مقاله در مورد حقایق ، باید ها و نبایدهای شبکه های بی سیم ( Wi - Fi )

word قابل ویرایش
36 صفحه
18700 تومان

حقايق، بايد ها و نبايدهاي شبکه هاي بي سيم (Wi-Fi)


شبکه هاي بي سيم (Wireless) يکي از تکنولوژي هاي جذابي هستند که توانسته اند توجه بسياري را بسوي خود جلب نمايند و عده اي را نيز مسحور خود نموده اند. هرچند اين تکنولوژي جذابيت و موارد کاربرد بالايي دارد ولي مهمترين مرحله که تعيين کننده ميزان رضايت از آن را بدنبال خواهد داشت ارزيابي نياز ها و توقعات و مقايسه آن با امکانات و قابليت هاي اين تکنولوژي است. ناديده گرفتن حقايق، امکانات فني و موارد کاربرد اين تکنولوژي نتيجه اي جز شکست و ...


عدم رضايت نخواهد داشت. نکاتي که در اينجا به آنها اشاره ميکنم مجموعه دانسته هايي است که ميتواند در انتخاب و يا عدم انتخاب شبکه بي سيم و بکارگيري موثر و مفيد آن به شما کند.
شخصاً با افراد و سازمان ها متعددي برخورد داشته ام که در بکارگيري شبکه هاي بي سيم دچار شکست شده اند فقط به اين دليل که صرفاً مسحور جدابيت کلمه Wireless گرديده اند بدون اينکه ارزيابي و شناختي نسبت به واقعيات و موارد کاربرد آن داشته باشند لذا فکر کردم جمع آوري برخي دانستني ها، بايدها و نبايد ها که شرکت هاي ارائه کننده تجهيزات بي سيم کمتر آن را به مشتري منتقل ميکنند ميتواند آگاه بخش و موثر در تصميم گيري درست باشد.


آنچه در اين نوشته به آن توجه شده با اين فرض صورت گرفته که هدف از بکارگيري تکنولوژي Wireless جهت راه اندازي شبکه LAN بصورت بي سيم است و شامل سناريو هاي ارتباطات Point-to-Point نمي شود.
• در هر شبکه بي سيم Access Point ها نقش سرويس دهنده و کارت هاي شبکه بي سيم که ميتواند بصورت PCI، PCMCIA و USB باشند کاربران سيستم را تشکيل ميدهد.
• غالب تجهيزات بي سيم که براي برپايي شبکه LAN مورد استفاده قرار ميگيرند مبتني بر استاندارد 802.11 از نوع ديد مستقيم هستند و گيرنده و فرستنده بايد ديد مستقيم به يکديگر داشته باشند.


• فاصله کاربر از Access Point، تعداد ديوارها، جنس ديوارها و نوع مصالح ساختماني و مبلمان داخلي تاثير گذار بر سرعت و برد شبکه دارد.
• بالاترين سرعت قابل دسترس مطابق استانداردهاي 802.11a و 802.11g معادل 54Mbps ميباشد و سرعت هاي بالاتر از مکانيزم هاي نرم افزاري و شرايط خاص استفاده ميکنند.
• سرعتي که اين تجهيزات مدعي آن هستند بر خلاف پيش فرض فکري بسياري بصورت Half-Duplex است که براي مقايسه ظرفيت شبکه هاي بي سيم با شبکه هاي Ethernet بايد رقم ارائه شده تجهيزات بي سيم را بر عدد دو تقسيم نمود.


• در شبکه بي سيم Access Point دستگاهي است که ميتوان آن را معادل هاب در شبکه Ethernet دانست و مانند هاب پهناي باند آن بصورت Shared در اختيار کاربران قرار ميگيرد.
• با توجه به اطلاعات بالا ميتوان نتيجه گرفت که يک Access Point منطبق بر 802.11g داراي پهناي باند اشتراکي و Half-Duplex برابر 54 Mbps ميباشد که ميتوان گفت برابر 25Mbps بصورت Full-Duplex خواهد بود. از آنجايي که اين پهناي باند اشتراکي ميباشد چنانچه 5 کاربر از اين

Access Point بخواهند استفاده کنند هرکدام پهناي باندي برابر 5Mbps خواهند داشت مگر آنکه آنقدر خوش شانس باشند که در هر لحظه فقط يکي از اين کاربران نياز به دسترسي به منابع شبکه اي داشته باشد تا بتواند بتنهايي از 25Mbps استفاده نمايد. پس محاسبه تعداد Access Pointهاي مورد نياز رابطه مستقيم با تعداد کاربران هميشه Online و ميزان مصرف آنها دارد.
• کاربران شبکه هاي بي سيم بيشترين رضايت را زماني خواهند داشت که عمده کاربري آن جهت دسترسي به اينترنت و منابع اينترنتي باشد که برخورداي از 100Kbps هم براي کاربران کفايت

خواهد کرد.
• در هيچ کجا شما نميتوانيد يک خط نوشته پيدا کنيد که شبکه هاي WLAN را جايگزيني براي شبکه هاي Ethernet معرفي کرده باشد! شبکه هاي WLAN يک راه حل هستند براي مواقعي که امکان کابل کشي و استفاده از شبکه Ethernet امکانپذير نيست و يا اولويت با Mobility و يا حفظ زيبايي محيط است. سالن هاي کنفرانس، انبارها، محيط هاي کارخانه اي، کارگاه هاي عمراني و محيط هاي نمايشگاهي بهترين نمونه ها براي استفاده موثر از شبکه هاي WLAN ميباشند.


• و اما قابل توجه دوستان امنيتي! راه اندازي يک شبکه بي سيم بسيار راحت و سريع امکانپذير است وليکن به همين سادگي و سرعت نيز امکان رخنه در آن وجود دارد. روش هاي مختلفي جهت امن سازي اين شبکه هاي توسعه داده شده که با صرف کمي وقت ميتوان يکي از اين روش ها را بکار برد تا از سوء استفاده و يا صدمه جلوگيري شود.


• با توجه محدود بودن پهناي باند شبکه هاي بي سيم کد هاي مخرب مخصوصاً کرم هاي اينترنتي (Worm) بسادگي ميتوانند در صورت ورود به شبکه Access Point را بدليل بار مضاعف مختل کنند. حتماً در شبکه هاي بي سيم هر چند کوچک از وجود برنامه هاي آنتي ويروس و بروز بودن آنها اطمينان حاصل کنيد. بسيار اوقات حرکت Wormها باعث از کار افتادگي Access
• Point و اصطلاحاً Hang کردن آن ميشود که ممکن است در برداشت اوليه خراب بودن Access Point منبع مشکل تشخيص داده شود.


باز يادآور ميشوم شبکه هاي بي سيم حداقل با مشخصات فعلي يک راه حل هستند براي شرايطي که در آن امکان استفاده از Ethernet و کابل کشي وجود ندارد و نه يک جايگزين Ethernet و اگر کسي غير از اين به شما گفت ميتوانيد بصورت خيلي خاصي (Special) در صورتش نگاهي بياندازيد! بکارگيري از شبکه هاي بي سيم در کنار شبکه Ethernet براي کاربران Mobile که ممکن است هر لحظه با Laptop و يا PDA خود از گرد راه برسند و يا سالن کنفرانس و اجتماعات هموراه بسيار سودمند و رضايت بخش خواهد بود. همچنين امکاني که بصورت موقتي برپا شده اند نظير پروژه هاي عمراني و نماي

گاه ها و دفاتر استيجاري نيز در فهرست موارد کاربرد شبکه هاي بي سيم قرار دارند.
راه‌اندازي شبکه‌هاي بي‌سيم در ابتدا با ظهور استاندارد wifi802.11 و نسخه‌هاي a، b و g آن آغاز شد. استفاده از استانداردهاي ياد شده به کاربران رايانه‌هاي مختلف امکان مي‌داد تا به صورت بي‌سيم با هم ارتباط برقرار کنند و حتي به شبکه اينترنت هم متصل شوند.


اما اين روزها خبر از تدوين استاندارد جديدي براي شبکه‌هاي بي‌سيم توسط شرکت اينتل به گوش مي‌رسد. استاندارد مذکور موسوم به Wimax 802.16 نسل جديد شبکه‌هاي بي‌سيم را سازمان خواهد داد. استفاده از استاندارد ياد شده سرعت ارتباطات بي‌سيم را به نحو چشمگيري افزايش داده و حجم اطلاعات رد و بدل شده در شبکه‌هاي اطلاع‌رساني محلي را نيز بالا مي‌برد.
استفاده از Wimax فعلا براي عموم ممکن نيست، اما مدافعان هيجان زده آن در مورد مزايايش ادعاهاي


فراواني مي‌کنند؛ ارزان بودن تجهيزات مورد نياز، قابليت به کارگيري ساده، سرعت بالاي انتقال اطلاعات که به 70 مگابيت در ثانيه هم مي‌رسد و از همه مهمتر برد که شبکه بي‌سيم که معادل با 50 کيلومتر است، از جمله مزاياي Wimax نسبت به wi-fi است. بسياري از کارشناسان اين فناوري بي‌سيم را راهي مناسب و به صرفه براي انتقال اطلاعات به فواصل دور دست مي‌دانند. اين در حالي است که برد فناوري بي‌سيم wi-fi از چندين متر فراتر نمي‌رفت.


Wimax نيز مانند wi-fi بيش از يک استاندارد دارد. 2 مدل اصلي اين استاندارد به ترتيب، «بي‌سيم ثابت» 802.16REVD و «بي‌سيم نيمه‌سيار قابل کوچ» 802.16e نام دارند. استاندارد سوم به نام «بي‌سيم سيار» 802.20 به تازگي معرفي شده و انتظار مي‌رود که در آينده اي نزديک به عنوان استاندارد غالب و برتر صنايع مختلف برگزيده شود. استفاده از استاندارد به کاربران شبکه‌هاي

بي‌سيم امکان مي‌دهد تا در صورت ثابت بودن در يک محل به اينترنت متصل شوند، اما 2 استاندارد 802.16e و 802.20 به افرادي که در حال جابجايي هستند امکان استفاده از امکانات مشابهي را مي‌دهد. با اين حساب انتظار مي‌رود که 2 استاندارد اخير از مقبوليت و شهرت بيشتري برخوردار شوند. مزيت ديگر استاندارد 802.16 Revd آن است که کاربران آن ضرورتا نبايد در تيررس ايستگاه‌هاي پرسرعت بي‌سيم قرار داشته باشند و به عبارت ديگر وجود موانع و عوارض طبيعي و غيرطبيعي ارتباط بي‌سيم کاربر اين استاندارد را مختل نخواهد کرد.


انتظار مي‌رود تا ظرف يکي، دو سال آينده بسياري از کامپيوترهاي لپ‌تاپ به جاي فناوري بي‌سيم wi-fi به فناوري wimax مجهز شده و از مزاياي گسترده و بخصوص برد فراوان آن بهره‌مند شوند.
در فناوري wimax به جاي نقاطي موسوم به Hotspot که در فناوري wi-fi به نوعي ساطع‌کننده امواج بي‌سيم برقرارکننده اتصال با اينترنت بودند، از محوطه‌هايي موسوم به «hot zones» استفاده مي‌شود که گستردگي و شعاع نفوذ بيشتري دارند. با توجه به همپوشاني اين ايستگاه‌ها، کاربران ديگر مجبور به ثابت ماندن در يک نقطه براي اتصال به شبکه نيستند و با خيالي آسوده مي‌توانند ضمن قدم زدن يا حتي مسافرت درون‌شهري از خدمات متنوع اينترنتي بهره ببرند. اين بدان معناست که شما اينترنت را هميشه در جيبتان خواهيد داشت.


مقامات شرکت اينتل اظهار اميدواري کرده‌اند که دسترسي به wimax ثابت تا پايان سال جاري و بهره‌مندي از استانداردهاي wimax بسيار تا پايان سال 2006 ميلادي امکانپذير شود.
همچنين قرار است تا کاربران رايانه‌هاي نوت‌بوک از اواخر سال آينده و مالکان رايانه‌هاي جيبي و PDA از اواخر سال 2007 بتوانند از اين فناوري منحصر به فرد بهره‌مند شوند.
در حال حاضر تعدادي از شرکت‌هاي دست‌اندرکار فناوري براي نصب امکانات مورد نياز براي استفاده از اين فناوري در حال مذاکره هستند. به عنوان مثال شرکت آلکاتل ساخت تجهيزات مبتني بر استاندارد 802.16REVD را آغاز کرده و به گفته مقامات اين شرکت با اين کار درصدد جلب نظر صاحبان مشاغل کوچک و متوسط است. انتظار مي‌رود تا تلاش‌هاي آلکاتل در اين حوزه تا اواسط سال 2006 به نتيجه برسد.


بد نيست در پايان به اين نکته هم اشاره کنيم که اقبال wimax منحصر به آمريکا نيست و در آسيا، کشورهاي سنگاپور و ژاپن به پيشتازان استفاده از اين فناوري مبدل شده‌اند.
مارکوني
1896، Guglielmo Marconi در کنار اولين دستگاه مخابراتي خود
گوليلمو مارکوني در 25 آوريل 1874 در بولوگنا (Bologna) ايتاليا متولد شد. وي دومين پسر خانواده جوزپه مارکوني و آني جيمسون که از خانواده هاي اشراف و متشخصين ايتاليا به شمار مي رفتند، بود. مادرش آني دختر آندرو جيمسون از نوادگان دافنه (Daphne) در وکسفورد (Wexford) ايرلند براي خود تاريخچه بزرگي خانوادگي داشت.


مارکوني به طور خصوصي درس خواند و تحصيلاتش را زير نظر معلمان کار کشته ايتاليايي در بولوگنا و فلورانس ادامه داد. به عنوان يک پسربچه علاقه زيادي به فيزيک و علوم الکترونيکي داشت و کارها و پژوهش هاي کساني مثل ماکسول، هرتز و....را بررسي و مطالعه ميکرد.
در سال 1895 تجربيات و فعاليتهاي آزمايشگاهي اش را در لابراتوار پدرش در پونتچيو (Pontecchio) شروع کرد جايي که اولين سيگنالها و نشانه هاي راديويي تلگراف بي سيم را در فاصله يک و نيم مايلي مخابره کرد. در سال 1896 مارکوني تجهيزات آزمايشگاهي خود را به انگليس آورد و در آنجا با سر ويليام پريس (William Preece) مهندس الکترونيک اداره پست آشنا شد و بعد از يک سال حق ثبت امتياز اولين سيستم تلگراف بي سيم را دريافت کرد و اين اختراع را به نام خود ثبت کرد.
تاسيس کمپاني مارکوني


يکي از دستگاههاي فرستنده راديويي مارکوني
او با موفقيت تمام سيستم مخابره بي سيم خود را در لندن بين ايستگاه مخابراتي ساليسبوري (Salisbury) و بريستول (Bristol) در معرض نمايش گذاشت و در ژولاي 1897 کمپاني تلگراف بي سيم و سيگنال The Wireless Telegraph & Signal را با مسووليت محدود تاسيس کرد. اين شرکت در سال 1900 به کمپاني تلگراف بي سيم مارکوني تغيير نام داد. در همان سال سيستم بي سيم خود را در حضور مقامات دولتي ايتاليا در اسپزيا (Spezia) به معرض نمايش گذاشت. اين نمايش در ايتاليا در فاصله 12 مايلي انجام شد که رکوردي چشمگير تا آنزمان بود.


در سال 1899 ارتباط تلگراف بي سيم ميان دو کشور فرانسه و انگليس برقرار شد. او ايستگاههاي بي سيم ثابتي را در نيدلز (Needles)، ايسل آو ويت ( Isle of Wight)، بورن موث (Bournemouth) و پس از آن در هاون هتل (Haven Hotel) ، پول (Poole) و دورست (Dorset) ايجاد کرد. وي همچنين در سال 1900 شماره مشهور 7777 را براي امتياز مخابرات بي سيم هم فرکانس را به نام خود ثبت کرد.


يک فرضيه با اثبات تجربي
در دسامبر سال 1901 او توانست فرضيه امواج راديويي که تحت تاثير چرخش زمين و در مدار آن قرار نمي گرفتند را اثبات کند. او با بيان اين فرضيه اقدام به مخابره کردن اولين سيگنالهاي امواج راديويي در درياي آتلانتيک ميان پولدهو (poldhu)، کورن وال ( Cornwall) و سنت جونز (St. John's )، نيو فاوند لند (Newfoundland) به فاصله 2100 مايلي مخابره کرد.


سالهاي 1902 تا 1912 او اختراعات ديگري را به ثبت رساند. در 1902 در طول سفر دريايي خود به فيلادلفياي آمريکا تاثيرات روشنايي روز و ارتباط مستقيم آن با ارتباطات و امواج بي سيم را کشف کرد و در همان سال امتياز رد ياب مغناطيسي خود را که پس از آن تبديل به گيرنده استاندارد امواج راديويي شد ثبت نمود. اين گيرنده براي سالهاي طولاني يک الگوي استاندارد و جامع بود.
(Wireless application Protocol) WAP


WAP يک استاندارد جهاني براي ايجاد ارتباطات اينترنت و خدمات تلفني پيشرفته بر روي تلفن هاي همراه ديجيتالي، Pager ها، وسايل ديجيتالي و پايانه هاي بي سيم است، WAP يک پروتکل جهاني است و به کاربران موبايل در استفاده از وسايل بي سيم اختيار تام مي دهد که به آساني پردازش کنند و به کليه عملکردها سرويس مي دهد. همچنين با ايجاد کردن امکاناتي ساده در ارتباطات و ابزارات انتقال دهنده اطلاعات آزادي را براي کاربر ايجاد مي کند تا از اين نوآوريها و سرويس هاي لازم استفاده کند. در واقع هدف دسترسي سريع و آسان در تبادل اطلاعات و سرويس دادن به کاربران موبايل است.


WAP از ابزاراتي مانند بي سيم ديجيتالي، پيجرها، Waysradio -Two ، تلفن هاي Smart و غيره استفاده مي کند. اين پروتکل با شبکه هايي همچون MA-CPPDREFEX-FLEX-TDMA-PHS-PDC-GSM-CD و ..... کار مي کند.

از جمله اجتماعات صنعتي که هرگونه کاستي و کمبود را در انتقال اطلاعات بي سيم جبران مي کند، WAPForum است که به ارتباطات تلفن و تلفن هاي همراه ديجيتالي و پايانه هاي بي سيم سرويس مي دهد و باعث توسعه آنها مي شود. هدف WAPForum تشويق مشتريان و آوردن آنها به بازارهاي صنعتي بي سيم است که در واقع کنترل و نظارت بر رشد بازار بي سيم و توسعه توليدات داخلي را بر عهده دارد.
WAPForum بيش از 90 درصد اين بازارها را در اختيار دارد .
اطلاعات مربوط به شرکت هاي وابسته به WAPForum بايد قابل تأييد باشند در غير اين صورت بي ارزش تلقي مي شوند و در آنها WAP غير قانوني خواهد بود.


با توسعه WAP به نيازهاي کاربران پاسخ داده مي شود و زمينه اي براي بالا بردن توانايي و ايجاد زير ساختارهاي جديد در WAP فراهم مي شود. به اين ترتيب سفارشات مختلف افزايش پيدا مي کند و شبکه هاي مختلفي راه اندازي مي شود. WAPForum از وجود برنامه هاي مستند و پيشرفته خبر مي دهد، کاربرد اين برنامه ها، تست کردن اطلاعات است که نشان مي دهد آيا پروتکل WAP پذيرفته شده است يا خير.
و در صورت تأييد شدن به سرمايه گذاران اجازه رسمي خواهد داد تا از WAP استفاده کنند. از جمله شرکت کنندگان WAPForum ، ترمينال ها و سازندگان زير ساختارهاي WAP ، سرويس دهندگان و کاربران و توليد کنندگان نرم افزاري به شمار مي روند.


قبل از تشکيل WAPForum ، شرکت هايي با فراهم کردن محيط و با در زمينه توسعه عمليات اوليه و سرويس هاي شبکه و ايجاد زمينه هاي پيشرفته کنترلي، تلاش کردند تا پردازش اطلاعات را در محيط WAP به حداقل برسانند. شرکت هايي نظير Nokiaباعث رشد بازار شوند ولي پيشنهاد هايي از سوي
شرکت هاي مختلف از جمله موتورولا، WAPForum در 16 ژوئن 1997 تشکيل شد و تمامي سازندگان ابزارات بي سيم را تحت سيطره خود قرار داد.
WAP چگونه کار مي کند؟
بشر همواره به دنبال ابزاراتي است که ارتباطات را به ساده ترين شکل برقرار کند. سازندگان ابزارات ديجيتالي و کامپيوتري، صفحات اينترنتي را بر روي صفحات کوچک و تک رنگ وسايل بي سيم پياده مي کنند. WAP از زباني به نام WML استفاده مي کند و صفحات اينترنت به زبان HTML نوشته شده است. وب شما را با يک موبايل و يا يک کامپيوتر پشتيباني مي کند. اگر چه پايه و اساس WAP بر روي تکنولوژي اينترنت است ولي وب و اينترنت در کنار هم قرار مي گيرند. هر

شخصي با داشتن سايت اينترنتي، مي تواند از اطلاعات موجود در صفحات وب با اطلاع شود با توجه به آن که WAP و اينترنت در کنار هم و وابسته به يکديگرند بنابراين در صفحات بي سيم، نرم افزار رمز گشايي نظير (WTLS(Wirddess Transport layer Secunily قرار مي دهند. اين نرم افزار همانند فيلتري عمل کرده و پيش از آن که صفحه به تلفن همراه يا وسايل بي سيم شما ارسال شود آن را از کد HTML به کد WML تبديل مي کند.


ابتدا کاربر با ارسال نشاني و يا درخواستي را به سوي شبکه ارسال مي کند و به اين درخواست توسط ريز مرورگرها به امواج محيط انتقال داده شده و پس از رسيدن به برجهاي مخابراتي به سمت سرويس دهندگان شبکه ارسال مي شوند. Server هاي شبکه با استفاده از اطلاعات (DNS) يا Domain System Name و در صورتي که درخواستها را تأييد کردند به آنها سرويس داده و به سمت User ارسال مي کنند. البته وجود فيلتر در دو زمان ضروري است. در اين زمان است که کاربر مي تواند آنچه را که درخواست کرده بر روي تلفن همراهش مشاهده کند.


عمليات موجود در WAP ، WAP را به پنج لايه پروتکلي تقسيم مي کند، اين پنج لايه عبارتند از:
1. محيط عملياتي بي سيم يا Lication Envircoment Wireless App) WAE )اين لايه شامل آژانس هاي کاربري است، در اين لايه تبديل زبان WML به زبان نمايشي پيشرفته صورت مي گيرد که اين ترجمه بر پايه TTML، HTML، HDML است.
2. پروتکل جلسه بي سيم يا ( WSP (Wireless Session Protocol در اين لايه مديريت مکالمات در ايجاد، تبادل و قطع ارتباطات را بر عهده دارد.
3. پروتکل اجرايي بي سيم يا ( WTP Wireless Session Protocol عملکرد اين لايه بر پايه اجرايي شيء گرا (TCP/T) مي باشد.
4. پروتکل امنيتي بي سيم يا ( WTLS( Wireless Session Protocol کنترل خطا در جهت ارسال و تبادلات اطلاعاتي در اين لايه تشخيص داده مي شود.
5. پروتکل دياگرام بي سيم ( WDP (Wireless Session Protocol اين لايه در سطحي قرار دارد که مي تواند با کاربر در ارتباط باشد و درخواستهاي کاربر را منتقل کند.
حال مقايسه اي بين اينترنت و پروتکل هاي WAP انجام مي دهيم.


پروتکل هاي WAP:
محيط کاربردي بي سيم ( WMLScript، WML(WAE پروتکل Session بي سيم (WSP) پروتکل اجرايي بي سيم (WTP) لايه امنيتي در انتقال بي سيم دياگرامهاي (VDP) يا (WDP) پروتکل هاي Internet:
HTML
Javascript
HTTP
TLSSSL
TCP
IP
دقت در محرمانه بودن اطلاعات مي تواند باعث ايجاد امنيت شود.
در WAP ، پروتکل هاي ryption-Enc به صورت مخفيانه و کاملا" خصوصي اطلاعات را ارسال مي کند. دروازه هاي وب ارتباطات امنيتي را ايجاد کرده تا کاربران در اينترنت به صورت خصوصي به منبع تقاضا در شبکه دسترسي داشته باشند.
محيط WAP چگونه است؟
محيط WAP از سه قسمت تشکيل شده است.
سرويس دهندگاني که مانند ديوار ارتباطي در بين شبکه هاي IP و شبکه هاي بي سيم قرار گرفته اند و به کليه عمليات موجود سرويس مي دهند، همانند فيلتر ترجمه مي کند و محتويات HTML را روي يک صفحه سازگار يا وب قرار مي دهند.
ريز مرورگرها که به واکنشها در برابر عملياتها پاسخ مي دهند.


عملياتي که وب را براي کاربر فراهم مي کند.
عمليات و سرويس هايي که در شبکه وجود دارند مي توانند در صورت نياز، حجم جديدي از اطلاعات را بدون هيچ تغييري در کد مربوطه ايجاد کنند و به تمامي نيازهاي کاربران سرويس دهند. در بين شبکه هاي سرويس دهنده و سرويس گيرنده يک عنصر واسطي به نام WTP يا (Wireless Telephony application) است که نظارت بر کار کنترل کنندگان و سرويس دهندگان موجود در شبکه دارد و همچنين باعث توسعه عملکرد لايه هاي امنيتي مي شود، البته محيط WTA از محيط WML در دو مرکز، کار نظارت را بر عهده دارد، در مرکز سرويس دهنده و در مرکز سرويس گيرنده. البته بايد گفت با آن که وب دريچه اي از توسعه را بر روي دانش آموختگان باز کرده ولي مانند برنامه توسعه گري مشکلاتي را به همراه آمد و آن چيزي جز دخالت ويروسها برنامه نفوذي به درون

صفحات بي سيم نمي تواند باشد.
Jataayu از ايجاد نرم افزار 2.0WAP خبر مي دهد/
Jataayu در پيشرفت سيستم هاي 2.0WAP جهاني سهيم مي باشد. در چهارم اکتبر سال 2001، کشورهايي مانند بنگلادش و هند، نرم افزار Jataaya را جانشين WAP قرار دادند. همچنين WAPForum ، يک Forum بين المللي در تکنولوژي بي سيم است که در آگوست امسال 2.0WAP خبر مي دهد.
2.0WAP پيشرفته تر از پردازشگر 1.2WAP است و انتظار مي رود که موبايلي با ارتباط صنعتي را با WAP X10 ايجاد کند. استاندارد 2WAP از کاربرد شبکه هاي پيچيده موبايل، پردازش مستقيم، سايتهاي http و امنيت هاي پشتيبان خبر مي دهد، Jataayu مانند تعدادي WAPForum است که پيوند محکمي با 2WAP دارد.
TCS و CE از جمله سرمايه گذاران نرم افزار Jataayu هستند. نرم افزارJataayu يک استراتژيک TCS در محيط WAP مي باشد. سيستم هاي ميکرو عددي در سال 2000 نرم افزار Jataayu را رواج داد. Jataayu در جهان به دليل توليد WAP به مقام چهارم برتري يافته است.
کاربران راه حلي را براي سرويس دهندگان موبايل، موسسات نرم افزاري را در هند و برخي از کشورها فراهم کرده اند.
Jataayu درVoiceXML ،Syncml ،WAP عملکردهاي Sim و خدمات اينترنتي مانند mail-PIM، chat، e و پيام گير تخصص دارد.
استراتژيک Jataayu وابسته است و سرمايه گذاران بزرگترين شرکت هاي نرم افزاري Tata هستند که به آن سرويس مي دهند. com.tcs.www با تشکيل هيات اعزامي بي سيم، اينترنت و تصوير ساختگي از اطلاعات اينترنتي در هر جايي و در هر زماني، Jataayu را در بهترين مکان قرار داده اند و توليدات، کاربردها، سرويس ها و راه حل بازارهاي همگاني را پيشنهاد کرده اند.


اولين مشتري موبايل امنيتي EZOS مي باشد که توسط 21FZOS، EZWAP ميکرو Browser را پيشنهاد کرد.
EZOS يک سرويس دهنده فعال در زمينه شغلي T.I. موبايل است که از نسل بعدي ميکرو Browser هاي اروپايي خبر مي دهد که بعد از ميکروسافتهاي Baleelone و 2001Ed-Tech قرار گرفته است. مزيت اصلي 21EZWAP حفاظت از زبانهاي پيچيده از جمله (XTML اوليه، CHTML، WML ) مي باشد که اين زبانها به وسيله موبايل هاي اينترنتي و کاربران بسيار ماهر در بين تکنولوژي امنيتي DR ايجاد مي شوند.


همزمان با گسترش تجارت الكترونيك و تبديل روابط و تعاملات سنتي به روابط الكترونيكي، سازمان‌ها و كاربران اين فن‌آوري به اين سمت مي‌روند كه در كنار استفاده از مزاياي اين فن‌آوري، خود را از خطرات احتمالي مصون نگه‌داشته و بر ميزان امنيت سيستم‌هاي خود بيفزايند. اولين گام براي رسيدن به چنين مطلوبي تعيين سياست‌هاي امنيت كامپيوتري سازمان مي‌باشد.يكي از مواردي كه در سياست امنيتي سازمان لحاظ مي‌شود، شناخت آسيب‌پذيري‌ها و مشكلات امنيتي سازمان و به عبارت ديگر ارزيابي امنيتي مي‌باشد. ارزيابي امنيتي نقاط آسيب‌پذيري سيستم‌ها و شبكه‌هاي گوناگون را كشف كرده و زمينه لازم جهت بر طرف كردن آن‌ها را فراهم مي‌آورد
استفاده از سيستم Wireless اينترنت براي دسترسي به اطلاعات عبور و مرور واقعي
در اين مقاله ما استفاده از سيستم اطلاعاتي وسيله نقليه اي را كه زمانهاي محاسبه شده حركت را براي يك ناوگان حمل و نقل وسيع توسط دستگاه موبايل داراي امكان استفاده از اينترنت ميسر مي سازد ، را شرح مي دهيم .
در حاليكه تعدادي از محصولات آزمايش و تجاري مي خواهند ارائه چنين سرويسي را آغاز كنند ، اين مقاله كاربرد واقعي آن را توسط يك ناوگان وسيع گزارش مي كند .
در اين مقاله شرح داده شده كه چگونه محدوديت هاي فيزيكي دستگاه موبايل (براي مثال : صفحه نمايش و كليدهاي ورودي)‌ براي تبادل اطلاعات تأثير دارد.
همچنين كاربرد Wireless (بي سيم ) و Wireline (سيمي) را مقايسه خواهيم كرد. اين سيستم در شبكه جهاني اينترنت (WWW) ميزباني مي شود و نسخه سيمي اين سيستم تا به حال 18 ميليون بار استفاده شده است.

امروزه تكنولوژي Wireless (بي سيم) و كامپيوترهاي موجود سيستمهاي اطلاعاتي وسايل نقليه را مورد استفاده دائم قرار داده اند . در حال حاضر تقاضاها برنامه هاي جهاني آژانس حمل و نقل و گزارش هاي واقعي موقعيت وسايل نقليه را براي دسترسي به اءلاعات حمل و نقل به كار مي گيرند.
اين سبك تقاضاها شامل موقعيت يابي گرافيكي براي اتوبوسها در صفحه نمايش، سيستمهاي هشدار دهنده كه به مسافران مي گويد اتوبوس نزديك ايستگاه است و وضعيت ورود و خروج و زمانبندي هاي حركت براي پايانه ها مي باشد .
سيستم اطلاعات حمل و نقل واقعي (real-times) به مسافران امكان مي دهد تصميمات آگاهانه اي در مورد مسافرت خود بگيرند .


موضوع مورد علاقه يك گروه پژوهش در دانشگاه واشنگتن ، به كارگيري كامپيوتر و تكنولوژي هاي ارتباطي در سيستمهاي حمل و نقل .براي حل مشكلات بود . بر اين اساس اين گروه يك سيستم نرم افزاري را براي پيش بيني زمانهاي حركت اتوبوس بر پايه دسترسي به برنامه هاي حركتي آژانس توسعه دادند .
زمانهاي حركت محاسبه شده توسط اين سيستم براي همه مردم به صورت عمومي بر روي شبكه جهاني اينترنت و به وسيله دستگاه هاي قابل حمل و دستي ، قابل دسترسي مي باشد . دستگا هاي دستي ، شامل تلفنهاي موبايل، انواع گوناگون دستگاه هاي ديجيتالي مي باشند كه با اين سيستم هماهنگ هستند . انتخاب مسافرت وقتي كه ارتباط استاندارد با اينترنت امكان پذير نيست ، خيلي سخت است . موضوع مقاله ما استفاده از وسيله بي سيم و مقايسه آن با وسايل بي سيم در اين موارد مي باشد .


2- محاسبات Wireless
تعداد دستگاه هاي Wireless در حال افزايش است و برآوردهاي اخير پيش بيني مي كنند تا سال 2004 تعداد آنها به ميليونها عدد برسد و از اين دستگاه ها تعداد قابل توجهي مجهز به امكانات ««‌چند رسانه اي »» خواهند بود . قبلآً نيز پست الكترونيكي و خدمات پيام به طور گسترده اي بر روي دستگاه هاي الكترونيكي شخصي گوناگون قابل دسترسي بود . در صنعت ارتباطات بي سيم، پروتكل كاربرد بي سيم [7] به پروتكل WAP [ 8] ارتقا يافته و زبان خاص بي سيم WML)) [ 9] . براي نقل و انتقالات و نمايش اطلاعات بر روي موبايلها، يك استاندارد شده است . استاندارد WML تضميني است براي اينكه توسعه دهندگان محتواي سيستم با حداقل كارآيي موبايلها بتوانند كار بكنند و بر محتويات قالب (Format) مشخصي تعيين كنند . بسياري از نهادها اكنون دستگاه هاي Wireless را علاوه بر سايتهاي قابل دسترس كامپيوتري پيشنهاد مي كنند .


استاندارد WAP نمونه دستگاه بي سيم را كه داراي ويژگي هاي زير باشد تعريف مي كنند:
• صفحه نمايش داراي 4 رديف براي نمايش متن باشد و هر رديف به اندازه 12 كاراكتر طول داشته باشد .
• يك رديف براي توابع خواص در نظر گرفته شود كه بتواند كاراكترهاي ASCII را به وسيله كليدهاي ورودي پيشتيباني كند .
• متن نوشته ها بتوانند عمودي و افقي حركت كنند و حالت چرخشي داشته باشند .
• قابليت انتخاب به وسيله كليدهاي عددي و همچنين نشانگر را داشته باشد
• وجود دو كليد تابعي قابل برنامه ريزي به عنوان كليدهاي ACCEPT و OPTIONS . اين محدوديت ها بايد به وسيله وب سايت ارسال كننده اطلاعات بايد اصلاح شود تا دستگاهي با مشخصات بالا براي استفاده از سيستم قابل استفاده شود .
يكپارچگي شبكه:


توسعه محتوي شبكه در واقع با به كارگيري پروتكلهاي موجود اينترنت و استانداردها به وسيله WAP آسان شده است . URL (Uniform Resource Locater) براي شناسايي منابع و HTTP ( Hypertext Tranport protocol) به عنوان پروتكل ارتباط بين محتواي سرورها و درگاه هاي WAP در نظر گرفته شده . بنابراين محتوي wireless با استفاده از نرم افزارهاي موجود وب سرور مانند Apache[10] مي تواند به كار گرفته شود .
شكل يك يك نمونه ساختمان سيستم را براي تكنولوژي WAP كه از [11] گرفته شده نمايش مي دهد . ترتيب قرار گرفتن اطلاعات ( downloading) به وسيله دستگاه موبايل از وب سرور به طريق زير است :
1- دستگاه موبايل يك پيغام تقاضا( request) كه شامل يك رشته URL معمولي است به درگاه فراهم كننده اين تبادل بي سيم، ارسال مي كند .
2- درگاه مانند يك كاربر معمولي عمل مي كند و اين تقاضا را براي سرور سايت مشخص شده و URL ارسال مي كند . در اين نقل و انتقالات مانند يك مرورگر وب از HTTP استفاده مي شود .
3- وب سرور پاسخ را براي درگاه WAP توليد و ارسال مي كند . محتواي پاسخ چيزي است كه بوسيله URL تعيين شده است .
4- درگاه با استفاده از WAP پاسخ را به دستگاه موبايل انتقال مي دهد .
شكل 1 : معماري سيستم WAP


مرورگر بي سيم
مخابره درخواست و ارائه محتواي باسخ هر دو بوسيله برنامه مرورگري كه بر روي دستگاه موبايل قرار دارد انجام مي شود . اين نرم افزار مرورگر به نام WAP browser معروف است . مرورگر WAP موبايل شبيه مرورگر Web كامپيوتر هاي استاندارد است . وسيله اي كه مي تواند مرورگر WAPرا ميزباني كند WAP-enabled يا فقط Web-enabled ناميده مي شود . اما به خاطر محدوديت هاي تبادل اطلاعات كاربر دستگاه موبايل هنوز قادر نيست از شبكه Web مانند يك ماشين desktop استفاده كند . بنابر اين WML به عنوان يك زبان جديد براي ارسال مضمون WAP معرفي شده است.

 


طرح WML بر روي آنچه كه مي تواند به طور فيزيكي روي دستگاه موبايل نمايش داده شود تأثير گذار است . WML متن را در پاراگراف ها ، جدولها و شكل هاي ابتدايي همچنين اشكال به وسيله كاربر را پشتيباني مي كند .
محتواي WML به صورت ‹‹decks›› ارسال مي شود .
decks شامل مجموعه اي از كارتهاست كه هر كارت WML شبيه به يك Web-page (صفحه اينترنتي) است .
معماري سيستم و استفاده از سرويسهاي Web موجود به اين معناست كه براي نشانه گرفتن يك سايت Web نياز به انجام كارهايي است تا محتواي HTML به WML تبديل شود . يكي از اين كارها: trimming (قطع زائده هاي
HTML براي تبديل به WML است) در حالي كه تلاش مي شود مفهوم اصلي تغيير نكند اين كار مي تواند به صورت دستي يا با استفاده از نرم افزار فيلتر HTML به WML انجام مي شود انجام اين كار به صورت كاملاً اتوماتيك غير عملي است (به جز كه ساده ترين موارد) .و تفاوت بين HTML و WML چنان است بيشتر صفحات HTML Web نمي توانند منتقل شوند به كارت معادل WML .
3. تبادل اطلاعات واقعي: (Mybus)
در طي بررسي هاي به عمل آمده در ‹‹seattle›› رانندگان اتوبوس علاقه خود را به گرفتن اطلاعات قابل دسترس آماده در مورد موقعيت جاري و زمان هاي حركت تخيمن زده شده اتوبوس ها در سراسر منطقه اظهار كرده اند .
شكل 2 نمايش ورودي mybusدر تلفنهاي WAP در سايز واقعي .

اين در seattle منطقه واشننتن در ايالات متحده Metro نامگذاري شده از Metro ناوگان بزرگي را هم از جهت تعداد و هم از جهت وسعت منطقه پوشش ، پشتيباني مي كند . در زمان هاي شلوغ بيش از 1000 اتوبوس فعال هستند و 250 مسير مشخص سرويس داده مي شود . تعداد timpoint (موقعيت جغرافيايي كه در آن زمان هاي حركت و ورود و خروج اتوبوس ها مشخص شده.) حدود 1000 نقطه است . اين محل ها در سراسر منطقه كه داراي وسعت 1700 مايل مربع است پخش شده اند .


برنامه اتوبوس ها بر اساس يك سري رويدادها برنامه ريزي شده كه اين رويدادها از سه جزء وسيله نقليه ، محل يا موقعيت جغرافيايي و زمان برنامه ريزي شده تشكيل شده است . بيش از 170000 از اين مورد در Metro برنامه ريزي شده است . در تمام ناوگان عبور و مرور موقعيت وسيله نقليه با فناوري AVL مشخص شده اين مطلب به my bus اجازه مي دهد كه زمان هاي حركت را در سراسر منطقه تخمين بزند و سيستم پيش گوي my bus زمان واقعي حركت را براي رويداد زمان واقعي حركت را براي رويداد برنامه ريزي شده برآورد مي كند.


Time point ها يا همان محل هاي برنامه ريزي شده معمولاً منطبق بر مسير هاي حركت و تقاطع هاي مهم مي باشند . سيستم پيش بيني از موقيت هاي Time point ، بيشتر استفاده مي كند تا از ايستگاه هاي اتوبوس فردي ؛ بنابراين زمان هاي حركت تخمين زده شده براي Time point ها قابل دسترسي است نه براي ايستگاه هاي اتوبوس بنابراين تا حدي محاسبه ، توسط مسافر لازم است كه زمان ايستگاه مورد نظر خود را بدست آورد .
ارائه اطلاعات my bus بر روي سايت (http://mybus.org ) به صورت رايگان براي پيش گويي و ارائه گزارش هاي مربوط به عبور و مرور در كامپيوتر هاي استاندارد قابل دسترس است .
My Bus .4 موبايل
سايت My Bus براي ارائه اطلاعات برآورد زمانهاي حركت به دستگاه هاي WAP دار بي سيم گسترش يافته است . مشكل اصلي غلبه پيداكردن به ارسال اطلاعات لازم حركت اتوبوس ها به طرحي با محدوديت هاي بحث شده ، مي باشد .
اطلاعات ورودي كاربر
براي دريافت زمانهاي حركت ، يك مسافر بايد مقداري اطلاعات داشته باشد تا اينكه اتوبوس يا اتوبوس ويژه اي را بتواند تشخيص دهد . به عنوان مثالهايي از اين نوع ، اطلاعات شامل مكانهاي مبدا ، مقصد ، ايستگاههاي اتوبوس ، تقاطع ها ، شماره جاده ، جهت سفر ، ساعت و روز مورد نظر مي شود .


پارامترهاي ورودي براي سيستم جاري My Bus محل مبدا و مقصد و جاده مي باشد . براي مشاهده پيش بيني هاي My Bus در تلفن WAP دار ، كاربر بايد اول دستگاه را به منو خانگي My Bus ، (www . My Bus / WML ) هدايت كند . كاربر بايد يك عدد را براي مشخص كردن timepoint كه در آن پيش بيني زمانهاي حركت اتوبوس مدنظرش است ، وارد كند .
اين تشخيص عددي timepoint به جاي تشخيص اسمي به كمك استاندارد TCIP كه كدهاي شناسايي را براي توصيف نامها مشخص كرده ، امكان پذير شده است

.
پس از اينكه كدهاي timepoint وارد شدند قالب دوم ورودي نمايش داده مي شود و شماره عدد جاده بايد وارد شود . شكل 2 نشان مي دهد كه استفاده كننده با كد 5923

به عنوان كد timepoint و كد 72 به عنوان شماره جاده اتوبوس مي باشد ، با سيستم تبادل اطلاعات مي كند. كد timepoint 5923 موقعيت دانشگاه و راه NE&NE 45 امين خيابان و يك تقاطع شلوغ ، در سيابل را مشخص مي كند . كاربر احتمالاً به موقعيت بعدي ، حركت اتوبوس بعدي از عمل انتخاب شده ، علاقمند است .
سايز شكل برابر با سايز واقعي تلفن WAP مي باشد .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 18700 تومان در 36 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

دانلود مقاله حقایق ، باید ها و نبایدهای شبکه های بی سیم

word قابل ویرایش
60 صفحه
27700 تومان
شبکه هاي بي سيم (Wireless) يکي از تکنولوژي هاي جذابي هستند که توانسته اند توجه بسياري را بسوي خود جلب نمايند و عده اي را نيز مسحور خود نموده اند. هرچند اين تکنولوژي جذابيت و موارد کاربرد بالايي دارد ولي مهمترين مرحله که تعيين کننده ميزان رضايت از آن را بدنبال خواهد داشت ارزيابي نياز ها و توقعات و مقايسه آن با ...

دانلود مقاله شبکه های بیسیم

word قابل ویرایش
132 صفحه
34700 تومان
جکیده:از آن‌جا که شبکه‌های بی سیم، در دنیای کنونی هرچه بیشتر در حال گسترش هستند، و با توجه به ماهیت این دسته از شبکه‌ها، که بر اساس سیگنال‌های رادیویی‌اند، مهم‌ترین نکته در راه استفاده از این تکنولوژی، آگاهی از نقاط قوت و ضعف آن‌ست. نظر به لزوم آگاهی از خطرات استفاده از این شبکه‌ها، با وجود امکانات نهفته در آ ...

مقاله در مورد بررسی امنیت در شبکه های بی سیم و روش های تأمین آن شرکت کامکان

word قابل ویرایش
122 صفحه
34700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
بررسی امنیت در شبکه های بی سیم و روش های تأمین آن چکیده: شبکه‏های بی‌سیم امروزه کاربردهایی بیشتر از شبکه‌های معمولی دارند چرا که سرعت گسترش درآنها بسیار بیشتر از شبکه‏های معمولی است، استفاده از شبكه‌ها ی بی‌سیم نیازمند آن است كه شما امنیت را در آن جدی بگیرید چرا كه اگر این موضوع را سطحی تلقی كنید، ممكن است ...

مقاله در مورد آنتن و شبکه های بی سیم

word قابل ویرایش
103 صفحه
34700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته برق
از سال 1877م كه نخستين آنتن ساده توسط هرتز ساخته شد. نظريه طراحي آنتن ها به سرعت پيشرفت كرده است و اين پيشرفت ادامه دارد، با توجه به اينكه آنتن ها جزئي از يك سيستم مخابراتي الكترونيكي هستند، بايستي تكنولوژيست ها و مهندسين برق الكترونيك در اين زمينه دانش كافي داشته باشند. اميد است در اين مقال اندك كه در زير به ...

مقاله در مورد امنیت در شبکه های بی سیم

word قابل ویرایش
18 صفحه
18700 تومان
امنیت در شبکه های بی سیممقدمه :موفقیت حیرت انگیز 802.11 به علت توسعه «اترنت بی سیم» است. همچنانکه 802.11 به ترقی خود ادامه می دهد، تفاوت هایش با اترنت بیشتر مشخص می شود. بیشتر این تفاوت ها به دلیل نا آشنایی نسبی بسیاری از مدیران شبکه با لایه فیزیکی فرکانس رادیویی است. در حالیکه همه مدیران شبکه باید درک پایه ا ...

دانلود پاورپوینت شبکه های بی سیم

PowerPoint قابل ویرایش
11 صفحه
23700 تومان
اسلاید 1 :2)نظريه قيمت گذاری آربيتراژمفروضات APTسرمايه گذاران به دنال بازدهی با ريسک متعادل هستند ؛ آنها ريسک گريزند و به دنبال پيشينه سازی ثروت نهايي شان هستند؛سرمايه گذاران می توانند در نرخ بدون ريسک, وام بگيرند و يا وام بدهند.هيچ محدوديت بازاری, همانند هزينه هايي مبادلاتی , ماليات يا محدوديت فروش استقراضی ...

دانلود مقاله تحلیل پیوندهای وبسایتهای شبکههای تلویزیونی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با استفاده از روش وبسنجی

word قابل ویرایش
6 صفحه
21700 تومان
چکیدههدف: هدف این پژوهش، تحلیل پیوندهای وب سایتهای شبکه های تلویزیونی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که با استفاده از روش تحلیل پیوندها که یکی از روش های وبسنجی است انجام شد و تعداد 58 وبسایت شبکهی تلویزیونی صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران را مورد تحلیل قرار داد . در این پژوهش، تعداد پیوندهای دریافتی، رتب ...

دانلود مقاله بررسی روش های مسیریابی در شبکه های حسگر بی سیم

word قابل ویرایش
9 صفحه
21700 تومان
چکیدهشبکه های حسگر بی سیم از گره های کوچک با سنجش، محاسبه و قابلیت های ارتباطات بی سیم تشکیل شده است. پروتکل های انتشار بسیاری از مسیریابی و مدیریت توان و داده به طور خاص برای wsn طراحی شده اند که در آن آگاهی از انرژی یک مسئله ضروری طراحی است. پروتکل های مسیریابی در wsn بسته به کاربرد و معماری شبکه ممکن است م ...