whatsapp call admin

دانلود فایل پاورپوینت جامعه شناسی شهری

PowerPoint قابل ویرایش
16 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت جامعه شناسی شهری توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت جامعه شناسی شهری قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

 

اسلاید ۱ :

درآمدی بر شهروندی از دیدگاه جامعه شناسی

   از مشخصات بارز عصر صنعتی رشد شهر و شهرنشینی است،رشد شهرنشینی به عنوان پدیده نوین در عصر حاضر بیش از هر زمان دیگر در گذشته به ویژه در جوامع رو به توسعه ادامه داشته و تحت تاثیر این پدیده نقاط روستایی نیز تا اندازه ای به لحاظ بافت اقتصادی – اجتماعی و فرهنگی تغییر کرده اند و مهاجرت از نقاط روستایی به شهری بافت شهری را دگرگون کرده است و با شکل گیری شهرها مفاهیم کلیدی شهروند و حقوق شهروندی نیز پدیدار گشته که برای همه شهروندان حق و حقوق را تعریف نموده اند.

اسلاید ۲ :

   جامعه ایران از دیرباز از سه خرده نظام ایلی، روستایی و شهری تشکیل شده است. با شروع مدرنیزاسیون، شهری شدن با کندی شتاب گرفت. جمعیت شهرنشین ایران تا سال ۱۱۷۹ شمسی حدود ۱۰ تا ۱۴ درصد جمعیت تخمین زده می شد یعنی رقم بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر. این جمعیت شهری در سال ۱۲۹۳ شمسی به حدود دو تا دو و نیم میلیون نفر رسید

اسلاید ۳ :

مفاهیم مرتبط با مقوله شهروندی

    دولت: دانشمندان علوم اجتماعی به تناسب گرایش های علمی خود تعاریف متفاوت از دولت به مفهوم اخیر ارایه کرده اند ولی تعریف جامعه شناسانه ای که “ماکس وبر” از دولت ارایه داد در بسیاری موارد مورد قبول قرار گرفته است. وی دولت را سازمانی تعریف می کند که “انحصار اعمال زور مشروع را در یک منطقه ای معین در اختیار دارد “از منظر حقوق، دولت یک شخص حقوقی است که در حقوق بین الملل عمومی به صورت نماینده ای رسمی گروهی از اشخاص شناخته شده و دارای جمعیت، حاکمیت و سرزمین مشخص است.

اسلاید ۴ :

    ملت عبارت است از گروهی از انسان ها که در منطقه ای معین زندگی می کنند و دارای آداب و رسوم، سنن و آرمان های زیست جمعی مشترکی هستند و نسبت به همدیگر احساس مسولیت دارند. چنین تعریفی هم با واقعیت ملت های مدرن همسازی دارد و هم از وجود پیوندهای ریشه ای و عمیق تر میان اعضای یک ملت حکایت دارد و ملت را به عناصر مرکز گریزی چون قوم، قبیله و مذهب متکی نمی داند.

اسلاید ۵ :

    رعیت: اگر به ظاهر دو مفهوم “رعیت” و “ملت” شبیه هستند اما در حقیقت هرگز مانند هم نیستند، زیرا عنصر تکلیف و الزام در متن رعیت نهفته است و اساساً نمی توان رعیتی یافت که فارغ از انگارههای الزام و اطاعت باشد.

    شهروند: شهروند از شهر (City)ریشه می گیرد و این کلمه از واژه ی لاتین “سویتاس” (Civitas) مشتق است، سویتاس معادل واژه پلیس (Polis) در زبان و فرهنگ یونانی است. بنابراین، شهر تنها مجتمعی از ساکنین یک منطقه ای معین نیست بلکه مفهوم واحد سیاسی مستقلی را افاده می کند.

اسلاید ۶ :

   ماهیت نظام شهروندی: ، نظام رعیتی و نظام شهروندی دو الگوی متفاوت از حضور افراد در جامعه است. عمده ترین نرم و معیار بهره مندی از حق و تکلیف در نظام شهروندی “شهروند بودن” فرد است. بدین ترتیب، قوم، نژاد، فبیله، و مذهب نمی توانند منشاء حق و امتیازی شمرده شود. حق و تکلیف بر پایه ای حضور شهروند و صلاحیت و توانایی فنی و علمی وی در سرویس دهی عمومی ارزیابی و مشخص می شود.

اسلاید ۷ :

ارزش های فرهنگی ریشه داری که به تقویت نهادهای دموکراتیک کمک می کند

  • روح عقلانی – انتقادی
  • احترام به قانون.
  • بهره مندی از آزادی های مدنی.
  • درک همه جانبه مفهوم شهروند بودن.

اسلاید ۸ :

نکات کلیدی که درباره رابطه حقوق شهروندی و مدیریت شهری

۱-  حقوق شهری در حقیقت حقوق و قوانین ناظر به زندگی شهری است.

۲   -دامنه و گستره حقوق شهری شامل برنامه ریزی و مدیریت شهری است و طیف وسیع فعالیت های مربوط به شهرسازی، معماری، طراحی، توسعه شهری، اقتصادشهری، سیاست شهری و فرهنگ شهری را تحت پوشش قرار می دهد.

اسلاید ۹ :

۳- قوانین و مقررات شهری مناسب، پویا، عینی و انعطاف پذیر پیامدهای مساعدی برای بهبود زندگی شهری و برنامه ریزی و مدیریت شهری دارند.

۴- ناکارآیی و نامناسب بودن قوانین و مقررات شهری در تمامی زمینه ها، پویایی زندگی شهری و برنامه ریزی و مدیریت شهری را مختل می کند.

۵- وجود حقوق شهری مدون، دقیق و دارای ضمانت اجرای حقوقی قانونی قوی برای ادامه کار مدیریت شهری سودمند است.

اسلاید ۱۰ :

شهر و ویژگی های آن

    در تعریف عام از شهر می توان شهر را زیستگاهی انسانی دانست که به وسیله یک قدرت سیاسی مشخص اداره می شود و تمرکز جمعیتی نسبتا پایداری را در درون خود جای داده و فضاهای ویژه براساس تخصص های حرفه ایی به وجود آورده است.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 16 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد