دانلود مقاله خیار گلخانه ای

word قابل ویرایش
29 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

فصل اول
کاشت

کاشت
۱-۲ آماده کردن بستر گلخانه
بعد از احداث گلخانه ما باید خاک گلخانه را جهت کشت نیز آماده و خاک ورزی کنیم چون گلخانه ما از نوع تک واحدی است از تراکتور بزرگ نمی توانیم عمل آماده سازی بستر گلخانه را انجام دهیم به همین منظور از تراکتور باغی ( کمر شکن ) نیز استفاده می کنیم چون این تراکتور کوچک بوده و با آن می توانیم در داخل گلخانه را راحتی عبور و مرور کنیم و کار خاک ورزی را به راحتی انجام دهیم تراکتور کمرشکن ۲۵ تا ۳۰ اسب بخار قدرت دارد و دارای دنده سبک و سنگینی در شرایط هر نوع کاری را دارد این تراکتور در پشت همانند تراکتور های دیگر دارای بازوهای اتصال گاو آهن به تراکتور می باشد .
که به دو بازو در کنار و یک بازو در وسط تراکتور نیز به صورت سوار و گاو آهن به آن متصل می شود و عمل خاک ورزی را انجام می دهد این نوع گاو آهن به راحتی و در داخل گلخانه می تواند مانور دهد و کل گلخانه را خاک ورزی کند در پشت این نوع تراکتور هر نوع وسیله خاک ورزی را می توان وصل کرد و با آن کار کرد و بیشتر گلخانه داران برای عمل خاک ورزی از این نوع تراکتور استفاده می کنند زیرا تراکتور های دیگر نمی توانند عمل خاک ورزی را در داخل گلخانه به خوبی انجام دهند به علت بزرگ بودن تراکتور و وسایل خاک ورزی متصل به آن

۲-۲ آماده کردن بستر خاک
بستر خاک :
خاک مورد استفاده در گلخانه های کشا خیار بایستی دارای بافت سبک sandy laom بوده و از نفوذ پذیری خوبی برخوردار باشد این نوع خاک هر چه از نظر داشتن هوموس تقویت کرد کاشت خیار در آن دارای عملکرد بهتر خواهد بود .تقویت خاک های سبک را می توان با کودهای حیوانی تأمین نمود اگر خاک قابل استفاده کمی سنگین باشد می توان با استفاده از مقداری شن شسته عاری از املاح آهک و گچ به همراه کمپوست به طوری که از نظر مصرف میزان مورد نیاز جنبه اقتصادی داشته باشد آن را اصلاح نمود .
همنین در صورت نفوذ پذیری کم آب یا زه دار بودن خاک می توان از لوله های مشبک پلی اتیلن و نصب در زیر پشته های خاک نیز استفاده نمود این روش می تواند زهکشی لازم را برای خاک تأمین نماید خاک های نسبتاً سنگین با خاکهایی که دارای نمک زیاد باشد اصلاً مناسب نمی باشد زیرا تهویه آبشویی و ضد عفونی اینگونه خاک ها بسیار مشکل می باشد و مطمئناً به رشد ریشه نیز صدمه می زند .
تجربه خیار کاری در خاکهای سبک بیابانی ( سرخه) که املاح آهکی و گچی در حداقل باشد و درصد شن آن بیش از ۵۰٪ باشد نشان داده است اینگونه خاک ها بهترین بستر هایی بوده و در آن محلول خوبی تولید شده است .
در انتخاب بستر های خاکی چنانچه بستر زیرین بیش از عمق ۲۵ سانتی متر آنها سخت و غیرقابل نفوذ باشد بایستی با استفاده از زیر شکن های مناسب این لایه شکسته شود و یا از کاشت خیار صرف نظر نمود .
PHمناسب بستر خاک ۵/۶ الی ۵/۷ و EC کمتر از ۳۰۰۰ میکروموز بر سانتی متر می باشد .

۳-۲ تهیه زمین :
عمده ترین هدف آماده سازی زمین فراهم نمودن شرایط مطلوب محیطی برای رشد گیاه است با این وجود می توان تعریف فوق را به تفصیل شرح نمودکه موارد قابل ذکر عبارتند از :
– فراهم نمودن بستر مناسب برای کاشت و رشد گیاه
– ایجاد زمینه مناسب برای نفوذ سریع آب
– نفوذ هوا در خاک
– ایجاد شرایط مناسب برای توسعه و نفوذ ریشه در خاک
– از بین بردن زمینه رشد علف های هرز
– جلوگیری از فرسایش خاک

۱-۳-۲ ماشین های خاک ورزی به دو دسته تقسیم می شوند :
۱- ماشین های خاک ورزی اولیه
۲- ماشین های خاک ورزی ثانویه
ماشین های خاک ورزی اولیه :
خاک ورزی اولیه عملیات شدید و نسبتاً عمیق ( به طور معمول بیش از ۱۵ سانتی متر ) است و معمولاً سطح خاک پس از خاک ورزی اولیه ناهموار باقی می ماند مهمترین عملیات خاک ورزی اولیه شخم است لذا برای دستیابی به شخم مناسب به کار گیری ماشین مناسب نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است در این راستا از انواع ماشین های خاک ورزی و تهیه زمین استفاده می شود که مهمترین آنها گاو آهن برگردان دار است .

۲-۳-۲ گاو آهن برگردان دار سوار دو خیشه :
یکی از قدیمی ترین سابقه ترین ماشین های تهیه زمین است که تا عمق ۱۵ تا ۲۵ را نیز شخم می زند این ماشین خاک را بریده و بلند و سپس واژگون می نماید و گاو آهن برگردان دار سوار دو خیشه به گاو آهنی گفته می شود که به سه نقطه اتصال تراکتور ( باغی ) وصل شده و به وسیله دستگاه هیدرولیک تراکتور از زمین بلند می شود این نوع گاو آهن پشت تراکتور بر روی بازو های مربوط سوار است .

۳-۳-۲ قسمت های مختلف گاو آهن برگردان دار عبارتند از :
عامل خاک ورزی ، شاسی ، منظمات و نقاط اتصال
خیش در گاو آهن برگردان دار عامل خاک ورزی است کع عمل بریدن ، شکستن و برگرداندن خاک را انجام می دهد و تیغه قطعه فولادی است که در پایینترین قسمت عامل خاک ورزی ( خیش ) قرار دارد و وظیفه آن بریدن افقی خاک و هدایت آن به سمت خاک برگردان است
۴-۳- ۲خاک برگردان :
قسمتی از خیش است که در بالای تیغه نصب می گردد خاک بریده شده با تیغه به وسیله این صفحه برگردانده می شود نقاط اتصال گاو آهن برگردان سوار که به بازوها و پشت تراکتور متصل می شود و با سیستم هیدرولیک تراکتور بالا و پایین و عمق شخم تنظیم می شود .

۵-۳- ۲ماشین های خاک ورزی ثانویه :
از این ماشین برای تکمیل کار گاو آهنی و آماده سازی نهایی بستر به کار می روند عملیات خاک ورزی در این ماشین ها معمولاً در طبقات سطح خاک صورت می گیرد .
یکی از ماشین های خاک ورزی ثانویه هرس بشقابی است پس از اجرای شخم با گاو آهن معمولاً برای نرم کردن خاک و آماده سازی بستر از هرس بشقابی ( دیسک ) استفاده می شود در این نوع ماشین ها بشقابها عامل نرم کردن خاک و عملیات خاک ورزی هستند .

۶-۳-۲ دیسک :
از دو قسمت کلی شاسی و عامل خاک ورزی تشکیل شده است .

۷-۳-۲ شاسی دیسک :
به مجموعه تیرکهایی که از نبشی یا پروفیل به اندازه های مختلف ساخته شده اصطلاحاً ( شاسی دیسک ) گویند که از یک سو به تراکتور متصل می شود و از سوی دیگر عوامل خاک ورزی یعنی بشقابها به آن متصل شده است .

۸-۳-۲ بشقابها : عامل خاک ورزی هستند این عوامل به صورت ردیفی روی محور های قرار دارند هر ردیف عامل خاک ورزی شامل بشقابها ، محور بشقابها ، قرقره های واسطه ، یاتاقان ها ، اتصال محور به شاسی و تیغه های پاک کننده بشقابهاست .
بشقابها صفحه تو گودی فولادی با ضخامت ۵/۳ تا ۵/۹ میلی متراست که دارای لبه صاف یا کنگره ای است دیسک سوار سه نقطه اتصال دارند و فاقد چرخ حامل می باشند .
و از لحاظ تعداد و آریش ردیف بشقابها از دیسک افست دور ردیف بشقاب استفاده می شود محور های بشقابها با زاویه نسبت به یکدیگر روی شاسی نصب شده اند در این نوع دیسک نیز جهت گودی بشقابهای هر ردیف عکس یکدیگر است .
دیسک به وسیله تراکتور کشیده می شود و حین حرکت ، لبه بشقابها در خاک نفوذ می کند ضمن پیشروی خاک برش خورده در گودی بشقاب قرار می گیرد و در اثر چرخش تا حدی بالا آمده مجدداً روی زمین شروع می کند بدین سان خاک زیر و رو شده و به هم می خورد .

۹-۳-۲ عوامل مؤثر در سرعت و پیشروی مناسب دیسک :
– سرعت خاک و قدرت تراکتور – تیزی لبه بشقابهای دیسک
– نوع و شرایط خاک – زاویه برش بشقاب
– میزان گودی بشقاب
بعد از آماده کردن زمین ما با استفاده از نشاء کار نیز می خواهیم محصول خود را بکاریم برای این کار از قبل نیز باید نشاء را نیز آماده کرده باشیم به همین منظور از شاسی خزانه استفاده می کنیم .
که ساده ترین وسیله نگه داری گیاهان حساس به سرما جعبه است چهار گوش یا منحنی یا مخروطی به ارتفاع حدود ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی متر بدون ته که روی آن را بوسیله پنجره شیشه ای یا پلاستیک پوشانیده ، بدین نحوه گیاهان را از اثر زیان بار هوای سرد خارج حفظ می کند گاهی آن را به ارتفاع حدود ۱ متر از سطح زمین به صورت گلخانه های یک طرفه و یا دو طرفه بنا می نمایند حرارت مورد نیاز شاسی ها به وسیله تخمیر مواد آلی مانند کودهای حیوانی تازه و برگ خشک شده درختان تأمین می نماید اینگونه مواد در اثر پوسیدن حرارت ایجاد نموده که از آن برای گرم کردن بستر بذرهای کاشته شده که نیاز به گرمای زیاد دارند استفاده نمود .
و گاهی به وسیله زغال و نفت دو سیستم برقی شاسی را گرم می نمایم ولی عمده ی حرارت منابع تأمین حرارت شاسی ۱- نور خورشید ۲- مواد عالی تازه می باشد .
در این روش نشا کاری نیاز به تنک کار نیست و در مصرف بذر هم صرفه جویی می گردد ضمن اینکه در روش خزانه کاری بین ۵/۱ تا ۲ ماه رشد گیاه جلو افتاده و اصطلاحاً پیش رس می گویند .
بعد از اینکه نشا ما آماده شد به وسیله نشاکار آن را به زمین منتقل می کنیم .

۴-۲ نشا کار :
از نظر موزع نشا کار به دو دسته خودکار و نیمه خود کار تقسیم می شوند و از نظر تأمین نیرو نیز سه نوع نشاکار خود گردان و موتوری و تراکتوری متداول هستند
نشاکار مورد استفاده ما از نوع نیمه خودکار بوده و به صورت تراکتوری می باشد چون بوسیله تراکتور باغی استفاده می شود تراکتور باغی ۲۵ تا ۳۰ اسب بخار قدرت دارد از نشا کار نیمه خود کار دو نفره استفاده می شود .

۱-۴-۲ اجزاء نشاکار
نگه دارنده جعبه نشاء موزع ( وسیله بلند کننده و انتقال دهنده نشا ) شیار باز کنی ، خاک دهنده ، مخزن آب و در نوع نیمه خودکار که ما استفاده می کنیم صندلی برای نشستن کارگر

۲-۴-۲ موزع :
نشا را از جعبه نشا برداشته ، ریشه آنرا در خاک قرار می دهد و پس از اینکه ریشه نشا ء با خاک پوشیده شد نشاء را رها می کند
۳-۴-۲ موزع لاستیکی
از دو صفحه مدور لاستیکی تشکیل شده است و حول محوری که از مرکز آنها می گذرد دوران می کنند.
این دو صفحه نسبت به همدیگر زاویه دارند و همین امر باعث باز و بسته شدن لبه دو صفحه در حین چرخش می شود کارگر نشاء ‌( بوته را از قسمت ریشه ) برداشته و ساقه برگ آن را بین دو صفحه لاسیکی قرار می دهد نشاء به وسیله این صفحات تا نزدیک زمین حمل می شود و در آنجا لبه دو صفحه باز شده و نشاء‌در شیار حاصل از شیار باز کن قرار می گیرد و به وسیله دو چرخ فشار دهنده در خاک محکم می شود در هر ساعت حدود ۵۰۰ نشاء ( بوته) را در زمین می کارد .

۴-۴-۲ مخزن آب و دستگاه آبدهی :
دستگاه نشاء کار مجهز به یک مخزن آب همراه با شیلنگ های مربوط هستند تا نیاز آبی نشاء را در هنگام کاشت برطرف سازد و این دستگاه در هنگام کاشت نشاء که رطوبت پایین است به کار می رود برای موفقیت در رشد گیاه و نشاء .
خاک دهنده و فشار دهنده خاک دهنده و فشار دهنده
بلافاصله بعد از قرار گرفتن نشاء در خاک ، خاک دهنده از کنار ریشه نشاء عبور می کند و بر اثر این کار مقداری خاک در کنار ریشه ریخته و بر روی آن فشرده می شود .

۵-۴-۲ تنظیمات نشاء کار :
این دستگاه همانند سایر ردیف کار ها باید برای کار تنظیم شود این تنظیم ها مشابه ردیف کار های دیگر است از جمله این موارد تنظیم فاصله ردیف ها است که با جابجایی واحد ها ی کارنده بر روی شاسی قابل تنظیم است ، تنظیم فاصله نشاها در روی ردیف به وسیله غیر چرخ دندانه های مربوط به واحد انتقال حرکت به موزع امکان پذیر است و بالاخره تنظیم عمق کاشت که با جابجایی کاشت تثبیت و یا شیار باز کنی در جهت قائم انجام می گیرد .

۵-۲ زمان کاشت :
معمولاً خیار ازنظر زمان محدودیت کشت ندارد و در صورتی که دما و رطوبت مورد نیاز آن تأمین شود در تمام طول سال با تغییر جزئی فواصل ردیف ها قابل کشت می باشد البته علاوه بر تأمین شرایط آ ب و هوایی مورد نیاز اقتصادی بودن تولید در زمان برداشت نیز مهم می باشد همانطور که می دانیم در بعضی از مواقع سال بالاخص در فصول سرد و اوایل بهاردر اغلب نقاط کشور و بخصوص مناطق سرد محصول خیار به اندازه کافی وجود ندارد و یا از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است لذا تولید در این زمانها نیازمند به گلخانه هایی همراه با سیستم های گرمایی مجهز می باشد طبیعاً هزینه تمام شده را نیز بالا خواهد برد .
هنگام کشت بذر خیار در خزانه باید فضای خزانه از رطوبت و گرمای مناسب برخوردار باشد به طوری که در مدت کمی بعد از کاشت بذر دو تا سه برگ لپه مشاهده می شود در صورتی که دمای خزانه کافی نباشد تنها رشد باکتریها صورت می گیرد بلکه درصورت تداوم برودت بذرها در خزانه رشد آنها متوقف می شود دو رشد نمی کنند در هنگام انتقال نشا ء از خزانه به گلخانه فضای گلخانه نیز باید از دما و رطوبت کافی برای رشد برخوردار باشد تا در هنگام انتقال با مشکل روبرو نشود
کاشت نشای خیار به سرعت رشد می نماید لذا در هنگام جابه جایی باید سعی شود که به ریشه آن صدمه وارد نشود و تنش حرارتی نبیند و آفات و بیماری ها به آن منتقل نگردد بهترین انتقال نشاء به زمین اصلی در هنگام ظهور ۲ تا ۳ برگی خیار است در غیر اینصورت موقع نشاء احتمالاً باعث قطع بعضی از ریشه ها و سرانجام خشک شدن آن می گردد .

۶-۲ کود دهی قبل از کاشت
هم اکنون در بستر های خاکی ، گلخانه داران از کود های مرغی به میزان ۵ الی ۱۰ تن در ۱۰۰۰ متر مربع استفاده یمی کنند اگر چه استفاده ازکودهای حیوانی گاوی و یا گوسفندی به میزان ۳ تا ۴ تن در ۱۰۰۰ متر مربع همراه با کود مرغی کمتر بسیار مناسب تر می باشد توصیه می شود کود های مذکور قبل از استفاده با ۲ تا ۳ درصد و یا دو برابر آن با سولفات آلومنیوم مخلوط شده و در محلی به مدت یک یا دو ماه با رطوبت مناسب به صورت لپه یا سیلو نگهداری شود سپس استفاده گردد ولی در صورتی که عمل ضد عفونی با استفاده گردد ولی در صورتی که عمل ضد عفونی با استفاده از انرژی خورشید قرار است انجام شود این عمل تخمیر یا پوسیده شدن کود را به همراه کود اوره و یا سولفات آلومنیوم می توان به طور مشترک در خاک انجام داد .

ضد عفونی خاک
معمولاً خاک ها ی بستر گلخانه دارای بذر علف های هرز ، گیاهان انگل جالیز و نماتد ها ، انواع قارچها و با کتریهای مضری و بعضی آفات می باشد لذا برای پیشگیری از خسارت این عوامل به بوته های خیار نیاز به ضد عفونی بستر خاک حداقل به عمق ۲۵ سانتی متر می باشد که این اقدام به روش های مختلف قابل انجام است ضد عفونی به وسیله بخار آب بوسیله اشعه خورشید ، سموم
در صورت وجود سیستم های بخار دهنده در نزدیکی گلخانه بخار را می توان به دو روش وارد خاک گلخانه نمود :
با ورقه های نایلونی پس از پوشش سطح خاک و با استفاده از لوله های پلی اتیلن مشبک بخار لازم را از سطح خاک تزریق نموده و این کا را آنقدر ادامه داده تا به صورت آب داغ در عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر ی خاک نفوذ کند در این روش برای رسیدن دمای خاک به ۸۰ درجه سانتی گراد نیاز به بخار دهی به مدت ۲ تا ۶ ساعت می باشد .
یکی از روش های ضد عفونی بخار دهی همراه با هوای گرم با دمای پایین تر می باشدد به طور کلی ضد عفونی با بخار مخلوط با هوای گرم به جهت دم مصرف هر گونه سمی در خاک بستر بلافاصله پس از ضد عفونی قابل کاشت می باشد و آثار سوء ناشی از باقیماندن سم در خاک وجود ندارد .
در ضد عفونی با بخار آب تنها و دما نزدیک به ۱۰۰ درجه سانتی گراد با آزاد شدن منگنز در خاک این عنصر به حالت سمی در می آید ضمن اینکه باکتری های آمونیاکی در این دما نیز باقی می مانند .

فصل دوم
داشت

داشت
۱-۳ تنظیم شرایط اقلیمی
دما یکی از شناخته ترین عوامل آب و هوایی در کشاورزی است که در همه ابعاد تولیدات کشاورزی نقش تعیین کننده ای دارد یکی از مشخص های مهم در رابطه ای پیچیده آن با نور است معمولاً برای دماهای بیشتر نیز برای رشد طبیعی بوته نیاز است ضمن اینکه رابطه مستقیمی بین نور بیشتر و دمای بیشتر نیز وجود دارد .
خیار گلخانه ای به دمای زیادی احتیاج دارد مناسب ترین درجه حرارت روزانه در داخل گلخانه بین ۲۰ تا ۲۵ درجه می باشد که افزایش دما حداکثر تا ۳۰ الی ۳۲ درجه هم مناسب رشد طبیعی می باشد ولی بیشتر از آن به تدریج بر رشد طبیعی آن اثر گذاشته و در ایام گرم اواخر بهار و اوایل تابستان که دما ۳۵ درجه سانتی گراد فراتر می رود و یا به ۴۰ درجه می رسد .
در صورتی که تهویه لازم صورت نگیرد بتدریج رشد آن متوقف شده و تأثیرات سوء بر تولید آن خواهد گذاشت کاهش دما به کمتر از ۱۸ درجه سانتی گراد نیز رشد طبیعی آنرا کند می کند به طوری که پایین تر از ۱۰ درجه سانتی گراد رشد سریعاً کند شده و در دمای نزدیک به صفر فعالیت بوته ها به کلی متوقف شده و در صورت ادامه بخاطر سرما زدگی بوته ها از بین می روند معمولاً درجه حرارت گلخانه در شب بایستی ۵ الی ۶ درجه سانتی گراد خنک تر از روز باشد ضمن اینکه کاهش دمای شبانه از حد همان اثرات منفی در روز را خواهد داشت .

۲-۳ نور :
نور خورشید از جهت پیدایش و تبدیل کلروفیل و تشکیل مواد شیمیایی در گیاه و تحریک پذیری روی اندام های گیاه نقش اساسی دارد ضمن اینکه شدت آن نیز اثرات محدود کننده ای خواهند داشت .
افزایش شدت نور اثر محدود کننده ای برای بوته خیار دارد و اگر از حد مورد نیاز تجاوز نماید باعث بسته شدن روزنه های برگ و کاهش تعرق می شود با این وجود خیار به شدت نور زیادی نیاز ندارد و به طور متوسط شدت نور معادل ۱۰۰۰ کافی است .
با توجه به تجارب کشاورزان خیار کار در گلخانه در مناطق گرم از اردیبهشت ماه بعلت اینکه شدت نور زیاد و دمای گلخانه افزایش می یتبد اقدام به پاشیدن رنگهای مختلف ( ترجیحاً ) آبی روی پوشش گلخانه می نمایند با این قدام از شدت اضافی نور کاسته و از افزایش بی رویه دمای حاصل از آن تا حدودی جلوگیری می نماییم .
از طرفی در زمستان بسیاری از تولید کنندگان خیار استفاده از پوشش های دو جداره را به کار می گیرند که باعث کاهش نور ورودی به گلخانه می شود .

۳-۳ رطوبت
یکی از مهم ترین فاکتور های آب و هوایی برای گیاه طوبت است که هم از طریق محیط و هم از طریق خاک روی آن اثر میگذارد . اطلاع داشتن یک گلخانه دار از میزان رطوبت هوا به وسیله رطوبت سنج و همچنین خاک او را در تصمیم گیری عملیات داخل گلخانه کمک بسیاری می کند وجود رطوبت همانطور که برای گیاه مفید است مقدار اضافی آن چه در هوا و چه در خاک مضر می باشد رطوبت در خاک بعنوان عامل اصلی جذب عناصر توسط گیاه محسوب می شود .
هر چه میزان رطوبت خاک کاهش می یابد نیروی مکش خاک افزایش و جذب آن توسط گیاه مشکل تر می شود تا جایی که گیاه در منطقه آبی قرارگرفته و بتدریج روزنه ها بسته می شود و تعرق کاهش می یابد و سر انجام فعالیت گیاه متوقف می شود . رطوبت نسبی مورد نیاز و ایده آل برای خیار بالاخص در زمان تولید ۷۰ ٪ می باشد که توسط مرپاش صورت می گیرد یکی از علل رایج عدم پاسخ دهی کنترل بیولوژیک آفات و بیماری ها در اوایل فصول رشد هنگامی که هوای بیرون گلخانه گرم و خشک می شود رطوبت بسیار پایین هوی گلخانه می باشد در شرایط هوای گرم و خشک اضافه کردن درجه رطوبت گلخانه ها در امر خشک سازی آنها نیز مؤثر است بهترین سیستم رطوبت سازی در گلخانه ها آبفشان هایی هستند که به کمک آنها قطرات کوچک آب تولید می شوند و این قطرات پیش از شستن بر روی برگ ها تبخیر می شوند .
باید توجه داشت در صورت ماندن قطرات آب بر روی برگ ها محیط مناسبی برای اسپور زایی عوامل بیماری زا فراهم می شود سیستم پاش با فشار بالا که دارای سرهای خروجی به قطر ۱۰ میکرومتر هستند و سیستم های مرپاش Sonic که به کمک هوای فشرده کار می کنند امروزه برای تولیدات قطرات آب برای مرطوب ساختن فضای گلخانه استفاده می شوند در واقع این سیستم ها با تبخیر قطرات آب قادر به تولید مر درون گلخانه می باشند .
همچنین در رطوبت های خیلی پایین نیز که در اثر تهویه زیاد صورت می گیرد تولید کاهش خواهد یافت که با استفاده از رطوبت سنج می توانیم رطوبت محیط را اندازه گیری کنیم که هر وقت رطوبت پایین آمد آن را بالا و هر وقت بالا رفت آن را پایین بیاوریم .
همچنین برای گرفتن رطوبت خاک از تانسیومتر استفاده می کنیم با استفاده از این وسیله می توانیم مقدار رطوبت را نیز اندازه گیری کنیم که به این صورت که کلاهک تانسیومتر که معمولاً از گچ می باشد را در داخل خاک کرده و در داخل کلاهک سر تانسیومتر سیمی وصل است که وقتی رطوبت از گچ به این سیم می رسد سیم باردار شده و جریان را از خود عبور داده و و به درجه که در بالای تانسیومتر قرار دارد نیز می رساند و درجه نیز مقدار رطوبت را نشان می دهد ما می توانیم بفهمیم که رطوبت خاک چه مقدار است .

۴-۳ دفع علف های هرز
برای دفع علف های هرز در گلخانه اگر در سطح کوچک باشد از روش دستی اما در سطح وسیع از روش شیمیایی عمل می گردد که نیاز به یک دستگاه سم پاش پشتی موتوری با ظرفیت ۱۸ لیتر نیاز داریم که این سم پاش را فرد با خود حمل می کند و عمل سم پاشی را انجام می دهد که ین سم پاشی مکانیزم آسان دارد که پمپ سم را از مخزن می مکد و توسط دمنده ای به بیرون پخش می کند که به صورت پودر به بیرون پرتاب می شود .
دفع علف های هرز اگر به موقع صورت نگیرد در شرایط گلخانه به قدری رشد خواهند کرد که ممکن است کلیه گلخانه را فرابگیرد و بوته های خیار در بین علف های هرز پنهان شوند و لذا تولید مناسبی به دست نمی آید لذا نباید از مضرات وجود علف های هرز در گلخانه غافل شد .
۵-۳ نخ قیم برای داربست بوته ها
بوته ها وقتی به ارتفاع حدود ۳۰سانتی متر می رسند با رشد ساقه و برگها بتدریج سنگین می شوند که اگر در این مرحله به نخ بسته نشوند بر روی زمین می افتند برای این منظور از نخ های کنفی از طریق سقف و بالای سر هر بوته طوری نصب و آویزان می گردند که بتوان ان را یکی دو دور بر اطراف ساقه بوته پیچیده و آنگاه سر نخ را به میخ چوبی کوچکی به طول تقریبی ۱۰ سانتی متر گره زده و آنگاه میخ در نزدیکی بوته در بستر خاکی محکم فرو برده شود .
روش های پیشگیری برای کاهش آفات
نصب ظروف اوی ملاس چغندر قند در بین ردیف بوته ها خود باعث جلب غذایی بسیاری از آفات و حشرات می گردد .
– آویزان نمودن مقدار زرد رنگ آلوده به مواد شیرین چسبناک و یا نصب نوارهای زرد رنگ مشابه به صورت افقی تا حدودی باعث جذب مگس سفید و شته ها می گردد .
– از بین بردن علف های هرز چه در گلخانه و چه در بیرون و اطراف گلخانه کمک مؤثری در جلوگیری از انتقال آفات و بیماری ها بداخل گلخانه می نمایند .
– نصب توری های مخصوص روی دریچه ها و در بهار گلخانه در کاهش انتقال آفات و بیماری ها بداخل گلخانه بسیار مؤثر است .
– مصرف سموم در زمان ۴ الی ۵ برگی
در این مرحله از ریدمیل گرانول ۵ ٪ درصد به میزان ۴ تا ۵ گرم پای هر بوته و آبیاری پس از آن محافظت یقه بوته از آلودگی به قارچ ها عامل فیتو فتورا می گردد .

۶-۳ بهداشت در هرس بوته خیار
برای انجام هرس ساقه های جانبی و همچنین برگ های زرد شده و زائد اضافی توصیه می گردد از قیچی های مخصوص هرس استفاده گردد زیرا هرس بوسیله فشار انگشتان دست به بوته صدمه وارد می آورد و ممکن است علاوه بر محل هرس نقاط دیگر بوته زخمی شده و موجب تسهیل در آلودگی بوته گردد .
از موارد دیگر بهداشت بوته ها اینکه چنانچه یکی از واحد های گلخانه آلوده بر سفیدک های دروغی ( سرخی ) باشد کارگرآن گلخانه اگر بخواهد بر دیگر گلخانه های سالم دیگر وارد شود بهتر است از روپوش ، لباس و ابزار جداگانه استفاده نماید .
هدایت بوته ها پس از رسیدن به سقف ( سیم های افقی )
وقتی بوته ها از ارتفاع مورد داخل گلخانه حداکثر استفاده طولی را نمودند نوبت به داربست مجدد بوته ها می رسد داربست نمودن مجدد بوته ها به چندین روش می باشد که با توجه به فضای موجود داخل گلخانه و تجربه و علاقه گلخانه داران و نحوه سیم کشی افقی سقف گلخانه متفاوت می باشد .

۷-۳ کود دهی در مراحل تولید
نیاز کودی خیار در مراحل تولید بستگی به نوع خاک و میزان مواد غذایی موجود در آن دارد بهترین روش کود دادن به خیار این است که قبل از کاشت به روش صحیح از چند نقطه خاک گلخانه نمونه برداری نمود و از طریق آزمایش خاک عناصر موجود و EC آن مشخص و با توجه به نیاز کودی خیار میزان کود دهی معلوم می شود .
بدیهی است که کود دهی ما به وسیله آبیاری در هنگام آبیاری کود در آب حل می شود و در اختیار گیاه قرار می گیرد اگر کود دهی به موقع در اختیار گیاه قرار گیرد باعث افزایش مقاومت آن به بعضی از بیماری ها و باعث افزایش محصول می گردد .

۸-۳ هرس اولیه بوته ها
بوته ها به هنگام رشد و از موقع ۵ الی ۶ برگی علاوه بر ساقه اصلی شروع به ایجاد ساقه های فرعی نموده . از هر طرف توسعه پیدا می کند در این زمان هرس اولیه بوته ها بتدریج شروع می شود .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 29 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد