بخشی از مقاله

گزارش كارآموزي (عمران) ساختمان تجاري - مسكوني در شهر كرج


مقدمه :
در كارگاهي كه بنده مشغول به گذراندن دوره کاربینی بودم مربوط به يك پروژه خصوصي كه تحت نظارت شركت مهندسي مديريت درمان تإمين اجتماعي منطقة كرجاجرا مي شد .
اين پروژه داراي 6 مهندس بود كه به تفكيك موقعيت كاري مشغول به انجام كار مي بودند .
اگرچه مشكلات بسياري از قبيل اشكالات فني ناخواسته براي كار بتن بوجود مي آمد و يا اشتباه در پياده كردن ترازها باعث وارد‌آمدن خساراتي مي شد كه قسمتي جبران شدني و قسمتي ديگر فقط با تخريب و نوسازي قابل جبران بود .


اما داراي مديريتي منسجم و يكپارچه و از مهندسين مجربي برخوردار بودكه يك مجموعه كاملاً فني را تشكيل مي دهد .
سپاس و پدرداني از مسئولين محترم دانشگاه آزاداسلامي واحد زنجان و استاد محترم جناب آقاي مهندس زينعلي
و با تشكر از مهندس شاه بيك كه در يادگيري و پيشبرد علمي بنده در كارگاه از هيچ كوششي فرو نگذار نكرده اند

فهرست مطالب
عنوان صفحه
فهرست اولويت هاي پروژه 1
گزارش كار 2
عكسهاي مربوط به پروژه 33


فهرست اولويت هاي پروژه :
1-پياده نمودن نقشه
2-پي كني ها و گودبرداري و خاكريزي ها
3-اجراي فنداسيون و شناژبندي ها
4-اسكلت بندي و بادبندها و مهارها
5-ديوار چيني ها
6-سفت كاري و اجراي سقف و اجراي تاسيسات
7-نازك كاري
8-بهره برداريجلسه 1 :
شركتي كه بنده در آن مدتي را بعنوان کاربینی گذراندم يك شركت ساختماني بود كه پروژه هاي مختلفي از قبيل ساخت يك مجتمع مسكوني بصورت انبوه سازي (56) واحدي ساخت تعدادي آپارتمانهاي مسكوني و نيز تعدادي آپارتمان مسكوني - تجاري در دست ساختمان داشت كه هر كدام از آنها در مراحل مختلفي از ساخت قرار داشتند.


مكاني را كه من بعنوان کاربینی گذراندم يك ساختمان تجاري - مسكوني در شهر كرج بود .
اين ساختمان مساحتي حدود 435 داشت و اسكلت آن از نوع بتن آرمه بود و در زمان شروع كار من ساختمان مذكور خاكبرداري شده بود و آماده كفراژ بندي و آرماتورپيچي بود .

البته يادآور مي شوم كه براي كامل شدن گزارش کاربینی از ديگر پروژه هاي در دست ساخت اين شركت توسط دوربين ديجيتال عكسهايي تهيه كرده و سپس توسط كامپيوتر از آنها پرينت گرفته كه در پايان گزارش آمده است .

جلسه 2 :
اين گزارش كارها به كمك يادداشتهاي روزنويس كه در سر كار نكته نويسي مي كردم تهيه شده به همين دليل نمي توانستم كه ازكارهاي عادي و روزمره كه همه روزه انجام مي شد چيزي بنويسم و به ذكر مسايل مهمتر و جزئيات بسنده مي كنم .
در روز دوم ابتدا با تميزكاري زمين و استفاده از بتن مگر (نظافت) شد . بعد از بتن‌ريزي و صاف كاري هاي لازم كلفراژ بندي با ديوار آجري 21 سانتي شروع شد (البته عكسهاي الصاقي در پايان كفزاژ بندي و آرماتوربندي گرفته شده است) .


كارگران در روز (12-8) و (18-14) (هشت ساعت) كار مي كردند . البته در موارد خاص و به تشخيص پيمانكار در انجام كارهايي كه كارگران سخت قبول مي كردند از قبيل تميزكاري هاي زياد يا ديوار چيني ها كار را به صورت كنتراتي تحويل مي دادند و كارگر مي توانست پس از انجام كار محل كارگاه را ترك كند اما مي بايست پس از انجام كار ، كار را تحويل مافوق دهد .
كار در روز دوم با تميزكاري ، انجام بتن مگر و انجام ديواركشي تا حدود 50% به اتمام رسيد .
نكته : سعي مي شود در پايان تحرير گزارش کاربینی در مورد مسايلي كه از نظر شخص كارآموز داراي نكات قابل ذكر مي باشد به صورت جزئي اشاره شود .

جلسه 3 :
براي شروع به كار در روز سوم لازم بود ديوار كاملاً گرفته باشد .
در شروع به پيشرفت بهتر كار سعي مي شود . كارها را با توجه به كارائي و توانائي كارگران بين آنها تقسيم نمود تا از هرج و مرج و فرار از كار كارگران جلوگيري كرد .
با تكميل ديواركشي و آماده شدن قالب فنداسيون ؛ آرماتورهايي را كه قبلاً آرماتوربندها خمكاري و قطع و وصلها را انجام داده اند براي تركيب و آماده كردن ستونها و شناژبندي ها به سطح كارگاه منتقل مي شود تا با سر هم شدن آرماتورها و ايجاد ستونها و فنداسيون به پيشبرد كار كمك شود .
پس از آوردن ميلگردها ابتدا آرماتور فنداسيون بسته شد به صورتي كه ابتدا آرماتور كف (راسته ها) انداخته شد و بوسيله مفتول بسته تا از حركت كردن جلوگيري شود (در ضمن بايد سعي شود جنس ديوار به صورتي باشد كه بعدازبتن ريزي به آن نچسبد و به راحتي تخريب شود ، درداخل ديوار از پلاستيك استفاده مي شود و از ملات گچ يا گچ و خاك استفاده مي شود) .


بالاخره بعد از گذاشتن آرماتورهاي راسته و گذاشتن خاموت داخلي و اودكاها و بستن آنها بوسيله مفتول نوبت به قرار دادن آرماتور ستون مي رسد .

جلسه 4
باز هم طبق معمول روز كاري با تعيين وظايف كارگران شروع شد كار اصلي امروز ايجاد ‌آرماتور ستونها و بتون ريزي فنداسيون بود . براي بستن آرماتور ستونها ابتدا آرماتورهاي طولي (راسته) را با ريشه مناسب در آرماتورهاي فنداسيون به صورت ميلگردهاي انتظار قرار مي دهيم.
ريختن بتن فنداسيون كه با عيار مي باشد بايد قبل از آرماتوربندي ستون تكميل شود .


ريختن بتون را از فاصله مناسب انجام داديم كه سبب جابجايي آرماتورها ، قالبها و بهم خوردن دانه بندي بتن نشود .
بتن ريزي بايد به صورتي انجام شود كه اگر در اثر زيادي بتن ريزي فاصله لايه هاي بتن به صورتي بود كه بتن قبلي كم آب و خشك شود بايد با آب پاشي لايه قبلي را آماده گيرايي با لايه جديد كنيم . در ضمن عمل ويبره بايد تا حدي انجام شود كه


1-شيره بتن مقدار خيلي جزئي بالا بزند 2-آنقدر عمل ويبره انجام شود تا حبابهاي هوا به طور كلي بالا بزند 3-به مدت 5 دقيقه كل حجم بتن ريزي ويبره شود .
بعد از ريختن بتن و عمل ويبره زني تا فردا حدوداً (با مواد مضاف) بتن گيرايي اوليه را دارد .
بايد توجه كرد در هنگان بتن ريزي بايد سطح صافي را بوسيله ماله كشي بدست آورد تا بتوان كارهاي ديگر را در سطح تراز بدست آمده انجام داد .

جلسه 5 :
بعد از ورود به كارگاه و انجام كارهاي اوليه معمول .
و اطمينان از خودگيري موردنياز در مورد بتن فنداسيون شروع به آب پاشي سطح بتن نموده بايد توجه كرد بتن تازه به مدت حدود سه الي چهار روز بايد آب داد و مرطوب نگه‌داري كرد .


بعد از آب پاشي كارگران و آرماتوربندها مشغول به بستن آرماتور ستونها شدند . ابتدا با اتصال‌آرماتورهاي انتظار با آرماتورهاي جديد بوسيله مفتول و در بعضي موارد با جوش نوبت به كارگيري خاموتها مي باشد كه وظيفه دارند از پيچش و كمانش آرماتورها در ستون جلوگيري كنند و همچنين باعث عدم جابجايي آرماتورهاي راسته در قالب به دليل بتن ريزي مي شوند بايد توجه كرد در هنگام گذاشتن خاموتها خمهايي كه در خاموت وجود دارد در طول ستون بايد چرخشي باشد
طول آرماتورها به گونه اي مي باشد كه ارتفاع آن به صورت يك طبقه + طبقه بعدي بايد باشد تا طبقه بعدي به صورت انتظار در بالا مي ماند . بعد از آرماتوربندي تمام ستونها نوبت به آرماتوربندي تير در طبقه بالايي مي رسد .

توجه : از آنجائيكه جنس قالبها را از قالبهاي پيش ساخته فولادي انتخاب شده بود ، سرعت عمل در استفاده و قرار دادن قالبها بالا مي رفت و يكي ديگر از محاسن اين قالبها بدست آمدن سطوح صاف و صيقلي در سطح ستون مي باشد . البته بايد توجه داشت كه مهار قالبها از نكات حائز اهميت مي باشد كه در غير اين صورت مشكلات زيادي براي ادامه كار پيش مي آيد .
جلسه 5 کاربینی كار را با آرماتوربندي ستونها در طبقه اول به پايان مي رسانيم . از آنجائيكه كار‌ آرماتوربندي ستونها در پايان ساعت كاري به پايان رسيد بقيه كار به فردا موكول شد .


البته بايد ذكر شود كه قطع و وصل و خم آرماتورهاي مختلف از قبيل راسته ها ، سرسري‌ها و طولي ها و خاموتها قبلاً در كارگاه آرماتوربندي انجام شده و با توجه به محاسبات كه قبلاً انجام شده است تعداد و طول آنها متناسب با نقشة اجرايي آرماتوربندي تعيين و محاسبه شده است و نهايتاً به كارگاه انتقال داده و سر هم مي‌شود .

جلسه 6 :
بعد از اتمام كار آرماتوربندي ستونها به دليل اتمام ساعت كاري انجام آرماتوربندي تيرها و شناژهاي افقي در طبقه بالايي و انجام قالببندي به امروز موكول شد .
بعد از ورود به كارگاه و تهيه كارها نوبت به‌ آرماتوربندي تيرها رسيد كه به علت اجرا در ارتفاع و همچنين وجود دهانه هاي بلند در فاصله بعضي ستونها به كاري سخت تبديل شده است .


بعد از آرماتوربندي تيرها به علت ذكر شده در بالا (دهانه بلند) وجود خيز در ميانه تير غير قابل انكار است ، به همين دليل پس از قالببندي تيرها استفاده از شمع يا پايه در زير قالب الزامي است كه استفاده از شمع ها نيز داراي قانون و قاعده خاص به خود مي‌باشد (از قبيل فاصله شمع ها ، حداكثر ارتفاع شمعها كه نبايد از اين مقدار تجاوز كند ، مهار كردن شمعها و غيره) يكي از كارهايي كه بايد به دقت انجام داد و نقش مهمي در امنيت و پيشرفت كار دارد مهار كردن قالبها خصوصاً در قسمت ستونها مي‌باشد كه به طرق مختلف انجام مي شود .


كار امروز هم با آرماتوربندي تيرها ، قالببندي تيرها كه به مهارت نياز دارد ، شمع زني و پايه گذاري در زير قالب تيرها و نهايتاً مهار كردن شمعها در قالب تيرها و مهار كردن قالب ستونها به اتمام رسيد و قرار شد كار بتن ريزي به طور كامل فردا انجام شود .
جلسه 7 :
جلسه امروز با نظافت كارگاه از وسايل كه به آنها نياز نبود شروع شد و با آمدن ميكسر كار بتون ريزي ستونها شروع شد . كار امروز بسيار حجيم اما به صورت (Ruting) انجام شد و خلاصه با ويبره كردن كه قبلاً توضيح داده شد به پايان رسيد .

جلسه 8 :
امروز طبق معمول روزهاي قبل با تقسيم كار شروع شد . در ابتدا كارگران مشغول آب‌پاشي به تنة ستونها و قسمتهاي مختلف ستونها شدند تا به خوبي برسد در كار ساخت و ساز اين قسمت كه متعلق به بتن ريزي ستونها مي باشد زمان زيادي از ساخت را به خود اختصاص مي دهد زيرا زمان نقش بسيار سازنده اي در تحكيم ستون بازي مي‌كند. روز هفتم نيز با ريزه كاري و انجام كارهاي غيركارگاهي سپري شد .
آنطور كه به نظر مي رسيد قرار بود قالبها در حدود پنج روز برجا باشد تا بتوان زودتر كار زدن سقف را شروع كنيم .

جلسه 9 :
در روز قبل قرار گذاشته بوديم كه امروز را در شركت سپري كنيم .
طبق قراري كه گذاشته بوديم من به شركت رفتم .
در شركت كار به گونه اي است كه انجام نقشه هاي اجرايي و محاسبات لازم جهت اجرا در دفتر فني انجام مي شد و براي اجرا به كارگاه مربوطه انتقال داده مي شد .
در روزي كه در شركت بودم ساعاتي را كه بايد در خدمت شركت باشم را صرف كشيدن چند Shit كوچك نقشه با CAD كردم تا بتوانم در پيشبرد كار در شركت سهمي داشته باشم .
البته انجام دادن كار در شركت احتياج به حوصله زيادي دارد . در صورتيكه كار در كارگاه دلچسب تر از دفتر فني يا شركت مي باشد (البته نظر شخصي است) .

جلسه 10 :
قرار بود امروز براي تهيه سيمان و ماسه شسته زودتر به شركت بروم .
طبق قرار قبلي ساعت 7 صبح به شركت رفتم و مبلغي كه قرار بود بابت خريد مصالح هزينه شود را تحويل گرفتم .
خيلي زود خودم را به محل فروش مصالح در ميدان سپاه رساندم و بعد از مدتي حدود 5/2 ساعت با مصالح روانه كارگاه شدم . بعد از تخليه مصالح به دليل كم بودن كار به سركشي در قسمتهاي مختلف پرداختم در حدود ساعت 12 بعد از ظهر به شركت رفتم تا بقيه ساعت كاري را در آنجا بگذرانم به علت كم بودن كار بعد از انجام دادن كارهاي جزئي و مرتب كردن زونكنها و صرف نهار به منزل برگشتم .

جلسه 11 :
در آغاز روز يازدهم به همراه يكي از مهندسين عالي رتبه شركت جهت سركشي به پروژه مربوطه رفتيم تا از پيشرفت كار از نزديك ديدن كنيم به صلاحديد مهندس مذكور بعضي قسمتها كه داراي ايراد بود و به صورت گزارش تسليم شركت شده بود . تخريب و تصميم به مرمت و بازسازي آن گرفته شد . در زماني كه مهندس زارع مشغول به بازديد از قسمتهاي مختلف بودند من هم از فرصت استفاده كردم و مشغول به تهيه عكسهايي از قسمتهاي مختلف كه تقديم خواهد شد شدم .
پس از گذراندن مدتي نه چندان زياد به همراه گروه بازديد كننده به شركت برگشتيم .
البته بايد ذكر كنم گذراندن دوره کاربینی در اين شركت دسته كمي از سربازي نداشت . از آنجائيكه كارهاي شركت بايد با دقت و ظرافت خاصي انجام مي پذيرفت فشار مسئولين شركت بروي مهندسين نيز بسيار ديدني بود .
من هم كه به جهت کاربینی در خدمت شركت بودم . از اين قائله مستثني نبودم ، اما بايد اشاره كنم ، لذت انجام دادن كار را مي توان در شيريني خاتمه كار جستجو كرد . به هر حال ؛
به دستور مهندس آدينه لو براي تهيه گزارش كار روزانه روانه محل انجام كار كه همان كارگاه خودمان بود شدم و بعد از ساعاتي سركشي و سر زدن به كارگران و كارهاي آنان به شركت بازگشتيم و گزارش را تسليم مهندس قربان پور كردم .

جلسه 12 :
بايد در اين قسمت اشاره كنم و قبول كنم كه شايد تا به اينجا از عهده تهيه يك گزارش كار استاندارد و قابل قبول بر نيامده ام . وليكن بر كسي پوشيده نيست كه تهيه گزارش كار امري ساده و پيش افتاده نبوده و نيست !


روز دوازدهم را مي توان روز شروعي دوباره تلقي كرد زيرا كه امروز قرار بود از شر قالبهاي ستون و با احتياطي بيشتر تيرها خلاص شويم .
پس از رسيدگي مداوم و مراقبتهايي كه از ستونها و تيرها شده بود نوبت باز كردن قالبها رسيده بود . پس از باز كردن پينها و چفت و بستهاي قالب ستون با ضربات تقه‌اي به قالب، قالبهاي ستون يكي پس از ديگري از تنه ستون جدا شدند اگرچه سطح ستون كاملاً صاف و صيقلي بود ولي داراي فضاهاي خالي ريزي بود كه متعلق به آب اضافي بتن بود.


پس از جدا كردن قالبها بايد سطح ستون آب پاشي مي شد كه توسط يكي از كارگران اين كار انجام شد . در اين مرحله مي بايست با دقت قالب تيرها را جدا مي كرديم . براي اين كار از بر تكيه گاه شروع كرديم و به آرامي جلو رفتيم تا اين كار هم نهايتاً به پايان رسيد . به ترتيب قبل اين قسمت هم آب پاشي شد تا به سخت شدن بتن كمك كند .


كاري كه بايد امروز در ادامه انجام مي داديم آرماتوربندي ادامه ستون براي طبقه فوقاني (دوم) بود . كه با حمل آرماتورهاي برش خورده از كارگاه آرماتور به كارگاه ساختمان شروع شد و به طريق كه قبلاً به خلاصه تشريح شده بود سر هم شد تا در بالاترين نقطه ستوني به تيرهاي سقف متصل شود . كه اين كار هم در زمان مقتضي و پيش بيني شده (ساعت كاري امروز) به پايان رسيد . و كار امروز با باز كردن قالبها شروع و با آرماتوربندي تير و ستون طبقه دوم به پايان رسيد .

جلسه 13 :
با شروع روز كارگران ناظرين مهندس و همچنين گروهي از شركت كه به عنوان مشاور در خدمت پروژه بود شروع شد .
با شروع به كار كارگران كه قرار بود شروع به آرماتوربندي طبقه دوم كنند شروع شد . با بالا رفتن ستون و ادامه دادن آنها تا طبقات بالاي اندازه ستونها از نظر بعد (قطر يا بعبارتي طول و عرض ستون مربع) كوچك مي شوند چون در طبقات بالا با كم شدن وزني كه ستون تحمل مي كند نيازي به ضخامت بالا در ستون احساس نمي شود . اما ازنظر تعداد آرماتور سعي مي شود تا تعداد آن در بالا هم حفظ شود .


به همين ترتيب كارگران شروع به آرماتوربندي ستونها در طبقه دوم كردند بايد ذكر كنيم به علت اينكه ارتفاع آرماتورها اصولاً مي باشد در حدود طبقه 3 تا 4 احتياج به اورلب كردن آرماتورها مي باشد كه بايد به اندازه آرماتورها روي هم قرار گيرند تا از گيرايي كافي و لازم برخوردار شوند . اين اتصال يا بوسيله مفتول بندي يا بوسيله جوش دادن تامين مي شود .


شايان ذكر است اتصال آرماتورها به هم كه بوسيله مفتول و گره انجام مي شود هم از اهميت بالايي برخوردار است از انواع گره ها مي توان به 1-ساده و دوبل ساده 2-صليبي و دوبل آن 3-پشت گردني و دوبل آن .
اصولاً در شرايط عادي از گره ساده دوبل استفاده مي شود زيرا داراي سرعت عمل بالا و استحكام زيادي مي باشد . و زدن اين گره بسيار ساده مي باشد .
در پايان امروز كار را با اتمام آرماتوربندي ستون و تيرها تا نيمه به اتمام رسانديم .

جلسه 14 :
ابتداي كار مانند روزهاي قبل آغاز شد و تفهيم كارهاي مربوط به هر كس انجام شد . در ابتدا كارگران به تميزكاري جزئي پرداختند . در ادامه كار كارگران و آرماتوربندها شروع به ادامه آرماتوربندي تير طبقه دوم كردند . كار آرماتوربندي تا حدود 2 ساعت تكميل شد . بعد از تكميل اين كار كارگران قالببند شروع به كار كردند . كار قالببندي هم تا حدود بعد از ظهر به اتمام رسيد . البته بايدذكر كنم كار قالببندي يكي از مراحل سخت مي باشد . در همين حال داراي دقت بسيار بالايي مي باشد . در صورت عدم بكارگيري دقت لازم مشكلات بسياري بوجود مي آيد كه عبارتند از :
1-انحراف مقطع مورد قالببندي 2-بيرون زدن احتمالي آرماتورها از سطح بتن و وجود نداشتن كاور لازم . 3-بوجود آمدن سطوح غيريكنواخت با قالب كناري و مشكلات متعدد ديگر .

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید