whatsapp call admin

مقاله در مورد کاروزی عمران

word قابل ویرایش
47 صفحه
9700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

کاروزی عمران

فصل اول
آشنایی کلی با مکان کارآموزی

شرکت خط هنر از سال ۱۳۵۱ به عنوان شرکت مهندسی کلوین به ثبت رسیده و شروع به انجام کارهای تاسیساتی نموده است.
این شرکت تا سال ۱۳۷۸ صرفاً یک پیمانکار تاسیساتی بوده و از سال ۱۳۷۸ به بعد با استخدام کادر فنی در زمینه عمرانی شروع به اجرای پروژه‌های عمرانی نیز نموده است. این شرکت هم اکنون به عنوان شرکت تاسیساتی ساختمانی کلوین مشغول به کار است و در سازمان برنامه و بودجه رتبه ۲ در زمینه تاسیسات و رتبه ۴ عمرانی را دارا می باشد.

 

در طی این سالها شرکت کلوین پروژه‌های کوچک بزرگ بسیاری را اجرا نموده که بعضی از آنها به شرح زیر است
۱- بیمارستان ۹۶ تخت خوابه بندرگناوه در استان بوشهر
۲- بیمارستان ۹۶ تخت خوابه کرد کوی گرگان
۳- آموزشکده کشاورزی مراغه
۴- مجتمع اداری- تجاری هتل کیان تهران
۵- اجرای موتور خانه های کمپ کارگری مبین عسلویه
۶- ورزشگاه ۱۰۰۰۰ نفره رضا زاده اردبیل
این شرکت در حال حاضر ۲ پروژه در دست اجرا دارد که یکی در قشم ودیگری بلوک ۳ و ۵ اداری دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات (حصارک) تهران است که اینجانب در این پروژه دوره کارآموزی خود را طی نموده ام. عملیات ساختمانی پروژه در سال ۱۳۷۶ بصورت امانی توسط کارفرما (دانشگاه آزاد) آغاز گردیده و در سال ۱۳۸۴ باتوجه به آماده بودن سقف و اسکلت ساختمان، برای انجام عملیات نازک کاری و تاسیسات برقی ومکانیکی به شرکت کلوین واگذار گردیده است و شرکت موژدا و همکاران طراحی و نظارت به این پروژه را به عهده دارد.
سطح زیر بنای این پروژه حدود ۱۲۰۰۰ هزار متر مربع است و شامل ۶ طبقه سا

ختمان اداری – آشپزخانه – رستوران – آمفی تأتر همکف ورودی و دو طبقه پارکینگ می‌باشد تاسیسات مکانیکی این پروژه شامل اجرای موتورخانه مرکزی – آب رسانی- تهویه مطبوع اطفاء حریق (سیستم تر و خشک) و تاسیسات برقی آن از قرار: اعلام حریق- کامپیوتر مرکزی – آنتن مرکزی- دوربین مدار بسته و سیستم پیجینگ می باشد.
موتور خانه بلوک ۳ شامل ۳ دستگاه دیگ به ظرفیت نامی ۱۰۰۰۰۰۰ کیلوکالری ۲ دستگاه چیلر به ظرفیت نامی ۳۵۰۰۰۰ تن تبرید ۲ عدد بوستر پمپ (یکی آبرسانی و یکی آتش‌نشانی) ۱۶ عدد پمپ سانتریفیوژ ۳ عدد منبع کویل دار و ۲ عدد سختی گیر است.
نمودار سازمانی و تشکیلات:
هر پروژه ساختمانی دارای یک کارفرما (صاحب کار) می باشد این کارفرما است که تصمیم به ساخت یک ساختمان می گیرد برای این کار ابتدا به یک مشاور احتیاج دارد تا از آنها در مورد اینکه چگونه می توان یک ساختمان را در این محل و با شرایط و بودجه موجود ساخت کمک بگیرد سپس مهندسین مشاور طراحی را به کارفرما ارائه می‌دهند که در صورت مودر قبول بودن طرح را برای کارفرما برای اجرای انتخاب می شود اما برای اجرای طرح احتیاج به یک پیمانکار (مجری) می‌باشد که این پیمانکار را یا مشاور به کارفرما پیشنهاد می‌دهد و انتخاب می شود یا خو

د کارفرما پیمانکار را انتخاب می‌کند مهندسین مشاور (طراح) هم می توانند این طرح نیز باشند البته مهندسین ناظر بر پروژه بهتر است طراحان پروژه نباشند زیرا با اینکار در حین اجرای پروژه این مهندسی ناظر می توانند مشکلات موجود در طرح را گرفته و با پیمانکار بهترین طرح را اجرا کنند.

(صاحب کار مشاور پیمانکار)

پیمانکاران تاسیساتی باتوجه به بودجه اقدام به خریداری و نصب ساخت تاسیسات

برقی و مکانیکی می کنند که خوب در مورد برج بهشهر شرکت توسعه صنایع بهشهر وسایل خود را از شرکت های:
سرما آفرین (چیلر) شرکت ساراول (فن کویل ها و هوا سازها، اگزاست فن ها)
موتوژن تبریز (پمپ ها) شرکت حرارت گستر (مبدلهای حرارتی و منابع انبساط بسته، دی ارتیور سختی گیرها ومنبع بلوادان و کندانس) و شرکت گرما گستر ( بویلرها) و خریداری کرده است.

فصل دوم:

 

ارزیابی های بخشهای مرتبط با رشته علمی کارآموز

از آنجا که یک رشته بسیار پر کاربرد است هر جا که اسمی از صنعت و ساخت و ساز وجود دارد اسم رشته مکانیک نیز برده می‌شود.
به طور کلی برای یک ساختمان در حال ساخت ۳ بخش را می توان از هم تفکیک کرد:
بخش ساخت وساز خود ساختمانع بخش تاسیسات مکانیکی و بخش تاسیسات ب

رق است که هماهنگی این سه بخش بسیار لازم و ضروری است اما قسمت تاسیسات مکانیکی را باید عهده مهندسین رشته مکانیک (حرارت و سیالات) گذاشت چه از نظر طراحی وچه از نظر اجرا کارهایی از قیبل محاسبه سیکل موتورخانه ها و وسایل مورد نیاز برای موتورخانه، محاسبات مربوط به تهویه مطبوع و نصب و راه اندازی (هواسازها، اگزاست فن ها، فن کویل ها و …)
محاسبات مربوط به نقشه ها و اجرای لوله‌ها، آب و فاضلاب و کانال کشی ساختمان و غیره که از موارد فوق فقط راه اندازی دستگاهها مانده است.

فصل سوم

آشنایی کلی با ساختمان و انواع اتصالات

در طراحی برج بهشهر طراحان دوزون ۱۲ طبقه در نظر گرفته است.
۱- موتور خانه مرکزی واقع در طبقه (۵-)
۲- موتور خانه های فرعی واقع در طبقات ۱۲ و ۱۳
و علل آن اینست که:
۱- این کار باعث می شود که فشار استاتیکی بیش از اندازه به موتورخانه اصلی وارد نشود که باعث شود اتصالات و تجهیزات از نوع فشار قوی انتخاب شود که بار مالی زیادی دارد.
۲- از نظر فنی هم سیستم صحیح تر کار می کند.
۳- اینکار باعث می شود لوله کشی اضافه انجام نشود و کار اجرا خیلی کمتر و ساده تر شود در این برج ابتدا با آب شهر منبع واقع در موتورخانه اصلی در طبقه (۵-) را پر می کند و از آنجا توسط ۳ پمپ که به نوبت روشن می شوند و به طبقه ۲۲ پمپ می شود و یک منبع دیگر را در آنجا پر می کنند و از آنجا است که آب طبقات و حتی آب خود موتورخانه اصلی تغذیه می شود این کار باعث می‌شود فشار آب هم در طبقات بالا و هم در طبقات پایین مناسب باشد البته به علت اینکه فشار آبی که طبقات پایینتر وارد می شود خیلی زیاد است در طولانی خطوط لوله شیرهای فشار شکن گذاشته می شود.

الف) انواع اتصالات و شیرآلات:
۱- فیتینگ: (Fitting) همه انواع قطعاتی که در لوله کشی برای تغییر مقطع لوله گرفتن انشعاب از لوله و یا تغییرجهت لوله به کار می‌رود فیتینگ نام دارد.
۲- اتصال: (Joint) منظور از اتصال چگونگی متصل کردن لوله به لوله، لوله به فیتینگ یا فیتینگ به فیتینگ است.
۳- Side glass : این وسیله را ما اصولا در جاههای به کار می‌بریم که از تله بخار است

فاه کرده باشیم و بعد از تله بخار در طول خط لوله گذاشته می شود که ما به وسیله آن می توانیم بفهمیم که آیا تله بخار ما خوب عمل می کند یا خیر زیرا اگر تله بخار خوب عمل نکند و بخار به همراه آب در داخل لوله ها (به طور مثال در لوله های بعد از چیلر) باشد هم باعث سرو صدای زیادی در داخل لوله می‌شود و هم اینکه بخار مورد نیاز به هدر می رود. بنابراین وجود یک همچنین وسیله‌ای بسیار ضروری است و در نقشه‌ها به صورت S.G نشان داده می‌شود ودارای یک شیشه کوچک می‌باشد ک از طریق همین شیشه می‌توان بر کار تله بخار نظارت کرد.
۴- شیرهای سوزنی (Globe) و کشویی (Gate) و تفاوت آنها در طول یک خط لوله ممکن است از شیرهای مختلفی استفاده شود که باتوجه به دقت مورد نیاز از شیر سوزنی یا کشویی استفاده

می شود شیرهای سوزنی دقیقتر از شیرهای کشویی می باشند نودار شیرهای سوزنی به صورت خطی است یعنی اگر به طور مثال شیر را تا نصفه باز کنیم مقدار آب خروجی نصب مقدار Max خود خواهد بود ولی شیرهای کشویی به این صورت نیستند. نمودار شیرهای کشویی به صورت منحنی می باشد و به طور مثال اگر شیر را تا نصفه باز کنیم مقداری جریان: آب ممکن مقدار Max خود باشد.
۵- خطوط SPARE
خطوط SPARE خطوط آزادی هستند که برای مواقع ضروری یا در صورت خرابی خطوط دیگر مورد

استفاده قرار می گیرد.
۶- شیرهای فشار شکن
شیرهایی هستند که برای کاهش فشار استفاده می شوند و دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به محاسبات طراح انتخاب می شوند.
۷- Clean out
در طول یک خط لوله خصوصا لوله های فاضلاب دریچه های گذاشته می شود که بتوان با استفاده از این دریچه ها فرضا اگر گرفتگی در یک خط لوله وجود داشت برطرف کردو لوله راتمیز کرد.
۸- شیر صافی شیرهایی هستند که در درون خود صافی دارند و آب ضمن عبور از این شیر اگر ناخالصی و املاحی داشته باشند گرفته می شود و هرچند وقت یک بار می توان دریچه مربوط به شیر را باز کرد و صاف داخل آن را تمیز کرد تا از افت فشار داخل لوله جلوگیری کرد. این شیرها در ورودی پمپ نصب می‌شوند.
۹- شیرهای یک طرفه
این شیرها دارای صفحات فلزی هستند که فقط در جهت مورد نظر باز می شود و اگر فرضا آب به هر علتی برگدد و با بسته شدن این صفحات فلزی از برگشت آب جلوگیری می شود. این شیرها در قسمت خروجی پمپ نصب می شوند.
ب) اتصالات آکاردئونی ونحوه محاسبات و نصب آنها:
لوله های کار رفته در خطوط سیالات به علت افزایش یا کاهش دمای سیال جاری دچار افزایش یا کاهش طول می گردند مقدار افزایش یا کاهش در واحد بستگی به جنس لوله دارد. به همین منظور از اتصلاات آکاردئونی در طول خط لوله استفاده می شود تا به لوله آسیب نرسد.
محاسبات مربوط به تعداد اتصالات آکاردئونی مورد نیاز در طول یک خط لوله
۱- ابتدا باتوجه به جدول (۱) مقدار تغییر طول لوله مورد نظر (با توجه به جنس) را تعیین می‌کنیم.و
۲- با در نظر گرفتن مقادیر بدست آمده و استفاده از جدول (۲) مقدار تغییرات طول لوله را بر تغییرات طول اتصال آکاردئونی تقسیم و تعداد اتصالات مورد نیاز را بدست می آورم.
مثال برای یک خط لوله ۴ اینچ طول ۲۰۰ متر و جنس کربن استیل در دمای -۱۰ الی+۱۵۶ خواهیم داشت:
انقباض
انبساط
پس تغییرات کل طوله لوله برابر است با :

با مراجعه به جدول شماره (۲) مقدار کل انقباض و انبساط برای اتصال ۴ اینچ برابر خواهد بود با :
۶۰=۳۰+۳۰
با تقسیم Lt بر مقدار بدست آمده خواهیم داشت:

بنابراین در طول خط به هفت هدد اتصال آکاردئونی ۴ اینچ نیاز خواهد بود.
مسندها و راهنماها ANCHORS AND GUIDES
الف ) مسندها
مسند قطعه‌ای که وظیفه آن تحمل ودفع نیروهای نای از تغییرات طولی لوله جهت جریان سیال و فنریت قسمت آکاردئنی میباشد که به دو نوع تقسیم می شود .:
۱- مسند اصلی MAIN ANCHOR
این مسند در دو انتهای یک خط لوله یا در محلهای تغییر زاویه خط لوله نصب می‌گردد.
۲- مسند میانی INTERMESIATD ANCHOR

در فواصل میانی مسندهای اصلی از مسند میانی استفاده می گردد.
در نصب اتصال آکاردئونی ابتدا طول کلی اتصال با در نظرگرفتن طول آن در حالت عادی و دمای سیستی که باید درآن نصب گردد محاسبه می شود و پس از آن طول اتصال تنظیم شده و در سیستم نصب می گردد.
مثال:
سایز MM 150=IN6 دما حداکثر c 350 حداقل c10-
جنس لوله ۳۸ STOP دمای نصب c 20 =Ts
نوع سیال بخار طول بین دو مسند mm 13000=m13= :
فشار ۷
ضریب انبساط

محاسبات : تغییر طول کلی لوله برابر است با :

برای اتصال آکاردئونی دو جداره ۶ اینچ مقدار جابجایی بصورت ۳۰ میلیمتر جهت انقباض و ۳۰ میلیمتر جهت انبساط خط لوله می باشد که درکل برابر است با :
 ۶۰= ۳۰ + ۳۰
مقدار انقباض اتصال آکاردئونی دوجداره ۶ اینچ در دمای نصب ۲۰ درجه سانتیگراد برابر است با :
مقدار انبساط اتصال آکاردئونی دو جداره ۶ اینچ در دمای نصب ۲۰ درجه سانتگیراد برابر است با :
مقدار ازدیاد طول در دمای نصب برابر است با :

بنابراین باید این اتصال را در زمان نصب به اندازه ۲۲ میلیمتر باز کرد

جدول شماره (۱) تغییر طول لوله‌ها به ازاء هر یک متر (mm)
فشار بخار اشباع mmHg دما (سانتیگراد) کربن استیل استنلس استیل مس آلومینیوم
۵۸/۴ ۱۰- ۱۱/۰- ۱۶/۰- ۱۶/۰- ۲۲/۰-
۲/۹ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰
۵/۱۷ ۱۰ ۱۱/۰ ۰۱۶ ۱۷/۰ ۲۳/۰

 

۸/۳۱ ۲۰ ۲۲/۰ ۳۳/۰ ۳۴/۰ ۴۵/۰
۳/۵۵ ۳۰ ۳۳/۰ ۵/۰ ۵۵/۰ ۶۸/۰
۵/۹۲ ۴۰ ۴۵/۰ ۶۳/۰ ۶۸/۰ ۹۲/۰
۴/۱۴۹ ۵۰ ۶۵/۰ ۸۳/۰ ۸۵/۰ ۱۵/۱
۸/۲۳۳ ۶۰ ۶۸/۰ ۰/۱ ۰۲/۱ ۳۸/۱
۳/۳۵۵ ۷۰ ۸/۰ ۱۷/۱ ۲/۱ ۶۲/۱
۹/۵۲۵ ۸۰ ۹۱/۰ ۳۴/۱ ۳۸/۱ ۸۶/۱
۰/۷۶۰ ۹۰ ۰۴/۱ ۵۱/۱ ۵۵/۱ ۱/۲
۱۰۷۴۷۶ ۱۰۰ ۱۶/۱ ۶۸/۱ ۷۳/۱ ۳۵/۲
۱/۱۴۸۹ ۱۱۰ ۲۸/۱ ۸۵/۱ ۹۱/۱ ۵۹/۲
۰/۲۰۲۶ ۱۲۰ ۴/۱ ۰۳/۲ ۰۸/۲ ۸۴/۲

۴/۲۷۱۰ ۱۳۰ ۵۳/۱ ۲۱/۲ ۲۶/۴ ۰۹/۳
۰/۳۵۷۰ ۱۴۰ ۶۶/۱ ۳۹/۲ ۴۴/۲ ۳۴/۳
Kg/cm 3/5 150 78/1 57/2 62/2 59/3
08/7 160 91/1 74/2 08/2 85/3
22/9 170 04/2 99/2 98/2 11/4
8/11 180 17/2 1/3 16/3 46/4

۸۶/۱۵ ۱۹۰ ۱۳/۲ ۲۸/۳ ۳۴/۳ ۶۳/۴
۴۶/۱۸ ۲۰۰ ۴۴/۲ ۴۵/۳ ۵۳/۳ ۸۹/۴
۶۶/۲۲ ۲۱۰ ۵۸/۲ ۶۳/۳ ۷۱/۳ ۱۵/۵
۵۳/۲۷ ۲۲۰ ۷۲/۲ ۸۱/۳ ۸۹/۳ ۴۲/۵

۱۴/۳۳ ۲۳۰ ۸۵/۲ ۹۹/۳ ۰۸/۴ ۶۹/۵
۵۶/۳۹ ۲۴۰ ۹۹/۲ ۱۸/۳ ۲۶/۳ ۹۶/۵
۸۷/۴۶ ۲۵۰ ۱۳/۳ ۳۶/۴ ۴۵/۴ ۲۳/۶
۱۴/۵۵ ۲۶۰ ۲۷/۳ ۸۵۴/۴ ۶۴/۴ ۵/۶

۴۶/۴۶ ۲۷۰ ۴۲/۳ ۷۲/۴ ۸۳/۴ ۷۸/۶
۹۱/۷۴ ۲۸۰ ۵۶/۳ ۹۱/۴ ۰۳/۵ ۰۶/۷
۶۱/۸۷ ۲۹۰ ۷۱/۳ ۱/۵ ۲۲/۵ ۳۴/۷

۶۵/۹۹ ۳۰۰ ۳۸۵ ۲۸/۵ ۴۲/۵ ۶۲/۷
۶۳/۱۶۷ ۳۲۵ ۲۳/۴ ۷۵/۵ ۹۲/۵
۳۵۰ ۶۱/۴ ۲۵/۶ ۴/۶
۳۷۵ ۰/۵ ۷۵/۶ ۸۹/۶
۴۰۰ ۴۴/۵ ۲۴/۷ ۳۸/۷
۴۲۵ ۸۸/۵ ۷۲/۷ ۸۸/۷
۴۵۰ ۳/۶ ۲۲/۸ ۳۸/۸
۴۷۵ ۷۳/۶ ۷۱/۸ ۸۸/۸
۵۰۰ ۱۴/۷ ۲۱/۹ ۳۹/۹

جدول شماره (۲) مشخصات قسمت آکاردئونی (Bellows)
ردیف سایز In فشار طراحی bar دمای طراحی

C حرکت محوری Mm سطح موثر Cm2 میزان فنریت محوری kg/mm
1 16 180 20
9/22
2
16 180 20
9/22
3 1 16 180 20
9/22

۴
۱۶ ۱۸۰ ۲۰
۹/۲۲
۵
۱۶ ۱۸۰ ۲۰
۹/۲۲
۶ ۲ ۱۶ ۱۸۰ ۲۰
۲/۳۲
۷
۱۰ ۱۸۰ ۲۵
۷/۵۶
۸ ۳ ۱۰ ۱۸۰ ۳۰
۵۲/۷۸
۹ ۴ ۱۰ ۱۸۰ ۳۰
۷/۱۲۲
۱۰ ۵ ۱۰ ۱۸۰ ۳۰
۴/۱۸۱
۱۱ ۶ ۱۰ ۱۸۰ ۳۰
۵/۲۴۰
۱۲ ۸ ۱۰ ۱۸۰ ۳۵

۷/۴۲۲
۱۳ ۱۰ ۱۰ ۱۸۰ ۴۰
۶/۵۸۹

۱۴ ۱۲ ۱۰ ۱۸۰ ۴۰
۵/۸۲۸

۲- دیگ بخار (Boiler) ودستگاههای وابسته به آن
دیگهای بخار و آب داغ در صنایع مختلف مانند صنایع لاستیک سازی، غذائی، داروئی، نساجی و در سیستم های تهویه مطبوع ساختمانها و بسیاری موارد دیگر که نیازمند بخار آب و آب داغ در یک فرآیند تولیدمی باشد. مصارف زیادی دارند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 9700 تومان در 47 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد