دانلود مقاله کارگاه کار بری اراضی – شناخت شهر فریمان

word قابل ویرایش
76 صفحه
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

کارگاه کار بری اراضی – شناخت شهر فریمان

بررسی وشناخت شهر
شناخت تاریخچه شهر ، نام و سابقه ی تاریخی شهر و منشاء پیدایش و روند گسترش شهر تاکنون
-شهر فریمان
فریمان فعلی قریه ای است در شمال غربی فریمان که جز دهستان نیشابور بوده است . برخی منابع نیز بنای اصلی شهر فریمان را مربوط به قبل ازاسلام می دانند.
بند فریمان از قدیمی ترین آثار پیرامون شهر فریمان است که بنای آن را در زمان دیلمیان و یا سلجوقیان دانسته اند که پس از آن مردم فریمان از شمال غربی به محل فعلی شهر نقل مکان نموده اند و اقدام به احداث قریه ای با برج و بارو نموداند که قسمتی از آثار دیوارهای آن در شمال شهر فریمان فعلی به چشم می خورد.

روستاهای تقی آباد ، لوشاب و قلعه نو فریمان نیز همزمان با پیدایش فریمان احداث شده اند آنچه که مسلم است هسته ی اولیه شهر موجود درشمال میدان امام خمینی فعلی ، خیابان های امام موسی صدر، سید جمال الدین اسد آبادی و طالقانی قرارداشته که محلات قدیمی شهر نیز درهمین محدوده شکل گرفته است.

این محدوده را وجود رباط قدیمی مربوط به دوران صفویه ، نوع معماری و مصالح بکار رفته در بناها به همراه بافت ارگانیک از دیگر محلات شهر متمایز ساخته و به آن قدمتی چند صد ساله می دهد . عموم ساختمان ها از خشت و گل ساخته شده که در حال حاضر قریب به اتفاق آنها تخریبی می باشند.
از بازارقدیمی که معمولاً هسته اولیه شهر های ایرانی در اطراف آن شکل می گیرد در شهر فریمان مدرکی در دست نیست پس از احداث و توسعه جاده جدید شهر فریمان در دوران حکومت رضاخان پهلوی به سمت جنوب با خیابان های منظم و شطرنجی و احداث ساختمان های جدید حکومتی توسعه یافت .

طی دهه های اخیر بدلیل افزایش جمعیت و مهاجرت روستائیان به شهر فریمان و ارتقای جایگاه اداری فریمان ( مرکزیت شهرستان ) مناطق جدیدی در سمت جاده شهر فریمان { بلوار امام رضا(ع)} امتداد کارخانه قند و در راستای جاده جدید فریمان به تربت جام به شهر افزوده شد.
به طور کلی در شهر فریمان ۳ نوع بافت ، مطابق با دوران های مختلف رشد آن قابل تشخیص است که نشان دهنده چگونگی روند رشد شهر در دوره های گوناگون است.
الف – بافت ارگانیک و قدیمی شهر در دو سمت انتهای خیابان امام خمینی و در شمال جغرافیایی شهر.
ب – بافت میانی و شطرنجی در دو طرف خیابان امام خمینی به سمت جنوب که رشد شهر در دوران پهلوی را در بر می گیرد.
پ – بافت سازمانی و قطعات تفکیکی از پیش طراحی شده دربخش جنوبی خیابان امام رضا (ع) و در دو سمت جاده منتهی به کارخانه قند که نشان از رشد شهر در سه دهه اخیر دارد . ( طالش ، ۱۳۸۲ ، گزارش ۲ ، ص ۱ و ۲ )

-وجه تسمیه :
در مورد کلمه ی فریمان ، در فرهنگ جغرافیایی ایران چنین آورده شده است : واژه فر با تشدید ، ریشه ی اوستایی و پهلوی دارد و به معنی جلال و شکوه است فری بی تشدید مخفف آفرین به معنای مدح و ستودن است و مان صیغه امرماندن می باشد . بنابراین فریمان مرکب از دو کلمه فری و مان به معنی (باشکوه و جلال بمان) است . به طور کلی در کتاب شرح سفری در ایالات خراسان و شمال غربی افغانستان نیز آمده است که شخصی به نام فریدون شاه سد فریمان را بنا نهاده است لذا این اسم بعد از تفسیر و تبدیل به فریمون و سپس فریمان تغییر کرده است عده ای نیز معتقد هستند که فریمن به معنی مرد آزاده می باشد . ( آسیایی ، ۱۳۸۴ ، ص ۵۷ )

بررسی وضعیت جغرافیایی و اقلیمی شهر :
شهر فریمان دارای آبو هوای معتدل و خشک و مدیترانه ای است . ارتفاع آن از سطح دریا ۱۴۱۱ متر و به لحاظ توپوگرافی تقریباً هم سطح و با شیب ملایم که از نظر جغرافیایی دشت نامیده می شود .
متوسط بارندگی سالانه آن ۵۴/۱۲ میلیمتر بوده که پیرامون آن را اراضی نسبتاً مرغوب کشاورزی احاطه می کند که با توجه به کمیت و کیفیت بالای آبهای زیرزمینی و سطحی از رونق کشاورزی خوبی بهره مند است .

جهت باد غالب در شهر فریمان از سمت شمال به جنوب می باشد . از نظر زلزله خیزی ، این منطقه در حوزه کپه داغ و ایران مرکزی قرار می گیرد که در اطراف آن گسل های پرتکاپو و بسیار متحرک وجود دارد . ( رجوع شود به جدول شماره ۲ اطلاعات اقلیمی شهرستان فریمان )
بارندگی :
اطلاعات آماری ۱۵ ساله شهر فریمان در خصوص بارندگی حاکی است که متوسط بارندگی سالانه این شهر ۳۶/۲۴۹ میلیمتر است که این بارش در دو ماه از سال به علت درجه حرارت پایین ( ماههای دی و بهمن ) به صورت برف می باشد و بقیه آن به شکل باران نازل می شود .

از نظر توزیع فصلی بارش نی زدر شهر فریمان ۵۰ درصد بارشها در فصل زمستان بارشها در فصل زمستان ، ۷/۲۸ درصد در فصل بهار و ۸۵/۱۷ درصد در فصل پاییز و ۲۴/۲ درصد بقیه در فصل تابستان روی می دهد . در میان ماههای سال ، ماه march ( اسفند ) با ۸۱/۵۰ میلیمتر بارندگی بیشترین میزان بارش را به خود اختصاص داده و در ماههای فروردین و بهمن نیز بارندگی قابل توجهی صورت می گیرد .

با توجه به رابطه مستقیم بین رژیم جریان رودخانه ها در فصل بهار و پاییز و زمستان در رودخانه های این منطقه آب جاری است و علاوه بر این به دلیل بارش برف در زمستان ، ذوب آنها تا اواسط بهار نیز ادامه داشته و در این فصل نیز کم و بیش در رودخانه های منطقه می توان روان آبهای سطحی را مشاهده نمود . حداکثر بارش اتفاق افتاده در سال در این منطقه طبق آمار ثبت شده سالهای ۲۰۰۳- ۱۹۸۹ ، ۸/۵۰ میلیمتر در ماه اسفند روی داده است که با رژیم بارندگی این منطقه نیزمنطبق می باشد .
باد :
بر روی هر یک از نیم کره های زمین کمربندها و نقاطی با فشارهای جوی متفاوت ( کم و زیاد ۹ وجو د دارد بعضی از این کمربندها دائمی هستند و بعضی دیگر فقط در مدتی از سال ایجاد می شوند. در مناطق نیمه استوایی هر نیمکره ـ یعنی بین عرضهای ۲۰ تا ۴۰ درجه ـ کمربندی با فشار زیاد وجود دارد .
علت اصلی وجود نقاط و کمربندهای فشار هوا ، تقسیم نامتعادل و پرتوهای خورشید بر روی زمین است که باعث اختلاف دما در نقاط مختلف سطح زمین می شود . بحث در زمینه چگونگی شکل گیری مراکز زیر فشار و کم فشار نهایتاً به سیستم های متفاوت باد می شوند . در حوصله مبحث ما نمی گنجد ام اباید دانست که به طور کلی در هر نیم کره زمین سه سیستم کلی باد وجود دارد :
بادهای تجاری ( مرکز این بادها در مناطق نیمه استوایی دو نیم کره است که دارای هوای پرفشار هستند )
الف : بادهای غربی ( مرکز این بادهادر مناطق

نیمه استوایی ولی حرکت آنها در جهت مناطق کم فشار اقیانوس منجمد شمالی است )
ب: بادهای قطبی ( این بادها در اثر پراکنده شدن توده های هوا از مناطق پرفشار قطبی و اقیانوس منجمد شمالی بوجود می آیند )
بادهای موسمی ( اختلاف میانگین درجه حرارت سالانه هوای سطح زمین و دریا باعث ایجاد بادهای زمستانی بر روی خشکی و بادهای تابستانی بر روی دریا می شود که به بادهای موسمی معروف اند .
بحث در رابطه با ماهیت بادها ، چگونگی شکل گیری و مبدأ ومقصد آنها گستره ی وسیعی دارد و به همین دلیل به این نکان ذکر شده اکتفا کرده و به بررسی اطلاعات بدست آمده از ایستگاه سینوپستیک شهر مشهد برای یک دوره ۱۰ساله می پردازیم

بررسی اطلاعات موجود حاکی از این است که در فصل بهار از نظر تعداد بیشترین باد از سمت جنوب شرقی شهر وزیده است و این در حالی است که سرعت آن ۴ نات بوده اما در این فصل بادی که از جانب شمال غربی می وزد با سرعت ۱۰ نات بیش شدت وزش باد را به خود اختصاص می دهد .

در فصل تابستان نیز بادهای شرقی از نظرتعداد بیشترین مقدار را به خود اختصاص می دهند که دارای شدت ۴ تا ۵ نات بوده است . در فصل پاییز و زمستان به ترتیب بادهای جنوبی و جنوب شرقی با سرعتهای ۳ نات بیشترین تعداد وزش باد را به خود اختصاص می دهند .
با توجه به آنچه گفته شد بادهایی که به سرعت و شدت بالایی داشته باشند و یا به عبارت دیگر بادهای تسنر و طوفان در شهر فریمان وجود ندارد. اما هنگامی که وزش باد را به صورت مستمر وجود داشته باشد . بویژه در مناطقی با اقلیم سرد همچون فریمان همواره با سوز بوده و از یکسو باعث ناراحتی انسان شده و از سوی دیگر در صورتیکه جهت گیری و استقرار بناها با توجه به بادهای غالب پیش بینی نگردد باعث اتلاف انرژی داخل ساختمانها نیز می گردد و به همین منظور برای جلوگیری از اثرات منفی آن برای تعیین جهت وزش باد غالب تعداد دفعات وزش باد را در سرعت متوسط بادها جذب کرده و به این ترتیب جهت وزش باد غالب ابتدا برای هر یک از فصول و سپس برای کل سال محاسبه شده است .
که در فصل بهار بادهای شرقی ، جنوب شرقی و جنوب رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص می دهند و در فصل تابستان بادشرقی رتبه اول و بادهای شمال شرقی و جنوب شرقی رتبه های بعدی را به خود اختصاص می دهند . در حالیکه در فصل پاییز باد جنوبی و سپس بادهای جنوب

 شرقی در رتبه های اول و بادهای جنوبی و شمال غربی در رتبه های بعدی قرار می گیرند و به عنوان بادهای درجه ۲ محسوب می شوند. در کجموع سالانه نی زبادهای شرقی در رتبه اول قرار گرفته و به عنوان باد غالب اصلی مطرح است و بادهای جنوب شرقی و جنوبی در رتبه های بعدی قرار می گیرند .

رطوبت هوا :
منظور از رطوبت هوا ، مقدار آبی است که به صورت بخار در هوا وجود دارد . بخار آب از طریق تبخیر آب سطح اقیانوسها و دریاها ، همچنین سطوح مرطوبی چون گیاهان وارد هوا می شود این بخار بوسیله جریان هوا و باد به بقیه قسمتهای سطح زمین منتقل می شود . هر چه هوا گرمتر باشد ، بخار آب بیشتری را در خود نگه می دارد به طور مثال ظرفیت پذیرش بخار آب با دمای ۱۸ سانتیگراد

، ۳ برابر ان در هوایی با دمای ۲ درجه سانتیگراد است . بنابراین به دلیل اختلاف دمای هوا در مناطق مختلف ، میزان رطوبت هوا نیز در نقاط مختلف سطح زمین به یک اندازه نیست . حداکثر میزان رطوبت هوا در نواحی استواست که با حرکت به طرف تعیین کاهش می یابد . مقدار رطوبت موجود در هوا به روشهای مختلفی چون رطوبت مطلق ، رطوبت مخصوص ، فشار بخار و رطوبت نسبی می توان اندازه گیری و بیان کرد
رطوبت مطلق :
عبارت است از وزن بخار آب موجود در هرمترمکعب از هوا واحد آن گرم در مترمکعب است .
رطوبت مخصوص :
عبارت است از وزن بخار آب موجود در هرکیلوگرم از هوا به صورت گرم در کیلوگرم نشان داده می شود .

فظار بخار:
عبارت است از فشاری که بر اثر بخار آب در هوا به وجود می آید و بر حسب میلیمتر جیوه اندازه گیری می شود .
رطوبت نسبی :
عبارت است از نسبت وزن بخار آب موجود در حجم مشخصی از هوا در یک درجه حرارت به حداکثر مقدار بخار آبی که آن حجم از هوا در همان درجه حرارت می تواند نگه دارد . زمانی که هوا حداکثر رطوبتی را که می تواند در خود نگه دارد ، جذب کند ، آن را « هوای اشباع شده » می نامند . در این حالت ، رطوبت نسبی هوا ۱۰۰ درصد است ولی اگر مقدار رطوبت موجود در آن کمتر باشد که می تواند در خود نگه دارد ، رطوبت نسبی آن کمتر از ۱۰۰ درصد است .
با توجه به اعداد ثبت شده در جدول شماره ۷ متوسط رطوبت نسبی در ساعتهای مختلف روز شهر فریمان نشانگر این موضوع است که رطوبت نسبی در ساعت ۳ گرینویچ در تمام ماههای سال بالاترین درصد را دارا بوده و ساعت ۹ گرینویچ در اکثر ماهها حداقل رطوبت نسبی اتفاق افتاده است .
میزان رطوبت نسبی با دما و بارش رابطه تنگاتنگی داشته و به موازات افزایش رطوبت نسبی احتمال بارندگی و میزان بارندگی افزایش پیدا می کند . میزان رطوبت نسبی نیز با میزان تبخیر نیز نسبت عکس دارند ، از این موارد می توان اینگونه نتیجه گرفت که پی بردن به رطوبت نسبی در ماهها و فصول مختلف اولاً تعیین کننده نزولات جوی و رژیم بارندگی در منطقه بوده و ثانیاً تعیین کننده تبخیر است که با توجه به کمبود آب و حفظ و نگهداری و بهره برداری حداکثراز نزولات جوی در منطقه حائز اهمیت می باشد .

از جدول رطوبت نسبی می توان به این مطلب پی برد که رطوبت نسبی در فصول پاییز و زمستان بیشتر از ۶۰ درصد بوده ( بجز در ساعت ۵/۱۲ ظهر که کمتر از ۶۰ درصد می باشد ) و در فصل بهار در ساعت ۵/۶ عصر و ۵/۱۲ ظهر به کمتر از ۵۰ درصد و در ساعت ۵/۶ صبح بیشتر از ۵۰ درصد می رسد و در فصل تابستان در ساعت ۵/۶ عصر و ۵/۱۲ ظهر کمتر از ۳۰ درصد و در ساعت ۵/۶ صبح بین ۴۰ تا ۵۰ درصد بوده است .

در دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد میازن رطوبت هوا تقریباً تأثیری بر انسان نداشته و رطوبت نسبی بین ۳۰ تا ۸۵ درصد عملاً غیرقابل احساس می شود . در دمای بیش از ۲۵ درجه سانتیگراد تأثیر رطوبت هوا بر انسان به مرو قابل توجه می شود . بخصوص تأثیر لآن بر رطوبت و دمای پوست و درجه حرارتهای بالاتر بر میزان عرق و تبخیر آن . براساس آزمایشهای به عمل آمده در ایران در فصل

تابستان دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی ۵۰ درصد برای ۹۸ درصد افراد مطلوب است در حالیکه در زمستان برای آنکگه ۹۷ درصد افراد در آسایش باشند می بایست با حفظ رطوبت نسبی در حدود ۵۰ درصد دما ۲۱ درجه سانتیگراد باشد . از آنجایی که روش پیشنهادی اولگی نیز برای منطقه ایران صدق می باد ، لذا با استفاده از یان روش شرایطرطوبت نسبی و درجه حرارت در ایستگاه فریمان مورد بررسی قرار می گیرد .

عناصر آب وهوایی:
دما و دجه حرارت : تغییرات فیزیکی در میزان گرما و سرمای هواست

جدول شماره ۱ -حداقل وحدکثرمطلق درجه حرارت در شهر فریمان ( ۱۹۸۵ – ۱۹۵۱ میلادی )
ماه jan Feb Mar Apr May jun jul Aug Sep Oct Nov Dec سالانه

حداکثر مطلق ۲۲ ۲۳ ۲۹ ۳۲ ۳۷ ۳۹ ۳۹ ۴۱ ۳۷ ۳۳ ۲۹ ۲۲ ۴۱
حداقل مطلق ۲۴٫۵- ۲۲٫۵- ۱۸- ۱۴- ۰٫۵- ۲ ۵ ۱ ۲- ۹- ۲۵- ۲۵- ۲۵-

جدول شماره ۲ -میانگین حداقل و حداکثر دمای شهر فریمان (۱۹۸۵ _ ۱۹۵۱)

ماه jan Feb Mar Apr May jun jul Aug Sep Oct Nov Dec سالانه

حداکثر متوسط ۶٫۵ ۸٫۱ ۱۲٫۵ ۱۹٫۱ ۲۴٫۲ ۲۹٫۰ ۳۰٫۹ ۲۹٫۵ ۲۶٫۵ ۲۰٫۹ ۱۴٫۴ ۸٫۶ ۱۹٫۱۸
حداقل متوسط ۵٫۷- ۴٫۵- ۰٫۱- ۵٫۵ ۹٫۰ ۱۲٫۰ ۱۳٫۹ ۱۱٫۷ ۸٫۱ ۴٫۶ ۰٫۱ ۳٫۷- ۴٫۲۴
میانگین ماهانه ۰٫۴ ۱٫۸ ۶٫۲ ۱۲٫۴ ۱۶٫۶ ۲۰٫۵ ۲۲٫۴ ۲۰٫۶ ۱۷٫۳ ۱۲٫۸ ۷٫۳ ۲٫۶ ۱۱٫۷۴
ماخذ: منابع طبیعی خراسان

همانطور که در جدول مشاهده می شود ، حداکثر دمای مطلق سالانه ی فریمان ۴۱ درجه سانتی گراد است و حداقل مطلق دمای سالانه ۲۵- درجه می باشد .
میانگین حداکثر دمای فریمان ۱۹٫۸ ومیانگین حداقل دما برابر ۴٫۲۷ درجه سانتی گراد میباشدلازم به ذکر است که در این میان ماه تیربا متوسط حداکثر دمای ۳۰٫۹ و ماه آذر با متوسط حداقل دما ۲٫۶ درجه سانتی گراد به ترتیب گرمترین و سردترین ماه های سال در فریمان محسوب می شوند.
رطوبت : عبارت است از مقدار آب موجود در هوا

رطوبت نسبی به صورت در صد اندازه گیری می شود. روش های مختلفی چون رطوبت مطلق ، رطوبت نسبی برای اندازه گری رطوبت استفاده می شود .
رطوبت نسبی عبارت است از نسبت وزن بخار آب موجود در حجم مشخصی از هوا در یک درجه حرارت به حداقل مقدار بخار آبی که آن حجم از هوا در همان درجه حرارت می تواند در خود نگه دارد رطوبت نسبی به صورت درصد اندازه گیری می شود.

وزن بخار آب موجود در یک متر مکعب هوایx درجه ۱۰۰ *———————————————— = رطوبت نسبی

وزن بخار آب موجود در یک متر مکعب هوای درجه حداقل
(اصول ومبانی اقلیم شناسی– تالیف: مهندس امیرشکیبامنش- مهندس مهشید قربانیان)

جدول شماره ۳ – میزان رطوبت شهر فریمان (۱۹۸۵-۱۹۵۱)

ماه jan Feb Mar Apr May jun jul Aug Sep Oct Nov Dec سالانه

حداکثر %۸۰ %۷۹ %۷۷ %۷۳ %۶۷ %۵۴ %۵۰ %۵۲ %۵۴ %۶۱ %۷۱ %۷۸ %۶۶
حداقل %۵۳ %۵۳ %۵۲ %۴۶ %۳۹ %۲۹ %۲۷ %۲۵ %۲۷ %۳۲ %۴۱ %۵۱ %۴۰
میانگین ماهانه %۶۶ %۶۷ %۶۴ %۵۹ %۵۳ %۴۱ %۳۸ %۳۷ %۴۰ %۴۶ %۵۶ %۶۵ %۵۳
ماخذ: منابع طبیعی خراسان

با توجه به داده های آماری موجود ،میانگین سالانه رطوبت نسبی ۵۳ درصد که بیشترین آن مربوط ماه ژانویه (دی ماه ) با ۸۰ درصد و کمترین آن مربوط به ماه مرداد با ۲۵ درصد می باشد . با توجه به داده های آماری ذکر شده مشخص می گردد که رطوبت نسبی با میزان دما را بطه معکوس دارد به طوری که در گرمترین ماه (مرداد )کمترین رطوبت نسبی ،و همچنین در سردترین ماه(دی) بیشترین رطوبت نسبی را دارد .
جدول زیست اقلیمی فریمان :
با دقت در جدول بیوکلماتیک فریمان مشاهده می شود که در ماههای October و March و April ‌با داشتن متوسط حداکثر دمای هوا و رطوبت از منطقه آسایش واقع می شوند یعنی افراد خو گرفته به یک اقیلم در حال استراحت یا در حال فعالیت احساس آسایش می نمایند و احتیاجی به وسایل

گرمایش و سرمایشی وجود ندارد . ماههای Novamber و March و Decamber ‌ و Rebuaary ‌ و January با داشتن حداکثردمای هوا و حداکثر رطوبت در خارج و پایین منطقه آسایش قرار می گیرند . در این ماهها می توانیم به زای ۵/۱۲ کیلوکالری تا ۸/۱ درجه سانتیگراد کاهش دما راجبران کنیم

. با افزودن ۱۵ کیلو کالری انرژی در ماه No و ۳۰ کیلو کالری در ماه March و ۴۵ کیلوکالری در ماه De و ۵۷ کیلوکالری در ماه Feb‌ و ۶۵ کیلوکالری در ماه Ja می توان تا حدی کاهش دما را جبران کرد که به منطقه آسایش نزدیک شوند یعنی در این ماهها در شب و سرصبح احتیاج به وسایل گرمایشی وجو د دارد تا افراد احساس آسایش کنند . در ماههای Sep و June و Au و July که در اواخر بهار و طول فصل تابستان می باشند با داشتن متوسط حداکثر دما و رطوبت چون در یالای منطقه آسایش واقع می شوند ما به وسایلسرمایشی احتیاج داریم تا به منطقه آسایش نزدیک شویم .

در فریمان به خاطر اقلیم سرد در اغلب ماهها با داشتن متوسط حداقل رطوبت و دما معینی در طول روز باز هم به وسایل گرمایشی نیاز است و اکثر ماهها با داشتن متوسط حداقل دما و رطوبت در پایین خط سایه قرار می گیرند .
در ماه June و Augu در طول روز با افزایش ۵/۱۲ کیلوکالری می توان تا ۸/۱ درجه سانتیگراد کاهش دما را جبران کرد و در ماههای Sep ‌و May با افزایش ۴۵ و ۵۰ کیلوکالری در ماه Ap با

افزایش ۷۰ کیلوکالری انرژی تابشی ، می توان دمای این ماهها را تا حد منطقه آسایش بالا برد . در ماههای Oc و No وmarch ‌ و De و Ja و Feb با داشتن متوس طحداقل رطوبت و دما در فصول پاییز و زمستان که جزو ماههای سرد محسوب مسی شوند در طول روز احتیاج بهوسایل گرمایشی وجود دارد . ماههای Ja و Feb سردترین ماههای سال در فریمان هستند .

روزهای یخبندان:
جدول شماره ۴ -تعداد روزهای یخبندان درطی ماههای سال(۱۹۸۵-۱۹۵۱)
سالانه Des Nov Oct Sep Aug jul Jun May Apr Mar Feb jan ماه
۱۱۰
۲۴ ۱۴ ۴ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۳ ۱۵ ۲۳ ۲۷ روز های یخبندان

ماخذ:اداره ی هواشناسی

روزهای یخبندان حاصل از نوسانات شدید دمایی است .محاسبه تعداد روزهای یخبندان در انتخاب مصالح مناسب ساختمانی ،حمل و نقل و آمد و شد شهری و نیز جنس مصالح تأسیسات شهری بسیار مؤثر است . یخبندان در ناحیه شمال استان خراسان رضوی ، ارتباط نزدیک با هجوم توده های هوای سرد و در حدود ۶ ماه از سال دارد که تأثیر آن در نقاط مرتفع به مراتب شدیدتر است .

همان طور که در جدول شماره ۱۶ مشاهده می شود ،فریمان سالانه متوسط ۱۱۰ روز یخبندان دارد که در این بین دی ماه با ۲۷ روز، بیشترین و فروردین ماه با۳ روز یخبندان ، کمترین روزهای یخبندان را دارا هستند . همچنین از اردیبهشت تا شهریورماه هم هیچ گزارشی از روزهای یخبندان ارائه نشده است یعنی روزهای یخبندان در این ماه ها وجود ندارد.
بارندگی:
میزان بارش در این استان از متوسط بارندگی در ایران پایین تر است.پراکنده گی بارش در سطح شهرستان نیز از آهنگ یکسانی تبعیت نمی کند. عمدتا مناطق مرتفع دارای بارانی حدود ۱۵۰-۱۰۰میلیمتردر سال می باشند و مناطق پست و کم ارتفاع در حدود کمتراز ۱۰۰میلیمتر دارند.در ماههای خرداد،تیر،مردادوشهریور بارش وجود نداردو یا بسیار کم است.

جدول شماره ۵ – میزان متوسط بارندگی در شهر فریمان (۱۹۸۵-۱۹۵۱)
ماه Des Nov Oct Sep Aug jul Jun May Apr Mar Feb jan متوسط سالیانه

متوسط بارندگی ۴۱٫۱ ۳۸٫۴ ۴۹٫۹ ۶۴٫۷ ۳۳ ۴٫۱ ۰٫۳ ۰٫۱ ۰٫۷ ۹٫۹ ۱۳٫۵ ۲۵٫۲ ۲۸۰٫۹
ماخذ: اداره ی هواشناسی خراسان رضوی
همانطور که مشاهده می شود بیشترین میزان بارندگی با ۹/۴۹ میلیمتر در اسفند ماه و مرداد ماه با ۰٫۱ میلیمتر کمترین میزان بارندگی را داشته اند.
باد ها:
بادعبارتست از جریان و جابجایی هوا بر اثر تغییرات فشار هوا. باد یکی از پارامترهای مهم در آب و هواشناسی بوده که سرعت و جهت آن در اقلیم یک منطقه مؤثر است .به منظور مطالعه وضعیت باد در منطقه فریمان ، به علت عدم وجود بادنگار و بادسنج در حوزه، از آمار موجود سرعت باد ایستگاه سینوپتیک مشهد استفاده می شود.
در شهرستان فریمان به علت اختلاف فشار در نواحی درون مرزی وبرون مرزی باد های مختلف می وزد.این بادها بر حسب جهت وزش نام های مختلف به خود می گیرند وزش باد های منطقه در ارتباط با فصول سال وناهمواریهای است که مهمترین آنها عبارتند از:
باد جنوبی : این باد که باد غالب شهر فریمان می باشد بیشترین زمان وزش آن در ماههای اسفند وفروردین است.
باد جنوب غربی : بیشترین زمان وزش این باد در ماههای شهریور و بهمن می باشد.
باد جنوب شرقی : بیشترین زمان وزش این باد در تیر ماه است .

باد شمالی : این باد که در تمامی طول سال در جریان است و بیشترین زمان وزش آن در مرداد ماه است
باد شرقی : بیشترین زمان وزش این باد به ترتیب در ماههای تیر و مرداد و خرداد است.
کاربردهای مهم استفاده از باد در شکل گیری شهر:
۱- جهت گیری بافت مناسب شهردر مناطق قابل توسعه در مناسبترین جهت برای مقابله با باد مزاحم و بهره گیری از باد مناسب.
۲- انتخاب مسیر باند فرودگاه.
۳- مکان یابی صایع دودزا در اطراف شهر ها.
۴- مکان یابی پارک های جنگلی برای رفع آلودگی هوا.

۵-انتخاب محل پنجره ها در ساختمان برای برقراری کوران هوا.
۶- عایقکاری نمای بیرونی در جهتی که در مقابل وزش باد قرار دارد.
۷- احداث باد شکن های مصنوعی یا کاشت درخت برای جلوگیری از تخریب هیی که توسط باد صورت میگیرد.
۹- طبقه بندی بخش های مختلف شهری از نظر ضریب آلودگی هوا.
۱۰- جهت گیری مناسب معابر و بافت های شهری برای استفاده ی حداکثراز باد های مناسب.
با توضیحات ذکر شده به اهمیت بررسی باد در شهر ها پی بردیم از اینرو به تفصیل به آن می پردازیم. (اطلاعات مربوط به باد شهرستان فریمان ، به علت عدم وجود، از ایستگاه سینوپتیک مشهد محاسبه می شود .)

جهت وزش باد های غالب در ماههای مختلف(۱۹۷۵-۱۹۷۱)

ماخذ:سازمان هوا شناسی

باد غالب در بهار:از سمت جنوب شرقی می وزد.
باد غالب در تابستان:از سمت شرق می وزد.
باد غالب درپاییز:ازسمت جنوب شرقی می وزد.
باد غالب در زمستان: از سمت جنوب شرقی و شمال غربی می وزد.
باد غالب سالانه: از سمت شرق و جنوب شرقی می وزد.
باید توجه داشت که باد غالب بادی است که شدت وزش آن نسبت به سایر باد ها که در جهات مختلف می وزد بیشتر است.

برای محاسبه ی باد غالب از حاصلضرب تعداد باد درهر ماه در سرعت باد در جهات مختلف و با میانگین گرفتن از این شذت وزش باد ها در هر فصل می توان جهت باد غالب را به راحتی با ترسیم نمودار به آن پی برد که ما در اینجا به دلیل نبود این داده ها به ترسیم جدول باد های غالب به تفکیک فصل ها بسنده کرده ایم.

گلباد سالیانه مشهد (۱۹۷۵-۱۹۷۱)

با توجه به نمودار فوق به طور سالیانه بیشترین تعدا باد را ۱تا۳،۴تا۶و بیش تر از ۷ نات را در جهت شرق وجنوب شرقی داریم و کمترین تعداد باد را در غرب و جنوب غربی شاهد هستیم.
به طور کلی ۵۷% از کل باد هایی که وجود دارند باد نسبتا آرام وملایمی را دارا می باشند.
تعیین نوع اقلیم:

-روش دمارتن:
براساس متوسط بارندگی سالانه ومیانگین سالانه درجه حرارت استوار است. I=
که در آنP مقدار بارندگی سالانه برحسب میلی متر T میانگین درجه حرارت سالانه برحسب درجه سانتیگراد وIضریب خشکی می باشد.
بسیارمرطوب I<32
مرطوب ۲۸<I<34/9
نیمه مرطوب ۲۴<I<27/9
مدیترانه ای ۲۰<I<23/9
*نیمه خشک ۱۰<I<19/9
خشک I<10
I=280.9/(11.74+10)=12.92
اقلیم نمای دمارتن
اقلیم نمای دمارتین
در این نمودار محور افقی میزان بارندگی بر حسب میلیمتر و محور عمودی میزان دما بر حسب درجه سانتی گراد نشان می دهد.
طبق بررسی انجام شده به روش دمارتن شهر فریمان درتقسیمات ذکر شده دراقلیم نیمه خشک قرار می گیرد.

جدول شماره ۶ – تعیین اقلیم فریمان براساس ۹ اقلیم ایران

ردیف نوع اقلیم میانگین حداکثر دما در تابستان میانگین حداقل دما در زمستان در مورد فریمان
۱ تابستان گرم وبسیار مرطوب ,بدون فصل زمستان ۳۵تا۴۵ ۱۰تا۱۵
۲ تابستان بسیارگرم و مرطوب ,بدون فصل زمستان ۴۵تا۵۰ ۵تا۱۰
۳ تابستان گرم و مرطوب , زمستان معتدل ۳۵تا۴۰ ۰تا۵
۴ تابستان بسیارگرم ,بدون فصل زمستان ۴۰تا۴۵ ۵تا۱۰
۶ تابستان گرم وخشک, زمستان معتدل ۳۵تا۴۰ ۰تا۵
۷ تابستان گرم وخشک, زمستان سرد ۳۵تا۴۰ ۰تا۵-
۸ تابستان گرم وخشک, زمستان بسیار سرد ۳۵تا۴۰ ۵-تا۱۰- ح. ت:۳۰٫۹
ح. ز :۵٫۷-
۹ تابستان معتدل ومرطوب, زمستان معتدل ۲۵تا۳۰ ۰تا۵

خصوصیات جمعیتی و اجتماعی شهر
برررسی خصوصیات اجتماعی شهرو نحوه پرداکندگی آن
مقدمه :
خصوصیات اجتماعی هر شهری زاییده موقعیت و ویژگی های طبیعی مکان استفرار شهر ، نوع زندگی ، بینش و آداب و سنن ، سواد ، نوع معیشت ، وضعیت سیاسی و اداری ، تاریخ و … جمعیت ساکن در آن شهر در طی زمان است و یا به عبارتی ویژگی های اجتماعی هر شهری برآیند عملکرد جمعیت ساکن در آن شهر در زمینه های مختلف اقتصادی ، فرهنگی ، اداری و … بر بستر جغرافیایی مشخص می باشد ضمن اینکه اصولاً شهرها کانون همه جاذبه های اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی نواحی جغرافیایی محسوب می شوند که تحت تاثیر دو دسته عوامل مشخص

بالا دست ( فرهنگی ملی ) و جاذبه ها و شرایط نواحی اطراف خود قرار دارند که از طرفی دارای خصیصه ها و یا ویژگی های اجتماعی پیرامون خود هستند و از طرفی جریان فرهنگی و اجتماعی بوجود آمده در سطح ملی را به نواحی اطراف هدایت می کنند و بخصوص اینکه با گسترش ارتباطات این مهم اثر پذیری بیشتری پیدا کرده است و در واقع شهرها پل ارتباطی بین ارتباط ویژگی های اجتماعی و فرهنگی نواحی اطراف خود با مراکز بزرگ انسانی محسوب می شوند . (طرح جامع شیروان مهندسان مشاور اوت ،۱۳۸۰)
– دین :
براساس سرشماری نفوس و مسکن آبان ۱۳۷۵ ، ۸/۹۹ درصد جمعیت شهر فریمان مسلمان بوده اند و ادیان کلیمی و مسیحی در این شهر بدون پیرو بوده اند.
جدول شماره (۷) – توزیع نسبی جمعیت بر حسب دین
نوع دین پیرو در شهر فریمان
مسلمان ۹۹٫۸
زرتشتی ۰٫۰۴
مسیحی ۰٫۰۰
کلیمی ۰٫۰۰
اظهار نشده ۰٫۱۶
مجموع ۱۰۰٫۰۰

ماخذ :سرشماری عمومی نفوس و مسکن – ۱۳۷۵

۲-۲-۲ ) تراکم کلی جمعیت درسطح شهر و تغییرات آن در مناطق مختلف :
تراکم جمعیت شاخصی است که متوسط تعداد افراد در واحد سطح را نشان می دهد و در مورد هر منطقه جغرافیایی از تقسیم تعداد جمعیت به مساحت( بر حسب کیلومتر مربع ) به دست می آید به عبارت دیگر اگر جمعیت یک منطقه P و S مساحت آن بر حسب کیلومتر مربع باشد تراکم جمعیت عبارت خواهد بود از :
P/S = تراکم جمعیت
به طور کلی تراکم جمعیت درشهرستان فریمان در سال ۱۳۸۰ ، ۱/۱۱ نفر درکیلومتر مربع بوده است . (آسیایی ، ۱۳۸۴ ،ص ۶۴ )
در حالی که در سال ۱۳۷۵ تراکم شهرستان ۷۶/۱۸ نفر بوده است.
تراکم کلی شهر فریمان در سال ۱۳۷۵ با مساحتی حدود ۲۰۷۴٫۳ کیلومتر مربع و جمعیت ۲۶۹۶۶ نفر ۱۳ نفر بر کیلومتر مربع بوده است .
جدول شماره ( ۸ ) –تراکم مناطق شهر فریمان
مناطق ۱ ۲ ۱-۳ ۲-۳ ۴ ۵ ۶
تراکم جمعیت ۹۵ ۸۲ ۶۳ ۱۹ ۱۱۹ ۵۷ ۶۹

خصو صیا ت جمعیتی وترکیب آن(وضع در گذشته وحال)،مهاجرت،رشد جمعیت

-تعداد جمعیت و تحول آن :
تعداد جمعیت ساکن در محدوده شهر فریمان در مقاطع زمانی سرشماریهای عمومی نفوس و مسکن درسال ۱۳۴۵ بالغ بر ۷۸۹۷ نفر بوده است پس از یک دهه و در سال ۱۳۵۵ به ۱۲۳۸۵ نفر افزایش یافته است این روند صعودی در دو دهه پس از آن نیز ادامه یافته و تعداد جمعیت ساکن شهر در سال ۱۳۶۵ و ۱۳۷۵ به ترتیب به ۲۱۱۳۸ نفر و ۲۶۹۶۶ نفر رسیده است . این روند تحول مبین آن است که تعداد جمعیت شهر درطول این دوره سی ساله کمی بیش از ۴/۳ برابر شده است درحالیکه شدت افزایش جمعیت شهر در طی سه دهه متوالی این دوره زمانی متفاوت بوده و به ترتیب حاکی از ۶/۱ ، ۷/۱ و ۳/۲۱ برابر شدن تعداد جمعیت ساکن شهر در هر یک از این سه دهه است . به بیان دیگر ضریب افزایش جمعیت شهردر دهه ۷۵-۱۳۶۵ کمتر از ضرایب متناظر آن در دو دهه دیگر و در دهه ۶۵-۱۳۵۵ بیشتر از آن در دو دهه دیگر بوده است.

برپایه نتایج مقدماتی سرشماری عمومی کارگاهی سال ۱۳۸۱ و تعداد جمعیت ساکن شهر فریمان در حال حاضر در حدود ۴/۳۱ هزار نفر برآورد می شود مقایسه تعداد جمعیت ساکن شهر در سالهای ۱۳۷۵ و ۱۳۸۱نشان می دهد که در طول این دوره شش ساله تعداد جمعیت شهر تنها حدود ۱۶ درصد افزایش یافته است که در مقایسه با ضریب متناظر آن در دهه ۷۵-۱۳۶۵ مبین ادامه روند تحول جمعیت شهر در دهه مورد اشاره با شدت اندکی بیشتر در چند سال اخیر است.

جدول شماره ( ۹ ) –روند تحول جمعیت و متوسط رشد سالانه آن در شهر فریمان
تعداد جمعیت متوسط رشد سالانه
۱۳۴۵ ۱۳۵۵ ۱۳۶۵ ۱۳۷۵ ۱۳۸۵ ۱۳۹۵ ۴۵-۵۵ ۵۵-۶۵ ۶۵-۷۵ ۷۵-۸۵ ۸۵-۹۵ ۷۵-۹۵ ۴۵-۹۵
۷۸۹۷ ۱۲۳۸۵ ۲۱۱۳۸ ۲۶۹۶۶ ۳۶۷۷۶ ۴۷۴۰۰ ۴٫۵ ۵٫۴ ۲٫۴ ۵٫۷ ۲٫۵ ۲٫۸ ۳٫۶

متوسط رشد سالانه جمعیت شهر در حال حاضر :
برپایه روند تحول تعداد جمعیت شهر در دهه های گذشته ، متوسط رشد سالانه جمعیت شهر در دهه ۵۵-۱۳۴۵ در حدود ۶۰/۴ درصد بوده است که در دهه ۶۵-۱۳۵۵به حدود ۴۹/۵ درصد افزایش می یابد لیکن در روندی کاهشی اندازه این متوسط در دهه ۷۵-۱۳۶۵ به حدود ۴۶/۲ درصد تنزل می یابد به همین ترتیب ، اندازه متوسط رشد سالانه جمعیت شهر در دوره شش ساله اخیر در حدود ۵۷/۲ درصد برآورد می شود که اندکی بیشتر از آن در دهه قبل از آن است.
ویژگی های جمعیتی شهر در حال حاضر :
آخرین اطلاعات آماری رسمی در مورد جمعیت شهر فریمان و ویژگی های آن نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۷۵ می باشد که با استفاده از آن به برخی از ویژگی های جمعیت شهر در بندهای زیر اشاره نموده و در موارد لزوم به روند تحول آنها در گذشته نیز می پردازیم لیکن پیش از آن اشاره می شود که از کل جمعیت ساکن شهر تعداد ۲۶۸۰۳ نفر در خانوارهای معمولی و ۱۶۳ نفر در خانوارهای دسته جمعی زندگی می کرده اند .
توزیع سنی و جنسی جمعیت

در سال ۱۳۷۵ از کل جمعیت ساکن شهر تعداد ۱۱۷۰۲ نفر در سنین ۱۴-۰ سالگی بوده اند لذا اندازه میزان جوانی جمعیت شهر در حدود ۴/۴۳ درصد است که حاکی ازجوانی زیاد جمعیت شهر است به همین ترتیب ، تعداد جمعیت شهر در دو گروه سنی ۱۵- ۶۴ ساله و بیشتر به ترتیب ۱۴۳۰۵ نفر و ۹۵۹ نفر است که ۰/۵۳ درصد و ۶/۳ درصد تعداد کل جمعیت شهر است می توان نشان داد که اندازه این سه نسبت در جمعیت خانوارهای معمولی ساکن شهر به ترتیب ۵/۴۳ درصد ، ۹/۵۲ درصد و ۶/۳ درصد می باشد علت این تفاوت آن است که بخش بزرگتری از جمعیت

خانوارهای دسته جمعی ساکن شهر در گروه عمده سنی میانسالان قرار می گیرند بررسی بیشتر الگوی توزیع جنسی جمعیت شهر نشان دهنده واکنش آنان به سیاست های جمعیتی اعمال شده در سال های گذشته است به این معنی که در سالهای اولیه انقلاب و در پی اعمال سیاست های انبساطی جمعیت میزان باروری زنان ساکن شهر نیز نسبت به گذشته تا حد زیادی افزایش یافته و لیکن پس از گذشت چند سال و تغییر سیاست های جمعیتی کشور و پیگیری سیاست های

انقباضی جمعیت میزان باروری زنان ساکن شهر نیز در یک روند پیوسته در طول دهه ۷۵-۱۳۶۵ تا حد زیادی کاهش می یابد به طوری که در پایان این دوره زمانی به حداقل اندازه خود در طول دوره سی ساله گذشته می رسد . کمتر بودن تعداد جمعیت گروه سنی ۴- ۰ ساله نسبت به گروه سنی ۹-۵ و تعداد جمعیت گروه سنی اخیرالذکر نسبت به تعداد جمعیت گروه سنی ۱۴-۱۰ ساله علیرغم افزایش تعداد فوت شدگان به موازات افزایش سن جمعیت و نیز افزایش تعداد جمعیت پایه شهر در ۱۵ سال گذشته موید این برداشت است.

برآیند کلی الگوی توزیع سنی جمعیت در اندازه میانگین و میانه سنی آنان خلاصه می شود در سال ۱۳۷۵ اندازه میانگین سنی جمعیت شهر د حدود ۴/۲۲ سال و اندازه میانه سنی آنان ۷/۱۷ سال است . اطلاعات در دسترس مبین آن است که اندازه میانگین سنی زنان شهر ( ۳/۲۲ سال ) اندکی بیشتر از آن برای مردان ( ۶/۲۲ سال ) بوده و لیکن اندازه میانه سنی زنان ( ۰/۱۸ سال) کمی کمتر از آن برای مردان ( ۸/۱۷ سال ) است در هر حال این اندازه ها نشان دهنده جوانی بسیار زیاد جمعیت شهر است به طوری که سن نیمی از آنان کمتر از ۱۸ سال بوده و ضمناً هر یک از ساکنان شهر به طور متوسط تنها حدود ۵/۲۲ سال سن دارد.

روند تحول الگوی توزیع سنی جمعیت شهر در سالهای گذشته نشان می دهد که به تبع تغییر سیاست های جمعیتی اندازه پارامترهای توزیع سنی جمعیت نیز متناسب با آن تغییر کرده و از آن جمله درطول دهه گذشته اندازه میزان جوانی جمعیت ( سهم نسبی جمعیت کمتر از پانزده ساله در کل جمعیت ) شهر کاهش یافته و در مقابل اندازه میانگین و میانه سنی جمعیت افزایش یافته است . در سال ۱۳۶۵ در جمعیت ساکن شهر فریمان اندازه سهم نسبی جمعیت کمتر از ۱۵ ساله ، جمعیت ۶۴-۱۵ ساله و جمعیت ۶۵ ساله و بالاتر به ترتیب ۷/۴۹ درصد ، ۸/۴۷ درصد و ۵/۲ درصد بوده و اندازه میانگین سنی آنان ۲/۲۰ سال است به ترتیب ملاحظه می شود که کاهش میزان باروری زنان و نیز افزاش سطح امید به زندگی جمعیت شهر در طول دهه گذشته باعث شده است تا میزان جوانی جمعیت شهر کاهش یافته و در مقابل سهم نسبی جمعیت میانسال و کهنسال و به تبع آن میانگین و میانه سنی جمعیت شهر افزایش یابد .

همچنین ، نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۷۵ اندازه نسبت جنسی جمعیت ساکن شهر در حدود ۹/۱۰۲ نشان می دهد که برآیند اندازه متناظر آن در جمعیت خانوار معمولی ساکن شهر ( ۸/۱۰۱ ) و جمعیت خانوارهای دسته جمعی شهر ( ۸/۲۲۲) می باشد . پایین بودن اندازه نسبت جنسی جمعیت شهر به احتمال زیاد ناشی از فراوانی نسبی بیشتر مردان در میان مهاجران خارج شده از شهر در قیاس با آن برای مهاجران وارد شده به شهر است و به بیان دیگر احتمالا فراوانی نسبی مهاجرت های خانوادگی در میان مهاجران وارد شده به شهر و فراوانی نسبی مهاجرت های شغلی و تحصیلی و عمدتا انفرادی و مردانه در میان مهاجران خارج شده از شهر بیشتر از دیگری است. تغیرات اندازه نسبت جنسی جمعیت شهر در گروه های سنی مختلف تا حد زیادی موید این برداشت است .

 

در هر حال ، الگوی توزیع سنی جمعیت شهر نشان دهنده پتانسیل درونزای آن برای بالا بردن اندازه میزان زاد ولد جمعیت و رشد طبیعی آن است . مگر آن که سیاسات های تجدیدی و انقباضی جمعیت با قوت ادامه یابد . علت این امر جوانی بسیار زیاد جمعیت شهر است که در آینده موجب افزایش سهم نسبی جمعیت شهر است که در آینده موجب افزایش سهم نسبی جمعیت در سن باروری در کل جمعیت شهر می شود و برای تثبیت کاهش رشد طبیعی جمعیت اثر این افزایش باید با کاهش میزان بارروری زنان تعدیل شود .

براساس اطلاعات به دست آمده از مرکز بهداشت شهر فریمان در سال۱۳۸۳ جمعیتی معادل۳۰۹۱۱ نفر برآورد شده است که در مقایسه با جمعیت سال ۱۳۷۵ (۲۶۹۶۶) ، ۳۹۴۵ نفر افزایش داشته است .
میزان رشد جمعیت در این دوره ۸ ساله برابر با ۱٫۷ درصد می باشد.

نمودار– هرم سنی- جنسی شهر فریمان – ۱۳۸۳

مهاجرت :
پیشتر گفته شد در طول دوره ۶۵-۱۳۵۵ متوسط رشد واقعی سالانه جمعیت شهر فریمان در حدود ۴۶/۲ درصد می باشد . مقایسه این میزان رشد با میزان رشد طبیعی جمعیت شهر در طی این دوره زمانی ( که در حدود ۴۷/۲ درصد تخمین زده می شود ) حاکی از قرار داشتن شهر در حالت تراز مهاجرتی می باشد به بیان دیگر در این مقایسه این میزان رشد با میزان رشد طبیعی جمعیت

شهر در طی این دوره زمانی تعداد مهاجران خارج شده از شهر تقریباً برابر با اثر جمعیتی مهاجران وارد شده به شهر ( حاصل جمع تعداد وارد شدگان و رشد طبیعی آنان ) است از این رو با توجه به اطلاعات در دسترس مشاور تعداد مهاجران خارج شده از شهر در این دوره زمانی را در حدود ۶/۳ هزار نفر برآورد می کند در صورتی که نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن اطلاعات مربوط به ویژگی های جمعیتی مهاجران وارد شده و خارج شده را ارائه می نمود امکان بررسی تاثیر مهاجرت

بر ساختار جمعیت شهر فراهم می شد لیکن این نتایج تنها برخی ویژگی های مهارجان وارد شده به شهر را ارائه می دهد و لذا در این بند نیز تنها به تحلیل توصیفی همین ویژگی ها می پردازیم
جدول شماره ( ۱۰ ) –توزیع سنی و جنسی شهر فریمان در سال ۱۳۷۵
شرح مرد و زن مرد زن
کل ۲۶۹۶۶ ۱۳۶۷۷ ۱۳۲۸۹
۴-۰ ساله ۳۱۷۷ ۱۶۳۴ ۱۵۴۳
۹-۵ ساله ۳۹۹۸ ۲۰۷۱ ۱۹۲۷
۱۴-۱۰ ساله ۴۵۲۷ ۲۳۴۹ ۲۱۷۸

۱۹-۱۵ ساله ۳۲۵۹ ۱۶۰۲ ۱۶۵۷
۲۴-۲۰ ساله ۲۲۰۳ ۹۷۶ ۱۲۲۷
۲۹-۲۵ ساله ۲۱۵۱ ۱۰۹۶ ۱۰۵۵
۳۴-۳۰ ساله ۱۶۶۶ ۸۷۹ ۷۸۷
۳۹-۳۵ ساله ۱۴۶۷ ۷۲۸ ۷۳۹
۴۴-۴۰ ساله ۱۱۴۵ ۵۸۳ ۵۶۲

۴۹-۴۵ ساله ۶۷۷ ۳۲۲ ۳۵۵
۵۴-۵۰ ساله ۶۳۵ ۲۹۲ ۳۴۳
۵۹-۵۵ ساله ۵۶۲ ۲۹۶ ۲۶۶
۶۴-۶۰ ساله ۵۴۰ ۳۰۱ ۲۳۹
۶۵ ساله و بیشتر ۹۵۹ ۵۴۸ ۴۱۱
میانگین سنی ۲۲٫۴ ۲۲٫۶ ۲۲٫۳

میانه سنی ۱۷٫۷ ۱۷٫۵ ۱۸
ماخذ : سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۷۵
بر پایه نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۷۵ ، در دهه ۷۵-۱۳۶۵ بالغ بر ۳۳۰۸ نفر مهاجر وارد شهر فریمان شده اند که در زمان سرشماری در این شهر سکونت داشته اند برخی از خصوصیات این مهاجران عبارت است از:
– از کل مهاجران وارد شده به شهر تعداد ۱۷۱۳ نفر مرد و ۱۵۹۵ نفر زن هستند که متناظر با اندازه نسبت جنسی ۴/۱۰۷ در میان آنان است . این نسبت نشان دهنده فراوانی نسبی بیشتر مردان در میان جمعیت مهاجر وارد شده به شهر در قیاس با آن در جمعیت شهر است . بررسی الگوی

توزیع سنی و جنسی وارد شدگان نشان می دهند که فزونی نسبتا بیشتر تعداد مردان سنین ۱۵ تا ۲۰ سالگی و سنین بالای میانسالی نسبت به زنان واقع در این سنین علت اصلی بالا رفتن اندازه نسبت جنسی در میان مهاجران است به احتمال زیاد این امر ناشی از مهاجرت بیشتر مردان به این شهر برای دامه تحصیل و یا بازگشت مردان به شهر خود پس از گذراندن یک دوره مهاجرت شغلی در سایر مراکز جمعیتی کشور است ، ضمن آن که برخی از روستاییان نیز برای دستیابی به کار به این شهر مهاجرت می کنند.

– از کل مهاجران وارد شده به شهر ، تعداد ۱۶۴۶ نفر (۸/۴۹ درصد) از شهرها و ۱۶۲۳ نفر ( ۱/۴۹ درصد ) از روستاها به این شهر مهاجرت کرده اند ، ضمن آنکه مبداء مهاجرت ۳۹ نفر (۱/۱ درصد ) آنان نیز نامشخص است این نسبت ها حاکی از سهم نسبی قابل توجه مهاجرانی است که مبدا مهاجرات آنان شهرها می باشد و نکته قابل ملاحظه آن که بخشی قابل توجهی از مهاجران

روستایی وارد شده به شهر ( حدود ۶/۹۰ درصد ۹ کسانی هشتند که از روستاهای شهرستان فریمان به این شهر آمه اند د حالیکه همین موقعیت برای مهاجران وار د شده به شهر فریمان از سایر شهرهای استان خراسان وجود دارد و حدود ۶/۸۱ درصد مهاجران دارای مبدا مهارت شهری کسانی هستند که از شهرهای استان خراسان به شهر فریمان مهاجرت کرده اند.

– در میان مهاجران وارد شده به شهر ، تعدا ۱۴۷۰ نفر (۴/۴۴ درصد ) از مراکز جمعیتی شهرستان فریمان ، ۱۴۸۵ نفر ( ۹/۴۴ درصد از سایر شهرستانهای استان خراسان و ۳۱۴ نفر ( ۵/۹ درصد ) از سایر استانهای کشور به این شهر آمده اند ضمن آنکه مبداء مهاجرت ۳۹ نفر (۲/۱ درصد ) از وارد شدگان به مشهد نیز نامشخص است به این ترتیب ملاحظه می شود که شهر فریمان در وهله اول مقصد مهاجرت به شهر نیز نامشخص است پس در وهله اول مقصد مهاجرت روستائیان ، این شهرستان بوده و در وهله بعد پذیرای مهاجرانی است که از شهرهای استان خراسان ( به ویژه شهرستان مشهد ) به این شهر وارد می شود و چندان جاذبه ای برای جذب مهاجران سایر استانهای کشور ندارد.

جدول شماره ( ۱۱ ) –توزیع مهاجران وارد شده به شهر فریمان در دهه ۷۵-۱۳۶۵ به تفکیک جنس و مبدا مهاجرت
شرح مرد و زن مرد زن
کل ۳۳۰۸ ۱۷۱۳ ۱۵۹۵
شهرستان فریمان ۱۴۷۰ ۷۶۶ ۷۰۴
شهر – – –
روستا ۱۴۷۰ ۷۶۶ ۷۰۴
سایر شهرستان های خراسان ۱۴۸۵ ۷۷۴ ۷۴۱
شهر ۱۳۴۳ ۶۷۰ ۶۷۳
روستا ۱۴۲ ۷۴ ۶۸
شهرستان های کل کشور ۳۱۴

۱۸۷ ۱۲۷
شهر ۳۰۳ ۱۸۲ ۱۲۱
روستا ۱۱ ۵ ۶
خارج از کشور – – –
اظهار نشده ۳۹ ۱۶ ۲۳
ماخذ : سرشماری عمومی نفوس و مسکن – ۱۳۷۵

– علاوه بر موارد بالا ، اطلاعات در دسترس نشان می دهد که بخش بزرگی ( حدود ۳/۸۹ درصد ) از مهاجران وارد شده به شهر فریمان در دهه مورد نظر کسانی هستند که از مراکز جمعیتی استان خراسان به این شهر آمده اند که در میان آنان نیز مهاجران وارد شده از سایر مراکز جمعیتی شهرستان فریمان ، سهم نسبی قابل توجهی (۷/۴۹ درصد ) را تشکیل می دهند . پس از استان خراسان ، تعداد و سهم نسبی مهاجران وارد شده از استان تهران ۸۵ نفر ( ۶/۲ درصد ) استان

سیستان و بلوچستان ۶۰ نفر ( ۸/۱ درصد ) استان مازندران ۲۶ نفر (۸/۰ درصد ) و استان کرمان ۱۹ نفر ( ۶/۰ درصد ) بیشتر از سایر استانها می باشد که جمعاً مبداء مهاجرت ۷/۳ درصد از مهاجران وارد شده به شهر فریمان هستند به این ترتیب شهر فریمان را باید یکی از پایگاههای اولیه استقرار و اسکان مهاجران داخل شهرستانی استان خراسان تلقی کرد.

– تعداد خانوار و متوسط تعداد اعضای آن :
بر پایه نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۷۵ تعداد خانوارهای معمولی ساکن شهر فریمان در این سال بالغ بر ۵۵۱۸ خانوار است که با توجه به تعداد جمعیت این خانوارها متوسط تعداد اعضای هر یک از آنها ۸۶/۴ نفر است. اندازه این میانگین نشان دهنده بزرگی نسب خانوارهای ساکن شهر و فراوانی بالنسبه بیشتر خانوارهای دارای جمعیت زیاد است که می تواند ناشی از وجود خانوارهای سنتی و چند هسته ای و زیاد بودن با روری در میان زنان بخشی از خانوارها و … باشد. در سال مورد بررسی در کل خانوارهای معمولی ساکن شهر فریمان سهم نسبی خانوارهای کم جمعیت (۱ تا ۳ نفره ) ۰/۳۳ درصد ، خانوارهای با جمعیت متوسط (۴ و۵ نفره ) ۰/۳۰ درصد و خانوارهای پرجمعیت (۶ نفره و بزرگتر ) ۰/۳۷ درصد است .

می توان نشان داد که در طول دهه گذشته به موازات کاهش میزان باروری و زاد ولد در جمعیت شهر فریمان متوسط یک خانوار و نیز فراوانی نسبی خانوارهای پرجمعیت در این شهر نیز کاسته شده است . در سال ۱۳۶۵ متوسط بعد خانوار در شهر فریمان ۱۹/۵ نفر بوده و سهم نسبی خانوارهای کم جمعیت با جمعیت متوسط و پرجمعیت در کل خانوارهای معمول ساکن شهر نیز به ترتیب ۷/۲۸ درصد ، ۵/۲۷ درصد و ۸/۴۳ درصد است .

جدول شماره ( ۱۲ ) – توزیع خانوار های معمولی ساکن شهر فریمان به تفکیک تعداد اعضا
شرح مجموع ۱ نفره ۲ نفره ۳ نفره ۴ نفره ۵نفره ۶ نفره ۷ نفره ۸ نفره ۹ نفره ۱۰ نفره و بیشتر
تعداد ۵۵۱۸ ۲۱۷ ۶۴۸ ۹۵۶ ۹۰۸ ۷۴۶ ۶۶۲ ۵۹۰ ۳۹۴ ۲۳۲ ۱۶۵
درصد ۱۰۰٫۰ ۳٫۹ ۱۱٫۸ ۱۷٫۳ ۱۶٫۵ ۱۳٫۵ ۱۲٫۰ ۱۰٫۷ ۷٫۱ ۴٫۲ ۳٫۰
ماخذ : سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۷۵ ، نتایج تفصیلی شهر فریمان

– آموزش
در آبان ۱۳۷۵ از جمعیت ۶/۲۴ ساله شهر فریمان ۳۶/۷۱ درصد در حال تحصیل بوده اند . در این شهر ۱۶/۹۶ درصد از کودکان ، ۸۵/۹۱ درصد از نوجوانان و ۴۸/۳۸ درصد از جوانان به تحصیل اشتغال داشته اند .
از جمعیت این شهر ۴۵۳۲ نفر در دوره ابتدایی و سواد آموزی ، ۲۷۲۷ نفر در دوره راهنمایی ، ۲۰۶۷ نفر در دوره متوسطه و ۱۸۰ نفر در دوره عالی در حال تحصیل بوده اند .
جدول شماره ( ۱۳ ) –درصد جمعیت ۶-۲۴ ساله در حال تحصیل بر حسب گروه های عمده سنی به تفکیک جنس
گروه های عمده سنی شهر فریمان
مرد زن
جمعیت (۶-۲۴ ساله ) ۷۳٫۵۱ ۶۹٫۲۱
کودکان (۶-۱۰ ساله ) ۹۶٫۳۲ ۹۶٫۰۱
نوجوانان (۱۱-۱۴ ساله ) ۹۳٫۶۴ ۹۰٫۰۷
جوانان (۱۵-۲۴ ساله ) ۳۹٫۴۱ ۳۷٫۵۵
ماخذ : سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۷۵ ،نتایج تفصیلی شهر فریمان

خصوصیات اقتصادی شهر
تصویر کلی فعالیت های اقتصادی شهر در زمینه کشاورزی ، صنعت ،تجارت و خدمات :
بر پایه نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۷۵ از کل شاغلان ساکن شهر فریمان ۵۹۸ نفر ( ۱/۱۰ درصد ) در بخش کشاورزی و دامپروری ، ۲۳۲۵ نفر( ۷/۳۹ درصد ) در بخش صنایع و معان و ۲۸۵۳ نفر( ۵/۴۸ درصد) در بخش خدمات به کار اشتغال دارند . ضمن آن که نوع فعالیت ۱۰۱ نفر ( ۷/۱ درصد ) از شاغلان نیز نامشخص و اظهار نشده است . این الگوی توزیع هر چند

نشان دهنده نقش مسلط بخش خدمات در ایجاد اشتغال برای جمعیت فعال شهر است لیکن مبین اهمیت بسیار زیاد اشتغال در بخش صنایع و معادن نیز می باشد به طوری که از هر ۱۰ نفر شاغل ساکن این شهر تقریباً ۵ نفر در بخش خدمات ، ۴ نفر در بخش صنایع و معادن و ۱ نفر در بخش کشاورزی و دامپروری مشغول به کار می باشند . از این رو ملاحظه می شود که در قیاس با بخش خدمات و بخش صنایع و معادن بخش کشاورزی و دامپروری در ایجاد اشتغال برای ساکنان شهر

دارای اهمیت و نقشی بسیار کوچک است . در همین سال اندازه این چهار نسبت در نظام اشتغال شهری استان خراسان به ترتیب ۴/۶ درصد ، ۷/۳۱ درصد ، ۹/۵۹ درصد و ۰/۲ درصد بوده است .
بررسی کلی وضع فعالیت و اشتغال در شهر:
ویژگی های اقتصادی جمعیت بازتاب نظام کنش و واکنش جامعه نسبت به انجام فعالیت های اقتصادی و نیز امکانات و منابعی است که در فرآیند این فعالیت ها مورد استفاده قرار می گیرد. شاخص ها و ممیز هایی چون میزان فعالیت ، میزان اشتغال و بیکاری و ساختار بخشی و رشته فعالیتی و نیز وضع شغل شاغلان از جمله این ویژگی ها است که در بندهای زیر به آنها اشاره می شود.
– میزان فعالیت جمعیت :
میزان فعالیت جمعیت نشان دهنده میزان مشارکت آنان در فعالیت های نظام اقتصادی است . بر این اساس میزان فعالیت عمومی جمعیت نشان دهنده درصدی از جمعیت در سن کار و فعالیت ( جمعیت ده ساله و بالاتر ) است که وارد بازار کارشده و متقاضی شغل و انجام فعالیت اقتصادی

می باشند ( جمعیت فعال ) . ازآنجا که به دلایل مختلف معمولاً همه افرادی که وارد بازار کار می شوند امکان یافتن شغل و مشارکت عملی در فعالیت های اقتصادی را نمی یابند و در جستجوی کار در این بازار هستند، لذا اندازه میزان فعالیت واقعی نشان دهنده درصدی از جمعیت در سن کار و فعالیت می باشند که عملاً مشغول انجام فعالیت های اقتصادی می باشند ( شاغلان ) . به این ترتیب هر چند سهم نسبی بیکاران در جمعیت فعال وارد شده به بازار کار بیشتر باشد تفاوت اندازه این دو شخاص اقتصادی جمعیت هم بیشتر است .
برپایه نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۷۵ در این سال تعداد کل جمعیت ده ساله و بالاتر ساکن شهر فریمان بالغ بر ۱۹۷۹۱ نفر بوده است که از میان آنان ۶۵۲۵ نفر وارد بازار کار شده ( جمعیت فعال ) و ۱۲۹۰۳ نفر نیز در خارج از این بازار قرار دارند ( جمیعت غیر فعال ) . ضمن آن که وضع فعالیت ۳۶۳ نفر از آنان نیز نامشخص و اظهار نشده است به این ترتیب اندازه میزان فعالیت عمومی جمعیت شهر فریمان ۶/۳۳ درصد است این رقم به معنی آن است که حدود یک سوم جمعیت در سن کار و فعالیت شهر وارد بازار کار شده و مایل به مشارکت در انجام فعالیت های اقتصادی است و حدود دو سوم آنان هرگز وارد بازار کار نشده و تمایلی به انجام این فعالیت ها ندارند.
بررسی های اجمالی وجود این وضعیت را نشان می دهد :
عدم ورود بخش قابل توجهی از زنان به بازار کار و پرداختن آنان به امور خانه دارای مهمترین عامل پایین بودن اندازه این شاخص است در سال ۱۳۷۵ حدود ۵/۵۴ درصد از کل زنان ده ساله و بالاتر ساکن شهر فریمان خانه دار بوده اند و این گروه ۱/۲۷ درصد کل جمعیت ده ساله و بالاتر ساکن شهر را تشکیل می دهند .

سهم نسبی قابل توجه نوجوانان وجوانان در جمعیت در سن کار و فعالیت و اشتغال به تحصیل آنان نیز از جمله عوامل اصلی وارد نشدن آنان به بازار کار وبه منزله اندازه میزان فعالیت عمومی جمعیت است. این ویژگی هم در میان مردان و هم در میان زنان مشاهده می شود در سال ۱۳۷۵ حدود ۲/۳۲ درصد از جمعیت ده ساله و بالاتر ساکن شهر فریمان را محصلان تشکیل می داده اند .
برآیند تاثیر این دو عامل و سایر عوامل ذی مدخل در ورود جمعیت به بازار کار ( مانند بازنشستگی ، عدم توانایی انجام کار و…) در میان مردان و زنان ساکن شهر باعث شده است تا میزان فعالیت عمومی زنان (۶/۷ درصد ) در سطح بسیار پایینی بوده و به مراتب پایین تر از میزان متناظر آن برای مردان ۲/۵۹ درصد می باشد و یا این که زنان تنها ۲/۱۱ درصد کل جمعیت فعال شهر را تشکیل دهند .

همچنین اطلاعات سرشماری نشان می دهد از کل جمعیت فعال شهر تعداد ۵۸۸۷ نفر شاغل و ۶۳۸ نفر بیکار هستند .لذا اندازه میزان فعالیت واقعی جمعیت شهر در محدوده ۳/۳۰ درصد است و اندازه متناظر آن برای مردان و زنان به ترتیب ۷/۵۴ در صد و ۶/۵ درصد وبوده و سهم نسبی زنان شاغل در کل شاغلان شهر ۱/۹ در صد می باشد به بیان دیگر از هر ۱۱ شاغل ساکن شهر فریمان ۱۰ نفر مرد و ۱ نفر زن است

.
– میزان اشتغال و بیکاری
میزان اشتغال نشان دهنده درصدی از جمعیت فعال (عرضه نیروی کار) است که امکان یافتن شغل را داشته است. بنابراین اندازه میزان اشتغال جمعیت نشان دهنده میزان هماهنگی و انطباق عرضه و تقاضای شغل است که عرضه شغل متاثر از میزان امکانات و پتانسیل اشتغال زایی نظام اقتصادی شغل ناشی از عرضه نیرو کار می باشد.

هر چه فاصله این دو بیشتر باشد اندازه میزان اشتغال کمتر و میزان بیکاری بیشتر می باشد ( ضمن آن که همواره سطحی حداقل از میزان بیکاری به عنوان یک وضعیت ناگزیر نظام اقتصادی وجود دارد ) .
در هر حال با توجه به آمارهای ارئه شده در بالا اندازه میزان اشتغال جمعیت فعال ساکن شهر فریمان در سال ۱۳۷۵ در حدود ۲/۹۰ درصد و اندازه میزان بیکاری جمعیت فعال شهر ۸/۹ درصد است اندازه متناظر این دو نسبت برای مردان فعال ساکن شهر ۴/۹۲ درصد و ۶/۷ درصد و برای زنان فعال ساکن شهر ۴/۷۳ درصد و ۶/۲۶ درصد است که حاکی از بیشتر بودن میزان بیکاری در میان زنان ( علیرغم پایین بودن میزان فعالیت آنان ) در قیاس با مردان است.

جدول شماره ( ۱۴ ) – توزیع جمعیت ۱۰ ساله و بالاتر شهر فریمان بر حسب وضع فعالیت و اشتغال در سال۱۳۷۵

شرح مجموع جمعیت فعال شاغل بیکار جمعیت غیر فعال محصل خانه دار سایر اظهار نشده
مرد و زن ۱۹۷۹۱ ۶۵۲۵ ۵۸۸۷ ۶۳۸ ۱۲۹۰۳ ۶۳۷۴ ۵۴۱۱ ۱۱۱۸ ۳۶۳
مرد ۹۹۷۲ ۵۷۹۲ ۵۳۴۹ ۴۴۳ ۳۹۸۸ ۳۲۳۲ ۵۵ ۷۰۱ ۱۹۲
زن ۹۸۱۹ ۷۳۳ ۵۳۸ ۱۹۵ ۸۹۱۵ ۳۱۴۲ ۵۳۵۶ ۴۱۷ ۱۷۱
ماخذ : سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۷۵ ،نتایج تفصیلی شهر فریمان

– توزیع شاغلان بر حسب وضع شغلی آنان :
ساختار بخشی و رشته فعالیتی اشتغال ، تکنولوژی تولید ونظام بهره برداری و متناظر آن در کارگاههای اقتصادی و نیز الگوی تصدی گری بخش دولتی در نظام اقتصادی میزان اهمیت نسبی بازار محلی و کارگاههای کوچک اقتصادی، چگونگی اندازه سرمایه های به کارگرفته شده در جریان تولید و … عواملی هستند که ساختار وضع شغلی اشتغال را شکل می دهند . برآیند تاثیر عوامل موثر بر این ساختار در اقتصاد شهر فریمان باعث شده است تا در سال ۱۳۷۵ در نظام اشتغال این شهر :

از کل شاغلان شهر تعداد ۳۸۹۸ نفر ( ۸/۷۰ درصد ) وابسته به بخش خصوصی ۱۵۹۳ نفر( ۹/۲۸ درصد) وابسته به بخش عمومی و ۱۴ نفر( ۳/۰ درصد)وابسته به بخش تعاونی هستند . به این ترتیب ملاحظه می شود که علیرغم نقش واهمیت نسبی بخش عمومی در ایجاد اشتغال برای ساکنان شهر ، بخش خصوصی دارای اهمیتی به مراتب بیشتر از آن بوده و تقریباً از هر ۱۰ نفر شاغل ساکن این شهر بیش از ۷ نفر در بخش خصوصی و کمتر از ۳ نفر در بخش عمومی مشغول کار هستند.

ساختار بخشی ورشته فعالیتی نظام اقتصادی نقش بالنسبه قابل توجه بازار محلی در نظام مبادلات اقتصاد شهر وسهم بالنسبه با اهمیت سرمایه های کوچک و کارگاههای کوچک در اقتصاد شهر و … باعث شده است تا بخشی از نظام بهره برداری از کارگاههای شهر را نظامی پیشه ور متکی به بازار محلی در نظر بگیریم که بخش قابل توجهی از فعالیت آن از طریق کارگاههای کوچک انجام می شود و از همین رو بالغ بر ۱۱۳۱ نفر از شاغلان شهر را کسانی تشکیل می دهند که کارگاههای کوچک متعلق به خود را به تنهایی و یا به کمک اعضای فامیل و بدون پرداخت دستمزد اداره می کنند ( کارکنان مستقل ) این گروه از کارکنان ۸/۲۳ درصد کل شاغلان شهر را تشکیل می دهند .

سهم نظام کارفرمایی و مزد و حقوق بگیری در الگوی بهره برداری از کارگاهها و اقتصاد شهر در سطح بالای قرار دارد و نقش غالب و مسلط را در هدایت و کنترل فعالیت های پایه نظام اقتصادی شهر بر عهده دارد . در سال مورد نظر از کل شاغلان شهر ۸۸ نفر (۶/۱ درصد ) کارفرما و ۸/۲۴ نفر (۹/۴۳ درصد ) مزد و حقوق بگیر هستند که به وضوح نشان دهنده اهمیت نسبی زیاد این نظام در اقتصاد شهر است

.
از کل شاغلان شهر ۸۱ نفر ( ۵/۱ درصد ) کارکن فامیلی بدون مزد هستند که در کارگاههای کوچک پیشه وری – خانوادگی به کار اشتغال دارند .
می توان نشان داد که ساختار وضع شغلی شاغلان در بخش ها و رشته فعالیت های اقتصادی شهر با یکدیگر متفاوت بوده و نظارم کارفرمایی و مزد و حقوق بگیری در فعالیت های تولیدی و نظام پیشه وری و کارگاههای کوچک در بسیاری از فعالیت های خدماتی دارای اهمیت نسبی بیشتری در قیاس با سایر فعالیت ها می باشد.
جدول شماره ( ۱۵ ) – ساختار بخشی و رشته فعالیتی اشتغال در شهر فریمان در سال ۱۳۷۵
شرح تعداد درصد

مرد و زن مرد زن مرد و زن مرد زن
مجموع ۵۸۸۷ ۵۳۴۹ ۵۳۸ ۱۰۰٫۰ ۱۰۰٫۰ ۱۰۰٫۰
کشاورزی و دامپروری و … ۵۹۸ ۵۸۴ ۱۴ ۱۰٫۱ ۱۰٫۹ ۲٫۶
معدن ۱۲ ۱۲ ۰٫۲ ۰٫۲
صنعت ۱۶۹۶ ۱۶۶۱ ۳۵ ۲۸٫۸ ۳۱٫۱ ۶٫۵
آب برق گاز ۹۲ ۸۷ ۵ ۱٫۶ ۱٫۶ ۰٫۹
ساختمان ۵۳۵ ۵۲۹ ۶ ۹٫۱ ۹٫۹ ۱٫۱
بخش خدمات ۲۸۵۳ ۲۳۹۸ ۴۵۵ ۴۸٫۵ ۴۴٫۸ ۸۴٫۶
عمده فروشی ، خرده فروشی رستوران و هتلداری ۷۰۶ ۶۹۴ ۱۲ ۱۲٫۰ ۱۳٫۰ ۲٫۲
حمل و نقل و انبارداری و ارتباطات ۴۹۸ ۴۹۲ ۶ ۸٫۵ ۹٫۲ ۱٫۱
واسطه گری های مالی ۷۳ ۷۲ ۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۰٫۲
مستغلات ، کسب و کار و … ۴۰ ۳۸ ۲ ۰٫۷ ۰٫۷ ۰٫۴

اداره امور عمومی و دفاع ۵۸۶ ۵۳۲ ۵۴ ۱۰٫۰ ۹٫۹ ۱۰٫۰
آموزش ۶۹۷ ۳۷۸ ۳۱۹ ۱۱٫۸ ۷٫۱ ۵۹٫۳
بهداشت و مددکاری اجتماعی ۱۳۱ ۹۵ ۳۶ ۲٫۲ ۱٫۸ ۶٫۷
سایر فعالیت های خدمات عمومی و اجتماعی و شخصی ۹۷ ۷۵ ۲۲ ۱٫۷ ۱٫۴ ۴٫۱
سایر فعالیت های خدماتی ۲۵ ۲۲ ۳ ۰٫۴ ۰٫۴ ۰٫۶
فعالیت های نامشخص و اظهار نشده ۱۰۱ ۷۸ ۲۳ ۱٫۷ ۱٫۵ ۴٫۳
ماخذ : همان

خصوصیات کالبدی شهر

بررسی ومشخص نمودن محدوده های مصوب فعلی(محدوده قانونی،حریم شهر)
هرشهردو محدوده دارد:
الف- محدوده قانونی : محدوده ای است که شهرداری موظف به ارائه خدمات عمومی مثل اتوبوس رانی ،پارک وفضای سبز،جمع آوری زباله و… می باشد.
ب- حریم شهر :اراضی وزمین های خالی است که بهترین گزینه برای ساخت وسازطی یک دوره زمانی خاص(درطرح جامع۲۵سال ودرطرح هادی ۱۰ساله می باشد) درنظر گرفته می شود.
درشهر فریمان محدوده قانونی بر هم منطبق می باشند واین محدوده حدود۶۴۰هکتار می باشد وحریم شهر شهر فریمان نیز حدود۲۴۰۰هکتار می باشد.

نقشه محدوده خدماتی وقانونی شهرفریمان

نظام سلسله مراتب و محله بندی شهر
در شهر فریمان تقسیم بندی و مرزبندی محلات و نواحی شهری بیشتر تابع سلسله مراتب و نظم شبکه معابر می باشد.
در وضع موجود خیابان امام موسی صدر ، امام خمینی و شهید رجایی در امتداد شمال و جنوب شهر را به دو ناحیه تقریبا مساوی شرقی و غربی تقسیم کرده اند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 76 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد