دانلود پاورپوینت معماری و مسکن در ایران و جهان

PowerPoint قابل ویرایش
20 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت معماری و مسکن در ایران و جهان توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت معماری و مسکن در ایران و جهان قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

اسلاید ۱ :

مقدمه

از ابتدای تاریخ، مسکن بعنوان سرپناه نقش مهمی‌در زندگی جوامع انسانی بازی کرده است که با پیشرفت جوامع و در روند تکمیلی کارکرد مسکن، عملکردهای دیگری نظیر زندگی اجتماعی، روابط خانوادگی، محلی جهت آسایش روح و روان و تمدید قوا و … به آن افزوده گردید. در دوره معاصر، در دنیای غرب، پس از جنگ جهانی دوم که با تخریب بی‌شمار واحدهای مسکونی همراه شد، نیاز به مسکن برای جمعیت زیاد
بی خانمان باعث شد که دولت‌ها به ساخت مجتمع‌های مسکونی روی آورند که بیش از هر چیز، مساله کمیت و پاسخگویی به تعداد بیشتر، در آن مطرح بود.

این مساله، در کشور ما به شکلی دیگر، در حال وقوع است که نشانه‌های آن به وضوح دیده می‌شود. رشد فزاینده جمعیت در سال‌های پس از انقلاب، موجب ایجاد قشر جوان جمعیتی گردیده که از تبعات این رشد فزاینده جمعیت، نیاز به مسکن فراوان است.

اسلاید ۲ :

 پیشینه معماری و مسکن در ایران و جهان

محدوده ای که امروز بنام کشور ایران، شکل خاصی را به خودش گرفته، از سالیان پیشین با تغییراتی در حدود مرزهای سیاسی، حیات داشته و مهد تمدن‌های چندی بوده است. جغرافیایی کشور ما در منطقه از فلات پهناوری آغاز می‌شود که فلات ایران خوانده می‌شود و اقلیم‌های متفاوتی را در درون خود دارد که نقاط سردسیر شمال تا کویرهای بی آب و علف مرکزی و حواشی پست خلیج و کناره‌های دریای عمان از آن جمله اند. دامنه‌های البرز در شمال و زاگرس در غرب این فلات دارای نقاط کشف شده چندی از آثار انسان‌های ماقبل تاریخ می‌باشند و بعدها نیز تمدن‌های پیشرفته ای در همین نواحی بوجود آمده اند و اقوام چندی در این فلات و حواشی آن زیسته اند که هریک خصوصیات و سنت‌ها و آداب خود را داشته اند.

اسلاید ۳ :

 برای جستجو در ریشه‌های هنر و بخصوص معماری ایران باید با چگونگی زیست این اقوام، چه ساکنان نخستین و چه آریائیان مهاجر و سنت‌های زیستی شان، آداب و رسوم و اعتقاداتشان و همچنین نحوه معیشتشان توجه نمود. توجه به این نکته ضروری است که معماری و نیز مسکن انسان که بخشی از معماری است در اثر عوامل چندی شکل می‌گیرند،که بعضی از این عوامل عبارتنداز:

۱- بوم

¨۲– نحوه معیشت

¨۳- ابزار و تکنولوژی

¨۴- مصالح

¨۵- سنت سکونت

اسلاید ۴ :

¨هدف‌های کلی مسکن

به طور کلی می‌توان هدف‌های کلی مسکن را به شرح زیر جمع بندی کرد:

¨۱- هدف‌های اصلاح و بهبود تاسیسات اجتماعی: با گسترش شهرها و لزوم ایجاد مجتمع‌های بزرگ مسکونی، ضرورت پیش بینی تاسیسات آموزشی و بهداشتی و دیگر مراکز خدماتی ابعاد تازه تری می‌یابد. مجموع این نیازها و تدابیر تامین آن‌ها، در هدف‌های مهم مسکن منعکس می‌گردد.

¨۲- هدف‌های فیزیکی زیربنایی: پیش بینی تاسیسات اولیه مانند منابع آب، فاضلاب و سیستم‌های حمل و نقل نیز از هدف‌های کلی مجتمع‌های زیستی به حساب می‌آید. امروزه پیش بینی تاسیسات زیربنایی در اکثر کشورها مورد توجه قرار گرفته است.

¨۳- اصلاح محیط زیست: هدف‌های کلی در این زمینه، سالم سازی محیط زیست و فضاهای باز و کاهش آلودگی‌ها را شامل می‌شود.

اسلاید ۵ :

¨سابقه زندگی در مجتمع‌های مسکونی در ایران

تا آغاز سلطنت رضاخان، شیوه زندگی مردم ایران به شکل زندگی اجتماعی سنتی بود و معماری نیز بعنوان پدیده ای در زندگی اجتماعی – فرهنگی با همه عناصری که در طول قرن‌ها برای خود آفریده بود، در چارچوب معماری سنتی شکل می‌گرفت. بعد از کودتای رضاخان، معماری که تاکنون تعادل خود را با حرکت‌های اجتماعی – فرهنگی حفظ کرده بود، ناچار از قبول یک حرکت جدید و غیر مترقبه بود. اجتماع ایران با پذیرش یک حرکت جدید و به تبع آن، قبول بسیاری از رفتارها و هنجارهای اجتماعی – فرهنگی اروپا، ناگزیر از گرفتن بسیاری از الگوها و قالب‌های اجتماعی – فرهنگی بود، معماری نیز نمی‌توانست در حرکت خود، بی نیاز از الگوها و قالب‌های معماری غرب باشد. پذیرش الگوها و قالب‌های اجتماعی و فرهنگی اروپا، استفاده از فنون معماری آن قاره را اجتناب ناپذیر می‌ساخت. بیرون آمدن زنان از فضای اندرونی خانه‌ها، تغییراتی را در واحدهای مسکونی ایجاد نمود، پنجره به کوچه باز شد و بجای خانه یک طبقه و مجزای سابق، ساختمان‌های چند طبقه آپارتمانی بنا گردید.

اسلاید ۶ :

نخستین ساختمان بلند تهران، شامل ۱۰ طبقه بود که در آن آسانسور نیز کار گذاشته شد، در سال‌های ۳۰-۱۳۲۸ ساخته شد و نخستین مجموعه بلند مسکونی در تهران مجموعه بهجت آباد بود که در سال‌های ۴۹-۱۳۴۳ بنا گردید. حدود ۸۰ درصد از ساختمان‌های بلند در سال‌های پیش از انقلاب توسط موسسات و افراد خارجی و یا با مشارکت آنان ساخته شده است. این امر به سبب عدم توانایی نیروهای داخلی و عدم وجود ضوابط ساختمان سازی بوده است. با وقوع انقلاب اسلامی، بلند مرتبه سازی تقریباً به مدت بیش از ۱۰ سال متوقف شد و در این سال‌ها، ساخت و ساز این نوع ساختمان‌ها به تکمیل مجموعه‌های مسکونی نیمه تمام محدود ماند.

¨

اسلاید ۷ :

¨طبقه بندی مجتمع‌های مسکونی

همان طور که دیوار، اتاق، پله، سقف و … عناصر سازنده یک واحد مسکونی می‌باشند، واحدهای مسکونی، پارکینگ، مسیر پیاده، سواره، درختان، فضای تجمع، زمین بازی و فضاهای سبز عناصر به وجود آورنده یک مجتمع مسکونی می‌باشند. در یک واحد مسکونی روابط داخلی اتاق‌ها و فضاهای عملکردی و خدماتی مشخص کننده خصوصیات ویژه آن می‌باشند، و در یک مجتمع مسکونی عناصر ارتباط دهنده ساختمان‌ها، فضاهای باز یا خصوصیات متفاوت عمومی‌و نیمه عمومی‌و نیز ترکیب آن‌ها در ارتباط با اندازه و موقعیتشان با یکدیگر مورد بررسی قرار می‌گیرند. و مشخص کننده خصوصیات مجتمع مسکونی می‌باشند.

¨تیپ‌های مختلف ساختمانی در ارتباط با فرم

به منظور ساده کردن بررسی سعی می‌شود که شکل‌های متعدد حاصل از ترکیب

 عناصر آن‌ها را بدون تاثیرپذیری از ویژگی‌های خاص منطقه ای، در رابطه با

 تیپ‌های مشخصی قرار داد، تا بتوان در رابطه با خصوصیات زیستی هر

 کدام بررسی‌های لازم را به عمل آورد.

¨

اسلاید ۸ :

¨

¨

در شکل زیر سعی شده تا شکل‌های متعدد ساختمانی به طور سیستماتیک ارائه شده و سپس با تیپ بندی از تعدادشان کاسته شود.

¨

¨

¨

¨

¨

¨

¨

¨

¨

در سطر فوقانی اشکال پایه ای بناهای دارای حیاط مرکزی از چپ به راست ارائه شده اند، و در سمت راست مجموعه‌های خطی قرار گرفته که دیگر قادر به ساده کردن آن نیستیم.

اسلاید ۹ :

بنابراین بناهایی به اشکال T شکل، زیکزاک، هلالی و سایر موارد مشابه اشکالی واسط میان مجموعه‌های حول حیاط مرکزی و ساختمان‌های خطی می‌باشند.

همانند تفکیک ساختمان‌های خطی و حول حیاط مرکزی ساختمان‌های مولکولی به عنوان تیپ سوم مطرح می‌شوند و بیانگر مجموعه ای از بناهای منفرد هستند، که به طور فضایی از یکدیگر جدا می‌باشند. در واقع بناهای حول حیاط مرکزی و بناهای خطی به عنوان دو شکل مجزا مشخص می‌شوند، و بناهای مولکولی ترکیبی از این دو هستند.

¨مجموعه‌های مولکولی: روشنایی و تهویه در این بناها به نحو مطلوبی صورت می‌گیرد. این فرم ساختمانی قادر است با اندازه و اشکال مختلف سایت به خوبی انطباق داشته باشد. بناهای مولکولی بدلیل ویژگی‌هایشان جهت ترکیب با سایر اشکال ساختمانی بسیار مناسب باشند و می‌توانند راه حلی ارائه کنند که از ارزش مسکونی بالایی برخوردار باشد.

اما این تیپ در میان تمامی‌تیپ‌های ساختمانی به دلیل عدم ایجاد فضاهای شهری متمرکز و محصور نامناسب‌ترین می‌باشد، و از لحاظ اقتصادی در مناطق با تراکم بالا به صرفه نمی‌باشد و از طرفی به دلیل مجزا بودن فرم ساختمانی آن در زمین‌های شیبدار می‌تواند کاربرد داشته باشد و با توپوگرافی‌های متفاوت و متغیر انعطاف پذیر نشان می‌دهد.

اسلاید ۱۰ :

¨مجموعه‌های خطی: مجموعه‌های خطی قادرند تراکم نسبتاً‌زیادی را در خود جای دهند. اما بایستی به حداقل فاصله بین نمای ساختمانی در ارتباط با محرومیت، آلودگی صوتی و نور خورشید توجه داشت. فضاهایی که در بین ساختمان‌ها ایجاد می‌شوند، دارای هویت نیستند، اما می‌توان این عیب را با کاهش سطح زیر ساخت و یا پس و پیش کردن ساختمان جبران کرد. در صورتی که قرارگیری آپارتمان‌ها در ساختمان‌های خطی به طور صحیح طراحی شده باشد، تیپ سودمند و با صرفه ای می‌باشد و در مقایسه با مجموعه‌های حول حیاط مرکزی دارای پویایی بیشتری است. و از طرفی در سایت‌های شیبدار به خصوص با شیب زیاد فرم مناسبی است که می‌تواند با توپوگرافی زمین مطابقت داشته باشد و نسبت به تیپ‌های دیگر ساختمانی از معایب کمتری برخوردار است.

¨مجموعه‌های حول حیاط مرکزی: مجموعه‌های حول حیاط مرکزی به دلیل ایجاد فضای باز و محصور به منظور استفاده ساکنین متمایز می‌باشند، و زمانی که تراکم مناسبی داشته باشند، و حیاط بزرگی را محصور کنند، می‌توانند مجموعه مسکونی مطلوبی را به وجود آورند. این مجموعه‌ها برخلاف سایر تیپ‌ها، فضای باز وسیعتر، مناسبتر و کاربردی تری دارند که می‌توانند بین تیپ‌های مختلف بیشترین تراکم را نیز به وجود آورند. و از نظر ایجاد روحیه همسایگی و کنترل شرایط اقلیمی‌نیز نسبت به سایر تیپ‌ها ارجحیت دارند. با وجود این محاسن، این نوع تیپ ساختمانی در سایت‌های شیبدار به خصوص با شیب زیاد از قابلیت اجرایی کمی‌برخوردار می‌باشد، و عموماً برای سایت‌های مسطح کاربرد دارد.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 20 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد