مقاله در مورد تشریح لوله کشی ساختمان

word قابل ویرایش
17 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

تشریح لوله کشی ساختمان

لوله ی آب مصرفی پس از کنتور به شیر قطعو وصل و شیر یک طرفه در ورودی ساختمان متصل می گردد.از آن پس با توجه به شبکه ی لوله کشی وتجهیزات آبرسانی مورد استفاده در ساختمان ها ، بسته به این که تک واحدی یا مجموعه ای از چند واحد مسکونی ، تجاری و اداری باشد، ادامه ی مسیر لوله کشی می تواند بسیار متنوع باشد . آب معمولا از پایین ترین قسمت شبکه ی لوله

کشی با یک انشعاب اصلی نخست به شیر تخلیه و سپس وارد لوله ی تقسیم کننده می گردد. آن گاه از این لوله انشعاب های مناسب برای تهیه آب گرم مصرفی و لوله های تغذیه آب سرد طبقات و زیرزمین جدا می گردد. در صورت استفاده از دستگاه سختی گیر در سیستم حرارت مرکزی و تهویه ی مطبوع ، انشعاب دیگری نیز برای آن در نظر گرفته می شود. بهتر است یک شیر فلکه ی سرشیلنگی نیز برای برداشت آب موتور خانه نصب گردد.لوله ی آب گرم خروجی از منبع آب گرم همراه لوله وارد سرویس ها شده ، وسایل بهداشتی را تغذیه می کنند.
در ساختمان های بزرگ تر و چند واحدی ، معمولا یک یا چند مسیر برای بالا رفتن لوله های آب در نظر گرفته می شود. هر کدام از لوله های بالا رونده در ابتدای مسیر بایستی دارای شیر فلکه ی قطع و وصل دستی باشد . لوله انشعاب در طبقات نیز بایستی مجهز به شیرفلکه قطع و وصل برای کلیه لوله های سردو گرم مصرفی باشد. سپس توزیع آب سردو گرم مصزفی در طبقات و واحدهای جداگانه مشابه سرویس های ساختمان قبلی انجام می گیرد. در صورتی که استفاده از سقف کاذب امکان پذیر باشد بهتر است لوله کشی در هر واحد در داخل سقف کاذب همان طبقه انجام گیرد.
علاوه بر لوله های سردو گرم لوله سومی وجود دارد که لوله (( برگشت آب گرم)) با لوله ی ((گردش آب گرم )) نامیده می شود . ابن لوله معمولا از آخرین مصرف کننده گرفته می شود ودر محل ورود آب سرد به منبع آب گرم وصل می شود.کار آن گردش دادن دائمی آب بین مصرف کننده ها و منبع آب گرم است؛ خواه شیر مصرف کننده باز خواه بسته باشد.وجود این لوله باعث می شود که با باز کردن شیر آب گرم با فاصله ی زمانی کمتری به آب گرم دسترسی پیدا شودو از هدر رفتن آب جلوگیری به عمل آید.

رادیاتورهاو انواع آنها:

رادیاتورها یکی از دستگاههای پخش کننده حرارت هستند که در انواع مختلفی از نظر جنس ، اندازه فرم به بازار مصرف عرضه می شوند .رادیاتورها از نظر جنس ، در انواع فولادی آلومینیومی و چدنی ساخته می شوند.
رادیاتورهای فولادی و ساختمان آنها :
رادیاتورهای فولادی از ورق آهن به ضخامت (۱٫۲۵ میلی متر) در ابعاد و اندازه های مختلف ، معمولا به صورت پره ای ساخته می شوند .هر پرده رادیاتور شامل دو صفحه پرس شده است که بر روی هم قرار گرفته ، لبه ی آنها به یکدیگر جوش مقاومتی داده می شود . با قرار گرفتن دو صفحه پرس شده بر روی هم ، مسیر هایی برای عبور آب در حد فاصل دو صفحه ایجاد می گردد. پره های تولید شده ، در کارخانه به یکدیگر متصل می شوند تا رادیاتور با تعداد پره ی مورد نظر تهیه گردد. کارخانه ها تعداد پره های رادیاتورهای فولادی را بر حسب سفارش بازار تولید می کنند. اندازه ی رادیاتورهای فولادی را بر حسب سفارش بازار تولید می کنند . اندازه رادیاتورها ی فولادی بر حسب پهنای پره و ارتفاع محور تا محور کلکتورههای بالا و پایین آن بیان می شود. منظور از رادیاتور (۵۰۰*۲۰۰*۲۵) ، رادیاتور (۲۵) پره با پره هایی به پهنای (۲۰۰ میلی متر ) و ارتفاع محور تا محور لوله های رفت و برگشت (۵۰۰ میلی متر) است.

انواع رادیاتورهای فولادی :
رادیاتور های فولادی از نظر ارتفاع و پهنا در اندازه های مختلفی ساخته شدهف به بازار عرضه می شوند که هر کدام بر حسب ابعاد و اندازه محل نصب رادیاتور در داخل ساختمان ، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

رادیاتورهای آلومینیومی و ساختمان آنها : رادیاتور های آلومینیومی نیز به صورت پره ای از جنس آلومینیوم تولید ومعمولا در قطعات (۵)،(۷) و (۱۰) پره به بازار عرضه می شوند.لبه ی کلکتور بالاو پایین این رادیاتور ها در یک طرف از داخل رزوه ی راست گرد و در طرف دیگر رزوه ی چپ گرد می شود، به این ترتیب رادیاتورها را می توان به وسیله ی مغز هایی که نصف طول آن دنده ی راست گرد و نصف دیگر آن، چپ گرد است به یکدیگر متصل نمود . به نوان مثال برای رادیاتور (۱۵) پره ؛ یک دستگاه رادیاتور (۵) پره را با یک دستگاه رادیاتور (۱۰) پره به متصل می کنند.

انواع رادیاتورهای آلومینیومی:
در انواع مختلفی از نظر : پهنا ،‌ارتفاع محور تا محور ، کلکتورهای بالا تا پایین ، شکل ظاهری قدرت حرارتی متفاوت و با شرایط استاندارد توید و به بازار عرضه می شوند.
کنوکتور و ساختمان آن
« کنوکتور » از یک یا چند لوله ی پره دار که داخل محفظه ای قرار گرفته اند، تشکیل شده است. این دستگاه در اندازه های مختلفی از نظر طول ، ارتفاع و پهنا ساخته می شود.لوله های پره دار ممکن است از نوع لوله های آهنی و یا غیره آهنی مانند لوله های مسی باشند. هوا از قسمت پایین وارد و پس از گرم شدن به روش جا به جایی از دریچه بالا خارج شده ، وارد فضای مورد نظر می شود. در محل خروج هوا از کنوکتور «دمپری» وجود دارد که به وسیله ی آن می توان مقدار
پمپ سیر کولاتور :
پمپ سیر کولاتور که برای به جریان انداختن آب گرم در سیستم های حرارت مرکزی آبی به کار می رود و به طور معمول از نوع سانتریفوژ است .برای تعیین مشخصات این پمپ به در عامل احتیاج اسس یکی مقدار فشاری که باید پمپ ایجاد کند تا اختلاف فشار سیستم تامین شود (افت فشار شبکه ) و دیگری مقدار آبی که باید از خود عبور دهد . دبی پمپ بر حسب گالن در دقیقه است
شیرها
شیر ( وسایل قطع و وصل ) :
این وسایل به طور معمول برای کارکرد بهتر و به صورت دلخواه مدار لوله کشی در ساختمان ها و شبکه های لوله کشی نصب می شوند . شیرها اصولا مطابق کاربرد مخصوص آنها به دو نوع سرد و گرم می باشد .

۱- شیر دروازه ای GATE VAIVE : چهار نوع شیر دروازه ای را که در لوله کشی آب مورد استفاده قرار می گیرند . این نوع شیر می تواند جریان عبوری از میان شیر را به وسیله یک دیسک یا صفحه کنترل باز یا بسته کند . این نوع شیر به علت این که قطعات داخلی آن تمام از فلز ساخته شده و به خصوص قسمتی که جریان از طریق آن عبور می کند از جنس برنز است ( به وسیله دستگاه تراس و پرداخت ساخته شده است ) می تواند به راحتی در شبکه لوله کشی آب گرم ساختمان ها نیز مورد استفاده قرار گیرد .

۲- شیر کروی GLOBE VALVE : طرز کار این شیر به این صورت است که جریان

آب از طریق یک دیسک مدور که به وسیله فلکه و میله شیر به سمت یک جایگاه مدور دیگر رانده می شود کنترل می شود .

۳- شیر سماوری CORE VALVE : این نوع شیر ها تشکیل شده از میله ای که در میان آن حفرهای برای عبور جریان آب بوجود آورده شده است و در میان یک محفظه ای که در سطح داخلی آن ماشین کاری و پرداخت شده قرار گرفته است.

۴- شیر توپی BALL VALVE : این نوع شیر ها ضربه ای نیز نامیده می شوند . جریان آب در این نوع شیر ها از میان سوراخ یک ساچمه کروی که در جایگاه کروی کاملا صیقلی شده است قرار دارد عبور می کند .

۵- شیر پروانه ای (BUTTERFLY VALVE ) : کنترل جریان به وسیله یک صفحه مدور که در یک محفظه مدور با قابلیت ارتجاع قرار گرفته است انجام می گیرد.

۶- شیر یک طرفه ( CHECK VALVE ) : شیر های یک طرفه معمولا در جاهایی به کار می روند که از برگشت جریان جلوگیری کنند . شیر یک طرفه بر دو نوع آزاد و فشاری ساخته می شود . این نوع شیر به طور معمول بعد از کنتور آب در لوله کشی ساختمان نصب می شود تا از برگشت جریان آب داخل ساختمان در اثر تغییرات یا قطع جریان آب شهر جلوگیری کند .

 

۷- شیر فشار شکن (PRESSURE REDUCING VALVE ) : شیر فشار شکن یا شیر تنظیم کننده فشار به طور معمول نزدیک کنتور آب ساختمان ها بعد از انشعاب از لوله اصلی آب شهر نصب می شود تا فشار های زیاد و تغییرات فشار آب شهر را تقلیل می دهد .

۸- شیر اطمینان : هر دیگ باید یک شیر اطمینان داشته باشد . این شیر چنان تنظیم می شوند که وقتی فشار بخار یا آب داغ بالاتر از حد تعیین شده صعود کند باز شوند و فشار داخلی را کم سازند .

۹- شیر تخلیه : شیر تخلیه که بیشتر در دیگ های بخار استفاده می شوند در پایین ترین قسمت دیگ نصب می شود و در صورت لزوم با استفاده از آن رسوب و جرم و دیگر ناخالصی هایی را که ته نشین می شوند تخلیه می کنند .

سولنوئید و لو ( شیر برقی ) :
در تاسیساتی که سوخت مایع مصرف می شود و منبع سوخت مایع در ارتفاعی بالاتر از سوخت پاش قرار دارد در موقع خاموشی دستگاه برای جلوگیری از چکه کردن و نفوذ سوخت به داخل کوره از این شیر ها استفاده می شود و با بسته شدن کامل مسیر سوخت به دیگ از خطرات احتمالی از قبیل گرفتگی لوله سوخت و گاهی انفجار ناگهانی سوخت در داخل کوره جلوگیری می شود.
لوله های گا لوانیزه (سفید):

این لوله در واقع همان لوله فولادی درز دار (سیاه ) است که پس از ساخت ، برای محافظت در برابر مواد خورنده ، جداره داخلی و خارجی آن را با آلیاژ روی روکش کرده اند . لوله های گالوانیزه در شاخه های ۶ متری به بازار عرضه می شود ، اتصال آنها معمولا دنده ای است و نباید از جوش دادن برای اتصال استفاده شود از این لوله در سیستم آب سردو گرم بهداشتی استفاده می شود.
لوله های مسی :
از لوله های مسی برای لوله کشی تاسیسات آب سرد و گرم ، لوله کشی گاز و دیگر تاسیسات گرمایی و سرمایی استفاده می شود. چون مقاومت کششی مس بالا است بنابراین لوله ها را می توان با جدار نازک تهیه کرد که باعث سبک وزنی لوله ها و کاهش هزینه ساخت می گردد.
آب سرد کنها (water cooler ) :

 

برای تهیه آب سرد از نظر مصارف عمومی (نوشیدن) از ، دستگاههایی بنام آب سرد کن استفاده می نمایند. این دستگاهها به طور بسته در محل های عمومی مانند هال و راهروهای بیمارستانها،ِسینماها، فرودگاه و راه آهن استفاده می شود .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 17 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد