whatsapp call admin

مقاله کاربرد UAV و GIS در مدیریت مکانی (مطالعه موردی روستای شوربیگ )

word قابل ویرایش
7 صفحه
10700 تومان
107,000 ریال – خرید و دانلود

کاربرد UAV و GIS در مدیریت مکانی (مطالعه موردی روستای شوربیگ )

چکیده
امروزه UAV ها منابع داده ای باارزشی در زمینه بازرسی و بازبینی،پایش ، نقشه کشی و مدل های سه بعدی هستند. UAVهای بال چرخنده یا ثابت برای کسب داده های فتوگرامتری با دوربین های معمولی و دیجیتالی مفید هستند. این پرنده های بدون سرنشین توانایی پرواز با دستوالعمل تعیین شده را به صورت خودکار و نیمه خودکار دارا هستند. داده های این پرنده ها می توانند نهایتا به تهیه داده های سه بعدی مانند مدل رقومی سطحی یا مدل های عوارض زمین ، خطوط هم تراز، الگوی مدلهای سه بعدی، اطلاعات برداری و … منتهی شوند. پس از برداشت های زمینی و تبدیل آن به فرمت قابل استفاده در سیستم اطلاعات جغرافیایی میتوان نسبت به تجزیه و تحلیل داده ها و مدیریت آن ها اقدام نمود. هدف کلی این مطالعه بررسی قابلیت های UAV در GIS و کاربرد این سیستم در تهیه و بروز کردن اطلاعات مکانی می باشد.
کلید واژه – مدیریت مکانی، فتوگرامتری ، DEM ،UAV، GIS .

١- مقدمه
UAV1 ها (پرنده های بدون سرنشین ) عموما جهت کاربردهای نظامی جهت پرواز های شناسایی مناطق جنگی بدون هیچ ریسکی برای خلبان توسعه داده شدند. پرنده های بدون سرنشین فرصت های جدیدی در کاربردهای سنجش از دور و فتوگرامتری مانند کاربرد آن در رباتیک و تصویرسازی کامپبوتری ایجاد می کند. (٢٠٠٩ Eisenbeiss،۲۰۰۹ Evaraerts، ٢٠٠٩ Niethammer et al،۲۰۱۰ ,.Irschara et al و Sauerbier . Unmanned Aerial Vehicle ٢٠١٠ ,.et al ).در سال های اخیر سیستم های UAV مورد توجه بیشتری قرار گرفتند. این توجه بیشتر در علوم جغرافیایی نمود پیدا کرد زیرا که این سیستم ها امکان تهیه داده های باارزش و مفید را در ارتفاعات تعریف شده با قدرت تفکیک پذیری موقتی فراهم می کنند. استفاده از این سیستم ها که دارای بهاء کمتری در مقایسه با سیستم های فتوگرانتری دیجیتال هستند توجیه پذیرتر به نظر می رسند. هنگامی که داده های سه بعدی در کاربری های GIS نیازمند بروز شدن با روش نقشه برداری سریع و کارآمد هستند، سیستم های UAV میتواند جهت گرفتن و بروز کردن این داده ها مفید باشد. مدل رقومی ارتفاعی (DEM) و تصاویر ارتو (ORTHO) از داده های ضروری زمینی جهت کار با GIS هستند. این داده ها میتوانند با استفاده از UAV ها و با صرف هزینه توجیه پذیرتری در فضاهای محدود تهیه شوند.
UAV ها همچنین اغلب مورد استفاده نقشه برداری زمینی قرار می گیرند ، به عبارت دیگر قادر هستند گپ های مدل های سه بعدی را به هم نزدیک کنند و تصاویر اورتو ایجاد کنند [٢٠٠٩ ,.Remondino et al ;٢٠٠٨].
از دیگر کاربردهای UAV در علوم ژئوماتیک می توان به کشاورزی، جنگلداری، باستان شناسی، محیط زیست ، مدیریت بحران و کنترل ترافیک اشاره کرد. نقشه برداری هوایی بر پایه تصاویر کسب شده از UAV ها، نیازمند یک طرح عملیاتی( نقشه پرواز) و تعریف نقاط کنترل زمینی١ (GCP) جهت ژئورفرنس کردن آنهاست . پس از اکتساب ، این تصاویر می توانند جهت کنار هم گذاری و موزاییک سازی مورد استفاده قرار بگیرند.
(٢٠٠٩ ,Neitzel and Klonowski) و همچنین می توانند به عنوان ورودی فرآیندهای فتوگرامتری مورد استفاده قرار بگیرند.
سیستم GIS این توانایی را دارد که بر روی داده های ورودی شامل عوارض با خصوصیات و توصیفات مختلف تحلیلهای ویژه ای نظیر روی هم اندازی، همسایگی و درون یابی را انجام داده و خروجیهای مناسب را از آن تهیه و نمایش دهد
.[Heywood et al, 1998 ]
٢- مواد و روش ها
٢-٢- معرفی منطقه مورد مطالعه
شوربیگ ، روستایی از توابع بخش جلگه رخ شهرستان تربت حیدریه است که در استان خراسان رضوی واقع است . این روستا با مساحت ٨.٩٧ هکتار بین نصف النهارات ۵٩ درجه ،١٠ دقیقه و ٣۶ ثانیه تا ۵٩ درجه ، ١٠ دقیقه و ۴٩ ثانیه طول شرقی و مدارهای ٣۵ درجه و٣٣ دقیقه و ٣ ثانیه تا ٣۵ درجه و ٣٣ دقیقه و١٨ ثانیه عرض شمالی قرار گرفته و ارتفاع متوسط آن از سطح آب های آزاد ١۶٧۵ متر است . این روستا در جمعیت این روستا که در دهستان میان رخ قرار دارد براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ١٣٨۵، ٧۵ نفر (٢٠خانوار) بوده است .

شکل شماره ١: موققعیت منطقه موردمطالعه در استان خراسان رضوی
٢-٢- علوم مورد استفاده
UAV -1-2-2
پهپاد یاپرنده هدایت پذیر از دور( Unmanned Aerial Vehicle) به هواپیماهای بدون سرنشین گفته می شود.
اجزای اصلی یک پهپاد عبارتند از: بدنه ، موتور و محموله . بدنه یک پهپاد باید علاوه بر دارا بودن شرایط مناسب آیرودینامیکی، طوری طراحی می شود که بتواند سامانه های ارتباطی، جنگ افزارها، اشخاص و محموله ها و کلیه لوازم مرتبط با ماموریت محوله اش را در خود جای دهد و نیز با شرایط جوی منطقه ماموریت سازگار باشد. پهپادها نیاز به نوع خاصی از موتورها دارند. منظور از محموله های پهپاد در واقع تجهیزات و متعلقات اضافی است که همراه پرنده برای انجام ماموریت خاصی فرستاده میشود که در پهپادهای شناسایی، دوربین فیلم برداری و عکس برداری میباشد. امروزه هواپیماهای بدون سرنشین به دلیل عدم نیاز به تأسیسات و پایگاههای بزرگ و ثابت ، سادگی تعمیر و نگهداری، به کار گیری آسان ، نداشتن ضایعات انسانی در صورت هدف قرار گرفتن (که با توجه به هزینه صدها هزار دلاری و زمان چندین ساله آموزش یک خلبان بسیار مهم است )، امکان استفاده از فناوری پیشرفته در ساخت و مزایای دیگر، نظر مشتریان نظامی و غیرنظامی را به خود جلب کرده است . UAV با قابلیت عکس برداری و فیلم برداری از ارتفاعات می تواند نقش موثری در تهیه داده های مکانی و نهایتا بروز کردن آن ها داشته باشد. در واقع UAV ها بعنوان یک منبع تامین کننده داده های پایه در سیستم اطلاعات جغرافیایی مورد استفاده قرار میگیرند.از آنجا که داده های مکانی پویا و متغیر می باشند به مرور زمان ما نیازمند به روز کردن این داده ها هستیم . UAV امکان دسترسی کم هزینه و سریعتر به این داده ها را برای ما فراهم میکند.پس از تهیه و ایجاد پایگاه داده در سیستم اطلاعات جغرافیایی ما توانایی انجام تجزیه و تحلیل ها و تصمیم گیری های موردی در شرایط مختلف را دارا خواهیم بود.
سابقه به کارگیری پهپاد در ایران به قبل از انقلاب اسلامی بر می گردد. بعد از خرید هواپیماهای جدید برای نیروی هوایی به ویژه بعد از خرید اف -١۴ فرمانده هان نیروی هوایی تصمیم به خرید تعدادی پهپاد هدف ۳۷-AQM از ایتالیا برای تست توانایی این هواپیماها و موشکهای آنها به ویژه موشک جدید فونیکس گرفتند. در آن زمان بیشتر این تستها با موفقیت انجام شد .اما سابقه به کارگیری پهپادهای شناسایی در ایران به بعد از انقلاب اسلامی و زمان جنگ باز می گردد.
٢-٢-٢- سیستم اطلاعات جغرافیایی ١ GIS

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 10700 تومان در 7 صفحه
107,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد