مقاله در مورد فرهنگ‌ها از محدوده قومی فراتر رفته‌اند

word قابل ویرایش
10 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

فرهنگ‌ها از محدوده قومی فراتر رفته‌اند

گزارشی از همایش ارتباطات بین فرهنگی در جوامع فرهنگی دانشگاه سوره.
همایش ارتباطات بین فرهنگی در جوامع چندفرهنگی، روز دوم اردیبهشت‌ماه در دانشکده علوم ارتباطات مؤسسه آموزش عالی سوره برگزار گردید و به طرح مباحثی در این زمینه از سوی صاحب‌نظران پرداخته شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، در این همایش که با همکاری و تلاش‌های مؤسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپای دانشگاه تهران، کمیسیون ملی یونسکو در ایران، دانشگاه سوره وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی و با حضور جمعی از استادان، صاحب‌نظران و دانشجویان حوزه فرهنگ و ارتباطات برگزار شد، مصطفی پورمحمدی، وزیر کشور، در سخنانی گفت: فرهنگ، جنسی فاخر و متعالی دارد، از جنس عالم معناست و تأثیر گرفته از عوامل ناشناخته است. هنگامی که خدا انسان را خلق کرد، از روحش در انسان قرار داد.

وی در ادامه افزود: دلیل اختلاف ساختاری انسان با موجودات دیگر، برخوردار بودن از همین جنس برتر است؛ ظرفیتی که اساساً برای فراگیری معارف و بسیاری از علوم و رموز است.
پورمحمدی با بیان اینکه اگر جهان بر اساس مقولات غیرفرهنگی ساخته شود، دیگر جهانی انسانی نیست و اگر بخواهیم جامعه انسانی بسازیم، باید «عوامل انسانی» آن را بسازند ادامه داد: مدلی که ما در تاریخ تمدن خود داشتیم، مدلی متناسب با نیاز امروز دنیا بوده است. جامعه ایران دارای تفاوت‌ها و تنوع‌های قومی، زبانی، دینی و… در گذشته و حال است، و این‌ها تفاوت‌هایی است که ناشی از مهاجرت نبوده است.

وزیر کشور نگاه در جامعه ایرانی را کاملاً فرهنگی عنوان و تصریح کرد: نظام حکومتی ایران باستان و دستورات حکومتی آن از شاخصه‌های فرهنگی برخوردار بوده و به دلیل همین نگاه و تفاوت فرهنگی است که هنر و تنوع هنری کشور ما در اوج خود قرار دارد. رشد و ارتقای هنر، به سبب وجود علم به عنوان مبنای تعقل و مدیریت درست زندگی است.

وی نگاه فرهنگی را عامل و بستر رشد فیلسوفان و عرفا در ایران دانست و از تکثر و تنوع فرهنگی در ایران به عنوان یک مزیت و یک نقطه قوت نام برد.
سپس در ادامه برنامه دکتر محمدرضا سعیدآبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران و استادیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، تصور دنیایی یکرنگ، یکسان و بدون تنوع فرهنگی را تصوری وحشتناک دانست وگفت: همانگونه که «مبادلات بازرگانی و گردش پول» مناطق محدودی را در برگرفته است؛ «مبادلات فرهنگی» نیز در عرصه جهانی ناهمگون است. این نامتعادلی در

مبادلات فرهنگی، نبود اطمینان، ناامنی و آشفتگی را برای بشر به ارمغان آورده است. تصور حذف فرهنگ اجتماعی، عامل مکدرشدن سیمای آرام انسان خواهد بود. سعیدآبادی خودشیفتگی افراطی را عامل به خطرانداختن صلح و امنیت جهانی و هماهنگی اجتماعی، همچنین تجاوز به حریم کرامت ذاتی انسان و مورد تهدید قرار گرفتن فرهنگ دانست و افزود: فرهنگ اگر جوهر توسعه پایدار نباشد، عامل تعدیل کننده خواهد بود.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران متذکر شد: تنوع فرهنگی ارزشمند است و باید به تمام صداها اجازه داد روی طول موج‌های یکسان عرصه مشترک جهانی، شنیده شوند.
در ادامه همایش دکتر محمد روشن‌، رئیس دانشگاه سوره نیز گفت: بحث پیرامون فرهنگ از جمله مسائلی است که در طول یک قرن و نیم گذشته مورد توجه بسیاری از فرهنگ‌پژوهان در حوزه‌های مختلف علوم اجتماعی قرار گرفته و در طول این مدت، هر از چندگاهی شاهد طرح مباحث جدی درباره آن بوده‌ایم.

روشن افزود: شاید هنوز چند دهه از زمانی نمی‌گذرد که برخی از انسان‌شناسان در بیان ویژگی‌های فرهنگ، سخن از عام و خاص بودن این فرآورده زندگی اجتماعی بشر به میان می‌آوردند و فرهنگ را به عنوان یک معرفت بشری عام می‌دانستند. شواهد موجود آن دوره، گویای این بود که به سبب وجود فاصله میان جامعه‌ها، هر جامعه دارای فرهنگ خاص خود بود که از ابعاد مختلف با فرهنگ‌های پیرامون خود تفاوت داشت. اما امروز با گسترش وسایل ارتباط جمعی، توسعه جاده‌ها، شکل‌گیری صنعت توریسم و… ارتباط میان جوامع بشری گسترش یافته و فرهنگ‌ها از محدوده قومی خود فراتر رفته‌اند و دیگر نمی‌توان مفهوم خاص بودن را، آن‌چنان که مردم‌شناسان و جامعه‌شناسان در قرن گذشته برای فرهنگ‌ قائل بودند، منظورکرد.

رئیس دانشگاه سوره سازمان تبلیغات اسلامی یادآور شد: اگر به نقشه جهان نگاه کنیم، با اندکی تأمل درمی‌یابیم که پس از شکل‌گیری دولت- ملت‌ها و تثبیت نسبی مرزهای سیاسی، تفاوت‌ قابل ملاحظه‌ای میان محل استقرار اقوام و مرزبندی سیاسی جوامع وجود دارد؛ به گونه‌ای که در برخی از موارد مانند کشور خودمان، شاهد آن هستیم که درون مرزهای سیاسی یک کشور، اقوام مختلف در کنار یکدیگر سکنا گزیده و در این سرزمین بزرگ استقرار یافته‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان داشت: بدیهی است با تسهیلات ایجاد شده در روابط بین افراد و گروه‌ها، اقوام مختلف با فرهنگ یکدیگر آشنا شده و به نوعی ارتباط میان فرهنگی شکل می‌گیرد.
روشن ادامه داد: شکل‌گیری ارتباط میان فرهنگ‌ها همواره به منزله برقراری ضوابط سنگین و استفاده از نکات مثبت و پیشرفت‌های دو طرف نیست؛بلکه گاه می‌تواند بر اساس تفاوت موجود بین آن‌ها، به تضاد تبدیل شده و پیامدهای ناگواری مانند تفرقه و آشوب را در پی داشته باشد.
رئیس دانشگاه سوره افزود: چنانچه بتوان در این زمینه راهکاری ارائه کرد و با استفاده از برنامه‌ای منسجم و مبتنی بر مطالعات علمی به مدیریت این ارتباط پرداخت، خواهیم توانست بدون در پی حذف فرهنگ‌های موجود بودن، با تأکید بر ارزش‌های مشترک و پرهیز از نکات مورد اختلاف، آینده‌ای روشن همراه با انسجام ملی برای کشور داشت.
وی تأکید کرد: تنها به انجام مطالعه علمی و برگزاری چنین

همایش‌هایی نمی‌توان اکتفا کرد بلکه لازم است فرآیند این تحقیقات در اختیار مدیران فرهنگی جامعه قرار بگیرد تا آن‌ها نیز بتوانند با استفاده از ابزارهای مختلف مانند رسانه‌های گروهی، کتاب‌ها و… به ایجاد بستر مناسب اقدام کنند. در غیر این صورت، عوامل مختلفی موجب خواهند شد تا این ارتباط جنبه تضاد پیدا کرده و همانند آنچه در گذشته و پاره‌ای از موارد به یاد داریم، باعث برخورد فرهنگ‌ها شود.

دکتر مجید رضائیان، معاون پژوهشی دانشگاه سوره نیز با اشاره به تحولات اجتماعی و اقتصادی فراوان و شکل‌گیر‌ی‌ کلان شهرها، به نقش مهم مراکز فرهنگی و هنری در همگن‌سازی فرهنگ شهرهای بزرگ اشاره کرد.
در بخش دیگری از این همایش دکتر سعید رضا عاملی، دبیر همایش و دانشیار گروه ارتباطات دانشگاه تهران، اظهار داشت: سیاست‌های متفاوتی در دنیا و حوزه «ارتباطات بین فرهنگی» وجود دارد که یکی از آن‌ها، سیاست‌ جداسازی اقلیت‌های دینی و فرهنگی از اکثریت جامعه است.
وی افزود: مدل دیگر، از سیاست‌ جامعه چندفرهنگی تبعیت می‌کند که تلاش دارد برای همه فرهنگ‌ها امکان تعامل را ایجاد کند.

دبیر همایش، سیاست «شهروندی دوجنبه‌ای» را مدل دیگری عنوان کرد و افزود: بر طبق سیاست شبیه‌سازی دوجنبه‌ای، به اقلیت‌های دینی این امکان داده می‌شود که در احوال شخصی خویش بر اساس قوانین و مقرارت دینی خود عمل کنند و همچنین به فرهنگ‌های مختلف با تفاوت‌های زبانی این امکان را می‌دهد که بتوانند زبان محلی و بومی خود را حفظ کنند. اگر در مناطقی از ایران جمعیت به صورت اقلیت- اکثریت باشند، قوانین مدنی شهر بر اساس قانون اساسی، می‌تواند بر مبنای قوانین آن اقلیت دینی باشد و در واقع این امکان را برای حیات تمام فرهنگ‌ها و اقلیت‌های دینی فراهم کرده است.
عاملی یادآور شد: تلاش‌ داریم در پرتو این نشست، بتوانیم راهبردهایی را معرفی کنیم تا دولت بتواند بر اساس آن قدم‌های بهتری را برای سلامت اجتماعی ایران بردارد.

گفتنی است، همایش ارتباطات بین فرهنگی در جوامع چندفرهنگی در سه بخش (پانل) برگزار شد. در بخش نخست با عنوان مدیریت تضادهای بین فرهنگی، دکتر تقی آزاد ارمکی (استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و عضو گروه مطالعات آمریکای شمالی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران) درباره مدیریت تضادهای بین فرهنگی و دکتر سعیدرضا عاملی (عضو گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران) درباره راه حل تضادهای بین فرهنگی صحبت کردند.
همچنین، دکتر علی‌اصغر سعیدی (عضو گروه برنامه‌ریزی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران) درباره موضوع توریسم و ریشه تنش‌های فرهنگی در ارتباطات بین فرهنگی، دکتر یونس نوربخش (عضو گروه مطالعات آلمان دانشگاه تهران) درباره سیاست‌های روابط بین فرهنگی سخنرانی کردن

د.
دو بخش بعدی همایش، نگاهی بر تجارب جوامع چندفرهنگی نام داشت که در قسمت نخست دکتر بهناز میرزایی (استاد دانشگاه بروک کانادا)، زهرا نژادبهرام (دانشجوی دکتری علوم سیاسی)، دکتر سیدمحمدعلی موسوی (عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران)، دکتر حشمت‌السادات معینی‌فر (عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران) ویلیام وارد (از دانشگاه آمریکای قاهره)، دکتر یوسف‌علی اباذری (عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران) و دکتر حمید عبداللهیان (عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه

تهران) سخنرانی کردند.
پایانبخش همایش نیز سخنان دکتر یونس شکرخواه، استاد علوم ارتباطات بود.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 10 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد