دانلود مقاله کارآموزی در تعمیرگاه آفتاب

word قابل ویرایش
37 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

کنترل یونیت موتور (ECU) سیستم سوخت رسانی و جرقه :

این دستگاه عملکرد خود را بر مبنای بسسیاری از اطلاعاتی که از سنسورهای مختلف دریافت می دارد تنظیم می کند و عملیات های زیر را تحت کنترل قرار می دهد .
محاسبه زمان و مراحل تنظیم پاشش :
– با تصحیح برنامه
– خود انطباقی
– موقعیت استارت زدن
– تصحیح ارتفاع ( ارتفاع محل کارکرد خودرو )
– قطع سوخت هنگام کاهش سرعت و اتصال مجدد
– تصحیح ولتاژ باتری
– تصحیح شرایط گذرا

محاسبه زمان جرقه در کویل دوبل :
– با تصحیح برنامه
– تصحیح دینامیکی
– کنترل ولتاژ کویل
عملکرد کنترل کننده های کمکی :

– پمپ بنزین برقی
– کمپرسور کولر ( سیستم تهویه )
– لامپ عیب یاب سیستم سوخت رسانی و جرقه
– سرعت سنج

– محدوده سرعت موتور
استپ موتور در وضعیت های زیر عمل می کند :
– در مرحله راه اندازی
– در دور آرام
– کنترل کردن شرایط گذرا
– بعد از خاموش کردن موتور ، ولتاژ به مدت ۴ تا ۵ ثانیه به استپ موتور داده می شود.

سنسور فشار مانیفولد هوای ورودی :
این سنسور بطور مداوم فشار درونی مانیفولد هوای ورودی را اندازه گیری میکند و از نوع پیزو الکتریک می باشد . ( یعنی با تغییرات فشار ، مقدار مقاومت الکتریکی آن تغییر می کند )
ولتاژ مثبت ۵ ولت بوسیله ECU به این سنسور اعمال می شود و این سنسور به ازای هر فشاری ، یک ولتاژ متناسب به ECU بر می گرداند .
این اطلاعات به ECU اجازه می دهد تا جریان تزریق را متناسب با وضعیت های مختلف موتور ، و با ارتفاعات مختلف وفق دهد .
همچنین این اطلاعات برای تغییر آوانس های زمان جرقه به کار می رود .

تصحیح ارتفاع :
مقدار مکش هوا در موتور نسبت به فشار اتمسفر تغییر می کند و همچنین فشار اتمسفر به ارتفاع محل کارکرد خودرو بستگی دارد . سنسور فشار ، در داخل مانیفولد هوا قرار دارد که تغییرات را محاسبه کرده و به تناسب آن زمان کنترل پاشش را تنظیم می نماید و بر اساس این تنظیم بنزین تزریق می کند . این اندازه گیری هنگامی صورت می گیرد که موتور روشن و تحت بار زیاد و در دور کم می باشد .
سنسور فشار مانیفولد هوای ورودی ( ۱۳۱۲ ) در حالت سوئیچ باز و موتور روشن در حال کار می باشد و اطلاعات فشار هوای ورودی را به ECU (1320) می دهد . این سنسور با ۵VDC کار می کند و این ولتاژ را از طریق پایه ۱۴ و سیم شماره ۱۳۵۵ از ECU ( 1320 ) دریافت می کند .

 

سنسور دور موتور :
سنسور دور موتور شامل یک پیچ است که دور یک هسته مغناطیسی پیچیده شده است . هنگامی که دنده های فلایویل در مقابل این سنسور قرار می گیرند ، تغییراتی در میدان مغناطیسی حاصل شده و باعث تولید یک ولتاژ متناوب a. .c می شود ، مه فرکانس و دامنه این ولتاژ متناسب با دور موتور RPM می باشد . سنسور دور موتور روی پوسته کلاچ نصب شده که در برابر ۶۰ دنده فلایویل قرار دارد . دو عدد از دنده‌های فلایویل برای تشخیص TDC حذف شده اند . این سنسور دور موتور را حس می کند و یک سیگنال سینوسی مطابق با دور فلایویل به ECU از طریق سیم های ۱۳۲ و ۱۳۳ ارسال می کند و از طریق همین سنسور ECU متوجه روشن شدن موتور می شود ، لازم بذکر است که سیم های ۱۳۳ و ۱۳۲ دارای شیلد منفی ( بدنه ) می‌باشند تا روی سیگنال ارسالی به ECU نویز نیافتد . این سنسور در زمان موتور روشن کار می کند که از این سنسور برای محاسبه زمان های احتراق استفاده می شود.

 

پتانسیومتر وضعیت دریچه گاز :

این پتانسیومتر وضعیت دریچه گاز را به اطلاع ECU می رساند . این اطلاعات برای تشخیص دور آرام ( در حالت آزاد بودن پدال گاز ) ، تشخیص حالت تمام گاز ( فشرده بودن کامل ، پدال گاز ) کاهش سرعت و خاموش شدن بکار می رود همچنین در حالت اضطراری سنسور فشار مانیفولد هوای ورودی خراب شده عمل می کند .
ECU به این پتانسیومتر یک ولتاژ ۵VDC می دهد گه با تغییرات دریچه گاز یک ولتاژ متناسب به ECU بر می گرداند .
این سنسور از طریق سیم های ۱۳۵۰ ، ۱۳۵۲ ، ۱۳۵۱ به پایه های ۱۴ ، ۳۰ و ۱۶ ،
ECU (1320) متصل می شود ، ضمنا این سنسور در حالت سوئیچ باز و موتور روشن کار می کند تا ECU (1320) دقیقا از موقعیت دریچه گاز مطلع می شود .

سنسور دمای هوای ورودی :

این سنسور روی بدنه دریچه گاز نصب شده و اطلاعات مربوط به دمای هوای ورودی به مانیفولد را به ECU می دهد . این سنسور از نوع (Negative Temperature Coefficient ) NTC می باشد ، و با افزایش دما ، مقدار مقاومت الکتریکی آن کاهش می یابد .

پایه ۱ سنسور ( ۱۲۴۰) به منفی ( بدنه ) احتیاج دارد که از طریق سیم شماره (۱۳۴۲) و پایه ۱۶ (ECU) تامین می شود و اطلاعات دمای هوای ورودی از طریق سیم شماره ( ۱۲۴۳) به پایه ۳۱ (ECU) داده می شود . این اطلاعات را به روش تغییرات ولتاژ بین O.4V تا ۴٫۸V به ECU بدهد و ECU (1320) بر طبق آن تصمیم گیری کند ، همچنین در زمان موتور روشن فعال می باشد و پس از خاموش شدن موتور از کار می افتد .
سنسور دمای مایع سیستم خنک کننده موتور :

 

این سنسور ( حرارت سنج ترمیستور ) در سیستم خنک کننده موتور قرار دارد ( بالای سیلندر ) و وضعیت حرارت حرارت موتور را به ECU اطلاع می دهد . این سنسور از نوع NTC می باشد . این سنسور شامل دو پایه می باشد و پایه شماره ۲ آن از طریق سیم شماره M125 به منفی ( بدنه ) متصل می باشد وپایه شماره ۱آن از طریق سیم شماره ۱۲۳۵ به شماره ECU 13 منتقل می شود واین اطلاعات را با روش تغییرات ولتاژ بین ۰٫۴ v تا ۴٫۸ v به ECU می دهد.
لازم به ذکر است این سنسور از زمان سوئیچ باز بکار می افتد ودر حالت موتور خاموش
از کار می افتد.
سنسور سرعت خودرو :

این سنسور اثر هال ، روی کابل سرعت سنج در محور خروجی گیربکس قرار دارد و بوسیله ولتاژ ۱۲V تغذیه می شود . این سنسور اطلاعات را به ECU ( 8 پالس در هر دور – از سرعت ۲Km/h به بالا ) می دهد ، که تعیین کننده ضریب نسبت دنده می باشد و برای بهبود عملکرد خودرو مورد استفاده قرار می گیرد .
ولتاژ مثبت ورودی به پایه یک سنسور ( ۱۶۲۰) از طریق سیم شماره ( C C 17 ) و بعد از سوئیچ CA00 تامین می شود و این سنسور با تبدیل سرعت خودرو به پالس‌های الکتریکی آن را به پایه ۲۷ (ECU) از طریق سیم شماره ( ۱۳۶۰ )اعمال می کند.

رله دوبل :

رله دوبل روی سینی فن قرار دارد و دارای ۱۵ پایه می باشد و در چهار حالت ذیل کار می کند .
۱- موتور خاموش:
یک ولتاژ مثبت دائم از طریق جعبه تقسیم ( BB10) به پایه ۲ رله دوبل اعمال می شود و پس از عبور از بوبین رله سمت راست ( رله سمت راست داخل رله دوبل ) و از طریق سیم شماره ۱۲۳۳ به پایه ECU, 4 ( 1320) می رسد و این ولتاژ مثبت دائم برای حفظ اطلاعات داخل حافظه ECU و از طرفی برای شروع بکار ، آماده باشد ، مصرف دارد .

ضمنا هر رله داخل رله دوبل دارای دو دیود متصل به دو سر بوبین برای از بین بردن ولتاژ معکوس در هنگام قطع ولتاژ بویین رله می باشد و دیگری برای جلوگیری از ولتاژ منفی بر روی بوبین رله می باشد .
۲- سوئیچ باز :

در این حالت پس از اینکه سوئیچ باز می شود ولتاژ مثبت باتری پس از عبور از جعبه تقسیم BB10 و از طریق شماره CC به پایه ۱۴ رله دوبل می رسد و پس از عبور از بویین رله سمت چپ داخل رله دوبل (۱۳۰۴) و از طریق سیم شماره ۱۲۳۶ وارد سنسور اینرسی ( ۱۲۰۳) شده و پس از خروج از این سنسور و از طریق شماره ۱۲۳۶A وارد پایه ECU,23 (1320) شده و در این هنگام است که ECU (1320) متوجه می شود که سوئیچ باز شده است و در این زمان ECU (1320) پایه ۴ خود را منفی ( بدنه ) می کند و بواسطه این عمل رله سمت راست داخل رله دوبل ( ۱۳۰۴) بوبینش دارای ولتاژ منفی می شود . ( از طرفی ولتاژ مثبت را این بوبین از طریق سیم شماره BB21 و جعبه تقسیم قبلا دریافت کرده ) و عمل می کند ، و باعث می شود کنتاکتهایش بهم بچسبند و ولتاژ مثبت وارده به کنتاکتهای این رله ، سیم شماره ۱۲۱۷ به پایه ECU,35 (1320) برسد و از این به بعد ECU (1320) ، ولتاژ مثبت خود را از این پایه ( ۳۵ ) تامین می کند .
۳-موتور روشن :

در این حالت پس از اینکه ECU ( 3120) پالس هایی از طرف سنسور دور موتور ( ۱۳۱۳ ) دریافت کرده ، متوجه روشن شدن موتور می شود و در ازای آن پایه ۲۳ خود را منفی ( بدنه ) می کند تا رله سمت چپ داخل رله دوبل ( ۱۳۰۴) فعال شود ، در نتیجه ولتاژ مثبت باتری به پمپ بنزین برقی ( ۱۲۱۰) از طریق سیم شماره ۱۲۰ و کویل دوبل ( ۱۱۳۵) از طریق سیم شماره ۱۲۶۴ و پیش گرم کن هوای ورودی ( ۱۲۷۰) از طریق سیم ۱۲۶ و انژکتورها از طریق سیم شماره ۱۲۱۰ می رسد . شایان ذکر است بعد از ۴ الی ۵ ثانیه بعد از خاموش کردن موتور سیستم به حالت موتور خاموش بر می گردد .
تذکر: پایه ۱۶ (ECU – ۱۳۲۰) دارای یک منفی ( بدنه ) ایزوله شده می باشد که برای سنسورهای حساس استفاده می شود و نباید به منفی ( بدنه) خودرو متصل گردد.

کویل دوبل :

 

این کویل از نوع استاتیکی – دوبل می باشد . ( سیستم دلکو وجود ندارد) .
ECU (1320) عمل تقسیم ولتاژ را انجام می دهد و در هر لحظه دو تا از خروجی های کویل دارای ولتاژ بالا می باشد و یا به عبارتی ترتیب جرقه را خود ECU (1320) تعیین می کند .
با توجه به اطلاعاتی که سنسور دور به ECU می دهد و نشانگر TDC ( نقطه مرگ بالا) می باشد ، و کنترل یونیت ( ۱۳۲۰) ترتیب جرقه را بصورت ( ۳ با ۲ و ۱ با ۴ ) اعمال می کند .
این کویل چهار عدد خروجی دارد که به چهار عدد شمع روی سرسیلندر متصل می باشد و یک ولتاژ مثبت از طریق سیم شماره ۱۲۶۴ و رله دوبل به سر مشترک اولیه های کویل متصل می باشد ، و دو سر دیگر اولیه های کویل از طریق سیم های شماره ۱۱۳ و ۱۱۴ به پایه های ۱ و ۱۹ از ECU (1320) متصل می باشند که با منفی ( بدنه ) شدن این پایه ها توسط ECU (1320) در پانویه های کویل دوبل ولتاژ مثبت ( حدود ۱۵۰۰۰ ولت ) برای عملیات جرقه زنی خواهیم داشت . لازم به ذکر است خازن متصل به پایه شماره ۴ کویل دوبل و برنه آن برای گرفتن نویزهای تولیدی سیستم کویل و حذف نویزهای مزاحم برای سیستم ها ی الکترونیکی می باشد .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 37 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد