دانلود مقاله تجارت الکترونیک

word قابل ویرایش
44 صفحه
9700 تومان
97,000 ریال – خرید و دانلود

مقدمه
فناوری تجارت الکترونیکی با سرعت سرسام آوری در حال تغییر و پیشرفت است و اقتصاد جدید بسرعت جایگزین اقتصاد فعلی می شود.
هدف از تجارت الکترونیکی دستیابی به کالا با سرعت بیشتر، قیمت ارزانتر و کیفیت برتر است. مردم در قرن ۲۱ با یک تغییر اساسی در فرهنگ مصرف مواجه خواهند شد همچنانکه مراکز بزرگ خرید در دهه های ۷۰ و ۸۰ انقلابی را ایجاد کردند، تجارت الکترونیکی نیز باعث بوجود آمدن یک انقلاب دیگر خواهد شد.

درک صحیح از تکنولوژی می تواند کلید ورود به بازار تجارت الکترونیکی شود. مهمترین نکته در امر مدیریت منابع این است که افراد رده بالای سازمان تجارت الکترونیکی را درک کنند . این درک صحیح شما را قادر به حفظ پول خود کرده و دردسرهایتان را کاهش می دهد.
در این تحقیق مفهوم تجارت الکترونیکی و عاملی که منجر به انقلاب تجارت الکترونیکی می شود تشریح خواهد شد . بررسی امکاناتی که باعث پیوستن شرکت شما به بازار جهانی الکترونیکی می شود و همچنین نحوه انتشار سهام و نحوه سرمایه گذاری و روشهای تأسیس شرکت مجازی، قوانین جنگل تجارت الکترونیکی و معرفی مین های آن و نحوه دوری از آنها به تفضیل بحث می شود امید است این بتواند در معرفی و شناخت تجارت الکترونیکی و همچنین نحوه ورود و فعالیت در بازار تجارت الکترونیکی قدم مثبتی بردارد.

لازم است از زحمات خانمها لی لی رضازاده، سمیه فتحعلیخانی و مهسا مهبد که مرا در این امر یاری نمودند تشکر نمایم.

تجارت الکترونیکی چیست؟
در بخش اول ما به تشریح مفهوم تجارت الکترونیکی و عاملی که منجر به انقلاب تجارت الکترونیکی می شود می پردازیم. ما به تجزیه و تحلیل عواملی که مشارکت اینترنتی را به میزان قابل توجهی افزایش داده (و بازار عرضه و تقاضا را به حالت موازنه رسانده است)
می پردازیم و امکاناتی را که جهت پیوستن شرکت شما به بازار جهانی تجارت الکترونیکی از طریق اینترنت وجود دارد فرا روی شما قرار

می دهیم.
ما مروری داریم بر اینکه تجارت الکترونیکی چیست و کدام
بخش های آن وابسته به اینترنت می باشد. هر چند تجارت الکترونیکی بسیار فراتر از اینترنت است که ما آن را توضیح خواهیم داد. همچنین در این بخش شما در می یابید که یک شرکت مجازی چیست (البته اگر از قبل ندانید!) و شما چگونه قادر به تأسیس آن و یا تبدیل شرکت فعلی خود به یک شرکت مجازی هستید. ما در مورد مفهوم «ابربرنامه» و نقش آن در تجارت نوین الکترونیکی . شما و دامهایی که در دنیای «ابربرنامه» بر سر راه شما قرار دارد نیز بحث خواهیم کرد.
ودر آخرین بخش، شما را با بعضی از قانون های جنگل تجارت الکترونیکی و همچنین با برخی از مین های زمینی و نحوه اجتناب از آنها آشنا می کنیم.

 

چه عاملی باعث انقلاب تجارت الکترونیکی می شود؟
دسترسی جهانی
منافع سرشاری که اینترنت فراهم می آورد تنها به خاطر توانایی آن جهت برقراری ارتباط جهانی نیست. اینترنت سود سرشاری عاید
می کند(همان انبوه هواداران) به خاطر طبیعت و سرشت جهانی ای که دارد، کشورها و دولت ها، تجار و مردمسراسر جهان در دامی افتاده اند که قبلا در انحصار آمریکایی ها بود. اینترنت کوچک گذشته به شبکه ای جهانی تبدیل شده که قادر است با بیش از ۱۰۰ میلیون نفر ارتباط برقرار کند و این دسترسی جهانی باعث شده است که اینترنت نه تنها به عنوان یک سرویس دهنده سودمند بلکه پیش از هر چیز به عنوان یک ابزار اطلاعات دهنده بسیار ارزشمند مطرح می شود.

امروزه هر کسی تقریباً در هر کشوری می تواند از این فرآیند جهانی ارتباطی جهت دلایل شخصی یا شغلی سود ببرد . این توانایی جهت برقراری ارتباط درست و آنی که توسط پیک های خدماتی جهانی که جهت ارسال محصولات در دسترس هستند تکمیل شده است به تحقق مفهوم یک شرکت جهانی بودن کمک بسیاری کرده است. در حقیقت هر شرکتی که در اینترنت باشد یک

شرکت جهانی است. رشد روزافزون فناوری در سطح جهان به این معناست که بایستی مرزهای جغرافیایی تجارت از بین برود تا قادر به همپایی با رشد نامحدود اقتصادی ناشی از اینترنت باشد. توانایی موجود جهت تبدیل شغلمان به یک شغل جهانی توسط فناوری روز بدین معناست که تمام دنیا بایستی جهت بقا و رقابت در عرصه جهانی رشد روزافزون فناوری را بپذیرد و از آن استقبال کند.

شرکای جهانی:
امتیازدیگری که فرآیند جهانی شدن به دست می دهد امکان شریک شدن دو شغل در دو نقطه مختلف دنیاست و این امتیازی است برای سازمان هایی که اکنون می توانند مستقیما با کمپانی های کارپرداز سراسر دنیا تماس بگیرند و مایحتاج خود را با قیمت کمتر و مسیر بهتری دریافت نمایند . به عنوان مثال یک تولید کننده پوشاک قادر است مستقیما به جای تماس با توزیع کننده با تولید کننده اصلی تماس بگیرد و هزینه کمتری بپردازد. شرکت هایی که به روش های سابق خود ادامه می دهند ناگریز از پرداخت هزینه بیشتر نسبت به همکاران خود که از تکنولوژی روز بهره می برند

هستند. امتیاز مالکیت انحصاری نیز در هجوم محصولاتی مشابه اصل رنگ می بازد. به ثبت رساندن یک محصول اگر چه ممکن است معیار اصل بودن آنباشد. اما بقا ان را تضمین نمی کند. فرصت ها و راهکارها پایان ناپذیر به نظر می رسند. خرید و فروش بین المللی توزیع در سطح جهان، شریک شدن برون مرزی و تولیدات عرضه شده در اینترنت تنها برخی از فرصت های به دست آمده از راه تجارت الکترونیکی است. توانایی تجار الکترونیکی جهت برقراری ارتباط مستقیم با دفاترشان در

سنگاپور، لندن و سانفرانسیسکو به طور همزمان و به راه های گوناگون اختیار و فرصتی است که در دسترس شرکت های سنتی نیست. این امتیازها شامل مدیریت جزیی کم هزینه تر ، مخارج پایین تر مسافرتی و تشریک مساعی بسیار سریع تر در اجرای فرامین صادره از مرکز است.

صرف هزینه کمتر در معاملات
تجارت الکترونیکی این فرصت را در اختیار سازمان های مدرن قرار می دهد که با ایجاد ساختار هایی هزینه سنتی معاملات خود را برای هر آنچه که ممکن است در صدد فروش آن باشند تقلیل دهند . اگر چه هر نوع اطلاعی از طریق الکترونیکی قابل ارسال نیست اما برخی از مشاغل مایلند که حتی با تحمل این قیود با سود جستن از برنامه های آماده به کار (Online) عملیات روزانه کاری خود را بهبود بخشند. کاستن از هزینه های تجاری تنها یکی از امتیازات متنوع تکنولوژی است، از

وظایف ساده ای مانند پذیرش سفارشات مستقیم گرفته تا وظایف پیچیده ای مانند تقبل پیشرفته کردن تمامی نهادهای یک سازمان بزرگ چندملیتی از طریق زنجیره کارگزارانش. کامپیوتر ها مشاغل را قادر می سازند که مراحل اجرایی را بسیار سریع تر از عامل انسانی به انجام برسانند. این معنا قابل تعمیم به مواردی که از کامپیوتر هم کار چندانی ساخته نیست می باشد از قبیل توسعه ، خرید و فروش و مدیریت . استفاده از کامپیوتر در این زمینه ها هم باعث تقلیل چشمگیر هزینه های سنتی از طریق کاستن از هزینه های محلی یا مخارج تک تک معاملات می شود.
اینترنت هم چنین این را در اختیار شرکت ها و اشخاص قرار میدهد که نحوه اداره شغل خود را کاملا عوض کنند و به آنها اجازه می دهد که اطلاعات و برنامه ها را Online کرده و با گستره وسیعی از شرکا در ارتباط بوده و ارزش و اعتبار و کارکرد شرکتشان را بالا ببرند. به آن ها این

موقعیت را می دهد که مجمع با ارزشی بوجود بیاورند که عضویت در آن بسیار گرانبها باشد. اندازه انجمن عامل بالقوه ای است جهت جلب تبلیغات، ارتباط با سایت های خرید و فروش Online به جای حق العمل کاری یا ایجاد حلقه های ارتباطی مستقیم با سایر وب سایت ها به جای پرداخت های جزئی یا رد و بدل کردن ترافیک البته تجارت نمونه و هدف نهایی از آن این است که با ارائه برنامه های جدید صدر شبکه قرار گرفته و به موقعیت ایجاداستانداردهای تکنولوژی برسند.

منافع حاصل از تجارت الکترونیکی
منافع مرتب بر مجهز نمودن شرکت به ابزارهای جدید و یا ایجاد یک شرکت جدید شگفت انگیز می باشد، این منافع شامل موارد زیر است:
دستیابی به یک بازار سریعا رشد یابنده که جمعیتی بیش از ۱۰۰ میلیون نفر را در بر دارد.
وضعیت کنونی تکنولوژی که شما را قادر می سازد به شیوه های جدید پیغامهایتان را مبادله نمایید و یا به تصورات خود تحقق بخشید.
برقراری ارتباطات آنی با هر نقطه از دنیا بدون تقبل هزینه
تماس های راه دور.
امکان بالقوه و عظیم ارتباط با کاربران در خانه هایشان و انجام معاملات دو جانبه بدون پرداخت هیچ نوع هزینه ای.
کمپانی های پیشتاز انقلاب تجارت الکترونیکی صرفنظر از نوع فعالیتشان و صنعتی که عرضه میکنند در هزاره جدید موفق خواهند بود و سهامداران آنها نیز پاداش فراوانی دریافت خواهند کرد. البته تنها تکلیفی که پیش رو دارید این نیست که کامپیوترهای خودتان را در حد سریع ترین نوع عرضه شده آن ارتقاء دهید بلکه مسئله اصلی اخذ یک سری تصمیمات حیاتی می باشد که ممکن است سازمان شما را موفق و یا ورشکسته کند. نکته مشخص و بارز این است که صبر کردن و به Tesco Direct یا Amazon اجازه قبضه بازار را دادن اندیشه معقول و منطقی ای نیست. پس یا بدوید و با عوض کردن محل کمپانی خودتان پنهان شوید و یا شمشیر مجازی خود را از نیام بیرون بکشید و به جنگ رقبای الکترونیکی خود بروید.

 

آخرین حد پیشرفت تسخیر آسمان هاست: ارزش گذاری بازار اینترنت
چگونه به روش اینترنت پول به دست بیاوریم
فرض کنید شما وب سایتی را به وجود بیاورید و پس از پیشرفت آن در اینترنت شروع به ایجاد ترافیک کنید. تیراژ روزنامه را به یاد دارید؟ خوب به طور کلی یک سایت ساده متصل به اینترنت در اولین ماه های شروع فعالیتش اغلب هزار ها بازدید کننده خواهد داشت. حال تصورش را بکنید که درآمد حاصله از پخش آگهی برای سطح ترافیکی میلیونی چه میزان خواهد بود. آمازون ماهیانه ۱۲ میلیون بازدید کننده یا hits دارد و یاهو (yahoo) ، ۶۵ میلیون . این فرصت مغتنمی برای شرکتی است که می خواهد آگهی او را پخش کنند. در عین حال

هزینه ای که آمازون برای تولید و پخش آگهی می کند در مقایسه با تولید یک روزنامه کدام یک را برای سرمایه گذاری انتخاب می کردید و چه ارزشی برای سهام آنها قائل بودید؟ نمونه های اصلی فروشندگان سهام در اینترنت یا IPO ها ، مانند یاهو و آمازون ، دارای آشفته بازاری هستند که راکد نشده و اندک ضرباتی دارد. ارائه صورت وضعیت مالی این شرکت ها زمانی که سرمایه گذاران از ارزش سهام آنها سئوال می کنند کار مشکلی است؟ آیا شرکتی که سالیانه میلیون ها پوند ازدست می دهد هیچگاه قادربه کسب نقدینه ای جهت رشد و گسترش می باشد؟
متورم کردن بازار با سهام ارزشمند:
هنگامی که شرکتی اقدام به انتشار اوراق سهام نماید و اسطه ها و یا شرکت های مشاور (nomads) سعی می کنند هنگامی که سهام به بازار عرضه می شود قیمتی برای هر سهم تعیین کنند و این قیمت بستگی به ارزش هایی دارد که از نظر واسطه ها موجبات فروش سهام را فراهم می سازند ، وقتی که سهام به بازار عرضه می شود واسطه ها سهم خود را از سهام گرفته و آن را قبل از همه به بهترین موسسات سرمایه گذاری خود می فروشند که آنها نیز ممکن است سهام خریداری شده را مجددا به بازار عرضه کنند. به این دلیل است که برخی از IPO ها سهامشان با قیمتی بیشتر از قیمت اولیه در دسترس بازار قرار می گیرد. دومین دلیل افزایش

سهام پس از عرضه افزایش تقاضا به علت موفقیت گذاشته است. سهام عرضه شده در گذشته توسط یاهو و آمازون به عنوان مثال رشد قابل قبولی داشته است. هنگامی که از جیوز بپرس در آمریکا عرضه شد قیمت هر سهم آن از ۱۴ دلار تنها در یک روز به ۷۷ دلار رسید که البته بعدها تنزل کرد. چنین افزایش قیمت هایی در نرخ سهام سود سرشاری در کوتاه مدت عاید تجار می کند. این سود سرشار هم توجه سرمایه گذاران فصلی و هم سرمایه گذران مبتدی را به خود جلب می کند که باعث افزایش هر چه بیشتر قیمت سهام با توجه به ترافیک موجود می شود.

درک تجارت الکترونیکی قادر است پول شما را حفظ کند و دردسرهایتان را برطرف سازد:

بالا بردن توانایی و قابلیت فعالیتهای حاضر شما نیاز به درکی عمیق از برنامه‌های موجود در تجارت جهانی دارد که می‌تواند حافظ منافع شما باشد. شما باید نحوه عملکرد هر تکنولوژی نوین و تأثیر آن بر فرآیند فعالتی خودتان را بخوبی درک کنید. بعنوان مثال بسیاری از سازمانها، سرویس دهنده‌هایی در شبکه خود نصب کرده‌اند که به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از مودم مشترک و یا سایر انواع ارتباط اشتراکی به اینترنت وصل شوند. مدیران اجرایی به خوبی دریافته‌اند که دسترسی به اطلاعات موجود در وب جهت نوآوری در فعالیتهای اجرایی بسیار حیاتی است. اما آنچه انتظارش را نداشتند این بود که کارمندانش میزان قابل توجهی از زمان کار را با هزینه شرکت به گشت و گذار در اینترنت اختصاص دهند.
کمپانی موفقی که در بازار خرده فروشی اینترنت وارد شده فروشگاههای زنجیره‌ای Texo است که بر طبق گزارشات بیش از ۱۲۵ میلیون پوند درآمد دارد. (تصویر ۳‚۱)
مثال دیگری از کاربرد فناوری استفاده از ویدئویی اینترنتی جهت ملاقاتهای online است. شرکتها به این نتیجه رسیدند که تکنولوژی ویدئویی می‌تواند ارتباط بین کارمندان را بالا ببرد.
توانایی استفاده از نرم افزاری مانند Netmeeting و برگزاری جلسات صوتی تصویری عاملی جهت برقراری ارتباط هر چه بیشتر است. شکلی که وجود دارد این است که این نرم‌افزار و استفاده از آن بیشترین حجم از شبکه را اشغال کرده و آن را تقریباً فلج می‌کند. شما بایستی تأثیر فن آورین نوین بر فعالیتهایتان را برآورد کرده و تصمیم بگیرید که آیا منافعی که از این طریق برای شما ایجاد می‌شود مقرون به صرفه است یا مخارج فن‌آوری که در حال حاضر از آن سود می‌جوید.؟
فصل ۱

چه عاملی باعث انقلاب تجارت الکترونیکی می شود؟
کامپیوتر های سریع تر
ارتباط سریع تر
انبوه هواداران
دسترسی جهانی

هز ینه های پایین مبادلات

فصل ۲
تعریف تجارت الکترونیکی
• چرا تجارت الکترونیکی اینقدر مهم است ؟
• چگونه یک حضور در وب بسازیم.
• سیستم‌های دفاتر پشتیبانی چه هستند؟
فصل ۳
شرکت مجازی
• تعریف شرکت مجازی

• ساختن یک شرکت مجازی
کوچ کردن به یک شرکت مجازی
فصل ۴
ابربرنامه
• یک ابربرنامه چیست ؟
• ۱۲ اصل ساخت یک برنامه کدامند؟
• چه موانع و مشکلاتی بر سر راه سازندگان این برنامه‌ها وجود دارد؟
چگونه می‌توان از مشکلات یا میدان مین اجتناب کرد؟
فصل ۵
مدلهای بازاریابی اینترنتی
در این فصل
بازاریابی وابسته
مدل اطلاعات رایگان
مدل سازنده Buzz
ورودی خارجی درمدل
مدل one-Hit-wonder دنباله وار
مدل گروه کاربردها
فصل ۶
نیروی کار مجازی
در این فصل

تعریف نیروی کار مجازی
شناخت مزیتهای نیروی کار مجازی
کارمندهای مجازی چه کاری انجام می‌دهند؟
ساختن فضای کار مجازی برای کارمندان مجازی
چگونه خرید کالا از منابع خارج از کشور به کمپانی شما کمک می‌کند.

چه کسی الکترونیک را در تجارت وارد کرد؟

بسیاری از سازمانهای پیشرفته درجاتی از تجارت الکترونیکی را بکار گرفته‌اند. شرکت کوچکی که لیتیس در یک واژه پرداز قرار می‌دهد نیز در حال انجام نوعی کسب و کار الکترونیکی است. بنابراین همهمه تجارت الکترونیکی پدیده نو ظهوری نیست زیرا چندین دهه است که شرکتها دارند از کامپیوتر استفاده می‌کنند. اگر امروزه تجارت الکترونیکی به چنین توجه روز افزونی رسیده است تنها به خاطر رشد انفجار اینترنت و فشار وارده به تمامی شرکتها جهت پیوستن به این دنیای زنجیره‌ای است که شرکتهایی که در زمینه اینترنت موفق بوده‌اند سایر شرکتهای را نیز وارد کرده‌اند که به طور جدی به دنیای مجازی online فکر کنند. نخستین عاملی که رشد و گسترش اینترنت را بدین

پایه رسانده است پیوستن گروه زیادی از مردم به جمع اینترنت است. این دو گروه بزرگ کاربران دنیای تجارت را به دنبال خود مانند اسبهای تشنه به سوی‌ آب کشانده است. هر چه باشد کدام شغل است که از تجمع مردم در یک نقطه بدش بیاید؟ اینترنت ذاتا یک تشکل و یا یک محل گردهمایی است.
ما همه برای گرفتن و دادن و یا تبادل اطلاعات وارده اینترنت می‌شویم و خاصیت وب جلب توجه مشاغل مایل به دستیابی به فرصتی جهت تبلیغات یا فروش است.
اینترنت چقدر وسعت دارد ؟

تعداد کل کاربران اینترنت در ماه مه سال ۲۰۰۰ میلادی بالغ بر ۳۰۴ میلیون نفر بود. ۱۳۷ میلیون در آمریکای شمالی، ۸۳ میلیون در اروپا، ۶۹ میلیون در آسیا، ۱۱ میلیون در آفریقای جنوبی، ۵/۲ میلیون در آفریقا و ۱۹ میلیون در خاورمیانه هم اینترنت یک قدم از چاله آب اطلاعات معمولی شما فراتر می‌رود و جزئیات کاملی از اطللاعات کاملا کنترل شده درباره موقعیت هر شخصی و اینکه در کدام قسمت این چاله آب قرار دارد به شما می‌دهد. این مطلب کار شرکت را در جهت دستیابی به مشتریانشان و نشانه گرفتن پیکان تبلیغات به سمت آنها از طریق تبلیغ کردن در محل‌هایی که مشتریان پرسه می‌زنند مانند تبلیغات و یا کشاندن آنها بسمت چاله آب خودشان آسان می‌کنند، این را ایجاد ترافیک گویند.

 

هیاهو بر سر چیست ؟
هیاهوی بسیاری که امروزه در اطراف اینترنت بر پا شده به خاطر صرفه‌جویی مهمی است که اگر کار یک شرکت تماما الکترونیکی شود قابل تحقق است. این مطلب شامل اعمالی از قبیل خرید و فروش، ارسال تولیدات و یا تهیه گزارشهای مالی بدون دخالت عمل انسانی است. این معنای واقعی الکترونیکی در تجارت الکترونیکی است. البته عامل انسانی کاملا ناپدید می‌شود. آنها تنها به وظایفی گره می‌شوند که ایجاد ارزش افزوده می‌کند مانند سرویسهای مشخص به مشتریان، فروش توسعه صنفی و یا تحقیقات جهت تولیدات جدید. آنها دیگر به اموری که توسط کامپیوتر بسیار سریعتر و نافع‌تر قابل انجام است کاری ندارند از قبیل گزارشات دریافتی، تحویل سفارشات و یا

ترتیب ارسال آنها را دادن. اگر شرکتی از کامپیوترها به صورت گسترده جهت انجام عملیات داخلی خود استفاده کند می‌گوییم که این شرکت آماده و یا شایسته تجارت الکترونیکی است. یکی از بزرگترین ارقام هزینه‌های منظور شده در هر سازمانی نیروی کار و هزینه‌های نگهداری آن از قبیبل اختصاص فضایی جهت دفتر مخارج مسافرت، تلفنها و غیره است. اغلب اشخاصی که طی دهه ۷۰ و ۸۰ در سازمانها کارکرده‌اند هیچ ارزش افزوده یا عایدی واقعی به دست نیاورند. این فعالیتها تولید عایدین را مسیر کرد اما چیزی حاصل خود آنها نکرد.

برای بدتر کردن مسائل اکثر وظایف نیز در رابطه با ارتباطات از قبیل تایپ کردن نامه‌ها، مرتب کردن اطلاعات و یا ارائه گزارشات بود. اینترنت جهت تبادل اطلاعات الکترونیکی میان شرکتهای بزرگ کامپیوتری تاسیس شد اما به زودی مورد توجه افرادی که قادر به برقراری ارتباطات الکترونیکی شخصی بودند قرار گرفت. طولی نکشید که شرکتها نیز دریافتند که می‌توانند از طریق این شبکه با دفاتر اقماری خود مرتبط شوند و از مخارج گزاف تمامی راههای دور، مخارج مسافرتها، هزینه‌های پستی و تایپ نامه‌ها (از اولین وظایف انسانها) معاف و راحت شوند. بدین گونه بود که تجارت الکترونیکی متولد شد.

شرکت مجازی تعریف شده
یک شرکت مجازی چیست؟ تفاوت اساسی بین یک شرکت مجازی و یک شرکت معمولی بسته به میزان استفاده آنها از عملیات الکترونیکی دارد. یک شرکت مجازی واقعی نه فهرستی دارد و نه کارمندی اما درآمد دارد چگونه؟ با استفاده از نیروی سیستم‌های جدید و اینترنت. در تصویر ۵‚۱ مثال ساده‌ای از یک صفحه وب را می‌بینید که با حلقه‌ای به یک خرده فروش online متصل شده و در قبل میزان فروش و یا مراجعات حق العمل و یا وجه ناچیزی می‌پردازد. پس از به راه افتادن

صفحه وب هیچ مداخله‌ای جهت عملیات اجرایی لازم نیست و اگر فردی که مراجعه کننده به آن سایت است با سایر سایت‌های خرده فروشی وارد یک معامله شود، شرکت مجازی صاحب درآمد می‌شود (درصدی عاید او می‌گردد. آمازون یک شرکتی است که برای فروشهای انجام شده از طریق سایت خود حق العمل می‌گیرد. در این نمونه شرکت مجازی هیچ فهرست و کارمندی وجود ندارد. هر چند برای دستیابی به درآمد چشمگیر بایستی صفحه وب را ترقی دهد و درآمد را ثبت کند یا میزان مالیاتها را برآورد کند.
هر دوی این وظایف احتیاج به نیروی کار و سایر منابع فیزیکی دارد (مگر اینکه عملیات توسط منابع بیرونی انجام شود).
لغت مجازی اغلب به سیستم‌های تهیه بازیهای واقعیت مجازی اطلاق می‌شود که یک دنیایالکترونیکی بوجود می‌آورند که در آن می‌توان به بازی پرداخت. با استفاده از عینکهای مخصوصی، دستکشهای طراحی شده ویژه و حس گرمایی که به بدن وصل می‌شود شما احساس می‌کنید که در حال بازی در یک واقعیت مجازی هستید. یک شرکت مجازی نیز شباهت بسیاری به دنیای مصنوعی خلق شده توسط این بازیها دارد. یک شرکت مجازی دارای ساختار است و تجارت می‌کند اما بدون داشتن عمل فیزیکی و بدون استفاده از نیروی انسانی بعنوان

کارمند تصور یک شرکت کاملاً مجازی بعنوان هدف برای بسیاری از شرکت‌ها غیر ممکن است و شایسته است که ارزشی معادل دفتر کار بدون کاغذ برای آن قائل شوند. در عین حال تعدادی از شرکتها در حال وارد کردن مفاهیم مجازی بعنوان بخشی از حرکت کلی خود بسمت تجارت الکترونیکی درعملیات اجرایی خود هستند.
یک تضاد مجازی :‌
واقعیت مجازی یک تضاد است. واقعیت یا واقعیت است یا نیست. ما می‌گوییم که این پدیده واقعیت مجازی است زیرا سیستمها با واقعیت سر و کار دارند یا با تصور واقعی بودن. اما وقتی در مورد یک شرکت مجازی صحبت می‌کنیم منظورمان شرکتی است که اگر چه در حال حاضر هم موجودیت دارد اما در دنیای احساسی مدرن آینده واقعی‌تر خواهد شد. یعنی شرکتی می‌شود که واقعا یک شرکت است و بصرف دارا نبودن عوامل فیزیکی از قبیل دفتر نیروی کار و یا دارایی‌های فیزیکی آنرا مجازی نخواهند نامید.
چرا باید یک شرکت مجازی بنا کنیم ؟
آیا در حقیقت نیازی به پایه گذاری و تاسیس یک شرکت مجازی هست؟ یا بهتر است سوال را اینگونه مطرح نماییم که آیا براستی ضرورتی دارد که جهت کاستن از مخارج‌مان سرمایه گذاری کنیم؟
باور کنید یا نکنید جواب اغلب منفی است. تا سال آینده هزاران شغل در تجارت الکترونیکی وارد خواهند شد که سرمایه گذاری آنها در این کار هیچ نفع عایدشان نخواهد کرد. بسیاری از این قبیل شرکت‌ها باید سرمایه خود را و عملیات اجرایی‌شان را در جهتی متمرکز کند که از لحاظ مالی بیشتری بازدهی را داشته باشد. صدها هزار شرکت وجود دارند که می‌توانند با استفاده بهینه از

 

کارکرد اتوماتیکی افراد را به سمت وظایف سودمندتری مانند فروش سوق دهند. آنها همچنین این توانایی را دارند که از طریق استفاده از اینترنت به مشتریان جدیدی در سایر مناطق دست یابند و یا تماس موثرتری با مشتریان فعلی خود برقرار سازند. نتیجه‌ای که در نهایت حاصل می‌شود فروش بیشتر بخاطر داشتن خلاقیت کار در تجارت الکترونیکی است. بنابراین شما ممکن است نیازی به ساختن یک شرکت مجازی نداشته باشید اما در نظر داشتن این مفهوم بعنوان یک هدف دراز مدت می‌تواند منافع سرشار مالی برای سازمان شما داشته باشد.
مزیت برتر تجارت الکترونیکی
• عایدات بیشتر
• کاستن از مخارج صورت برداری و تهیه فهرست.
• سرویس دهی ۲۴ ساعته به مشتریان
• کاستن از هزینه‌های ارتباطی
• گردآوری بهتر اطلاعات خارجی
• کاستن از هزینه‌های کلی
• دسترسی سریعتر به اطلاعات داخلی
• تفکیک سریعتر به اطلاعات داخلی
• تفکیک سریعتر اطلاعات

• بالا رفتن میزان سرقفلی و افزایش قیمت سهام
• کاستن از مخارج اجرای توسط کاستن از مخارج پشتیباتی
هزینه‌های عمده تجارت الکترونیکی
• دستمزد‌های بالاتر در جهت گروه کاری کارآمدتر
• هزینه‌های ارتقای سیستم موجود
• هزینه‌های بیشتر صنعتی

• ترقی کمپانی‌هایی که تلاش دارند فعالیت خود را گسترش دهند.
قانون ۸ : هر معامله‌ای را مانند یک ماجراجویی مشترک در نظر بگیرید و برایش برنامه‌ریزی کنید
یک شرکت مجازی فاقد ساختار و زیربناست. اما چگونه یک شرکت فاقد ساختار قادر به فعالیت است؟ خیلی ساده، او ازطریق شراکت یا ماجراجویی مشترک با سایر شرکت‌هایی که دارای

ساختار هایی هستند و یا با کمک سایر شرکتهای مجازی این کار را انجام می‌دهد و یا به عبارت بهتر از طریق شراکت با استفاده کنندگانش این کار را انجام می‌دهد. یک ابر برنامه اغلب قبل از کسب شرکای صنفی از وجود استفاده کنندگان بهره می‌برد. Java ابر برنامه Sun MicroSystem در اینترنت عرضه شد و در طول زمان به صورت یک استاندارد درآمد تنها به این خاطر که به صورت رایگان عرضه شد. هنگامی که استفاده کنندگان از Java استقبال کردند جلب توجه شرکای

سرمایه‌گذار کار انسانی بود. مفهوم ریسک مشترک امروزه به جایی رسیده است که شرکت‌های جدید بدون هیچگونه ساختار می‌توانند خیلی بهتر از سازمان‌های بزرگ و قدیمی و به نحو موثرتری به فعالیت بپردازند، از طریق انتخاب شرکایی که جبران فقدان ساختار را می‌کنند. امتیاز این گونه شرکت‌ها این است که می‌توانند به سادگی با عوض کردن ترکیب شرکایشان تغییر کنند. به علاوه می‌توان شرکا را جهت رشد و توسعه برنامه‌ای که به استقبال عمومی دست یافته با هم متحد کرد. این نوع از فرآیند کاری می‌تواند به قدری موثر باشد که هر معامله‌ای در آن یک ریسک مشترک است هر چند در برخی موارد شما نیاز به شریکی با دارایی‌هایی واقعی دارید. خوشبختانه اکثر شرکت‌ها دارای دارایی‌های واقعی چنان برنامه‌ریزی نشده‌اند که بتوانند با شرکت مجازی به رقابت بپردازند. (به بخش ۵مراجعه کنید.)

قانون ۹ : دارایی‌هایتان را مانند توانایی‌هایتان به کار بگیرید
سازمان‌های جدید تکنولوژیکی دارایی‌های فیزیکی کمی دارند اما قدرت رقابتی شدید تری از لحاظ مالی به خاطر بازگشت سرمایه با ارقام نجومی در هر زمینه‌ای را دارا هستند. اگر شرکت شما فاقد هر نوع سرمایه فیزیکی باشد فشار کمتری هم بر دوش او خواهد بود جهت بازگشت سرمایه‌ای که صرف آن قسمت فیزیکی کرده. حداقل آن این است که بدون داشتن دارایی‌هایی فیزیکی شما تنها یک نوع خدمت را عرضه می‌کنید و اگر شناخته شده نباشید قادر به رقابت

نخواهید بود. البته تمام دارایی‌ها نباید نادیده گرفته شوند. دارایی‌هایی که در تولید به کار می‌روند و توسط تکنولوژی دیجیتالی مورد تهدید قرار نگرفته‌‌اند بایستی حفظ گردند. اما در عین حال

شرکتهایی مبتنی بر اموال و دارایی‌ها بایستی توسط ساختن یا ارزش گذاری دارایی‌های دیجیتالی به سمت نمونه تجارت الکترونیکی حرکت کنند. اگر این کار را نکنند شرکای مجازی دارایی‌های مجازی خود را گسترش می‌دهند و شرکت‌های وابسته به دارایی‌های فیزیکی کنار گذاشته می‌شوند و تنها به صورت کارپردازی جهت سرویس‌دهی به یک بازار بزرگ مجازی با سودآوری بالا تبدیل می‌شوند.
فرض کنید که شرکت (A) تولید کننده انواع فرآورده‌های صنعتی است و سرمایه‌گذاری چشمگیری در زمینه وسایل و تجهیزات انجام داده است. در ضمن فرض کنیم که شبکه‌ای سنتی از دلالان و فروشندگان دارد.
شرکت (B) یک بازار مجازی ایجاد کرده که به مشتریان صنایع سنگین این اجازه را می‌دهد که اطلاعات و نرخ کالاهای شرکت‌های شریک را با هم مقایسه کنند و راهی در اختیار آنها قرار داده که از آن طریق با سایر اعضای این تشکل مرتبط شوند. مشتریان این شرکت می‌توانند به صورت online سفارش بدهند در نتیجه دست واسطه‌ها کوتاه می‌شود و قیمت‌ها و هزینه‌ها به طرز

چشمگیری کاهش می‌یابد. اگر شرکت (A) بخواهد از تبدیل شدن خود به یک کارپرداز صرف،‌ جلوگیری کند و قادر به رقابت با سایر تولید کنندگان باشد بایستی بازاری ایجاد کند که شرکت (B) را کنار بزند.

راه حل‌های تجارت الکترونیک :
تجارتها سیستم‌هایی را ساخته‌اند که مشتری بتواند دسترسی مستقیم به نرم‌افزار و تماس تلفنی داشته باشد، ولی این‌ها یا بوسیله مشتری‌هایی که دسترسی به سخت‌افزار و نرم‌افزار دارند و یا بوسیله محدودیتهای سیستم‌های تلفن محدود می‌شود. بنابراین انتخاب آشکار برای ورود سفارش خودکار موثر اینترنت است، و تقریباً هر کسی در اروپا به آن دسترسی دارد (یا کسی را که به آن دسترسی دارد می‌شناسد)، و استاندارهایی در اینترنت استفاده می‌شود، مانند HTML و یا فرمهای آنرا یک راه حل خودکار دلخواه می‌سازد.

ما در بعضی از جنبه‌های بازاریابی در فصل بعد بحث خواهیم کرد، ولی برای اکنون اجازه بدهید وانمود کنیم که مشتری‌هایی به تجارت با شرکت شما علاقمند هستند. نخستین گام در فرآیند خودکار ورود / سفارش ساخت یک متد است که به مشتری شما اجازه دهد حساب بسازد یا به اطلاعات کردن حساب موجود دسترسی پیدا کند. این اطلاعات شخصی مربوط به مشتری است، و آن برای کامل کردن سفارش و برای مدیریت و استخراج اطلاعات به آن مشتری لازم است. (ما بعداً در مورد استخراج داده یا جزئیات بیشتر بحث خواهیم کرد).

تابع مهم دیگر ارائه اطلاعات تصمیم گرفتن به مشتری است. این شامل هر چیزی اعم از یک کاتالوگ کالا و قیمت برای بیان جزئیات شرکت یا اطلاعات محصولات می‌شود. وب سایت شما یک حد متوسط را برای ادامه داده‌ها، فراهم خواهد کرد و آن باید طوری ساخته شود که داده بتواند به آسانی به طرز خودکاری و بلادرنگ به وسیله سیستم‌های درونی به روز درآیند.
مشتری‌های شما باید همچنین بتوانند به آسانی سفارش دهند. این کار معمولاً به وسیله سیستم دریافت خرید یا نرم‌افزار کارت خرید یا بوسیله سرویسهای کاربردی یک شرکت خرید برخط انجام می‌شود.

قسمت نهایی گرفتن اطلاعات پرداخت هزینه است، معمولاً از طریق اتصال دارای امنیت به یک سرور امنیت، پردازش می‌شود به طوری که دیگران نتوانند کارت اعتباری شما را ببینند. همه این تکنولوژی‌ها در دسترس هستند و به آسانی پیاده سازی می‌شوند.
مشتریان اینترنت و پرداخت‌ها:
مردم اغلب از این که اطلاعات کارت اعتباری خود را از طریق اینترنت بفرستند، هراس دارند. چه عجیب!

از همه راه‌ها اطلاعات شما می‌تواند علیه شما استفاده شود، این کار خارق‌العاده تجارتی است که اصلاً انجام نگرفته است. مشتریان خیلی بیشتر از قبل در مورد دادن اطلاعات کار اعتباری خود نگران هستند در فروش کارتهای اعتباری موفقیت کسب کنند. اما اکنون هر شرکتی که چیزی را می‌فروشد، یک آدرس شبکه برای خودش دارد و همه این شرکت‌ها اطلاعات اعتباری و فروش را ذخیره می‌کنند.

بزرگ‌ترین تهدید برای رشد و فروش در اینترنت، داستان مطبوعاتی در مورد بعضی شرکت‌ها که بانک اطلاعاتی مشتریان خود را برای بدست‌ آوردن شماره کارت‌های اعتباری، هویت‌ها، تاریخ انقضاء اعتبارها، آدرس کارخانه‌ها، آدرس‌های پست الکترونیکی، و حتی محصولاتی که اخیراً خرید کرده‌اند هک کرده‌اند، می‌باشد.
برای کاهش تهدید این فاجعه، تعدادی از شرکتهای جدید، در صدد سعی بر روی بعضی روش‌های مبتکرانه می‌باشد. شرکت‌هایی که پول فروشنده را از طریق اینترنت می‌فرستند، بدون این که اطلاعات اعتباری شخصی شما را بفرستند، یا بانک هایی که از پرداخت های الکترونیکی استفاده می کنند، دو مثال از خدمات جدیدی هستند که خطر تأمین اطلاعات اعتباری را کم می کنند.
بانک های الکترونیکی
بانک های الکترونیکی سازمان های بانک داری الکترونیکی هستند که بدون شعبه، خدمات بانک

داری تأمین می کنند مانند smile. Co. uk یا
.e- first.com معمولاٌ وقتی کاربران نام نویسی می کنند، حسابها برای آنها ایجاد می شود. برای پرداخت هایی که باید فرستاده شوند، دارنده و گیرنده حساب باید پول های واقعی را از بانک عادی و مقرر خود به حساب بانک الکترونیکی خود منتقل کنند. آن پول ها می توانند در هر زمانی بیرون از حساب منتقل شوند.
بانک های اطلاعاتی:

بانک‌های الکترونیکی سازمان‌های بانک‌داری الکترونیکی هستند که بدون شعبه،خدمات بانک‌داری تامین‌ می‌کنند مانند smile.uk یا e-first.com . معمولاً وقتی کاربران نام‌نویسی می‌کنند. حسابها برای آنها ایجاد می شود. برای پرداخت‌هایی که باید فرستاده شوند،دارنده و گیرنده حساب باید پول‌های واقعی را از بانک عادی و مقرر خود به حساب بانک الکترونیکی خود منتقل کنند. آن پول ها می‌توانند در هر زمانی بیرون از حساب منتقل شوند. هدف کاهش هزینه‌های داد و ستد

ومعاملاتی بانک‌داری عرفی به وسیله حذف کردن مخارج کلی شاخه‌ها و اداره کردن پول می‌باشد.
اخیراً دگرگونی‌های زیادی روی مدل بانک الکترونیکی شروع به بوجود آمدن کرده است که شامل بندهای زیر می‌باشد:
بانک‌های سنتی که هنوز همان حقوق و دستمزد را مطالبه می‌کنند.
سراسر بانک‌های الکترونیکی جدید که هیچ هزینه‌ای را مطالبه نمی‌کنند.
جایگاه‌های (خانه‌های) دستمزد که حساب‌هایشان را سرمایه‌گذاری الکترونیکی را مدیریت می‌کنند.
شرکت‌های کارت اعتباری که امکانات اعتباری online فراهم می‌کنند.

کلاه‌بردارها، شیادها و امثال آنها.
انواع دگرگونی‌ها.
شکل ۷/۱۱ : بانک‌های فقط اینترنتی مانند e-bank.com در تمام مکان‌ها ظاهر می شوند.

نیروی کار مجازی چیست ؟
نیروی کار مجازی منبع انسانی از یک سازمان مجازی است. آنها متفاوت از دیگر گروههای HR نیستند، بجز اینکه آنها مطابق فرضیه‌های شرکت کار نمی‌کنند. مجازی بودن بر این دلالت می‌کند که آنها تقریباً کارمند هستند، ولی این تفسیری نیست که ما برای نیروی کار مجازی به کار می‌بریم. یک نیروی کار مجازی، نیرویی است که اعمالی را بدون حضور فیزیکی یا فقط با حضور فیزیکی در بخشی از کارها در محل کمپانی انجام می‌دهد. آنها می‌توانند بیرون محوطه کار کنند یا گاهی در بیرون و گاهی در داخل کار کنند. کارمندان فروش یا خدمات که به طور گسترده‌ای سفر می‌کنند می‌توانند به عنوان کارمند مجازی در نظر گرفته شوند زیرا آنها واقعاً کاری را در کمپانی انجام می‌دهند مگر اینکه شما ماشین آنها را به محل کمپانی فرا بخوانید.

آن تفاوت واقعی میان کارمند مجازی و کارمند بیرون محوطه است. کارمند مجازی یک محل فیزیکی ندارد که آنها بتوانند با اداره‌شان تماس بگیرند. در عوض آنها دائماً یا در بخشی از زمان از اداره دور هستند یا در محلهایی، بدون توجه به نزدیکی به کمپانی. این مکان می‌تواند خانه، فروشگاه شخصی کارمند یا ماشین یا حتی رختخواب باشد. سه نوع کارمند وابسته به ویژگی کمپانی وجود دارد: آنهایی که در ساختمان کمپانی هستند، آنهایی که نیستند و آنهایی که کمی از هر دو را دارند و این یک روالی است که به سرعت رشد می‌کند.
شکستن ترافیک به وسیله کار از راه دور (کار در منزل توسط کامپیوتر)
مفهوم کار دور از اداره اغلب کار از راه دور یا telecommuting نامیده می‌شود. به این دلیل که

کارمندان واقعاً از تلفن برای اتصالات کامپیوتری و ارتباطات صوتی استفاده کنند. اساساً آنها از طریق تلفن به محل کارشان ارتباط برقرار می‌کنند.
کار از راه دور از دید کمپانی نکیری نیازهایی دارد. کارمندان باید بتواند با کمپانی از طریق شبکه‌های تلفن عمومی در دسترس به طور سریع ارتباط برقرار کند و کارمند باید توانایی دریافت و فرستادن داده‌هایی مانند پست الکترونیک و فایل‌ها را به همان خوبی دسترسی به تقاضاهای مرکزی داشته باشد. اساساً این نیاز وجود دارد که کمپانی شبکه توانایی را به کارمندان اختصاص دهد حتی اگر خط اتصال همگانی باشد، یا دسترسی به web باشد. این همچنین به این معناست که اگر آنها از تلفن استفاده می‌کنند، باید روشی هم برای ارتباط با کارمند باشد مانند پست الکترونیک، اینترنت یا خط تلفن جداگانه. هدف این است که به کارمند اجازه داده شود که در یک محل کم ارزش‌تر از بقیه سازمان کار کند، چه آن محل یک اداره ماهواره‌ای باشد یا یک اداره خانه (home offioce)
یک اداره خانه دقیقاً یک اداره در خانه شماست. نه میز آشپزخانه، ولی یک اداره واقعی یا فضا

ی کار دور از راههای پررفت و آمد و ترجیحاً دور از یخچال و تلویزیون. خالی از یخچال و تلویزیون. اداره‌های ماهواره‌ای اداره‌های کوچکی هستند دور از اداره اصلی، که اتاق‌های ملاقات، تجهیزات و همه تسهیلات اداره‌های بزرگ را بدون هزینه دارند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 9700 تومان در 44 صفحه
97,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد