

● (IDE (Integrated Device Electronics یا (ATA (AT attachment: فناوری ذخیره‌سازی به کار رفته در کامپیوترهای دسکتاپ رایج و نیز سرورهای مناسب برای محیط‌ها و شبکه‌های کوچک که شامل مدارالکترونیکی کنترل‌کننده ابزار ذخیره‌سازی است. این فناوری یکی از روش‌های استاندارد اتصال هارددیسک‌ها، سی‌دی‌رام و درایوهای tape به سیستم است.
● iSCSI: یک روش کم هزینه برای برپا کردن SAN روی شبکه‌های مبتنی بر TCP/IP است.
● IP SAN: یک شبکه SAN که براساس پروتکل iSCSI بنا شده است.
● NAS یا Network-Attached Storage: یک وسیله ذخیره‌سازی که به شبکه اترنت متصل می‌شود و امکان ذخیره‌سازی فایل را فراهم می‌آورد.
● RAID یا Redundant Array of Inexpensive
Disks: نامی که برای انواع مختلفی از آرایه‌های دیسک به کار می‌رود. یک خصوصیت مهم این سیستم‌ها، مقاومت در برابر نقص و خرابی است.
● SCSI یا Small Computer System Interface: یک استاندارد مهم در ابزارهای ذخیره‌سازی مناسب برای سرورهای رده‌های متوسط و پیشرفته
● SATA یا Serial ATA: یک استاندارد ذخیره‌سازی جدید و ارزان قیمت که داده‌ها را با سرعتی بیشتری نسبت به IDE/ATA انتقال می‌دهد.
● Serial-attached SCSI: یک استاندارد اسکازی جدید با راندمان بالا. محصولات مبتنی براین استاندارد همین روزها به بازار خواهد آمد.
● SAN یا Storage Area Network: معمولاً یک شبکه فرعی از ابزارهای ذخیره‌سازی مبتنی بر Fibre Channel که می‌تواند توسط چندین سرور به صورت اشتراکی مورد استفاده قرار گیرد.
یک سرور مناسب برای کاربردهای عمومی قیمتی حدود ۳هزار دلار دارد و قاعدتاً باید شامل یک پردازنده ۲ تا ۲/۳ گیگاهرتزی از نوع AMD Athlon MP یا Intel Xeon و یک پردازنده کمکی دوم باشد. اگر AMD انتخاب می‌کنید، خوب است که دنبال یک سرور با پردازنده سریع‌تر نوع Opteron باشید که به وفور در بازار یافت می‌شود و قیمت مناسبی هم دارد.
معماری متداول NAS

یک ابزار ذخیره سازی از انواع NAS را می توان یک نوع File server ارزان قیمت تصور کرد. وسایل NAS به صورت مستقیم به شبکه LAN وصل می شوند و معمولا یک شماره IP به هر یک از آنها اختصاص می یابد.
قابلیت‌های یک سرور
قابلیت‌های دیگری که از یک سرور انتظار دارید، بستگی به نوع داده‌های شما دارد. ابعاد فیزیکی، ظرفیت ذخیره‌سازی و میزان در دسترس بودن (availability) سرور خیلی مهم هستند اما باید به قابل توسعه بودن
(scalability) و قیمت محصول نیز توجه داشته باشید.

 

۱- پردازنده‌: سرورهای مناسب برای کسب و کارهای متوسط و کوچک معمولاً از سیستم‌عامل ویندوز و پردازنده‌های ۳۲ بیتی AMD و یا اینتل استفاده می‌کنند. بسیاری از سازمان‌هایی که کار و مأموریت حساسی دارند از سرورهایی استفاده می‌کنند که با سیستم‌عامل یونیکس کار می‌کنند و متکی بر پردازنده‌های ۶۴ بیتی مانندAMD Opteron ،Intel Itanium و یا پردازنده‌های RISC ساخت IBM ،HP، سان و دیگران هستند. پردازنده‌های ۶۴ بیتی می‌توانند مقدار زیاد

اغلب سرورهای رده ارزان قیمت یا متوسط که برای کاربردهای عمومی ساخته شده‌اند، همراه پردازنده‌ Athlon XP یا MP و یا پنتیوم ۴ اینتل و در بعضی موارد پردازنده‌های کم قدرت‌تر سلرون عرضه می‌شوند. پردازنده‌های خانوادهXeon را عموماً می‌توان در سرورهای رده متوسط یافت. مانند بیشتر پردازنده‌های پنتیوم ۴، پردازنده‌های Xeon با بهره‌گیری از فناوری Intel Hyper-Threading که اجازه می‌دهد یک تراشه همزمان دو thread را (هر thread مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های زبان ماشین است) با هم اجرا کند، راندمان بهتری ارایه می‌کنند.
وقتی سراغ پردازش ۶۴ بیتی می‌رویم، AMD Opteron و Intel Itanium مطرح می‌شوند. پردازنده‌های Opteron براساس معماری کنونی ۸۶ x ساخته شده‌اند و به طور ذاتی هم برنامه‌های نرم‌افزاری ۳۲ بیتی و هم برنامه‌های ۶۴ بیتی را پشتیبانی می‌کنند.
پردازنده ایتانیوم براساس معماری IA-65 طراحی شده و از قابلیت‌های فناوری EPIC ابداع شده توسط اینتل پشتیبانی می‌کند.(۲) این قابلیت امکان اجرای حداکثر ۶ دستورالعمل را به صورت همزمان به تراشه می‌دهد. تراشه‌های ایتانیوم به طور ذاتی از برنامه‌های ۳۲ بیتی پشتیبانی نمی‌کنند اما می‌توانند آن‌ها را با استفاده از حالت (Emulation تقلید) اجرا کنند.
۲- حافظه: تعادل صحیح بین توان پردازشی و مصرف حافظه بستگی به نوع برنامه‌هایی که کاربر اجرا می‌کند و میزان بار (Load) آن‌ها دارد. حافظه‌های ECC متداول‌ترین نوع حافظه‌هایی هستند که می‌توان در سرورها یافت. این نوع حافظه از یک مدار الکترونیکی مخصوص درون تراشه استفاده می‌کند که قادر به کشف و تصحیح خطاهای تک بیتی حین محاسبات، بدون متوقف ساختن (Halt) سیستم است. سرورهای رده value معمولاً حداکثر ۴ گیگابایت حافظه را پشتیبانی می‌کنند در حالی که سرورهای قوی‌تر همراه ۱ الی ۲ گیگابایت رم ارایه می‌شوند که قابلیت افزایش تا ۳۲ گیگابایت را دارند.
۱۰ نکته مهم هنگام خریدن سرور
۱ برای توسعه آتی شبکه برنامه‌ریزی کنید. دنبال سروری بگردید که به موازات افزایش نیازهای شما، قابل توسعه باشد.
۲ دنبال سیستمی باشید که دارای قابلیت‌های ویژه سرورها، مثل چیپ‌ست مخصوص سرورها، راندمان
بالای I/O و آرایه درایوهای پرسرعت SCSI باشد.
۳ اگر این احتمال وجود دارد که کسب و کار شما از خروجی سرور برای مقاصد تجاری و مالی استفاده کند، دستگاهی بخرید که شامل قطعات و نرم‌افزارهایی باشد که به آس

انی از طریق بازار یا فروشنده سیستم در دسترس هستند، تا در زمان بروز مشکل، مدت زمان عدم سرویس‌دهی سیستم (Downtime) به حداقل ممکن کاهش یابد.
۴ از آن دسته از شرکت‌های سازنده، دستگاه خریداری کنید که به همراه محصول خود، یک بسته نرم‌افزاری برای مدیریت آسان سیستم ارایه می‌کنند.
۵ فراموش نکنید که‌ هنگام قیمت گرفتن، باید بهای سیستم‌عامل را نیز محاسبه کرد. برخلاف PC ‌های معمولی، بسیاری از سرورها شامل یک سیستم‌عامل از پیش نصب شده رو

ی سیستم نیستند. این هزینه می‌تواند حدود ۸۰۰ دلار یا بیشتر باشد.
۶ اگر سازمان یا شرکت مطبوع شما تعداد کمی کارمند در بخش IT دارد یا اصلاً چنین کارمندانی ندارد، از فروشندگانی خرید کنید که از طریق سایت خود، به طور رایگان شما را در تشخیص صحیح نیازهایتان یاری می‌دهند. به این ترتیب می‌توانید سروری تهیه کنید که بیشترین تطابق را با نیازهای شما دارد.
۷ مشخص کنید که چقدر فضای فیزیکی لازم است به زیر ساخت شبکه خود اختصاص دهید (امروز یا در آینده).
سیستم‌های نوع Tower مناسبند، اما اگر از لحاظ فضا به طور جدی دچار محدودیت هستید، یک دستگاه به فرم قابل نصب در رک انتخاب بهتری است.
۸ اگر قرار شد از پیکر‌بندی rack-mounte (قابل نصب در رک) استفاده کنید، عواملی که در تعیین قیمت رک‌ها و ابزارهای جانبی سیستم مؤثرند، مانند منبع تغذیه (شامل UPSهای قابل نصب در رک) و سینی کابل را فراموش نکنید.
۹ از شرکت‌هایی (اعم از سازنده یا فروشنده) خرید کنید که برای مدت طولانی در محل کار و سکونت شما مستقر بوده یا خواهند بود. زیرا هنگامی که به شرکت‌های کمتر شناخته شده رجوع می‌کنید، این ریسک وجود دارد که در آینده نتوانید از گارانتی محصول استفاده کنید یا پشتیبانی مناسبی از سوی فروشنده دریافت نکنید.

۱۰ خدمات گارانتی باید شامل دست‌کم سه سال به همراه خدمات آن‌لاین باشد. مدل‌های رده value که معمولاً همراه یک سال گارانتی عرضه می‌شوند از این قاعده مستثنی هستند.
۳- اتصالات شبکه‌ای: بیشتر سرورهای ارزان قیمت امروزی همراه یک پورت اترنت یک گیگابیتی عرضه می‌شوند. اغلب سرورهای قوی‌تر و پایا (robust) شامل دو کارت شبکه یک گیگابیتی (به صورت استاندارد و یا انتخابی) هستند. بعضی کارت‌ها هم با استاندارد‌های قدیمی‌تری مانند اترنت سریع (Mbps 100) نیز سازگارند.
۴- هارددیسک: به طور متداول، سرورهای رده Value شامل یک هارددیسک IDE، به عنوان پیکر‌بندی پایه‌ای سیستم هستند. اما برای دستیابی به حداکثر راندمان، درایوهای نوع اسکازی یا Serial ATA) SATA) پیشنهاد می‌شوند. درایوهای اسکازی می‌توانند با سرعت ۱۵هزار دور در دقیقه بچرخند، حال آن‌که حداکثر سرعت درایوهای IDE برابر ۷۲۰۰ دور در دقیقه است. برخی درایوهای SATA با سرعت حدود ده هزار دور در دقیقه هم‌اکنون موجودند و مخصوص سرورها و ایستگاه‌های کاری طراحی شده‌اند.
سرورهایی که دارای قابلیت اصطلاحاً High-Availability هستند از درایوهای Hot-Plug استفاده می‌کنند. این درایوها به کنترلرهای RAID قابل اتصالند، کنترلرهایی که به نوبه خود یا به صورت یک کارت PCI سوار شده روی مادربورد عرضه می‌شوند و یا با مادربورد یکپارچه (integrate) شده‌اند.

پیکر‌‌‌بندی‌های متداول RAID شامل آرایه RAID 1 برای mirroring و آرایه RAID 0 برای striping نیز هست. در مورد اولی، عین داده‌ها به صورت بلادرنگ روی درایو دوم کپی می‌شود و در مورد RAID 0، داده‌ها میان چندین درایو دیگر پراکنده می‌شود. RAID 5 ترکیبی از Striping با اطلاعات مربوط به کنترل صحت اطلاعات (Parity) است که می‌توان از آن برای بازسازی داده‌های خراب شده یا یک درایو معیوب استفاده کرد. پیکر‌بندی از نوع Mirrored RAID بهترین نوع حفاظت را در 
۵- در دسترس بودن: یا Availibility درایوهای Hot-Plug، اسلات‌های PCI، ذخیره‌ساز RAID، وجود منبع تغذیه‌ها و فن‌های متعدد، سرور شما را سرپا نگه می‌دارند. سرورهای موسوم به Fault-Tolerant یا مقاوم در برابر نقص و خرابی قادرند زمان سرپا بودن (uptime) سرور را باز هم بیشتر کنند.
این کار از طریق تعدد اجزا و قطعات کلیدی دیگر (مثل پردازنده‌های کاملاً مشابهی که به صورت lockstep کار می‌کنند) صورت می‌پذیرد. خوشه‌سازی یا Clustering استفاده از دو یا چند سرور متصل به هم (مثلاً یک سرور به عنوان دستگاه اصلی و دستگاه دوم به عنوان پشتیبان آن) هزینه بیشتری ایجاد می‌کند اما مقاومت کل سیستم در برابر خرابی و نقص فنی را به حد بسیار بالایی می‌رساند.
۶- مدیریت و سرویس‌پذیری: (Serviceability) نرم‌افزار مدیریت سیستم در سرورهای خانواده Value بسیار ابتدایی است. در سرورهای رده متوسط، بسته نرم‌افزاری همراه دستگاه به شما اجازه می‌دهد از راه‌دور به سرور دسترسی پیدا کنید و فایل‌های event log را بررسی کنید، بایوس (BIOS) و نرم‌افزار سیستم را ارتقاء دهید، و یا فرمان خاموش کردن کل سیستم را صادر کنید. سایر قابلیت‌های مدیریتی، امکان پیکر‌بندی و مدیریت ابزارهای ذخیره‌سازی، مانیتور کردن فعالیت پردازنده و میزان استفاده از دیسک، تنظیم پارامترها برای پیش‌بینی خطاها و مشکلات سیستم، عیب‌یابی (Diagnose) و نیز تنظیم سیستم برای ارسال هشدار در موارد گوناگون (از طریقemail، تلفن و پیجر) را در اختیار قرار می‌دهد.
سرویس‌پذیری سرور نیز برای همه کسب و کارها (چه کوچک و چه بزرگ) مهم است. سرورهایی که کار کردن با آن‌ها راحت است، معمولاً داخل یک case مخصوص قرار گرفته‌اند که به سادگی و بدون نیاز به آچار و ابزارهای دیگر قابل باز کردن هستند تا بتوان قطعات hot-plug و hot-swap را به سرعت جاگذاری کرد.
۷- اندازه فیزیکی و قابلیت گسترش (Scalability): اندازه فیزیکی می‌تواند یک مؤلفه کلیدی در انتخاب یک سرور باشد. این روزها سرورهای مدل Tower به سرعت جای خود را به انواع rack-mounte می‌دهند. سرورهای رک با ارتفاع‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند. این ط

یف از سایز (۱Uتا ۸Uاینچ) را در برمی‌گیرد. (عرض استاندارد این مدل‌ها ۱۹ اینچ است). سرورهای رک علاوه بر صرفه‌جویی در فضایی که اشغال می‌کنند، با بهره‌گیری از قابلیت‌هایی همچون امکان سوار کردن درایوهای جدید از جلو و اسلات‌های گسترش (در پشت دس

تگاه) به‌سادگی قابل نگهداری هستند. هر یک از سرورهای داخل رک را می‌توان به صورت کشویی و خیلی راحت بیرون آورد و یا به داخل فرستاد. این ویژگی به کارمندان IT شرکت (‌یا سازمان) امکان می‌دهد که کابل کشی مجموعه را خیلی تمیز و مرتب و اصولی انجام دهند.
Storage یا ابزار ذخیره‌سازی
آیا بر این تصور هستید که ابزارهای ذخیره‌سازی صرفاً یکی دیگر از اقلامی هستند که در هنگام خرید سرور باید سفارش دهید؟ اگر چنین است دو دلیل خوب وجود دارد تا دراین‌باره بیشتر بیندیشید: عذاب و فایده. اگر شما وضعیت فعلی و نیازهای آتی خود درباره ذخیره‌سازی را به دقت تحلیل کنید، می‌توانید از پیش آمدن نیاز به یک ارتقاء هزینه‌بر و زمان‌بر و عذاب و دردسرهای آن جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید سرورهای مختص انبار کردن فایل‌ها (File Servers) را یکپارچه کنید، گروه کاری شبکه‌ای(۳) یا workgroup و ابزارهای ذخیره‌سازی که در دفتر راه‌دور(۴) خود دارید را ساده و خلاصه کنید، و قابلیت‌هایی همچون <حفاظت از داده‌ها> و <سرعت بالا در سرویس‌دهی> را با کمترین هزینه در اختیار کاربرانتان قرار دهید. ذخیره‌ساز نوع SATA یا Serial ATA، ذخیره‌ساز
Network Attached Storage) NAS) و حتی سیستم‌های iSCSl SAN همگی در دسترس شما هستند. ما در ادامه مقاله، برخی از ملاحظاتی را که باید برای انتخاب صحیح قطعات و اجزای موردنیاز سیستم‌تان مدنظر قرار دهید، ترسیم خواهیم نمود.

اجزای یک سرور
برای مشاهده عکس و توضیحات مربوطه روی آن کلیک کنید.
انتخاب‌ها‌
بدترین اشتباهی که ممکن است هنگام خریدن یک ابزار ذخیره‌سازی مرتکب شوید این است که به اندازه کافی نخرید و یا یک سیستم‌قابل گسترش نخرید. خریدن یک ذخیره‌ساز خیلی کم‌ظرفیت، دست برنامه‌های کاربردی و سرویس‌های شبکه‌ای شما را برای دسترسی به منابع سیستم خواهد بست. اگر قصد دارید بعداً هارددیسک‌های داخلی سرور خود را ارتقاء دهید، پول اضافه‌ای که برای گرفتن نسخه پشتیبان (Backup) از داده‌ها، اضافه کردن هارددیسک‌های جدید و بازیابی داده‌ها به منظور ارتقاء ابزارهای ذخیره‌سازی سیستم صرف خواهید کرد، خیلی بیشتر از میزان هزینه‌ای است که در ابتدا صرفه‌جویی کردید.
اغلب کسب و کارهای کوچک و بسیاری از شرکت‌های متوسط تمایل یا مهارت فنی توسعه ابزارهای ذخیره‌سازی سرورهای موجود خود را ندارند. در واقع قیمت ابزارهای ذخیره‌س

ازی (نسبت به کارکردشان) خیلی پایین است. ولی هزینه نیروی انسانی موردنیاز برای مدیریت این سیستم‌ها خیلی بالاست و در اغلب موارد اصولاً ارتقاء دادن ابزار ذخیره‌سازی داخل یک سرور قدیمی، کاری بی‌معنی و یا بیهوده به نظر می‌رسد.
توصیه به کسب و کارهای کوچک این است که سعی کنید تا حد ممکن کار را ساده ب

رگزار کنید و بگذارید ابزارهای ذخیره‌سازی نسبتاً ارزان قیمت برایتان کار کنند. اگر فکر می‌کنید به ۸۰ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی فایل نیاز دارید، مقداری بیشتر پول خرج کنید و یک هارددیسک ۲۴۰ گیگابایتی بخرید. درایوهای IDE و SATA نسبتاً ارزانند و حتی قیمت درایوهای اسکازی، هنگامی که با هزینه و دستمزد ارتقاء آتی آن مقایسه شوند، قابل قبول هستند.
۱- DAS یا Direct-Attached Storage
این وسیله ذخیره‌سازی از نوع external یا بیرونی است و می‌توان آن را به‌طور مستقیم به سرور متصل کرد.
DAS از سوی کارشناسانی که به ابزارهای ذخیره‌سازی تحت شبکه به‌عنوان جهت‌گیری اصلی این وسایل در آینده اعتقاد دارند، مورد انتقاد قرار گرفته است. اگر چه کاربرد این وسیله با محدودیت‌هایی همراه است، یعنی می‌توان آن را فقط به یک سرور متصل کرد و گسترش آن نیز معمولاً دشوار است، اما بیشتر کسب و کارهای کوچک به این دلیل که نیازی به ذخیره‌سازهایی در حد NAS و SAN ندارند، مایلند از آن استفاده کنند.
در گذشته، محدود کردن کاربران برای ذخیره کردن فایل روی سرور قابل توجیه بود، اما امروزه درایوهای ذخیره‌سازی روی سرور نسبت به گذشته خیلی ارزان‌ترند و در عین حال حفاظت از داده‌ها و فایل‌های کاربران روی سرور خیلی آسان‌تر از هنگامی است که روی Laptop و PC خودشان ذخیره شده باشند. به‌علاوه، آن دسته از کسب و کارها که فایل‌های خود را روی چندین سرور ذخیره می‌کنند بهتر است به متمرکز کردن داده‌های خود روی تعداد کمتری از سرورها بیندیشند.
سرورهایی که قدرتمندترند، ظرفیت ذخیره‌سازی آن‌ها بیشتر است و فرآیند مدیریت و تهیه نسخه پشتیبان
(Backup) روی آن‌ها آسان‌تر است. با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند Microsoft Volume Shadow Copy که در ویندوز ۲۰۰۳ می‌توان یافت (ابزارهای NAS توانایی مشابهی دارند)، کاربران می‌توانند در صورتی که تصادفاً فایل‌های خود را حذف و یا overwrite کردند، به آسانی آن‌ها را بازیابی کنند. به این ترتیب مدیران شبکه (administrators) نیز می‌توانند عملیات تهیه نسخه پشتیبان را به صورت متمرکز انجام دهند. قیمت انواع DAS بستگی زیادی به نوع فناوری که انتخاب می‌کنید (IDE ، SATA یا SCSI) دارد.
۲- IDE و SATA
کسب و کارهای کوچک متوجه خواهند شد که برای مقاصدی مانند ذخیره‌سازی فایل و برنامه‌های کاربردی ساده، خریدن درایوهای IDE (همان نوعی که درPCها استفاده می‌شود) یا استفاده از کنترلرها و درایوهای موجود در سرور، نسبت به درایوهای اسکازی خیلی به صرفه‌تر است.
اگر چه از طریق به‌کارگیری راهکارهای SATA و IDE نمی‌توان به سرعت چرخش دیسک، سرعت انتقال داده‌ها و راندمان کلی درایوهای اسکازی رسید. درایوهای اسکازی می‌توانند به سرعت ۱۵ هزار دور در دقیقه دستیابند، حال آن‌که حداکثر سرعت چرخش درایوهای IDE برابر ۲۷۰۰rpm و درایوهای پرسرعت SATA مساوی ده هزار دور در دقیقه است، اما این نوع درایوه

ا برای مقاصدی همچون سرویس فایل به اندازه کافی سریع هستند و می‌توان آن‌ها را با بهایی بین یک دوم تا یک سوم قیمت سیستم‌های اسکازی خریداری کرد. یک درایو IDE یا SATA با ظرفیت ۵۲۰گیگابایت حدود ۴۰۰ دلار قیمت دارد حال آن‌که خرید یک درایو اسکازی با حجم

ذخیره‌سازی نصف این مقدار حدود ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار هزینه‌بر می‌دارد.
از آن‌جا که درایوهای IDE و SATA با ظرفیت‌هایی نسبتاً بالا (حداکثر ۴۰۰ گیگابایت) موجودند، شرکت‌ها و سازمان‌های مصرف‌کننده این ابزارهای ذخیره‌سازی می‌توانند تنها با به‌کارگیری چند عدد از آن‌ها به ظرفیت بسیار زیادی از ذخیره‌سازی دست یابند.
نوع IDE امکان استفاده همزمان دو درایو به ازای هر کانال را در اختیارمان می‌گذارد ولی در نوع SATA فقط یک درایو به ازای هر کانال قابل دسترسی است. با این حال کارت‌های RAID مخصوصی وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند IDE را روی چندین کانال مورد استفاده قرار دهید. این کارت‌ها را می‌توان از شرکت‌های سازنده سرور و ابزارهای ذخیره‌سازی خرید. حتی اگر از دو درایو IDE یا SATA استفاده کنیم،
سرور می‌تواند با بهره‌گیری از RAID 1، که همه داده‌ها را به صورت بلادرنگ روی درایو دوم می‌نویسد، به ۴۰۰ گیگابایت ظرفیت ذخیره‌سازی مقاوم در برابر خطا دست یابد. همچنین بهتر است که کسب و کارهای کوچک استفاده از سرورهای مجهز به NAS را به عنوان راه‌حلی برای برپا کردن سرویس فایل در نظر بگیرید.
مهمترین نکاتی که هنگام خریدن یک ابزار ذخیره‌سازی باید بدانید
۱- ابزارهای ذخیره‌سازی بیشتری از نوع Direct-Attached Storage بخرید. ضمناً از میزان تخمینی که درباره نیازهایتان دارید بیشتر بخرید.
۲- از مزایای ذخیره‌سازهای IDE و SATA بهره بگیرید. این نوع ابزارهای ذخیره‌سازی برای کاربردهای رده متوسط به پایین مناسبند.
۳- برای File Server استفاده از گزینه RAID 1 (قرینه‌سازی) (که از درایوهای IDE و یا SATA استفاده می‌کند و نسبتاً ارزان قیمت است) را مورد توجه قرار دهید. این نوع آرایه‌ها، قابلیت حفاظت از داده‌ها که در RAID موجود است را در اختیارتان قرار می‌دهد و در عین حال به گرانی راه‌حل‌های SCSI RAID هم نیست.
۴- از آرایه‌های SCSI RAID 1 یا SCSI RAID همراه با درایوهای hot-swap برای تمام برنامه‌های کاربردی حساس و بانک‌های اطلاعاتی مهم خود استفاده کنید.
۵- برای سرویس‌های فایل و چاپ از راه‌دور استفاده از NAS را موردتوجه قرار دهید. در بسیاری از موارد، به‌کارگیری این ابزارها، نیاز به داشتن یک File Server را مرتفع می‌کند.
۶- به جای تهیه نسخه پشتیبان روی tape از NAS استفاده کنید زیرا به‌کارگیری مکانیزم دسترسی، آرشیو و حفاظت از داده‌ها در NAS بسیار آسان است.
۷- در استفاده از فضای فیزیکی صرفه‌جویی کنید. این کار را می‌توانید با خریدن سرورها، ابزارهای ذخیره‌سازی و یا NAS از نوع rack-mounte و قرار‌دادن آن‌ها در یک رک انجام دهید. حتی برخی از شرکت‌های کوچک نیز از رک برای قراردادن سوئیچ‌های شبکه و patch panel استفاده می‌کنند.
۸- استراتژی خود در زمینه حفاظت از داده‌ها و نسخه پشتیبان را قبل از خرید مشخص کنید. تهیه نسخه پشتیبان از روی چندین کامپیوتر دسکتاپ، سرورها و انباره‌ داده‌ها (volumes) ممکن است کار را پیچیده کند. اگر امکانش هست، ساختار ذخیره‌سازی اطلاعات در شبکه خود را ساده و جمع و جور کنید تا مطمئن شوید که می‌توان حفاظت مناسبی از داده‌ها به عمل آورد.
۹- بعضی وقت‌ها صرف نمی‌کند که یک سرور قدیمی را با افزودن ابزارهای ذخیره‌سا

زی بیشتر، ارتقاء دهید. در این‌گونه موارد بهتر است که یک سرور جدید بخرید که حافظه و ظرفیت ذخیره‌سازی فراوانی داشته باشد.
۱۰- مجموعه را ساده نگه دارید. از به‌وجود آمدن ساختارهای پیچیده در شبکه خود برای ذخیره‌سازی اطلاعات جلوگیری کنید. کاری نکنید که این مجموعه آن‌قدر پیچیده شود که

نتوانید بدون دخالت یک متخصص بیرون از شرکت مشکلات خودتان را حل کنید.
سرورهایی که می‌توان آن‌ها را اصطلاحاً All-in-one server appliance نامید، انتخاب خوبی برای کسب و کارهای کوچک هستند زیرا آن‌ها از قبل پیکر‌بندی شده‌اند و به آسانی قابل استقرار در شبکه موجود مشتری هستند. بسیاری از سرورهای موسوم به Appliance Server از نظر قابل توسعه بودن محدودند. وقتی که نیازهای شما تغییر می‌کنند، ممکن است لازم باشد که س

رورهای جدیدی به مجموعه خود اضافه کنید و از ارتقاء دادن سرور فعلی خود صرف نظر کنید.
هم سرورهای خانواده rack-mounte و هم سرورهای خانواده pedestal برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد قطعات داخلی دارای چندین فن خنک کننده هستند. صدای نویزی که فن‌های خنک‌کننده ایجاد می‌کنند می‌تواند آزاردهنده باشد. اگر قصد دارید یک سرور با چندین فن خنک‌کننده را در دفتر کوچک محل کار خود به‌کار بگیرید، باید آن را در دورترین جای ممکن نسبت به محل حضور کارکنان مستقر سازید.
سرورهای تیغه‌ای (Blade) برق کمتری مصرف می‌کنند و فضای کمتری نسبت به سرورهای rack-mounted و pedestal اشغال می‌کنند. ممکن است خریدن سرورهای بیشتر را قبل از آن‌که مدیریت‌شان برایتان دشوار شود متوقف کنید. کسب و کارهایی که آهنگ رشد کندتری دارند ممکن است به این نتیجه برسند که شاسی‌ها قبل از پر شدن، از رده خارج خواهند شد.
سرورهایی که از سریع‌ترین پردازنده‌ها استفاده می‌کنند، به آن دسته از برنامه‌های کاربردی که شدیداً به فعالیت پردازنده وابسته‌اند (مانند سرورهای اختصاص یافته به حجم بالایی از تبادل email یا سیستم‌های CRM) این امکان را می‌دهند که با بالاترین راندمان خود کار کنند. استفاده از سریع‌ترین پردازنده‌ها، هزینه بیشتری ایجاد می‌کند. اگر می‌دانید که در آینده از سرورهای شما برای برنامه‌های کاربردی شدیداً متکی به پردازش‌های CPU استفاده نخواهد شد، استفاده از پردازنده‌های ارزان‌تر و کندتر را از دستور کار خود خارج نکنید.
بیشتر سرورها همراه ابزارهای کمکی برای نصب و مدیریت سیستم عرضه می‌شوند که بقا و بهره‌وریIT را در مجموعه کسب و کار بیشتر می‌کند. ابزارهای کمکی و بسته‌های نرم‌افزاری مرتبط با مدیریت سرور در تمام مارک‌ها و مدل‌ها یکسان نیستند. با مشاور یا فروشنده خود صبحت کنید تا قبل از خرید سرور یک مارک و مدل متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید.
مزایا و معایب انواع سرورها

۳- SCSI RAID
برخی از برنامه‌های کاربردی نیازمند سخت‌افزارهایی با راندمان بالا و مقاوم در برابر خطا هس

تند. این ویژگی‌ها را می‌توان در راه‌حل‌های مبتنی بر SCSI RAID یافت. این فناوری‌ها اصطلاحات خاص خود را دارند و گاه پیچیده به نظر می‌رسند. اما واقعاً لازم نیست که به کتاب‌های خود مراجعه کنید تا بتوانید یک گزینه مناسب در این زمینه بیابید. در این‌جا به چند نکته اصلی، که می‌تواند شما را یاری دهد اشاره می‌کنیم.
اولاً خود را برای صرف هزینه بیشتر آماده کنید. فاصله قابل ملاحظه‌ای میان یک پیکر‌بندی تکی یا دوتایی از نوع SATA یا IDE از یک طرف و یک پیکر‌بندی نوع RAID 1 یا RAID 5 چند درایو پرسرع

ت اسکازی از سوی دیگر، چه به لحاظ پیچیدگی فناوری و چه به لحاظ قیمت وجود دارد. سناریوهای متداول RAID، داده‌ها را میان چند درایو منتشر می‌کنند. فرآیندی که striping نام دارد. سپس مکانیزم تصحیح خطا را نیز اضافه می‌کنند. مثلاً قرینه‌سازی در
RAID 1 یا distributed parity information در RAID 5 که برای بازسازی داده‌های گم شده یا معیوب می‌توان استفاده کرد.
هرچیزی مربوط به پیکربندی SCSI گران‌تر تمام می‌شود. شما ناگزیرید که یک کنترلر گران‌تر بخرید.
یک کنترل SCSI RAID متداول با on-board cache و شتابدهنده سخت‌افزاری بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار قیمت دارد.
درایوها نوعاً ظریفت کمتر و قیمت بیشتری نسبت به مدل‌های IDE و SATA دارند و برای دست‌یابی به قابلیت Fault Tolerance نیازمند اضافه کردن درایوهای بیشتری هستید، حداقل یکی بیشتر برای جمع‌آوری اطلاعات parity
در RAID 5 و دو برابر تعدادی که هم‌اکنون برای قرینه‌سازی RAID 1 به‌کار می‌برید. شما همچنین به یک سرور با چندین محل نصب داخلی درایوهای اضافی یا یک قسمت نصب بیرونی (برای درایو) نیاز دارید که معمولاً چندهزار دلار خرج برمی‌دارد.
وقتی که اسکازی می‌خرید، در واقع برای سرعت بیشتر و درایوها و کنترلرهای پایاتر (robust) نرخ انتقال اطلاعات بالاتر (حداکثر ۳۰۰ مگابایت برثانیه در مدل Ultra320 SCSI در مقایسه با حداکثر سرعت ۱۳۲ مگابایت برثانیه برای درایوهای کنونی IDE و ۱۵۰ مگابایت برثانیه برای درایوهای SATA) قابلیت نصب حداکثر ۱۵ درایو روی هر کانال برای رسیدن به یک مجموعه درایو بسیار سریع، و یک زمان متوسط طولانی‌تر میان وقوع خطاها (نسبت بهIDE) که شما را قادر به اجرای ۲۴ ساعته برنامه‌های کاربردی می‌سازد، هزینه پرداخت می‌کنید.
ما یک آداپتور اسکازی اختصاصی و یک سیستم اسکازی مجهز به درایوهای hot-swap را توصیه می‌کنیم. در این‌صورت تعویض درایوها هنگامی که بدکار می‌کنند یا دچار خطا می‌شوند

امکان‌پذیرخواهد بود. اطمینان حاصل کنید که سروری انتخاب می‌کنید که فضای کافی برای حجم ذخیره‌سازی و تعداد درایوهای موردنظر شما دارد. به خاطر بسپارید که بزرگ‌ترین درایوهای اسکازی یا از نوع ۷۳ گیگابایتی و ۱۵ هزاردور در دقیقه هستند یا از نوع ۱۴۷ گیگابایتی و ده هزار دور در دقیقه. اولین سری کنترل‌ها و درایوهای اسکازی سریال که با همان قیمت، نرخ انتقال اطلاع

ات سریع‌تری عرضه می‌کنند احتمالاً همین روزها به بازار خواهد آمد.
۴- NAS یا Network-Attached Storage
تقاضای زیاد برای NAS به دلیل سهولت کار با آن است. اگر شما دنبال اضافه کردن مقداری فضای ذخیره‌سازی به شبکه اصلی یا سایت راه‌دور خود هستید، به کار گرفتن یک ابزار NAS به مراتب آسان‌تر از یک File Server تمام عیار است.
ابزارهای NAS سیستم‌عامل بسیار ساده‌تری دارند یا پیچیدگی‌های خود را پشت یک اینترفیس ساده تحت وب پنهان کرده‌اند. HPو Dell هر دو از سیستم‌عامل windows storage server 2003 به عنوان زیربنای ابزارهای NAS ساخت خود استفاده می‌کنند. سازندگان دیگر، مثل Snap Appiliance از نسخه‌های مختلف یونیکس و لینوکس استفاده می‌کنند. واقعاً مهم نیست که چه سیستم‌عاملی پشت صحنه کار می‌کند. در عوض دنبال ابزاری باشید که همراه نرم‌افزار خود، ضد‌ویروس و نرم‌افزار تهیه نسخه پشتیبان (با قابلیت بازیابی اطلاعات توسط کاربر) داشته باشد.
اطمینان حاصل کنید که ابزار NAS مورد انتخاب با مشخصات شبکه موجود همخوانی دارد. برای بسیاری از دفاتر کوچک، پروتکل SMB /SIFS (که برای شبکه peer-to-peer ویندوز لازم است) باید حتماً پشتیبانی شود.
شبکه‌هایی که هم‌اکنون دارای سرورهای فایل هستند به نوعی از NAS احتیاج دارند که بتواند با دایرکتوری فعلی شبکه، اعم از windows domain services، اکتیودایرکتوری و یا Novell eDirectory یکپارچه شود. بعضی از کسب‌وکارهای رده متوسط مایلند امکان پشتیبانی از سیستم اشتراک فایلNFS که در محیط‌های لینوکس یا یونیکس مشترک است را نیز داشته باشند. همچنین بعضی از ابزارهای NAS به کاربران اجازه می‌دهند که به فایل‌ها از طریق FTP یا یک اینترفیس تحت وب دسترسی داشته باشند.
اطمینان حاصل کنید که ابزار موردنظر دارای کانکتور از نوع اترنت گیگابیتی هست و دنبال امکان توسعه وسیله باشید، به این معنی که بتوانید حجم ذخیره‌سازی خود را در مواقع لزوم افزایش دهید. NASهای رده ابتدایی با ظرفیت ۸۰ گیگابایت و یک کانکتور اترنت سریع قیمتی حدود ۵۰۰ دلار دارند. NASهای سریع‌تر و انعطاف‌پذیرتر با ظرفیت‌های ۸۰ گیگابایت الی یک ترابایت چیزی حدود ۲هزار الی ۵ هزار دلار قیمت دارند.
۵- iSCSI SAN
زمانی، شبکه‌های بزرگ سازمانی، از شبکه‌های موسوم به Fibre Channel Storage Area Networks شبکه‌های اختصاص‌یافته به ذخیره‌سازی استفاده می‌کردند. شبکه‌های Fibre Channel SAN، سیستم ذخیره‌سازی را از سرور جدا می‌کنند و به شما اجازه می‌دهند که به آن‌ها از طریق تمام سرورهای شبکه خودتان دسترسی داشته باشید. حفاظت متمرکز از داده‌ها در شبکه‌های SAN به مراتب آسان‌تر از مدیریت فرآیند تهیه نسخه پشتیبان از چندین سرور که به DAS مجهز هستند می‌باشد.
امروزه کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند با استفاده از فناوری iSCSI از مزایای SAN بهره ببرند، بدون این‌که مجبور باشند با مسأله هزینه و پیچیدگی Fibre Channel درگیر شوند. iSCSI قابل

یت SAN را با شبکه‌های اترنت ارزان‌تری در اختیار قرار می‌دهد. این فناوری به سرورها امکان می‌دهد که از قابلیت‌های سیستم ذخیره‌سازی متمرکز بهره ببرند طوری که انگار این ابزارهای ذخیره‌سازی مستقیماً به سرور وصل شده‌اند که نیاز کلیدی اغلب برنامه‌های کاربردی و پایگاه داده‌ها است.
سرورها باید تصور کنند به یک سیستم ذخیره‌سازی سریع محلی دسترسی دارند. با است

فاده از فناوری iSCSI یک درایو به صورت فیزیکی می‌تواند صدها کیلومتر دورتر داخل یک شبکه WAN قرار داشته باشد اما طوری رفتار کند که انگار بخشی از سرور است. البته بدیهی است که بهترین راندمان هنگامی به‌دست می‌آید که iSCSI از طریق یک اتصال گیگابیت اترنت محلی مورد استفاده قرار بگیرد.
قیمت راهکارهای iSCSI در رده یک ترابایت فعلاً بین ده تا پانزده‌هزار دلار است، اما پیش‌بینی می‌شود طی یک تا دو سال آینده قیمت آن‌ها تا حدی پایین بیاید که با محصولات NAS قابل مقایسه باشند.
شرکت مایکروسافت اخیراً درایورهای iSCSI مخصوص سیستم‌عامل ویندوز سرور و نیز کلاینت XP را عرضه کرده است. پیش‌بینی‌ها این است که وقتی که پیاده‌سازی iSCSI به آسانی NAS شود، بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک از سیستم‌های iSCSI SAN به عنوان محل مجازی ذخیره‌سازی داده‌ها برای سیستم‌عامل دسکتاپ و سرور استفاده کنند.
گزینه‌های جدیدی که برای حجم نامحدودی از ذخیره‌سازی پیش‌ روی کسب و کارهای کوچک قرار گرفته است، هنگام خریدن این ابزارها، امکان انعطاف بیشتری در تصمیم‌گیری به آن‌ها می‌دهد. به هر حال ظرفیت ذخیره‌سازی ابزارهایی که مستقیماً به سرور متصل می‌شوند از این بیشتر نخواهد شد و قیمت آن‌ها دیگر از این پایین‌تر نخواهد آمد (و به تدریج با فناوری‌های جدید جایگزین خواهند شد). اکنون زمان مناسبی برای خریدن یک ابزار ذخیره‌سازی مناسب است.
انباره‌ای به نام NAS شبکه‌ای به نام SAN
اشاره :
هنگامی که اولین سیستم‌های کامپیوتری به صورت PC عرضه شدند و روی میز من و شما قرار گرفتند، کمتر کسی می‌توانست پیش‌بینی کند سیلاب اطلاعات با چنین حجم عظیمی شرکت‌ها و حتی مردم دنیا را در نوردد. این دستگاه‌ها به انباره‌های ذخیره‌سازی کم‌ظرفیتی (نسبت به استانداردهای امروز) مجهز بودند، اما دپارتمان‌های IT خیلی زود توانستند با استفاده از سرورهای عمومی و انباره‌های اتصال مستقیم (که از طریق یک اینترفیس پرسرعت SCSI به کامپیوتر متصل می‌شدند) پاسخگوی نیازهای اطلاعاتی آن زمان باشند. امروزه این شیوه مقدماتی ذخیره‌سازی و پردازش، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و شرکت‌ها مجبورند برای ذخیره‌سازی حجم عظیم اطلاعاتی که در سیستم‌هایی چون MIS ،ERP یا data warehousing تولید و جابه‌جا می‌شوند روش‌های تازه‌تری را برگزینند. خوشبختانه، به خاطر وجود اینترنت، جریان عظیم اطلاعات نه

تنها ادامه دارد، بلکه شدیدتر از گذشته شده است. امروزه تولید، انتقال، ذخیره‌سازی و تحویل اطلاعات به هر کجا و در هر کجای جهان در عرض چند ثانیه صورت می‌گیرد و وابستگی مردم به اطلاعات بیشتر شده است به طوری که برای مشتریان یک شرکت (چه داخلی و چه خارجی) یافتن اطلاعاتِ مربوط به شرکت با سرعت پایین تحمل‌پذیر نیست. شرکت‌هایی که هنوز سرویس‌های اطلاع‌رسانی اینترنتی خود را راه‌اندازی نکرده‌اند، خلاء آن را به خوبی احساس می‌کنند. همین موضوع شرکت‌های نرم‌افزاری و مراکز خدمات‌رسانی اینترنت (و به ویژه سازمان‌های دات کام) را نیز به تکاپو واداشته تا راه‌حل‌های قابل بسط و مطمئن‌تری را ارائه دهند. به طور کلی، شرکت‌های تجاری ضرورت داشتن یک انباره ذخیره‌سازی مطمئن را برای نگهداری و ارائه اطلاعات احساس می‌کنند، اما در عین حال دوست ندارند برای این منظور مجبور به است

خدام کارشناسان IT بشوند، که هم کمیاب هستند و هم حقوق بالایی دارند. برای این شرکت‌ها شاید بهترین راه‌حل استفاده از Network-Attached Storage یا همان NAS باشد، که موضوع مقاله ما است.

NAS چیست؟
انباره (Storage) ذخیره‌سازی متصل به شبکه (NAS) دستگاهی است که به صورت اشتراکی در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه، با استفاده از NFS (سیستم فایلی شبکه‌ای مختص محیط‌های یونیکسی)، CIFS (سیستم فایلی شبکه‌ای مختص محیط‌های ویندوزی)،FTP ،HTTP و سایر پروتکل‌ها با اجزای شبکه ارتباط برقرار می‌کند. وجود NAS در یک شبکه برای کاربران آن شبکه افزایش کارایی و استقلال از سکو را به ارمغان می‌آورد، گویی که این انباره مستقیماً به کامپیوتر خودشان متصل است.
خود دستگاه NAS یک وسیله پرسرعت، کارآمد، تک‌منظوره و اختصاصی است که در قالب یک ماشین یا جعبه عرضه می‌شود. این دستگاه طوری طراحی شده که به تنهایی کار کند و نیازهای خاص ذخیره‌سازی سازمان را با استفاده از سیستم عامل و سخت‌افزار و نرم‌افزار خود در بهترین حالت برآورده سازد. NAS را می‌توان مثل یک
دستگاه plug-and-play در نظر گرفت که وظیفه آن تأمین نیازمندی‌های ذخیره‌سازی است. این سیستم‌ها با هدف پاسخگویی به نیازهای خاص در کوتاه‌ترین زمان ممکن (به صورت بلادرنگ

) طراحی شده‌اند. ماشین NAS برای به کارگیری در شبکه‌هایی مناسب‌تر است که انواع مختلف سرور و کلاینت در آنها وجود دارند و وظایفی چون پراکسی، فایروال، رسانه جریانی و از این قبیل را انجام می‌دهند.
در این مقاله به معرفی دسته‌ای از دستگاه‌های NAS می‌پردازیم به نام <فایلر> که امکان  حال، مزایای NAS در مقایسه با SAN (شبکه‌های موسوم به Storage Area Network) مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
Filer چیست؟
دستگاه‌های NAS موسوم به فایلر تمام توان پردازشی خود را صرفاً روی خدمات فایلی و ذخیره‌سازی فایل متمرکز می‌کنند. در واقع فایلر به عنوان یک وسیله ذخیره‌سازی، نقش یک فایل سرور اختصاصی را ایفا می‌کند. فایلر مستقیماً به شبکه (معمولاً LAN) متصل می‌شود تا دسترسی به داده‌ها را در سطح فایل فراهم سازد. نصب، راه‌اندازی و مدیریت آسان فایلر، و همچنین مستقل از سکو بودن آن، باعث شده تا هزینه‌های مدیریتی کاهش چشمگیری پیدا کنند.
فایلرهای NAS می‌توانند در هر جایی از شبکه مستقر شوند، بنابراین مدیر شبکه آزادی کامل دارد که آنها را در نزدیکی محلی قرار دهد که نیاز به خدمات ذخیره‌سازی دارد. یکی از فواید اصلی استفاده از فایلر آزاد شدن سرورهای همه منظوره و گران قیمت سازمان از انجام عملیات مدیریت فایل است. سرورهای همه منظوره غالباً درگیر عملیاتی می‌شوند که CPU را زیاد به کار می‌کشند و بنابراین نمی‌توانند به خوبیِ فایلر از عهده عملیات مدیریت فایل برآیند.
تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند نیازِ به ظرفیت ذخیره‌سازی طی سال آینده ده برابر نسبت به گذشته افزایش پیدا کند و به همین دلیل به مدیران IT استفاده از NAS را توصیه می‌کنند. برای هر سازمانی که در حال استفاده از فایل سرور‌های همه منظوره هستند (یا قصد استفاده از آنها را دارند) بهترین راه‌حل این است که سیستم‌های NAS را جایگزین سرورهای خود بکنند.
NAS در مقابل SAN
NAS سرنام عبارت NetworkAttached Storage است در حالی که SAN مخفف Storage Area Network می‌باشد. این دو تکنولوژی شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارند، مثلاً این که هر دو بهترین حالت یکپارچگی (consolidation) را تأمین می‌کنند، هر دو به محل ذخیره‌سازی داده‌ها مرکزیت می‌بخشند، و هر دو دسترسی به فایل را در کارآمدترین حالت فراهم می‌سازند. قابلیت به اشتراک گذاشتن انباره ذخیره‌سازی میان چند میزبان، حمایت از سیستم عامل‌های مختلف، و تفکیک محل ذخیره‌سازی از محل اجرای برنامه‌ها از دیگر مشترکات این دو تکنولوژی است.

علاوه بر این، هر دو آن‌ها می‌توانند با استفاده از RAID و اجزای یدکی، آمادگی و یکپارچگی داده‌ها را تضمین کنند.
اما تفاوت این دو تکنولوژی اصولاً در نحوه اتصال آنها به شبکه است. NAS محصولی مشخص و شناخته شده است که بین application server و file system می‌نشیند (شکل ۱)، در حالی که SAN یک معماری است که بر روی سیستم فایلی و ابزارهای فیزیکی ذخیره‌سازی اعمال می‌شود. (شکل۲ ) SAN در واقع خودش یک شبکه است، شبکه‌ای که تمام مخازن ذخیره‌سازی و سرو

رها را به هم متصل می‌کند. بنابراین، هر یک از این دو فناوری، برای تأمین نیازهای ذخیره‌سازی بخش‌های متفاوت از یک سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شکل ۱ شکل ۲

NAS برای کاربران شبکه
NAS یک وسیله شبکه‌ محور است و عموماً به خاطر یکسان‌سازی محل ذخیره‌سازی داده‌های کاربران در
شبکه LAN مورد استفاده قرار می‌گیرد. NAS یک راه‌حل مناسب ذخیره‌سازی است که دسترسی سریع و مستقیم کاربران به سیستم فایلی را فراهم می‌سازد. استفاده از NAS مشکل معطلی‌هایی را بر طرف می‌سازد که غالباً کاربران برای دسترسی به فایل‌های موجود در سرورهای همه منظوره با آن مواجه هستند.

NAS ضمن تأمین امنیت لازم، تمام خدمات فایلی و ذخیره‌سازی را از طریق پروتکل‌های استاندارد شبکه‌ای فراهم می‌سازد: TCP/IP برای انتقال داده‌ها، Ethernet و Giga Ethernet برای دسترسی میانی، و CIFS ،http، و NFS برای دسترسی به فایل از راه دور. علاوه بر این، با NAS می‌توان به طور همزمان به کاربران یونیکس و ویندوز سرویس داد و اطلاعات را بین معماری‌های متفاوت به اشتراک گذاشت. از نظر کاربران شبکه، NAS وسیله‌ای است که دسترسی به فایل را بدون مزاحمت و ایجاد اختلال برای آن‌ها مهیا می‌سازد.
اگر چه NAS تا حدودی کارایی را فدای مدیریت‌پذیری و سادگی می‌کند، اما به هیچ وجه نمی‌توان آن را یک فناوری که در ذات خود تأخیر دارد، پنداشت. NAS به کمک گیگابیت اترنت به کارایی بالا و تأخیر کوتاه دست یافته و هزاران کاربران را از طریق فقط یک اینترفیس سرویس می‌دهد. بسیاری از سیستم‌های NAS دارای چند اینترفیس هستند و می‌توانند همزمان به چند شبکه متصل شوند. با رشد شبکه و نیاز بیشتر به سرعت بالا، NAS بهترین انتخاب برای پاسخ‌گویی به برنامه‌هایی خواهد شد که به کارایی بالایی احتیاج دارند.
SAN برای اتاق سرورها
SAN دیتا محور است. شبکه‌ای است که برای ذخیره‌سازی داده‌ها اختصاص داده شده است. SAN برخلاف NAS، جدای از LAN مرسوم است. بنابراین، SAN می‌تواند از ایجاد ترافیک‌ها

ی استاندارد شبکه، به عنوان یک عامل بازدارنده سرعت، جلوگیری کند. SANهای مبتنی برFiber Channel، با بهره‌گیری از مزایایی کانال‌های I/O در یک شبکه اختصاصی جداگانه، سرعت را بهتر و تأخیر را کمتر می‌کنند.
SAN با استفاده از روتر، سوییچ و gateway، انتقال داده‌ها بین محیط‌های ناهمگن ذخیره‌سازی و سروری را سهولت می‌بخشد. از همین رو، ایجاد یک شبکه ذخیره‌سازی نسبتاً دور (در حد ۱۰ کیلومتر) با SAN امکان‌پذیر است.
معماری SAN برای انتقال داده‌های بلوکی در بهترین حالت است. در اتاق کامپیوترها، SAN غالباً بهترین انتخاب برای بررسی مسائل پهنای باند، دسترسی به داده‌ها، و یکپارچه‌سازی است.
با توجه به تفاوت‌های بنیادینی که بین تکنولوژی و اهداف SAN و NAS وجود دارد، برای انتخاب هر یک باید تصمیم اساسی گرفته شود. هر یک از این دو را می‌توان برای رفع نیازهای ذخیره‌سازی مورد استفاده قرار داد. البته در آینده ممکن است مرز بین دو تکنولوژی آن چنان روشن نباشد و در یک مجموعه از هر دو روش استفاده شود.
راه‌حل‌های NAS برای نیازهای امروز شرکت‌ها
نیازهای شرکت‌های ISP ،ASP و دات‌کام به سیستم‌های قابل اطمینان، کم‌هزینه، و قابل نصب در رک به گسترش راه‌حل‌های NAS کمک خواهد کرد. کاهش هزینه‌های کادر IT شرکت‌ها نیز از دیگر دلایل مقبولیت این راه‌حل‌ها خواهد بود. از دید کاربر، این که دسترسی به انبوه اطلاعات به صورت بلادرنگ امکان‌پذیر است، چیز خوشایندی است، و در سمت مدیریت، عدم نیاز به نیروی متخصص IT. مدیریت NAS از طریق یک رابط گرافیکی در مرورگر وب امکان‌پذیر است.
از آن‌جا که فایلر NAS از قبل برای تأمین نیازهای ذخیره‌سازی تنظیم شده است، اداره آن کار ساده‌ای است، و همین امر موجب کاهش خطاهایی می‌شود که هنگام دستکاری و تنظیم سیستم‌ها پیش می‌آیند. به علاوه، از آنجا که با NAS ظرفیت بیشتری را (نسبت به سرورهای همه منظوره) به ازاء هر مدیر می‌توان اداره کرد، هزینه کل مالکیت (TCO) نیز کاهش می‌یابد.
توسعه سریع، بدون توقف سرویس
شرکت‌های دات‌کام و سایر شرکت‌های رو به رشد، همواره در تلاشند تا زیرساخت‌های IT خود را با فعالیت‌های پویای کسب و کار خود همگام نگه دارند. اتکا به سرور یا سرورهای عمومی در بعضی فعالیت‌های شرکت، شاید ضروری باشد، اما نباید این سرورها را با نیازهای رو به افزون ذخیره‌سازی تحت فشار گذاشت. با اضافه کردن ظرفیت ذخیره‌سازی در سرورهای عمومی، قطعاً با توقف سرویس (downtime) مواجه خواهید شد. وقتی سیستمی را خاموش می‌کنید تا ظرفیت ذخیره‌سازی آن را افزایش دهید، برنامه‌های کاربردی شما از کار می‌افتند و این یعنی کاهش بهره‌وری.
از سوی دیگر، افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی با NAS نه تنها ساده است، بلکه بدون ایجاد اختلال در شبکه انجام می‌شود. طی ۱۵ دقیقه می‌توانید یک فایلر جدید به مجموعه اضافه کنید بدون این که مزاحم کار دیگران بشوید. بیشتر سیستم‌های پیشرفته NAS می‌توانند <درجا> ظرفیت ذخیره‌سازی را افزایش دهند و نیازی به اضافه کردن node جدید به شبکه ندارند. این بدان معنی است که کاربران به محض نیاز به ظرفیت ذخیره‌سازی بیشتر، به آن دست خواهند یافت.
رها شدن سرور
با استفاده از فایلر NAS، سرورهای شما از انجام عملیات پرمصرف و زمان‌بر فایلینیگ خلاص شده و بدین ترتیب، می‌توانند با توان بیشتر به پردازش داده‌ها بپردازند. اگر سرور عمومی خود را برای انجام عملیات فایلینگ (علاوه بر اعمال دیگر) اختصاص داده باشید، خواهید دید که فشار زیادی روی آن وارد می‌آید، به طوری که عملاً از انجام سایر وظایف خود (مثل ارسال و دریافت email یا اداره برنامه‌ها) باز می‌ماند.
اشتراک داده‌ها و اتصال Multi-OS
شرکت‌های رو به توسعه یا شرکت‌هایی که در پی ادغام با شرکت‌های دیگر هستند

، بدون شک با وضعیت ناهمگن بودن محیط‌ها و سیستم عامل‌ها مواجه خواهند شد. در چنین شرایطی، سیستم NAS می‌تواند پاسخگوی این چالش باشد، چرا که توانایی کار با دو سیستم اصلی NFS و CIFS را دارد. یکی از توانایی‌های غیر قابل
انکار NAS حمایت آن از این پروتکل‌ها و قابلیت به اشتراک‌گذاری داده‌ها بین سکوهای مختلف است. با توجه به این که روز به روز استفاده شرکت‌ها از فایل‌های حجیم در برنامه‌ها (نظیر ف

ایل‌های صوتی-تصویری) بیشتر می‌شود، این ویژگی NAS اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.
بهبود زیرساخت‌های موجود
با افزودن NAS به شبکه، دانش و مهارت مدیریتی خود را بالاتر برده و به ارتقا شبکه کمک می‌کنید. به کار بستن NAS در هر کجا از شبکه که نیاز آن احساس می‌شود امکان‌پذیر است. NAS را می‌توان با ابزارهای مدیریتی بزرگ‌تری چون Microsoft Management Consol ،Tivoli و HP OpenView نیز تلفیق کرد. و دیگر این که NAS نیازی به مجوزهای پرهزینه سیستم عامل شبکه (NOS) ندارد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 9700 تومان در 44 صفحه
97,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد