مقاله در مورد گزارش کاراموزی در شرکت سویا سان

word قابل ویرایش
61 صفحه
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

گزارش کاراموزی در شرکت سویا سان

مقدمه :
در تمامی کارخانه های تولیدی مسئول فنی کارخانه، مسئولیت های زیادی دارد تا محصول مورد نظر تمامی مراحل تولید خود را طی کند تا به دست مصرف کننده برسد همچنین اختیارات مسئول فنی نیز محدود است که این مسئله مانع از انجام درست مسئولیت ها می شود .

پس نقص عمده ای که منجر به بروز مشکلات فراوانی برای انجام مسئولیت های فنی می باشد ، گستردگی مسئولیت ها و محدودیت اختیارات است و در بسیاری از شرکت های تولیدی مسئولین فنی با تلاش و پیگیری خود موجب برقراری ارتباط مناسب با بخش های مختلف کارخانه که در کیفیت محصول دخالت دارند می گردد که به سادگی قابل انجام نیست .

طبق راهنمایی ها و دستورالعمل های اداره کل نظارت بر امور تولید محصول ، سیستم تضمین کیفیت Assurance Quality این مسئولیت ها را به عهده دارد و مسئول فنی یکی از اعضای این سیستم است .
تضمین کیفیت Assurance Quality خود یکی از عناصر اصلی مدیریت کیفیت Management Quality است . به عبارتی شورای تضمین کیفیت اطمینان می دهد که محصولات تولید شده از سلامت ، کیفیت و کارآیی مطلوب برخوردار بوده و رضایت مشتری را به همراه دارد .

از آنجایی که تضمین کیفیت بخشی از سیستم مدیریت کیفیت است ما این پروژه را به بررسی سیستم مدیریت کیفیت مبتنی بر استاندارد ISO9001:2000 وچگونگی پیاده سازی این استاندارد در کارخانه تولیدی مواد غذایی سویا سان (Maxsoy ) اختصاص دادیم که چگونه توانسته است محصولاتی با کیفیت بالا همراه با رضایت مشتری تولید کند .

تقدیر و تشکر :
با سپاس و قدردانی از استاد راهنما جناب آقای رضا کیا و مدیریت محترم کارخانه تولیدی مواد غذایی سویا سان و واحد تضمین کیفیت این سازمان و تمانی کسانی که مرا در گرد آوری این پروژه یاری کردند .

فصل اول
معرفی محل کار آموزی
( شرکت تولید کننده مواد غذایی سویا سان Maxsoy )

تاریخچه شرکت سویا سان (Maxsoy )
سویا سان اولین تولید کننده شیر سویا با نام تجاری مکسوی (Maxsoy ) در خاورمیانه می باشد که از لحاظ ظرفیت سومین تولید کننده جهان محسوب می شود و با استفاده از آخرین تکنولوژی روز دنیا محصولات خود را در انواع شیر سویا ، روغن سویا ، آرد سویا ، اسنک سویا، پروتئین های بافت دار سویا ( TSP ) و …. به بازار عرضه نموده است .

شرکت فرآورده های پروتئینی سویا سان در سال ۱۳۸۱ با هدف تولید انواع فرآورده های پروتئینی سویا در اداره ثبت شرکت ها به شماره ۱۸۵۵۸۰ به ثبت رسید. این واحد در سال ۱۳۸۳ موفق به اخذ پروانه بهره برداری از وزارت صنایع و در سال ۱۳۸۴پروانه ساخت از اداره بهداشت گردید .
این شرکت موفق به اخذ گواهینامه های سیستم تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی (HACCP )و سیستم مدیریت کیفیت ISO9001:2000 از شرکت RWTUV) TUV NORD )گردیده است .
سویا سان شامل دو کارخانه شماره ۱ و شماره ۲ می باشد که کارخانه شماره ۱ تشکیل شده ازسالن تولید شیر سویا که انواع شیرهای طعم دار از قبیل شیر ساده ، شیر توت فرنگی ، شیر طالبی ، شیر قهوه ، شیر کاکائو، شیر وانیلی و شیر رژیمی در این سالن تولید می شود و سالن تولید TSP که در این سالن آرد پروتیئنه و انواع TSP ریز، درشت و متوسط تولید می شود و قسمت اداری و آزمایشگاه که شامل واحد مدیریت ، کنترل کیفی ، واحد خرید ، واحد برنامه ریزی ، واحد تضمین کیفیت و واحد تاسیسات می باشد .
کارخانه شماره ۲ تشکیل شده از سالن تولید اسنک سویا که محصولات این سالن انواع چیپس کچاب ، لچو و پنیر و طعمهای جوجه ، کبابی و دودی TSP می باشد و انبار مواد اولیه و محصول نهایی .
انواع فرآورده های سویا در شرکت سویا سان :
• شیر و فرآورده های طبیعی
• آرد و فرآورده های نانوایی
• پروتئین بافت دار سویا ( گوشت گیاهی )
• روغن سویا
• اسنک و آجیل سویا

معرفی خط های تولید :
« فرایند تولید شیر سویای طعم دار »
مواد اولیه تولید شیر همان دانه های سویا است پس از پاک سازی و جدا کردن اشیاء خارجی از دانه ها ، دانه ها به خط تولید وارد می شوند . دانه ها توسط فشار آب به دستگاه هاپر که ظرفیت هر هاپر ۱ تن است وارد می شوند . در هاپر دانه سویا چند ساعت خیس می خورد و بعد از آبگیری دانه ها به دستگاه هاپر ۲ انتقال می یابد و در این قسمت برای آبگیری مجدد ۲۰ دقیقه می ماند و در این دستگاه توسط ۲ گرایندر ( خرد کن ) چرخ می شود .بعد از این مرحله محصول به کوئل

انتقال می یابد تا با دمای ۱۲۰ درجه پخته شود و بعد از آن به هاپر ۳ منتقل می شود و بعد از طریق اکستکتورها تفاله گیری می شود و از طریق بیس پمپ با دمای ۹۸ درجه به تانکهای ذخیره می رود و بعد با دمای ۳۰ تا ۳۵ درجه وارد تانک ۱ یا ۲ یا ۳ می شود .
برای مرحله فرمولاسیون نمونه از تانکها ۱ یا ۲ یا ۳ به آزمایشگاه تحویل داده می شود و بعد از دریافت جواب آزمایش فرمول جدید به بالانس تانک ریخته می شود و چند دقیقه به هم می خورد و با دمای ۸ تا ۱۰ درجه وارد تانک ۴ یا ۵ می شود . تانک های ۶ و ۷ حاوی آب می باشد که از طریق این تانکها آب به تانک ۲ اضافه می شود و بعد از آماده شدن شیر به مرحله استریل یا هما

ن VTIS می رود . محصول این سالن علاوه بر شیر ساده ؛ شیر توت فرنگی ، شیر وانیلی ، شیر کاکائو ، شیر قهوه نیز می باشد که بعد از استریل شدن و آزمایشات کنترل کیفیت طعم زنی شیر صورت می گیرد . بعد از اتمام مرحله استریل ، شیر وارد مرحله بسته بندی یا اصطلاحاً فیلینگ می شود .
شیر بسته بندی شده و به دستگاه درب زنی پاکت یک لیتری انتقال می یابد و بعد از این مرحله شیر پاکتی یک لیتری جهت بسته بندی به دستگاه کارتن زنی انتقال می یابد که شیر را در دو ردیف پنج تایی کارتن می کند و بعد از آنکه کارتنها مهر تاریخ تولید – بسته بندی و سری ساخت خوردند کارتنهای شیر توسط دستگاه شیرینگ بوسیله سلفون بسته بندی کامل می شود . بسته بندی علاوه بر پاکت های ۱ لیتری به صورت پاکتهای کوچک ۲۰۰ سی سی صورت می گیرد .
شیر به سمت بسته بندی کوچک انتقال می یابد و بعد از نی زنی و فرآیند کارتن و بسته بندی و شرینگ انجام می شود . بسته بندی های شیر توسط پالت به گوشه سالن انتقال می یابد و از آنجا به لبه سکو رفته و فرآیند بارگیری صورت می پذیرد.
در سالن شیر ظرفیت تولید در یک روز کاری به طور عادی حدود ۱۰-۱۵ تن شیر تولید و بسته بندی می شود .

نمای کلی فرآیند تولید شیر سویا
دریافت دانه خیساندن خرد کردن آنزیم بری
فرمولاسیون شیر سرد کردن شیر استخراج شیر از دانه
استریل کردن شیر بسته بندی آکار محصول جانبی( خوراک دام)

فرآیند تولید آرد و پروتئین بافت دار سویا (TSP )
ابتدا مواد اولیه یا همان سویای خام که اغلب در بسته های ۴۶ الی ۵۰ کیلویی می باشد ، توسط اپراتور به سیستم تزریق می شود .سپس به دستگاه بوجاری رفته و در این دستگاه عملیات پاک کردن- تمیز کردن – جدا کردن خاک و خاشاک بر روی دانه سویا صورت می پذیرد در مرحله بعد دانه سویا توسط دستگاه چکشی لپه گیری می شود و بعد از آن در دستگاه بعدی توسط مکش هوا دانه سویا پوست گیری می شود . مرحله بعد مرحله پخت سویا می باشد ، که توسط دستگاه

اکسترودر ۱ انجام می شود . مرحله بعدی که اصطلاحاً به آن مرحله کیک شدن می گویند دانه سویا توسط پرس روغن گیری می شود . روغن بدست آمده ( محصول جانبی ) بعد از فیلتر شدن جهت فروش به سیلو ها انتقال می یابد و سویای باقی مانده وارد فرآیند دراژاسیون ( خشک شدن و خنک شدن)می گردد . بعد از آن توسط دستگاه ها مرمیل سویا با شن درشت آسیاب می شود . در مرحله بعدی سویای آسیاب شده توسط دستگاه پولورایزر پودر شده و تبدیل به آرد می شود و آرد به سیلو انتقال می یابد در این مرحله دو حالت دارد یا آرد جهت بسته بندی و فروش برداشت

می شود و یا اینکه آرد به میکسر انتقال یافته و تبدیل به خمیر می شود سپس خمیر آماده شده به مخزن بالای اکسترد ۲ انتقال می یابد و توسط دستگاه اکسترود ۲ سویا بافت دار می گردد و بعد از آن توسط دستگاه کاتر سویای بافت دار چرخ می شود و سپس به دستگاه خشک کن انتقال می یابد و بعد از فرآیند خشک شدن فرآیند الک کردن صورت می گیرد که سویا به سه شکل ریز ، درشت و متوسط از هم تفکیک می شود و با توجه به نیاز فروش بسته بندی فله یا ۱۰۰ گرمی انجام می شود .
TSP درشت را جهت طعم دار کردن به کارخانه شماره ۲ فرستاده و تا طعم زنی روی آنها انجام شود و TSP ، طعم های جوجه ، کبابی و دودی با بسته بندی های ۱۰۰ گرمی تولید می شود .
ظرفیت تولید این خط به طور عادی حدود ۵/۲ تن و با اضافه کاری ۵/۴ تا ۵ تن در روز تولید دارند .

نمای کلی فرآیند تولید آرد و TSP :

بوجاری پوست کنی آنزیم بری
اکسترود کردن پودر سازی روغن گیری با پرس سرد
خشک کردن الک و دانه بندی بسته بندی

فرآیند تولید اسنک ( پنیر – لچو – کچاپ)
در این فرآینددر مرحله اول میکس مواد اولیه صورت می گیرد که به نسبت ۲۰% آرد سویا و ۸۰ % پودر ذرت با همدیگر میکس می شود که بعد از آن توسط دستگاه ماردون پیچی به مخزن بالای اکسترودر انتقال می یابد مواد در داخل اکسترودر به فرآورده حجیم شده تبدیل می شود

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 61 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد