بخشی از مقاله

گردن درد


آنچه شمادرباره گردن درد باید بدانید:
ناحیه سروگردن نسبت به فشارهای مختلفی آسیب پذیر است. طرز ایستادن باعث آسیب دیدگی گردن، سر و ستون فقرات می شود. تصادفات ماشینی می تواند باعث ضربه دیدن شود. پیری و سائیدگی نیز می تواند باعث تورم مفاصل گردند. حتی فعالیتهای مثل جویدن لثه های دندان و مطالعه در تختخواب هم می تواند باعث درد گردن شود. چگونه ما می توانیم جلوی این مشکلات پنهانی را بگیریم؟ و اگر ما جلوی آنها را بگیریم چگونه می توانیم به سرعت این مشکلات را حل نماییم.

دراین مقاله شما موارد زیر را خواهید آموخت:
1- تشریحی مقدماتی از ناحیه گردن
2- دلایل رایج برای گردن دردها و سردرد ها


3- راه های کاهش فشار و خطر آسیب پذیری
4- تمریناتی که باید درخانه انجام شوند
5- چگونگی کمک گرفتن از یک متخصصص درمان شناسی
هر مشکلی که طبیعی است در مانی جسمانی که درمان شناس جسمی دارند . چطور می تواند به معالجه سریع شما کمک کند و عادات جدید برای کم کردن خطر آسیب دیدگی گردن را به شما آموزش دهد.

 

* تشریح ناحیه گردن
یکی از پرانعطاف ترین نواحی ستون فقرات ناحیه گردن می باشد که از مهره هفت دیسک انعطاف پذیر ماهیچه ها و رباط های مهره ای که برای نگهداشتن آنها در جایشان تشکیل شده است بالاترین دیسک گردنی قسمت بالای ستون فقرات را به ابتدای کاسه سر منتقل می کند. ریسمان فقراتی که تکانهای عصبی را به هر قسمت از بدن می فرستد از طریق یک کانال در مهره های گردنی و در ادامه آن همه راهها به سمت پائین ستون فقرات امتداد می یابد. عصبهای گردن به سمت بازوها پخش می شوند به همین علت درد بازو بیشتر مواقع باعث ایجاد مشکل درگردن می گردد.

* علت های ممکن برای گردن دردها و سردرد ها:
یکی از رایج ترین دلایل دردگردن و بیشترمواقع سردردها، فشارهای ناچیز است. عادتهای بد ایستادن بدون هیچ فشاری حتی فعالیتی ناچیر مطالعه درتختخواب کمی تواند منجر به دردگردن، سردرد و مشکلات بیشتری گردد. قانون اولیه ساده است. گردن درد را در وضعیت طبیعی هر زمان که ممکن است حفظ نمایید. به عبارت دیگر به مدت طولانی گردن خود را به سمت جلو خم نکنید سعی کنید برای مدت طولانی یک وضعیت ننشینید. اگر شما مجبور بودید برای مدت طولانی بنشینید طرز قرارگیری خود را خوب کنید. سر خود را به حالت طبیعی نگهدارید. مطمئن شوید که پشت شما تقویت و حفاظت می شود.


زانوهای خود را پائین تراز رانهایتان نگاهدارید و اگر ممکن شد بازوهایتان را استراحت دهید.
مطالعه در تختخواب می تواند باعث درد گردن شود خصوصاً اگر شما روی چند بالش دراز کشیده باشید و گردن شما به سمت جلو خمیده باشد و بازوهای خود را بمنظور نگاهداشتن کتاب به سمت بیرون نگه دارید. اگر شما قصد دارید در تختخواب مطالعه نمایید گردنتان را راحت نگهدارید.از یکی از محصولات مخصوصی که برای این هدف طراحی شده استفاده نمایید مثل یک بالش گوه ای برای نگهداشتن کتاب یا یک« میز کوچک» دستی سرانجام یادتان نرود که برای مدت طولانی در وضعیتی هر اندازه ساده قرار نگیرید بدن شما ساخته شده که حرکت کند.


وضعیت خواب شما علت ممکن دیگری برای مشکلات گردن است آیا بالش شما باعث می شود که با گردنتان دریک گوشه بخوابید یا خیلی بالا و یا خیلی پائین؟ اگراینچنین است لازم است که شما یک بالش جدید تهیه کنید.بالشهای پری( ساخته شده از پر) معمولاً بهتراز foam فوم هستند آنها براحتی به شکل گردن در می آیند. همچنین یادتان باشد که بالشها برای همیشه دوام نمی کنند. بعد از یک سال یا بالشهای پری که دچار خرابی با له شدگی می شوند لازم است که تعویض شوند بعلاوه تختخوابی که باندازه کافی پشت را نگه میدارد میتواند یکی از علل ناراحت بودن گردن باشد.


دراینجا راههای دیگری که جلوی گردن درد یا سردرد شما را بگیرند آمده است:
* سعی کنید تمرینات کششی ، قبل از خواب و قبل از هرکاری در صبح انجام دهید؛
* روی شکمتان نخوابید این وضعیت فشار زیادی را روی گردنتان وارد می آورد؛
*گردنتان را برروی بالش قرار ندهید گردن، و ستون فقرات خود را به حالت طبیعی نگه دارید.


قانون وضعیت طبیعی همچنین برای مردمی که زمان کارشان در پایانه های کامپیوتر صرف می شود نیز درست است باز هم یادآوری می کنیم که گردنتان را جلو نگه ندارید. میز، مانیتور و صندلی شما باید به ارتفاعی راحت میزان شود بوگونه ای که مانیتور در سطح چشم و زانوهایتان کمی پائین تر از رانهای شما قرار گیرند. اغلب مردم فهمیده اند که استفاده از کرسی زیرپا به ایجاد این وضعیت صحیح کمک می کند. به فاصله ای از مانیتور بنشینید که مجبور نباشید به سمت جلو خم شوید تا بخوبی ببینید. از جای دست صندلی استفاده کنید. بازوهای شما باید نگه داشته شوند. عینک خود اگر لازم بود استفاده نمائید از متخصص جسم بخواهید تا حالتی که برای قرار گرفتن شما درست است پیدا نماید.


شما باید همچنین از قانون وضعیت صحیح هنگام رانندگی ماشین نیز پیروی کنید. صندلی را به فاصله از پدالها میزان کنید که مجبور نباشید گردن خود را به سمت جلو بکشید.

*تکنیک های بلندکردن صحیح
علت دیگری از گردن درد روش بلندکردن نادرست است. مردم ا غلب فکر می کنند در بلندکردن پشت آنها در خطر است اما ناحیه گردن نیز تقریباً آسیب پذیراست. راه صحیح بلندکردن در اینجا ذکر می شود:


• راست و مستقیم بلند شوید.
• رانها و زانوهایتان را خم کنید، پشت خود را دروضعیت صحیح نگهدارید و سر و شانه هایتان را نیز همینطور.
• شیئی را محکم بگیرید و با ران و ماهیچه های پایتان خم شوید.


• شیئی را نزدیک بدنتان نگهدارید. رانها و زانوهای شما بیشتر وزن را جذب می کند و شما در گردن و پشت خود کمتر احساس فشار می کنید.
• پاها باید به اندازه عرض شانه باز باشند و یک پا کمی جلوتر از دیگری قرار گیرد. بعلاوه شما باید دریابید که یک پا جلو و یک پا عقب می توند بلندکردن شئی را از حالت« چمباتمه زدن» آسانتر کند.


* جلوگیری از فشار بر گردن:
عادتهای بد دیگری که باید جلوی آنها را گرفت عبارتند از:
• کج فشارآوردن- حمل اجسام روی یک دوش برای مدت طولانی؛ و
• حمل اجسامی که خیلی سنگین اند


کج نیرو وارد کردن می تواند با استفاده از یک کیف پشتی یا توزیع یکنواخت وزن آنچه که قصد حمل آن را دارید.( مطمئن شوید که کوله پشتی را به درستی به تن کردید) یک کوله پشتی می تواند مفید باشد یا یک ساک چرخ دار کوچک با چرخها و دسته جمع شدنی.


قبول داشته باشید یا نه، صحبت کردن با تلفن می تواند مشکلات گردنی را در پی داشته باشد اکثر مردم عادت دارند که گوشی تلفن را بین شانه و گردن خود قر ار دهند این کار نه تنها باعث فشارآوردن به گردن می شود بلکه در مدت طولانی این کار می تواند باعث شود دیسکهای ستون فقرات روی عصب ها هم فشار آورند.
اگر شما قصد صحبت کردن طولانی با تلفن را دارید شما باید از محصولات طراحی شده که این کار را آسان می کند استفاده نمائید تلفنهای دارنده speaker و یا یک گوشی hands-free می تواند به شما کمک نماید.


TMJ Disorder بی نظمی های TMJ
* TMJ عضوی است که آرواره را به جمجمه متصل می سازد. مشکلات TMJ دردناک در مردمی که استفاده ناصحیحی از این عضو از طرق سائیدن دندانها بعمل می آورند محکم بستن یا محکم نبستن دائمی آرواره و یا جویدن لثه دندان رخ میدهد.
* بعلت اینکه گردن و TMJ به هم متصل شده اند TMJ می تواند باعث گردن درد شود و بالعکس در بسیاری موارد یک دندان پزشک ممکن است یک

* سردردهای میگرنی:
سردردهای میگرنی حقیقی اکثرا نتیجه مشکلاتی در رگهای خونی سر یا یک عکس العمل آلرژیک می باشد. هرچند که انواع زیاد دیگری از سردردها شبه میگرن می توانند باشند و اغلب اشتباه تشخیص داده شده اند از بسیاری از این سردرد ها در فک یا گردن ق تولید می شوند مانند قرارگیری نامناسب TMJ که در بالا توضیح داده شد.


اگر شما تمام علائم میگرن را مانند تهوع، مشکلات بینایی و درد نداشته باشید مخصوصاً اگر با حرکت دادن گردن شروع می شود دنبال علت دیگری باشید. اگر شما دچار یک میگرن حقیقی نباشید که فیزوتراپ می تواد در تشخیص منبع حقیقی درد شما کمک کند. ابتدا ارزیابی انجام می شود. فیزیوتراپیست شما در بوجود آوردن خانه و محیط کاری مناسب و راحت کمک خواهد کرد و برنامه ای برای تمرین و استراحت در صورتی که لازم باشد طراحی خواهند نمود. اگر منبع سردرد شما در منطقه TMJ یا آرواره باشد فیزیوتراپیست شما ممکن است یا دندان پزشک شما مشورت کند چرا که ممکن است مشکل از ساختار آرواره شما باشد و همچنین حالت دندانهایتان.

* انواع دیگر سردرد
بیشتر مردم از روی تجربه می دانند که فشارهای احساسی می توان باعث سردرد شود این سردرد های ساده می توانند به روشهای مختلف درمان شوند. کاهش درد از راه تمرینات تمرکزی بدون نسخه پزشک امکان پذیر می باشد و تعداد زیادی از این سردرد های ساده خودبخود از بین می روند. بنابراین چنانچه سردردهای شما بآسانی از بین نمی روند مطمئن شوید که علت آن کشیدگی گردن، وضعیت بد بدن یا کشیدگی چشم نمی باشد. اگر سردرد شما سخت و مداوم باشد و بیش از چند روز طول بکشد، توجه تخصصی فوری به آن مهم می باشد . بعضی از مواقع ماهیچه های پشت گردن اعصاب سر را تحریک می کند.

تمرین گردش شانه:
باوزهایتانا را رها کرده و بآرامی به صورت گردشی بچرخانید.
وقتی که 10-5 باراین کار را تکرار کنی احساس کشیدگی در شانه های خود خواهید کرد.

علت سردرد:
اگر شما سردرد دارید فیزیوتراپیست ابتدا ارزیابی از مشکلتان خواهد کرد.) اغلب با مشورت یک پزشک) بعد از اینکه مشکلتان را تشخیص داد او برنامه ای از استراحت، تمرین، کشش و درمانهای دیگر که در کاهش دادن علت سردرد شما مؤثر خواهد بود طراحی می ند.

استخوان درد:
استخوان درد التهاب مفاصل می باشد که علت آن سائیدگی است همانطور که ما بزرگتر می شویم بعضی از در جات ستخوان درد را تجربه کرده ایم. ولی شرایط هم می تواند علتی برای این صدمات باشد. استخوان درد ناحیه گردن به علت حرکات محدود و خشک گردن شناخته شده است. فیزیوتراپی می تواند کمک بزرگی دردرمان استخوان درد ها باشد. از طریق تمرین کششی، ماساژ، و تکنیک های دیگر درمانی فیزیوتراپیست می تواند به آرامی به بیماران کمک کند تا این خشکی حرکت درگردن را کاهش دهند و این محدوده حرکتی را افزایش دهد.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید