تحقیق در مورد مساله نیروی هسته ای ایران

word قابل ویرایش
23 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

فصل۱:

در این فصل برای مقدمه ترجمه ای از سایت idsnews اورده شده که با هم می خوانیم .
از زمان توسعه بمب اتمی در مدت جنگ جهانی اول نیروی هسته ای به موضوعی نگران کننده تبدیل شده.اما در سفر اخیر اقای بوش به ارو پا این موضوعات محور گفت وگوهای سیاسی شد

در طول ماه گذشته‌،موضوع نگرانی های هسته ای از کره ای شمالی که به تازگی به عنوان یک کشور دارنده سلاح هسته ای شناخته شده به ایران تغییر یافته است.
کشوری که خود برای دفاع در مقابل تهدیدات فزاینده امریکا اماده می کنند.آقای بوش آلمان‚فرانسه‚بریتانیا و روسیه برای مقابله به تصمیم ایران برای دستیابی به نیروی هسته ای فرا خوانده ومطمئن است از حمایت جهانی در مقابله با ایران بر خوردار است به طوری که در یک کنفرانس مطبوعاتی در سه شنبه اعلام کرد:{ همگی ما بلند و واضح می گوییم که ایران نباید سلاح هسته ای داشته باشد}.

ایران بمانند ۱۸۹ کشور دیگر قرار داد منع گسترش سلاح های هسته ای را امضا کرده قراردادی که در سال ۱۹۷۰ برای اطمینان از گسترش کنترل شده سلاح های هسته ای بر قرار شده. هر کشوری مختار بود تا قطع نامه را برای جلوگیری از گسترش و یا انتشار سلاح های هسته ای امضا کند.

فقط ۵ کشور چین‚روسیه‚فرانسه‚انگلیس وآمریکا مجاز به داشتن این سلاح هسته ای بر اساس این قرار داد هستند.تا آنجاییکه به آمریکا مربوط می شود فقط سه کشور هند‚ پاکستان واسراییل قرارداد را امضا نکردند و درحال تولید سلاح هسته ای هستند.و معتقدند که این قرارداد منصفانه نیست.در حالی که ایران به عنوان عضو ( قرارداد منع گسترش سلاح های هسته ای) در مرکز توجهات قرار Non- Proliferation Treaty

گرفته است .آقای بوش در یک کنفرانس مطبوعاتی با صدر اعظم آلمان(گرهارد شرودر) اعلام کرد: ایران برای حفظ امنیت وصلح نباید سلاح هسته ای داشته باشد.
آقای بوش گفت نگرانی او در مورد ایران از این واقعیت سر چشمه می گیرد که ان ها بعد از امضای تعهد مبنی بر عدم ادامه غنی سازی اورانیوم به این کار ادامه داده و این موضوع دلیل رییس جمهور آمریکا برای عکس العمل اوست.

در اروبا گفتگو ها بین آلمان‚فرانسه و بریتانیا صورت گرفته تا بتوانند راه کارهایی دیگری به غیر نیروی هسته ای نظیر افزایش سطح تجارت برای بهبود وضع اقتصاد ایران در روبرو بگیرند در حالی که اقای بوش با شرکت آمریکا در این گفت و گوها مخالف است.

از نظر ایران نیروی هسته ای برای ‌‌بیشرفت ملی ایران به صرفه است زیرا ارزان تر و موثرتر از تولید نفت محدود است این کشور شروع به غنی سازی اورانیوم کرد که اولین گام در راه رسیدن به نیروی هسته ای است اما آنها خودشان دست به تولید سلاح هسته ای نکرده اند.به نظر آمریکا ایران به دلیل داشتن ذخایر نفتی نیازی به داشتن نیروی هسته ای ندارد.

سفر اروپایی اقای بوش شاهدی بر تلاش سیاسی او برای رسیدگی به موضوع ایران است این در حالی است که فشار برای حفظ روابط با اروپا و سایرکشورها بعد از حمله آمریکا به عراق برای او افزایش یافته است. این مذاکرات تا انتهای ژوئن ادامه دارد و بعد از ان پرونده ایران را در شورای امنیت باز خواهد کرد .

آقای بوش این گونه اظهار کرده است که نظرات درباره حمله به ایران خنده دار ولی در عین حال اعلام کرد از همه ی گزینه های موجود استفاده کرده ولی صحبت کردن و استفاده از دیبلماسی همواره اولین راه خواهد بود. او همواره مشتاق برای گفت و گو در مورد این موضوع نگران کننده با سایر رهبران جهان است.
کلید درک موضوع هسته ای رسیدن به قصد و نیت هر کشوری است که مدرکی برای عمل کرد سایرین می باشد. تنها زمانی که انگیزه واقعی هر کشور فهمیده شود جواب این سوال مشخص خواهد شد.

فصل دوم:

داستان از این جا شروع می شود که :
سایت:
BBC Persian
به روز شد.
۰۶:۵۳ گرینویچ – دوشنبه ۱۴ مارس ۲۰۰۵
روز یکشنبه، ۱۳ مارس، از قول دیپلمات های نزدیک به آژانس بین المللی گزارش شده بود که در پی افشای تحویل غیر مجار دستگاه های سانتریفوژ به ایران توسط عبدالقدیر خان، دانشمند هسته ای پاکستان، دولت این کشور پذیرفته است قطعات ساخت این دستگاه را برای آزمایش های لازم و مقایسه با آلودگی های یافت شده در ایران در اختیار آزمایشگاه آژانس در وین قرار دهد.

دولت پاکستان با انتشار بیایه ای گفته است که این گزارش ها بی پایه است و این کشور به آژانس وعده دسترسی به قطعات دستگاه های سانتریفوژ ساخت خود را نداده است.

پنجشنبه گذشته، دولت پاکستان تایید کرد که عبدالقدیر خان، که همراه با چند تن از دانشمندان هسته ای پاکستان به همکاری غیرمجاز با برنامه های اتمی ایران متهم هستند، قطعات سانتریفوژ را در اختیار جمهوری اسلامی قرار داده بود.
دولت پاکستان تاکید کرد که این اقدام بدون موافقت یا آگاهی مقامات دولتی صورت گرفته بود.
از دستگاه های سانتریفوژ برای غنی سازی اورانیوم استفاده می شود که انواعی از آن به عنوان سوخت نیروگاهی و انواع خالص تر دیگر در ساخت بمب اتمی کاربرد دارد.

مقامات آژانس بین المللی مایل هستند با آزمایش قطعات سانتریفوژ پاکستان آثار اورانیوم غنی شده بر آنها را با آثار یافت شده در ایران مقایسه کنند.
در بازرسی از برخی مراکز هسته ای ایران در سال ۲۰۰۳، بازرسان آژانس بین المللی نشانه هایی از اورانیوم با درجات مختلف خلوص را یافتند.
برخی از این آثار نشانگر آلودگی به اورانیوم غنی شده با درجه خلوص نزدیک به نوع قابل کاربرد در تولید بمب اتمی بود.
مقامات ایرانی منشاء این آلودگی ها را تجهیزات هسته ای مستعمل دریافت شده از خارج عنوان کرده اند.
سایت:

Voanews
18 Jun 2004, 16:43 UTC
قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران را مورد نکوهش قرار داده است
اعضای هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ای را به تصویب رسانده است که این قطعنامه ایران را برای قصور در همکاری های کامل با بازرسان آژانس انرژی اتمی در مورد برنامه های اتمی خود، مورد نکوهش قرار داده است.

قطعنامه که از سوی فرانسه، آلمان و بریتانیا ارائه شده بود همچنین ایران را به همکاری کامل با بازرسان ظرف این چند ماه دعوت کرده است اما هیچگونه تحریمی را علیه دولت تهران توصیه نکرده است.

آمریکا می گوید ایران باید به دلیل عدم همکاری آن به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شود.
کنت بریل سفیر آمریکا در اجلاس آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین که پشت درهای بسته برگزار شد، گفت برنامه اتمی ایران تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی است.

حسین موسویان نماینده هیئت ایرانی در آژانس بین المللی انرژی اتمی ضمن قبول همکاری با آژانس گفت او مایل است تا ادعاهای مبنی بر تلاش ایران جهت ساختن سلاح های اتمی را از بین ببرد.

سایت:
BBC Persian
به روز شده: ۱۹:۰۲ گرینویچ – چهارشنبه ۱۶ فوریه ۲۰۰۵

محمد البرادعی رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز سه شنبه ۱۵ فوریه، در گفتگو با دافنه لینزر و گلن کسلر خبرنگاران روزنامه آمریکایی “واشنگتن پست” دیدگاه خود را در مورد برنامه هسته ای ایران و کره شمالی روشن کرده است.
آقای البرادعی گفته است که ظرف شش ماه گذشته بازرسان آژانس بین المللی هیچ مدرکی بدست نیاورده اند که حاکی از صحت ادعاهای مربوط به فعالیتهای مخفیانه ایران برای ساخت بمب اتمی باشد.

محمد البرادعی در گفتگوی مفصل دیگری با چهار روزنامه آمریکایی، سیاست آمریکا در قبال ایران و کره شمالی را متناقض و متغیر توصیف کرده و اظهار داشته که بدون نقش بیشتر آمریکا در روند دیپلماتیک به منظور حل بحران هسته ای ایران، احتمال بروز برخورد بیشتر خواهد شد.
محمد البرادعی که در دفتر خود در وین صحبت می کرده گفته است که مسئله برنامه هسته ای ایران و کره شمالی را مانند حضور دو هیولای عظیم الجثه در این اطاق حس می کند، اما تلاش برای یافتن راه حل همچنان راکد مانده است.

محمد البرادعی سپس افزوده است که مقامات آمریکایی و نمایندگان چهار کشور دیگر با کره شمالی جلسات مشترکی تشکیل داده اند اما پس از گذشت هشت ماه هنوز نتیجه ملموسی از این مذاکرات بدست نیامده است.

واشنگتن پست می نویسد آمریکا بارها گفته است که خواهان از سر گرفتن مذاکره با کره شمالی است اما درمورد ایران حاضر به مذاکره نیست و چنین استدلال می کند که مذاکره با ایران بمنزله مشروعیت بخشیدن به روحانیون حاکم براین کشور است، اما به گفته محمد البرادعی آمریکا با کره شمالی وارد مذاکره شد ولی او فکر نمی کند که این موضوع سبب مشروعیت بخشیدن به رژیم کره شمالی شده باشد.

البرادعی سپس مذاکره کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه را با ایران که به گفته او باعث به تعلیق در آمدن غنی سازی اورانیوم شده است ستود و گفت از این موضوع راضی است و اظهار امیدواری کرد که تا زمان حصول توافق بر سر برنامه هسته ای ایران کماکان این تعلیق غنی سازی به قوت خود باقی بماند.
محمد البرادعی وکیل و دیپلمات مصری از زمان به چالش طلبیدن سرویسهای اطلاعاتی آمریکا قبل از حمله این کشور به عراق رابطه چندان گرمی با آمریکا نداشته است.

سیاست احتیاط آمیز او در قبال ایران سبب شد که آمریکا او را متهم کند که بیشتر در صدد ممانعت به عمل آوردن از سیاستهای این کشور است تا جلوگیری از برنامه ساخت سلاحهای هسته ای ایران.

اما علیرغم تمایل آمریکا به کناره گیری او در پایان دور دوم خدمتش، هیئت رئیسه آژانس بین الملی انرژی اتمی سیاست او را در قبال ایران مفید توصیف می کند.

آقای البرادعی روز سه شنبه همچنین گفت که ظرف شش ماه گذشته اطلاعات تازه در مورد برنامه هسته ای ایران بسیار کم بوده است و افزود که بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی و اطلاعات بدست آمده حاکی از هیچ تحول تازه در زمینه فعالیت هسته ای ایران نیست.

فصل سوم:
سایت:
BBC Persian
به روز شده: ۱۷:۰۵ گرینویچ – شنبه ۱۲ مارس ۲۰۰۵

مقامات ارشد جمهوری اسلامی پیشنهاد آمریکا برای اعطای مشوق های اقتصادی در مقابل توقف کامل فعالیت های هسته ای در ایران را رد کردند.
آمریکا اخیرا اعلام کرده بود که اگر جمهوری اسلامی فعالیت های غنی سازی اورانیوم را برای همیشه رها کند، حاضر است از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی حمایت کند و محدودیت فروش قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری به این کشور را بردارد.

تحلیل گران این پیشنهاد آمریکا را تغییر مهمی در سیاست این کشور نسبت به جمهوری اسلامی ارزیابی می کنند.
به نظر می رسد که چند عامل باعث شده که ایران پیشنهاد آمریکا را فعلا رد کند.

مقامات ایران گفته اند مشوق های اقتصادی که آمریکا مطرح کرده آنقدر بی ارزش است که احتیاج نیست حتی روی آن بحث شود.
حمید رضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ، گفت رفع محدودیت فروش قطعات یدکی هواپیما های مسافربری به ایران امتیازی محسوب نمی شود. او همچنین افزود که عضویت کشورها در سازمان تجارت جهانی حق همه دولت هاست و امتیاز ویژه ای نیست.

دلیل دیگر رد پیشنهاد واشنگتن این است که رهبران جمهوری اسلامی احساس می کنند که این طرح آمریکا شاید توطئه ای است برای وارد کردن فشار بیشتر بر دولت ایران.

پیشنهاد آمریکا مشروط به این است که جمهوری اسلامی غنی سازی اورانیوم را برای همیشه متوقف کند. با توجه به اینکه مقامات ایران بارها تاکید کرده اند که تحت هیچ شرایطی حاضر نیستند به این خواسته تن دهند، بنابراین مقامات آمریکا موضوعی را مطرح کرده اند که پاسخ آن از قبل معلوم است
دولت بوش با این چرخش در سیاست خود در واقع سعی می کند این تصویر در افکار عمومی جهان ایجاد نشود که آمریکا برای تلاش های اروپا جهت رسیدن توافق هسته ای با ایران مانع ایجاد می کند.

دلیل سوم برای رد پیشنهاد آمریکا احتمالا این است که مقامات ایران مطمئن نیستند که اگر آنها در مورد مسائل هسته ای کوتاه بیایند، دولت بوش آنها را راحت خواهد گذاشت.

تحلیل رهبران ایران این است که آمریکا در هر صورت در صدد تغییر رژیم در ایران است و پس از رفع احتمالی موضوع هسته ای ممکن است در آینده موضوعات دیگری از قبیل حقوق بشر، تروریسم و صلح خاورمیانه را مطرح کند.

از نگاه مقامات ایران پیشنهاد اخیر دولت بوش در واقع تغییری است در تاکتیکها برای رسیدن به استراتژی سرنگونی حکومت اسلامی ایران.
رهبران ایران در سال های اخیر آنقدر تاکید کرده اند که هرگز در مورد غنی سازی سازش نخواهند کرد که حال اگر بنا بر مصالحی چنین قصدی داشته باشند، قانع کردن مردم ایران و به خصوص طرفداران تندرو نظام بسیار سخت خواهد بود.

ولی آیا رد پیشنهاد آمریکا از سوی ایران به معنای این است که مذاکرات هسته ای حال به شکست می انجامد و جمهوری اسلامی به سوی منازعه جدی با آمریکا و احتمالا اروپا کشیده می شود؟

روحانیون حاکم بر ایران در بیست و پنج سال حیات حکومت اسلامی بار ها نشان داده اند در لحظات حساسی که بقای نظام در خطر قرار می گیرد، آنها حاضرند با اتخاذ سیاست های مصلحت جویانه از مواضع خود عقب نشینی کنند.

بنابراین بعضی از تحلیل گران معتقدند که اگر آمریکا حال پیشنهاد های پر مایه تری ارائه دهد و برای نمونه تحریم ها علیه ایران را لغو کند، اموال مسدود شده ایران در آن کشور را آزاد کند و حاضر باشد که موجودیت جمهوری اسلامی را به رسمیت بشناسد، شاید شرایطی فراهم شود که رهبران جمهوری اسلامی برای حفظ بقای حکومت خود خواست توقف کامل غنی سازی اورانیوم را جدا بررسی کنند.

سایت:
BBC Persian
به روز شده: ۱۴:۵۴ گرینویچ – شنبه ۱۲ مارس ۲۰۰۵

بدنبال اعلام امتیازهایی اقتصادی از سوی آمریکا برای ترغیب ایران به رها کردن برنامه اتمی اش، مقامات ایران این مشوقها را “ناچیز” و “مضحک” خوانده و خواستار پیشنهادی بهتر شده اند، اما مقامات آمریکایی از جمله معاون رییس جمهوری این کشورمی کوشند به تهران بفهمانند که عواقب پس زدن این هویج، چیزی جز چماق نیست.

ساعاتی پس از آن که کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، با اعلام این مشوقها از جمله توقف مخالفت ۸ ساله واشنگتن با عضویت ایران در سازمان تجارت جهان نرمشی بی سابقه در موضع دولت جورج بوش درقبال جمهوری اسلامی را به نمایش گذاشت، سیروس ناصری، یکی از اعضای اصلی هیات مذاکره کننده ایران با اتحادیه اروپا، این پیشنهاد را معادل “تاخت زدن شیر با موش” توصیف کرد.

این مقام ایرانی این مشوقها را قابل ارزیابی ندانسته و پرسیده است: “آیا آمریکا حاضر است برنامه سوخت اتمی خود را در قبال چند کامیون پسته کنار بگذارد؟”
آمریکا همچنین، به صورت موردی، حاضر شده است مجوزفروش قطعات یدکی هواپیماهای غیرنظامی به ایران، بخصوص از اتحادیه اروپا، را صادر کند.
ایران که هسته صنعت هوانوردی غیرنظامی خود را در سالهای پیش از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ از آمریکا خریده بود، پس از تحریمهای واشنگتن ناگزیر شده است عمده نیازهایش به قطعات یدکی را از بازار سیاه و کشورهایی مانند روسیه تامین کند.

واشنگتن امیدوار بود این مشوقها، راه مذاکره اتحادیه اروپا با ایران بر سر توقف دایم برنامه غنی سازی اورانیوم را که به اذعان مذاکره کنندگان به کندی پیش می رود، هموار کند، ولی حمیدرضا آصفی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، یکبار دیگر تاکید کرد که تهران مصمم به استفاده از فناوری اتمی است و “هیچ فشار، تطمیع یا تهدیدی” کارساز نخواهد بود.

وی در گفتگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، وضع تحریم علیه صنعت هوانوردی ایران و مخالفت با عضویت کشورش در سازمان تجارت جهانی را از اساس نادرست خوانده و گفته است: “جبران برخی خطاها و مرتفع کردن اندکی از محدودیتهایی که بدون جهت به جمهوری اسلامی ایران تحمیل شده است، ایران را از دستیابی به حقوق مشروع خود بازنمی دارد.”

همصدایی آمریکا و اروپا
مقامات آمریکایی تاکید کرده اند که ارایه مشوقهای پیش گفته صرفاَ برای تشکیل جبهه ای واحد با اتحادیه اروپاست که در جریان توافقنامه پاریس به ایران قول داده است تضمین عضویتش در سازمان تجارت جهانی را از واشنگتن بگیرد.
بروکسل نیز در مقابل این تغییر موضع واشنگتن پذیرفته است چنانچه تهران غنی سازی اورانیوم را دایمی نکند، از اقدام آمریکا برای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل حمایت کند.

جورج بوش، رییس جمهور آمریکا، در نطقی در لوییزیانا گفته است: “من خرسندم که ما با دوستان اروپایی مان با صدای واحدی صحبت می کنیم. مشتاقم با دوستان اروپایی مان همکاری کنیم تا برای رهبران رژیم ایران کاملاَ آشکار شود که جهان آزاد دستیابی آنها به جنگ افزارهای اتمی را برنخواهد تافت.”
دولت آقای بوش در گذشته تصریح کرده بود که صرف پایبندی به معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای (ان پی تی) هیچ کشوری را مستحق پاداش نمی سازد و ارایه هرگونه “هویج” به تهران موضع آمریکا را تضعیف خواهد کرد.

اکنون به نظر می رسد آمریکا می خواهد با اتخاذ این رویکرد تازه واپسین فرصت را برای تعلیق دایم غنی سازی اورانیوم و دست کشیدن از پیگیری چرخه سوخت به تهران بدهد.
هرچند فروش سوخت در میان مشوقهای اعلام شده از سوی خانم رایس نیست، اما آمریکا بسیار مصمم است ایران سوخت نیروگاه بوشهر را بجای روسیه از منابع غربی تهیه کند تا برنحوه مصرف و بازگرداندن پس مانده آن نظارت موثق وجود داشته باشد.
همچنین سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان نیز که به نمایندگی از اتحادیه اروپا مذاکره با ایران را اداره می کنند، دست کشیدن ایران از چرخه سوخت هسته ای را به عنوان “تضمینی عینی” مطالبه کرده اند.

دیک چنی، معاون ریاست جمهوری آمریکا، در مصاحبه ای اعلام کرده است که اگر رهبران ایران واقعاَ به استفاده از فناوری صلح آمیز اتمی علاقه نشان می دهند، آنها می توانند سوخت لازم برای راکتورهای نیروگاه هسته ای بوشهر را “از چند منبع مختلف تجاری” بخرند.
رویارویی یا آینده ای بهتر

ایران پس از چندین سال سرمایه گذاری روی تاسیسات غنی سازی اورانیوم اخیراَ پیوستن خود به “باشگاه سوخت هسته ای” را جشن گرفته و بارها تاکید کرده است که لغو این فعالیت “خط قرمزی سازش ناپذیر” است. کارشناسان امور ایران بحث غنی سازی را تنها حربه تهران برای چانه زنی با آمریکا بر سر توقف استراتژی تغییر رژیم ایران عنوان کرده اند

با این حال، آقای چنی که ایران وی را یکی از نومحافظه کاران مشتاق به سرنگونی جمهوری اسلامی توصیف کرده، هشدار داد: “اگر ایرانیان به تعهدات بین المللی خود برای دست کشیدن از برنامه (تولید تسلیحات) اتمی عمل نکنند، آنگاه مسلماَ ما باید اقدام سختگیرانه تری را اتخاذ کنیم.”
معاون رییس جمهور آمریکا اشاره ای به ماهیت این تهدید نکرد، ولی رهبران ایران اعلام کرده اند که از ارجاع این مناقشه به سازمان ملل هراسی ندارند و آن را بهترین بهانه برای خروج کامل از ان پی تی خوانده اند.

هنوز زود است که بتوان درباره واکنش آمریکا به امتناع ایران از پذیرش مشوقها گمانه زنی کرد.
خانم رایس هنگام برشمردن مشوقهای آمریکا هیچ ضرب الاجلی را تعیین نکرد، ولی او در دیدار با همتای اوکراینی خود اعلام کرد که رهبران ایران می توانند بین “رویارویی و آینده ای بهتر” یکی را انتخاب کنند.

وی گفت: “فکر می کنم اگر ایرانیان می خواهند نشان دهند واقعاَ آماده اند به تعهداتشان عمل کنند، بهتر است این کار را زودتر انجام دهند.”
تغییر ۱۸۰ درجه ای موضع آمریکا در قبال مذاکرات اتمی اروپاییان با ایران که واشنگتن تا چند هفته پیش امیدی به آن نداشت و تلطیف لحن علنی واشنگتن در قبال جمهوری اسلامی با تشدید فشار اتحادیه اروپا به تهران برای تعلیق برنامه غنی سازی توام بوده است.
به نظر می رسد پس از سفر اخیر آقای بوش به اروپا، واشنگتن و بروکسل تصمیم گرفته اند رویکرد خود در قبال تهران را برای حل و فصل نهایی این مناقشه در منطقه بی ثبات خاورمیانه یکپارچه سازند.

در گزارش کار وزرای خارجه بریتانیا، آلمان، فرانسه و کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا به بروکسل درباره پیشرفت مذاکرات با تهران تاکید شده است که اگر ایران به تعهداتش عمل نکند، “ما چاره ای جز حمایت از ارجاع پرونده به شورای امنیت سازمان ملل نخواهیم داشت.”
اکنون تهران در اقدامی سریع توپ را به زمین آمریکا و اتحادیه اروپا پس فرستاده و به نظر می رسد تا زمانی که مشوقها بهبود اساسی نیافته اند یا این هویج جای خود را به چماق “اقدام سختگیرانه” نداده است، رهبران ایران درباره اصلاح خط قرمزشان تجدید نظر نخواهند کرد.

فصل چهارم:
سایت:
BBC Persian
به روز شده: ۱۷:۱۶ گرینویچ – دوشنبه ۰۷ مارس ۲۰۰۵

نشریه ‘سیاست خارجی’ چاپ آمریکا که یکی از معتبرترین نشریات جهان در مسایل روابط بین الملل و دیپلوماسی است، در شماره ماه مارس – آوریل خود، یکی از مقالات اصلی اش را به بررسی برنامه های اتمی ایران و گزینه های پیش روی آمریکا در مواجهه با این برنامه ها که رفته رفته حالتی بحرانی به خود می گیرد، اختصاص داده است.

محور این مقاله که به قلم کنت پولاک (Kenneth Pollack) و ری تکیه (Ray Takeyh) نوشته شده، بر این اصل استوار است که اگر ایالات متحده آمریکا خواهان متوقف کردن برنامه های اتمی ایران است، باید از شکاف موجود میان تندروهای ایران که عمده دغدغه آنها مسایل امنیتی است و عملگرایان که هدف اصلی آنها درمان اقتصاد بیمار این کشور است، استفاده کند.
سیاست پاداش و تنبیه

نویسندگان نشریه ‘سیاست خارجی’ چنین ارزیابی کرده اند که ایالات متحده می تواند با تعیین پاداشی بزرگ در ازای همکاری و تنبیهی سخت در صورت عدم همکاری ایران، موضع عملگرایان داخل حاکمیت جمهوری اسلامی را که معتقدند ایران باید جایزه را به بمب ترجیح دهد، در داخل جمهوری اسلامی تقویت کند.
این مقاله از برنامه های اتمی جمهوری اسلامی به عنوان “یک بحران بزرگ در عرصه امنیت ملی آمریکا” یاد کرده است و اتخاذ شیوه ای حساب شده برای رویارویی با آن را ضروری دانسته است.
نویسندگان این مقاله خاطرنشان کرده اند “شکی نیست که ایالات متحده آمریکا، خاورمیانه و احتمالا بقیه دنیا اصولا اگر با یک ایران اتمی سر و کار نداشته باشند راحت تر هستند. اما بخش دشوار در این میان کسب اطمینان از این است که ایران به قدرت [نظامی] اتمی تبدیل نشود.”

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 23 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد