دانلود فایل پاورپوینت اتحادیه پستی جهانی

PowerPoint قابل ویرایش
42 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت اتحادیه پستی جهانی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت اتحادیه پستی جهانی قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

اعمال آزادی ترانزیت

کشورهای عضوی ‏‏که سرویس مرسولات بیمه ‏را ارایه نمی‌‌کنند یا مسئولیتی در قبال نامه‌های بیمه‌ی حمل شده از طریق سرویسهای دریایی یا هوایی خود نمی‌پذیرند، مکلفند دپشهای سربسته‌ای را که توسط سایر کشورهای عضو به آنها تحویل می‌شود از طریق سریعترین مسیر و مطمئن‌ترین وسایل، ارسال نمایند.

واحد پولی

واحد پولی مندرج در ماده ۷ اساسنامه و مورد استفاده در کنوانسیون و سایر احکام اتحادیه، SDR (حق برداشت مخصوص) است.

امنیت پستی

راهبرد امنیت پستی کشورهای عضو و مجریان منتخب اهداف زیر را دنبال می‌کند:

افزایش کیفیت سرویس؛ افزایش آگاهی کارکنان از اهمیت امنیت؛ ایجاد یا تقویت واحدهای امنیت؛ تبادل اطلاعات به‌هنگام عملیاتی، امنیتی و کشفیاتی

نرخ‌های پستی

نرخ‌های پستی را به دو صورت می‌توان محاسبه کرد:

 • نظام مبتنی بر سرعت به صورت مرسولات با اولویت و بدون اولویت
 • نظام مبتنی بر محتوا به صورت نامه‌ها، کارتهای پستی، اوراق چاپی، بسته‌های کوچک

اسلاید ۲ :

نهادهای مرتبط با امور اسرای نظامی و غیرنظامی و نابینایان معاف از نرخ‌های پستی هستند

عبارات زیر که می‌تواند با ترجمه آن‌ها نیز همراه باشد، در گوشه بالای سمت راست پشت پاکت مرسولات معاف از نرخ‌های پستی درج می‌شوند:

 • عبارت “Services des postes” (Postal service) (سرویس اداری) یا عبارت مشابه آن
 • عبارت “Service des prisonniers de guerre” (Prisoners-of-war service) (سرویس اسـرای نظامی) یا “Service des internés civils” ((Civilian internees service (سرویس اسرای غیرنظامی)
 • عبارت “Cécogrammes” (Literature for the blind) (نوشته‌‌های ویژه نابینان)

  تمبرهای پستی. شیوه‌های اعلان پرداخت‌ها

   

  مجریان منتخب از طریق دفتر بین‌الملل، یک سری از تمبرهای تازه منتشره خود را با یکدیگر مبادله می‏کنند و ۱۵ سری را نیز به دفتر بین‌الملل ارسال می‌کنند. این به معنای ارسال ۲۳۵ قطعه از هر تمبر تازه منتشره است.

  به‌عنوان یک قاعده کلی، هزینه‌های پستی مرسولات به‌طور کامل توسط فرستنده پیش‌پرداخت می‌شود.

اسلاید ۳ :

شیوه‌های اعلان پیش‌پرداخت 

 • تمبر‏های پستی چاپ شده یا الصاق شده به مرسولات؛ نقوش پیش‌پرداخت پستی، نقوش ایجاد شده توسط یک ماشین چاپ یا سایر فرآیندهای چاپ یا مهرزنی.
 • مرسولات می‌توانند دارای یک عبارت نشان دهنده پیش‌پـرداخت کامل هزینه پستی نظیر “Taxe perçue” (“Postage paid”) (هزینه پستی پرداخت شده) بــاشند. این عبـارت در گوشه بالای سمت راست پشت پاکت درج و توسط مهر تاریخ‌دار دفتر مبدأ تأیید می‌شود.

  مشخصات تمبرهای پستی و نقوش ‌پیش‌پرداخت پستی یا نقش تمبر

  • تمبرهای پستی و نقوش پیش‌پرداخت پستی می‌توانند هر شکلی داشته باشند به‌شرطی که اساساً طول و عرض آنها کمتر از ۱۵ و بیشتر از ۵۰ میلی‌متر نباشد. جزییات مندرج در ماده ۸ کنوانسیون آمده است.
  • نقوش ماشین‌های نقش تمبر پستی به‌رنگ قرمز روشن هستند. اما مجریان منتخب می‌توانند اجازه چاپ نقش تمبر به رنگ‌های دیگر را نیز صادر کنند.
  • نقش تمبرهای الکترونیک را می‌توان بالای محل درج نشانی و جدای از آن، با فاصله‌ای ۲/۵ تا ۵ میلی‌متری از آن به‌کار برد. این نقش تمبرها را می‌توان به‌صورت مستقیم روی پاکت یا داخل آن، به شرطی که از پنجره پاکت قابل رؤیت باشد، درج کرد.

اسلاید ۴ :

تقلب در تمبرهای پستی یا پیش‌پرداخت پستی یا نقوش تمبر

در‏مورد مرسولات صادره مظنون به تقلب در شیوه‌های پیش‌پرداخت پستی که فرستندگان آن‌ها معلوم
نباشند، تمبر یا نقش تمبر به‌هیچ‌وجه دستکاری نمی‌شود.

درج مهر تاریخ‌دار

مهر تاریخ‌دار به تاریخ روز که نام دفتر ابطال کننده تمبر و تاریخ ابطال را به حروف لاتین در خود دارد، پشت مرسولات زده می‌شود.

در صورتی که مجریان منتخب، ابطال از طریق مهری خاص را در نظر نگرفته باشند، تمبرهای باطل نشده به‌دلیل اشتباه یا سهل‌انگاری در پست مبدا، توسط دفتر تشخیص‌دهنده بی‌ترتیبی و با استفاده از یکی از وسایل روش‌های زیر ابطال می‌شوند:

 • با یک خط پررنگ به‌وسیله جوهر یا مداد پاک‌نشدنی؛
 • با استفاده از لبه مهر تاریخ‌دار به نحوی که نام دفتر پست قابل تشخیص نباشد.

  مرسولاتی که هزینه پستی آنها پرداخت نشده (فاقد تمبر) یا دارای کسر پرداخت (کسر تمبر) هستند

  • مجری منتخب مبدأ می‌تواند مرسولات فاقد تمبر یا دارای کسری تمبر را به فرستنده برگشت دهد تا فرستنده خود هزینه پست را تامین کند.
  • مجری منتخب مبدأ خود نیز می‌تواند پیش‌پرداخت پست‌نامه‌های فاقد تمبر یا دارای کسری تمبر را تقبل نموده و مبلغ مربوطه را از فرستنده دریافت‏کند.
  • مجری منتخب مبداء مسئولیت کنترل صحت پرداخت هزینه پستی مرسولات صادره خارجه خود را به‌عهده دارد.
  • مرسولات ثبتی و مرسولات بیمه، به‌محض ورود، به‌عنوان مرسولاتی که هزینه پستی آنها پرداخت شده تلقی می‌شوند.

اسلاید ۵ :

گروههای مرسولات و شرایط قبول

خدمات پایه

مجریان منتخب در انتخاب نظام مبتنی بر سرعت یا نظام مبتنی بر محتوی برای مرسولات صادره خود آزادند.

در نظام مبتنی بر سرعت:

 • مرسولات با اولویت، یعنی مرسولاتی که با اولویت از سریعترین راه (هوایی یا زمینی) ارسال می‌شوند؛
 • مرسولات بدون اولویت، یعنی مرسولاتی که فرستنده هزینه کمتری بابت آنها پرداخته و زمان توزیع آنها طولانی‌تر است.

در نظام مبتنی بر محتوی:

 • مرسولاتی که با اولویت از طریق هوایی ارسال می‌شوند، “مرسولات هوایی” نامیده می‌شوند؛
 • مرسولات زمینی که با اولویت کمتر از طریق هوایی ارسال می‌شوند، “مرسولات زمینی هوابرد (S.A.L)” نامیده می‌شوند.

  آئروگرام

  مجریان منتخب مجاز به قبول مرسولات با اولویت و مرسولات هوایی به شکل یک ورقه کاغذ تا شده و چسب خورده هستند. این مرسولات “آئروگرام” نامیده می‌شوند. آئروگرامها در نظام مبتنی بر محتوی همانند نامه‏های هوایی در نظر گرفته می‌شوند.

  مرسولات انبوه

  مرسولاتی که به‌صورت انبوه توسط یک فرستنده پست شده و در همان دپش یا دپش‌های جداگانه دریافت می‌شوند، “مرسولات انبوه” نامیده می‌شوند. قبول ۱۵۰۰ مرسوله یا بیشتر از یک فرستنده در یک یا چند مرحله در یک روز؛

  قبول ۵۰۰۰ مرسوله یا بیشتر از یک فرستنده در طول دو هفته.

اسلاید ۶ :

جزییات حدود وزن

  حدود وزن مرسولات با اولویت و بدون اولویت تا ۲ کیلوگرم است.

  وزن مرسولات با اولویت و بدون اولویت می‌تواند تا ۵ کیلوگرم باشد:

  مرسولات ارسالی در سرویس اداری مشمول حدود وزن مندرج در کنوانسیون نمی‌شوند. اما   حداکثر وزن هر کیسه از ۳۰ کیلوگرم فراتر نمی‌رود.

شرایط قبول مرسولات. آماده‌سازی. بسته‌بندی

 • مرسولات باید به‌طور محکم و به‌نحوی بسته‌بندی شوند که خطر آمیخته شدن آنها با سایر مرسولات وجود نداشته باشد. بسته‌بندی باید با شکل و ماهیت مرسوله و شرایط حمل، متناسب باشد.
 • حداقل نیمه سمت راست طرفی که نشانی درج می‌شود باید برای درج نشانی گیرنده و تمبرهای پستی، امهار و نقوش تمبر یا امثالهم اختصاص داده شود.
 • نشانی مرسولات ارسالی به‌صورت پست رستانت (امانی) دارای نام گیرنده، شهر و کشور مقصد و در صورت امکان، دفتر پستی که مرسوله باید در آن دریافت شود، می‌باشد. عبــارت “Poste restante” (پست رستانت) با حروف پررنگ در طرفی که نشانی درج می‌شود، نوشته می‌شود.
 • پاکت یا لفاف تنها می‌تواند دارای یک نشانی فرستنده و یک نشانی گیرنده باشد. در مورد مرسولات انبوه، نشانی فرستنده باید روی مرسوله قابل رویت بوده و در کشور پست کننده مرسوله واقع شده باشد.
 • مرسولاتی که تمام یا بخشی از طرفی که نشانی در آن درج می‌شود به‌منظور درج نشانی‌های متعدد به چندین قسمت تقسیم شده باشند، پذیرفته نمی‌شوند.

اسلاید ۷ :

مقررات ویژه قابل اعمال برای هر گروه مرسولات

۱  نامه‌ها و مرسولات با اولویت و بدون اولویت

پاکت این مرسولات باید به‌منظور حصول اطمینان از عدم ایجاد اشکال در پردازش، مستطیلی شکل باشند.

۲  آئروگرام‌ها

آئروگرام‌ها باید مستطیلی شکل بوده و حاوی هیچگونه ضمیمه‌ای باشد. اگر مقررات کشور مبدأ اجازه دهد، می‌توان آئروگرام را به صورت ثبتی (سفارشی) ارسال کرد.

۳  کارت‌های پستی

کارت‌های پستی باید مستطیلی شکل و ازجنس مقوا یا کاغذ مقاوم بوده و نباید دارای قسمت‌های برجسته و برآمده باشند. روی کارت‌های پستی عبارت “Carte postale” (Postcard) (کارت پستی) به زبان فرانسه یا معادل آن به زبان دیگر قید می‌شود. درج این عبارت برای کارت‌های پستی مصور اجباری نیست. کارت‌های پستی بدون لفاف یا پاکت ارسال می‌شوند.

۴  اوراق چاپی

تکثیر روی ‏کاغذ، مقوا یا سایر مواد رایج در چاپ از طریق فرآیند مورد تأیید کشور عضو یا مجری منتخب مبدأ که در چند نسخه تهیه شده را می‌توان به‌عنوان اوراق چاپی ارسال کرد.

اوراق چاپی باید در طرفی که نشانی درج می‌شود و حتی‌الامکان در گوشه بالای سمت راست، زیر نام فرستنده و نشانی با حروف پررنگ، دارای عبارت “Imprimé” (Printed papers) (اوراق چاپی) یا “Imprimé à taxe reduite” (Rrduced-rate printed papers) (اوراق چاپی با نرخ تخفیفی)، حسب مورد، یا معادل آنها به یک زبان شناخته شده در‏کشور مقصد باشند. این عبارات نشان می‌دهند که مرسولات مذکور فقط حاوی اوراق چاپی هستند.

اوراق چاپی طوری بسته‌بندی می‌شوند‏که ضمن ایجاد امکان بررسی سریع و آسان، محتویات آنها به اندازه کافی محافظت شوند. این شرایط توسط کشور عضو یا مجری منتخب مبدأ تعیین‏ می‌شود.

اوراق چاپی را می‌توان در لفاف سربسته پلاستیکی، شفاف یا کدر، طبق شرایط تعیین شده توسط کشور عضو یا مجری منتخب مبدأ قرارداد. اوراق چاپی مهروموم شده را می‌توان برای بررسی محتویات آنها باز کرد.

اسلاید ۸ :

۵  نوشته‌های ویژه نابینایان

نامه‌های به‌ خط ویژه نابینایان‏که بدون مهروموم پست شده‌اند و کلیشه‏های دارای حروف مورد استفاده
نابینایان را می‌توان به‌عنوان نوشته‌های ویژه نابینایان ارسال کرد. این امر‏ در مورد نوارهای صوتی و اوراق مخصوص منحصر به نابینایان به شرطی که از طرف یک موسسه رسماً شناخته شده مخصوص نابینایان ارسال یا برای آن فرستاده شوند، قابل اجراست. مجریان منتخب مبدأ مختارند نوارهای صوتی ارسالی توسط یک نابینا یا دریافتی به‌وسیله یک نابینا را در صورتی که این اختیار در سرویس داخلی آنها وجود داشته باشد، به عنوان نوشته‌های ویژه نابینایان بپذیرند.

نوشته‌های ویژه نابینایان طوری بسته‌بندی می‌شوند که محتویات آنها ضمن ایجاد امکان بررسی سریع و
آسان، به اندازه کافی محافظت شوند.

مجریان منتخب به مشتریان خود توصیه می‌کنند در مورد نوشته‌های مخصوص نابینایان، در طرفی که نشانی درج می‌شود، یک برچسب سفید با نماد زیر الصاق کنند:

اسلاید ۹ :

۶  بسته‌های کوچک

بسته‌های کوچک باید در طرفی که نشانی درج می‌شود، حتی‌الامکان در گوشه بالای سمت چپ و زیر نام و نشانی فرستنده، با حروف پررنگ عبارت “Petit Paquet” Small Packet)) (بسته کوچک) یا معادل آن به یک زبان شناخته شده در کشور مقصد را داشته باشند. درج نشانی فرستنده در سطح بیرونی مرسوله اجباری است.

قراردادن هر نوع مدرک با جنبه مکاتباتی حالیه و شخصی در بسته کوچک مجاز است. اما فرستنده و گیرنده این مدارک نباید متفاوت از گیرنده و فرستنده بسته کوچک باشند. علاوه بر این، مقررات داخلی کشور عضو یا مجری منتخب مربوطه باید وجود این‌گونه ضمائم را مجاز بداند. هیچ شرایط ویژه‌ای برای بستن بسته‌های کوچک در نظر گرفته نمی‌شود. این مرسولات را می‌توان برای بررسی محتویات باز کرد.

۷  کیسه‌های M

اقلام مشخص دیگری را می‌توان در کیسه‌های M  پذیرفت، در صورتی که شرایط زیر را دارا باشند:

اقلام (دیسکها، نوارهای مغناطیسی، نوارهای کاست، نمونه‌های تجاری ارسال شده توسط سازندگان و توزیع
کنندگان یا سایر اقلام تجاری معاف از حقوق و عوارض گمرکی یا اقلام اطلاع‌رسانی که نمی‌توان مجدداً به فروش رساند) الصاق شده یا همراه یا ضمیمه اوراق چاپی؛

وزن هر مرسوله حاوی اقلام مذکور  به همراه اوراق چاپی از ۲ کیلوگرم فراتر نمی‌رود؛

کیسه‌های M یک فرم گمرکی CN 22 یا CN 23  تنظیم شده توسط فرستنده، مطابق با مقررات مندرج
در بند ۴ ماده ۱۵۲ RL به همراه دارند.

نشانی گیرنده باید روی هر بسته اوراق چاپی موجود در یک کیسه مخصوص درج و به همان گیرنده در
همان نشانی ارسال شود.

با موافقت مجری منتخب مقصد، بسته‌های حاوی اوراق چاپی در صورتی که درون کیسه قرار نگیرند را نیز
می‌توان به عنوان کیسه M قبول کرد. حرف M بطور واضح و خوانا روی بسته‌های مزبور و نزدیک نشانی گیرنده درج می‌شود. ماهیت محتویات باید دقیقاً روی مرسوله (فرمهای CN 22/CN 23) قید گردد.

اسلاید ۱۰ :

نشان‌گذاری اولویت یا روش حمل و نقل

۱-   در صورت نبود توافق ویژه بین مجریان منتخب ذیربط، مرسولاتی که قرار است در کشورهای ترانزیت کننده یا مقصد به‌عنوان مرسولات با اولویت یا هوایی در نظر گرفته شوند، دارای یک برچسب ویژه آبی رنگ یا یک نقش تمبر آبی و یا مشکی (با مجوز مجری منتخب رهسپار کننده) به همراه عبارات “Prioritaire” (Priority) (بااولویت) یا “Par avion” By airmail)) (پست هوایی) خواهند بود. این برچسب در طرفی که نشانی درج می‌شود، حتی‌الامکان در گوشه بالای سمت چپ، زیر نام و نشانی فرستنده، درج می‌شوند.

۲-   هنگامی که مرسوله از سریعترین روش ارسال نمی‌شود، واژه‏های “Prioritaire” (Priority) (با اولویت) یا “Par avion” By airmail)) (پست هوایی) و هر‏ نوشته دیگر مربوط به حمل با اولویت یا هوایی باید با دو خط پهن افقی خط زده شوند.

بسته‌بندی ویژه

 • اقلام شیشه‌ای یا سایر اشیاء شکستنی ،مایعات و موادی که به آسانی تبدیل به مایع می‌شوند، مواد چربی که به آسانی تبدیل به مایع نمی‌شوند، پودرهای خشک رنگی‌ و غیر رنگی و زنبورهای عسل زنده، مگسهای خانواده دراسوفیلیدا، زالوها و انگلها از بسته بندی‌های خاصی پیروی می‌کنند که آسیب ندیده و به سایر مرسولات نیز آسیب نرسانند.
 • بسته بندی اشیاء یک تکه مثل قطعات چوب، فلز و غیره که معمولاً در مصارف تجاری بسته‌بندی نمی‌شوند، ضروری نیست. در این حالت، نشانی گیرنده روی خود شیء درج می‌شود.
مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 42 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد