مقاله سمنت پلاست وخواص آن به عنوان سنگی مصنوعی

word قابل ویرایش
7 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

سمنت پلاست وخواص آن به عنوان سنگی مصنوعی

چکیده

انسان از زمانهای دور سنگ ریزهها را جمع میکرد و از آنها ابزار میساخت و از آنها استفاده میکرد.

بزرگترین جرم این کره را سنگ تشکیل میدهد و این اشیای طبیعی در طول میلیونها سال لایههای سطح زمین را شکل دادهاند.
بشر از دیر باز با استخراج و به کارگیری سنگها در صنعت ساختمان گامی در راستای استحکام سازهها برداشت و سالهای سال استحکام این اشیا در بدنه این سازهها بازگوی فناناپذیری آنها بود. اما این سلطه ماندگار نماند و انسان با ابداع بتن، پنجرههای جدیدی به روی طبیعت ساختمان باز کرد.
از ابتدای قرن بیستم با بالا رفتن تقاضا و همچنین گران شدن انرژی و کم شدن منابع طبیعی انسان به فکر ساخت سنگها به روش مصنوعی افتاد.

این کار از هدر رفتن منابع طبیعی و مصرف زیاد انرژی جلوگیری میکرد و دیگر نیازی به جستجو کردن منابع طبیعی نبود، و امکان ایجاد زیباترین طرحها و رنگهای دلخواه امکانپذیر میشد.
امروزه تکنولوژیهای متعددی برای ساخت سنگ مصنوعی بنا شده است که در این مقاله بر آنیم تا به تحلیل خواص یکی از زیباترین و ارزانترین سنگهای مصنوعی با نامس”منت پلاست” بپردازیم.

هدف استفاده از سمنت پلاست:

امروزه در دنیا احداث ساختمان و پروژههای عمرانی با سرعت زیادی در حال انجام است. استفاده از مصالح قدیمی و روشهای سنتی ساخت دیگر جوابگوی سرعت مورد نظر و نیازهای طراحی نمیباشد. از این رو استفاده از مصالح جدید و کارا امری اجتناب ناپذیری محسوب میشود.

مزایای سنگ مصنوعی نسبت به سنگهای طبیعی:

پیشرفت علوم شیمی و متالوژی به ویژه در گرایشهای پلیمر، تحول شگرفی در صنایع و معادن حادث شده
است. ساخت و سنتز مصنوعات شیمیایی و احیای مواد معدنی از طریق فعل و انفعالات شیمیایی، یکی از کارکردهای شیمی پلیمر در عصر حاضر است، شاید ترکیب عناصر و مواد معدنی با یکدیگر و تولید مواد جدید ترکیبی تحت عنوان سمنت پلاست مهمترین تحول علمی قرن بیستم در مصالح ساختمانی باشد.

تخریب محیط زیست جهت کشف منابع سنگهای ساختمانی و هزینه بالای استخراج، برشکاری صیقلکاری و پرداخت سنگهای طبیعی و عدم ایجاد رنگهای متنوع و کم بودن طیف رنگی یکسان و هزینه بالای نقل و انتقال به دلیل وزن زیاد و قدرت چسبندگی کم به بدنه ساختمان گوشهای از مشکلات استفاده از سنگهای طبیعی جهت کاربرد در صنعت ساختمان میباشد و حل این مشکل تنها با جایگزینی آن تحت شرایط کنترل شده با سنگهای مصنوعی است.

بکار بردن تکنولوژیهای نوین در صنعت ساختمان منجر به خلق محصولات با مقاومت بیشتر و کیفیت برتر میگردند. از جمله این تکنولوژیها میتوان به سنگهای مصنوعی اشاره کرد که طیف وسیعی از مصرف را در صنعت ساختمان شامل میشوند.

سنگهای مصنوعی از تکنولوژیهای متفاوتی به وجود میآیند که از متنوع ترین آنها میتوان به سمنت پلاست اشاره کرد. سمنت پلاست یا سیمان پلیمر شده آمیزهای از مواد معدنی و شیمیایی میباشد که با استفاده از تغییر بافت مولکولی سیمان به واکنش پلیمریزاسیون منجر میشود.

از خصوصیات سمنت پلاست (سیمان پلیمر شده) میتوان به مقاومت بالا، نفوذ رطوبت پائین، مقاومت فشاری و خمشی و نیز کششی ایدهآل، فرسایش کمتر و وزن پایین اشاره کرد.
با توجه به فرآیندهای رنگپذیری و شکلدهی، انواع سنگها با مدل، طرح و رنگهای گوناگون تولید میشوند

همچنین انواع طرحهای سنگهای مصنوعی سمنت پلاست به شرح زیر است:

-۱ انواع سنگهای مصنوعی نما ( صاف و صیقلی، مات و نیمه مات) -۲ انواع سنگهای نما برجسته، بادبر، طرح دار مناسب برای نماهای داخل و بیرون ساختمان -۳ انواع سنگهای ساختمانی، قرنیز، سنگ پله و زیر پله و…

-۴ انواع موزائیکهای صاف و صیقلی با طرحهای ساده، مرمریت و گرانیت -۵ انواع موزائیکهای طرح دار و آنتیک صیقلی -۶ انواع سنگ فرشهای برجسته براق و مات

-۷ انواع اجسام دو بعدی و سه بعدی مثل گلدان، کتیبه و مجسمه -۸ انواع مبلمان شهری و جدول و…

از ویژگیهای سنگمصنوعی سمنت پلاست میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

-۱ تنوع در رنگ با قابلیت اجرای طرحهای مختلف و دلخواه
-۲ سبکتر از سنگهای طبیعی و با وزن مخصوص ۲۲۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است که همین امر باعث وزنکمتر ساختمان و در نتیجه کاهش اثر زلزله بر ساختمان میشود
-۳ قابلیت جذب آب کمتر از ۲/۲ درصد در حد سرامیک و کاشی
-۴ عدم محدودیت در ابعاد تولیدی با نسبتی همانند سنگ طبیعی و عدم محدودیت در طرح سنگ -۵
استقامت (کشش و فشار) بالاتر از سنگهای طبیعی
-۶ قابلیت چسبندگی بیشتر با مصالح سیمانی. بدین معنی که برخلاف سنگهای طبیعی در اثر عوامل جوی و عدم چسبندگی به مرور زمان از بدنه ساختمان جدا نمیشود، از آشناترین معایب سنگهای طبیعی، همین جدا شدن تدریجی از بدنه ساختمان است.
-۷ مقاومت بالا در برابر عوامل جوی و نیز مقاومت رنگ در مقابل تشعشعات خورشید
-۸ مقاومت یخبندان تا پنجاه درجه سانتی گراد زیر صفر
-۹ مقاومت حرارتی تا پانصد سیکل دمایی

-۱۰مقاوم در برابر انبساط و انقباض، که همین امر موجب میشود در مناطق کویری دچار شکستگی و ترک نشوند -۱۱استحکام و انسجام بالا -۱۲تنوعپذیری بالا -۱۳نصب آسان و بدون دردسر و…

موارد استفاده و مشخصات فنی سمنت پلاست:

سمنت پلاست نسل جدیدی از سنگهای مصنوعی میباشد که متشکل از نوع خاصی از سنگدانههای طبیعی عمل آوری شده، رنگهای معدنی و مواد پلیمری که تحت تکنولوژی نانو، بافت مولکولی آنها تغییر شکل یافته (کریستاله شده)ودارای مقاومتی بین ۲ تا ۳ برابر بتن میباشد.این محصول در کف پوشی داخل ساختمانها و در بدنه دیوار بکار میرود و علاوه برآن برای تزیین نمای بیرونی ساختمانها و دیوار کاربرد دارد .یکی دیگر از مصارف این محصول کف پوشی و تزیین پیاده روهای خیابانها و حیاط و محوطه بناها میباشد .این محصول میتواند جایگزین موزائیک سنگ و کاشی وسرامیک در کاربردهای مختلف باشد

از خصوصیات سمنت پلاست میتوان به مقاومت بالا، نفوذ رطوبت پائین، مقاومت فشاری و خمشی و نیز کشش ایده آل، فرسایش کمتر و وزن پایین اشاره کرد.

از جمله مشخصات فنی سمنت پلاست به شرح ذیل میباشد:

• مقاومت فشاری بین ۱۲۰۰ – ۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع
• مقاومت کششی ۱۵۰ کیلوگرم

• مقاومت خمشی بین ۵۴۰ – ۲۰۰ کیلوگرم
• مقاومت حرارتی ۵۰۰ سیکل دمایی
• مقاومت سرمایی ( یخبندان ) تا منفی ۵۰ درجه سانتی گراد زیر صفر
• مقاومت سایشی ۰٫۴ گرم بر سانتی متر مربع
• نفوذپذیری آب کمتر از ۳ درصد
• طیف رنگ مقاوم در برابر شرایط جوی و تابش نور خورشید

• دارای قابلیت خود پاک شوندگی و عدم تیرگی در بافت داخلی سنگ

• قدرت چسبندگی بیشتر با مصالح ساختمانی
• نصب آسان و مشابه سنگهای طبیعی
• زیبایی بیشتر و قابیت انتخاب رنگ
• امکان نصب در مناطق کویری

• عدم ایجاد ترک در مقابل انبساط و انقباض
• شستشوی آسان و عدم نفوذ رطوبت

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 7 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد