دانلود مقاله استیفن هاوکینگ پر آوازه ترین فیزیکدان

word قابل ویرایش
12 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

استیفن هاوکینگ پر آوازه ترین فیزیکدان

استیفن هاوکینگ پر آوازه ترین دانشمند آخرین دهه قرن بیستم است که در دانشگاه کمبریج همان کرسی استادی را در اختیار دارد که دو قرن پیش زمانی به ایساک نیوتن ، کاشف قانون جاذبه تعلق داشت. محافل علمی وی را اینشتین دوم ، لقب داده اند زیرا می کوشد به تئوری معروف ” نسبیت” تکامل بخشد و از تلفیق آن با تئوری های ” کوانتومی” فرمول واحد جدیدی ارائه دهد که توجیه کننده تمامی تحولات جهانی هستی از ذرات ریز اتمی تا کهکشان های عظیم باشد. اینشتین در واپسین سالهای زندگی معتقد بود قانون واحدی می بایست در این زمینه وجود داشته باشد اما برای کشف چیزی که به دنبالش بود مهلتی نیافت.

 

استیفن هاوکینگ در تعمیم آنچه اینشتین یافته بود ، امروز جانشین شایسته ای است. او همه شهرت و اعتبارش را مدیون محاسبات ریاضی پیچیده و بسیار دقیقی است که در مورد blackholes سیاهچاله های آسمانی یا حفره های سیاه انجام داده است. این اجرام فوق العاده متراکم که به علت قدرت جاذبه ء بسیار قوی حتی نور امکان جدایی از سطح آنها را ندارد ، وجودشان بر اساس تئوری نسبیت اینشتین پیش بینی شده بود و به همین جهت هم ” سیاهچاله” نامیده شدند. ردیابی و رویت آنها به وسیله قویترین تلسکوپ ها یا هر وسیله دیگر تاکنون مقدور نبوده است.

 

با وجود این استیفن هاوکینگ با قدرت اندیشه و محاسبات ریاضی بی چون و چرایش – نه تنها وجود سیاهچاله ها را به اثبات رساند و چگونگی شکل گیری و تحول آنها را نشان داد ، بل به نتایج جالبی در ارتباط این اجرام با کیفیت وقوع انفجار بزرگ ” Big Bang” در آغاز پیدایش کیهان ، دست یافت ، و این دستاورد ، در دانش فیزیک اختری کیهان شناسی اهمیت به سزایی دارد و به اعتقاد صاحب نظران ، پایه های اساسی بنای این علوم را در قرن بیست و یکم تشکیل خواهد داد. قبل از آنکه به اهمیت کتاب جدید هاوکینگ درباره سیاهچاله و جهان های نوزاد و اعجاب جهان علوم از این اکتشاف بپردازیم ، بهتر است از زندگی شگفت انگیز او مختصری بیاوریم.

 

استیفن در ۸ ژانویه ۱۹۴۲( ۶۲ سال پیش) در شهر دانشگاهی اکسفورد انگلستان زاده شد ودوران کودکی و تحصیلات اولیه اش را در همین شهر گذراند. از همان سالها به علوم ریاضی علاقه خاص داشت و رویای ” دانشمند شدن!” را در سر می پروراند. اما در مدرسه به شاگردی خود سر و بدخط معروف بود. او هرگز خود را در محدوده کتاب های درسی مقید نمی کرد بلکه با مطالعات آزاد ، سطح معلوماتش را از کلاس بالاترمی برد. سعی داشت در کتاب های درسی

اشتباهاتی گیر بیاورد و به دنبال آن با معلمان به جروبحث بپردازد و مولفان این نوع کتاب ها را به سخره بگیرد. پدرو مادرش از قشر میانه حالی بودند. با یک زندگی ساده ، در خانه ای شلوغ و قدیمی ساز ، اما مملو از کتاب و این اشتیاق به مطالعه را در فرزندان خانواده تقویت می کرد.

پدرش فرانک ، پزشک متخصص در بیماری های مناطق گرمسیری و کثیرالسفر بود ، و بیش از نیمی از سال را در سفرهای پژوهشی در کشورهای آفریقایی می گذارند. و این غیبت های پدر نوعی استقلال عمل و اتکای به نفس در بچه ها ایجاد می کرد.

استیفن در ۱۷ سالگی تحصیلات عالی را در رشته طبیعی آغاز کرد و از همان زمان به فیزیک اختری و کیهان شناسی عشق می ورزید و در خود کنجکاوی شدیدی می یافت که به راز و رمز اختران و آغاز و انجام کیهان پی ببرد. دهه ۶۰ قرن بیستم عصر طلایی کشف فضا ، پرتاب اولین ماهواره به سرنشینی ” یوری

گاگارین” ، سفر هیجان انگیز فضانوردان به کره ماه بود و بازتاب این وقایع در رسانه ها ، جوانان را مجذوب می کرد. به علاوه استیفن که از کودکی عاشق رمان های علمی تخیلی بود با مطالعه آنها ، به اندوخته های علمی و فیزیکی و نجومی خود می افزود او دوره ۳ ساله دانشگاه را با موفقیت به پایان رساند و خود را برای کسب دکترا در رشته کیهان شناسی آماده می کرد.

 

بدبختانه ، به دنبال احساس ناراحتی هایی در عضلات دست و پا ، استیفن در ژانویه ۱۹۶۳ یعنی در آغاز ۲۱سالگی مجبور به مراجعه به بیمارستان شد و آزمایش هایی که روی او انجام گرفت ، علائم بیماری بسیار نادر ودرمان ناپذیری را نشان داد. بیماری او ALS نام دارد که بخشی از نخاع و سیستم عصبی اش را مورد حمله قرار داد و به تدریج اعصاب حرکتی بدنش را از بین برد و با تضعیف ماهیچه ها ، فلج عمومی در او ایجاد کرد و به مرور توانایی هر گونه حرکتی را از وی سلب نمود. این بیماری بی درمان ، گرفتاران را طی ۲ یا ۳ سالگی از بین می برد. این چیزی بود که پزشکان می گفتند.

 

نومیدی و اندوه عمیقی که بر استیفن مستولی شد در وصف نمی گنجد. او باید تحصیلات دکترا ، ” دانشمند شدن !” را فراموش می کرد. او باید خود را برای مرگ آماده می ساخت . هیچ کاری از او بر نمی آمد مگر پناه بردن به اتاقی در دانشگاه ، تنها و مغموم به تفکر نشستن و اندیشیدن تا … خودش می گوید: ” آن شب دچار کابوسی شدم ؛ در خواب دیدم محکوم به اعدام شده ام و مرا برای اجرای حکم می برند. در عالم خواب می اندیشیدم که چقدر به زندگی و زنده

بودن احتیاج دارم … بعد از بیداری به یاد آوردم در بیمارستان با یک جوان مبتلا به سرطان خون ، هم اتاق بودم و اواز فرط درد چقدر فریادی می کشید. با خود گفتم ؛ اگر به بیماری لاعلاجی مبتلایم ، لااقل درد ندارم و تازه از کجا معلوم که پیش بینی پزشکان درست از کار در آید و شاید از همان نوع اشتباهات کتابهای درسی باشد!..”

آنچه به او قوت قلب و اعتماد به نفس برای مبارزه با نومیدی و بدبینی می داد ، آشنایی با ” جین وایلد” بود. دختری که بعدها همسرش شد و نقش فرشته نگهبان استیفن را به عهده گرفت. جین که اعتقادات مذهبی عمیقی داشت ، معتقد بود: ” در هر فاجعه ای بذرهایی از امید وجود دارد که با استقامت و قدرت روحی می تواند رشد کند و باور شود. باید به خداوند توکل داشت و از ناکامی ها باید خیزگاه هایی برای کامیابی ها ساخت …”

” جین” دانشجوی دانشگاه لندن بود اما تحت تاثیرهوش فوق العاده و شخصیت ممتاز ” استیفن” چنان مجذوبش شد که هر هفته به سراغش میرفت و ساعتی را ضمن روحیه سازی ، امید و خوش بینی را در او تزریق می کرد. چندی بعد رسماً نامزد شدند و استیفن تحصیلات دانشگاهی اش را از سر گرفت . چون برای ازدواج با ” جین” می بایست هر چه زودتر دکترای خود را بگیرد و کار مناسبی دست و پا کند.

 

اخذ درجه دکترا ، دو سال طول کشید در طول این دو سال بیماری ALS در عضلاتش در حال پیشرفت بود. ابتدا به کمک یک عصا و بعد با دو عصا راه می رفت. او در سال ۱۹۶۵ با” جین” ازدواج کرد و آن چنان غرق در امید و شادی بود که اصولاً به گفته های پزشکان ومرگ قریب الوقوعش نمی اندیشید.

پروفسور استیفن هاوکینگ ، در ژانویه امسال ۶۲ ساله شد و به قولی بیش از یک ربع قرن ، قاچاقی زیسته است ! او از اواخر دهه ء ۶۰ برای نقل مکان از صندلی چرخدار استفاده می کند و قدرت تحرک از همه اجزای بدنش بجز دو انگشت دست چپش ، سلب شده است. او از سال ۱۹۸۵ قدرت تکلمش را از دست داده است. در آن هنگام بعد از یک سفر به دور دنیا مجبور بود مدتی در سوئیس ( ژنو . مرکز پژوهشهای هسته ای اروپا) اقامت کند و در جلسات مشاوره با

دانشمندان فیزیک شرکت نماید. شبی که ” استیفن” تا دیر هنگام مشغول کارهای تحقیقی بود ، ناگهان راه نفس کشیدنش گرفت و صورتش کبود شد. وی را بی درنگ به بیمارستانی رساندند و تحت معالجات اضطراری قرار دادند. معمولا ً بیماران ALS نسبت به ذات الریه حساسیت شدیدی دارند و در صورت ابتلا، مرگشان حتمی است و استیفن به ذات الریه مبتلا شده بود ضمن تماس با همسر وی و جلب موافقت اوعمل جراحی روی لوله تنفسی ” استیفن” انجام گرفت و متاسفانه با قطع شدن تارهای صوتی اش از تکلم برای همیشه باز ماند.

 

اما زنده ماند و کار تکلم را به کامپیوتر سخن گویی سپرد که یکی از اساتید امریکایی متخصص کامپیوتر به استیفن اهدا کرده است یک برنامه ریزی شامل ۳۰۰۰ کلمه ، کار تکلم را برای پروفسور هاوکینگ از کامپیوتر سخن گو انجام می دهد. جواب سوال خود را که معمولاً مختصر است به وسیله فشار دو انگشت او بر کامپیوتر اختصاصی خواهید شنید. ویلچر( صندلی چرخدار ) استیفین ، که به وسیله آن رفت و آمد می کند از پیشرفته ترین پدیده های تکنولوژی است و با نیروی الکتریکی حرکت می کند. او اتکای زیادی به ویلچر خود دارد، چون علاوه بر حرکت با آن ، وسیله ابزار احساساتش نیز محسوب می شود.

 

یکی از شگفتی های این آدم رنجور و نحیف که علی القاعده باید موجودی تلخ و غمزده و منزوی باشد ، شوخ طبعی و شیطنت های کودکانه اوست که بخصوص از برق نگاه هوشمندانه و رندانه اش هویداست. اگر چه چهره بی حرکتش فاقد هر گونه واکنش احساسی و عاطفی است اما چشمان گویای او همه احساسات انسانی اش را منعکس می کند.

این انسان عجیب به هیچ قسم خود را منزوی نکرده است ، به پارک می رود ، در رستوران غذا می خورد ، در انجمن های دانشجویی شرکت می کند. سربه سر شاگردانش می گذارد. شیوه شیطنت آمیزش آن است که هنگام پاسخ گویی عمداً زمان را طولانی می کند و در حالیکه پرسش کنندگان برای شنیدن پاسخ شان جان به لب می آورند، کامپیوتر سخنگو فقط یک کلمه می گوید” بله” یا ” نه” !؟

این انسان فاقد تحرک ، عاشق جنب و جوش و گشت و سیاحت است و تاکنون ۲ بار به سفر دور دنیا رفته و حتی از چین و دیوار باستانی آن دیدن کرده است.

در صدها کنفرانس و سمینار علمی شرکت کرده و به ایراد سخنرانی پرداخته است. فراموش نکنیم سخنرانی های او قبلا روی نوار ضبط و در روز کنفرانس پخش می شود ( منشی های او قبلا مطالب استاد را که با دو انگشت تایپ کرده است ثبت و در نواری با صدای یکی از همکارانش ضبط و آماده پخش می کنند)

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 12 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد