دانلود فایل پاورپوینت نظریه گشتالت

PowerPoint قابل ویرایش
65 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت نظریه گشتالت توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت نظریه گشتالت قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

تعریف

گشتالت (به آلمانی: Gestalt) نام یک مکتب درروانشناسی و نام گروهی کوچک از روانشناسان آلمانی پیرو این مکتب در قرن بیستم است که نظریات مکس ورتایمر را مبنای کار خود درزمینه بررسی یادگیری قرار دادند. . لغت گشتالت به‌معناى شکل (Form) و شمائل یا صورت (Shape)، و گسترده‌تر آن به معنى شیوه (Ma er) یا حتى جوهر (Esse ce) آمده است. واژه‌هاى مرادف آن در زبان انگلیسى به‌شکل گسترده‌اى استفاده شده است

اسلاید ۲ :

گشتالت بنا به تعریف، عبارت است از یک پدیده نظام‌دار یا یک کل که عناصر آن با آنکه متمایزند به یکدیگر سخت وابسته و مرتبط هستند.
اجزای یک گشتالت خواصی دارند که از قرارگیری آن‌ها در کل ناشی می‌شود و کل نیز خواصی دارد که در هیچ یک از عناصرش یافت نمی‌شود. بنابراین یک گشتالت واحدی متمایز از اجزا و محیط اطرافش است. گشتالت در پدیده‌های فیزیکی، زیستی و در رفتار انسان به صورت‌های مختلف ظاهر می‌شود.

اسلاید ۳ :

نظریه گشتالت

روانشناسان گشتالت معتقد بودند که گرچه تجربه‌های روانشناختی از عناصر حسی ناشی می‌شوند، اما با خود این عناصر تفاوت دارند. روانشناسان گشتالت معتقد بودند که یک ارگانیزم چیزی به تجربه می‌افزاید که در داده‌های حسی وجود نداردو آنها آن چیز را سازمان (orga izatio ) نامیدند و همانطورکه بیان شد گشتالت در آلمانی به معنی سازمان است. طبق نظریه گشتالت ما دنیا را در کل‌های معنی‌دار تجربه می‌کنیم و محرک‌های جداگانه را نمی‌بینیم و کلا هرآنچه می‌بینیم محرک‌های ترکیب یافته در سازمان‌ها(گشتالت‌ها)یی است که برای ما معنی دارند.

اسلاید ۴ :

نهضت فکری مهمی که در اوایل قرن بیستم براساس تفکر گشتالت در روانشناسی پدید آمد به نام مکتب گشتالت معروف شد. اصل عمده اعتقادی در این مکتب آن است که پدیده‌های روانی “کل‌هایی” هستند که قابل تجزیه به عناصر ساده‌تر رفتاری نمی‌باشند، بلکه دارای ساخت پایداری هستند.
براساس باور به کل‌های روانی، کوشش اصلی در روانشناسی گشتالتی عمدتا در جهت وضع قوانین گشتالتی بوده است که میان عملکردهای روانی و ساخت‌های روانی نظام و وحدت بوجود می‌آورند.
مکتب گشتالتی به وجود سلسله مراتبی از ساخت‌های روانی معتقد بوده و بین هر سطح از این سلسله مراتب و هر یک از این ساختارها، با واقعیت جهان خارج، ارتباطی قائل است.

اسلاید ۵ :

طبق این نظریه کل چیزی فراتر از مجموع اجزای آن است. برای مثال مابا گوش فرا دادن به نت‌های مجزای یک ارکستر سمفونی قادر به درک تجربه گوش دادن به خود آن نیستیم ودر حقیقت موسیقی حاصل از ارکستر چیزی فراتر از مجموع نت‌های مختلفی است که توسط نوازندگان مختلف اجرا می‌شود. آهنگ دارای یک کیفیت منحصر به فرد ترکیبی است که بامجموع قسمت‌های آن متفاوت است.

اسلاید ۶ :

بنیانگذاران گشتالت

بنیانگذاران این نهضت مکس ورتایمر (۱۹۴۳-۱۸۸۰) و دو همکار دیگرش به نام‌های ولفگانگ کهلر (۱۹۶۷-۱۸۸۷) و کورت کافکا (۱۹۴۱-۱۸۸۶) بودند و احتمالا این نهضت پس از انتشار مقاله مکس ورتایمر درباره حرکت آشکار در ۱۹۱۲ شکل گرفت

اسلاید ۷ :

تأثیر گذاران بر اندیشه های بنیانگذاران مکتب گشتالت 

اسلاید ۸ :

۱- امانوئل کانت

  کانت معتقد بود که تجارب هوشیار نتیجه ی مناسبات متقابل بین انگیزه های حسی و عملکرد استعدادهای ذهنی است. به عبارت دیگر ذهن کیفیتی اضافی بر تجارب هشیار می افزاید که انگیزه های حسی فاقد آن اند، و تجارب هشیار را نمی توان به انگیزه های حسی مجرد آن تقسیم کرد و کاهش داد. بین ادراک و احساس تفاوت مهمی وجود دارد.

اسلاید ۹ :

– جان استوارت میل

  او معتقد بود که همان طور که در قلمرو شیمی از ترکیب دو عنصر مجزا عنصری با خصوصیاتی کاملاً مجزا به وجود می آید ، در ذهن انسان نیز گاهی این خاصیت ترکیبی به وجود می آید و ایده ها ی مختلف به جای این که روی هم متراکم شوند (فیزیک ذهن) با یکدیگر ترکیب می شوند و ایده جدیدی می سازند که با اجزای سازنده آن ها کاملاً متفاوت است او این خاصیت را شیمی ذهن نامید

اسلاید ۱۰ :

– کریستیان فن ارن فلس

  او معتقد بود که همه ی ادراک های ما دارای کیفیات گشتالت اند (کلیت، تمامیت، انتقال پذیری) اما اجزای آن ها فاقد این خصوصیات  اند. برای مثال فرد خطی را که از اجتماع تعداد نقطه به وجود آمده است تشخیص می دهد نه تک تک نقطه ها را و همچنین آدمی با گوش دادن به یک ملودی نت های سازنده ی آن را به شکل انتزاعی نمی شنود بلکه کلیت ملودی را ادراک می کند.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 65 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد