دانلود گزارش کار اموزی طرز دوخت و برش لباس عروس و نامزدی

word قابل ویرایش
17 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مقدمه :
در پایان دوره کاردانی دوره ای با نام کار آموزی وجود دارد در این دوره هر کار آموز باید ۲۴۰ ساعت را در مکانی که مربوط به رشته تحصیلی خود می باشد بگذارند این ۲۴۰ ساعت با برنامه ریزی تعیین شده از طرف خود کار آموز در هر زمینه ای می تواند باشد در این مجموعه من ( زهره سلمانی اشگفتگی ) تمام تلاش خود را به کار گرفتم تا این زمان را باری بالا بردن سطح اطلاعات خود در زمینه لباس عروس و لباس نامزدی ملی کنم .

الگو :
اکثر مزون ها و تولیدیها از یک الگو به نام الگوی مادر برای سفارشات خود استفاده می کنند در مزون طناز نیز الگویی به نام الگوی مادر وجود دارد که سفارشات خود را از روی آن الگو برش می زنند البته الگوی این مزون توسط خود رئیس مزون یعنی خانم حبیبی کشیده شده یعنی از الگوی متریک ، گر لاوین و مولرو ایتالیایی استفاده کرده است مثلا :

– اندازه قد و دور حلقه را از الگوی ایتالیایی استفاده کرده
– اندازه دور سینه و اندازه سینه را ازالگوی مولر استفاده کرده
– بقیه اندازه ها و قسمت ها را از الگوی متریک استفاده کرده
– ولی برش کار این مزون از روش مولر استفاده می کرد

در مزون ها و تولیدی ها و قسمت زیادی صرف آماده کردن الگو نمی شود الگویی که از قبل تهیه و امتحان شده است و از آن استفاده می شود و تغییراتی از جمله مدهای یقه – آستین و پایین دامن چه دنباله دار و چه بدون دنباله را روی پارچه انجام می دهند .
بنا براین برای هر مدل یک الگو آماده نمی شود که این کار خود در سرعت کار و صرفه جویی در زمان موثر است .

در صورتی که در مزون های تکه دوزی برای الگو وقت بسیار زیادی را صرف می کنند به این خاطر که قسمت اصلی و مهم کار در دوخت و دوز الگو است .
به صورت کلی بیشترین در آمد این گونه مزونها با سفارشات از شهرستان می باشد که همه لباس ها همه ی سایز ۳۸ بودند که طرز برش این لباس به صورتی طراحی شده که برای سازهای بزرگ هم مناسب است .
البته سفارشهای شخصی هر فرد با دادن مدل و اندازه لباس عروسی دلخواه خود را می دهد که اصطلاحا به آن تکه دوزی گویند .

برش :
ابتدا ساتن یا پارچه مورد نظر همراه با آستری تا می شود و الگوی ما روی آن قرار می گیرد که تشکیل شده از پیش ، پهلوی پیش و پشت و پهلوی پشت و پهلوی پشت که البته وجود این پرسش ها بستگی به مدل لباس دارد که اکثرا از برش های پرنسی که از حلقه آستین طراحی می شود می باشد برای دامن هایی که دارای دنباله هستند ؟ قد قسمت پشت الگو به مقدار لازم یعنی ۵۰ سانت اضافه می شود .

در قسمت پهلوی لباس به اندازه ۵ سانتی متر برای سایز بندی اضافه درز گذاشته شود .
این مرحله لباس بصورت خام بوده و برای هر مدل یقه مورد نیاز طراحی می شود .
چند دست لباسی که طرحهای مشابه به هم داشته باشند همزمان بوسیله قیچی برقی برش می زنند و تنها علامتی که روی پارچه می زنند قسمت کمر و باسن است .

طرز پمن کردن الگو و برش ( عکس روش برش )

چرخکاری :
چرخکاری خود از چند مرحله تشکیل شده است .
۱- چرخ کاری اکسترو ساتن ( قسمت یقه ی آستر به ساتن البته بجز مدلهایی که دکلته هستند .
۲- وصل آستر و ساتن پشت بهم و همچنین جلو
۳- سایز کردن لباس

۴- دوخت نهایی که شامل وصل کردن پشت و جلوی لباس به یکدیگر است
۱- چرخ کاری آستر و ساتن
در این قسمت تکه های آستر را به هم وصل کرده در قسمت پشت برای جای زیپ ۵ سانتی متر جا گذاشته و یقه قسمت وسط پشت را می دوزیم برای تمام درزها ۱ سانتی متر از پایه چرخ جا می گذاریم و باید دقت کرد که درزها صاف چرخکاری شود ( مخصوصا در قسمت هلال سینه )
برای دوخت ساتن هم ابتدا پهلوها به هم وصل می شود و مانند اکثر در قسمت پشت اضافه درز برای زیپ می گذاریم البته روش این مزون به این صورت است .
۲- وصل کردن آستر و ساتن پشت به هم :

در قسمت پشت ابتدا آستر را به پشت روی ساتن قرار می دهند و اگر لباس حلقه ای باشد سر شانه و حلقه آستین به صورت نیش نجیه چرخ می کنند که اصطلاحا به این کار خلعتی گویند .

در قسمت پشت جای زیپ باز می ماند از رو چرخ می شود برای قسمت جلو نیز دقیقا همانطور که در پشت عمل کردیم انجام می دهیم بعد از اینکه آستر را برگردانیم و نیش نجیه سازیم ساتن و آستر را سایز بندی کرده و هر کدام از پهلوها را جداگانه چرخ می کنیم .
در لباس های آستین دار در آخرین مرحله پهلو ها به هم دوخته شدند آستین هایی را که از قبل آماده کرده اند به حلقه های آستین وصل کرده در این مزون برای آستین ها آستر قرار نمی دهند .

۳- سایز کردن :
دراین مرحله برای لباس هایی که سفارش کلی به مغازه داده می شد از اندازه های فرد مورد نظر استفاده می کردند . یعنی دور کمر . دور سینه و ارتفاع سر شانه تا کمر در قسمت پهلو ها علامت می زدند .
۴- دوخت نهایی ( وصل کردن پشت و جلوی لباس به یکدیگر ) :

در دوخت نهایی قسمت پشت و جلوی لباس راه آستر آنها وصل شده و علامتها برای سایز مورد نظر مشخص شده است بهم وصل می کنیم در این مرحله قسمت های علامت گذاری شده باید کاملا روی هم قرا بگیرند . چون در غیر این صورت لباس در تن شخص مورد نظر به خوبی قرار نمی گیرد .
برای وصل کردن قسمت پشت و جلو تا کمر از علامت های زده شده استفاده می شود و از کمر به پایین کم کم درزها را کم می کنیم و کم کم آن را به یک پایه چرخ می رسایم و تا لبه دامن ادامه می دهیم .

اتو کردن :
در خیاطی یکی از مسائل بسیار مهم اتو کشی است باید این مطلب را بدانیم که تا یک لباس اتوی خوبی نداشته باشد هیچ جلوه و زیبایی ندارد نه مدل به خوبی نمایان میشود و نه تمیزی کار آشکار می شود . بنا براین باید به اتو اهمیت زیادی داده شود هنگامی که برشها را وصل می کنیم قبل از هر کاری باید برشها را اتو بزنیم و هر درزی که دوخته می شود بهتر است که همان موقع اتو شود . زیرا بعد از اتمام کار دیگر نه درزها به خوبی باز می شوند و به می توان اتو کاری خوبی انجام داد .

اور زدن :
چرخ اور به ما کمک می کند که از ریش ریش شدن پارچه جلوگیری شود و همچنین باعث می شود داخل کار ما تمیز و شکیل تر به نظر آید . درزهای پهلو به صورت جداگانه لبه دامن جدا ، لبه آستر و سر شانه اور زده میشودلبه دامن لباس را بعد از اور زدن حدودا CM 1 تا زده و به صورت نیش پایین لباس را چرخ کاری می کنند .

اتو کردن کلی لباس
بعد از این که لباس تمام شد اتو میشود که این اتو باید کاملا درزهای پهلو را صاف کند چروکهای لباس از بین ببرد و لبه دامن نیز صاف شود .

طرز اتو کاری کلی ( عکس )

دوخت ژیپون :
در لباس های عروس برای پف ایستادن و نشان دادن فرم دامن از ژیپون در زیر آن اسفتاده می شود ژیپون از جنس تور است و به صورت چهار ترک بریده میشود هر یک از ترکها را به وسیله چرخ اور به هم وصل می کنیم بعد از این کار دامنی داریم به صورت چهار ترک که پایین آن را اور می زنیم سپس به اندازه CM 5 از پایین را تو گذاشته از وسط چرخ کاری می کنیم برای رد کردن فنر بعد بالای ان یعنی قسمت کمر را کش ۵ سانتی میدوزیم .

تور سر :
می توان مدل های مختلفی با توجه به سلیقه عروس داشته باشد تور سر کوتاه ، بلند ، متوسط و تور دنباله دار برای تور سر ابتدا ۵/۱ CM پارچه بریده آن را به صورت مثلث تا زده مانند دامن کلوش به صورت گرد می بریم اگر بخواهیم تور سر پر چین تر باشد می توان از عرض پارچه استفاده کنیم اگر بخواهیم تور سر دو طبقه باشد تور رویی را با فاصله CM 10 از تور زیری قرار می دهیم .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 17 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد