دانلود مقاله ‌دکوراسیون داخلی

word قابل ویرایش
93 صفحه
16700 تومان
167,000 ریال – خرید و دانلود

دکوراسیون داخلی

دکور: فضایى به ظاهر بزرگ
هنگامى که فضایى از وسعت کمى برخوردار بوده و صرفنظر از کارایى، به لحاظ ظاهرى نیز کوچک و دلگیر به نظر مى رسد، به کارگیرى راهکارى بسیار ساده و کاربردى دکوراسیونى آن قدر مى تواند تاثیرگذار و مفید فایده باشد، گویى که دیوارها به عقب رانده شده و فضا به طور واقعى بزرگتر شده است. پیشنهادات ارائه شده در ذیل از آن جمله اند:
•••

رنگ
انتخاب رنگى مناسب براى فضاى مذکور از جمله مهمترین اقدامات براى وسیع تر کردن آن به لحاظ ظاهرى است. این موضوع تنها به انتخاب رنگى براى دیوارها و سقف محدود نمى شود بلکه کفپوش انتخابى و همچنین رنگ لوازم دکوراسیونى و کاربردى موجود و یا مورد نظر براى فضا نیز از اهمیت بسزایى برخوردارند زیرا در یک محیط، درست است که دیوارها بیشترین و بزرگترین سطوح را تشکیل مى دهند ولى بخش زیادى از آنها با قرارگیرى لوازم در مقابلشان و همچنین نصب دیوارکوب ها و تابلو ها پوشیده شده و در واقع این وظیفه به عناصر دکوراسیونى یادشده منتقل مى شود. بنابراین براى پوشش دیوارها و سقف فضایى کوچک از یک رنگ روشن و یا لااقل از تنالیته هاى مختلف همان رنگ بهره گیرید. به کارگیرى رنگ هاى تیره و به خصوص گرم، دیوارها را نزدیک تر به نظر مى رساند. این موضوع در مورد پوشش کف نیز به همان میزان حائز اهمیت است. هرچه کفپوش انتخابى شما تیره تر باشد، وسعت کف محیط کوچک تر به نظر مى آید برعکس کفپوش هاى روشن و به خصوص صیقلى مانند سنگ و سرامیک که بازتابى از نور را نیز به همراه دارند، سبب بزرگتر جلوه دادن کف محیط مى شوند.
• طرح
علاوه بر رنگ، طرح نیز در این جریان، نقش مهمى را عهده دار است. این موضوع، از پوشش دیوارها و کف گرفته تا پارچه هاى مورد استفاده در لوازم دکوراسیونى مانند پرده، رومبلى، روتختى و غیره همگى را شامل مى شود. به طورکلى هرچه کاربرد طرح کمتر باشد، فضا از وسعت بیشترى به لحاظ ظاهرى برخوردار خواهد شد.
• نور
فضاهاى پرنور بزرگتر به نظر مى رسند بنابراین انجام هر اقدامى که نور موجود در محیط را افزایش دهد در افزایش ظاهرى وسعت نیز کارساز خواهد بود. یکى از دلایل پیشنهاد به کاربردن رنگ هاى روشن براى سطوح نیز موضوع انعکاس نور بیشتر این قبیل رنگ ها است. لذا اگر در فضاى مورد نظر پنجره اى دارید که با پرده نسبتاً ضخیمى پوشیده شده است، پرده اى نازکتر را جایگزین کرده تا از حداکثر میزان نور طبیعى بهره گیرید. در نورپردازى یک فضا با نور طبیعى و در نتیجه دستیابى به هدف مورد نظر یعنى بزرگتر جلوه کردن فضا، به جز دریافت حداکثر میزان ممکن از نور خورشید راه مهم دیگرى وجود ندارد ولى در نورپردازى توسط منابع غیرطبیعى، دست باز است. شما مى توانید با انتخابى صحیح از لوازم نورپرداز، فضایى پرنور و نورپردازى هدفمند داشته باشید. به عنوان مثال در یک فضا هرچه دیوارها روشن تر باشند، فاصله شان از یکدیگر بیشتر نشان داده شده و فضا بزرگتر جلوه مى کند. این کار نیز به راحتى با چراغ هاى هالوژنى امکان پذیر است. این روزها در اغلب خانه هاى نوساز بر روى سقف فضاهاى عمومى مانند اتاق نشیمن و پذیرایى حاشیه اى از سقف کاذب طراحى مى کنند که داخل آن چراغ هاى هالوژن تعبیه شده است. بنابراین کافى است این چراغ ها را به سمت دیوار هدایت کنید. البته این کار توسط هالوژن هاى ریلى نیز عملى است. در مبحث افزایش نور محیط چه حاصل از یک منبع طبیعى و چه منبع مصنوعى، آینه نقش بسزایى دارد. براى این منظور آینه اى را در مقابل آن منبع نورزا بر روى دیوار نصب کرده و از بازتاب نور توسط آن، براى نورانى تر کردن فضا استفاده کنید.
• ابعاد
هرچه در محیط از لوازم دکوراسیونى و کاربردى بزرگ و عظیم الجثه ترى استفاده کنید بخش اعظمى از فضاى موجود با لوازم پر شده و هرچه فضاى خالى کمترى وجود داشته باشد، محیط کوچک تر به نظر مى رسد.
• خطوط افقى
ایجاد خطوط افقى بر روى یک و یا چند دیوار فضاى کوچک مورد نظر آن هم از طریق کاربرد عناصر دکوراسیونى، یکى از راه هاى افزایش وسعت آن دیوار و در نتیجه فضا خواهد شد. براى این منظور روش هاى بسیارى وجود دارد:
۱- با چسباندن کاغذدیوارى نوارى بر روى یک و یا دو دیوار مهم از یک فضا و یا ایجاد نوارى چاپى با استفاده از تکنیک استنسیل یا مهر دیوارهاى اصلى یک فضا را بزرگتر جلوه دهید. البته توجه داشته باشید کاربرد این کاغذها بر روى کلیه دیوارهاى فضا، محیطى بسته و محدود را سبب شده و فضا را از آنچه هست کمتر نشان مى دهد.
۲- نصب هر گونه دیوارکوب در قالب تابلو، آینه، طبقه، زوار و غیره به صورت افقى در طولى بلند و متناسب با طول دیوار، روش دیگرى براى ایجاد خطوط افقى مورد نظر است. به طور کلى در کلیه راهکارهاى فوق، هدف هدایت چشم بر روى خطى افقى واقع بر روى دیوار است. به این ترتیب به جاى آنکه چشم طول یک دیوار را با سرعت گذر کند، وقفه اى حتى چند ثانیه اى داشته و همین مدت زمان کم، عاملى براى طویل تر نمایاندن طول دیوار در ذهن مى شود.

ریزه کارى هاى دکوراسیون
بر خلاف تصور برخى از خانم ها، براى تغییر دکوراسیون منزل نیاز به هزینه هاى سنگین و گزاف نیست. راه هاى زیادى وجود دارد که با انجام آنها مى توانیم خانه اى زیبا و دلنشین بسازیم. فقط کافى است ذوق و سلیقه مان را به کار ببریم و از وسائل به نظر بیهوده و دورریختنى حداکثر استفاده را ببریم. در اینجا به معرفى ریزه کارى هایى مى پردازیم که مى تواند شما را در چیدمان منزل به بهترین وجه یارى نماید. براى زیبا و صمیمى جلوه نمودن اتاق نشیمن مبلمان را در فاصله هاى نزدیک به هم قرار دهید. از پارچه هاى رنگى ندوخته و بلند به جاى پرده اتاق یا رو مبلى استفاده نمایید. براى روشنایى اتاق به جاى نصب لوسترهاى بزرگ از تعدادى لامپ هالوژن و شمع

استفاده کنید. تعدادى شمع در اشکال مختلف جمع آورى کنید و در کنار پنجره و روى میز و یا اپن آشپزخانه قرار دهید. از پارچه هاى ساده و بى استفاده با کمک روبان و پارچه هاى رنگى مى توانید زیباترین پرده آشپزخانه یا رومیزى را تهیه کنید. اگر قصد تعویض مبلمان اتاق نشیمن را دارید از خرید مبلمان بزرگ و تیره خوددارى کنید. مطمئناً گذاشتن یک مبل راحتى یا کاناپه با طرحى متفاوت در گوشه اتاق زیبا و شکیل تر از قراردادن چندین دست صندلى و مبل است.اشیاى قدیمى را دور نریزید. با انداختن یک رومیزى رنگى روى چهارپایه هاى چوبى قدیمى مى توانید بهترین میز عسلى (میز کنار مبل) را داشته باشید. عکس هایتان را در آلبوم تلمبار نکنید. برخى از آنها را قاب

کنید و روى میز یا بوفه قرار دهید این گونه هم خاطرات دلنشین یادآورى مى شود و هم اتاق جلوه اى زیبا پیدا مى کند. اگر جاى اضافه براى گذاشتن کتابخانه دیوارى ندارید یک گوشه اتاق را از کف تا سقف قفسه بزنید که هم جایى باشد براى کتاب، CD، آباژور، گلدان و حتى اثاثیه غیرضرورى. الزاماً تمامى مجسمه و اسباب زینتى را نباید از مغازه هاى لوکس فروشى تهیه کرد. گاهى مجسمه هاى کاغذى و کاردستى هاى کودکان زیباتر از مجسمه هاى خراطى شده آفریقایى است

۱۰ ایده برای دکوراسیون داخلی منزل
همه ی ایده های تغییر دکوراسیون مستلزم صرف وقت و هزینه ی زیاد نیست. اگر به دنبال چند ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی برای تغییر دادن خانه تان هستید، این ۱۰ مورد می تواند کمکتان کند.

۱٫ تنظیم چیدمان مبلمان و لوازم خانه را تغییر دهید: مبلمان را از کنار دیوار برداشته و سعی کنید آنها در زوایای جدیدتر و گیراتر بچینید. مثلاً قرار دادن کاناپه به صورت مورب در یک اتاق نشیمن باریک باعث می شود که اتاق وسیعتر نشان دهد.
۲٫ یک دیوار را رنگ کنید: یکی از دیوارهای مهم خانه که در معرض توجه نیز هست را به رنگ دلخواهتان رنگ کنید. تابلوها و لوازن هنری از آن آویزان کنید و مبل جدید و زیبایی در آن قسمت قرار دهید. (البته دقت داشته باشید که رنگ آن با سایر لوازم خانه هماهنگ باشد)

۳٫ از گل و گیاه استفاده کنید: گل و گیاه می تواند حال و هوای تازه ای به خانه بیاورد. اگر علاقه ای به رسیدگی به گل و گیاه ندارید، می توانید از گل ها و درختچه های مصنوعی استفاده کنید. کیفیت گل های مصنوعی هم آنقدر خوب شده است که به سختی می توان آنها را از گل طبیعی تشخیص داد.
۴٫ یک قالیچه محلی در نقطه ای بیندازید: قالیچه های محلی وسیله ی بسیار خوبی برای اتاق های گفتگو و نشیمن به شمار می رود. قالیچه ای متناسب با اسباب و لوازم اتاق انتخاب کنید و آن را پایین میز بیندازید.

۵٫ تابلو و آینه از دیوارها آویزان کنید: تابلوهایی آویزان کنید که شخصیت و روحیه شما را منعکس کند. سعی کنید از قاب های تزئینی تر و زیباتر استفاده کنید. هنگام آویزان کردن دقت کنید که تابلو از هر قسمت خانه قابل مشاهده باشد و گیرا باشد.
۶٫ مجسمه ها را در یک جا جمع کنید: مجسمه ها و پیکره های کوچک و مرتبط با هم را در قسمتی از خانه که مورد توجه است کنار هم قرار دهید. این مجسمه ها را به صورت های فانتزی و متنوع بچینید.

۷٫ از کوسن های تزئینی استفاده کنید: این بالشتک ها و کوسن های تزئینی به سادگی رنگ و بوی جدیدی به خانه می دهد و مبلمان منزل را نیز باشکوه تر جلوه میدهد.
۸٫ لامپ ها و لوسترها را عوض کنید: لوسترها و لامپ ها جزء وسایلی هستند که خیلی زود بر بیننده آشکار می کنند که سبک چیدمان خانه تان قدیمی است یا جدید. به دنبال لوسترهایی باشید که جدیدتر و فانتزی باشند، و ضمناً با لوازم و رنگ بندی خانه تان نیز هماهنگ باشند.
۹٫ لحاف ها و رواندازها نیز مثل کوسن های تزئینی، به اتاقتان رنگ می دهد. این رواندازها و روتختی ها در انواع جنس ها و رنگ ها موجود می باشد. با توجه به روحیه و سلیقه ی خود زیباترین را انتخاب کنید.
۱۰٫ لوازم اضافی را از جلوی دید بردارید: وسایل و لوازم اضافی باعث از بین رفتن جلوه ی اتاق می شود. برای برگه ها، اسباب بازیهای بچه ها، و سایر اسباب و وسایلی که شکل اتاق را بر هم می زند، جای مخصوصی تدارک ببینید.

عجله نکنید اول برنامه ریزى سپس خرید
هنگامى که قصد خرید کالایى را دارید شاید در آن لحظه تنوع موجود در جنس، فرم و دیگر خصوصیات ظاهرى، کاربرد و بسیارى نکات دیگر راجع به آن را مدنظر قرار نداده ولى پس از مراجعه به فروشگاه هاى مربوطه به یک باره با انبوه متنوعى از آن کالا مواجه مى شوید که ممکن است تصمیم گیرى شما را سخت کرده و یا با توجه به محدودیت زمانى باقى مانده و شلوغى خیابان ها در این روزهاى پایانى سال، مجبور به انتخابى عجولانه شوید که در نهایت به پشیمانى بینجامد. حال تصور کنید حاصل

این تصمیم ناگهانى و نادرست یکى از لوازم دکوراسیونى- کاربردى مانند سرویس مبلمان باشد در این صورت چقدر مشکل ساز خواهد شد، زیرا با وجود نامناسب بودن این قبیل لوازم به هر دلیل معمولاً امکان تعویض و یا پس دادن وجود نداشته و به طور کلى به جهت بزرگ بودن ابعاد آنها چندان هم راحت نیست؛ لذا مجبور خواهید شد آن را با تمام مشکلاتش در فضاى خانه تان تحمل کنید. در همین راستا اگر شما نیز در این روزهاى پایانى اسفندماه قصد خرید سرویس مبلمانى را براى خانه تان دارید، هنگام تنظیم این لیست مذکور به نکات زیر نیز توجه کنید:

۱- در مراحل تصمیم گیرى و انتخاب، ویژگى هاى محیط تان را نیز در نظر بگیرید: شرایط فضایى که در فکر خرید مبلمانى براى آن هستید، مانند وسعت و نور، نقش موثرى در انتخاب رنگ، طرح پارچه، ابعاد، مدل، سبک و دیگر مشخصات یک سرویس مبلمان مناسب آن محیط دارا است که به پاره اى از آنها به اجمال اشاره خواهیم کرد:

الف – تاثیر ویژگى هاى مکان در انتخاب رنگ مبلمان: به طور کلى یک مبل از یک اسکلت اصلى چوبى یا فلزى و مقدارى پارچه تشکیل شده است که با توجه به مدل آن، میزان کاربرد هر یک از این دو نسبت به هم متفاوت بوده و در نتیجه شما شاهد نماى بیشترى از چوب یا فلز و یا حتى پارچه (در مبلمان تمام پارچه) خواهید بود ولى به هر حال رنگ غالب موجود چه در پارچه چه در چوب یا فلز، مى بایست با توجه به شرایط یاد شده مکان موردنظر انتخاب شود. به عنوان مثال در صورتى که نور موجود در فضا کم باشد شما با محدودیت در انتخاب رنگ پارچه و یا چوب و فلز مواجه خواهید بود. به این ترتیب که براى فضاهاى کم نور انتخاب مبلمانى با پارچه و یا اسکلت تیره رنگ،

نه تنها محیط را تاریکتر مى کند بلکه به لحاظ دیدارى از وسعت آن نیز مى کاهد. حال آنکه برعکس اگر در چنین محیطى مبلمانى به رنگ روشن چیده شود، نور موجود در فضا افزایش یافته و مکان نیز بزرگتر جلوه خواهد کرد. حال در مورد فضاهایى که از نور کافى بهره مند هستند تنها عاملى که مى تواند مانع انتخاب رنگ هاى تیره شود، کم بودن وسعت فضا است یعنى با وجود آنکه یک محیط از نور زیادى هم بهره مند باشد ولى از آنجایى که رنگ هاى تیره علاوه بر جذب نور خاصیت کوچک کردن فضا به لحاظ

دیدارى را نیز دارا هستند، کاربرد مبلمان تیره در فضاى کوچک و حتى پرنور نیز جایز نیست. حال ذکر این نکته ضرورى است که در مقایسه میان دو ویژگى نور و وسعت یک فضا، اهمیت وسعت بیشتر است. زیرا مشکل کمبود نور تنها به اوقات روز اختصاص داشته که آن هم در صورت تمایل با کمک نورپردازى مصنوعى قابل جبران است. بنابراین اگر فضاى مورد نظر شما نیز با وجود وسعت زیاد از نور کافى به هنگام روز برخوردار نیست، در صورت تمایل مى توانید مبلمانى با رنگ تیره در محیط بچینید به شرط آنکه نورپردازى مناسب هم در روز و هم در شب انجام پذیرد.

ب _ نقش محیط در انتخاب طرح پارچه مبلمان: همان ویژگى هاى فضا که در انتخاب رنگ مبلمان تاثیر مى گذارند (وسعت و نور)، در انتخاب طرح پارچه آن نیز موثر هستند. در یک مبلمان بیشترین سطح امکان پذیر براى کاربرد طرح و نقش، پارچه آن است لذا پارچه انتخابى به لحاظ طرح هم مى بایست با اسکلت مبلمان (در مبل هاى ترکیب چوب و پارچه یا فلز و پارچه) به لحاظ مدل، سبک و رنگ هماهنگ باشد و هم با توجه به شرایط محیط انتخاب شود. به عنوان مثال انتخاب پارچه اى براى مبلمان تمام پارچه که داراى طرح هاى پر و فشرده و رنگ هاى تند و تیره است هم فضایى شلوغ و درهم ایجاد مى کند و هم از نور و وسعت ظاهرى محیط موجود مى کاهد در صورتى که

طرح هاى خلوت و رنگ هاى ملایم براى فضاى کوچک عکس نتایج فوق را خواهد داشت و در ضمن محیطى آرام و دلپذیر را سبب مى شود ولى این موضوع به این معنا نیست که هرگز از طرح هاى شلوغ در فضاى نه چندان بزرگ و حتى کوچک استفاده نشود بلکه به کارگیرى همان طرح ها براى حداقل یکى از اجزاى سرویس، مانند کاناپه و یا دو مبل تکى اصلى، در کنار بقیه اجزا با پارچه ساده، عاملى براى ایجاد تنوع و ترکیبى زیبا و متفاوت خواهد بود. در واقع شما مجبور نیستید که براى همه اجزاى یک سرویس مبلمان تنها از یک و یا حتى دو پارچه و طرح استفاده کنید بلکه شما مى توانید از پارچه هاى مختلف با طرح ها، رنگ ها و حتى جنس هاى گوناگون ولى هماهنگ

با هم و با محیط انتخاب کنید. این امکان براى استفاده از پارچه اى با طرح هاى متنوع، حتى در اجزاى یک مبل نیز وجود دارد. به عنوان مثال شما مى توانید پارچه تشک کف را طرحدار و بقیه بدنه را ساده انتخاب کنید البته یکسان بودن جنس پارچه و هماهنگى طرح و رنگ آن براى این منظور ضرورى است.
چگونه خانه خود را تمیز کنیم

برخلاف تصور همگان ، خانه دارى کار بسیار سخت وپیچیده اى است. ریزه کارى هاى خاص خود را دارد که اگر نتوان به خوبى آنها را انجام داد تمیز کردن خانه که به نظر آسان مى آید، دشوار مى گردد. در اینجا به معرفى ریزه کارى هایى مى پردازیم که مى تواند راهنماى خانم ها باشد.
جوش شیرین: جوش شیرین هم مصرف خوراکى و دارویى دارد و هم ضدعفونى کننده است.
۱- براى تهیه در بیسکویت و کیک مى توان از جوش شیرین استفاده کرد.

۲- براى براق کردن جواهرات به کار مى رود. ۳- درد ناشى از نیش زنبور را تسکین مى دهد. ۴- براى نظافت یخچال و لکه گیرى اجاق گاز به کار مى رود.
تمیزکردن حباب چراغ: حباب چراغ ها را ماهى یک بار بشویید. براى انجام این کار ابتدا چراغ را از سرپیچ باز کنید و با پارچه آغشته به کف و صابون گرم پاک کنید.
پاک کردن وسایل سفید آشپزخانه: براى تمیزکردن وسایل سفید آشپزخانه روى آنها را ابتدا با پارچه اى خیس نمدار کرده سپس پودر کف شوى (زمین شوى) را روى آن ریخته و چند دقیقه صبر کرده سپس با اسکاچ آن را تمیز کنید اگر نرفت کمى بعد به آن مایع سفیدکننده بزنید.

رفع رسوب کترى:مقدارى مساوى آب و سرکه درون کترى ریخته و بگذارید بجوشد سپس از روى حرارت برداشته و تمام شب به همان حالت بماند، سپس کترى را تمیز کنید.
تمیزکردن تلفن: به کمک یک تکه پنبه و الکل یا کمى عطر تلفن را پاک کرده و حالت روز اول را به آن بدهید.
گودافتادگى فرش:براى رفع گودافتادگى کمى توى گودال ها آب ریخته و بگذارید سه _ چهار ساعت در همان حال بماند، سپس برس را روى آن بکشید. براى درخشندگى فرش مقدارى نشاسته ذرت روى فرش بپاشید و بعد از یک ساعت با جاروبرقى روى آن را جارو بکشید.

نظافت وسایل چرمى:صندلى ها و وسایل چرمى را با مخلوطى از سفیده تخم مرغ که خوب زده اید و کف کرده و چند قطره سرکه مى توانید به راحتى تمیز کنید.
گردگیرى:براى گردگیرى پارچه متقالى را در دیگ آب که مقدارى کم موم یا وازلین در آن ریخته ایم گذاشته و روى حرارت قرار دهیم، مایع که به جوش آمد پارچه را از آب درآورده حال پارچه تبدیل به یک پارچه چربى مى شود که این پارچه براى گردگیرى خوب است. براى پاک کردن شیشه ها پارچه بدون پرز را به آب و صابون آغشته کنید و از راست به چپ و از بالا به پایین روى شیشه بکشید و با دستمال دیگرى خشک کنید.
ماشین لباسشویى:براى اینکه عمر ماشین لباسشویى زیاد شود ماهى یکى دو بار روى قسمت هاى استیل و لاستیکى آن وازلین بمالید و با پارچه نرم و لطیفى آن را مالش دهید.

سوختگى با اتو:براى از بین رفتن سوختگى (خفیف) پارچه با اتو، لکه زرد را خیس خیس کرده و با پارچه زبرى مانند کیسه حمام روى آن کشیده سپس با پنبه آغشته به آب اکسیژنه روى آن بمالید و یا مى توان نصف پیاز را روى آن مالید حال مى بینید که اثرى از سوختگى نیست.
رفع بو از ظروف:براى برطرف کردن بوى ظروف کافى است که کمى آب گرم مخلوط با گرد خردل روى آن ریخته سپس بشویید و بعد با آب آن را شست و شو داده سپس ظرف را خشک کنید.

رفع بوى کپک از ظروف چایخورى و قهوه خورى:اغلب قورى و یا قهوه جوش را که مدتى مصرف نکنیم بوى خاصى مى گیرد مانند بوى کپک زدگى. براى جلوگیرى از این عیب یک حبه قند داخل آن انداخته این حبه قند بوى داخل ظرف چایخورى یا قهوه خورى را به خود مى گیرد و شما وقتى این ظرف را مورد استعمال قرار مى دهید بوى کپک از بین رفته است.

تمیزکردن رادیاتور شوفاژ:براى این کار زیر و رو و اطراف رادیاتور را روزنامه خیس قرار مى دهیم سپس با دمیدن هواى جاروبرقى آن را تمیز کرده، سپس با یک دستمال نمدار و یک برس دسته بلند بین پره هاى رادیاتور را پاک کنید.
تمیز کردن پرده ها:پرده هاى نخى را قبل از شستن به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه در آب سرد یا ولرم خیس کرده تا گرد و غبار جمع شده بر روى آن جدا شود. پرده را به آرامى بلند کرده سپس آب کثیف را تعویض کنید سپس پرده ها را در محلول کف صابون و آب ولرم قرار داده و با ملایمت آن را بشویید (توجه: نباید آن را چنگ بزنیم) سپس سه بار پرده را با آب ولرم بشویید. حال اگر از ماشین لباسشویى استفاده مى کنیم ابتدا دستگاه را روى درجه کم مقدماتى قرار داده و شست و شوى بعد را هم دو دقیقه با درجه کم تنظیم کرده و شست وشو دهید و قبل از اینکه کاملاً خشک شود با اتو به موازات الیاف طولى آن اتو بکشید. پرده هاى تورى را هم قبل از اینکه کاملاً خشک شود در جاى خود آویزان کنید.

ایده هاى بزرگ براى فضاهاى کوچک
آیا منزل شما کوچک است؟ براى همه وسایلتان جاى کافى ندارید؟ آیا به دلیل انبار شدن وسایل متعدد در اتاق ها هیچ وقت مرتب به نظر نمى رسند؟ چاره چیست؟ ما به شما راه هاى استفاده بهینه از حداقل فضا را نشان مى دهیم و روش هایى براى به کارگیرى رنگ و تامین فضاى انبارى در اتاق هاى کوچک به شما پیشنهاد مى کنیم. انتخاب دقیق و هوشمندانه مبلمان براى چنین فضاهایى یکى از بهترین راهکارهاى طراحى دکوراسیون موفق در خانه اى کوچک است. تا حد امکان از مبلمان چندمنظوره براى این اتاق ها بهره بگیرید. به عنوان مثال از کاناپه هاى تخت خوابشو مى توانید به خوبى سود ببرید یا با قرار دادن چند کوسن بر روى تخت خواب یک نفره اى که در کنار دیوار قرار دارد از آن به عنوان کاناپه نیز استفاده کنید. اندازه گیرى قاب پنجره به منظور ساختن یک کمد زمینى که از سطح روى آن نیز بتوان به عنوان نشیمن استفاده کرد یکى از راه هاى ساخت یک انبارى پنهان است.

اگر پنجره اتاق در فرورفتگى دیوار قرار گرفته باشد، مى توانید صندوقى چوبى به ابعاد متناسب با عرض و طول فرورفتگى دیوار بسازید که از جلو یا بالا باز شود و از آن براى جا دادن لوازم ریز و درشت استفاده کنید ضمن آنکه با قرار دادن چند تشکچه کوچک و تعدادى کوسن از آن به عنوان فضایى براى نشستن نیز بهره مى برید. این صندوقچه هاى چندکاره ضمن ایفاى نقش یک انبارى کوچک پنهان مى توانند کاربردهاى دیگرى نیز داشته باشند مانند میز وسط اتاق و یا میزهاى کنار مبل. جعبه هاى چوبى را مى توان در ابعاد مختلفى ساخت مثلاً یک جعبه کوچک با ارتفاع بلند، طول برابر با عرض تخت خوابى دونفره و عرض حدود ۳۰ سانتى متر مى تواند به جاى تاج تخت مورد

استفاده قرار گیرد و اگر از دو طرف در داشته باشد جاى مناسبى براى نگهدارى ملحفه ها خواهد بود. سطح روى آن نیز براى قرار دادن آباژور، چیدن کتاب و یا لوازم تزئینى قابل استفاده خواهد بود. خرید مبل هایى که فضاى داخل قسمت نشیمن آنها خالى است و به صورت کشویى یا لولایى باز مى شوند مى تواند کمک بزرگى به افزایش فضاى انبارى در اتاق هاى کوچک باشد. زیر آماده سازى فضاهایى در اتاق هاى کوچک براى پنهان کردن خرده ریزهاى روزمره رازى است که در به وجود آوردن انبارى ها نهفته است.

از فرورفتگى ها و ویژگى هاى معمارى اتاق نیز تا حد امکان سود ببرید. نصب طبقات در فرورفتگى دیوار مى تواند فضاى مفیدى را در اختیار شما قرار دهد که قابل استفاده براى جاى دادن تلویزیون، سایر لوازم صوتى و یا حتى کامپیوتر و ملزومات آن باشد. این طبقات براى چیدن کتاب یا لوازم دکورى نیز مناسب هستند. چنانچه امکان داشته باشد مى توان با نصب درهاى لولایى یا کشویى یا حتى یک پرده پارچه اى متناسب با طرح و رنگ دکوراسیون اتاق آن را محصور و از نظرها پنهان کرد. فرورفتگى دیوار و یا وجود یک ستون که بخشى از دیوار را مجزا مى کند هرقدر کم عرض باشد هنوز قابل استفاده است و نباید از آن چشم پوشى کرد. یک کمد دیوارى حتى مى تواند به یک اتاق کار کوچک براى شما تبدیل شود.

در فضاهاى کوچک حتماً در مورد رنگ و نور دقت کنید. اتاق هاى کوچک اغلب کم نور هستند اما رنگ کردن دیوارها با سفید یا کرم استخوانى تنها راه حل پاسخگو نیست. سایه روشن هایى مثل آبى کم رنگ و یاسى یا سبز روشن و کرم مى توانند یک اتاق را بزرگتر از آنچه هست نشان دهند.

اتاق هاى کوچک را خوب نورپردازى کنید. نور کافى مانع دلتنگ به نظر رسیدن اتاق مى شود. پرده هاى کرکره اى یکى از بهترین انتخاب ها براى پنجره ها در اتاق هاى کوچک هستند زیرا با چنین پرده هایى شما مى توانید میزان نور مورد نیاز خود در اتاق تنظیم کنید. ضمن آنکه پرده هاى مدل دار براى فضاى کوچک شلوغ بوده و مناسب نیستند. استفاده از یک آباژور پایه دار هم براى تامین نور مصنوعى کافى بسیار مفید است. آباژور پایه دار را مى توانید در زمان مورد نیاز به نزدیک میز آرایشى، کمد دیوارى یا محل مطالعه انتقال دهید و در هر زمان نور کافى براى کار را تامین نمایید.

نصب آینه در اتاق هاى کوچک مى تواند تاثیر بسزایى در بازتاب نور در اتاق داشته باشد. آینه هاى قدى فضا را بزرگ تر نشان مى دهند و آینه هاى کوچک تر نیز با بازتاب نور موجب انتشار بهتر آن در فضا مى شوند. در بسیارى از آیین هاى دکوراسیونى مانند فنگ شویى آینه به دلیل بازتاب انرژى هاى مثبت عنصرى مفید محسوب مى شود.
در دستشویى و حمام نیز اگر جاى کافى براى نصب یک کابینت در زیر کاسه دستشویى داشته باشید فضاى مناسب براى نگهدارى از وسایلى از قبیل حوله، صابون، شامپو و سایر وسایل مخصوص شست وشو فراهم خواهد شد.

دکور: دفتر کار خانگى
وجود یک دفتر کار خانگى در اغلب خانه هاى امروزى یک ضرورت است- نه فقط به منظور انجام امور کارى بلکه به این دلیل که در اکثر منازل دست کم یک کامپیوتر که یکى از وسایل ارتباطى مهم عصر ما است وجود دارد. به دلیل وجود کامپیوتر امروزه بسیارى از افراد مى توانند تمام یا بخشى از کار خود را در منزل و فقط از طریق اینترنت و پست الکترونیکى انجام دهند. جاى دادن دستگاه کامپیوتر و ملزومات آن و گاه نمابر خود به یک دفتر کار کوچک نیاز دارد. براى داشتن این دفتر کار خانگى احتیاج به فضاى

زیاد و حتى یک اتاق کامل نیست و فقط با برنامه ریزى و طراحى دقیق مى توان به آن دست یافت. اگر از افرادى هستید که کار خود و یا دست کم بخشى از آن را در منزل انجام مى دهید براى قرار دادن لوازم و وسایل کارتان و نصب کامپیوتر به فضایى ثابت نیاز دارید. این فضا ممکن است گوشه اى از یک اتاق باشد که خود کاربردى غیر از دفتر کار دارد. بنابراین باید کل اتاق به نوعى طراحى شود که هر دو کاربرد را امکان پذیر سازد. با اختصاص یک میز در گوشه اى از خانه مى توان چنین فضایى را تامین کرد اما توجه داشته باشید براى این منظور میز خیلى کوچکى را به این دلیل که مثلاً در فرورفتگى دیوار جا مى گیرد انتخاب نکنید بلکه اندازه هاى میز را با توجه به ابعاد وسایلى

که باید روى آن چیده شود در نظر بگیرید، با اندازه گیرى مانیتورتان شروع کنید، سپس به این اندازه ها جاى لازم براى سایر وسایل و تحرک کافى خودتان را نیز بیفزایید. همچنین در صورت امکان با انتخاب میز هایى که جاى عبور سیم در آنها تعبیه شده به سیم ها و کابل هاى متعدد مربوطه سروسامان دهید. مکانى که میز را در آن قرار مى دهید باید جایگزینى صحیح شما نسبت به میز و صفحه مانیتور را امکان پذیر سازد. براى محاسبه عرض میز کار، ۶۰ سانتى متر را براى مانیتور در نظر بگیرید و به آن ۲۵ سانتى متر دیگر بابت صفحه کلید اضافه کنید. در صورتى که فضاى کافى براى میزى با چنین عرضى ندارید ممکن است از میز هایى که جاى مخصوص صفحه کلید کشویى دارند استفاده کنید. هنگام انتخاب صندلى یک صندلى راحت گردان را در نظر بگیرید.

اگر میز کار و کامپیوترتان در یکى از اتاق هاى پر رفت و آمد قرار دارد لازم است راهى براى پوشاندن آن در مواقعى که مورد استفاده نیست بیابید. براى جدا کردن فضاى کار از بقیه اتاق مى توانید از روش هایى مثل نصب پرده یا دیوارک (پاراوان) استفاده کنید.

اما یکى از بهترین فضاهایى که مى توانید به دفتر کار خانگى تبدیل کنید یک کمد دیوارى پرعمق است. کمد دیوارى باید عمق کافى براى جاى دادن میز کارى که بتوان مانیتورى روى آن قرار داد داشته باشد. در این صورت مى توانید با انتخاب یک میز کشویى فضاى کافى براى صفحه کلید و کار بر روى میز را نیز تامین کنید. به این ترتیب پس از پایان کارتان مى توانید میز کشویى را جمع کنید و درهاى کمد را ببندید تا دفتر کار شما به طور کامل از نظرها پنهان شود. به جاى میز کار مى توانید از طبقات خود کمد که با ارتفاع مناسب جهت کار شما نصب شده اند استفاده کنید. فقط کافى است ارتفاع طبقات کمد را مطابق با نیاز خود محاسبه کنید و سپس از استحکام طبقات نصب شده اطمینان حاصل کنید. کمدى را انتخاب کنید که زمان کار در مسیر رفت و آمد اعضاى خانواده نباشد تا بتوانید در آرامش کار کنید. اگر قصد دارید دفتر کارتان را در یک کمد برپا کنید توجه داشته باشید که فاصله میان وسایل الکتریکى شما به اندازه اى باشد که هوا در میان آنها جریان یابد زیرا این وسایل اغلب مقدار زیادى حرارت تولید مى کنند.

نورپردازى یکى دیگر از مهم ترین مراحل کار است. نور معمولى یک اتاق اغلب روشنایى کافى براى فضاى کار شما را تامین نخواهد کرد. از این رو بهتر است از یک چراغ مطالعه که نور آن قابل تنظیم است بهره بگیرید تا بتوانید نور را به صورت دلخواه بر روى نقطه مورد نظر تنظیم نمائید و در ضمن از بازتاب آن بر روى صفحه مانیتور پیشگیرى کنید. براى نورپردازى داخل کمد مى توانید در آن چراغ هاى سقفى نصب کنید و کلید آنها را به صورتى طراحى کنید که با بازشدن در کمد روشن شده و با بستن درها خاموش شوند. به منظور تنظیم نور طبیعى محل کارتان، اگر در نزدیکى پنجره قرار دارد، یک سایبان روى پنجره نصب کنید.

پس از نورپردازى نوبت به تامین جاى کافى براى نگهدارى از وسایل گوناگون مورد نیاز شما است. میز کار شما باید کشوها یا فایل هاى کافى براى نگهدارى از لوازم التحریر و ده ها وسیله دیگر که ممکن است در یک دفتر کار خانگى مورد نیاز باشند داشته باشد. در یک دفتر کار کوچک نیز دسته هاى متعدد کاغذ وجود دارند که باید در جعبه ها یا کشوهاى مجزا سامان داده شوند، زیرا فراهم کردن جاى مناسب براى این کاغذ ها مانع از پخش شدن آنها بر روى میز و ایجاد نمایى شلوغ و نامنظم براى دفتر کار خانگى شما خواهد شد. اگر فضاى کار شما محدود باشد نیز مى توانید طبقاتى روى دیوارى که میز به آن تکیه دارد نصب کنید و به این ترتیب فضاى کافى براى چیدن کتاب ها، CD ها و بسیارى از وسایل دیگر را فراهم کنید. عرض طبقات را به اندازه کافى در نظر بگیرید و فاصله بین آنها را چنان انتخاب کنید که قرار دادن کتاب هایى با ابعاد بزرگ تر در آنها امکان پذیر باشد. همچنین مى توانید فایل هاى مقوایى متعددى براى نگهدارى از مجلات، بروشورها و جزوات مختلف در این طبقات بچینید.

پس از آنکه هر یک از وسایل در جاى خود قرار گرفته شما دفتر کارى منظم و مرتب خواهید داشت که به سبب رنگ خاکسترى وسایل و لوازم کامپیوتر نمایى جدى و بسیار ساده دارد.
در آخر با افزودن یک یا چند شىء رنگین دکوراتیو که مورد علاقه شما هستند به این مجموعه روح ببخشید.
ایده اى متفاوت براى اتاق نشیمن

هرگاه صحبت از دکوراسیون و طراحى داخلى خانه مى شود، بى گمان ذهن بسیارى از ما متوجه هزینه هاى زیاد براى خرید بوفه و ویترین هاى شیشه اى و مجسمه هاى چینى مى شود. اما برخلاف تصور همگان، تغییر دکوراسیون به معنى خرید تجهیزات تزئینى بزرگ و جاگیر نیست، بلکه استفاده مناسب از فضا و ساخت یا خرید اسبابى است که در عین شیک بودن بسیار ساده و کارآمد هستند و نقش مهمى در چیدمان منزل ایفا مى کنند.یکى از ایده هایى که معمولاً خانم ها براى جداسازى اتاق نشیمن و پذیرایى در خانه پیاده مى کنند استفاده از پاراوان هاى چوبى است.گرچه این پاراوان ها به دلیل حکاکى و خراطى هاى زیبایى که بر رویشان شده بسیار شکیل

هستند ولى براى آپارتمان هاى کوچک اصلاً مناسب نیستند. زیرا به دلیل رنگ تیره اى که دارند موجب کوچک جلوه کردن اتاق مى شوند و فضا را تاریک و بسته نشان مى دهند.بهترین راه براى جداسازى اتاق نشیمن از پذیرایى در آپارتمان هاى نقلى، به کار گرفتن ایده هاى هنرمندانه است.شما مى توانید به جاى قرار دادن پاراوان هاى چوبى و شیشه اى که براى خریدشان هزینه گزافى را باید متحمل شوید، یک ویترین چوبى ساده نظیر همان که در تصویر مى بینید، سفارش دهید. عرض و طول و ارتفاع

این ویترین ۴۵ ، ۹۰ و ۲۲۴ است که البته شما مى توانید این اعداد را متناسب با متراژ منزل تغییر دهید. این ویترین ۶ طبقه دوسویه که به صورت هلالى ساخته شده، مى تواند هم محل مناسبى براى گذاشتن وسایل زینتى نظیر قاب عکس، گلدان و ظروف قیمتى و عتیقه باشد و هم وسیله اى که اتاق هاى منزل را به گونه اى ساده و شیک از هم جدا سازد.

 

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 16700 تومان در 93 صفحه
167,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد