مقاله پارامتر های تاثیر گذار در طراحی معماری مجتمع فرهنگی و ورزشی (مطالعه موردی، مجتمع فرهنگی و ورزشی ویژه بانوان در شهر ارومیه )

word قابل ویرایش
13 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

خلاصه
زندگی در کلان شهرهای امروز میزان آسیب های فرهنگی اجتماعی را افزایش داده است بطوری که برنامه ریزی
همه جانبه و نگاه جامع به مسائل فرهنگی اجتماعی و نیازمندی های شهروندان ،از ضروریات مدیریت شهری می باشد.
مقوله تفریح و نشاط از جمله موضوعاتی است که در فرهنگ دینی و ملی ما اهمیت ویژه ای دارد بطوری که در دیدگاه فرهیختگان دین و اندیشه ،یکی از عوامل موثر بر روحیات معنوی و نشاط اجتماعی تفریح سالم و فراغت مناسب می باشد.
با توجه به این ضرورت ، تلاش شده در این پروژه با طراحی و مناسب سازی یک طرح ویژه بانوان در قالب یک مجتمع فرهنگی و ورزشی در شهر ارومیه با رعایت موارد و استاندار های لازم شرایط را برای استفاده بیشتر و کاربردی تر از این مجتمع توسط بانوان را مورد توجه خود قرار داد.
واژه های کلیدی:
مجتمع فرهنگی و ورزشی ،بانوان ، ارومیه ، معماری .
١. مقدمه
ویژگیها و شرایط مختلف اقلیمی یک منطقه همراه با شناخت و تقویت پتانسیل های فرهنگی، تنوع قومی، نژادی و غیره دستمایه های گران قیمتی را در حوزه فرهنگی، گردشگری و اقتصاد بر انسان ها به ارمغان آورده است که اصولا بهره برداری از آن مستلزم فراهم نمودن شرایط مختلفی میباشد . شهر ارومیه با واقع شدن در منطقه سردسیری و با داشتن قدمتی کهن در فراز و نشیب تاریخ با خصوصیات گردشگری و جهانگردی و فرهنگی به عنوان یک منطقه گردشگری و تفریحی بینظیر با دریاچه شور خود بستر مساعدی جهت توسعه صنعت توریسم در کشور را دارا می باشد
این مهم در حالی است که در دهه های اخیر بعضی تحولات فرهنگی و اجتماعی در سطح کشور و ارومیه سبب شده که زنان ودختران بیشتربه فضاهای عمومی جامعه وارد شوند و سبک زندگی شان هم تغییرکند. امروزه زنان ودختران جوان برای سلامت ، سرگرمی و فعالیتهای فراغتی اهمیت بیشتری قائل شده اما با محدودیت ها وموانعی که امروزه برای حضور آنها در بیشترفضاهای عمومی شهری وجود دارد ، عملاممکن است اوقات فراغت این قشر به مکانهای سر بسته ای که آسیب های بیشتری در پی دارد، کشانده شود.از طرفی تمایل در جامعه هایی مثل جامعه ما رواج شیوه های زندگی متجددانه و مدرن به بحرانهای دامنه دار درمیان اقشار وطبقات گوناگون دامن می زند در حالی که درهمین جوامع نقش ها وانتظارات از زنان ودختران هنوز در فضای سنتی مطرح است به این ترتیب طبیعی است که بسیاری از دختران و زنان در جوامع مذکور و در مقوله هایی مثل تفریح و گذران اوقات فراغت دچار نوعی دوگانگی وتضاد درنقش شوند که همین می تواند زمینه ای برای بروز آسیب های مختلف اجتماعی گردد. اختصاص یک مجتمع و مکان برای بانوان در سطح ارومیه ، قدم بسیار مثبت و ارزشمندی است ، اما یک مجتمع با توجه به جمعیت فراوان بانوان در شهری مثل ارومیه به عنوان مرکز استان اذربایجان غربی میتواند قطره ای از دریای نیاز آنها را برآورده می کند. ازین رو با توجه به شرایط خاص آب و هوایی حاکم بر منطقه و شرایط منحصر بفرد بودن شهر ارومیه که به عنوان مرکز استانی است که با ٣ کشور دیگر همسایه می باشد چه از لحاظ طبیعت ،فرهنگ و چه اقتصادی شرایطی را مهیا نموده که بتوان مطالعات طرحی را با عنوان مجتمع فرهنگی ورزشی و تفریحی و توریستی در ارومیه آغاز نمود تا بتوان حضور بانوان را در فعالیت های مورد علاقه شان پر رنگ تر نمود چرا که ایجاد چنین مراکز تفریحی و رفاهی ویژه بانوان همراه با فرهنگ سازی و ایجاد بسترهای فکری و فرهنگی برای نحوه پرکردن اوقات فراغت توسط این قشر عظیم لازم می باشد .
مجتمع فرهنکی و ورزشی از دو بخش مجزا که در هم ادغام شده اند تشکیل شده که ترکیب فرهنگی ، مجموعه ای تشکیل شده از عناصر فرهنگی بوده که کاربردی خاص داشته و می توان تجمعی از صفت های فرهنگی تعریف نمود که از کارکرد یکپارچه ای برخوردار بوده . به صورت یک واحد در مکان و زمان پابرجا است وقابلیت نفوذ متقابل فرهنگی را دارد همچنین مجموعه ورزشی نیز تشکیل شده از عناصر ورزشی که کاربرد ویژه آنرا دارد بطوری که میتوان در آن فضا عوامل را بگونه ای مهیا نمود که شرایط مساعد برای فعالیت های ورزشی در تمام شطوح از مبتدی گرفته تا بصورت حرفه ای اجرا نمود حال میتوان با شناسایی راهکارهای مناسب ،این دو مجموعه را که هر یک بگونه ای نقش اساسی در ساختار جامعه دارند شناسایی نمود تا پتانسیل های موجود در هر یک را بصورت بلقوه تبدیل و از آنها بهره لازم را برداشت نمود
٢. ضرورت و اهمیت موضوع :
اگر چه زنان نیمی از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده اند؛ اما هنوز نگاه عموم به موضوع سرگرمی و اوقات فراغت شان متفاوت است . تاکنون در خصوص پر کردن اوقات فراغت حرف های زیادی زده شده است ؛ اما در این میان به اوقات فراغت زنان که پایه های اصلی شکل گیری یک خانواده ی سالم هستند و نقش انکارناپذیری را در حفظ سلامت روان بقیه ی افراد خانواده دارند، پرداخته نشده است .جمعیت زیادی از بانوان ، خارج از زمان مربوط به شغل خود و کارهای خانه ، فراغتی اندک یا فراغت کامل ؛ اما آن را در تنهایی و بدون داشتن برنامه ای از پیش اندیشیده شده ، سپری میکنند.
حال آن که بیتوجهی به این مقوله مهم یکی از مشکلات و معضلاتی است که امروزه پیامدهای آن را به خوبی در جامعه شاهد هستیم .
در حقیقت ، مادران رکن اصلی نشاط و شادابی را در جامعه به خود اختصاص داده اند؛ ولی متأسفانه بسیاری از آنان به دلیل گرفتار شدن در انواع مختلف مسئولیت های داخل و خارج از خانواده ، فرصت پرداختن به خود را به دست نیاورده و به مرور زمان ، دچار افسردگی و نگرانیهای ذهنی مزمن میشوند که علاوه بر وارد شدن فشارهای عصبی فراوان ، آنان را نسبت به انجام فعالیت های ورزشی و تفریحاتی هرچند کوچک نیز بیانگیزه میکند و تبعات افسردگی و خستگی آنان ، به خوبی در چهره ی خانواده آشکار میشود.
در بررسی میزان استفاده ی زنان از امکانات فرهنگی ،تفریحی ورزشی و توریستی عواملی مانع مشارکت زنان در آنها شده و آن ها را محدود میکند، که از آن جمله می توان عدم دست رسی به امکانات ورزشی، مناسب نبودن زمان برنامه ها، گرانی هزینه ی ثبت نام ، نداشتن وقت و مخالفت خانواده و مهمتریت انها نبود مکان مناسب و تعریف شده برای این گروه از افراد جامعه را اشاره نمود. جایگاه زنان در جامعه ، محدودیت آن ها در دست رسی به امکانات مطلوب و انتظارات اجتماع در مورد زندگی زنان و نقش های چندگانه ای که آن ها در زندگی خانوادگی خود دارند، سبب شده است تا آزادی عمل زنان کاهش یابد و انتخاب های آن ها محدود یا با مانع مواجه شود با توجه به موارد مطروحه و همچنین اهمیت ارتقا سلامتی و روحیه بانوان شهر ارومیه و تاثیرات مثبت حاصل از آن بر روی تمامی جامعه شهری اهمیت این طرح و احداث چنین پروژه ای با مشخصات منحصر بفرد و ویژه با استفاده از ارزش های زیبا شناسی فرم معماری از دیدگاه بانوان و شناخت عناصر ویژه فرم ، رنگ و مصالح برای استفاده در معماری برای بانوان از موارد ضروری و حائز اهمیت آن می باشد
٣. تجزیه و تحلیل سایت
تمامی ساختمان هایی که بشر برای عملکردهای مورد نیاز خود می سازد، به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر روی بستری به نام زمین بنا می شود. داشتن شناخت مناسب از این بستر و اطلاع از ویژگی های آن معماران را به بخشی از شرایط حاکم بر پروژه آگاه می کند. خلاقیت و ارائه راه کارهای معمارانه با بهره گیری از نقاط مثبت ، ویژگی های خاص بستر پروژه و چاره اندیشی در رابطه با نقاط منفی آن صورت می پذیرد.
مکان یابی مناسب ساختمان نیز با مطالعه دقیق بستر پروژه امکان پذیر است . در ضمن باید توجه داشت معماری در محیط طبیعی ساخته می شود و لازم است که قبل از شروع طراحی هر ساختمان اثرات متقابل محیط و ساختمان بر یکدیگر از جمله اقلیم منطقه مطالعه شده و اثرات آن بر طراحی ساختمان مشخص

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 13 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد