مقاله در مورد شنا

word قابل ویرایش
49 صفحه
9700 تومان
97,000 ریال – خرید و دانلود

شنا

چکیده:
ورزش شنا به صورت مدرن آن، در ایران دارای قدمت زیادی نیست و در طی سالیان فعالیت این رشته‌ی ورزشی، شناگران ایران به افتخار چندانی در عرصه‌های مسابقات آسیایی و جهانی دست نیافته‌اند.
با توجه به ا همیت ورزش خصوصاً در بین جوانان، شنا ورزشی مفرح و شاد است برای کسانی که از ورزشهای معمولی خسته شده‌اند و یا در فصل تابستان که از گرمای هوا کلافه شده‌اند بسیار جالب و پرانرژی و نشاط آور است.

مسافرت تابستانی به شهرهای شمالی کشور و مناطق دیدنی و سرسبز، اغلب با شنا کردن دریا و رودخانه‌ها همراه است و بعضی از مردم نیز،‌استخرهای شنا را به جهت تفریح و سپری نمودن اوقات فراغت انتخاب می‌کنند. ولی روی هم رفته آنچه ورزش شنا را در سراسر دنیا زیر پوشش قرار می‌دهد این است که طیف وسیعی از اقشار مردم علاقه‌مند به ورزش و تحرک جسمانی هستند. ولی شناگران باید بهداشت و ایمنی شنا را رعایت کنند به هشدارهای مسئولین توجه کنند تا دچار آسیب‌دیدگی یا خدای نکرده غرق شدن نشوند و از آن به عنوان یک ورزش لذت بخش استفاده کنند.

فهرست مطالب
عنوان صفحه
مقدمه ۴
تاریخچه‌ی شنا در جهان ۶
تاریخچه‌ی شنا در ایران ۸
فواید ورزش شنا ۱۰
آموزش و تمرین ۱۶
شنا در رقابت‌های المپیک ۱۷

سالنهای استخر ۲۰
آسیب‌دیدگی در شنا و روشهای جلوگیری از آن ۲۲
بهداشت شنا کردن ۲۵
ناراحتی‌های زیر آب ۲۸
سن شروع آموزش شنا ۲۸
روش تدریس شنا ۳۰
موسیقی و شنا ۳۱
رکورد‌های شنا در بازی‌های المپیک ۳۲
رکورد‌های ملی شناسی ایران ۳۴
منابع ۳۶

مقدمه
ورزش شنا، ورزش فوق‌العاده مفیدی است که به دلیل هوازی بودن در سوختن کالر‌های اضافی تأثیر مطلوبی دارد، در کم کردن استرس‌ها مؤثر‌ است و خاصیت ماساژ دهندگی آب آرامش خاطر و تمدد اعصاب را به انسان بر می‌گرداند.
این ورزش به همه‌ی کسانی که علاقه‌مند به بهبود وضعیت روحی و جسمی خود هستند توصیه می‌شود بهتر است که با شنا به عنوان یک ورزش و نه تفریح آشنا شویم، تاریخچه‌ و قوانین آن را بدانیم و از آن به عنوان یک ورزش لذت بخش استفاده کنیم.

سال ۸۷ را در پیش رو داریم، سالی که قطعاً برای ورزش شنا، شیرجه و واترپلوی ایران همراه با موفقیت‌هایی خواهد بود چون براساس برنامه‌های فدراسیون می‌توان این گام‌های روبه جلو را دید. ما در سال جدید علاوه بر سکوهای آسیایی به دنبال جهانی شدن هم هستیم و می‌خواهیم برای نخستین بار صاحب سهمیه‌ی ورودی المپیک در شنا شویم، چرا که برخی شناگران ایرانی رکورد‌های بسیار نزدیک به رکود‌های ورودی المپیک را دارند.
به امید اینکه شنای ایران در سال ۸۶ و ۸۷ رو به جلو حرکت کند و بتواند از دروازه‌های آسیایی عبور کند و خود را به عنوان یک قدرت بالقوه معرفی کند.

در این تحقیق از منابع زیادی استفاده شده تا بتوان به صورت خوبی آن را ارائه داد. در ضمن لازم است که در اینجا از مسئولین مدرسه‌ی راهنمایی مفید، خصوصاً‌ دبیران محترم ورزش جناب آقای مقیمی و جناب آقای ملاپور و دبیر راهنما جناب آقای حیدری فروز تشکر و قدردانی کنیم. انشاا… که در امر تعلیم و تربیت آینده سازان این جامعه موفق و مؤید باشید.
رضا صالحی سرشت – سید محسن بشارت

بهترین سرگرمی مؤمن شنا کردن است . « پیامبر اکرم (ص)»
به فرزندان خود شناکردن و تیراندازی بیاموزید.«پیامبر اکرم(ص)»

تاریخچه
شواهد باستان شناسی نشان می دهند که قدمت شنا و شنا کردن به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد در تمدن مصر و بعد از آن در تمدن های آشور و یونان و روم باستان باز می گردد. آنچه از گذشته آموزش شنا می دانیم بر اساس یافته هایی است که از « حروف تصویری » هیروگلیف مصریان به دست آورده ایم. یونانی های باستان و رومی ها شنا را جزو برنامه های مهم آموزش نظامی خود قرار داده بودند ، و مانند الفبا یکی از مواد درسی در آموزش مردان بوده است. شنا در شرق به قرن اول قبل از میلاد باز می گردد. ژاپن جایی است که شواهد و مدارکی از مسابقات شنا در آن وجود دارد. در قرن هفدهم به دستور رسمی حکومتی شنا به صورت اجباری در مدارس تدریس می شد .
مسابقات سازمان یافته شنا در قرن ۱۹ میلادی قبل از ورود ژاپن به دنیای غرب شکل گرفت. از قرار معلوم مردم ساحل نشین اقیانوس آرام، به کودکان هنگامی که به راه می افتادند یا حتی پیش تر شنا می آموختند. نشانه هایی از مسابقات گاه و بی گاه میان مردم یونان باستان وجود دارد و همچنین یکی از بوکسورهای معروف یونان شنا را به عنوان تمرین در برنامه ورزشی خود گنجانیده بود. رومی ها اولین استخرهای شنا را بنا کردند و گفته می شود که در قرن اول پیش از می

لاد « گی یس می سی ینس » Gaiusmaecenas اولین استخر آب گرم را ساخت.
برخی عدم تمایل اروپائیان به شنا را در قرون وسطی ترس از گسترش و سرایت عفونت و بیماری های مسری می دانند از طرفی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد در سواحل بریتانیای کبیر در اواخر قرن ۱۷ میلادی از شنا در آب به عنوان وسیله ای برای درمان استفاده می شود. البت

ه تا پیش از قرن نوزدهم شنا به عنوان تفریح و ورزش در میان مردم جایگاهی پیدا نکرد. زمانی که نخستین سازمان شنا در سال ۱۸۳۷ تأسیس شد در پایتخت بریتانیا یعنی لندن ، ۶ استخر سر پوشیده وجود داشت که مجهز به تخته شیرجه بودند. در سال ۱۸۴۶ اولین مسابقه شنا در مسافت ۴۴۰ یارد در استرالیا بر پا شد که بعد از آن هر ساله نیز به اجرا در آمد. باشگاه شنای « متروپولیتین » Metropolitan لندن در سال ۱۸۶۹ تأسیس شد که بعدها به انجمن شنای غیر حرفه ای تغییر نام پیدا کردکه در واقع هیئت رئیسه شنای غیر حرفه ای بریتانیا بود. فدراسیون های ملی شنا در چندین کشور اروپایی در سال ۱۸۸۲ تا ۱۸۸۹ شکل گرفتند.

تاریخچه شنا در ایران
تاریخچه شنا به عنوان یک ورزش، در ایران، بسیار کوتاه است و به طور کلی هم این رشته از ورزش به نسبت دیگر رشته‌ها در کشور ما چندان پیشرفتی حاصل نکرده است. در حالی که به جهت موقعیت جغرافیایی ایران که در شمال و جنوب کشور به دریا متصل است و هم به جهت تأکیدات مذهبی، می‌بایستی این ورزش را مورد توجه قرار می‌دادند. در قدیم،‌مکان‌های شبیه استخر سرپوشیده در حمام‌ها می‌ساختند. به نام چاله حوض، این چاله حوض‌ها، که حداکثر از ۱۰ متر تجاوز نمی‌کرد، برای شنا کردن و آب بازی بود. در اطراف چاله حوض‌ها، سکوهایی به ارتفاع ۲ و ۳ متر وجود داشت که از بالای آن به درون آب می‌پریدند و عملیاتی مانند پشتک و وارو انجام می‌دادند.. روشنایی چال حوض‌ها از سوراخ کوچکی که در سقف بود، تأمین می‌شد. در این گونه آبگیر‌های غیر بهداشتی، هیچ‌گونه مقرراتی وجود نداشت و هر کس می‌توانست قبل از استحمام یا پس از آن وارد چاله حوض شود و آب بازی و شنا (که به معنای واقعی هم شنا نبود)‌ بپردازد. تا سال ۱۳۱۴ در سراسر ایران حتی یک استخر شنا هم نبود و فقط در اردوگاه نظامی اقدسیه تهران یک استخر برای آموزش شنا به دانشجویان دانشکده افسری ساخته بودند.
در سال ۱۳۱۴، استخر دیگری در باغ فردوس شمیران احداث شد که به وزارت فرهنگ تعلق داشت. نخستین استخری که برای استفاده ورزشکاران و تعلیم اصول جدید شنا به آنها به وجود آمد، در سال ۱۳۱۴ در منظریه تهران بود که یک مربی ورزش خارجی به نام «گیبسون» بر آن نظارت می‌کرد. پایه‌های ورزش شنای نوین در ایران از همان استخر منظریه گذاشته شد، اولین استخر شنای ۵۰ متری تهران در سال ۱۳۱۹ در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی) احداث گردید. فدراسیون شنا در سال ۱۳۳۵ تأسیس شد و نصرت اله شاهمیر به عنوان رئیس فدراسیون منص

وب گردید.
در طی سالیان حضور ایران در رقابت‌های شنا تنها مقام‌های شاخص به دست آمده توسط ورزشکاران ایران، در شیرجه، واترپلو، مدل برنز تقی عسگری در مسابقه‌ی شیرجه بازی‌های آسیایی و مدال طلای تیم واترپلوی ایران در بازی‌های آسیایی سال ۱۹۷۴ تهران است.

در حال حاضر، استخر‌های خصوصی، آزاد یا دولتی بسیاری در تهران و شهرهای مختلف ایران هست و نوجوانان و جوانان، به ویژه در فصل تابستان، استقبال زیادی از ورزش شنا می‌کنند.
مشخصات استخر
استخر محل خصوصی است برای شنا، شیرجه، و واترپلو که در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود. ولی، استخرهایی که در آنها مسابقات رسمی را برگزار می‌کنند. باید دارای مشخصاتی معین باشد. این مشخصات از طرف فدراسیون بین المللی شنای آماتور، که آن را فینا (FINA) می‌خوانند به شرح زیر تعیین شده است:

طول: ۵۰ متر ، عرض : حداقل ۲۱ متر
عمق : حداقل ۸۰/۱ چربی
تعداد خطوط: ۸ خط (عرض هر خط ۵/۲ متر)
در استخر‌هایی که رکورد گیری می‌کنند، دمای آب باید ۲۲ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد باشد.
لباس شنا
لباس مخصوص شنا یک شلوار کوتاه و چسبیده به بدن است که باید وزن آن بسیار کم باشد و آب را در خود نگه ندارد، طبق مقررات بین المللی، شلوار شنا هنگام مسابقات بین‌المللی و رکودگیری، باید از پارچه‌ای به رنگ تیره و به صورت یک تکه باشد.
در حال حاضر لباس شناگران را از پوست کوسه‌ها درست می‌کنند که کل بدن را می‌پوشاند.

فواید شنا
مسافرت تابستانی به شهرهای شمالی کشور و دیگر مناطق دیدنی و سرسبز اغلب با شنا کردن در دریا و رودخانه‌ها همراه است. بخشی از مردم نیز استخرهای شنا را جهت تفریح و سپری نمودن اوقات فراغت انتخاب می‌کنند. این در حالیست که عمدتاً‌ ایمنی و بهداشت را هنگام شنا کردن به عنوان دو نکته اساسی در بیشتر مواقع کمتر مورد توجه قرار می‌دهند. بد نیست بدانیم شنا کردن در دریا خطرات و مشکلاتی را همه ساله جهت مسافران دریا به وجود می‌اورد. خطر غرق شدن در آب دریا صرفاً، مخصوص کسانی که آشنایی کمتری با فنون شنا کردن دارند نمی‌باشد و ممکن است هر انسان بی‌احتیاط و کم توجهی را تهدید کند. در زیر سطح زیبا و دیدنی استخر نیز، مواد شیمیایی و بیولوژیکی فراوانی وجود دارد که ممکن است با اندکی غفلت متصدیان و شناگران معضلات بهداشتی زیادی برای استفاده کنندگان به وجود آورد. عوامل محیطی، قارچ و جلبک، گازهای شیمیایی تشکیل شده در آب ، میزان درجه حرارت آب و محیط استخر، دفعات تخلیه، کیفیت اولیه آب، میزان PH و کلر آزاد آب همگی از عوامل موثر بر بهداشت استخر است.

فواید شنا:
آنچه ورزش شنا در سراسر دنیا زیر پوشش قرار می‌دهد، طیف وسیعی از اقشار مردم علاقمند به ورزش و تحریک جسمانی می‌باشد عده‌ای از مردم به ورزش علاقمندند اما وقتی به یاد کوفتگی عضلانی ناشی از ورزش می‌افتند، از انجام آن منصرف می‌شوند و اصولاً علاقه‌ای به جنبش توأم با تعرق زیاد و کوفتگی عضلانی ندارند. آنچه به این افراد توصیه می‌شود «ورزش در

آب» است چرا که به دور از تعرق زیاد می‌توانند نشاط و شادی ناشی از تحریک جسمانی را به دست آورند. ورزش در آب را می‌توان به ورزشکاران و کسانی که در سطح بالایی از آمادگی جسمانی هستند نیز توصیه کرد. همچنین برای کسانی که در فصل خارج از مسابقه، آمادگی خود را در سطح مطلوب حفظ می‌کنند و یا اینکه بخواهند تمرینات اختصاصی برای افزای

ش قدرت واستقامت عضلانی خود بسته به رشته ورزشی که به آن می‌پردازند انجام دهند.
شنا را می‌توان به کسانی توصیه کرد که پس از بهبودی نسبی از آسیب فیزیکی ممکن است تا مدتها از انجام دیگر تمرینات محروم شده چرا که ا ز این طریق می‌توانند دوره درمان را سریع‌تر پیش برده و بهبودی حاصل نمایند..

زنان باردار از جمله افرادی هستند که همواره در جستجوی ورزشی ملایم و مطلوب بای گذران این دوران می‌باشند. هر چند که بسیاری از نرمشها و ورزشهای سبک ویژه این دوران از سوی متخصصین معرفی شده است ، اما آنچه به این افراد در سراسر دنیا توصیه می‌شود. ورزش در آب و انجام حرکات ملایم در آن می باشد. ورزش در آب علاوه بر آن که شادی و نشاط بودن در آب را با خود دارد، سستی و کسلی ناشی از وزن زیاد در این دوران را به در کرده، می‌تواند سبب بهبود وضعیت جسمانی در این قبیل افراد شود یک آمادگی جسمانی خوب، مادر را در تحمل وزن رو به رشد جنین یاری داده، می‌تواند با تقویت عضلات کمر و شکم، یک زایمان خوب و سالم را به ارمغان آورد. همچنین در دوران پس از زایمان، در برگشت عضلات به وضع اولیه قبل از زایمان بسیار موثر خواهد بود.
شنا برای کسانی که اضافه وزن دارند، ورزش فوق العاده‌ مفیدی است چرا که ا ین ورزش به دلیل هوازی بودن در سوختن کالریهای اضافی که می‌تواند منجر به اضافه وزن شود تأثیر مطلوبی دارد. این ورزش می‌تواند تأثیر عمده در کم کردن استرسها داشته باشد. خاصیت ماساژ دهندگی آب آرامش خاطر و تمدد اعصاب را به انسان بر می‌گرداند. این ورزش به همه کسانی که علاقه مند به بهبود وضعیت روحی و جسمی خود هستند. صرفنظر از سن ، سابقه آمادگی جسمانی و یا بیماری که دارند توصیه می‌شود. آنچه در این مورد به افرادی که به نوعی مشکل پزشکی عمده‌ای دارند. توصیه می‌شود مشورت با پزشک و رعایت برخی توصیه‌ها پیرامون عدم انجام حرکات خطرناک در مورد هر بیماری است.
این ورزش بیشتر قسمت بالاتنه را درگیر فعالیت می‌کند. ماهیچه‌های کوچک بازوها در اثر ورزش شنا نسبت به ماهیچه‌های بزرگتر پا بیشتر به حرکت گرفته می‌شوند.

تقویت عضلات و بهبود ظرفیت تنفسی، همچنین بالارفتن قدرت خون رسانی قلب از دیگر فوایدی است که می‌توان برای ورزش شنا ذکر کرد.

فواید ورزش شنا
ورزش شنا یکی از محبوب ترین ورزشها در بین اقشار مختلف مردم است. فردی که شنا می کند، نه تنها از این طریق احساس راحتی و نشاط می کند بلکه در اثر شنا کردن قابلیتهای جسمانی خود را از قبیل استقامت دستگاه گردش خون و تنفس، قدرت، سرعت و انعطاف پذیری مفا

صل شانه و مچ پا افزایش می دهد. ورزش شنا ورزشی است که از سن نوزادی تا سن کهنسالی میتوان آنرا انجام داد و به طور کلی ورزشی است که هیجان و اضطراب را کاهش داده، عضلات را قوی و محکم کرده و بدن را نرم و انعطاف پذیر می سازد و باعث می شود که فرد انرژیی بیشتری برای انجام کارهای روزانه خود کسب کند.

تغییرات فیزیولوژیکی که در اثر تمرینات استقامتی شنا در بدن بوجود می آید
تمرینات استقامتی به معنی شنای مداوم در مسافتهای طولانی مثل شنای ۴۰۰ متر، ۶۰۰ متر،۸۰۰ متر،۱۴۰۰ متر و یا حتی مسافتهای بیشتر می باشد. یکی از امتیازهای این نوع تمرین این است که احتیاج بدن را به دستگاه انتقال اکسیژن افزایش می دهد و در نتیجه سبب تغییرات زیر در بدن می شود.
افزایش بازده قلب، کاهش ضربان قلب، افزایش کیفیت خون از نظر حمل مقدار بیشتری اکسیژن ذخیره شده مقدار بیشتری گلیکوژن در جگر و ماهیچه ها و افزایش تعداد میتوکندریها در تارهای ماهیچه ای.
ماهیچه هایی که در شنا بکار گرفته می شوند
در زیر اسامی بعضی از ماهیچه های اصلی که در مرحله جلو بردن یک شناگر در حرکتهای شنا از آنها استفاده می شود ذکر شده است:
۱٫ ماهیچه های پائین برنده دست: ماهیچه پشتی بزرگ، ماهیچه سینه ای بزرگ ماهیچه گرد بزرگ و سرطویل، ماهیچه سه سربازویی. این ماهیچه ها باعث تقویت کشش دست در داخل آب می شوند.
۲٫ ماهیچه های گرداننده داخلی دست: ماهیچه سینه ای بزرگ، ماهیچه پهن پشتی، ماهیچه گرد بزرگ و ماهیچه تحت کتفی این ماهیچه ها قسمت بالایی دست را به طرف داخل میچرخانند. قوی شدن این ماهیچه ها از نظر نگه داشتن آرنج در بالا که در مرحله اول کشش دست در هر چهار شنا مفید است، ضرورت دارد.

تمرینات سرعتی شنا و تغییرات فیزیولوژیکی حاصل از آن
تمرینهایی با حداکثر سرعت و فعالیت در مسافتهای کوتاه را تمرینهای سرعتی گویند برای مثال ۱۰ بار و هر بار ۲۵ متر و یا ۵۰ متر شنا با حداکثر سرعت.
این نوع تمرینها سبب افزایش قدرت انقباض ماهیچه( به جهت افزایش هماهنگی میان دستگاه عصبی یا ماهیچه‌ای) و همچنین افزایش قدرت و مقدارATP-PC ( آدنوزین تری فسفات و فس

فات کرآتین) در ماهیچه می شود که خود سبب می‌شود که قدرت شناگر برای انجام تمرینهای سرعتی افزایش یابد.

آموزش و تمرین
برای نخستین بار برنامه های آموزشی شنا در قرن نوزدهم در بریتانیای کبیر هم به منظور ورز

ش و هم در جهت گسترش نجات غریقی مورد استفاده قرار گرفتند. در دیگر نقاط اروپا نیز به تدریج از این برنامه استفاده شد. در سال ۱۹۱۶ در کشور ایالات متحده آموزش شنا برای حرفه نجات غریقی تحت حمایت سازمان صلیب سرخ آمریکا به اجرا در آمد. تمریناتی که توسط شاخه های مختلف نیروهای مسلح در طی جنگ های اول و دوم جهانی انجام گرفت ، در پیشرفت ورزش شنا تأثیر به سزایی داشت. برپایی دوره های آموزش شنا که تا حد آموزش به کودکان و خردسالان گسترش می یافت توسط سازمان های اجتماعی،مدارس باز شد. تمرینات ابتدایی و ساده که صرفاً در آن به شنا کردن تا حد ممکن تأکید می شد جای خود را به تمرینات با فاصله و مکرر دادند. تمرینی با فاصله متشکل از یک سری حرکات شنا در مسافت های مساوی با وقت های استراحت برنامه ریزی شده . در تمرینات با فاصله آرام که به منظور بالابردن میزان استقامت شناگران است، زمان استراحت بیشتر از زمان شنا است. در تمرینات با فاصله سریع که برای بالابردن سرعت شناگر مورد استفاده قرار می گیرند به شناگر اجازه می دهند که بعد از شنا در زمان استراحت به وضعیت عادی تنفس و ضربان قلب خود باز گردد.
پافشاری زیاد بر برگزاری مسابقات بین المللی منجر به ساخته شدن استخرهای ۵۰ متری شد. دیگر امکاناتی که باعث پیشرفت شنا هم در تمرین و هم در عرصه نمایش گردیدند شامل آب روهای موج گیر ، خطوط نشان دهنده است که برای جلوگیری از بی نظمی در جریان مسابقه فراهم شد. از دیگر امکانات دوربین های جدید برای مطالعه و بررسی حرکات در زیر آب ، ساعت های بزرگ که برای شناگران قابل مشاهده بودند و بالاخره ابزار الکتریکی زمان بندی است. بدین ترتیب از سال ۱۹۷۲ تمام رکوردها تا صدم ثانیه ثبت گردیده اند.
شنا در رقابتهای المپیک
کرال سینه
انگلیسی ها اولین مردمانی بودند که در جامعه مدرنیته علاقه زیادی به ورزش داشتند و در تلاش بودند تا مهارتها و ورزشهای مختلف را به خوبی فرا گیرند.
ورزش مفرح شنا نیز جزو همین مهارتهایی است که بریتانیا ییها علاقه زیادی به آن نشان میدادند که این علاقه تا امروز هم ادامه داشته. از سال ۱۸۳۷ رقابتهای قهرمانی شنا در شهر لندن به طور منظم در شش استخر مجهز برای مسابقات و زیر نظر فدراسیون ملی شنا انگلستان انجام می شده .

به مرور زمان پس از آنکه این ورزش در میان مردم عادی جا افتاد، ورزشگاهها و استخرهای حرفه ای زیادی برای این ورزش ساخته شد. در سال ۱۸۸۰ در آغاز کار حرفه ای انجمن شنا نام “آکادمی آماتور های شنای بریتانیا” را روی آن گذاشتند که حدود ۳۰۰ نفر عضو داشت.
در سال ۱۸۹۶ شنای مردان به طور رسمی به لیست رقابتهای المپیک ملحق شد که نخستین بار در دو قالب ۱۰۰ متر و ۱۵۰۰ متر شنای آزاد برگزار شد. خیلی زود پس از این ماجرا و محبوبیت سر سام آور و وحشتناک شنا، قالبهای مختلفی از شنای آزاد به رشته های این ورزش اضافه شد مثل: شنای پروانه، شنای کرال سینه و کرال پشت و در نهایت شنای مختلط.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 9700 تومان در 49 صفحه
97,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد