whatsapp call admin

دانلود مقاله تاریخچه فرش یزد

word قابل ویرایش
9 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

تاریخچه فرش یزد
یزد در حاشیه جنوبی دشت کویر واقع شده و کوههای متعددی اطراف آن را فرا گرفته اند. آب و هوای آن خشک و باران سالیانه اش اندک است. شاید یکی از علل رواج قالیبافی در آن منطقه، شرایط خاص آب و هوایی باشد. از قدیم الایام مردم ساکن در آن ناحیه، علاقمندی خود را به صنایع دستی و بویژه قالیبافی نشان داده اند

جوزافاباربارو جهانگرد ونیزی که در عهد اوزون حسن به ایران سفر کرده درباره یزد چنین می نوسید
… مردم همه به نساجی و بافتن پارچه های گوناگون ابریشمین مشغول اند و … یزدیان با کار و کوشش خود مقدار زیادی از این پارچه ها را به هند، ایران، جغتای، چین و ماچین، بخشی از ختا، روسیه و ترکستان صادر می کنند… پارچه بافی که نوع دستی آن را شعربافی می نامند از دیر باز در این منطقه و بین بیشتر خانواده ها رواج داشته و بافتن قالی نیز طی یک قرن گذشته به صورت همگانی متداول گردیده است. به گونه ای که ذکر گردید صنایع دستی بویژه پارچه بافی و قالیبافی از اشتغالات عمده اهالی یزد است

از قدیم الایام مردم ساکن دراین ناحیه، علاقمندی خود را به صنایع دستی و بویژه قالیبافی نشان داده اند.
“جوزافاباربارو” جهانگرد ونیزی که در عهد “اوزون حسن” به ایران سفر کرده درباره یزد چنین گفته است که “مردم همه به نساجی و بافتن پارچه های گوناگون ابریشمیی مشغول اند و محصولات خود را به هند، ایران، جغتای، چین و ماچین، روسیه و ترکستان صادر می کنند.
بافتن قالی نیز طی یک قرن گذشته به صورت همگانی در یزد متداول شده است بطوری که قالیبافی از اشتغالات عمده اهالی یزد است و به گفته مسوولان سازمان بازرگانی این استان حداقل ۲۰ درصد از اشتغال استان را به خود اختصاص داده است.

ساختار قالی یزد که عموماً با دار عمودی و گره نامتقارن فارسی و دو پوده تولید می شود.
در گذشته فرش یزد با طرح و نقش هراتی و چهار خانه بافته می شد اما پس از ورود طرح های فرش کرمان، تنوع بیشتری یافت و اینک طرح ها از اصفهان و کرمان و کاشان اقتباس می شود ، تأثیر پذیری قالی یزد از قالی های کرمان بخصوص از زمانی که از نقشه استفاده می شود بیشتر احساس می شود با همه اینها در قالی یزد، نقش گل ها با تزئینات هندسی و نیز نقش ترنج و طرح های باغی متداول تر است ومسوولان حوزه فرش معتقدند که به دلیل قیمت مناسب و ضخامت بیشتر نسبت به سایر فرش های دستباف ایرانی ، بیشترین طرفدار را در میان ایرانیان دارد.

اگر چه قالی یزد عموماً از رنگ بندی تیره تری برخوردار است با اینحال با ایجاد کارگاه های متمرکز در این استان در چند سال اخیر شاهد تغییر رنگ بندی و طرح در فرش های یزدی هستیم و بنظر می رسد تولید کنندگان این استان بیش ازگذشته به فکر سلیقه یابی و بازاریابی در بازارهای جهانی هستند.
به گزارش خبرنگار اعزامی “شابا” به استان یزد، رییس اداره بازرگانی استان یزد معتقداست هم اکنون صادرات فرش در استان یزد رشد چشم گیری داشته است.
“مهراب اسکندری” در این باره گفت: صادارت فرش از این استان به سایر نقاط جهان در سه سال و نیم گذشته رونق بیشتری گرفته است.

اسکندری اظهار داشت: ‌ بطوری که بالغ بر سه میلیون دلار صادرات به کشورهای آلمان، عربستان، پاناما، اتریش، کویت وهند از طریق گمرک استان یزد ثبت شده است.
رییس اداره بازرگانی استان یزد قیمت متوسط فرش استان یزد را در حال حاضر به ازای هر مترمربع دو میلیون ریال اعلام کرد.

وی در ادامه به اقدامات سازمان بازرگانی استان درجهت ارتقاء جایگاه فرش اشاره کرد و گفت: آموزش ، هماهنگی و نظارت بر تولید ، ارتقای رفاه و منزلت شاغلان در صنعت فرش و حمایت از حقوق آنان ، اجرای بیمه بافندگان قالی در قالب تفاهم نامه با سازمان تامین اجتماعی ، بیمه درمانی کارگاه های متمرکز ، تجلیل از عوامل موثر در تولید فرش در غالب برگزاری جشنواره از جمله اقدامات این سازمان به شمار می رود.

اسکندری افزود:‌ بسترسازی و تشویق به منظور ایجاد و توسعه کارگاه های قالیبافی، نظم بخشی به فعالان حوزه فرش با تشکیل اتحادیه فروشندگان ، تشکیل اتحادیه بافندگان ، اصلاح ساختار تعاونی تولید کنندگان، صدور کارت شناسایی قالیبافان از جمله اقدامات اداره بازرگانی استان یزد بوده است.

وی تبلیغات و بازاریابی ، برگزاری نمایشگاه های فرش و مشارکت دادن فعالان در این رابطه در نمایشگاه های داخلی و خارجی ، شناسایی سلیقه مشتریان و نیاز سنجی بازارهای جهانی ، اطلاع رسانی به منظور رسیدن به اهداف مذکور از طرق مختلف را از دیگر برنامه های این سازمان عنوان کرد.

رییس اداره بازرگانی استان یزد با بیان اینکه هم اکنون ۷۰ هزار بافنده بالقوه در این استان وجود دارد، اظهار داشت: ‌۴۲ هزار بافنده بالفعل در حال حاضر مشغول به کار هستند و ۲۰ هزار بافنده روستایی در قالب ۱۳ تعاونی روستایی در عرصه فرش فعالیت می کنند.

وی در تشریح اقدامات سازمان بازرگانی استان یزد در جهت بسط و توسعه تولید فرش نیز گفت: صدور ۲۳ مورد مجوز طراحی فرش با ظرفیت اسمی ۱۴ هزار و۴۵۰ ورق ، صدور معرفی نامه جهت دریافت دو میلیارد و ۲۷۰میلیون ریال تسهیلات جهت ایجاد کارگاه طراحی ، صدور ۳۱ مورد مجوز تاسیس کارگاه تولید فرش با ظرفیت اسمی ۱۰ هزار و ۶۵۰ مترمربع و دریافت سه میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال ، صدور ۳۲ مورد مجوز مجتمع متمرکز با ظرفیت اسمی ۲۶ هزار و ۳۱۶ مترمربع و دریافت تسهیلات شش میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این بخش برشمرد.

اسکندری صدور ۱۹ مورد مجوز تاسیس کارگاه غیر متمرکز با ظرفیت اسمی ۱۹ هزار و ۶۵۰ متر مربع و دریافت تسهیلات یک میلیارد و ۹۱۰ میلیون ریالی، صدور پنج فقره پروانه بهره بردای با ظرفیت دو هزار و ۵۰۰ مترمربع، صدور ۲۴ هزار و ۷۳۰ فقره کارت شناسایی جهت بافندگان خانگی ، معرفی چهار هزار و ۴۸ بافنده جهت بهره مندی از خدمات بازنشستگی و از کارافتادگی و تشکیل ۹ اتحادیه صنف فرش دستباف در استان را از دیگر اقدامات وزارت بازرگانی در این استان اعلام کرد.
وی همچنین به برگزاری ۱۳۷ دوره آموزشی معادل ۲۲۸ هزار و ۶۷۲ نفرساعت آموزش فرش در سطح بندی های مختلف اشاره کرد و تشکیل جلسات میز فرش استان را از دیگر تلاش های سازمان بازرگانی استان یزد عنوان کرد.

به گفته اسکندری،تاکنون هشت هزار و ۳۴۷ بافنده خانگی نیز جهت دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی شده و ۹ میلیون و ۳۸۲ هزار و ۴۰۰ ریال تسهیلات دریافت کردند.
“محمد حسن میرجلیلی” مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف استان یزد نیز با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰ شرکت تعاونی فرش دستباف از ۱۰ شهرستان استان یزد تحت پوشش این اتحادیه هستند ، اظهار داشت: هم اکنون تعداد سهامدارانی که عضو اتحادیه هستند حدود ۱۵ هزار نفر است واین اتحادیه ۲۰ هزار بافنده را تحت پوشش قرار می دهد.

میرجلیلی تولیدات تعاونی های خود را بطور متوسط بالغ بر ۴۰ هزار متر مربع در سال عنوان کرد و گفت: میزان تولیدات امسال نیز به مانند سال گذشته بوده است.
وی گفت: بیشتر صادرات اعضای این اتحادیه بطور غیر مستقیم و از تهران صورت می گیرد اما تغییر رویه در این خصوص دیده می شود و تمایل به صادرات از گمرک استان یزد نیز افزایش یافته است.
میرجلیلی بیشترین خریداران فرش یزد را استان های اصفهان، تهران، اراک و فارس عنوان کرد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی فرش دستباف استان یزد همچنین به طرح و نقش فرش های این استان نیز اشاره کرد و گفت: پیشتر سبک های فرش های یزد برگرفته از سبک کاشان بود اما در دهه اخیر طرح های بسیار جالب و زیبایی به سبک تبریز و اصفهان در حال تهیه است.
وی گفت: این اتحادیه با عضو گرفتن از میان بافندگانی که در خانه ها به کار بافت فرش مشغول هستند مواد اولیه مرغوب و با کیفیت را در اختیار آنان قرار می دهد.
“علی محمد دهقان” کارشناس فرش نیز گفت: در استان یزد حرکت های جدیدی در جهت آموزش بافندگان و طراحان فرش به راه افتاده است.

وی افزود:‌ هم اکنون سه مرکز آموزشی در رده های کاردانی، کارشناسی و بالاتر در این استان وجود دارد.
دهقان گفت: بطور متوسط سالانه بیش از ۲۰۰ دانشجو در رشته های فرش در استان فارغ التحصیل می شوند.
وی گفت: در حوزه های مختلف همچون طرح و نقش ، بازاریابی و سلیقه یابی بیشتر امور تئوریک مورد مطالعه قرار می گیرد و هر از چند گاهی از استادان برجسته برای حضور در نشست های علمی در دانشگاه های یزد دعوت به عمل می آید.

“حسین نصیریانی” یکی از تولید کنندگان فرش دستباف در استان یزد نیز در باره تحولات حوزه فرش در این استان گفت: در این استان از نظر تامین مواد اولیه و رنگ پیشرفت های خوبی حاصل شده است.
وی افزود‌: از این طریق کیفیت مواد نیز افزایش یافته است و تنوع رنگ فرش یزد روز به روز در حال افزایش است.
نصیریانی اظهار داشت: اقدامات دولت همچون جوایز صادراتی و بازگشت ۱۰۰ درصدی ارز به صادر کنندگان از جمله اقداماتی بوده که در این استان به افزایش میزان صادرات و بهبود کیفیت فرش کمک کرده است.

وی مهمترین خواسته تولید کنندگان این استان را اطلاع رسانی دولت در خصوص تقاضای بازار جهانی دانست و گفت: هرچه اطلاعات بیشتری در خصوص آخرین تقاضاها در جهان به تولیدکنندگان در کوتاه ترین زمان ممکن ارایه شود به طور قطع در صادرات فرش با افزایش بیشتری مواجه خواهیم شد.

“محمد گلکاریه” دیگر تولید کنننده فرش دستباف و رییس اتحادیه بافندگان فرش دستباف یزد نیز با بیان اینکه از ۲۰ هزار بافنده حدود چهار هزار نفر در مرکز استان عضو این اتحادیه هستند، اظهار داشت: بیش از ۸۰ درصد از بافندگان اتحادیه تولید کننده هستند و از طریق ما به وزارت بازرگانی معرفی می شوند و می توانند از تسهیلات دولتی استفاده کنند.
ساختار
در قالی یزد که عموماً با دار عمودی و گره نامتقارن فارسی و دو پوده تولید می گردد تار از پنبه و پود نیز از پنبه یا پشم است
پرز: کیفیت پشم که عموماً از بازار اصفهان و تهران فراهم می گردد متفاوت است و معمولاً نیمه بلند چیده می شود. برخی قالیهای پرز نخی مصرف خانگی دارند. و گاهاً از پشم براق و کمی نرم و کم دوام نیز استفاده می شود که قالیهای حاصله کیفیت چندانی ندارند

گره: همچنان که پیشتر اشاره شد گره قالی یزد از نوع فارسی باف بوده و تقریباً ظریف تولید می گردد.با رجشمارپنجاه
طرح های رایج
در گذشته فرش یزد با طرح و نقش هراتی و چهار خانه بافته می شد اما پس از ورود طرحهای فرش کرمان، تنوع بیشتری یافت و اینک طرحها از اصفهان و کرمان و کاشان اقتباسمی گردد تأثیر پذیری قالی یزد از قالیهای کرمان بخصوص از زمانی که از نقشه استفاده می شود بیشتر محسوس است

. با همه اینها در قالی یزد، نقش گلها با تزئینات هندسی و نیز نقش ترنج و طرحهای باغی متداول ترند

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 9 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد