تحقیق در مورد مبارزه تاریخى امام و پیروزى انقلاب اسلامى

word قابل ویرایش
39 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مبارزه تاریخى امام و پیروزى انقلاب اسلامى
مبارزه تاریخى امام
این نوشتار مهمترین سرفصلهاى مبارزات امام خمینى – قدس سره – و قیام اسلامى حاصل از آن را تا مقطع ارتحال امام در بردارد.
تا سال ۱۹۶۳ نام آیت الله روح الله خمینى به عنوان یک مخالف برجسته رژیم شاه بر سر زبانها افتاده بود. جلسات درس ایشان در قم، انبوه دانشجویان را که مجذوب انتقادهایش از رژیم شاه مى شدند، جلب مى کرد. در مارس ۱۹۶۳ (اسفند ۱۳۴۲) فیضیه قم در سالگرد شهادت (امام) جعفر صادق (ع) ، امام ششم مورد حمله نیروهاى ساواک و چتربازان قرار گرفت و عده اى از دانشجویان کشته و آیت‏الله خمینى توقیف شد. وى پس از یک بازداشت کوتاه آزاد شد و به انتقاد از کنترل امریکا بر ایران ادامه داد.

امام بار دیگر در سالگرد شهادت امام حسین (ع) بازداشت‏شد. وقتى این خبر به مردمى که در خیابانها براى امام حسین (ع) عزادارى مى کردند، رسید، تظاهراتى براى آزادى وى در تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و کاشان برگزار شد.
نیروهاى امنیتى به ۱۵هزار نفر شلیک کردند. امام خمینى تا ماه اوت زندانى شد. وى پس از آزادى به پیروانش گفت انتخابات اکتبر را تحریم کنند و دوباره توقیف شد.

۷۰ – ۱۹۶۴: آیت‏الله خمینى در مه ۱۹۶۴ (خرداد۱۳۴۳) از زندان آزاد شد. در اکتبر، مجلس با تصویب لایحه‏اى به مشاوران نظامى امریکایى مصونیت دیپلماتیک داد و راى به پذیرفتن یک وام ۲۰۰ میلیون دلارى امریکا براى خرید تجهیزات نظامى داد. امام خمینى با صدور اعلامیه اى به این اقدامات مجلس حمله کرد و کمى بعد به ترکیه تبعید شد که در سال ۱۹۶۵ از آنجا به عراق رفت.

طى سیزده سال بعد، شهر مقدس نجف خانه وى بود و در آنجا خود را به عنوان یک شخصیت مذهبى برجسته تثبیت کرد. انتقادهاى او از رژیم پهلوى مخفیانه در ایران انتشار مى‏یافت و پیامهایش براى مسلمانان جهان در مراسم حج در مکه پخش مى شد.

انتقادهاى او از سیاستهاى دولت ایران، اساسى بود. اصلاحات ارضى فاجعه از آب در آمد، باغهاى میوه، مراتع، چراگاهها و کشاورزى مکانیزه را از قانون اصلاحات ارضى معاف کرده بودند و به مالکان بزرگ فرصت داده شده بود املاک خود را به طور غیرقانونى به اقوام خویش انتقاد دهند یا با تبدیل وضعیت آنها را در گروه زمینهاى معاف از تقسیم قرار دهند. فقط ۹ درصد کشاورزان ایران صاحب زمین شدند، و دولت‏حتى به همین عده هم براى افزایش تولید کمک نکرد.

گندم و سایر مواد غذایى از خارج وارد مى‏شد، اما به کشاورز ایرانى کمک نمى شد. سیل مهاجرت روستاییان بیکار و بى زمین به نسبت ۸ درصد در سال، در جستجوى کار به شهرها روان شد. استفاده از درآمدهاى نفت، ثروتى بى‏حساب به ثروتمندان داد و این در شرایطى بود که اکثریت عظیم مردم با فشار روزگار مى‏گذراندند و نارضایتیها افزایش یافت. در این حال، پس از شکست اعراب در جنگ سال ۱۹۶۷ از اسرائیل و امریکا، آیت الله خمینى براى احتمال آغاز تلاش مشترک علیه اسرائیل با آیت الله باقر صدر به مشورت پرداخت.

۷۷-۱۹۷۰: با افزایش شدید قیمت نفت‏شاه اعلام کرد که ایران به زودى یکى از پنج قدرت بزرگ جهان خواهد شد! او و واقعیت کمبود مواد غذایى، راه بندیهاى شدید و زیادى جمعیت در تهران را نادیده مى‏گرفت، جهان غرب دلارهاى نفتى شاه را به اسلحه تبدیل مى کرد، به طورى که ایران بیش از انگلیس، تانکهاى “چیفتن” انگلیسى داشت و امریکا هواپیماهاى جنگى خود را قبل از این که به خط تولید بیفتد یا کارساز بودن آنها تایید شود، به شاه مى فروخت. فروشندگان

تسلیحات امریکا داراى موقعیت مهم در اقتصاد ایران بودند، سیمان و مصالح ساختمانى صرف ساختن پایگاههاى نظامى مى شد و براى ساختن خانه، مردم با کمبود مصالح روبرو بودند. نفت، بانکدارى و تسلیحات ایران به شدت تحت کنترل امریکا بود، تاجگذارى در سال ۱۹۷۱ (۱۳۵۰) و مراسم پر خرج براى خیالپردازیهاى شاه در زمینه اثبات این قضیه که تاریخ شاهنشاهى ایران به ۲۵۰۰ سال پیش برمى گردد، شکاف عظیم بین فقیر و غنى را در ایران علنى تر کرد. آیت الله خمینى از این اقدامات به شدت انتقاد مى کرد.

سرکوب هرگونه آزادى بیان، مطبوعات و حتى مخالفت‏بالقوه به تمرکز مخالفان در خارج از کشور منجر شد. توزیع پیامهاى آیت الله خمینى به شکل نوار کاست، این مخالفان را تشویق مى کرد. امام خمینى از علما در ایران خواست‏خفقان سیاسى و برباد دادن منابع ایران را محکوم کنند. شاه وقتى در ۱۹۷۷ براى دیدار با کارتر به واشنگتن رفت‏با تظاهرات خصومت آمیز عظیمى مواجه شد. در ایران زنان دانشجو مجددا شروع به استفاده از حجاب کردند و یک مخالفت مذهبى شروع به خودنمایى کرد. در اکتبر ۱۹۷۷ (۱۳۵۶) ماموران ساواک (آقا) مصطفى پسر امام خمینى را به شهادت رساندند.

سال ۱۹۷۸: در ژانویه به تحریک شاه، مقاله اى در روزنامه اطلاعات انتشار یافت که در آن به شدت به آیت الله خمینى حمله شده بود.
روز بعد طلبه ها در قم یک اعتراض مسالمت آمیز ترتیب دادند و اقدام به تحصن کردند، ماموران امنیتى با خشونت واکنش نشان دادند و عده اى را شهید کردند. تظاهرات به سراسر کشور انتشار یافت. آیت الله خمینى از مردم خواست‏براى سرنگونى شاهنشاهى به سود یک دولت اسلامى مبارزه کنند.
در هر یک از مراسم چهلم شهدا، عده بیشترى به وسیله ماموران امنیتى شهید مى شدند. مردم در تظاهرات خود در مقابل سربازان مسلح خواستار بازگشت آیت الله خمینى شدند.

سپتامبر: شاه به این امید که نداشتن یک پایگاه موجب نابودى قدرت رهبرى امام خمینى خواهد شد از عراق خواست آیت الله را اخراج کند. آیت اللهخمینى گفت آماده است‏به کشورى برود که تحت نفوذ شاه نباشد، اما هیچ دولتى پیشنهاد پذیرفتن و تضمین ادامه فعالیت وى را نداد.
اکتبر: امام خمینى وارد “نوفل لوشاتو” در نزدیکى پاریس شد.

سپتامبر: در پایان ماه رمضان یک تظاهرات اعتراض آمیز عظیم منجر به اعلام حکومت نظامى در ایران شد. صبح روز بعد وقتى مردم بى خبر از اعلام حکومت نظامى در میدان ژاله اجتماع کردند، نیروهاى امنیتى به روى آنها شلیک کردند و هزاران نفر را کشتند. یک ملت وحشتزده علیه شاه قیام کرد و اعتصابها، بازارها، مدارس، دانشگاهها، ادارات، کارخانه‏ها و حوزه‏هاى نفت را به تعطیل کشاند و اقوام و دوستان ثروتمند شاه، طى سه ماه با ۵/۱ میلیارد دلار به غرب گریختند.
آیت الله خمینى از پاریس پیامهاى خود را براى پخش به ایران مى فرستاد.

۱۰و۱۱ دسامبر (۹و۱۰ محرم) : تقریبا چهار میلیون نفر به خیابانها آمدند و خواستار تشکیل یک دولت اسلامى تحت رهبرى امام خمینى شدند. هزاران نفر از تظاهر کنندگان غیر مسلح کشته شدند. بازداشت‏شدگان شکنجه مى‏شدند، و مجروحان را در تختهاى بیمارستانها قتل عام مى کردند. فشار تحمل ناپذیر و بى پایان افکار عمومى، امریکا را وادار کرد تا شاه را تشویق به انتخاب یک نخست وزیر (شاپور بختیار) براى خنثى کردن نفوذ امام خمینى کند.

۱۶ ژانویه ۱۹۷۹: شاه از ایران فرار کرد و به مصر رفت و یک دولت‏بى قدرت و مردمى بپاخاسته را در خیابانها رها کرد.
اول فوریه: امام خمینى با استقبالى بى سابقه به ایران آمد. امام دستور داد دولت موقت اسلامى تشکیل شود. پس از این که صدها نفر از اعضاى نیروى هوایى از امام حمایت کردند، یک پادگان نظامى تهران ناگهان مورد هجوم گارد شاهنشاهى قرار گرفت. انبوه مردم بى سلاح به تقاضاى کمک نیروى هوایى پاسخ دادند و گاردیها را مجبور به بازگشت‏به سربازخانه‏هایشان کردند. با پذیرفتن رهبرى امام خمینى از طرف بیشتر نیروهاى امنیتى، کلیه پاسگاههاى پلیس، زندانها، پایگاههاى ارتش و ادارات دولتى به تصرف انقلابیان در آمد.

۱۱ فوریه: سرانجام رژیم شاه سقوط کرد.
۱۶ فوریه: چهار نفر از محافظان شاه سابق تیرباران شدند.
اول مارس: امام خمینى تشکیل دولت اسلامى را اعلام کرد.

اول آوریل: هویدا نخست وزیر شاه اعدام شد.
۵ ژوئیه: صنایع بزرگ خصوصى ملى شد.
پیروزى انقلاب اسلامى
۹ ژوئیه: امام به استثناى جنایتکاران و شکنجه گران، دیگران را عفو کرد.

۲۳ اکتبر: شاه سابق در یک بیمارستان نیویورک بسترى شد.
۴ نوامبر: دانشجویان ایرانى در نیویورک علیه حضور شاه مخلوع در امریکا تظاهرات کردند.
سفارت امریکا در تهران، معروف به “لانه جاسوسى” به وسیله دانشجویان پیرو خط امام تصرف شد. آنها ۵۲ امریکایى را مدت ۴۴۴ روز در مقابل تحویل شاه و برگرداندن داراییهاى دزدیده شده ایران، گروگان نگه داشتند.

۶ نوامبر: بازرگان از نخست وزیرى استعفا داد.
۲۳ نوامبر: وزارت خارجه و اقتصاد، کلیه بدهیهاى خارجى ایران را “کان لم یکن” اعلم کرد.
۴ دسامبر: به دنبال رفراندم، قانون اساسى تصویب شد.

۱۵ دسامبر: شاه سابق پس از این که نتوانست‏به مکزیک برود، از امریکا عازم تبعید در پاناما شد.
۴ ژانویه ۱۹۸۰: “کورت والدهایم” دبیرکل سازمان ملل به دنبال عدم موافقت‏با تقاضایش براى ملاقات با گروگانهاى امریکایى، ماموریتش را در ایران ناتمام گذاشت.
۱۷ فوریه: دبیرکل سازمان ملل تشکیل کمیسیونى براى بررسى فعالیتهاى شاه سابق را تکمیل کرد.
۱۰ مارس: یک سخنگوى خط امام گفت وقتى کمیسیون سازمان ملل نتایج‏بررسیهاى خود را انتشار داد و نشان داد که طرفدار ایران و درستکار است مى تواند به ایران برگردد و با گروگانها ملاقات کند.

مارس، مه: اولین انتخابات مجلس.
۲۳ مارس: شاه سابق درست ۲۴ ساعت قبل از این که قرار بود، ایران استرداد او را تقاضا کند، از پاناما به قاهره رفت.
۹ آوریل: روابط دیپلماتیک امریکا با ایران قطع شد.

۲۵ آوریل: حمله کوماندویى امریکا براى نجات گروگانها در یک طوفان شن کست‏خورد. امام خمینى گفت این ماموریت اقدامى احمقانه بود.
۳۰ آوریل: مردان مسلح عرب، بیست ایرانى را در سفارت ایران در لندن گروگان گرفتند.
۵ مه: نیروهاى امنیتى انگلیس به سفارت ایران در لندن حمله کردند و چهار نفر از پنج مرد مسلح را کشتند.
۱۱ مه: گور رضاخان پدر شاه سابق در نزدیکى تهران ویران شد.
۲۷ ژوئیه: شاه سابق در قاهره مرد.

۱۱ اوت: محمد على رجایى نخست وزیر شد.
۲۲ سپتامبر: عراق على رغم تعهد اعلام شده اش به منشور سازمان ملل و برخلاف عبارت اول ماده ۳۳ منشور فوق که به حل مسالمت آمیز اختلافات بین دولتها اشاره کرده است، به ایران حمله کرد.

۲۴ سپتامبر: عراق به آبادان و خرمشهر حمله کرد و پالایشگاه نفت آبادان را به آتش کشید.
۲ نوامبر: مجلس چهار شرط پیشنهادى امام را براى آزادى گروگانهاى امریکایى تصویب کرد.
۲ ژانویه ۱۹۸۱: در آخرین روز ریاست جمهورى کارتر گروگانهاى امریکایى آزاد شدند.

۱۰ ژوئن: امام خمینى بنى صدر را از فرماندهى کل قوا خلع ید کرد.
۲۰ ژوئن: استیضاح بنى صدر آغاز شد.
۲۱ ژوئن: بنى صدر از ریاست جمهورى عزل شد.

۲۸ ژوئن: ۷۲ مقام برجسته کشور در انفجار دفتر حزب جمهورى اسلامى در تهران شهید شدند.
۲۴ ژوئیه: محمدعلى رجایى به ریاست جمهورى انتخاب شد.
۲۹ژوئیه: بنى صدر به فرانسه فرار کرد.

۳۰ اوت: انفجار بمب، محمدعلى رجایى و جواد باهنر نخست وزیر او را به شهادت رساند.
۲۹ سپتامبر: چهار تن از فرماندهان نظامى ایران در سقوط هواپیما کشته شدند.
اکتبر: آیت الله على خامنه اى به ریاست جمهورى انتخاب شد و میرحسین موسوى را به نخست وزیرى منصوب کرد.

۲۸ مارس ۱۹۸۲: ایران در شدیدترین نبردهاى جنگ به پیروزیهاى با ارزشى دست‏یافت.
۲۴ مه: نیروهاى انقلابى وارد خرمشهر شدند. بیشتر قسمتهاى ایران که در مراحل اولیه جنگ به تصرف عراق در آمده بود، بازپس گرفته شد.
۱۴ ژوئیه: امام خمینى در پیامى از مردم عراق خواست قیام کنند و صدام را سرنگون نمایند. نیروهاى ایران به عراق حمله کردند و تا حدود پانزده کیلومترى بصره پیش رفتند.

اول اکتبر: با شروع سومین سال جنگ، ایران حمله علیه عراق را آغاز مى کند.
۲ اکتبر: در یک انفجار تروریستى در تهران ۶۰ نفر کشته و ۷۰۰ نفر مجروح شدند.
۱۱ ژوئن: عملیاتى براى آزادى قسمتهاى دیگرى از خاک ایران آغاز و ۵۰ هزار سرباز عراق به اسارت در آمدند

۲۲ ژوئیه: حمله ایران نیروهاى عراق را از حاج عمران در کردستان بیرون کرد.
آوریل ۱۹۸۴: انتخابات مجلس دوم انجام شد. حجت‏الاسلام هاشمى رفسنجانى ۵/۱ میلیون راى آورد.
۱۲ ژوئن: “پرز دکوئیار” دبیرکل سازمان ملل از عراق خواست‏حمله به مناطق مسکونى ایران را قطع کند.
۱۸ مارس ۱۹۸۵: نیروهاى ایران در حمله اى در شمال بصره از خطوط نیروهاى عراقى گذشته و جاده بغداد را به خطر انداختند.

۱۴ اوت: آیت الله على خامنه اى براى بار دوم به ریاست جمهورى انتخاب شد.
۱۹ فوریه ۱۹۸۶: نیروهاى ایران در یک حمله یازده روزه شبه جزیره فاو را گرفتند. عراق در این حمله از گاز خردل استفاده کرد.
۲ ژوئیه: ایران شهر مرزى مهران را پس گرفت.
۴ نوامبر: رسوایى ایران گیت، معامله امریکا براى تبادل اسلحه در برابر آزادى گروگانه برملا شد.
۱۸ ژانویه ۱۹۸۷: نیروهاى ایران به بصره رسیدند.
۱۷ ژوئیه: سفارت فرانسه در تهران تعطیل شد.

۲۰ ژوئیه: شوراى امنیت‏سازمان ملل با قطعنامه ۵۹۸ خواهان آتش بس فورى شد اما ایران که خواهان معرف عراق به عنوان متجاوز بود، آن را نپذیرفت.
۳۱ ژوئیه: بیش از ۴۰۰ زایر که ۲۷۵ نفرشان ایرانى بودند، در مراسم حج‏به شهادت رسیدند.
۲۹ سپتامبر: به دنبال رهگیرى هلیکوپترهاى امریکایى در تنگه هرمز و بازرسى کشتى ایران اجر; ایران کشتیهاى خود را در تنگه هرمز افزایش داد.
۱۸ اکتبر: چهار ناوشکن امریکایى دو سکوى نفتى ساحلى ایران را با شلیک هزار گلوله به آتش کشیدند و خسارات سنگینى به آنها وارد کردند.
۲۸ فوریه ۱۹۸۸: جنگ شهرها با شلیک ۱۳۵ موشک به تهران تشدید شد.

۱۷مارس: بمباران شیمیایى عراق بیش از پنج هزار نفر را در حلبچه کشت و متجاوز از هشت هزار نفر دیگر را به شدت مجروح کرد.
۱۸آوریل: امریکا چند کشتى ایران را در خلیج فارس غرق کرد، هلیکوپترهاى توپدار امریکا در حمله عراق به فاو به کمک عراقیها رفتند.
۲ ژوئن: هاشمى رفسنجانى رئیس مجلس، کفیل فرماندهى نیروهاى مسلح شد.

۳ ژوئیه: ناو امریکایى به هواپیماى ایرباس مسافربرى ایران حمله کرد و ۲۹۰ سرنشین آن را به شهادت رساند.

۱۸ ژوئیه: ایران با بى میلى قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفت. امام خمینى گفت‏براى او این تصمیم کشنده تر از سرکشیدن زهر است.
۲۰ اوت: آتش بس در جبهه ها و مذاکره بین ایران و عراق شروع شد. موسوى نخست وزیر گفت درهاى ایران به روى بازرگانى و نفوذ غرب بسته خواهد ماند.
۱۵ فوریه ۱۹۸۹: امام خمینى اعلام کرد “سلمان رشدى” به خاطر کفرگویى در کتاب ” آیه‏هاى شیطانى” خود، باید کشته شود.
۷ مارس: روابط دیپلماتیک انگلیس و ایران قطع شد.
۱۹ مارس: رفسنجانى نامزد ریاست جمهورى شد.
۲۴ آوریل: اعضاى کمیته اصلاح قانون اساسى انتخاب شدند.
۲۳ مه: امام خمینى به علت‏خونریزى داخلى تحت عمل جراحى قرار گرفت.
۳ ژوئن: امام خمینى درگذشت.
مسلم مدیا – چاپ لندن
امام خمینى از نگاه اندیشمندان خارجى
رئیس جوامع اسلامى اسپانیا:
امام خمینى سبب حیات دوباره اسلام شدرئیس فدارسیون جوامع اسلامى اسپانیا با ستایش از شخصیت امام خمینى، از ایشان به عنوان عامل حیات دوباره اسلام در قرن حاضر یاد کرد.

دکتر «فرانسیسکو اسکودرو بداته‏»، رئیس فدراسیون جوامع اسلامى اسپانیا، در گفت و گو با ایرنا در مادرید گفت: چهره حیات بخش امام خمینى در جهان اسلام امرى غیر قابل اغماض مى‏باشد و ایشان یکى از بزرگترین شخصیتهاى قرن حاضر محسوب مى‏شوند.
وى افزود: انقلاب اسلامى ایران به رهبرى امام خمینى سبب بروز تحولات و دگرگونیهاى عظیم در جهان اسلام شد و وى چهره جدیدى از اسلام را ارائه کرد.
دکتر «بداته‏» یادآور شد: انقلاب ایران درس مبارزه علیه بى عدالتى و مقابله با حکومتهاى دیکتاتورى و غیر انسانى را آموخت.

رئیس فدراسیون جوامع اسلامى اسپانیا با اشاره به اینکه امام خمینى با اتکاى به سلاح ایمان به خداوند یکتا در مبارزه با رژیم پرقدرت شاه در ایران، انقلاب اسلامى را به پیروزى رساند، گفت: زندگى ایشان الگوى مناسبى براى همه مسلمانان است.

دکتر «بداته‏» مى‏افزاید: دشمنان اسلام و مسلمانان با استفاده از رسانه‏هاى ارتباطى و تبلیغاتى بر پیکر مسلمانان ضربه مى‏زنند و با انتشار اخبار نادرست و کذب و با بهره‏گیرى از حربه‏هاى نظامى و اقتصادى، کشورهاى اسلامى و مسلمانان را مورد حمله قرار مى‏دهند.
وى گفت: جهان اسلام در کنار سلاح ایمان، نیازمند سرمایه‏گذارى براى ایجاد یک تشکل خبرى و تبلیغاتى متحد است.

رئیس فدارسیون جوامع اسلامى اسپانیا فقدان اتحاد و همبستگى میان کشورهاى اسلامى و مسلمانان را عمده‏ترین عامل جدایى دانست و افزود: دنیاى اسلام به اتحاد سیاسى و اقتصادى نیز نیازمند مى‏باشد.

دکتر «فرانسیسکو اسکودرو بداته‏» در میان مسلمانان اسپانیا به نام «عبدالسلام منصور» شناخته مى‏شود.
در حال حاضر بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار مسلمان در اسپانیا زندگى مى‏کنند و ۳۰۰ مسجد و یکصد مجمع اسلامى ثبت‏شده در وزارت دادگسترى در این کشور وجود دارد.
منبع: روزنامه جمهورى اسلامى ، ۵/۷/۷۸
رئیس جامعه مسلمانان اسپانیا:
امام خمینى عامل بیدارى مسلمانان بودرئیس جامعه مسلمانان اسپانیا با تجلیل از شخصیت‏حضرت امام خمینى، از ایشان به عنوان عامل بیدارى مسلمانان در جهان اسلام یاد کرد.
«ریاج تاتارى‏» در گفت و گو با ایرنا در مادرید افزود: امام خمینى که شخصیتى ممتاز و برجسته در جهان اسلام شناخته مى‏شود، موفق شد یک انقلاب مهم اسلامى را در ایران به پیروزى برساند.
وى گفت: پیروزى انقلاب اسلامى در ایران یک حرکت‏بسیار مهم و با اهمیت‏براى جهان اسلام به حساب مى‏آید و سبب افتخار مسلمانان است.
رئیس جامعه مسلمانان اسپانیا با تمجید از مواضع و سیاستهاى رئیس جمهورى اسلامى ایران در قبال مسائل جهان گفت: تداوم این اقدامات براى آینده ایران و جهان اسلام بسیار ارزنده و مفید خواهد بود.

وى عدم همبستگى و اتحاد میان مسلمانان را یکى از عمده‏ترین مشکلات در دنیاى کنونى اسلام ذکر کرد و افزود: جهان اسلام و مسلمانان در حال گذراندن یک دوره بسیار حساس و دشوار مى‏باشند و نیازمند حرکت‏به سوى اتحاد و انسجام هستند.
وى سازماندهى تبلیغات براى مقابله با توطئه‏هاى دشمنان اسلام را در جهان اسلام ضرورى خواند و خواستار بهره‏گیرى سودمند از این ابزار جهت موفقیت مسلمانان شد.

منبع: روزنامه جمهورى اسلامى،۶/۷/۷۸٫
یک شخصیت عراقى: نام امام خمینى با بیدارى اسلامى درهم آمیخته است‏دبیرکل اتحادیه اسلامى ترکمنهاى عراق از نقش امام خمینى (ره) در بیدارى مسلمانان جهان ستایش کرد.

عباس البیاتى درمصاحبه با خبرگزارى جمهورى اسلامى گفت: نام بنیانگذار جمهورى اسلامى با بیدارى اسلامى درهم آمیخته، به طورى که نام هر یک از آنها مکمل دیگرى شده است.

وى با اشاره به خواست جوامع اسلامى براى پیشرفت و تحول گفت: بعضى از این جوامع در این زمینه از روشهاى غربى الگو گرفتند که با ارزشهاى اسلامى مغایرت داشت، اما امام خمینى الگویى را بوجود آورد که توانست ارزشهاى اسلامى را با دستاوردهاى عصر کنونى سازگار سازد.
البیاتى با اشاره به اینکه على رغم گذشت دو دهه از انقلاب اسلامى، هنوز ابعاد مختلف زندگى امام خمینى ناشناخته باقى مانده است، گفت: زندگى امام خمینى کتابى است که صفحات کمى از آن ورق خورده است.

وى تاکید کرد: این کتاب براى فراگیرى اصول انقلاب و ارزشهاى والاى انسانى باید همواره در اختیار مردم جهان و نسلهاى آینده باشد.
وى با اشاره به حمایت همه جانبه امام خمینى از مستضعفان جهان، بویژه آرمان فلسطین گفت: امام راحل چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامى، همواره از آرمان فلسطین حمایت مى‏کرد.

وى تاکید کرد: آرمان فلسطین از اصول ثابت انقلاب اسلامى است و مردم فلسطین نیز جمهورى اسلامى ایران را پشتیبانى قوى براى خود مى‏دانند.
البیاتى تاکید کرد: مردم فلسطین به دلیل حمایت جمهورى اسلامى ایران، همچنان به مبارزه خود علیه صهیونیستهاى اشغالگر ادامه مى‏دهند و فرزندان امام خمینى در جنوب لبنان همچنان صهیونیستها و مزدوران آنان را تعقیب مى‏کنند و این منطقه را به جهنمى براى آنان تبدیل کرده‏اند.
منبع: روزنامه جمهورى اسلامى، ۱۰/۷/۷۸

مفتى سارایوو:
امام خمینى مسلمانان جهان را به هویت اصلى‏شان بازگرداندمفتى شهر سارایوو، مرکز بوسنى هرزگوین، گفت: امام خمینى (ره) توانست‏با انقلاب اسلامى در ایران مسلمانان جهان را به اسلام و هویت اصلى شان بازگرداند.

«حسین افندى اسمائیچ‏» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزارى جمهورى اسلامى در سارایوو با بیان این مطلب افزود: انقلاب اسلامى ایران در زمانى به رهبرى امام خمینى (ره) شکل گرفت که مسلمانان در اقصى نقاط دنیا، با غفلت، از اسلام فاصله گرفته بودند و این انقلاب آنان را بیدار کرد.
مفتى سارایوو گفت: آنچه امام خمینى (ره) در ایران انجام داد، در قرن فعلى بى‏نظیر بود و این کار بزرگ مى‏تواند پیام و سرمشقى براى کسانى باشد که خواستار دین اسلام هستند.

وى در پایان با اشاره به اینکه دشمنان مى‏کوشند با رواج فرهنگ مبتذل خود، مسلمانان را از اسلام دور کنند، گفت: اسلام بهترین راه حل مسائل دنیاى امروز و فرداست، زیرا دینى است که به همه نیازهاى جامعه بشرى پاسخ گفته است.
منبع: روزنامه جمهورى اسلامى، ۵/۷/۷۸
یک مقام فلسطینى:

امام خمینى کرامت و عزت را به مسلمانان بازگرداند.
احمد جبرئیل، دبیر کل جبهه خلق براى آزادى فلسطین، فرماندهى کل، گفت: امام خمینى (ره) با انقلاب اسلامى خود، روحیه انقلابى را به اسلام و عزت و کرامت را به مسلمانان بازگرداند.

جبرئیل در مصاحبه با خبرگزارى جمهورى اسلامى گفت: بنیانگذار جمهورى اسلامى، اسلام را از انزوا نجات داد. دیدگاه مرتجعانه نسبت‏به این دین مبین را که دشمنان در طول صدها سال ارائه کرده بودند، از میان برد و مقوله دین افیون ملتها را منسوخ کرد و اسلام را در سطح بین المللى به عنوان یک نیاز انسانى در زمینه‏هاى سیاسى، اقتصادى، اجتماعى، مادى و معنوى، مطرح کرد.

وى تاکید کرد: امام خمینى (ره) توانست جهان اسلام را از خواب بیدار کرده، به مسلمانان حیات جدیدى ببخشد.
وى افزود: امام راحل ثابت کرد که اسلام قادر است ملتهاى مستضعف و محروم را آزاد کرده، آنان را در برابر کشورهاى استکبارى و طغیانگر به حرکت درآورد.
احمد جبرئیل تصریح کرد، امام خمینى نشان داد که اسلام در دوران کنونى یک عنصر اصلى در تحرک و مقابله مردمى با حکومتهاى ستمگر و فاسد است.
وى افزود: مسلمانان با الهام از انقلاب اسلامى و براى احقاق حق خود، در مناطق مختلف جهان، علیه حکومتهاى ستمگر شوریدند.
منبع: روزنامه جمهورى اسلامى، ۱۲/۷/۷۸
مفتى قزاقستان:

امام خمینى به همه جهانیان تعلق داشت‏مفتى دینى قزاقستان با تجلیل از شخصیت والاى امام خمینى (ره) گفت: ایشان نه به ایران و دنیاى اسلام، بلکه به کلیه جهان تعلق داشت.
«ردبیک قاژى نیسان باى اولى‏» در گفت و گویى با خبرنگار خبرگزارى جمهورى اسلامى با اشاره به فقدان امام خمینى (ره) اظهار داشت: وقتى عالمى مى‏میرد، در واقع جهانى مرده است.

وى افزود: من آثارى از امام خمینى (ره) رامطالعه و آن را بسیار بالا ارزیابى کرده‏ام. به همین دلیل هم در کتاب خودم با نام «ان الدین عندالله اسلام‏»، بارها به فرمایشات ایشان استناد کرده‏ام.
مفتى قزاقستان، امام خمینى (ره) را یک چهره برجسته دینى و سیاسى جهان دانست و گفت: دنیا به نیک از وى یاد کرده و خواهد کرد; زیرا او را نه تنها دنیاى اسلام، بلکه تمام جهان مى‏شناسند. من نیز به عنوان یک انسان و روحانى دینى براى او ارزش و احترام فوق العاده قائلم.
وى یادآور شد: مؤمنان مانند قطعات یک ساختمان هستند که همدیگر را نگه مى‏دارند و امام خمینى یک چهره برجسته سیاسى مذهبى تاریخ بود که براى وحدت مسلمانان بسیار کوشید.
مفتى قزاقستان یادآور شد، دنیا امام خمینى (ره) را مى‏شناسند و پیام وى به گورباچف که فرمود کمونیست را باید در موزه دید، همچنان در گوشها طنین انداز است. او مبارزه با دین را شکست‏خورده دانست و اکنون نظاره‏گر عمق پیام او هستیم.
منبع: روزنامه جمهورى اسلامى،۷/۷/۷۸
یک اندیشمند تاجیک:
امام خمینى معادلات رایج غرب را درهم ریخت‏یک اندیشمند مسلمان تاجیکى گفت: امام خمینى (ره) روش نوینى در نگرش به پدیده‏هاى جهان مطرح کرد.
دکتر محمد تاجیک گفت: قبل از انقلاب اسلامى رویکرد اندیشمندان ما براى تعریف کلمات ظریفى همچون آزادى، اخلاق و ورود به عرصه سیاست، به سوى مکاتب فکرى سوسیالیسم و لیبرالیسم سوق مى‏کرد.

دکتر تاجیک افزود: امام خمینى (س) معادلات رایج غربى را بر هم ریخت و با استفاده از کلمات رقیق و لطیف منحصر به فرد، واژه‏هاى دور از ذهن را تعریف کرد و براى بیان ایده‏ها، آرزوها و حرفهاى ملتش، از فرهنگ ویژه خویش استفاده کرد.
این اندیشمند تاکید کرد: امام با تعریف جدید از مقوله قدرت و تکیه بر چهره اخلاقى آن، موفق شد نیروهاى مردمى را جذب کند و با این تعریف جدید، حکومت پهلوى را زیر سؤال ببرد.

منبع: روزنامه جمهورى اسلامى، ۱۸/۷/۷۸
یک نویسنده روس:
امام خمینى همواره بر پیوند انسان و خدا تاکید مى‏کرددبیر فدارسیون روسیه گفت: امام خمینى (ره) برخلاف رهبران سیاسى قرن حاضر که هر یک داراى استعدادى خاص در یکى از زمینه‏هاى اقتصادى، سیاسى، علمى، فرهنگى، دینى یا حقوقى بودند، توانایى سازماندهى امور در همه حوزه‏ها را داشت.
پروفسور «میخاییل لمشف‏» افزود: امام خمینى (ره) سیاست را بخش لاینفک دین مى‏دانست و با اراده دینى و الهى علیه ستمگران بپاخاست.
وى گفت: امام راحل در تمامى سطوح حیات اجتماعى و سیاسى جامعه، اسلام را به عنوان عامل تعیین کننده در تحولات انقلابى و حمایت کننده ارزشهاى انسانى مطرح کرد.

وى بااشاره به اینکه امام کوشش فراوانى داشت تا از مدلهاى بیگانه دورى گزیند، افزود: امام همواره بر پیوند گسست ناپذیر انسان و خدا تاکید مى‏ورزید. او جوانان را به عنوان منبع انرژى عقل و احساسات به اسلام راستین پیوند داد و آنان را از انحراف نجات بخشید.
«میخاییل لمشف‏» گفت: از بعد بین‏المللى، اندیشه امام سراسر جهان اسلام را در برگرفت و با امریکا و اسرائیل به عنوان معضلات گریبانگیر جهان اسلام به مبارزه برخاست و ثابت کرد که انقلاب اسلامى با انقلابهاى مادى روسیه و فرانسه متفاوت است.
وى تاکید کرد: امام خمینى (ره) با پیروى از تعالیم و ارزشهاى جاودانه اسلامى، برابرى تمام انسانها را بدون وابستگى به موقعیت اجتماعى‏شان در نظر گرفت و صلح و برابرى و رفاه مردم را هدف خود ساخت.
منبع: روزنامه جمهورى اسلامى، ۱۸/۷/۱۸

مفتى کرواسى:
امام خمینى بزرگترین اصلاح‏گر قرن بودمفتى کرواسى از امام خمینى (ره) به عنوان بزرگترین اصلاح‏گر قرن اخیر در جهان اسلام و حتى جوامع آزادیخواه یاد کرد.
«شفکو عمر بشیچ‏» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزارى جمهورى اسلامى در سارایوو گفت: امام خمینى (ره) در دنیاى اسلام و در کل جهان از احترام والایى برخوردار هستند و اندیشه و تفکر ایشان، نه تنها باعث‏بیدارى پیروان دین اسلام شد، بلکه پیروان سایر ادیان را به تفکر در مورد نقش ارزنده دین در جامعه واداشت.

وى افزود: انقلاب امام خمینى (ره) در زمانى از تاریخ به وقوع پیوست که تفکر عدم کارایى دین در جامعه حاکم بود، اما انقلاب اسلامى ایران خط بطلان بر آن کشید و کارآمدتر از گذشته مى‏شود.

مفتى کرواسى در پایان اظهار داشت: با گذشت چند سال از رحلت امام خمینى(ره)، ما شاهد هستیم که افکار و اندیشه‏هاى ایشان در جهان طرفداران فراوانى دارد و باید همه ادیان الهى، قدردان بزرگترین اصلاح‏گر قرن بیستم، یعنى امام خمینى (ره) باشند.
منبع: روزنامه جمهورى اسلامى، ۱۱/۷/۷۸

مفتى اعظم مسلمانان روسیه: اندیشه‏هاى امام خمینى بزرگترین تحول را در جهان اسلام بوجود آورد.
راویل عین الدین، مفتى اعظم مسلمانان روسیه و امام جمعه مسکو گفت: تفکرات و اندیشه‏هاى امام خمینى (ره) بزرگترین تحول را در جهان اسلام بوجود آورده است. امام با افکار و اندیشه‏هاى خود به ما هشدار داد که هر نظامى بدون اتکا به معنویت، محکوم به فنا است.
راویل عین الدین در گفت و گو با خبرنگار خبرگزارى جمهورى اسلامى، از امام خمینى‏«ره‏» با عنوان فقیهى بزرگ یاد کرد که تمام زندگى خود را وقف عظمت و اعتلاى اسلام کرد.

به گفته امام جمعه مسکو، نام، آثار و افکار امام براى مسلمانان جهان و از جمله مسلمانان روسیه الهام بخش بوده و همچنان در طول تاریخ راهگشاى مسلمانان خواهد بود. وى با تاکید بر تدوین آثار امام گفت: هر قدر از آثار ایشان منتشر شود، باز هم نمى‏توانند ترجمان خدمت آن فقیه بزرگ به عالم اسلام و مسلمانان جهان باشد.

مفتى اعظم روسیه، امام خمینى «ره‏» را منادى آزادى و رهایى مسلمانان از قید استکبار دانست که تمام مسلمانان را در مسیر اسلام واقعى رهنمون گردید.
وى گفت: با قیام امام، بتهاى استکبار و غرب‏گرایى که امنیت اجتماعى و اقتصادى ملتها را از بین مى‏برد و فساد را تبلیغ مى‏کند، شکسته شد.
راویل عین الدین پیام امام به میخائل گورباچف، آخرین رئیس جمهورى شوروى را توصیه و تذکراتى پیامبر گونه نامید که در آن، به روشنى، همه مسائل پیش بینى و راه حل آن ارائه شده بود.

به گفته راویل عین الدین، امام در این پیام خود، در مورد افتادن در دوزخ سرمایه‏دارى و غرب‏گرایى پس از خروج از برزخ کمونیسم نیز هشدار داد.
وى گفت: مسلمانان روسیه همیشه نام امام خمینى‏«ره‏» و آثار و اندیشه‏هاى آن مرد بزرگ تاریخ را گرامى مى‏دارند، زیرا معتقدند که این افکار و اندیشه‏ها، احیاى اسلام را در پى داشت و ارزشهاى عالى اسلامى را رونق بخشید.

منبع: روزنامه جمهورى اسلامى، ۱۱/۷/۷۸
امام جماعت‏بزرگترین مسجد مادرید:

امام خمینى هدایت کننده و روشنگر جامعه بودامام جماعت‏بزرگترین مسجد مسلمانان در مادرید، پایتخت اسپانیا، تلاشها و مجاهدتهاى امام خمینى (ره) را براى سربلندى اسلام و عزت مسلمان در جهان ستود.

«شیخ منیرالمصرى‏»، امام جماعت مسجد مادرید، به خبرنگار خبرگزارى جمهورى اسلامى در این شهر گفت: امام خمینى شخصیتى نادر در دنیاى اسلام است که از توانمندى و قابلیتهاى فراوانى براى هدایت و روشنگرى برخوردار بوده است.
وى افزود: امام خمینى(ره) توانست احساسات مذهبى و اعتقادى را گسترش و تقویت‏بخشد و اقدامات و تلاشهاى ایشان، ثابت کرد که تنها همین عامل مى‏تواند در افراد تغییر بوجود آورد.

خطیب بزرگترین مسجد مسلمانان در مادرید با تمجید از سیاستهاى دولت ایران گفت: موقعیت فعلى ایران در صحنه‏هاى بین‏المللى از استحکام بیشترى برخوردار شده است و موضع این کشور در قبال بحرانهاى مختلف در نقاط مختلف جهان قابل تحسین است.
شیخ منیرالمصرى با اشاره به اینکه تفرقه و فقدان اتحاد باعث جدایى مسلمانان و کشورهاى اسلامى مى‏شود، گفت: پرهیز از اختلافات و تقویت همبستگى، ابزارى مهم براى رسیدن به هدف مشترک مى‏باشد و دنیاى اسلام در مقطع کنونى براى مقابله با دشمنان، به یگانگى و اتحاد نیازمند است.
منبع: روزنامه جمهورى اسلامى، ۴/۷/۷۸

حماس: امام خمینى به ملتهاى مسلمان اعتماد به نفس دادجنبش مقاومت اسلامى فلسطین «حماس‏» از شخصیت امام خمینى و نقش بزرگ و برجسته معظم له در بیدارى مسلمانان جهان ستایش کرد.

عمادالعلمى، عضو دفتر سیاسى و نماینده جنبش حماس در سوریه، در مصاحبه با خبرگزارى جمهورى اسلامى گفت: انقلاب اسلامى به رهبرى امام راحل توانست‏به ملتهاى عرب و اسلامى اعتماد به نفس بدهد.

عمادالعلمى تصریح کرد، به برکت پیروزى انقلاب اسلامى ایران، روحیه انقلابى در میان مسلمانان همچنان پابرجاست و على‏رغم مدت طولانى که از پیروزى انقلاب اسلامى مى‏گذارد، این روحیه در میان امت رسوخ پیدا کرده است.
منبع: روزنامه جمهورى اسلامى، ۱۲/۷/۷۸
یک ادیب آذربایجانى:

امام خمینى برترین شخصیت قرن بیستم میلادى است‏«اسرافیل اسرافیل اف‏»، رئیس موزه ادبیات نظامى گنجوى جمهورى آذربایجان، گفت: امام خمینى (ره) برترین شخصیت در میان شخصیتهاى جهانى در قرن بیستم میلادى بود.
این ادیب آذربایجانى به خبرگزارى جمهورى اسلامى در باکو گفت: امام خمینى به عنوان یک شخصیت‏برجسته جهانى نه تنها براى جمهورى اسلامى ایران، بلکه براى جهان و جهانیان مطرح بوده است.

«اسرافیل اف‏» همچنین اظهار داشت: در حالى که انقلاب اسلامى ایران بیستمین بهار عمر خود را سپرى مى‏کند، اما ایده‏ها و اهداف بنیانگذار جمهورى اسلامى در تمام زوایاى این انقلاب به وضوح قابل مشاهده و درک است.

رئیس موزه ادبیات نظامى گنجوى جمهورى آذربایجان افزود: بدون شک، بنیانگذار انقلاب اسلامى با حرکت توفنده خود یک حادثه تاریخى و بسیار بزرگ را براى قرن بیستم رقم زد و این انقلاب اکنون فراتر از مرزهاى ایران به عاملى در جهت‏به حرکت در آوردن نهضتهاى آزادى بخش تبدیل شده است.
وى افزود: اگر به تحولات اخیر در منطقه و از جمله به قفقاز توجه گردد، متوجه اثرات انقلاب اسلامى خواهیم شد.
منبع: روزنامه جمهورى اسلامى، ۴/۷/۷۸

یک اندیشمند آذربایجانى: امام خمینى دانشمندى منحصر به فرد بودرئیس مرکز تحقیقات اسلامى جمهورى آذربایجان از امام خمینى (ره) به عنوان نظریه‏پرداز و دانشمندى منحصر به فرد در جهان یاد کرد.

پروفسور «رفیق على اف‏» به خبرگزارى جمهورى اسلامى گفت: امام خمینى (ره) با رهبرى حکیمانه خود و با پیروزى انقلاب اسلامى در ایران، برخلاف ادعاى برخى مدعیانى که دین را عاملى مخرب قلمداد مى‏کردند، نشان داد که اسلام یک دین سازنده و یک ایدئولوژى مبلغ ارزشهاى اخلاقى، صلح و عدالت است.
رئیس مرکز تحقیقات اسلامى جمهورى آذربایجان گفت: بعد از پیروزى انقلاب اسلامى در ایران و استقرار نظام جمهورى اسلامى در این کشور، کشورهاى

همسایه و از جمله جمهورى آذربایجان، قفقاز شمالى و آسیاى میانه نیز از برکات این انقلاب بهره‏مند شدند.
وى افزود: انقلاب اسلامى بزودى اثرات خود را در میان کشورهاى جهان نشان داد و شرایط مساعدى را براى بیدارى ملتها فراهم ساخت.
پروفسور «رفیق على اف‏» گفت: امام خمینى(ره) یکى از شخصیتهاى بزرگ جهان اسلام در ۲۰۰ سال اخیر است که به عنوان اندیشمند، سیاستمدار، عالم و نظریه‏پرداز بزرگ، برنامه انقلاب اسلامى را آماده و آن را با خروش ملت ایران جایگزین نظام شاهنشاهى در این کشور کرد.
منبع: روزنامه جمهورى اسلامى، ۱۲/۷/۷۸

نلسون ماندلا:
امام خمینى(ره) رهبرى منحصر به فرد بودنلسون ماندلا از هجرت امام خمینى (ره) از پاریس به تهران، به عنوان واقعه‏اى بزرگ یاد کرد و گفت: رهبرى منحصر به فرد امام بود که توانست‏با دست‏خالى، انقلاب اسلامى ایران را به پیروزى برساند.
رئیس جمهورى سابق آفریقاى جنوبى ضمن تمجید از شخصیت استثنایى امام خمینى تاکید نمود. «من با دقت آن روزهاى حساس را دنبال مى‏کردم‏».
منبع: روزنامه جمهورى اسلامى،۶/۷/۷۸

یک شخصیت فلسطینى:
امام خمینى به جهان اسلام هویت تازه‏اى بخشیدحسن الباش، اندیشمند معروف فلسطینى و عضو برجسته جنبش جهاد اسلامى فلسطین، گفت: امام خمینى(ره) با انقلاب خود ثابت کرد که اسلام یک قدرت حقیقى است که توانست‏به مسلمانان عزت بخشد.
حسن الباش در مصاحبه با خبرگزارى جمهورى اسلامى افزود: جهان اسلام قبل از سال‏۱۹۷۹ از فقدان هویت رنج مى‏برد، اما امام خمینى با انقلاب خود توانست تغییرات بزرگى را در مردم و هویت و شخصیت آنان ایجاد کند، به طورى که مسلمانان هم اکنون با افتخار به مسلمان بودن خود مى‏بالند.
وى تصریح کرد، بعد از پیروزى انقلاب اسلامى، ملتهاى زیادى، از جمله مردم فلسطین، الجزایر، کشورهاى آسیاى میانه و جنوب شرق آسیا، تحت تاثیر اندیشه‏هاى امام خمینى قرار گرفتند.
منبع: روزنامه جمهورى اسلامى، ۱۰/۷/۷۸

یک مقام مالزى:
امام خمینى مروج اخلاق و معنویت در دنیاى مادیگراى معاصر بوددکتر «چاندرا مظفر»، معاون حزب عدالت ملى مالزى گفت: امام خمینى در جامعه‏اى که مادى‏گرایى بخشى جدا نشدنى از آن بود، چهره ارزشهاى معنوى و اخلاقى را نمایان ساخت.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 39 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد