مقاله در مورد آشنایی با user های موجود در ویندوز xp

word قابل ویرایش
101 صفحه
17700 تومان
177,000 ریال – خرید و دانلود

آشنایی با user های موجود در ویندوز xp

در ویندوز xp دو نوع یوزر داریم یوزر لیمیت و ادمین که یوزر لیمیت همانطور که از اسمش بر می آید اختیارات کمتری نسبت به ادمین دارد یوزر ادمین حتی می تواند پسورد یوزر لیمیت و همچنین

یوزرهای ادمین دیگر رو عوض کنه (در run عبارت control userpasswords2 را تیپ کرده واینتر بزنید بدون دانستن پسورد قبلی پسورد می توانید پسورد این یوزرها را عوض کنید بدین ترتیب که روی یوزر دلخواه کلیک کنین وreset password را انتخاب کنید) ولی لیمیت قادر به این کار نیست یوزر ادمین می تواند اسم های مختلفی بخود بگیرد ولی یک یوزر مخفی در ویندوز بطور پیشفرض ساخته می

شود بنام administartor که این یوزر همانطور که گفتم مخفی است واگر برایش پسورد انتخاب نکنید در هنگام انتخاب یوزر در شروع ویندوز می توان با دو بار زدن alt+ctrl+del وتایپ administrator در قسمت یوزر وزدن اینتر وارد ویندوز شد پس باید روی این یوزر پسورد بذاریم تا کسی بدون پسورد دارد ویندوز نشود.p30net.

________________________________________
متوقف کردن درخواستهای مکرر CD ویندوز در ویندوز XP
اگر شما کاربری هستید که زیاد با ویندوز XP کار میکنید و در ضمن زیاد در آن تغییرات ایجاد میکنید حتما با این صحنه مواجه شده اید که بعد از هر تغییر سیستمی ویندوز XP از شما درخواست میکند که CD آن را درون درایو قرار دهید تا ویندوز فایلهای مربوطه را کپی کند. اگر این کار در سیستم شما زیاد تکرار میشود ( به دلایل مختلف ) ، به شما توصیه میکنم که روش زیر را برای رهایی از این درخواست مکرر ویندوز XP انجام دهید.
اگر این کار زیاد صورت بگیرد به سرعت باعث آسیب دیدن CD-Rom شما میشود و بعد از مدتی با کندی خواندن اطلاعات از روی CD و یا حتی اصلا خوانده نشدن اطلاعات از روی CD میشوید. بنابراین بهتر است از این آسیب پیشگیری کنید.
در این آموزش شما ابتدا باید پوشه I386 را که در CD ویندوز XP قرار دارد را در محلی روی هارد سیستم خود کپی کنید.

بعد از این کار مراحل زیر را دنبال کنید :ابتدا از طریق Run وارد Regedit شده و کلید زیر را بیابید :
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion
سپس در صفحه سمت راست به دنبال کلیدی با نام SourcePath بگردید. بعد روی آن دوبار کلیک کرده و سپس مسیر دقیق پوشه I386 را که روی هاردتان کپی کردید به عنوان مقدار به آن

اختصاص دهید ( برای مثال اگر نام درایو CD-Rom شما H باشد مقدار این کلید H:\I386 است ، که شما باید برای مثال آن را به G:\I386 تغییر دهید که G نام همان درایوی است که شما پوشه را آنجا کپی کردید ).
بعد به دنبال کلید زیر بگردید :
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup
در اینجا نیز در صفحه سمت راست به دنبال کلید SourcePath گشته و سپس مقدار آن را با دادن فقط نام درایوی که پوشه در آن کپی شده تعیین کنید و بعد از رجیستری خارج شوید ( برای مثال اگر \:H است باید بشود \:G ).
با این کار ویندوز دیگر پس از انجام تغییرات از شما CD درخواست نمیکند و به صورت مستقیم فایلهای مورد نیاز خودش را از مسیر مربوطه روی هارد تأمین میکند. ضمنا با این کار سرعت بسیاری از کارهای شما نیز در ویندوز بالا میرود و دیگر وقتتان برای قرار دادن CD و بعد خواندن آن به هدر نمیرود.pcword
________________________________________
________________________________________

مخفی کردن پارتیشن ها(بطور کامل)
یقینا شما اطلاعات یا فایلهایی دارید که نمیخواهید دیگران به آن دسترسی پیدا کنند و یا نمیخواهید که کاربرک بتواند ار CdRom و یا Floppy استفاده کند .
برای این امر دستور زیر را با مقادیر داده شده بکار ببرید .

مسیر : HKEY_Current_User\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Policies\Explorer
نوع : Binary Value
دستور : NoDrive
مقدار : طبق مقادیری که در زیر داده شده است.

مخفی کردن یک پارتیشن
مثال :
مخفی کردن درایو C : مقدار= ۰۰ ۰۰ ۰۰ ۰۴
مخفی کردن درایو I : مقدار= ۰۰ ۰۰ ۰۱ ۰۰

مخفی کردن بیشتر از یک پارتیشن
برای مخفی کردن چند پارتیشن، مقادیر آنها را با هم جمع کرده و اگر ستونی از مجموع پارتیشنها چهار یا سه رقمی شد طبق فرمول زیر مقادیر را جایگزین میکنیم .
[ Hex : A=10 – B=11 – C=12 – D=13 – E=14 – F=15 ]

مثال ۱ )
مخفی کردن درایو C : مقدار = ۰۰ ۰۰ ۰۰ ۰۴
مخفی کردن درایو E : مقدار = ۰۰ ۰۰ ۰۰ ۱۰
مخفی کردن درایو J : مقدار = ۰۰ ۰۰ ۰۲ ۰۰ +
———————————–
مخفی کردن درایو CوEوJ: مجموع= ۰۰ ۰۰ ۰۲ ۱۴

مثال ۲ )
مخفی کردن درایو C : مقدار = ۰۰ ۰۰ ۰۰ ۰۴
مخفی کردن درایو F : مقدار = ۰۰ ۰۰ ۰۱ ۰۰ +
———————————–
مخفی کردن درایو CوI: مجموع = ۰۰ ۰۰ ۰۱ ۰۴

مثال ۳)

مخفی کردن درایو C : مقدار = ۰۰ ۰۰ ۰۰ ۰۴
مخفی کردن درایو D : مقدار = ۰۰ ۰۰ ۰۰ ۰۸ +
———————————–
مخفی کردن درایو CوD: مجموع = ۰۰ ۰۰ ۰۰ ۰۱۲ ===>> 0C 00 00 00

مثال ۳)
مخفی کردن درایو C : مقدار = ۰۰ ۰۰ ۰۰ ۰۱

مخفی کردن درایو F : مقدار = ۰۰ ۰۰ ۰۰ ۲۰
مخفی کردن درایو G : مقدار = ۰۰ ۰۰ ۰۰ ۴۰
مخفی کردن درایو H : مقدار = ۰۰ ۰۰ ۰۰ ۸۰ +
———————————–
مخفی کردن درایو CوFوGوH:مجموع= ۰۰ ۰۰ ۰۰ ۱۴۱ ===>> E1 00 00 00

مخفی کردن کلیه پارتیشن ها از A تا Z
درایو A-Z : مقدار = FF FF FF 03
________________________________________
حذف تبلیغات در یاهو مسنجر
معمولا برای حذف تبلیغات در مسنجر برنامه هایی طراحی شده ولی با این روش میتوانید بدون برنامه و از طریق ریجستری ویندوز این تبلیغات رو حذف کنید :
خوب برای حذف این تبلیغات ابتدا از منوی Start گزینه ی Run رو انتخاب کنید و در پنجره ی باز شده تایپ کنید Regedit . سپس وارد مسیر زیر شوید.
HKEY_CURRENT_USER > Software > Yahoo > Pager > YUrl
دومتغیر از نوع String Value با نامهای Chat Adurl و Conf Adurl بسازید و مقادیر این دو متغیر را :file:///C قرار دهید.
حال وارد چت روم یاهو مسنجر شوید.
در صورتیکه از نسخه های جدید یاهو مسنجر استفاده می کنید بعد زدن کلید Enter Chat در چت روم ممکن است با یک پیغام خطا روبرو شوید . در این صورت روی آن کلیک کنید و از شر تبلیغات زیر چت روم ها خلاص شوید .boysevil.pesianblog
________________________________________
ورود همزمان با چند ID
حتما به فکر این افتادید که با چند تا ID وارد یاهومسنجر بشید . این برنامه باحجم بسیار کم که امروز بهتون معرفی می کنم و در واقع کرک یاهومسنجر هست ، این امکان رو برای شما به وجود میاره . اینم بگم که روی همه ی ورژن های مسنجر از جمله ورژن های ۶ به بالا کار میکنه و ۱۰۰% تست شده ست . برای استفاده از این برنامه و وارد شدن با چند ID در یاهومسنجر برنامه رو دانلود کنید : دانلود
حجم : ۶ کیلوبایت زمان دانلود : ۳ ثانیه
نحوی استفاده : ابتدا مسنجر رو ببندید و خارج کنید. پس از باز کردن این برنامه ( کرک یاهو مسنجر ) فایل اجرایی YPager.exe رو وارد برنامه کنید و روی !Crack it کلیک کنید . از این به بعد هر دفعه که رو مسنجر کلیک کنید تو یه پنجره ی جدید باز میشه و می تونی

د با چند ID وارد بشید .boysevil.persinblog

________________________________________
حذف اجزا‌ی نصب شده در ویندوز XP
بسیاری از اجزای نصب شده ویندوزXP در هنگام Install در پنجره Add/Remove Windows Components دیده نمی شوند. برای نمایش و حذف آنها میتوانید مراحل زیر را دنبال کنید :
الف ) ابتدا برنامه Notepad را باز کنید و بعد از منوی فایل گزینه Open را انتخاب کنید. سپس فایل Sysoc.inf را از پوشه INF که در پوشه ویندوز است باز کنید. ( تصویر شماره ۱ ). توجه : پوشه INF به طور معمول در حالت Hidden ( مخفی ) است بنابراین ابتدا آن را از قسمت Tools و سپس View آشکار کنید.
ب ) بعد از منوی Edit گزینه Replace را انتخاب کنید. سپس در قسمت Find what عبارت Hide را تایپ کرده و روی دکمه Replace All کلیک کنید. بعد از اتمام عملیات روی دکمه Cancel کلیک کنید و پس از Save کردن فایل از برنامه Notepad خارج شوید. ( تصویر شماره ۲ ) .
ج ) سپس Control Panel را باز کرده و به قسمت Add or Remove Programs بروید و روی دکمه Add/Remove Windows Components کلیک کنید. حالا در پنجره Windows Components بسیاری از کامپوننت هایی که قبلا وجود نداشتند را میتوانید ببینید و در صورت تمایل میتوانید آنها را حذف کنید. ( تصویر شماره ۳ )
من اکیدا توصیه میکنم که اگر با این کامپوننت ها آشنایی ندارید از حذف کردن بی مورد آنها به شدت بپرهیزید چون بعضی از آنها مربوط به هسته ویندوز هستند و حذف بی مورد آنها باعث به وجود آمدن مشکل در سیستم عامل شما میشود. اگر به مشکلی برخورد کردید حتما آن را مطرح کنید.pcword.com

ساخت یک CPU Meter رایگان برای ویندوز XP
این بار میخواهم یک ترفند جالب را به شما آموزش دهم که به وسیله آن میتوانید از میزان کارکرد CPU خودتان در هر لحظه آگاه شوید. به عبارتی یک CPU Meter رایگان برای سیستم خود درست کنید.
آیا تا به حال به آیکن سبز رنگی که هر بار با اجرای Task Manager ( یعنی همان قشردن سه کلید معروف CTRL+ALT+DEL ) در قسمت System Tray ظاهر میشود ( در ویندوز XP ) ، توجه کرده اید ؟
کار این آیکن نشان دادن وضعیت CPU شما در هر لحظه است. این

که چه مواقعی CPU شما درگیر پردازش است و یا اینکه کمترین پردازش را انجام میدهد. این آیکن کوچک برای افرادی که زیاد به CPU خودشان علاقه دارند و میخواهند کمترین فشار را به آن وارد آورند بسیار مفید است. اگر شما چند برنامه را همزمان اجرا کنید و با آنها کار کنید با این آیکن متوجه فشاری که به CPU شما می آید خواهید شد. در این لحظه است که میتوانید با بستن یک یا چند تا از برنامه ها فشار وارد بر CPU را کاهش دهید. این آیکن یک مورد مصرف بسیار جالب دیگر هم دارد و آن این است که شما میتوانید به وسیله آن به مشکلات سیستمی خ

ود نیز ( به نحوی ) پی ببرید. برای این کار شما میتوانید در یک لحظه هیچ کاری با سیستم انجام ندهید ( حتی حرکت دادن موس و زدن دکمه های کیبورد و … ) و بعد با نگاه به این آیکن ببینید که آیا CPU شما درگیر است یا خیر. اگر درگیر بود و آن هم در حد زیاد شما باید به وجود یک مشکل در سیستم خودتان شک کنید. این مشکل میتواند یا از جانب سخت افزارهایتان باشد و یا نرم افزارهایتان. در بیشتر مواقع میتوان به این وسیله به وجود تروجان و یا ویروس در سیستم پی برد ( البته در شرایطی که شما به صورت کاملا حرفه ای به قضیه نگاه کنید ). به این ترتیب شما

میتوانید برای رفع مشکل از طرق مختلف اقدام کنید.
اما این آیکن دائمی نیست و با بستن Task Manager از بین میرود. با ترفندی که هم اکنون یاد میگیرید میتوانید کاری کنید که این آیکن کوچک و مفید با هر بار راه اندازی سیستم اجرا شود و در System Tray قرار بگیرد ( بدون دخالت شما ) و شما میتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. برای اجرای ترفند مراحل زیر را دنبال کنید :
ابتدا با فشردن سه کلید CTRL+ALT+DEL برنامه Task Manager را اجرا کنید. بعد در منوی Options تیک کنار عبارت Hide When Minimized را فعال کنید و برنامه را ببندید.
سپس از طریق منوی Start وارد برنامه Search شوید.
حالا عبارت taskmgr.exe را جستجو کنید ( در قسمت All Files and Folders ).
بعد از یافتن روی آن راست کلیک کرده و وارد قسمت Send To شده و گزینه ( Desktop ( Create Shortcut را انتخاب کنید.
سپس روی آیکن Shortcut to taskmgr که روی Desktop قرار دارد راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.
در همان منوی Shortcut عبارت Run را یافته ( بالای Comment ) و سپس از لیست کشویی روبه روی آن عبارت Minimized را انتخاب کرده و کلیدهای Apply و بعد Ok را بفشارید.
حالا نام Shortcut خود را از طریق راست کلیک کردن روی آن و انتخاب گزینه Rename تغییر دهید. مثلا نامی مثل CPU Meter را برایش انتخاب کنید. بعد از این کار روی Shortcut خود کلیک کرده و بعد گزینه Cut را انتخاب کنید.
سپس روی دکمه Start راست کلیک کرده و بعد گزینه Open All Users را انتخاب کنید. در صفحه ای که باز میشود وارد پوشه Programs و بعد Startup شوید. در آنجا راست کلیک کرده و گزینه Paste را انتخاب کنید تا Shortcut شما در این محل قرار گیرد.
حالا سیستم را یک بار Restart کنید.

بعد از این کار با هر بار راه اندازی سیستم آن آیکن کوچک سبز رنگ در System Tray شما ظاهر خواهد شد و شما میتوانید از آن استفاده کنید.
برای یافتن اطلاعات جزئی تر و دقیق تر در مورد CPU میتوانید روی این آیکن سبز رنگ دوبار کلیک کرده و سپس وارد زیر مجموعه Performance شده و آنجا موارد را بررسی کنید ( حتی درمورد RAM و زمان KERNEL ). برای دیدن زمان درگیری KERNEL کافی است از منوی View تیک کنار عبارت Show KERNEL Times را فعال کنید. با این کار در قسمت CPU

Usage History یک نمودار قرمز رنگ نیز ظاهر میشود که مربوط به این مورد است.pcword
________________________________________
آموزش سیستم عامل ویندوز ۹۸ (درس پنجم)
copy و move :
کپی و انتقال (move) از مهمترین و پرکاربردترین کارهای تحت ویندوز است که در هر برنامه ای از آن استفاده می شود. در ابتدا لازم است که فرق این دو توضیح داده شود. کپی، وقتی بکار می رود که بخواهیم مثلا از فایلی که موجود است، نسخه دیگری در جای دیگری داشته باشیم طوریکه فایل اولی دست نخورده بماند. ولی انتقال یا move به این صورت است که فایل اول را از جای خود به محل دیگری منتقل کنیم.یعنی فقط با یک فایل و جابجایی آن سر و کار داریم، اما در کپی با دو فایل.عمل کپی و انتقال مراحلی را به دنبال دارد که با رعایت آنها، این کار ساده و پرکاربرد براحتی انجام می شود.

روش و مراحل کپی (copy) و انتقال (move) :
1. انتخاب آیتم مورد نظر (مثلا فایل، فولدر، عکس یا متن و…)
۲٫ تعیین هدف، یعنی اینکه می خواهیم مثلا از این فایل در جای دیگری کپی بگیریم یا آن را منتقل کنیم.
الف: کپی (copy)
فرض می کنیم ابتدا می خواهیم عمل کپی را انجام دهیم.

برای این کار در مرحله اول ابتدا عمل کپی گرفتن از فایل را به یکی از چهار روش زیر انجام می دهیم:
– فشردن دکمه copy روی نوار ابزار هر برنامه ای
– انتخاب گزینه کپی از منوی edit
– فشردن همزمان کلیدهای ctrl+ c
– کلیک راست روی فایل مورد نظر و انتخاب copy
3. تعیین محل جدید برای چسباندن کپی فایل

۴٫ عمل چسباندن که به یکی از چهار روش زیر صورت می گیرد.
– دکمه paste که روی نوار ابزار اکثر برنامه ها وجود دارد.
– انتخاب گزینه paste از منوی edit
– فشردن همزمان کلیدهای ctrl+ v
– کلیک راست روی مکان جدید و انتخاب paste
با انجام این مراحل توانستیم از فایل یا هر چیز دیگری در ویندوز یک کپی تهیه کرده و در محل جدیدی قرار دهیم. حالا مراحل روش انتقال یا move را بررسی می کنیم.
ب: انتقال (move )
برای منتقل کردن هر آیتمی مثل فایل یا فولدر، ابتدا باید آن را از محل فعلی حذف کرد و به حافظه موقت کامپیوتر سپرد. سپس در مکان جدید اضافه کرد. این کارها بطور کامل و ساده در ادامه توضیح داده شده است.ابتدا برای cut کردن (برش، حذف) فایل یکی از چهار روش زیر را بکار می بریم:
– فشردن دکمه cut روی نوار ابزار برنامه ها
– انتخاب گزینه cut از منوی edit
– فشردن همزمان کلیدهای ctrl+ x
– کلیک راست روی فایل و انتخاب cut
حالا محل جدید فایل cut شده را مشخص می کنیم.
در پایان عمل چسباندن را انجام می دهیم که به یکی از چار روش زیر صورت می گیرد:

دکمه paste روی نوار ابزار برنامه ها
– انتخاب گزینه paste از منوی edit
– فشردن همزمان کلیدهای ctrl+ v
– کلیک راست و انتخاب paste
حذف فایل یا فولدر (پاک کردن): (delete)
اگر بخواهیم فایل، فولدر یا هرچیز دیگری را پاک کنیم، باید یکی از سه روش زیر را انجام دهیم:
۱٫ فشردن کلید delete روی صفحه کلید (keyboard)
2. راست کلیک روی فایل یا فولدر و انتخاب delete

۳٫ فشردن دکمه delete روی نوار ابزار برنامه ها
۴٫ drag کردن فایل موردنظر روی سطل آشغال (recycle bin)
کشیدن (drag) فایل مورد نظر برای پاک کردن به روی آیکن recycle bin
قفل شدن ویندوز: هر وقت ویندوز قفل شد (hang کرد) یعنی هیچ کدام از برنامه های دیگر کار نمی کرد در این صورت سه کلید alt+ctrl+del را همزمان یکبار فشا

ر دهید.با این کار احتمالا اگر فقط ویندوز قفل شده باشد نه کامپیوتر، پنجره ای به نام close program باز می شود. در اینجا لیست برنامه های در حال اجرا نمایش داده می شود، روی نام برنامه ای که پیغام not responding داده است کلیک کرده و دکمه end task را فشار دهید. پس از چند لحظه پنجره ای باز می شود که دوباره باید برای تایید end task را فشار دهید، پس از این، مشکل قفل شدن برطرف می شود. ولی اگر با این کار مشکل برطرف نشد دکمه reset روی case کامپیوتر را فشار دهید.

restart سریع: برای اینکه در بعضی مواقع لازم است فقط ویندوز restart شود نه کل کامپیوتر، می توان پس از انتخاب گزینه restart از قسمت shut down همزمان با ok کردن، کلید shift را پایین نگه داشته و پس از چند لحظه رها کنیم. در این صورت پیغام windows is now restarting در صفحه نمایش ظاهر می شود و ویندوز به صورت سریع از اول اجراء خواهد شد.
scheduled task : اگر بخواهیم کاری را در فاصله زمانی دلخواه و یا در زمان مشخصی در آینده اجرا کنیم از برنامه scheduled task استفاده می کنیم. فرض کنید که بخواهیم برنامه ای مثل ویروسیاب، مثلا هر هفته دوشنبه ها ساعت ۱۲ ظهر کل کامپیوتر را بطور اتوماتیک ویروسیابی کند. این برنامه از دو مسیر زیر قابل دستیابی است:
۱٫ start>programs>accessories>system tools>scheduled task
2. my computer > scheduled task
پس از باز کردن این برنامه، با دابل کلیک روی add scheduled tasks پنجره ای باز می شود، next می زنیم. از لیست برنامه های داده شده گزینه مورد نظر خود را انتخاب می کنیم . مثلاً ( ویروس یابی یا scan disk ). در پنجره بعدی زمان تناوب آن را مشخص می کنیم (روزانه، هفتگی

و …) سپس در پنجره بعد ساعت، روز یا ماه آن را مشخص کرده و در نهایت finish می کنیم.
برای متوقف کردن اجرای یک کار زمان بندی شده در scheduled task روی گزینه مورد نظر کلیک راست کرده و properties را انتخاب می کنیم. در پنجره باز شده تیک گزینه enabled را که در پایین آن پنجره قرار دارد برمی داریم، در ایصورت موقتا این عمل، غیر فعال می شود.. در صورتی که بخواهیم دوباره آن را فعال کنیم دوباره تیک آنرا می گذاریم (برای متوقف کردن دائمی یک

کار، آیکن آن را حذف می کنیم، یعنی کلیک راست کرده و delete را می زنیم.)

نکته: اگر بخواهیم آیکن این برنامه از قسمت systray در taskbar برای همیشه برداشته شود، کافیست در برنامه schedules tasks از منوی advanced گزینه stop using task scheduler را کلیک کنیم. irint.com

آموزش سیستم عامل ویندوز۹۸ (درس چهارم)
فایل و فولدر (file ، folder ) :
فایل حاوی اطلاعاتی است که در حافظه کامپیوتر نگهداری می شود. فایلها از اسم و پسوند تشکیل شده اند (مثلا word.exe )، و معمولا پسوند ها معرف نوع فایل یا آن برنامه می باشند. فولدر یا پوشه، محلی است برای نگهداری فایلها، چه آنها که بهم مربوطند و تشکیل یک برنامه می دهند و چه فایلهای مجزا از هم. در زیر، انواعی از فایلهای با پسوند مهم و معروف را آورده ایم:
پسوند فایلهای متنی: txt ، doc و…
پسوند فایلهای تصویری(عکس): jpg، bmp، gif و…
پسوند فایلهای صوتی: wav، mp3، mid و…
پسوند فایلهای فیلم: mpg، avi، dat و…
در ویندوز، برای انجام هر کاری با فایلها و فولدرها مثل copy ، حذف ، اجراء ، انتقال و … از دو برنامه زیر استفاده می شود:
الف) برنامه windows explorer که در مسیر زیر قرار دارد:
start > programs > windows explorer
ب) برنامه my computer که روی desktop قرار دارد.

در این دو برنامه، ممکن است داخل فولدری شویم، در اینصورت اگر بخواهیم از آن فولدر خارج شویم و به یک مرحله بالاتر برگردیم از آیکن up که روی قسمت دکمه های استاندارد (زیر menuها) قرار دارد استفاده می کنیم.
ایجاد فایل یا فولدر: روی desktop، my computer یا windows explorer کلیک راست کرده به new اشاره کرده، سپس folder را انتخاب می کنیم. یک فولدر جدید روی آن مسیر به وجود می آید. روش دیگر ساختن فولدر جدید در ویندوز اکسپلورر یا my computer، به این صورت است که از منوی file به گزینه new اشاره کرده و روی folder کلیک می کنیم. برای تغییر نام فولدر جدید که با نام new folder ساخته می شود، کافیست یکی از سه کار زیر را انجام دهیم:
۱٫ روی فایل یا فولدر یک بار کلیک کنیم تا اجازه تغییر نام را بدهد.
۲٫ روی فایل یا فولدر کلیک راست کرده و rename را انتخاب کنیم.
۳٫ روی فایل یا فولدر، f2 بزنیم.
مرتب سازی آیکن ها (arrange icons):هر وقت بخواهیم آیکن های فایل یا فولدر را روی desktop یا my computer یا windows explorer مرتب کنیم در قسمت مورد نظر کلیک راست کرده، arrange icons را باز می کنیم و یکی از معیارهای مرتب سازی داخل آنرا انتخاب می کنیم. در این صورت آیکنها طبق آن معیار مرتب می شوند.
معیارهای مرتب سازی : می توانید این مرتب سازی را بر حسب اسم (na

me)، نوع پسوند(type)، سایز، تاریخ انجام داد. اگر گزینه auto arranges انتخاب شده باشد همیشه ترتیب قرار گیری فایلها یا فولدرها به طور منظم خواهند بود. یعنی نمی توان آنها را در جای دیگری قرار داد.
جستجوی فایلها (find): برای اینکه فایل یا فولدر خاصی را روی کامپیوتر خود جستجو کنیم می توان از گزینه find استفاده کرد. برای این کار از مسیر زیر پیروی می کنیم:start > find > find files or folders
روشهای دیگر باز کردن پنجره find :

۱٫ استفاده از کلیدهای ctrl + f
2. زدن کلید f3 روی desktop
برای اینکه فایلی را جستجو کنیم کافی است در پنجره find جلوی named اسم آنرا وارد کنیم. (می توانیم از * (ستاره) نیز استفاده کنیم.) مثلاً txt .* یا jpg.* یا *.ali و …
اگر هنگام جستجوی فایلهای متنی بخواهیم متنی را که داخل آن فایل به کار رفته است را نیز جستجو کنیم کافی است کلمه مورد نظر را در قسمت containing text وارد کنیم.
در قسمت look in مسیر جستجو را مشخص می کنیم. (مثلاً در کدام درایو جستجو را انجام دهد.)
اگر بخواهیم فایل مورد نظر را در تمام hard مورد جستجو قرار دهد گزینه local hard drives را از این قسمت انتخاب می کنیم.
اگر بخواهیم تمام درایو ها حتی floppy یا :a و cd rom نیز جستجو شوند، گزینه my cmputer را انتخاب می کنیم. اگر گزینه include subfolders تیک خورده باشد مسیر تعیین شده و تمام زیر شاخه های آن جستجو خواهد شد.با استفاده از کلید browse می توان زیر مجموعه خاصی را جهت جستجو مشخص نمود، تا محدوده جستجو محدودتر شود. برای شروع جستجو روی کلید find now کلیک می کنیم.در قسمت date و advanced می توانیم محدوده جستجو را کوچکتر کنیم. مثلاً دنبال فایلهایی با سایز مشخص ، تاریخ مشخص و … باشیم.
مشخصات فایلها: (file properties)
برای دیدن و تغییردادن خصوصیات یک فایل روی آن، کلیک راست کرده، روی properties کلیک می کنیم. مشخصات یا خصوصیات فایل شامل نام، سایز، محل قرار گیری و صفاتش می باشد. یک فایل یا فولدر در ویندوز ۹۸ چهار صفت (attribute) دارد: read only، hidden، archive و systemصفت read only باعث می شود محتویات فایل قابل خواندن باشد و نتوان محتویاتش را تغییر داد.
پنهان کردن فایل یا فولدر :
روی آیتم مورد نظر کلیک راست می کنیم و گزینه properties را انتخاب می کنیم، بعد گزینه hidden را تیک می زنیم وسپس ok. شاید پس از این کار آن فایل هنوز مخفی نشده باشد، پس لازم است کلید f5 را بزنیم ویا کلیک راست کرده و refresh را کلیک کنیم.اگر باز هم فایل مخفی شده قابل دیدن بود به منوی view رفته و روی foler options کلیک می کنیم.در آین پنجره، برگه view را که در بالای آن قرار دارد کلیک کرده و در قسمت hidden files گزینه دوم یعنی do not show hidden files or system files را انتخاب می کنیم. این بار حتما فایل مخفی خواهد شد.روش دیگر درست کردن shortcut این است که روی هر فایل، فولدر ویا آیکنی در ویندوز، کلیک راست کنیم، با انتخاب create shortcut این کار انجام می شود و در سمت چپ و پایین آن آیکن، یک علامت فلش دیده می شود که آن را از فایل اصلی متمایز می کند.
منوی view در my computer یا windows explorer :
در اکثر برنامه های تحت ویندوز در قسمت منوها، گزینه ای به نام view وجود دارد که نحوه نمایش اجزای داخل آن برنامه مثل لیست فایلها را تعیین می کند. و یا می توان سایر نوارهای ابزار آن برنامه را فعال یا غیرفعال کرد. در زیر، برخی از مقادیر مهم این منو آورده شده اند:
toolbars: نوارهای ابزار برنامه را پنهان می کند و یا نمایش می دهد.این میله های ابزار عبارتند از:
ا‌لف) standard buttons :اگر تیک خورده باشد، کلید های استاندارد بالای پنجره نشان داده می شوند.
ب) address bar :مسیر فولدر فعلی را نشان خواهد داد.

ج) links :کلیدهایی را برای اتصال به سایتهای اینترنتی در بالای پنجره قرار می دهد که البته نیازی به آنها نیست.
د) text tables :در صورت فعال بودن کلیدهای استاندارد، اگر این گزینه تیک خورده باشد، عنوان هر کلید را پایین آن می نویسد.
ه) status bar سطر توضیحات پایین پنجره ها را پنهان می کن

د یا نمایش می دهد.
as web page : باعث می شود در حالت کلاسیک در سمت چپ فولدر فعلی ستون توضیحاتی اضافه شود که با قرار گرفتن روی هر فایل توضیحات آن در این قسمت نمایش داده می شود. چهار گزینه بعد یعنی large icons، small icons، list و details، برای تعیین نوع نمایش آیکنها در پنجره فعلی به کار می رود.زیر مجموعه arrange icons برای مرتب کردن لیست فایلها یا فولدرها براساس نام، پسوند، سایز یا تاریخ ایجاد و … به کار می رود.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 17700 تومان در 101 صفحه
177,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد