گزارش کارآموزی کامپیوتراداره فن آوری و اطلاعات راه آهن خراسان

word قابل ویرایش
16 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مقدمه
کارآموزی واحدی که به دانشجو داده می شود تا خود را برای وارد شدن به صنعت آماده کرده و بتواند دروس تئوری که آموخته در عمل هم پیاده سازی کرده ونتیجه کار راببیند تا در صنعت مفید واقع شود.
اگر این مرحله از تحصیل به خوبی انتخاب و گذرانده شود تاثیر بسزایی در موفقیت دانشجویان خواهد داشت.
معرفی محل کارآموزی:

شکل۰: محل کارآموزی
محل کارآموزی اینجانب اداره فن آوری و اطلاعات راه آهن خراسان می‌باشد که بیشتر فعالیت این واحد را می توان در مورد سخت افزاری ،برنامه نویسی در محیط‌های مختلف، انجام شبکه و تمام اموری دانست که مربوط به کامپیوتر میشود و در راه آهن خراسان به آن نیاز است در حقیقت این واحد مشکلات کامپیوتری این اداره را حل میکند و برای بهبود و پیشرفت علمی و عملی در زمینه کامپیوتر در راه آهن خراسان به عهده این واحد میباشد.
به طور کلی در مورد این واحد و اداره از لحاظ نیروی انسانی می‌توان گفت که دارای شرایط نسبتا خوبی می‌باشد. این واحد و اداره دارای برنامه‌نویسان مسلط به برنامه‌نویسی و مهندسین سخت افزار مسلط به سخت افزار و شبکه و … می‌باشد.
کارها یی که در این محل انجام می شود به شرح زیر است:
– تعمیر پرینتر (لیزری و سوزنی و جوهر افشان و dfx ) می باشد.

– تعمیر انواع مانیتورهای LG وSAMSUNG و…
– تعمیر انواع mainboard
– تعمیر power –CD ROM- HARDDISC
– شارژ کارتریج پرینتر
– راه اندازی شبکه
– داکت کشی شبکه
– نصب سویچ و ROUTER
– نصب windows و عیب یابی آن

– نصب انواع نرم افزارهای تحت شبکه
– عیب یابی شبکه
– طراحی صفحات وب برای راه آهن
– نوشتن برنامه های لازم برای اداره راه آهن
– گرفتن آمارهای منظم برای کشف عیب های موجود در سخت افزار و نرم افزار اداره راه آهن
– و…..
در این شرکت برای هر پروژه ای که انجام می‌شود مراحل زیر در نظر گرفته می‌شود:
• درخواست مشتری:
مشتری این واحد می‌تواند هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی باشد. در برخی موارد خود این واحد نیز از طریق مناقصه‌هایی که ادارات دولتی و یا خصوصی برگزار می کنند، شرکت می‌کند.
• بررسی و جمع‌آوری نیازمندی‌های مشتری:
در این مرحله به کمک مشتری، خدماتی که مورد نیاز وی انتظار می‌رود بررسی شده و در مورد محیط پیاده‌سازی آن، تعداد نیروی مورد نیاز و زمان انجام پروژه تصمیم‌گیریهای لازم به عمل می‌آید.
• بستن قرارداد:
در این مرحله با مشتری در مورد قیمت، زمان تحویل پروژه، محیط پیاده‌سازی و تعهدات طرفین و … توافق به عمل می‌آید.
• تشکیل تیم پروژه:

پس از اینکه از سوی مشتری روند درخواست و نیازمندی‌ها انجام شد حال نوبت به انتخاب یک تیم پروژه که مسلط به پروژه می باشد. این تیم باید دارای شرایط زیر باشد:
 تجربه در مورد پروژه درخواست‌شده توسط مشتری
 آشنایی کافی به محیط پروژه مورد نظر مشتری در صورت تمایل مشتری برای انجام پروژه درخواستی در محیط خاصی
 آشنایی کافی با روش‌های جمع‌آوری اطلاعات:
به دلیل آن که این مرحله جزء یکی از حساس‌ترین مراحل انجام یک پروژه بوده و مسئولان اداره بر روی این مرحله به علت جلوگیری از دوباره کاری‌ها در فرآیند انجام پروژه تأکید فراوان دارند.
 آشنایی با کار گروهی و تقسیم وظایف در انجام پروژه، برای پروژه‌هایی که به اندازه کافی بزرگ بوده و نیاز به استفاده بیش از یک نفر دارد.
• ارائه طرح اولیه پروژه به مشتری:
در این مرحله طرح کلی از پروژه درخواستی و فرم‌های اولیه تهیه شده توسط تیم‌ به مشتری ارائه می‌گردد و از وی در مورد رفع نیازهای او نظرسنجی به عمل آمده و در صورتی که طرح اولیه نیاز به اصلاح و تغییر داشته باشد، در این مرحله تغییرات برای جلب نظر مشتری اعمال می‌گردد و در صورت اعمال تغییرات این مرحله از ابتدا مجددا تکرار می‌شود.
• اتمام پروژه و تحویل آن به مشتری
این مرحله آخرین مرحله انجام پروژه بوده و پروژه انجام گرفته شده تحویل مشتری گردیده و در صورت احساس نیاز از سوی مشتری نرم‌افزارهای کاربردی بر روی سیستم‌های مورد نظر وی نصب گردیده و در صورت قید شدن آموزش در قرارداد، آموزش های لازم به کاربران مورد نظر او داده می‌شود. همچنین شرایط پشتیبانی به وی یادآوری می‌شود.

 

مشخصات فیزیکی محل کارآموزی:
این واحد و اداره را می‌توان از جهات مشخصات فیزیکی مکان نیز مورد تحلیل قرار داد:
واحد فن آوری اطلاعات اداره راه آهن خراسان در خود سالن راه آهن خراسان رضوی واقع شده است.در انتهای سالن در طبقه دوم واقع شده است و وابسته به راه آهن خراسان می باشد.
شامل بخش های زیر است: دارای دو اتاق و یک سالن و یک محوطه برای سایت و سرورها و یک آبدارخانه و انبار می باشد.
یک اتاق مخصوص سرپرست این اداره می باشد و یک اتاق و سالن مخصوص دیگر کارمندان و کارکنان آن میباشد.
تعداد سیستم‌های موجود در شرکت در حد قابل قبولی می باشد. که همه آنها مجهز به تجهیزات قابل قبولی هستند.

تمامی سیستم‌ها از طریق شبکه LAN به یکدیگر متصل بوده و از امکاناتی نظیر چاپگر استفاده می‌کنند و این شبکه کمک بزرگی به انجام پروژه‌های گروهی می‌کند.
خیلی از مشکلاتی که در بخش های مختلف اداره پیش می آید توسط کارمندان همین قسمت با استفاده از مزیت شبکه بودن تمام سیستم ها حل میشود.
تمامی سیستم‌های این اداره با خطوط پرسرعت ADSL به اینترنت متصل هستند و این مزیت بزرگی برای کارمندان محسوب می‌گردد و به دلیل این که اعضای تیم و کارمندان در هر زمان امکان دسترسی به سایت‌های مربوطه و مورد نیاز در انجام یک پروژه را دارا بوده و قادر به دانلود نرم‌افزارها و … مورد نیاز به راحتی و با سرعت قابل قبول می‌باشند.

برخی از مزایا و معایب این بخش:
مزایا :
 استفاده از نیروهای خبره در امر سخت افزار و شبکه
 استفاده از نیروهای خبره در برنامه‌نویسی
 رعایت اصول مشتری مداری و مبانی مدیریتی
 نزدیک بودن و در دسترس بودن این اداره برای سایر ادارات مربوط به راه آهن خراسان
 برخورد مناسب و منطقی کارمندان با یکدیگر و اعتقاد داشتن این که به اصل همکاری گروهی
 داشتن آنالیز قوی تیم پروژه در مورد پروژه جهت احاطه کامل به پروژه
 امکانات رفاهی مناسب برای کارمندان اداره
 نظافت کافی و مرتب
معایب:

 تبلیغات ضعیف
 زیاد بودن حجم کار و کمبود کارمند و نیروی متخصص
 کمبود فضا نسبت به حجم کاری که باید انجام شود
 عدم وجود بازاریاب ماهر جهت برخی از پروژه های این اداره
 مشکل در خرید تجهیزات لازم از بازار
 گاها انجام پروژه‌های سطح پایین
 بالا بودن ساعات کاری کارمندان
گزارشی از کار انجام شده:
عمده کارهایی که اینجانب درطول مدت همکاری خود با این اداره انجام داده‌ام به شرح زیر می باشد:
۱٫ مونتاژ و QC کردن تعدادی سیستم

این امور با درخواست اداره های مربوط به راه آهن انجام میشود. (که تمام این ادارات در اطراف سالن راه آهن واقع شده است که باعث سهولت در ارتباط با این واحد شده است).
• گزارش: در این قسمت بعد از اتمام هر سیستم یک گزارش در فرمی به مدیر بخش تحویل داده می شود که سیستم از هر نظر چک گردیده است و سپس به مسئول سیستم اطلاع داده میشود.
۲٫ انجام پروژه شبکه:
ابتدا مکان مربوطه بررسی گردیده و در مورد تجهیزات مورد نیاز برای نصب یک شبکه محلی (Local) در مکان مورد نیاز تصمیم‌گیری گردید که برخی از این تجهیزات شامل:
• کارت‌های شبکه مناسب برای شبکه مورد نظر (سیستم های موجود در محل دارای کارتهای شبکه Onboard بودند که چندان مناسب نیستند)
• انجام اندازه‌گیری‌های لازم برای تعیین میزان کابلهای برحسب نیاز فیبر نوری یا CAT6 و یا CAT5 برای اتصال سیستم‌های موجود در شبکه
• تعیین نوع Switch با تعداد پورت‌های مناسب برای ساپورت نمودن تمام سیستم‌های موجود (با تعدادی پورت بالاتر برای ایجاد امکان اضافه نمودن سیستم در شبکه در آینده)
• بررسی مکان مورد نظر برای نصب Switch و تعیین مکان سیستم ها برای به حداقل رساندن کابل‌های مورد نیاز و در نتیجه کاهش حتی‌المقدور هزینه‌های مربوط به آن.
پس از تهیه تجهیزات و اقلام مورد نیاز از اداره و همچنین نصب سوکتهای کابلهای CAT (که برخی از آنها بعلت نیاز در محل انجام پروژه صورت گرفت) اقدام به نصب داک‌کشی‌های مربوطه گردید که همین اقدامات بسیار زمانگیر بوده و بخشی از زمان انجام پروژه را به خود اختصاص داد.
همچنین اختصاص دهی IP به سیستم‌ها و تعیین Subnet mask و Gateway و قراردهی آنها در شبکه و نصب Windows 2000 Server بر روی سیستم سرور و انجام تنظیمات و نصب برنامه‌های مورد نیاز روی آن.
همچنین پس از انجام و نصب کامل شبکه مورد نظر به علت مشکل پیش آمده در شبکه، مجدداً برای رفع نقص به مکان مربوطه مراجعه گردید. که مشکل پیش آمده برای یکی از سیستم‌ها تغییر در تنظیمات مربوط به IP ها توسط افراد غیرمتخصص بود که مجدداً اقدامات لازم صورت گرفته و همچنین بعلت عدم تکرار چنین وقایعی اقدام به مسدود کردن دسترسی به بخش تنظیمات شبک

ه و قسمت‌های مهم دیگر از دسترس کاربران Client ها گردید و امکان تغییراین تنظیمات در صورت نیاز تنها توسط مدیریت شبکه قابل انجام گردید.
۳- لیست برداری و پشتیبانی از سیستم های موجود در راه آهن و کل ادارات
این کار توسط دو کارمند قراردادی شرکت انجام گرفت آنتی ویروس های سیستم هارا آپدیت کرده و اگر مشکلی در سیستم مشاهده می شد به شرکت ارجاع داده می شد تا در اسرع وقت

رسیدگی شود.
۴-رفع عیب در ارتباط شبکه ای:
مثلا در قسمتی از ادارات راه آهن یک node مربوط به یکی از اتاقها قطع شده بود که کارمندان این واحد همراه من برای تعویض سوکت این نود به آنجا رفتیم که کارهای از این قبیل در این واحد زیاد بود که در اصل وظیفه این واحد هم انجام همین امور میباشد.
این اداره برای تامین نیروی متخصص خود با شرکتی قرارداد بسته است که از این شرکت ۳ نفر به صورت قراردادی در این محل مشغول کار میباشند.
این اداره دارای تنها ۴ کارمند رسمی میباشد که ۱ نفر مسئول و سرپرست و بقیه کارمندان معمولی میباشند.
۵-اکثر کاری که من انجام دادم برنامه نویسی c# و طراحی نرم افزار های لازم برای اداره بود که خوشبختانه کار من با این اداره ادامه پیدا کرده است و بنده مشغول تهیه نرم افزاری برای اداره بازرگانی راه آهن خراسان-مشهد میباشم.
کاری که من انجام دادم و هم اکنون در حال انجام آن میباشم نوشتن نرم افزار ثبت تقاضای واگن بود که زبان برنامه نویسی که برای آن استفاده کردم c#.net بود که اطلاعات در بانک اطلاعاتی SQL SERVER ثبت میشود.
در تعریف مسأله و تجزیه و تحلیل سیستم موارد زیر ذکر شده است:
– زبان برنامه نویسی C# :در این قسمت توضیحات کافی در مورد C# و مزایای آن آورده شده است.
– بانک اطلاعاتی SQL Server:در این قسمت توضیحات لازم در مورد SQL Server و مزایای آن آورده شده است.
محیط اجرایی :
زبان برنامه نویسی C#:
با توجه به نقش محوری C#، از آن بعنوان مادر زبانهای برنامه نویسی در دات نت نام برده می شود. برنامه نویسی با این زبان مزایای متعددی که در اینجا به چند مورد آن اشاره می کنیم:
– کدهای C# براحتی قابلیت حمل بر روی محیط های متفاوت را دارا خواهند بود.

 

– این زبان بسرعت بسمت استاندارد شدن حرکت و با تایید استانداردهای مربوطه از طرف انجمن های معتبر بین المللی و حمایت فراگیر شرکت های معتبر کامپیوتری در دنیا مسیر خود را بسمت جهانی شدن بخوبی طی می نماید.
– طراحان زبان C# با تاکید و الگوبرداری مناسب از مزایای زبانهائی نظیر ++C ،C و جاوا و نادیده گرفتن برخی از امکانات تامل برانگیز و کم استفاده شده در هر یک از زبانهای فوق، یک زبان برنامه نویسی مدرن شی گراء را طراحی کرده اند.
– #C نسبت به ویژوال بیسیک خلاصه تر است. حتی برنامه های بزرگ و پیچیده ای که توسط #C نوشته می گردند خواناتر، کوتاه و زیبا خواهند بود.
– برخی از ویژگی های ارائه شده در #C نظیر Unsigned Integer، Operator OverLoading و امنیت بیشتر Type ها، در VB.NET وجود نداشته و این امر می تواند دلیلی بر فراگیرتر شدن #Cنسبت به VB.NET نزد برنامه نویسان با تجربه باشد.
ویژگی ها و قابلیت های بیشمار این زبان , اجرای نرم افزار فوق درون سیستم عامل ویندوز , انتخاب دیتابیس اسکیو ال سرور و مطابقت محصولات مایکروسافت باهم , از جمله دلایل قانع کننده دیگری است که انتخاب C# را به عنوان زبان برنامه نویسی این نرم افزار توجیه پذیر و منطقی می کند.

 

بانک اطلاعاتی Sql Server 2000:
برای انتخاب یک دیتابیس باید موارد زیر را در نظر بگیریم:
۱- چه مقدار داده ای می خواهیم پردازش کنیم.
۲- با چه سیستم عاملی می خواهیم کار کنیم.
۳- تا چقدر هزینه می توانیم پرداخت کنیم.
۴- چه مقدار از حافظه ی سیستم را قرار است به دیتابیس اختصاص دهیم.
تمامی بانک های اطلاعاتی مفید هستند و لی در انتخاب بانک اطلاعاتی حجم داده ها و نوع استفاده از بانک می تواند تعیین کننده باشد به عنوان مثال بانک اطلاعاتی اکسس تا

حجم اطلاعاتی به دو میلیون رکورد را خوب پشتیبانی می کند ولی به محض اضافه شدن داده ها به مشکل بر می خورد.
بانک اطلاعاتی اس کیو ال سرور نیز تا ۸۰ گیگ اطلاعات را خوب جواب می دهد ولی اراکل توی حجم بالا به هیچ مشکلی بر نمی خورد اما از لحاظ امنیت بانک اطلاعاتی اس کیو ال سرور امتیاز بالایی نسبت به اوراکل دارد.
محققین امنیتی تعداد ۲۳۳ آسیب پذیری در اراکل یافته اند که در مقابل ۵۹ آسیب پذیری در پایگاه داده SQL Server چشمگیر است.
به طور کل درون سیستم عامل ویندوز, محصولات Microsoft بهتر جواب می دهد پس اگر سیستم عامل ویندوز باشد ومحدوده ی داده های مورد نظر برای نگهداری هم خیلی بزرگ نباشد بهتر است که از SqlServer استفاده شود.

مشکلات پیش آمده در حین کار:
یکی از مشکلاتی که برای من در این مرحله پیش آمده عدم انجام هماهنگیهای لازم برای ارتباط من با اداره امور مالی است.
این نرم افزار باید این امکان را داشته باشد که بتواند با سیستم امور مالی لینک شود

و با fetch کردن فیلد هایی از پایگاه داده آن خدماتی را به کاربران این نرم افزار ارائه دهد. که بنده باید برای اطلاع از پیکربندی پایگاه داده این نرم افزار با طراح آن ارتباط برقرار کنم که این کار هنوز برای من انجام نشده است. که از نظر من در همکاری گروهی خود یک ضعف در مدیریت محسوب میشود.
خلاصه کاری که این نرم افزار اتوماسیون انجام میدهد به شرح زیر است:
این صفحه مربوط به شروع برنامه میباشد:

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 16 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد