دانلود فایل پاورپوینت کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات ITIL

PowerPoint قابل ویرایش
140 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات ITIL توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات ITIL قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

مقدمه – فناوری اطلاعات

vفناوری اطلاعات بسیار از علم رایانه وسیع‌تر و پیچیده تر است. این اصطلاح در دهه ۱۹۹۰ جایگزین اصطلاحات پردازش داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات مدیریت شد که در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۶۰ بسیار رایج بودند. فناوری اطلاعات معمولاً به کلیه فناوریهائی اشاره دارد که در پنج حوزه جمع آوری، ذخیره سازی، پردازش، انتقال و نمایش اطلاعات کاربرد دارند.

vدانش فناوری اطلاعات و رایانه با هم فرق می‌کنند، البته در موارد زیادی با هم اشتراک دارند. اگر علم رایانه را مشابه مهندسی مکانیک بگیریم، فناوری اطلاعات مشابه صنعت حمل و نقل است. در صنعت حمل و نقل، خودرو و راه‌آهن و هواپیما و کشتی داریم. همه این‌ها را مهندسان مکانیک طرح می‌کنند. در عین حال در صنعت حمل و نقل مسائل مربوط به مدیریت ناوگان و مدیریت ترافیک و تعیین استراتژی حمل و نقل در سطح شرکت و شهر و کشور مطرح است که ربط مستقیمی به مهندسی مکانیک ندارد اما فناوری اطلاعات و ارتباطاتICT) به فارسی فاوا) مهمترین مقوله در این زمینه‌است. سید حامد خسروانی شریعتی، تعریفی دیگر از فناوری اطلاعات بیان می‌دارد که بیان از فرابخشی بودن این رشته دارد، به گفته ایشان: مهندسی فناوری اطلاعات دانشی ترکیبی از مهندسی نرم افزار، مهندسی صنایع و مارکتینگ می‌باشد که رویکردی تحلیلی، تجاری و باریک بینانه به تکنولوژی‌های نوین اطلاعاتی دارد. ایشان با ایجاد این رویکرد شکاف میان طراحان نرم افزار و تحلیل کنندگان سیستم و بازار هدف را حل کرده‌اند.

اسلاید ۲ :

vپیتر نورتون برنامه نویس و نویسنده مشهور آمریکایی مهندسی فناوری اطلاعات را به این صورت تعریف می کند: مهندسی فناوری اطلاعات بخشی از مهندسی است که به مطالعه و کاربرد داده ها و پردازش آنها، خرید خودکار، ذخیره سازی، مدیریت، کنترل، سوئیچینگ، مبادله، ارسال یا دریافت داده و توسعه و استفاده از سخت افزار، نرم افزار، میان افزار و پروسیجرهای مربوط به این فرایند اختصاص دارد.

vدکتر ریچارد لاهیر استاد دانشگاه استنفورد نیز درباره علمِ مهندسی فناوری اطلاعات می گوید: “مهندسی فناوری اطلاعات عبارت است از جمع آوری, طبقه بندی, سازمان دهی, حفظ امنیت و نشر هرگونه اطلاعات اعم از صوتی, تصویری, متن و … به وسیله ی ابزار کامپیوتر و تکنولوژی های جدید دیگر. مهمترین و محوری ترین دستاورد این فناوری دسترسی سریع به اطلاعات و انجام امور بدون در نظر گرفتن فواصل جغرافیایی و فارغ از محدودیتهای زمانی است.”

vبسیاری مفهوم فناوری اطلاعات را با کامپیوتر و انفورماتیک ادغام می‌کنند، این درحالیست که این‌ها ابزارهای فناوری اطلاعات می‌باشند نه تمامی آنچه که فناوری اطلاعات عرضه می‌کند. سید حامد خسروانی شریعتی در مقاله‌ای در همین زمینه آورده‌است که:” با فرض اینکه فناوری اطلاعات یک سیب باشد، کامپیوتر، شبکه، نرم افزار و دیگر ابزارهای مرتبط با این حوزه همانند دم سیب است که میوه توسط آن تغذیه می‌گردد، حال این خود سیب است که محصول اصلی است و هدف و نتیجه در آن خلاصه می‌گردد. ”

اسلاید ۳ :

عناصر کاملا اصلی

vفناوری اطلاعات متشکل از چهار عنصر اساسی انسان، ساز و کار، ابزار، ساختار است، به طوری که در این فناوری، اطلاعات از طریق زنجیره ارزشی که از بهم پیوستن این عناصر ایجاد می‌شود جریان یافته و پیوسته تعالی و تکامل سازمان را فراراه خود قرار می‌دهد:

qانسان: منابع انسانی، مفاهیم و اندیشه، نوآوری

qسازوکار: قوانین، مقررات و روشها، سازوکارهای بهبود و رشد، سازوکارهای ارزش گذاری و مالی

qابزار: نرم‌افزار، سخت‌افزار، شبکه و ارتباطات

qساختار: سازمانی، فراسازمانی مرتبط، جهانی

اسلاید ۴ :

مقدمه – فناوری اطلاعات محرک سازمان

vسازمان‌ها روز به روز بیشتر بر اهمیت IT ، نه تنها در پشتیبانی بلکه در توانمندسازی عملیات‌های تجاری واقف می‌گردند.بعنوان مثال، دنیایIT خود را مواجه با چالش جدیدی می‌بیند که در آن تجارت الکترونیک محرک سرمایه‌گذاری‌های ارزشمند و مهم IT و شیفت تقاضاهای کیفیت بوده است. بدین معنی که:

üبعنوان فعال‌کنده تحول تجاری مدنظر قرارداده شده و بنابراین یک جزء لاینفک از برنامه تحول تجاری خواهد بود.

üبا توجه به اعتبار، دسترس‌پذیری، ظرفیت و امنیت، تمرکز بیشتری روی کیفیت IT  وجود دارد

üعملکردIT بسیار مشهودتر بوده (مثلاً اینترنت)- قطعی‌ها و نارضایتی‌ها موردبحث هیأت رییسه میباشند

üسازمان‌هایIT خود را درموقعیتی می‌بینند که در آن نه تنها بایستی فناوری تواناسازی تجاری و سرویس‌های ارائه‌دهنده کیفیت موردتقاضای سازمان را تحقق بخشیده بلکه باید آن را نیز مدیریت نمایند.

üIT بایستی شروع به اثبات ارزش برای پول نماید

üIT در تجارت الکترونیک نه تنها فرآیندهای تجاری ابتدایی را پشتیبانی نموده بلکه بخشی از فرآیندهای تجاری ابتدایی نیز می‌باشد.

اسلاید ۵ :

مقدمه – زمینه‌های فناوری اطلاعات

vامروزه معنای اصطلاح «فناوری اطلاعات» بسیار گسترده شده‌است و بسیاری از جنبه‌های محاسباتی و فناوری را دربر می‌گیرد و نسبت به گذشته شناخت این اصطلاح آسان‌تر شده‌است. چتر فناوری اطلاعات تقریباً بزرگ است و بسیاری از زمینه‌ها را پوشش می‌دهد. متخصص فناوری اطلاعات وظایف گوناگونی دارد، از نصب برنامه‌های کاربردی تا طراحی شبکه‌های پیچیده رایانه‌ای و پایگاه داده‌های اطلاعاتی. چند نمونه از زمینه‌های فعالیت متخصصین فناوری اطلاعات می‌تواند موارد زیر باشند .

qمدیریت اطلاعات

qپیاده‌سازی شبکه‌های رایانه‌ای

qمهندسی رایانه

qطراحی سیستم‌های پایگاه داده

qمدیریت سیستم‌های اطلاعاتی

qسیستم‌های اطلاعاتی مدیریت

qمدیریت سیستم‌ها

qامنیت

qمدیریت خدمات فناوری اطلاعات

اسلاید ۶ :

مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM)

vدر سالهای اخیر اهمیت راهبردی فناوری اطلاعات به شدت افزایش یافته و فناوری اطلاعات تبدیل به خط کسب و کار سازمانها شده است. بسیاری از سازمانها از فناوری اطلاعات به عنوان مزیت رقابتی خود نسبت به رقبا بهره برداری می نمایند. در این راستا، لازم است سازمانها به نحو مناسبی در حوزه پشتیبانی، ارائه و مدیریت خدمات و سیستمهای فناوری اطلاعات و ارتباطات سرمایه گذاری نمایند. مدیریت خدمات فناوری اطلاعات ابزاری است که سازمانها را در نیل به این هدف یاری می نماید. این در حالی است که بر اساس تحقیقات انجام شده ، تنها هفده درصد از سازمانها اعتقاد دارند که مدیریت خدمات فناوری اطلاعات

    (IT Service Management)  در سازمانهای آنها از این نقش و جایگاه راهبردی بطور شایسته حمایت میکند.

vبزرگترین چالش شرکت ها و سازمان های سرویس دهنده خدمات فن آوری اطلاعات، صرف کمترین هزینه ممکن و ارائه بهترین کیفیت می باشد . این امر در بخش های مختلف سازمان نمود پیدا می کند که از آن جمله می توان به مواردی چون افزایش بهره وری نیروی انسانی، استفاده بهینه از ظرفیت های موجود و ایجاد امکانات و ظرفیت های جدید منطبق بر نیاز واقعی کسب و کار اشاره نمود. در اختیار داشتن تکنولوژی پیشرفته و نیروی انسانی متخصص به تنهایی کارگشا نبوده و مساله بسیار مهمی بنام روال های مدیریت سرویس مطرح می گردد که در واقع حلقه مرتبط کننده تکنولوژی و افراد می باشد .

اسلاید ۷ :

طبقه بندی خدمات فناوری اطلاعات بر پایه گارتنر

اسلاید ۸ :

اهداف ITSM

vاولین هدف مدیریت سرویس تضمین هم راستایی سرویس‌هایIT با نیازهای کسب و کار می‌باشد.ضروری است تا سرویس‌هایIT از فرآیندهای کسب وکار پشتیبانی نموده و مهم‌تر از آن اینکهIT بایستی بعنوان عاملی برای تغییر درجهت تسهیل دگرسازی سازمان عمل نماید.

     بسیاری از سازمان‌هایی که ازIT بهره می‌گیرند به آن وابسته خواهند بود. درصورتیکه فرآیندهایIT به شیوه مناسبی پیاده‌سازی، مدیریت و پشتیبانی نشده باشند، احتمالاً سازمان بسته به درجه بحرانی بودن سرویسIT برای سازمان، متحمل کاهش غیرقابل قبول ناشی از ساعات مولد،‌ هزینه‌های بالاتر، اتلاف درآمد یا حتی شاید ورشکستگی سازمان خواهد شد.

vتدارک سرویسIT در تمامی سازمان‌ها بایستی منطبق بر تقاضاهای جاری و دائماً درحال تغییر سازمان باشد. هدف، بهبود پیوسته و مقرون به صرفه کیفیت سرویس، هم‌تراز با نیازمندی‌های سازمان می‌باشد.برای نیل به این هدف، بایستی سه زمینه را مدنظر قرار داد:

üافراد دارای مهارت‌های صحیح، آموزش مناسب و فرهنگ صحیح سرویس

üفرآیندهای مؤثر و مدیریت سرویس کارآمد

üزیرساخت مناسبIT برحسب ابزارات و فناوری

vتنها درصورتیکه این سه زمینه با توجه به یک مکانیسم ساخت یافته و هوشیارانه نظم‌بخشی یا هدایت به سوی اهداف منسجم و متمرکز تجاری درنظر گرفته شده باشند،تحقق اهداف را سهولت خواهند بخشید.

اسلاید ۹ :

از اصلاح و بهبود فرآیندهای  ITSM چه سودی عاید سازمان خواهد شد؟

vIT Service Management بایستی تحولی را درکل سازمان بوجود آورده و فرآیندهای تجاری را کارآمدتر و مؤثرتر نماید. همچنین بایستی نگرش و دیدگاه سازمان نسبت به دستیابیIT به این هدف را درک نمود؛ مثلآً کارایی (Efficiency) سازمان،کاهش هزینه درارئه سرویس های  IT، افزایش رضایت مشتری بواسطه IT Services معتبر برای پشتیبانی سرویس‌های بحرانی سازمان. در کلیه شرایط تمامی یا اکثر این موارد وجود خواهند داشت.سازمان‌هایی که کیفیت جاری سرویس‌هایIT مدنظرشان است ، بایستی از پیشرفت‌های بازارIT و سازمان و مفهوم این پیشرفت برای سازمانIT شان آگاهی داشته باشند. درک این روندهای کلی در محتوای سازمان می‌تواند به تعیین روند بهره‌برداری هرچه بهتر ازITIL ، نه تنها درجهت بهبود کیفیت شیوه‌های جاری ITSM، بلکه در راستای هم‌تراز نمودن آن‌ها با تغییرات تقاضای سازمان، کمک کند. 

اسلاید ۱۰ :

۳ نکته کلیدی در اجرای ITSM

vپیاده سازی راهکارهای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات مستلزم ملاحظات ویژه ای است که عدم توجه به آنها ممکن است به شکست کار منجر شود. ممکن است کسی فکر کند شیوه‌ای که تمرکزش بر ارائه سرویس‌های برتر IT به شرکت است، هدفی جز این ندارد که مدیر ارشد و کل دپارتمانIT را حمایت و قرین افتخار کند، اما این طور نیست.

vیان کلیتون، مولف بلاگ “Service Management 101″، ITIL را داروی نیروزای مدیریت سرویس یا به عبارت دیگر، «راه حل سریع» می‌نامد. با اینکه ITIL در جایگاه یک راه‌‌حل قرار داده شده اما در واقع تنها یکی از ابزارهای متعددی است که در اختیار ما می‌باشد. واقعیت این است که هیچ راه حل سریع یا قرص سحرآمیزی برای اجرای ITSM وجود ندارد. مدیریت سرویس IT زمان و انضباط می‌طلبد. سه نکته در رابطه با ITSM وجود دارد که تیم‌های ITSM باید آنها را به خاطر بسپارند (البته نکات بیشتری نیز وجود دارند، اما بیائید با همین ۳ نکته شروع کنیم):

vنکته اول: بیش از توانایی خود کاری به عهده نگیرید.

     اگر شعار شما “۱۲ فرآیند در ۱۲ ماه” است، وقت آن رسیده که در رویکرد خود تجدید نظر کنید. توجه داشته باشید که مدیریت سرویس، علم موشک نیست و نسبتاً ساده است. اما “ساده” را با “آسان” اشتباه نکنید. شما برای تعریف فرآیندهای خود باید کار زیادی انجام دهید، سپس باید آنها را در یک ابزار پیاده کرده و به عنوان محصول عرضه کنید.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 140 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد