مقاله در مورد برق

word قابل ویرایش
69 صفحه
13700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

برق

پیش گفتار
امروزه کسی نمی تواند حضور حیاتی و تعیین کننده ، صنعت استراتژیک برق را در متن و حاشیه زندگی فردی و اجتماعی انکار کند و همگان بر ضرورت گسترش روز افزون این صنعت به عنوان یکی از اساسی ترین پایه های توسعه ملی واقفند .

در عین حال انرژی الکتریکی به عنوان یکی از شاخصه های پذیرفته شده برای اندازه گیری میزان صنعتی بودن جوامع تلقی می شود و در جوامعی که تلاش در خور ، در جهت پیشرفتهای روز افزون به چشم می خورد و آحاد آن در تکاپوی دست یابی به اهداف والاتری گام بر می دارند . انسان بزرگترین سرمایه محسوب می شود ، بنابراین فراهم آوردن شرایطی که ان

رژی الکتریکی به صورتی ایمن و بی خطر در اختیار مصرف کننده قرارگیرد ، از اصول اولیه در فرآیند تولید ، انتقال و توزیع برق به شمار می رود . همان طور که می دانیم اختراع برق مهمترین پدیده تمدن بشر بوده و انرژی یکی از عوامل تعیین کننده رفاه بشری است . برق در زندگی بشر عامل اصلی رفاه و آسایش است . پیشرفت بشر در علم و به کار گیری آن در خدمت تکنولوژی باعث رشد سریع صنایع و افزایش روزافزون مصرف برق شده است اما همین تکنولوژی به علت سهل انگاری و غفلت در طرز استفاده از تجهیزات فنی ، حوادث و اتفاقات ناگواری را باعث می شود . آمار آسیبهای ناتوان کننده ، گویای این واقعیت تلخ است که در ۹۰% حوادث بر اثر رعایت نکردن مقررات ایمنی ، بی احتیاطی ، سهل انگاری ، غفلت در استفاده از شبکه ها و خطوط انتقال انرژی به وقوع می پیوندد که متأسفانه با مرگ و میر ، ایجاد ناتوانیها و خسارات مالی هنگفت نیز همراه است . اما چنانچه انجام بازرسی عملیات و تعمیرات در شبکه ها و خطوط انتقال انرژی مطابق با مقررات و دستورالعمل های ایمنی تدوین یافته صورت پذیرد ، هیچگونه خطری بدنبال نخواهد داشت و کار در محیطی مناسب و ایمن صورت خواهد گرفت . در غیر اینصورت حوادثی را بدنبال خواهد داشت که موجب پشیمانی خواهد بود به منظور پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار و جلوگیری از ضایعات به یاری خداوند متعال ، کتاب مقررات ایمنی کردن محیط کار تدوین یافته است که در شبکه های انتقال برق مورد استفاده کارکنان قرار گیرد .
پستهای فشار قوی و فلسفه وجودی آنها
با توجه به توسعه سریع و همه جانبه صنعت در جهان امروزی ، مساله تأمین انرژی مورد نیاز برای صنایع و رفع احتیاجات روزمره بشر ، اهمیت خاصی را به خود گرفته است . حال با توجه به آنکه انرژی الکتریکی به سهولت برای مصرف کنندگان در دسترس بوده و استفاده از آن آسان است و راندمان بالایی که نسبت به سایر انرژیها دارد ، لذا استفاده از این انرژی بسیار زیاد شده و این خود باعث بوجود آمدن نیروگاههای بزرگ و به کارگیری سیستمهای انتقال انرژی بسیار وسیعی شده است . با توجه به اینکه قدرت تولید نیروگاههای بزرگ تماماً در محل تولید مصرف نخواهد شد ، لذا باید برای انتقال این انرژی از محل تولید به مکانهای دیگر از خطوط انتقال است

فاده شود که در این خطوط بدلیل اندوکیتویته زیاد جریان کوری وجود دارد که خود باعث تلفات زیاد و حرارت می شود ، لذا برای اینکه بتوانیم از افت ولتاژ جلوگیری کنیم بایستی بطریقی ولتاژ تولید شده ژنراتور را بالا برده ، زیرا با بالابردن ولتاژ ، جریان را کاهش می دهیم و در نتیجه تلفات خط انتقال کاهش می یابد. برای این منظور از پستها که یکی از قسمت های مهم ش

بکه های انتقال و توزیع می باشند استفاده می شود تبادل انرژی در فواصل دور و در سطح کشور مستلزم افزایش ولتاژ و سپس کاهش آن به میزان مناسب می باشد افزایش و کاهش ولتاژ همچنین ارتباط و اتصال خطوط به یکدیگر توسط پستهای فشار قوی امکان پذیر می باشد . پستها بطور کلی به انواع زیر تقسیم می شود .
۱ـ پست تولید : به پستهایی گفته میشود که ورودی آنها مستقیماً از نیروگاه می آید این نوع پستها معمولا بالا برنده می باشند . زیرا ولتاژ خروجی ژنراتور کم می باشد مثلاً در ایران حداکثر ولتاژ خروجی حداکثر ۲۰k.v است ( Step up substation)
2ـ پست انتقال : Primery-grid
پستی است که دو یا چند ورودی را به چندین خروجی تبدیل می کند ۴۰۰ ۲۳۰, ۲۳۰ ۱۳۲
۳ـ پست توزیع : پستهای ۶۳k.v و پائین تر را پست توزیع می نامند . Secondary s.s 63/20k.v
انواع پستها :
پست مخصوص معدن Mining s.s ، پست متحرک Mobil s.s ، پست های کلید زنیSwitching s.s

مراحل طراحی یک پست
۱ـ تعیین لزوم نصب پست .
۲ـ تعیین محل پست
۳ـ تعیین ظرفیت ترانسها
۴ـ تهیه نقشه های اولیه پست
۵ ـ تعیین حفاظت
۶ ـ محاسبات و تعیین مشخصات فنی تجهیزات پست
مواردی که در طراحی باید در نظر گرفت :
۱ـ انتخاب نوع شیش بندی ؛ بطور کلی با سیار به محلی در پستهای فشار قوی گفته می شود که جهت توزیع بار بین ورودیهای پست و خروجیهای پست و خروجیها ارتباط برقرار می کند . بنابراین با توجه به اهمیت پست و میزان حساسیت خاموشی برای مصرف کننده ، در نظر گرفتن مسائل اقتصادی و امکان مانور سیستم. اصولاً باسبار را طوری انتخاب می کنند که با توجه به شرایط فوق با صرف حداقل هزینه حداکثر استفاده را داشته باشد .
شین بندی انواع مختلفی دارد :
۱ـ تکی
۲ ـ دوبل که خود به انواع دیگری تقسیم می شود و با توجه به اینکه شین بندی پست از نوع تکی به فرم U است ، لذا به توضیح این نوع شین بندی اکتفا می کنیم .
همانطور که می دانیم سیستم یک شینه در پستهای کم اهمیت و ولتاژ پایین مورد استفاده قرار می گیرد و اصولاً کم خرج بوده و عملکرد اپراتور روی آن ساده است ، سیستم یک شینه فرم U از نظر اهمیت و معایب مانند تک شینه ساده است فقط با این تفاوت

که چون برای انتقال انرژی از خطوط دوبل استفاده می شود لازم است که هرکدام از این خطوط بر روی قسمتی از شین باشد . بنابراین اگر از شین ساده استفاده شود باید خطوط از روی هم عبور نموده در نتیجه برای اتصال از کابل استفاده شود که در نتیجه مقرون به صرفه نیست . برای رفع این عیب مطابق شکل زیر از شین به فرم U استفاده می کنند که در قسمت Bus section می توان از کلید و یا سکسیونر استفاده نمود .

 

۲ ـ تعیین فواصل تجهیزات : فواصل تجهیزات باید طوری باشد که جرثقیل ها و دیگر ماشین آلات برای تعمیرات بتواند براحتی عبور نمایند .
۳ ـ نحوه قرارگرفتن وسایل روی خط (Lag-Out ) : آنچه که در Lag out باید مراعات کرد باید . باید طوری باشد که ابعاد شیت به حداقل رسیده و تعداد وسایل کمتری مصرف گردد و همچنین امکان توسعه پست باشد و یا از تجهیزات یکنواخت استفاده گردد .
۴ـ هماهنگی عایقی
۵ ـ عوامل محیطی :
الف ـ حداقل و حداکثر درجه حرارت
ب ـ ارتفاع از سطح دریا : در ارتفاعهای بالا بعلت کم شدن فشار هوا قدرت عایقی تجهیزات کم می شود در نتیجه باید به ازای هر ۱۰۰ متر ۱% به قدرت عایقی اضافه شود .
ج ـ باد ، برف و یخ : مثلاً قطر یخ برای سکسیونر اهمیت دارد .
د ـ زلزله : با توجه به اینکه استاندارد ایران ۰-۳j است ، بنابراین باید تجهیزات را در مقابل لرزشها تست نمائیم برای اینکار کافیست تجهیزات را روی میز بنام Sacking table قرارداده و قدرت آنها را در مقابل لرزشها اندازه گیریم . در جاهایی که زلزله زیاد هست معمولاً تجهیزات را بصورت معلق نصب می کنند . نمونه آن کلید ۲۰kv پست راز گل تهران .
هـ ـ آلودگی محیط : هرچه آلودگی محیط زیاد باشد باعث نشستن گرد و غبار روی مقره ها می شود که این گرد و غبار نشسته روی مقره جریانی را به زمین منتقل می کند که در خطوط انتقال طولانی قابل چشم پوشی نیست .
این جریان را جریان خزنده Creepage currant می نامند که برای کاهش این جریان تعداد مقره ها را زیاد کرد و مقره ها را هر از چند گاهی شست .
و ـ اطلاعات الکتریکی : علاوه بر موارد فوق بایستی یکسری اطلاعات نیز داشته باشیم . مثلاً باید توجه داشت جریان اتصال کوتاه هم اثر مکانیکی دارد و یا مدت تحمل این جریان که هر چه مدت تحمل زیاد باشد تجهیزات گرانتر خواهد شد . زیرا در اثر جریان اتصال کوتاه نیرویی بوجود می آید که باعث شکستن شین ها می شود. ( ) .
پستها ممکن است از لحاظ ساختمانی صورتهایی گوناگون داشته باشد که به شرح زیر است :
۱ـ پست In door : معمولاً پستهای زیر ۲۰kv از این نوعند . تجهیزات این پستها در داخل ساختمان قرار دارند .
۲ـ پست Out door : کلاً به پستهایی گفته می شود که تجهیزات آنها در بیرون قرارگرفته باشد و پستهای گازی (GIS) ممکن است یکی از صورتهای بالا را داشته باشد .
قسمتهای مختلف پست : قسمت in door & out door که این قسمت شامل : قیدرخانه باطریخانه تابلو کنترل ، اتاق تاسیسات ، دیسپاچینگ که راجع به این قسمتها توضیح خواهیم داد .
قسمت Out door : تجهیزات این قسمت را روی بی خطهای ورودی و خروجی شرح می دهیم .
بی خط ۱۳۲k.v ورودی به پست شامل :
۱ـ برق گیر : معمولاً حفاظت دستگاه در مقابل ولتاژی بیش از

ولتاژ عادی سیستم تأمین خواهد شد مگر بوسیله برق گیر که معمولاً با دستگاه مورد حفاظت بطور موازی بسته شده است . برق گیر ها انواع مختلفی دارد . الف) میله ای ـ ب) برق گیر با مقاومت غیر خطی ـ ج) برق گیر لوله ای .
برق گیر های از نوع بافتیل یا مقاومت غیر خطی ساخت کارخانه ASEA سوئد می باشد . این نوع برق گیر از یک یا چند خازن سری همراه با یک یا چند مقاوم

ت غیرخطی تشکیل شده است . این خازنها تشکیل فواصل هوائی را می دهند تا در حالت کار عادی سیستم جریانی بداخل برق گیر عبور نکند و زمانیکه ولتاژ سیستم بعلتی بالا رفت ، این فواصل هوائی هادی جریان خواهد شد و بعد از عبور جریان از این فواصل هوایی جریان از مقاومت غیرخطی عبور می کند . این مقاومت در مقابل اضافه ولتاژ مقاومت کمی را نشان خواهد داد . بنابراین جریانی که از مقاومت غیرخطی عبور کند در حقیقت افت ولتاژ دو سر برقگیر را تعیین می کند . جنس این مقاومت غیرخطی از کارپید سیلسیوم می

باشد . این مقاومتهای غیرخطی در برابر موج جریان حاصل از صاعقه مقاومت کمی نشان می دهد ، لذا با این مقاومت کمی که نشان می دهد ، امواج را به

داخل هدایت کرده و سطح ولتاژ را در حد معین نگه می دارند و وقتی که ولتاژ سیستم به حالت جریان عبوری از داخل برقگیر عبور کرده و مقاومت غیرخطی تبدیل به یک مقاومت بزرگ می شود در جریان عبوری از داخل برقگیر را کاهش می دهد . کم شدن جریان باعث می شود که قوس الکتریکی در فواصل هوایی ناپایدار شده و در لحظه ای که ولتاژ سیستم از صفر عبور می کند قوس بطور کامل خاموش می شود .
همچنین مهمترین ویژگی فواصل هوایی اینست که باعث می شود در برابر بیشترین مقدار ولتاژ سیستم مقاومت نموده و پس از هدایت موج جریان زیاد حاصل از صاعقه یا عوامل دیگر جریان حاصله را در اولین نقطه صفر منحنی ولتاژ قطع کند . معمولاً برای اینکه استقامت برقگیر را در برابر ولتاژ برگشتی زیاد کنند از چند فاصله هوایی استفاده می کنند ولی افت ولتاژ روی فواصل هوایی بطور مساوی توزیع نخواهد شد ، لذا ممکن است افت ولتاژ روی یک فاصله هوایی زیاد شود و باعث شود که آن فاصله از بین برود و در نتیجه باعث افت ولتاژ زیاد روی فواصل دیگر شود و احتمال تشکیل قوس الکتریکی زیاد و خازنها شکست الکتریکی پیدا کنند . برای جلوگیری از این کار مقاومت یا خازنهایی بطور موازی در دو سر شکاف می گذارند . (درجه بندی ولتاژ)

باید تذکر داد که علاوه بر خازنهای سرگردان که باعث توزیع نامساوی ولتاژ می گردند آلودگی سطح خارجی مقره ها بعلت مجاورت با هادیهای باردار و اجزاء زمین شده نیز باعث عدم توزیع مساوی ولتاژ می شوند .
مراقبت هایی که لازم است در مورد برق گیر ها بعمل آید :
۱ـ برقگیرها هر از چندگاهی باید توسط دستگاه مقرشور تحت ولتاژ شست .
۲ـ ثبت شماره کنتور برقگیر برای تعداد و عملکردها .
۳ـ مقاومت عایقی اندازه گیری شود (۱۰۰۰m2) .
4ـ جریان نشتی باید اندازه گیری شود اینکار می تواند توسط وصل یک آمپرمتر به برقگیر که یک سر آن به برقگیر و سر دیگر به زمین وصل می شود ، این جریان نشتی باید از ۳mA کم تر باشد .
۵ ـ کنتور برقگیر باید تست گردد . این تست کردن از آن جهت مهم است که وقتی تعداد عملکرد به ده بار رسید باید برقگیر چک و بررسی شود . برای اینکار کافیست یک خازن f-500v را به کنتور وصل کنیم ، باید کنتور یک شماره بیندازد .
ترانس ولتاژ P.T:
از آنجا که برای اندازه گیری ولتاژهای بالاتر از ۶۰۰¬¬¬¬

¬v نمی توان بطور مستقیم بوسیله دستگاههای اندازه گیری این ولتاژ را اندازه گرفت تا بتوان ولتاژ را اندازه گرفت و یا در رله های حفاظتی استفاده نمود. برای تامین این خواسته از ترانس ولتاژ استفاده می شود . ترانسفورماتورهای ولتاژ انواع مختلفی دارد :
۱ـ تک بوشینگی ۲ـ دو بوشینگی ۳ ـ ترانس ولتاژ خازنی C.V.T
با توجه به اینکه در ولتاژهای بالا سیم پیچی و عایق بندی ترانس زیادتر و مشکل تر خواهد بود ، لذا C.V.T از این نظر اقتصادی تر است . در این نوع ترانس و

لتاژ توسط یک سری خازن که در مدار قرارمیدهند ولتاژ را پایین می آورند و ولتاژ کم را به یک سیم پیچ اولیه داده و از ثانویه آن ۱۱۰v خروجی گرفته می شود . ولتاژ ثانویه متناسب با ولتاژ اولیه می باشد و برای تبدیل ولتاژ یک سیستم به ولتاژی مناسب

جهت وسایل اندازه گیری و یا حفاظتی بکار می رود ، ضمن اینکه همزمان مدار اندازه گیری را از مدار تغذیه جدا می سازد موقعی که چندین وسیله اندازه گیری و یا حفاظتی بکار می رود به ثانویه یک ترانس ولتاژ وصل می شوند تمام وسایل باید بصورت موازی وصل گردند تا همه ولتاژ ثانویه را بطور کامل دریافت دارند . از c.v.t واقع بر بی خط ورودی به پست جهت رله های حفاظتی دیستانس ـ O.C ـ E/F و جهت اندازه گیری استفاده شده است . (ثانویه ها)
آنچه که در مورد ترانسفورماتور ولتاژ مدنظر داشت اینست که این ترانس نباید با سیم پیچ ثانویه اتصال کوتاه کار بکند و سیم پیچهای ثانویه که به هیچ دستگاه وصل نیستند باید همیشه باز بمانند وسیله حفاظتی برای ترانس ولتاژ همان فیوزهای ثانویه یا کلیدهای مینیاتوری است که نزدیک ترانس ولتاژ نصب می گردند .
تستهای که در مورد ترانس ولتاژ ها صورت می گیرد :
۱ـ تست نسبت تبدیل : این تست بدین صورت انجام می گیرد که یک ولتاژ به اولیه داده می شود و ولتاژ خروجی را اندازه می گیرند که این نسبت تبدیل با پست تبدیل اصلی ترانس چک می شود .
۲ـ تست عایقی : برای اینکار بین خروجی (ثانویه) با بدنه و یا خروجی با اولیه میگر زده می شود و مقدار مقاومت را می سنجند تا اگر اتصال بدنه ثانویه و یا ثانویه ـ اولیه معبر داشته باشد مشخص گردد . باید توجه داشت که میزان عایقی اولیه نسبت به ثانویه بیشتر است . از کُر سوم C.V.T برای سیستم مخابراتی p.l.c استفاده شده است .
کاربرد دیگر c.v.t ها برای انتقال سیگنالهای با فرکانس بالا روی خطوط فشار قوی است . برای سیستم مخابراتی بدین صورت که داخل c.v.t خازنهای متعدد به تعداد ۵ تا ۱۵ عدد بطور سری متصل گذاشته اند که همین خاصیت برای کاهش ولتاژ استفاده می شود (خاصیت خازن) طبق فرمول :
مقاومت الکتریکی خازن در مقابل عبور جریان با فرکانس زیاد که با مجذور فرکانس نسبت عکس داشته و با افزایش فرکانس بشدت کاهش می یابد .
Line trap ( فیلتر فرکانس ۵۰Hz )
وسیله دیگری که برای بی خط ۱۳۲٫kv ورودی پست در ن

ظر گرفته شده لاین تراپ بوده که روی c.v.t نصب شده است . با رسیدن سیگنال فرکانس بالا به پست باید از حرکت آن سمت داخل پست جلوگیری شود زیرا این فرکانس بالا باعث آسیب به تجهیزات پست خواهد شد . برای جلوگیری از اینکار از دستگاه Line trap استفاده می شود . این دستگاه شامل یک خازن و سلف مناسب بطور موازی می با

شد که به ازاء سیگنال با فرکانس بالا حالت تشدید در آن روی داده و مقاومت آن خیلی زیاد می شود حال آنکه جریان با فرکانس ۵۰ را براحتی از آن عبور داده و مقاومتی را در مقابل آن نشان نمی دهد همچنین این فیلتر باعث می شود که سیگنال با فرکانس بالا به رله ها و دستگاه های اندازه گیری همراه ولتاژی که در طرف ثانویه ترانسفورماتور ولتاژ لازم است نرود .
سکسیونر : سکسیونر وسیله ارتباط دهنده مکانیکی قطعات و سیستمهای مختلف می باشد و در درجه اول به منظور حفاظت اشخاص و متصدیان مربوطه در مقابل برق زدگی بکار می رود و معمولاً عمل قطع و وصل آن در هوای آزاد انجام می گیرد . سک

سیونرها انواع مختلفی دارند : تیغه ای، کشوئی ، دورانی قیچی ای . سکسیونرهای دورانی معمولاُ برای ولتاژهای زیاد مخصوصاً ۳۰kv و ۱۱۰kv بکار می رود و دارای دو تیغه متحرک دورانی می باشد که با برخورد آنها بهم ارتباط الکتریکی برقرار می شود در این نوع کلید حرکت تیغه ها به موازات سطح افق و یا عمود بر سطح محور پایه ها انجام می گیرد و دارای این مزیت است که با کوچک بودن طول بازوی تیغه فاصله هوایی لازم بین دو تیغه بوجود می آید و چون تیغه ها بوسیله اهرمی پایه ها را می گرداند . بازو بسته می شوند ، لذا عوامل خارجی مثل فشار باد و برف نمی تواند باعث وصل بی موقع آن گردد . سکسیونر دورانی بصورت یک فاز ساخته می شود که سه تای آن کنار هم قرارگرفته اند که توسط یک میله بطور مکانیکی بهم متصل هستند . هریک از سکسیونرهای یک فاز دارای دو پایه عایقی قابل گردش می باشند وقتی که با اهرم (دسته سکسیونر) فرمان قطع و وصل می دهیم پایه ها حول محور خود در جهت خلاف یکدیگر به اندازه ۹۰ درجه می چرخند و کنتاکتها به هم نزدیک (وصل) و یا از هم دور (قطع) می شوند . باید توجه داشت هنگام قطع برای بازکردن تیغه ها لازم است در لحظه اول حداکثر نیرو را بکار برده تا باعث ایجاد جرقه نشود و در هنگام وصل هنگامیکه تیغه ها به هم کمی نزدیک شوند در یک لحظه بهم نزدیک می کنیم تا فاصله هوایی تشکیل شود .
سکسیونر ارت : سکسیونری است که خط اِرت می کند این سکسیونر معمولاً در روی پایه سکسیونر خط نصب می شود و تا زمانیکه سکسیونر حالت وصل را داشته باشد ، سکسیونر ارت عمل نمی کند ، یعنی با سکسیونر خط اینترلاک می باشد و وقتی که خواسته باشیم خط را ارت کنیم ابتدا سکسیونری را که با بریکر نیز اینترلاک است قطع ، سپس با آزاد کردن بوبین مربوط به اینترلاک که این آزاد کردن توسط دکمه ای که در زیر جعبه مربوط به سکسیونر ارت تعبیه شده صورت می گیرد . سپس این دکمه را فشار می دهیم و دسته مربوط به سکسیونر ارت را تا جلوی سینه بالا آورده و با واردکردن یک ضربه ، کنتاکتهای مربوط به سکسیونر ارت را داخل شیارهایی که روی سکسیونر خط قرار دارند جا می دهیم .
ترانس جریان c.t : ترانس جریان وسیله ای است جهت تبدیل جریان یک سیستم به یک مقدار مناسب برای وسایل اندازه گیری و وسایل حفاظتی کار آن مانند ترانس ولتاژ می باشد ولی تفاوت عمده ای که با هم دارند از اولیه c.t همیشه جریان بسیار بالایی عبور می کند که این جریان فلوی زیادی را ایجاد می کند این فلو دو اثر دارد : اول اینکه باعث ایجاد جریان فوکو در هسته می نماید و هسته داغ می شود و دوم اینکه این فلوی زیاد ایجاد ولتاژ قوی در ثانویه می نماید . برای رفع این دو عارضه همواره باید ثانویه آن دارای جریان باشد که ایجاد یک فلو در خلاف جهت اولیه فلو یاد شده بنماید . یک c.t تشکیل شده است از یک سیم پیچ اولیه که معمولاً بصورت شین می باشد و ثانویه که دارای دورهای زیادی است.

با توجه به اینکه تحمل وسایل اندازه گیری و حفاظتی در مقابل جریان زیاد کم است ، لذا ترانس جریان باید طوری باشد که در هنگام اتصال کوتاه جریان زیاد در ثانویه ظاهر نشود زیرا با زیادشدن جریان اولیه فلوی هسته زیاد شده که این فلو ایجاد ول

تاژ در ثانویه می نماید که این ولتاژ جریان بوجود آورده . حال اگر جریان اولیه از حد معینی زیادتر نشد فلو در داخل هسته افزایش نمی یابد زیرا هسته اشباع می گردد . این نقطه اشباع هسته به جنس هسته بستگی دارد . مثلاً در هسته از جنس آهن نیکل دار هسته در ۴ برابر جریان نامی اشباع می شود و یا هسته از جنس آهن خالص درس نقطه اشباع پارامتر اساسی در c.t می باشد . پارامترهای اساسی دیگر در c.t عبارتند از :
۲ـ کلاس و دقت c.t : معمولاً دقت ترانس جریان روی پلاک آنها نوشته شده است . دقت ترانس جریان برای وسایل اندازه گیری اهمیت دارد و برای وسایل حفاظتی دقت ترانس اهمیت آنچنان ندارد .
۳ـ نسبت تبدیل : معمولاً برای انتخاب جریان اولیه از استاندارد بین المللی IEC استفاده می شود . نسبت تبدیل یک c.t را متناسب با جریان دستگاه های حفاظت شونده و یا دستگاه هایی که لازمست بار آنها اندازه گیری شود ، انتخاب می شود . جریان ثانویه را اصولاً می توان مطابق با فاصله دستگاه های اندازه گیری و حفاظتی از c.t انتخاب کرد . هرچه c.t از محل دستگاههای سنجش و یا حفاظتی دور باشد بهتر از ثانویه A استفاده شود ، زیرا افت توان و ولتاژ در سیمهای رابط کمتر خواهد شد .
۴ـ ظرفیت ترانس جریان : ظرفیت c.t برحسب ma بیان می شود و آن عبارتست از حاصلضرب جریان نامی ثانویه c.t در مقدار افت ولتاژ ناشی از گردش این جریان در مدار تغذیه شونده از c.t که ظرفیت ترانس جریان پست ۳۰k.v است . ترانس جریانها معمولاً سه کر بوده و از آن برای حفاظتهای دایرکشنال اورکارنت و دایرکشنال ارت فالت و از یک کر آن برای رله دیستانس و از کر سوم آن برای اندازه گیری استفاده شده .
تست های c.t :
1ـ تست نسبت تبدیل : ابتدا یک جریان بالا را به اولیه داده و ثانویه را می خوانیم بدین ترتیب نسبت تبدیل بدست آمده که با نسبت تبدیل داده شده توسط کارخانه مقایسه می شود .
۲ـ تست عایقی اولیه و عایقی ثانویه : این تست همانند تست ترانسفورماتور ولتاژ بوده که توضیح داده شده است .
۳ـ بدست آوردن منحنی اشباع : برای بدست آوردن منحنی اشباع اولیه c.t را باز کرده و ثانویه آنرا به یک ترانس متغیر وصل می کنیم با زیادکردن ولتاژ به جریان نیز زیاد می شود تا اینکه به نقطه ای خواهیم رسید که به ازای افزایش مقدار کمی ولتاژ جریان زیاد کشیده خواهد شد که نقطه اشباع هسته خواهد بود .
 Actot voltag : ولتاژی با فرکانس ۵۰Hz که ترانس جریان بمدت یک دقیقه تحمل می کند .
 B.I.L : حداکثر ولتاژ ضربه ای که ترانس جریان می تواند تحمل کند .
۳ـ جریان حرارتی دائم : حداکثر جریانی که بطور دائم ترانس می تواند تحمل کند .
۴ـ جریان دینامیک : جریانی است که اگر بیش از این جریان از ترانس بگذرد نیروی دینامیک باعث از هم پاشیدن c.t می شود .
انواع کلیدهای قدرت :

الف ـ کلید روغنی : در کلید روغنی در درجه اول از روغن بعنوان عایق استفاده می شود و بدین جهت هرچه فشار الکتریکی شبکه بیشتر باشد ، روغن داخل کلید نیز زیادتر می گردد . بطوریکه وزن روغن در کلید روغنی ۲۲۰ کیلو ولت نزدیک به ۲۰ تن می رسد و همین حجم زیاد روغن یکی از بزرگترین معایب این نوع کلید بخصوص در موقع آتش

سوزی است .
ب ـ کلید هوایی : در اکثر کلیدها ماده اولیه خاموش کننده جرقه مایع است و چون در این نوع کلیدها عواملی که در خاموش کردن جرقه موثر هستند در اثر انرژی خود جرقه از تجزیه روغن تهیه و آماده می شوند . همه آنها کم و بیش تابع شدت جوایی اولاً برای خاموش کردن جرقه و خنک کردن جرقه از هوای سرد تحت فشار استفاده می شود و در ثانی این تنها کلیدیست که قدرت خاموش کنندگی آن مستقل از جریان است و فقط تابع هوای کمپرس شده ایست که قبلاً در یک منبع ذخیره شده و با فشار ثابت برای هر شدت جریانی به داخل محفظه احتراق هدایت می شود .
کلید قابل قطع زیر بار :
به علت اینکه در بیشتر شبکه ها و پست های کوچک ، کلید قدرت و سکسیونر و وسایل اضافی مربوط به چفت و بست آنها مبالغ زیادی از مخارج و هزینه کل تاسیسات را شامل می گردد کلیه سکسیونر قابل قطع زیربار طرح و ساخته شد . کلید فشار قوی قابل قطع زیر بار در ضمن اینکه باید وظیفه یک سکسیونر را انجام دهد یعنی در ضمن برداشت ولتاژ یک قطع شدگی قابل رویت و مطمئن در مدار شبکه فشار قوی بوجود آورد باید قادر باشد مانند دژیکتور قدرتهای کوچک الکتریکی را نیز قطع کند . در این کلید یکی از پایه های هر قطب دارای یک سوراخ سراسری است که به یک کمپرسور منتهی می شود و تیغه متحرک کلید در انتها دارای سوزنی است به اسم سوزن برقگیر . در موقع قطع کلید ابتدا تیغه اصلی بدون ایجاد و جرقه از کنتاکت دهنده اصلی جدا می شود ولی عبور جریان توسط قوس الکتریکی پیش سوزن و کنتاکت دهنده برقدار می ماند ، سپس قوس با فشار هوایی که کمپرسور بوجود می آورد به طرف خارج دمیده شده و در اثر ازدیاد طول قطع و جرقه خاموش می گردد . توسط این کلید می توان قدرتهای تا ۱۵m V.A را قطع کرد .
نظر به اینکه کلید قابل قطع زیربار برای فشار نامی تا ۲۰ کیلو وات ساخته می شود . مورد استعمال آن فقط در تأسیسات فشار متوسط است .
کلید گاز سخت :
در پستها و شبکه های برق کوچک که دارای تأسیسات محدود و فاقد دستگاه کمپرسور و تهیه هوای فشرده می باشند نصب کلیدهای هوایی مقرون به صرفه نیست و بدین جهت اغلب از کلید گاز سخت استفاده می شود . در کلید گاز سخت نیز مانند کلیدهای روغنی و کم روغن ، گازی که باعث خاموش کردن و بر نگشتن جرقه می شود . توسط خود جرقه بوجود می آید ، لذا قدرت قطع این کلید نیز تابع شدت جریان قطع است .
کلید SF6 :
در این کلید از گاز Sf6 بعنوان ماده خاموش کننده جرقه و عایق بین دو کنتاکت استفاده می شود . استقامت الکتریکی گاز Sf6 به ۲ تا ۳ برابر استقامت الکتریکی هوا می رسد . گاز sf6 از نظر شیمیایی کاملاً با ثبات است و میل ترکیب آن خیلی کم و غیر سمی می باشد و تقریباً ۵ برابر هوا وزن دارد و در مقابل حرارت نیز پایدار و غیر قابل اشتعال است . در ضمن این گاز دارای قابلیت هدایت حرارتی بسیار زیاد است . لذا علاوه بر اینکه

در خاموش کردن جرقه بسیار مؤثر واقع می شود ، عایق بسیار با ارزش می باشد .
کلید قدرت بریکر : کلیدهای قدرت برحسب مکانیزم عمل کننده ( فنری ـ هیدرولیکی ـ هوای فشرده ) و محفظه قطع ( روغن یا گاز Sf6 ـ خلاء ) انواع مختلفی دارد . همانطور که می دانیم برای بازکردن و بستن هر مدار فشار قوی احتیاج به کلید قدرت داریم تا تحت هر شرایطی مدار را باز کند . در کلید قدرت Sf6 گاز sf6 بعنوان ماده خاموش کننده جرق

ه و عایقی است بین دو کنتاکت . خاصیت گاز طوری است که الکترونهایی که باعث ایجاد جرقه می شوند را جذب کرده و یونهای منفی بدون تحرک ایجاد می کند در نتیجه مانع ایجاد بهمن الکترونی شده و جرقه بوجود نمی آید . این گاز گذشته از عایق بسیار خوب ، غیر قابل اشتعال بوده و در پستهای گازی نیز کاربرد فراوان دارد . تقریباً ۵ برابر هوا وزن دارد . قسمت اصلی کلید تشکیل شده از دو لوله ثابت که بفاصله معینی متناسب با ولتاژ نامی کلید در مقابل هم قرارگرفته اند .
مکانیزم عمل کننده کلید sf6 که هیدرولیکی می باشد توضیحاتی را خواهیم داد . در مکانیزم داده شده لوله ای که به Oil tack وصل است . تماماً دارای روغن آزاد می باشد . این روغن آزاد تحت فشار پمپ که توسط موتور کار می کند بعد از گذشت از فیلتر وارد قسمت روغنی تحت فشار می گردد . فشار سطح روغنی میزان کار پمپ را تعیین می کند که این فشار سنج افت فشار و افزایش فشار را نشان می دهد . اکومولاتور که بصورت کپسول در زیر جعبه مربوط به هر یک قرار گرفته مانند سیلندر پیستونی است که پیستون آن متحرک بوده که در یک طرف آن گاز N2 با فشار ۳۰۰ موجود است در هنگام روشن شدن پمپ پیستون بالا می رود و در فشار گاز را افزایش می دهد وقتی فشار به حد معین رسید فرمان قطع را می دهد و چون در هر قطع و وصل مقداری فشار افت می کند مجدداً پمپ روشن و فشار را افزایش می دهد که همراه صدائی است. والو هیدرولیکی بوسیله بوبین وصل باز می شود . فشاری در سیلندر هیدرولیک (آکومولاتور) ذخیره است . بنابراین بکار برده می شود برای پیستون که دو سطح متفاوت دارد . بریکر بسته می شود بوسیله سوپاپها و راه اندازی سطح استوانه ای که حرکت داده می شود . لذا بوسیله نیرویی که عمل می کند بر روی سطح بزرگ پیستون مکانیزم عمل کننده طرح ریزی شده در نتیجه از دست دادن فشار بریکر در وضعیت معین باقی می ماند . عمل وصل کلید بصورت زیر انجام می گیرد : با تحریک بوبین Closing oil روغن باعث پایین آمدن پیستون می شود که این خود والو اصلی را باد کرده و موجب می شود که روغن پیستون مربوط را بالا برده و عمل وصل صورت می گیرد . بریکرهای پست هم بصورت تک پل و هم بصورت سه پل عمل می کنند زیرا سیستم تک پلی جهت پایداری شبکه از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، چنانچه اتصالی در زون یک رله دی

ستانس باشد هرکدام از فازها که اتصال داشته باشد فقط همان پل قطع و توسط ریکلوزر فرمان وصل داده می شود اگر موفق نبود هر سه پل باهم قطع خواهند شد . بریکر می تواند از ۳ جا فرمان بگیرد . یکی از طریق اطاق فرمان از روی تابلو کنترل که ابتدا کلید را در وضعیت چشمک زن قرار میدهیم ، سپس با فشار دادن آن بداخل

و چرخش به طرف راست فرمان وصل می دهیم . فرمان دیگر را می توان از داخل مارشلینگ باکس کنار بریکر داد . داخل مارشلینگ باکس دو دگمه به رنگهای قرمز و سبز وجود دارد رنگ سبز مربوط به حالت ON و قرمز به حالت Off است که قطع

و وصل را انجام دهیم . بدین صورت که روی بوبین وصل میله ای قرار دارد که با زدن ضربه دست می توان عمل وصل را انجام دهیم . هنگام قطع بریکر روی جعبه مربوط به بریکر دایره سبز رنگ با یک خط سفید روی را آنرا می بینیم که نشان دهنده قطع

بریکر است . اگر بریکر سه پل عمل می کند یک دایره و اگر تک پل بود سه دایره را مشاهده می کنیم . هنگام وصل نیز دایره یا دایره های رنگ قرمز روی جعبه مربوط به بریکر را می بینیم . می دانیم سکسیونرهای طرفین با بریکر اینترلاک می باشند ، یعنی تا بریکر قطع نشود نمی توان سکسیونرها را باز یا ارت نمود . بدین صورت که وقتی ما به بریکر فرمان قطع دادیم و بخواهیم سکسیونر را بازکنیم ، ابتدا در مارشلینگ باکس را باز می کنیم و سپس با فشاردادن یک شاسی کوچک کلید را از داخل جعبه مربوط به کلیدی که با آن قفل سکسیونر را بر می داریم ، حال اگر ما بریکر را قطع نکرده باشیم و بخواهیم سکسیونر را بازکنیم کلید داخل مارشلینگ باکس را نمی توانیم برداریم .
همچنین روی جعبه بریکر فشار سنجی تعبیه شده که فشار N2 و روغن را اندازه گیری می کند . بطور کلی بریکرهای ۱۳۲٫kv هم از طریق دستگاه چک سنکرون و هم از راه دور و اطاق فرمان بدون استفاده از دستگاه سنکرون و هم از راه نزدیک از مارشلینگ باکس های بغل بریکر ها در آینده از طریق دیسپاچینگ (مرکز کنترل) قطع و وصل می گردند .
مارشلینگ باکس : در کنار هر بریکر مارشلینگ باکس قراردارد . یک سری از فرامین مثل قطع و وصل بریکر از طریق کابلها به داخل این مارشلینگ باکس برده شده که ما می توانیم از طریق تابلو کنترل فرمان به بریکر بدهیم . داخل این مارشلینگ باکس همچنین هیترهایی وجود دارد که درجه حرارت داخل باکس را در حد متعادل نگه می دارند ، زیرا دما کابلهای داخل آن تاثیر دارد . همچنین داخل این مارشلینگ باکس ها شمای تک خطی بصورت ماکت از بی خطی که بریکر در این بی خط قرارگرفته کشیده شده که تجهیزات روی بی خط نیز روی یک دیاگرام مشخص است که یک راهنمایی نیز می باشد که اپراتور بفهمد آیا بریکر قطع شده است . از تجهیزات دیگری که روی بی خط ۱۳۲kv ورودی به پست قرارگرفته سکسیونر است که بعد از بریکر قرارگرفته کلیه مشخصات این سکسیونر مانند سکسیونری است که قبلاً شرح داده شد .
ارت هوایی : معمولاً هنگامیکه روی بریکر می خواهند تعمیراتی انجام دهند . ( پس از قطع بریکر ) بعلت اینکه ممکن است پسماندی در ترانس جریان وجود داشته باشد که باعث بوجود آمدن حادثه ای می شود ، لذا در طرفین بریکر از ارت هوایی استفاده می شود بدین صورت که مکانی روی استراکچرهای مربوط به ترانس جریان و سکیوتر در نظر گرفته شده ، این ارت توسط چوب استیکهایی انجام می گیرند معمولاً روی شین ورود

ی به بریکر از ترانس جریان جایی نیز بصورت busbar در نظر گرفته شده که طرف چوب استیک در داخل قرار می گیرد و طرف دیگر چوب استیک بصورت لوله توخالی می باشد روی استراکچر قرار می گیرد .
طریقه بی برق کردن یک بی خط ۱۳۲٫kv و زمین آن : پس از دستور مرکز کنترل ابتدا بریکر خط مربوطه را از روی تابلوی فرمان قطع می کنیم برای ا

ینکه مطمئن شویم که کلیه فازها قطع شده آن سلکتور سوئیچ مربوط به آمپرمتر را آزمایش می کنیم ، سپس سکیوترهای طرفین بریکر باز می کنیم این مرحله بار رعایت کلیه موارد ایمنی از قبیل گذاشتن کلاه ایمنی ـ کفش و دستکش صورت می گیرد برای اینکه مطمئن شویم خط برق دار نیست فازمتر ۱۳۲kv را روی علامت H می گذاریم ، سپس آنرا به یکی از فازها نزدیک می کنیم . اگر فاز برق دار می بود همراه آژیری خواهد بود سپس سکسیونر زمین را می بندیم . قبلاً باید از بدون ولتاژ بودن خط مطمئن باشیم بعد از آن تابلوهای ایمنی مانند «کلیدها را نبندید گروه مشغول کارند» روی تابلو فرمان نصب می کنیم همچنین در محدوده کار گروه نوارهای حفاظتی زرد رنگ را می کشیم . انجام این مانورها در قسمت حوادث مربوط به دفتر گزارش روزانه قید می شود .
بی خط ۱۳۲kv ورودی به ترانس :
برقگیر : برقگیرهای بی خط ورودی به ترانس نیز از نوع بافنتیل بوده و هیچ تفاوتی با برقگیرهای بی خط ورودی به پست ندارند . با توجه به اینکه محدوده ای که در کنترل و محافظت برقگیر می گیرد کوچک است تا ۳۰-۳۰kv متر و از ۳۰kv به بالا ۶۰ متر . لذا بهتر است که همیشه برقگیر در نزدیکی وسیله ای که در تاسیسات با ارزش تر است نصب شود ، از این روست که برقگیر در نزدیکی ترانس قدرت نصب می شود . مثلاً فرض می کنیم موجی با دامنه ۶۰۰kv به یک پست رسیده و ولتاژ عملکرد برقگیر ۷۰۰kv باشد ، لذا برقگیر عمل نمی کند و موج به ترانس قدرت می رسد . این موج چون به امپدانس بالایی رسیده است بازگشت می نماید . اگر فاصله برقگیر تا ترانس کم باشد موج بازگشت سریعاً به برقگیر می رسد و با ولتاژ قبلی برقگیر جمع می گردد و برقگیر عمل می نماید و ولتاژ زمین می شود ولی اگر فاصله برقگیر از ترانس زیاد باشد ولتاژ ترانس با شیب زیادی رو به افزایش است و اگر مدت زمان رسیدن ولتاژ برگشت به برقگیر زیاد باشد چون فاصله زیاد است ، لذا قبل از اینکه برقگیر عمل نماید ولتاژ ترانس از حد مجاز بالاتر می رود و ترانس اتصال کوتاه می شود .
کلید در حالت بسته و یا در حالت باز دارای مشخصاتی به شرح زیر می باشد :
۱ـ در حالت قطع دارای استقامت الکتریکی کافی و مطمئن در محل قطع شدگی است.
۲ـ در حالت وصل باید کلید در مقابل کلیه جریانهایی که امکان عبور آن در مدار هست حتی جریان اتصال کوتاه مقاوم و پایدار باشد .

۱ـ کلید بدون بار یا سکسیونر
۲ـ سکسیونر قابل قطع زیر بار
۳ـ کلید قدرت یا دژنکتور
سکسیونر : سکسیونر وسیله قطع و وصل سیستمهایی است که تقریباً بدون جریان هستند. لذا بطور کلی می توان نتیجه گرفت که عمل قطع و وصل

سکسیونر باید بدون جرقه یا با جرقه ناچیزی صورت گیرد.
سکسیونر در درجه اول به منظور حفاظت اشخاص و متصدیان مربوطه در مقابل برق زدگی ساخته می شوند که در حالت قطع یا وصل محل قطع شدگی بطور واضح و آشکار قابل رویت باشد . از آنجاییکه سکسیونر باعث بستن یا بازکردن مدار الکتریکی نمی شود ، برای بازکردن یا بستن هر مدار الکتریکی فشار قوی احتیاج به یک کلید دیگر خواهیم داشت بنام کلید قدرت که قادر است مدار را در هر شرایطی بازکند و سکسیونر وسیله ای است برای ارتباط کلید قدرت به شین و یا هر قسمت دیگری از شبکه که دارای پتانسیل است ، برای جلوگیری از قطع یا وصل بی موقع و در زیربار سکسیونر معمولاً بین سکسیونر و کلید قدرت چفت و بستی به نحوی قرار می دهند که با وصل بودن کلید قدرت نتوان سکسیونر را قطع یا وصل نمود .
دژنکتور کلیدیست که می تواند در موقع لزوم جریان عادی شبکه و در موقع خطا جریان اتصال کوتاه و جریان اتصال زمین و یا هر نوع جریانی با هر اختلاف فازی قطع کند.
سکسیونر : سکسیونر بی خط ورودی به ترانس نیز از نوع دورانی بوده و فقط از نزدیک قابل قطع و وصل می باشد . کلی مشخصات و نحوه عملکرد مانند سکسیونر بی خط ورودی به پست می باشد.
ترانس جریان : ترانس جریان بی خط ورودی به پست هم از لحاظ ساختمانی از نوع هسته بالا می باشد این ترانس جریان سه کر بوده که از کر حفاظت آن برای رله های حفاظتی ترانس استفاده شده است مانند : دایرکشنال اورکارنت ، دایرکشنال ارت فالت و رله REF و همچنین برای اندازه گیری از آن نیز استفاده شده است . نسبت تبدیل این ترانس جریان ۳۰۰/۱ می باشد .
بریکر : این نوع بریکر نیز از نوع کلیدهایی با مکانیزم هیدورلیکی (روغن پمپ شده) با محفظه قطع گازی Sf6 می باشد . تنها تفاوت این بریکر با بریکر مربوط به بی خط ورودی پست ایست که این بریکر سه پل عمل می کند .
سایر مشخصات آن مانند بریکری است که قبلاً توضیح داده شده است . بعد از بریکر سکیوتر قراردارد.
باسکوپلر ۱۳۲٫kv : ترانسهای قدرت از طریق بریکر باسکوپلر ۱۳۲kv باهم پارالل می شوند که این باسکوپلر شامل تجهیزات زیر است :
۱ـ ترانس ولتاژ خازنی (P.T) : این ترانس ولتاژ فاقد لا

ین تراپ بوده زیرا معمولاً لاین تراپ در روی C.V.T های ورودی و خروجی از پست قرار می دهند . این ترانس ولتاژ با پست تبدیل ۱۳۲۰۰۰۱۱۰ کار می کند .
سکسیونر : سکسیونرهای دو باسپار ۱و۲ که در طرفین بریکر قرار گرفته اند از نوع دورانی بوده که تیغه ها و پایه های قابل گردش آنها ضخیم تر بوده . شاید بدلیل اینست که چون باسپارها محل تجمع بارها هستند ، لذا تیغه های متحرک آنها بزرگتر انتخاب شده اند .
ترانس جریان : c.t های قسمت باسکوپلر ۱۳۲kv دارا

ی پست تبدیل ۸۰۰۱ هستند که از کدهای آن برای رله های حفاظتی Earth fult , Over – cmrrent گرفته شده است . همچنین از آن برای اندازه گیری استفاده شده است .
بریکر : گفتیم که هر باسپار شامل تجهیزاتی مانند ، سکسیونر ، c.v.t ترانس جریان است که دو باسپار توسط بریکر باهم کوپل شده اند . بریکر باسکوپلر از نوع گازی sf6 می باشد . بریکر مربوط به پاسکوپلر هنگامیکه به هر دلیل از فازها که اتصال داشته باشد ، سه فاز را باهم قطع خواهد کرد . همچنین باز و بسته نمودن سکسیونرهای طرفین بریکر با بریکر باسکوپلر اینترلاک می باشد که در صورت باز نبودن بریکر سکسیونرهای طرفین باز و بسته نمی شوند .
مقره اتکائی که روی استراکژرها نصب شده اند ، برای ایزوله کردن تجهیزات برق پست از پایه های فلزی می باشد . برای استحکام بیشتر از باسپاری به شکل ۸ برای باسکوپلر استفاده شده است .
ترانسفورماتور قدرت :
۱ـ ترانسفورماتور قدرت : ترانسفورماتور قدرت یکی از وسایل بسیار مهم تبدیل ولتاژ می باشد. امروزه ترانسفورماتور وسیله ای لازم و ضروری در دستگاههای انتقال انرژی الکتریکی و پخش و توزیع انرژی الکتریکی متناوب است . در سیستم های قدرت ترانسفورماتور به منظور بالابردن ولتاژ برای انتقال اقتصادی قدرت یعنی پایین آوردن جریان جهت کاهش افت ولتاژ و کم کردن قطر سیم انتقال و همچنین در انتهای خطوط انتقال به منظور پایین آوردن ولتاژ به مقادیر مورد نیاز بکار می رود .
۲ـ اساس کار ترانسفورماتور :
اساس کار ترانسفورماتورها بر القاء متقابل بین دو سیم پیچ که بر روی یک مدار مغناطیس قراردارند بنا نهاده شده است . بطور ساده آن را می توان مطابق شکل زیر مشاهده کرد :

اگر یکی از بوبینها به منبع ولتاژ متناوب وصل شود یک فوران متناوب در هسته و ورق برقرار می شود که بیشتر خطوط فوران از طریق هسته از درون حلقه های بوبین ها گذشته و خود را می بندند و با این عمل مبتنی به قانون فاراده تولید نیروی الکتروموتور القایی متقابل می کند . اگر مدار بوبین دوم از طریق مثلاً مصرف کننده ای بسته شود جریانی در آن جاری شده و انرژی الکتریکی از بوبین اول به بوبین دوم انتقال می یابد . بوبین یا سیم پیچ که به منبع انرژی با شبکه برق جریان متناوب وصل می شود آن را سیم بندی اولیه و بوبین یا سیم پیچی که انرژی از آن گرفته می شود یعنی دو سری از آن که به طرف مصرف کننده رفته است سیم پیچ ثانویه می نامند. و همچنین سیم پیچ یا بوبینی که به مدار با ولتاژ زیاد وصل شده باشد آن را سیم پیچ طرف فشار قوی (H.V ) و سیم پیچ دیگر را که به مدار با ولتاژ پایین وصل شده باشد طرف فشار ضعیف (L.V ) می گویند .
ترانسفورماتورهای قدرت ۳ فاز :
بطور کلی ترانسفورماتور وسیله ای است که انرژی الکتریکی را در یک سیستم جریان متناوب از یک مدار به مدار دیگری انتقال می دهد و می تواند ولتاژ کم را به ولتاژ زیاد و بالعکس تبدیل نماید . حال به شرح قسمتهای مختلف ترانس قدرت می پردازیم .
۱ـ هسته : هسته ترانسفورماتور در حقیقت مسیری است که کمک می نماید تا فلوهای مغناطیسی بتوانند براحتی از هر دو سیم پیچ عبور کنند و این هسته از ورقه های فولادی نورد شده به ضخامت۳/۰ تا ۵/۰ میلیمتر ساخته میشود و برای

کاهش تلفات فوکو و هیترژیس ورقه ها را توسط عایقهایی از هم جدا می کنند .
۲ ـ سیم پیچها : بخش اساسی ترانسفورماتور بوده و در حقیقت مدار الکتریکی آنرا تشکیل می دهد . معمولاً سیم پیچهای فشار قوی و ضعیف در روی هسته متحدالمرکز بوده و سیم پیچ فشار ضعیف روی هسته پیچیده می شود . زیرا بعلت ولتاژ کمتر عایق نمودن آن از هسته آسانتر است . معمولاً برای ترانسفورماتورهای بزرگ سیم پیچی نوع

دیسکی استفاده می کنند ، چون سیم پیچی توسط مفتولهای با مقطع بزرگ کار آسانی نیست و از نظر خنک کردن نیز مناسب نمی باشد . از این رو سیم پیچهای ترانسفورماتور از چند مفتول بطور موازی بسته شده اند می پیچند .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 13700 تومان در 69 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد