گزارش کار اموزی درشرکت سهامی خاص توزیع نیروی برق استان کردستان (حسابداری امور مالی و انبارداری)

Word قابل ویرایش
73 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

مقدمه :
سیستم حسابداری نقش عمده و بزرگ در اداره امور مؤسسات و راهنمایی مدیران آنها و بسیاری دیگر از مردمی که با مسائل اقتصادی یک اجتماع در تماس هستند بعهده دارد ، یک سیستم حسابداری فارغ از اندازه و نوع آن مانند هر سیستم دیگر از مجموعه ای از عوامل که نظام ارتباطی مشخص دارند تشکیل می شود . مهمترین عامل و یا در واقع عامل مسلط در هر سیستم

حسابداری نیروی انسانی شاغل در آن است که یک سیستم را موفق یا نا موفق می کند . این نیروی انسانی شاغل در سیستمهای حسابداری دستگاهها ی مختلف و یا به عبارت دیگر حسابداران در معنای عام علاوه بر درستکاری ، امانت و پشتکار باید از تخصص مهارت وتجربه لازم برای پرداختن به کار حسابداری بر حسب سطح شغل ، وظایف و مسئولیت ها ونوع عملیات مؤسسه برخوردار باشند . مهمترین عملکرد یا وظیفه یک سیستم حسابداری عملکرد اطلاعاتی است و هر سیستم حسابداری باید اطلاعات موجود درباره معاملات عملیات مالی ورویدادهای

دارائی اثر مالی بر یک مؤسسه را گرد آوری نماید، ثبت کند ودر گروه های همگن طبقه بندی کند وبالاخره گزارشهای را فراهم کند که تصمیم گیرندگان مختلف درباره یک مؤسسه یا سازمان بتوانند بر مبنای آن آگاهانه تصمیم بگیرند .
اگر اطلاعاتی که در جریان فعالیت ها ی یک سازمان فراهم می آید به شکل مطلوب ارائه شود برای تصمیم گیری های مختلف فایده چندانی ندارد . بنابراین تصمیماتی که توسط اداره کنندگان یک سازمان و یا توسط اشخاص ذیحق و ذینفع درباره یک مؤسسه گرفته می شود بسیار متنوع و

متعدد است . مدیران در سازمان در پی آن هستند که با حداقل امکانات، حداکثر استفاده و مطلوبیت را از آن سازمان خود نمایند. یکی از ابعاد بسیار مهم یک سازمان در حال حاضر شیوه بکارگیری از دارائیهای موسسه است و همچنین می‎دانیم که قسمت عمده‎ای از دارائیهای موسسات در موجودیهای انبار آن نهفته و انباشته شده است و مدیریتهای مالی، تدارکات و انبار

در پی آن هستند تا بهترین ترکیبی که متضمن حداکثر سود یا حداقل هزینه برای موسسه باشد را معین بنمایند. سازمانها به علت عدم دسترسی به اطلاعات درست و به موقع از میزان و نوع موجودی‎های انبار قادر به تهیه و تدارک مایحتاج با صرفه کامل نیستند و آنگاه دچار مشکلاتی در این زمینه خواهند شد. و در جستجوی متخصصان انبارداری نیز غالباً به افراد بدون آمادگی و معلومات برخورد می‎نمایند و چون تکامل در این زمینه بدون کاربرد روشهای نوین و فنون پیشرفته علمی نخواهد بود لزوم این افراد مطلع و حرفه‎ای هر چه بیشتر از پیش مشهود می‎شود.

فصل اول
مروری بر تاریخچه شرکت سهامی خاص توزیع برق در استان کردستان
شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در تاریخ ۲۵/۲/۱۳۷۰ به صورت یک شرکت سهامی خاص تأسیس شده و طی شماره ۸۹۱۵۱ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده است.
آخرین اساسنامه آن در تاریخ ۲۵/۲/۱۳۷۰ به تصویب رسیده است.
در حال حاظر شرکت جزء شرکت های زیر مجموعه شرکت مادر تخصصی توانیر می باشد و مرکز اصلی شرکت در سنندج واقع است. اما استان کردستان به بخش های مختلفی تقسیم بندی شده و در هرکدام از بخش ها یک نمایندگی از برق استان در آن بخش وجود دارد که به فعالیت مشغول می باشد.

تولید واستفاده از برق در سال ۱۳۲۶ بانصب دو دستگاه مولد ۱۲۵ کیلوواتی در محل فعلی دبستان پروین اعتصامی شهرشروع گردید که این تاسیسات در سال ۱۳۳۰ بکلی از بین رفت ومجددا در سال ۱۳۳۲ با سرمایه گذاری مسئولین ومالکین شهروهمکاری شهرداری در باغ ملی محل فعلی شرکت دو دستگاه مولد۱۵۰ کیلوواتی تحت پوشش شرکت روشنایی آغاز به کارنموده ودر همین تاریخ اولین امتیاز برق بطور رسمی نیز واگذار گردیدتوسعه تاسیسات ومولدها با توجه به روند رشد مصرف تحت نظر شرکت ادامه یافت تا اینکه در سال ۱۳۴۵ تاسیسات وتشکیلات اداره برق شهر به برق منطقه ای غرب تحویل مدیریت گردیدوبا پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در راستای

محرومیت زدایی منطقه برنامه ریزی واقدامات وسیعی جهت ایجادوگسترش شبکه انتقال وتوزیع برق در سطح استان صورت گرفت به طوریکه در سال ۱۳۶۱ پست ۶۳/۲۰ شهرستان قروه ازطریق خط ۶۳ کیلوولتی همدان-قروه ومتعاقب آن در سال ۱۳۶۵ از طریق خط دو مداره ۲۳۰ کیلوولت رت نیرو درتشکیل شرکتهای توزیع شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از مهرماه ۱۳۷۱ زیر نظر برق منطقه ای غرب فعالیت می نماید.در حال حاضرتامین برق استان کردستان از طریق شبکه سراسری واز سه محور همدان آذربایجان وکرمانشاه توسط خطوط انتقال ۲۳۰ ۱۳۲و۶۳ کیلوولت انجام می گیرد

فعالیت اصلی شرکت

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ۵ اساسنامه شرکت سهامی بوده و از تاریخ ۱/۱/۱۳۷۰ شروع به فعالیت در زمینه های زیر نموده است:

۱٫ بهره برداری شبکه توزیع
۲٫ خدمات مشترکین
۳٫ توسعه و احداث خطوط توزیع
۴٫ اصلاح و بهینه سازی شبکه خطوط توزیع
۵٫ برنامه ریزی، طراحی و نظارت بر موارد بالا
۶٫ روشنایی معابر
۷٫ و سایر فعالیت ها
وضعیت اشتغال:

متوسط تعداد کارکنان دائم و موقت طی سال مالی ۸۴ و ۸۵ به شرح زیر بوده است:

کارکنان دائم (نفر) کارکنان موقت (نفر) جمع
سال ۱۳۹۲ ۴۶۵ ۷۸ ۵۴۳

که پستهای مصوب در سال مالی ۹۲به ترتیب زیر در قسمتهای مختلف قرار دارند:

مدیریت برق شهرستان سنندج ۱۰۱ نفر امور برق شهرستان سقز ۴۹ نفر
قسمت برق شهرستان مریوان ۳۹ نفر قسمت برق شهرستان قروه ۴۲ نفر
قسمت برق شهرستان بیجار ۴۰ نفر قسمت برق شهرستان بانه ۳۴ نفر
قسمت برق شهرستان کامیاران ۲۵ نفر قسمت برق شهرستان دیواندره ۲۲ نفر
اداره برق دهگلان ۱۲ نفر معاونت مالی و پشتیبانی ۶۷ نفر
معاونت فنی و برنامه ریزی ۴۰ نفر رئیس دفتر هیئت مدیره و مدیر عامل ۱ نفر
کارشناس حقوقی ۱ نفر کارشناس روابط عمومی ۱ نفر
حسابرس داخلی ۱ نفر مشاور ۱ نفر
مدیر عامل ۱ نفر دفترنظارت برخدمات مشترکین وفروش ۵ نفر

اداره حراست ۱۳ نفر

لازم به ذکر است که این تعداد پستهای مصوب سازمانی شرکت می باشند که بالغ بر ۴۹۴ نفر می باشد که از این تعداد با توجه به اطلاعات موجود تعداد ۳۷۴ پست سازمانی پر و اشتغال

شده و مابقی خالی می باشد، که به طور متناوب در هرکدام از شهرستانها و حوزه ستادی تقسیم شده است.
حوزه تساوی قسمتی از شرکت نیروی برق استان کردستان است که کلیه اقدامات و فعالیتای شهرستانهای تابعه شرکت توزیع با این حوزه ارتباط دارند.
در اداره برق استان کردستان کارکنان به سه دسته تقسیم می شوند که هرگروه را با کدی متنفاوت در حساب ها نگهداری می شود.
که شامل موارد زیر است:

کارمندان دائم استخدامی

الف: کارمند بخش شغلی که با کد ۱۰۰۰۰، ۲۰۰۰۰، ۳۰۰۰۰، ۴۰۰۰۰ نشان داده می شود.
تعداد این افراد در سال ۸۴ بالغ بر ۱۶۷ نفر بوده که با توجه به سال های قبل یک کاهش ۱۰ نفری را در شرکت مشاهده می کنیم.

ب: کارگر که با کد ۷۰۰۰۰، ۸۰۰۰۰ ، ۹۰۰۰۰ نشان داده می شود.
که تعداد این افراد در سال ۸۴ بالغ بر ۱۵۹ نفر بوده که تعداد ۷ نفر کاهش را نسبت به سال ۸۳ نشان می دهد.

کارکنان قراردادی _ استخدامی

 

الف: کارمند بخش شغل که با کد های ۱۰۰۰۰، ۲۰۰۰۰، ۳۰۰۰۰، ۴۰۰۰۰، نشان داده می شود.
که تعداد این افراد نیز نسبت به سال قبل کاهش نشان داده است.
ب: کارگر که با کدهای ۷۰۰۰۰، ۸۰۰۰۰ نشان داده می شوند.
که این تعداد نیز در مقایسه با سال ۸۳ دارای کاهش تعداد کارگران است.
کارکنان تأمین شده از طریق قرارداد شاغل در بخش اصلی

این کارکنان نیز با کدهای ۱۰۰۰۰، و ۲۰۰۰۰، ۳۰۰۰۰، ۴۰۰۰۰ در دفاتر و اسناد نشان 

اهداف شرکت
شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان یکی از شرکت های فعال در امر توزیع نیروی برق در استان می باشد.
شرکت توزیع نیروی برق در راستای نیل به اهداف برق منطقه غرب که مناطق غرب کشور را در زمینه انتقال نیروی برق و تأمین نیروی برق این منطقه از کشور کمک می کند.
در طی ده های اخیر دولت در راستای کم کردن مسئولیت های خویش توانیر را به قسمت های مختلفی تقسیم کرد و کشور را به مناطق مختلفی نیز تقسیم که و سهام شرکت را به تعداد شرکت خاص بفروش رسانید و شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان زیر نظر برق منطقه ای غرب در سال ۱۳۷۰ فعالیت خود را آغاز نمود.
شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان(سهامی خاص) شرکتی است خدماتی که خدمات توزیع وفروش انرزی الکتریکی را برعهده دارد ودرعرصه ارائه این خدمات ملزم به اجرای دستورالعملهای برق منطقه ای غرب وبخشنامه ها واستانداردهای وزارت نیرو می باشد. هدف شرکت ارائه خدمات توزیع وفرو انرزی الکتریکی به مشتریان با نگرش جلب رضایت هرچه بیشتر آنان ودر این راستا بهبود مستمر فرآیندها در عرصه فعالیت خود می باشد.برای رسیدن به این هدف مدیریت شرکت خط مشی خود رامبتنی بر اصول ذیل تعیین واعلام مینماید:
۱-ارائه خدمات با کیفیت مطلوب برابر استانداردهاوضوابط وزارت نیرو توسط پرسنل وتامین کنندگان شرکت درمکان وزمان تعهد شده به مشتری.
۲- بهره گیری ازنیروی انسانی متعهد ومتخصص وارتقاء سطح دانش وتخصص ومهارت آنها با آموزش پیگیر وبر اساس یافته های نوین علمی وفنی در جهت ارائه خدمات مطلوب به مشتریان
۳-بهره گیری از فن آوریهای جدید وتجهیزات مناسب در جهت ارتقاءسیستمهای کاری -به روز وبهینه نمودن تاسیسات وشبکه های توزیع برق وحرکت به سمت ((خاموشی صفر))
۴-حرکت در راستای گسترش فرهنگ ایمنی به منظور خفظ منابع نیروی انسانی وتاسیساتاعم از

درون وبرون سازمانی
مدیریت شرکت براین عقیده است که اجرای این خط مشی با استفاده از سیستم مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد ISO9001-2000 عملی می گردد وبا بهبود مستمر نشئت گرفته ازآن حرکت به سوی مدیریت کیفیت فراگیر ادامه می یابد.
مدیریت عامل شرکت با توجه به مسئولیت خطیر خود در راستای تحقق اهداف فوق الذکر نسبت به استقرارو استمرار این سیستم خود را متعهد دانسته و ازکلیه همکاران انتظار دارد که همکاری همدلی وهمفکری صمیمانه ومجدانه در این راستا حرکت نمایند.
شرکت توزیع برق استان کردستان دارای ۹ شهرستان وابسته است که به عنوان واحد های صف نسبت به توزیع و فروش انرژی برق فعالیت می نماید:
• شرح وظایف دستگاهها و واحدهای وابسته
• معرفی واحدهای وابسته
o مدیریت برق شهرستان سنندج
o امور برق شهرستان سقز
o قسمت برق شهرستان بانه
o قسمت برق شهرستان کامیاران
o قسمت برق شهرستان مریوان
o قسمت برق شهرستان بیجار
o قسمت برق شهرستان دهگلان
o قسمت برق شهرستان قروه
o قسمت برق شهرستان دیواندره
شرکت توزیع نیروی برق استان در راستای ارائه خدمات به مشترکین خود که شامل:
۱٫ مشترکین خانگی

۲٫ مشترکین عمومی
۳٫ مشترکین صنعتی
۴٫ مشترکین کشاورزی
۵٫ مشترکین تجاری
۶٫ مشترکین آزاد
۷٫ و روشنایی معابر شهری و جاده ای می باشد شناسایی نموده و به برق منطقه ای غرب گزارش می دهد.

از آنجا که شرکت توزیع نیروی برق استان نماینده شرکت برق منطقه ای غرب می باشد لذا نیازهای استان را در زمینه های بالا که گفته شد به برق منطقه ای غرب کشور گزارش داده و نیازها را به جزء در گزارش خود یاد کرده و به برق منطفه ای غرب ارائه می دهد.
۳-۱: قوانین و مقررات
آئین نامه های اجرائی قوانین بودجه
• آئین نامه های تکمیلی تعرفه های برق
• دستورالعملهای بهره برداری از ترانسفورماتورهای توزیع
• مجموعه دستورالعملهای بهره برداری
• آئین نامه معاملات
• قانون تجارت
• استانداردهای شبکه های توزیع
• بولتن شاخصها و اهداف برنامه پنجساله چهارم
• استانداردهای ایمنی
• استاندارد تجهیزات مورد استفاده در شبکه های توزیع نیروی برق
• اهداف و برنامه های راهبردی پنجساله بخش توزیع
• طرح رشد و ارتقا مدیران
• نظام جامع آموزش کارکنان وزارت نیرو
• قانون مالیتهای مستقیم
• قانون کار
• قانون تامین اجتماعی
شرکت توزیع نیروی برق استان در راستای رسیدن به اهداف برق منطقه ای غرب کشور در استان به فعالیت های گوناگونی را انجام می دهد که شامل:
۱٫ بهره برداری از شبکه توزیع برق

۲٫ خدمات مشترکین
۳٫ توسعه و احداث شبکه های توزیع و غیره
۴٫ اصلاح و بهینه سازی شبکه توزیع
۵٫ برنامه ریزی طراحی و نضارت بر طرح های استان (در زمینه توزیع نیروی برق)
۶٫ روشنایی معابر

۷٫ و سایر موارد فعالیت دارد.
شرکت توزیع نیروی برق همچنین در انجام کنتور خوانی خانه به خانه و رفع اشکالات در برق خانگی و غیره جمع آوری و واریز مبلغ فیش های برق مصرفی و واریز آن به حساب وزارت نیرو می باشد و همچنین نماینده شرکت توانیر و برق منطقی غرب در استان نیز می باشد.

سیاستهای کلی شرکت در دو محور
خط مشی کیفیت با نگرش مشتری مداری و بهبود مستمر در خدمات قابل ارائه به مشتریان و بهره گیری از فن آوری های جدید در راستای کاهش زمان ارائه خدمت و افزایش کیفیت و دقت خدمات ارائه شده به متقاضیان و مشتریان شرکت .
• وظایف کلی شامل :
۱-خدمات قابل ارائه
۱-۱-برقراری انشعاب زیر و بالای ۳۰ کیلو وات
۱-۲-فروش انرژی الکتریکی
۱-۳-خدمات پس از فروش(افزایش/کاهش آمپراژ و قدرت ، جابه جایی داخلی ، اصلاح صورت حساب ،
قرائت لوازم اندازه گیری ، تفکیک و ادغام انشعابات ، برچیدن دائم انشعاب ، تعویض لوازم اندازه گیری)
۲- طیف مشتریان
۱-۲- متقاضیان
۲-۲- مشترکین
۲-۳- ارباب رجوع
• معرفی گواهینامه های ملی و بین اللملی
۳-۱-گواهینامه نظام تضمین کیفیت بر مبنای استاندارد ISO9002-1994
3- -2گواهینامه نظام تضمین کیفیت بر مبنای استاندارد ISO9002-2000چارت سازمانی:
چارت سازمان در هر سازمان نشان دهنده تفکرات مدیریت در آن سازمان است و اینکه مدیر چگونه تفکری را در آن سازمان پرورش می دهد.
از لحاظ تفکر مدیریت ما در کل دو نوئع مدیر را در سازمان های می توان طبقه بندی کرد.
۱٫ مدیرانی با تفکر باز
۲٫ مدیرانی با تفکر بسته
۱٫ مدیران با تفکر باز به مدیرانی گفته می شود که در سازمان به افراد زیر دست خود تفویض اختیار به معنای واقعی کرده و کارها را به افراد شایسته و جوان سازمان می سپارند و خود

 

فقط نضارت می کنند و در این صورت است که راندمان بهره وری سازمان بالا می رود.
۲٫ مدیرانی با تفکر بسته این نوع مدیران که کم هم نیستند مدیرانی هستند که به کارکنان خود ایمان نداشته اند و به توانایی های آنان اعتنا نمی کنند و دیگر کارکنان نتیز رغبتی به نو آوری و نشان دادن خلاقیت در خود نمی یابند و خلاقیت ها و استعدادهای کارکنان در نطفه نابود می شود.
این دو نوع مدیرت را می توان از چارت سازمانی هر سازمان شناسایی نمود.
هرگاه چارت سازمان اختیارات بیشتری را برای کارکنان معلوم کرده بود و سطوح بیشتری را در آن مشاهده نمودیم می توانیم بفهمیم که مدیریت این سازمان تفکرات بازی دارد و بلعکس.
شرکت توزیع نیروی برق استان با مدیریت مناسب و تفویذ اختیارات به بخش های مختلف خود توانسته سهم عظیمی از فعالیت های خود را به بخش های مختلفی واگذار نماید تا راندمان بهره وری کار در سازمان به طرز عجیبی بالا رود و شرکت توزیع نیروی برق استان با ۲۰۰ صفحه چارت سازمانی یکی از مناسب ترین تفکرات مدیریت را دارا می باشد شرکت توزیع نیروی برق استان با تفویذ اختیارات به بخش های که خود شرکت برق استان را به بخش های مختلفی تقسیم کرده و اختیاراتی به آن بخش ها داده و شرکت توزیع نیروی برق سنندج بر آن بخش های دیگر نضارت می کند.
و به نظر اینجانب به عنوان یک دانش جوی رشته حسابداری مدیریت شرکت توزیع نیروی برق استان یک مدیریت با تفکر باز می باشد و دیگر مدیر نمی تواند در سازمان های بزرگ تنها به خود اعتماد داشته باشد و تمام کارها را خودش انجام دهد.
امروزه مدیریت باید سازمان را به بخش های مختلفی تقسیم کند و به هر قسمت اختیاراتی در حد توانایی های آن قسمت تفویذ نماید.

چارت سازمانی

نوع محصولات تولیدی یا خدمات
فعالیت اصلی شرکت طبق اسانامه مصوب به شرح زیر می باشد:
 توزیع نیروی برق در حوزه عمل شرکت برای انواع مصارف و یا خرید و فروش کلی و جزئی برق.
 ایجاد و توسعه شبکه و تأسیسات نیروی برق کلیه نقاط در حوزه عمل شرکت.
 انجام کلیه خدمات وامور مربوط به بهره برداری، تعمیر و نگهداری از شبکه ها و تأسیسات نیروی برق.
 سرمایه گذاری و مشارکت در مؤسسات و شرکتهای داخلی که با مقاصد شرکت ارتباط داشته باشد.
 انجام هر گونه معاملات بازرگانی و هملیاتی کع برای مقاصد شرکت ضروری بوده و به صرفه و صلاح شرکت باشد.
شرح مختصری از فرآیند تولید یا خدمات ارائه شده
شرکت توزیع برق کردستان جزء شرکتهای بخش خصوصی می باشد که دارای ۲۵۰۰ سهم که به صورت سهامی خاص اداره می گردد و از قانون تجارت پیروی می نماید.
نحوه خدمات دهی آن بدین شرح است که برق را از منابع تولید برق (نیروگاه) تحویل گرفته و کار

توزیع آن را به عهده دارد که به صورت درصدی کارمزد اخذ می نماید و همچنین کار نگهداری شبکه برق نیز که کلیه تأسیسات مربوط به برق منطقه ای غرب می باشد را به عهده دارد که هر سال به صورت کارمزدی برای نگهداری و تعمیر و تعویض و تجهیز آن با برق منطقه ای غرب قرارداد می بندد و نسبت به فروش انشعاب برق و توزیع برق بین مردم اقدام می نماید وکار شرکت توزیع برق استان

کردستان خدمات عمومی بوده و زیر نظر سازمان توانیر که خود آن نیز از زیر مجموعه های وزارت نیرو می باشد، قرار دارد.
و برق تولیدی ازنیروگاه های مبدأ به صورت مگابایت خارج می شود که قابل مصرف (به علت بالا

بودن قدرت) نیست. با ایجاد ترانسفورماتورهای کاهنده به ولت و در نهایت پستهای شهری به صورت آن در اختیار مردم قرار می گیرد و شرکت توزیع نیروی برق با ایجاد سه پست در اطراف شهر سنندج و سایر شهرستانهای استان به تفوت هر شهرستان یک یا دو پست نسبت به توزیع برق اقدام می نماید و از یک نیروگاه قدیمی واقع در سنندج پایین تر از شهرک کشاورز به عنوان کمکی استفاده می نماید.

فصل دوم – ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته علمی کارآموز:

موقعیت رشته کارآموز در واحد صنعتی با بررسی جزئیات سازمانی رشته کارآموز در واحد صنعتی
همان طوری که در پیوست شماره ۱ نشان داده شد، در چارت سازمانی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان ، واحد مالی و پشتیبانی کارهای مربوط به حسابداری و فعالیتهای مالی و اعتباری شرکت در این واحد انجام می گیرد، و معاونت مالی و پشتیبانی دارای مجموعه ها یا به عبارتی قسمتهای زیر می باشد:
الف. محصول خدمات دفتری و تایپ (۱)
ب. امور کارکنان و خدمات عمومی (۲۹)
ج. امور تدارکات و انبارها (۱۶)
د. امور مالی (۲۰)
در دفتر معاونت مالی و پشتیبانی ۶۷ پست سازمانی مصوب وجود دارد که از این تعداد پست مصوب تعداد ۲۰ پست سازمانی در اختیار قسمت امور مالی قرار دارد.
و معاونت مالی و پشتیبانی از نظر چات سازمانی و زیر مجموعه های مرتبط با آن به صورت زیر تحت عنوان پیوست شماره (۲) ارائه می گردد.

پیوست فصل دوم:شماره یک

 

و یکی از واحدهای زیر مجموعه معاونت مالی و پشتیبانی، امور مالی می باشد که قسمتها و واحدهای زیر مجموعه این قسمت نیز تحت عنوان پیوست شماره (۳) ارائه می گردد:

بررسی شرح وظایف رشته کارآموز در واحد صنعتی
* بررسی صورت وضعیتهای پیمانکاری در سطح استان.
* بررسی مدارک مربوط به خرید قراردادهای خرید کالا.

* بررسی کارکرد پیمانکاران قراردادهای حفاری، خورو، قرائت کنتور و لوزم اندازه گیری.
* رسیدگی اسناد مربوط به تنخواه کلیه شهرستانها، واحد بازرگانی، انبار، خدمات و نقلیه.
* تهیه و بررسی لیست حقوقو دستمزد کارکنان شرکت توزیع و لیستهای مأموریت و سایر پرداختهای کارکنان.
* بررسی لیست حقوق و دستمزد کارگران تحت پوشش شرکت خدماتی.
* بررسی کل اسناد جاری و پرداختهای روزانه.
* پیگیری اخذ مدارک ومفاصا حساب مربوط به قراردادهای پیمانکاری و انجام محاسبات لازم و پرداخت مطالبات مربوطه.
* پیگیری اخذ مدارک و حل مشکلات شهرستانهای تابعه در رابطه با انجام دستورالعملهای جدید مربوط به پیمانکاران، مأموریت و … .
امور جاری در دست اقدام:
قسمت حسابداری عمومی
الف. واحد ممیزی و رسیدگی:
از نظر چارت سازمانی این واحد شامل دو کارشناس و یک کمک کارشناس رسیدگی و ممیزی می باشد که درحال حاضر در این واحد دو کارشناس رسیدگی و ممیزی حضور دارند و پست سازمانی کمک کارشناس آن خالی می باشد.
که کار این واحد رسیدگی و بررسی به کلیه اسناد و قراردادهای حوزه ستادی وشهرستانهای تابعه می‌باشد که این رسیدگی ها بر اساس تقسیمات شغلی بین دو کارشناس انجام می گیرد.

کارهای ارجاعی:
۱- مرتب کردن و شماره گذاری و فهرست گیری قرادادهای ثبت شده موجود و تفکیک آنها به دو قسمت قراردادهای خرید خدمت و قرارداد خرید خدمت و قرارداد خرید کالا، برحسب قرارگیری در حوزه ستادی و شهرستانهی تابعه بر اساس دو فاکتور شماره قرارداد و تاریخ عقد قرارداد (کلیه قراردادهای شرکت توزیع به دو صورت: قرارداد خرید خدمت و قرارداد تیپ خرید کالا می باشد، که قرارداد خرید خدمت شامل: اجاره ماشین آلات اشخاص حقیقی ئ استخدام کارگر به صورت روزمزدی برای انجام کارهایی مانند چاله کنی، نصب چراغ برق و … و قرارداد خرید کالا هم شامل: خرید وسایل و تجهیزات لازم جهت انجام فعالیتهای شرکت مانند: خرید تیرهای بتونی، مقره، سیم و کابل تراسفورماتورهای فشار قوی و ضعیف و … می باشد) و همچنین قراردادهایی نیز تحت دو عنوان فوق الذکر وجود دارند که در جهت امور داخلی شرکت مانند: عقد قرارداد با شرکتهای تبلیغاتی، حسابرسی، خدماتی و … می باشد، که هر کدام را در فایلهای مخصوص قرار می گیرد.
که هر قرارداد در هر دو حالت به طور تقریبی دارای مراحل زیر می باشد.
الف. درخواست خرید کالا یا خرید خدمت بر اساس نیاز واحد متقاضی در دو حالت حوزه ستادی یا شهرستانهای تابعه و سپس تأمین اعتبار درخواست مذکور توسط واحدهای مربوطه.
ب. به مناقصه گذاردن اقلام مورد نیاز و تعیین یک شخص حقیقی یا حقوقی به عنوان برنده مناقصه (که همانند همه مناقصه ها پایین ترین قیمت ملاک انتخاب برنده مناقصه می باشد).
ج. عقد قرارداد بین شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان و برنده مناقصه (که هر قرارداد چه به صورت خرید خدمت و چه به صورت خرید کالا حدوداً دارای بیست بند می باشد، که شامل: شرایط و اصول مربوط به چگونگی انجام کار یا خدمت، موارد مربوط به فسخ قرارداد، زمان بندی، پرداخت حق الزحمه یا پیش پرداخت، زمان تحویل کالا یا خدمت، مقدار و میزان کالا یا خدمت، کسورات قانونی و بقیه موارد لازم می باشد.)
و ارجاع کار یا خدمت جهت انجام به فرد یا شرکت فوق الذکر،
که از این مرحله به بعد قراردادها پس از طی مراحل اداری به واحد رسیدگی و ممیزی ارجاع می شود تا در هر مرحله از انجام کار یا خدمت که به شکل ارائه به صورت سند هزینه هر قرارداد منعقده می‌باشد، نحوه پرداخت وجه به طرف قرارداد (پیمانکار) تعیین و تأیید شود.

۲٫ دریافت گزارش خلاصه گردش هزینه های انجام گرفته هر ماه به صورت معین به تفکیک تفضیلی از تاریخ ۱۸/۱/۸۲ تا ۲۸/۱۲/۸۲ (سال مالی شرکت) و ثبت هر هزینه (که هر هزینه تحت یک عنوان و یک کد هزینه مشخص، معلوم می باشد) برای یک ماه در دفتر بودجه ومقایسه با بودجه مصوب همان هزینه در سال مالی جهت تعیین مانده بودجه اختصاص داده شده به هر سه فصل در پایان هر ماه جهت چگونگی تخصیص و وبدجه کردن مابقی بودجه در طی ماه های سال مالی.
که هر کدام از این گزارش خلاصه گردش هزینه به جز ماه اول (فروردین ماه) دارای مانده جه

ت انتقال به دوره بعد (ماه بعد) می باشد که هزینه های انجام شده در هر سه فصل هزینه با مانده انتقال یافته از دوره قبل جمع و با بودجه مصوب مقایسه می گردد.
۳٫ آشنایی با اسناد دریافتی از حوزه ستادی یا شهرستانهای تابعه، که هر سند با یک شماره و تحت یک عنوان مشخص در یک پوشه با رنگ مخصوص هر شهرستان (مثلاً سقز، نارنجی و دیواندره، آبی) برق، تلفن، سوخت و لوازم مصرفی، تجهیز و تعمیر ماشین آلات و … مربوط به شرکت و یا اسناد هزینه مربوط به قبض یا حواله انبار که نشان دهنده مقدار کالای ورودی به انبار و خارج شده از آن می باشد که جهت رسیدگی و بررسی که به دو صورت اولیه و ثانویه انجام می گیرد، به حوزه رسیدگی و ممیزی ارسال می شود.
بررسی اولیه به صورت مقایسه اقلام برگ درخواست خرید با فاکتورهای خرید کالا یا خدمت و صورتجلسه، سند هزینه و کنترل ثبت شدن هر کدام از هزینه های انجام گرفته در برگه خلاصه سند هزینه و کنترل ثبت هر کدام از هزینه های انجام گرفته در برگه خلاصه سند حسابداری (این خلاصه سند را می توان یک پیش سند به حساب آورد)

در سر فصل های مربوط و ارجاع به واحد سند نویسی جهت ثبت کامپیوتری سند هزینه رسیدگی ثانویه نیز به صورت دریافت سند هزینه کامپیوتری و بررسی مجدد هزینه ها، کنترل کدهای هزینه و اعداد و ارقام هر هزینه و زدن تأییدیه و ارسال به واحد صدور چک و پرداخت هزینه انجام شده، می باشد.
۴٫ آشنایی با لیستهای فوق العاده مأموریت کارکنان، که به صورت لیستهای بزرگ (معمولاً زرد رنگ) که حاوی نام و نام خانوادگی کارمند/ مدت مأموریت، وسیله سفر، هزینه سفر، حقوق روزانه کارمند و … می باشد، و بعد از یادگیری نحوه محاسبه به این شکل لیستهای مذکور را محاسبه می کن

یم.
برای این کار مسافت طی شده توسط شخص و حقوق روزانه وی ملاک می باشد و بر اساس شاخص زیر آن را محاسبه می کردیم.
از مبدأ تا فاصله ۵۰ کیلومتر ۵۰% حقوق روزانه.
از مبدأ تا فاصله ۷۵ کیلومتر ۸۰% حقوق روزانه.
از مبدأ تا فاصله ۱۰۰ کیلومتر ۹۰% حقوق روزانه.
از مبدأ تا فاصله ۱۳۵ کیلومتر ۱۲۰% حقوق روزانه.
از مبدأ تا فاصله ۲۰۰ کیلومتر ۱۳۰% حقوق روزانه.
از ۲۰۰ کیلومتر ۵۰% به بالا ۱۴۰% حقوق روزانه.
جهت مأموریتهای از ۲۵۰ کیلومتر محدودیت ندارد.
برای محاسبه ما مسافت طی شده را در درصد مشخصی از حقوق روزانه شخص ضرب و در تعداد روزهای مأموریت ضرب و با هزینه سفر جمع و کل فوق العاده مأموریت شخص به دست می آید.
البته این نحوه محاسبه برای حقوقهای پایین تر از ۵۶۸۹۲ ریال می باشد و برای ارقام بالاتر به صورت دو برابر حداقل دستمزد روزانه به اضافه هزینه سفر (در صورت وجود) عمل می کردیم که این حالت معمولاً شامل مدیران عالی و ارشد شرکت (البته از نظر پست سازمانی) می باشد.
و در پایان پس از محاسبه و تأیید جهت صدور سند به واحد حقوق و مزایا ارسال می گردد.
۵٫ آشنایی با نحوه محاسبه مبالغ پرداختی به پیمانکاران بر اساس قرارداد منعقده کهبه صورت زیر یعنی پس از عقد قرارداد و ارجاع کار یا خدمت جهت انجام به پیمانکار به اندازه هر مقدار کار یا خدمت انجام داده شده، اقدام به تهیه صورت وضعیت (که نشان دهنده کار یا خدمت انجام شده می باشد) می نماید که پس از تأیید قسمت مربوطه به عنوان این که کار یا خدمت را تحویل گرفته به واحد امور مالی و سپس به حوزه رسیدگی و ممیزی ارجاع می گردد.
و نحوه محاسبه بدین شکل است که از مبلغ هر صورت وضعیت ۱۰% به عنوان حسن انجام کار، ۱۰% به عنوان مالیات و ۵% به عنوان بیمه (در حالتی که طرف قرارداد فقط یک نفر باشد و هیچ کارگر یا کارمندی نداشته باشد این مبلغ کسر نمی‌گردد) کسر می‌گردد و خالص پرداختی آن به پیمانکار مشخص (البته در صورتی که پیمانکار از پرکت پیش پرداخت دریافت نکرده باشد، در این صورت مبلغ پیش پرداخت در هر دوره که آن را دریافت کرده باشد از صورت وضعیت همان دوره کسر می‌شود) و پس از تأیید جهت پرداخت به واحد صدور چک ارسال می‌گردد.
و اگر در یک قرارداد در پایان طبق مفاد قرارداد انجام نگرفته باشد، مبالغی که به عنوان حسن انجام کار کسر می‌گردد به پیمانکار پرداخت نمی‌گردد و باید پیمانکار طبق نفاد قرارداد نسبت به انجام کار یا ارائه خدمت به طور صحیح اقدام نماید و با ارائه مفاصا حساب نسبت به دریافت کل مبلغ قرارداد خود اقدام نماید.

ب. واحد تنظیم لیست و سند:
از نظر چارت سازمانی این واحد شامل دو کمک کارشناس می‌باشد که به عنوان تنظیم کننده لیست حقوق و مزایا و تنظیم کننده اسناد مربوطه به تمامی قسمتهای حسابداری عمومی می‌باشند که فعالیتهای این قسمت به صورت مکانیزه صورت می‌گیرد.

کارهای ارجاعی:ربوط به لیست حقوق و دستمزد که فقط به صورت وارد کردن اطلاعات سیستم می‌باشد که دارای مراحل زیر است:
* وارد کردن اطلاعات استخدامی شخص به کامپیوتر
* وارد کردن اطلاعات پرداخت حقوق شخص به کامپیوتر
* وارد کردن اطلاعات مربوط به کاکرد ماهیانه شخص به کامپیوتر از قبیل: اضافه کاری، تعداد روزهای کارکرد، نوبت کاری، کشیک، فوق‌العاده مأموریت و…
* محاسبه دستمزد پرسنل، که این محاسبات شامل محاسبه بیمه، بازنشستگ

ی، مالیات، وام و … به صورت کامپیوتری و از طریق کامپیوتری و از طریق نرم‌افزارهای موجود انجام می‌گیرد.
*گزارشگری به سه صورت:
– تهیه برگه اطلاعیه حقوق
– تهیه لیست حقوق و دستمزد

– تهیه گزارشات و ارائه آنها به ادارات بیمه، دارایی، بانک و … می‌باشد.
۲٫ آشنایی با سیستم کامپیوتری سندنویسی که به صورت زیر است:
پس از دریافت اسناد هزینه از واحدهای رسیدگی و ممیزی و انبار و قسمت حقوق و مزایا و سایر قسمتها، سند کامپیوتری هر سند هزینه چاپ می‌گردد.
۴-۲: برنامه‌های آینده:
فعالیت‌های قسمت امور مالی در تمام واحدهای موجود دارای یک ریتم روتینگ و عادی جهت انجام امور می‌باشد ولی در حالت کلی به روز کردن سیستمهای نرم‌افزاری در تمام قسمتهای ایجاد شبکه ارتباطی بین کلیه شهرستانها و ارتقاء سطح کیفی پرسنل و جایگزین کردن نیروهای متخصص و کارآمد به جای نیروهای قبلی جهت بهبود و افزایش کارایی و بازدهی فعالیت‌های شرکت می‌باشد.
۵-۲: تکنیک‌های رشته مورد نظر در واحد صنعتی
الف. مبنای تهیه صورتهای مالی،
صورتهای مالی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان اساساً بر مبنای بهای تمام شده تاریخی تهیه می‌شود.
ب. خلاصه اهم رویه‌های حسابداری،
مبلغ مندرج در صورتهای مالی بابت موجودیهای جنسی از جمع بهای تمام شده هر یک از اقلام تشکیل شده می‌باشد و بهای تمام شده موجودی‌های جنسی با استفاده از روش میانگین متحرک تعیین و در حسابهای مربوطه منعکس می‌گردد.
سرمایه‌گذاری بلند مدت در صورت وجود و به بهای تمام شده پس از کسر هر گونه ذخیره کاهش دائمی در ارزش هر یک از سرمایه‌گذاریها ارزشیابی می‌شود.
درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت هنگام تحقق (تصویب و اعلام سود توسط شرکت سرمایه‌پذیر) شناسایی می‌شود.

۱- ب: دارایی‌های ثابت مشهود
دارایی‌های ثابت مشهود بر مبنای بهای تمام شده در حسابها ثبت می‌شود و مخارج به سازی و تعمیرات اساسی که باعث افزایش قابل ملاحظه در ظرفیت یا عمر مفید دارایی‌های ثابت یا بهبود اساسی در کیفیت بازدهی آنها می‌گردد، به عنوان مخارج سرمایه‌ای محسوب و طی عمر مفید باقیمانده دارایی مربوطه مستهلک می‌شود.صادی مورد انتظار شرکت از استاندارد عملکرد ارزیابی شده اولیه دارایی انجام می‌شود، هنگام وقوع به عنوان هزینه‌های جاری تلقی و به حساب سود و زیان منظور می‌گردد.
استهلاک دارایی‌های ثابت با توجه به عمر مفید برآوردی دارایی‌های مربوطه و با در نظر گرفتن آیین‌نامه‌ها استهلاک موضوع ماده ۱۵۱ قانون مالیاتی مستقیم و بر اساس نرخها و روشهای زیر محاسبه می‌شود:
اموال، ماشین‌آلات و تجهیزات نرخ استهلاک روش استهلاک
ساختمان ۷ درصد نزولی
اثاثیه و ملزومات ۱۰ ساله مستقیم
وسایل نقلیه ۲۵ و ۳۵ درصد نزولی
ماشین آلات سنگین ۲۵ درصد نزولی
تجهیزات و لوازم انبارها ۱۰ ساله مستقیم
لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی ۱۰ ساله مستقیم
وسایل و لوازم مخابراتی ۱۰ ساله مستقیم
برای دارایی‌های ثابتی که در خلال ماه تحمیل و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، استهلاک از اول ماه بعد محاسبه و در حسابها منظور می‌شود و در مواردی که هر یک از دارایی‌های استهلاک‌پذیر پس از آمادگی جهت بهره‌برداری به علت تعطیل کار یا علل دیگر برای مدتی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، میزان استهلاک آن برای مدت یاد شده، معادل ۳۰% نوع استهلاک منعکس در جدول بالاست.
۲- ب: مخارج تأمین مالی:
مخارج تأمین مالی به عنوان هزینه سال شناسایی می‌شود، به استثنای

مخارجی که مستقیماً قابل انتصاب به ساخت «دارایی‌های واجد شرایط» است.
۳-ب: ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان
ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان به استناد بند (و) ماده ۱۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم به میزان ۱۰% آخرین حقوق و دستمزد پرسنل در سال مورد گزارش برای هر سال خد

مت آنان، محاسبه می‌شود و با هماهنگی اداره کا امور اقتصادی و دارایی در حساب سپرده بلند مدت، تحت عنوان موجودی نگهداری می‌شود.
۴- ب: روش شناخت درآمد و هزینه‌های عملیاتی
۶-۲:قراردادهای حق‌العمل کاری: شرکت طی سال جهت بهره‌برداری از شبکه‌های توزیع و انجام خدمات مشترکین با شرکت برق منطقه‌ای برق غرب قراردادهایی منعقد نموده ایت که مدت قرارداد از باتدای سال مالی تا پایان سال مالی بوده و درآمدهای آنها بر اساس صورت وضعیتهای تأیید شده شناسایی و هزینه‌های اجرای قرارداد نیز به حساب عملکرد منظور می‌شود.
قراردادهای پیمانکاری:
درآمدهای حاصل از قراردادهای پیمانکاری به روش کار تکمیل شده شناسایی می‌‍شود. روش یاد شده به دو دلیل زیر انتخاب شده است:
 موضوع پیمان معمولاً در کمتر از یک سال مالی تکمیل می‌شود.
 ضعیت مالی و نتایج حاصل از به کارگیری روش تکمیل شده، تفاوت چندانی با نتایج حاصل از به کارگیری روش درصد پیشرفت کار ندارد.
قرارداد زمانی تکمیل شده، شناخته می‌شود که معمولاً تمام مخارج لازم برای پیمان (به استثنای مخارج جزئی) انجام گرفته باشد، ثانیاً: تأسیسات طبق مشخصات قرارداد نصب شده و مورد تأیید کارفرما قرار گرفته باشد.
دستمزد منظور شده در قیمت تمام شده خدمات پیمانکاری شامل: دستمزد پرداخت شده به پیمانکاران و کارگران روزمزد و همچنین حقوق و مزایای پرسنلی شرکت است که به نسبت هزینه مواد و مصالح بر روی دستور کار سریکن می‌شوند. دستمزد منظور شده در قیمت تمام شده به پیمانکاران فرعی و کارگران روزمزد و همچنین حقوق و مزایا پرداختی پرداختی پرسنل شرکت می‌باشد، که اعمال حساب شده‌اند.
سربار منظور شده در قیمت تمام شده خدمات پیمانکاری و حق‌العمل کاری شامل: هزینه‌های نقلیه و انبار و تدارکات است، هزینه‌های نقلیه به نسبت هزینه‌های مواد و مصالح

بر روی دستمزد کارها هزینه‌خهای بهره‌برداری و مشترکین سرشکن شده است.
هزینه‌های انبار و تدارکات به نسبت خروج کالا از انبار برای مراکز هزینه بر روی مرکز فوق سرشکن شده است.

حسابداری دولتی در اداره برق :

نقش حسابداری در موسسات دولتی ثبت وطبقه بندی وخلاصه کردن عملیات انجام شده در جهت تهیه اطلاعات مالی مفید برای دولت ونتیجتاً تنظیم عملیات بعدی برای پیش بینی صحیح اعتبارات در بودجه کشور می باشد بطور خلاصه می توان فواید حسابداری دولتی را به شرح زیر توجیه کرد.
۱-نظارت در پرداخت هزینه و وصول وجوه بر اساس مقررات وقوانین
۲-مراقبت در حسن اجرای بودجه برنامه ای از لحاظ انطباق هزینه های ادارات دولتی با اعتبارات پیش بینی شده در بودجه
۳-کنترل عملیات ماموران اداره امور مالی از لحاظ صحت ودرستی
۴-تهیه اطلاعات مالی وگزارشها وصورت حسابها برای راهنمایی مسئولان سازمانهای دولتی
فن دفتر داری
بکار بردن قواعد واصول فن حسابداری وثبت معاملات یا فعالیت های مالی اشخاص وموسسات را در حسابها ودفاتری که منطبق با احتیاج موسسات باشد فن دفتر داری می نامند.
دفتر داری ممکن است ساده یایک طرفه ، مترادف یا دوطرفه باشد در دفترداری ساده معاملات فقط در یک جا ثبت می شود یا به عبارت دیگر به یک طرف از معاملات توجه می شود وحال آنکه در دفترداری مترادف باتوجه به اینکه هر فعالیت مالی در دوجا اثر می گذارد یکی در بدهکار حساب گیرنده ودیگری بستانکار حساب دهنده که امروزه سیستم نگهداری حساب دوطرفه می باشد. پایه واساس دفتر داری دو طرفه تشخیص بدهکار وبستانکار حساب است .

تنخواه گردان
در قانون محاسبات عمومی به چهار نوع تنخواه اشاره شده است .
۱-تنخواه گردان خزانه
۲-تنخواه گردان حسابداری
۳-تنخواه گردان پرداخت
۴-تنخواه گردان شهرستان
تنخواه گردان خزانه :
تنخواه گردان خزانه عبارت است از اعتبار بانکی در حساب در آمد عمومی نزد بانک مرکزی ایران که به موجب قانون اجازه استفاده از آن به میزان معین برای رفع احتیاجات نقدی خزانه به وزارت دارایی داده می شود ومنتهی تا پایان سال مالی مورد عمل واریز می شود.
تنخواه گردان حسابداری :
عیارتست از وجهی که خزانه از محل اعتبارات مصوب برای انجام بعضی از هزینه های سال جاری وتعهدات قابل پرداخت سالهای قبل در اختیار ذیحساب قرار می دهد تا درذقبال حواله های صادر شده واریز وبا صدور در خواست وجه مجدداً در یافت گردد.
تنخواه گردان پرداخت :
عبارت است از وجهی که از محل تنخواه گردان حسابداری از طرف ذیحساب برای انجام پاره ای هزینه های جزیی در اختیار جمعدار قرار می گیرد تا به تدریج که هزینه های مربوط انجام می شود اسناد هزینه تحویل ومجدداً وجه در یافت دارد.
تنخواه گردان شهرستان :
برای هر ذیحساب شهرستان از طرف خزانه حساب مخصوص در شعبه بانک مرکزی ودر صورت نبودن شعبه مرکزی در بانک ملی ودر صورت نبودن بانک ملی در یکی از بانکهای دولتی محل افتتاح ووجه لازم برای پرداخت حواله های ادارات دولتی محل بحساب مذبور منتقل می شود ذیحساب در قبال حواله های پرداخت شده در خواست وجه صادر وبه خزانه می فرستد . خزانه وجه در خواست ها را در حدود اعتبارات ابلاغی به حساب بانکی ذیحساب منتقل می کند تقاضای برقراری تنخواه گردان حسابداری از طرف ذیحساب عنوان وزارت امور اقتصادی ودارای اداره کل نظارت براجرای بودجه به عمل می آید.
تقاضای رسیده باتوجه به اعتبارات مصوب مورد رسیدگی قرار گرفته وحکم برقراری تنخواه گردان از طرف وزارت امور اقتصادی ودارایی صادر خواهد شد.
سند در یافت اوراق بهادار:
جهت برگزاری مناقصه در اداره برق کمسیونی از چند نفر مسئولین تشکیل می گردد. وپاکت های شرکت کننده گان در مناقصه با حضور اعضای کمیسیون که شامل معاو

 

ن اداری ومالی ،مسئول امورمالی ،دبیر کمیسیون معاملات ، مسئول اداره حقوقی ومسئول ماشین آلات برگزار می شود وافراد برنده مشخص وافرادی که برنده نشده اند مشخص می گردد. وکلیه چک های تضمینی طی نامه ای تحویل اوراق بهادار می گرددورسید در یافت صادر وتحویل نماینده کمیسیون معاملات می شود.
سند استرداد اوراق بهادار:
افرادی که در مناقصه برنده نشده اند چکهای آنها سند استراد صادر شده وتحویل صاحبان تضمین می گردد. وافراد برنده در صورت انعقاد قرار داد وتحویل ضمانتنامه بانکی چک های شرکت در مناقصه آنها بعد از سند استرداد به آنها عودت داده می شود ودر این میان بعضی از افراد که برنده دوم می باشند در صورت انصراف برنده اول چک برنده اول به نحو دولت ضبط می شود وبه حساب خزانه و.اریز می شود. وبا نفر دوم قرارداد انجام می گیرد ودر صورتی که برنده قرارداد ببندد چک نفر دوم آزاد میشود
کلیات
می دانیم که برای تشکیل هر سازمان هدفی لازم است .بعداز تعیین هدف وتدوین آن وسائل وابزاری که بارهبری ومدیریت وهمکاری نیروی انسانی واستفاده صحیح ازسایر عوامل تشکیل دهنده امکان نیل به اهداف فراهم گردد.اولین عاملی که برای تشکیل اداره مورد نیازاست جاومکان می باشد وبعد وسائل وابزار ودرمورد سازمانهای تولیدی مواد اولیه وماشین آلات نیز به آن اضافه می شود .به این ترتیب سازمان شکل گرفته ومصداق می یابد.
بعد ازفراهم شدن مقدمات برنامه کارتنظیم وبه مرحله اجرا درمی آید .اولین قدم دراین قسمت ازکار تبدیل سرمایه نقدی به غیر نقدی می باشد که جهت روشن شدن بیشتر مطلب توضیحی هرچند کوتاه ارائه خواهد خواهد شد.
قدم آغازین تهیه وتدارک جاومکان مناسب برای تولید ونگهداری وتوزیع مواد وکالا می باشد که جزء مراحل اولیه واصلی حرکت به سوی هدف محسوب میگردد .چرا که باید محلی داشته باشد تاماشین آلات تولیدی درآن مستقر شده وبه کار بافتد . مواد اولیه خام مورد نیاز که تدارک وخریداری گردیده است درآنجا نگهداری شود تا درفرصت های بعدی تبدیل به کالای ساخته شده گردد وبعد ازبسته بندی برای فروش آماده توزیع شود .درجوار این محل ها نیز قسمتی باید وجود داشته باشد که واحدهای ستادی وپشتیبانی در آنجا مستقر گردند.
برای تامین محل دوحالت ممکن است پیش آید.حالت اول محلی ساخته شده ومناسب وجود داشته باشد واقدام به خرید آن گردد.یااینکه محلی را باید ساخت که دراین حالت زمینی خریداری شده وسپس ساختمان مورد نظر درآن احداث گردد.تااینجا ملاحظه میشود که مقداری ازسرمایه نقدی تبدیل به نوع دیگر ازسرمایه یعنی اموال غیر منقول گردیده است .

 

دومین حرکت خرید ماشین آلات و وسائل تولید است که مقداری از سرمایه را به خود اختصاص می دهد. به این ترتیب سرمایه نیز به نوعی دیگر ازاموال یعنی مال منقول تبدیل میگردد.ماشین آلات به محل استقرار خود حمل وطبق برنامه های ازپیش تعیین شده در آنجا نصب می شود ودرحقیقت از حالت منقول به غیر منقول تبدیل وضعیت می دهد .ملاحظه میشود که باز هم سرمایه نقدی است که تغییر شکل پیدا می کند.
به تدریج محل کارخانه آماده میشود ، محل اداری ومالی متناسب بانیاز ساخته وفعالیت آغاز میگردد. هنوز امکان بهره برداری وجود ندارد .باید اقدامات دیگری نیز بعمل سرمایه نقدی تبدیل به نوعی مال گردیده است .
تااینجا به روشنی پیدا است که کل سرمایه ازحالت نقدی تبدیل به غیر نقدی ودرحقیقت به شکل اموال تغییر وضعیت داده است .اموالی که به این ترتیب گد آوری شده از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده ودقیقاً وجود آنها حیات اقتصادی موسسه را رقم می زند.

این واقیت جنبه عام دارد ودر کلیه سازمان ها وموسسات اعم ازدولتی وغیر دولتی ،مشمول وغیرمشمول بنحوی مصداق پیدا می کند.
( فرایندارائه اسنادهزینه جهت پرداخت به اشخاص حقیقی یاحقوقی )

۱٫ عنوان فرایند: ارائه اسنادهزینه جهت پرداخت به اشخاص حقیقی یاحقوقی
۲٫ هدف ازاجرای فرآیند: رعایت دقیق قوانین ومقررات مالی محاسباتی درپرداختهاوانجام کاردرکمترین زمان ممکن
۳٫ عنوان خدمت گیرندگان : افرادحقیقی یاحقوقی که بنحوی ازانحاء با اداره برق استان درارتباط کاری می باشند
۴٫ خدمت دهندگان : ریاست اداره – معاونت اداری ومالی – مدیریت امورمالی
۵٫ مدارک واطلاعات موردنیاز: اسنادهزینه باکلیه مستندات لازم که توسط معاونتهاومدیریتهای سازمان جهت پرداخت به مدیریت امورمالی ارائه می شود.
۶٫ فرم های مورداستفاده : درخواست وسفارش خریدیادرخواست ارائه خدمت – صورت وضعیت یامدارک هزینه اعم ازفاکتورو…..- رسیدانباریاصورت مجلس تحویل کالا- سندهزینه – حواله پرداخت
۷٫ شرح مراحل انجام کار:
۱٫ ۷ – ارائه اسنادهزینه به مدیریت امورمالی وپاراف آن .( ۵ دقیقه)

۲٫ ۷ – ثبت دردفترامورمالی .( ۵ دقیقه )
۳٫ ۷-ارجاع به حسابداری تملک دارائیهای سرمایه های یاهزینه ای . ( ۲ دقیقه)
۴٫ ۷ – ارجاع به کارشناسان رسیدگی توسط مسئول حسابداری .( ۵ دقیقه )
۵٫ ۷ – حسابرسی-تطبیق باقوانین ومقررات مالی ومحاسباتی – موافقتنامه هاوکنترل مدارک وامضاء های مجاز. ( ۳۰الی ۶۰ دقیقه باتوجه به حجم ونوع سندهزینه )
۶٫ ۷ – درصورت عدم نیازبه واخواهی امضاء ومهرتوسط رسیدگس کننده .( ۵ دقیقه)
۷٫ ۷ – درصورت واخواهی درج نواقص وموارداشکال دراسنادهزینه وعودات به واحدمربوط

ه جهت رفع ایرادات ونواقص . (۱۵ دقیقه)
۸٫ ۷-ارجاع اسنادهزینه به واحدتامین اعتبار. (۱۰ دقیقه)
۹٫ ۷- بررسی وثبت مبالغ هزینه براساس فصول مربوطه توسط واحدتامین اعتبار. ( ۱۰ دقیقه)
۱۰٫ ۷- امضاءومهرتوسط واحدتامین اعتبار.( ۵ دقیقه)
۱۱٫ ۷- ارجاع به متصدی صدورچک .( ۵ دقیقه)
۱۲٫ ۷- صدورجک دروجه ذینفغ توسط متصدی صدورچک .( ۱۵ دقیقه)
۱۳٫ ۷- امضاء ومهرسند توسط متصدی صدورچک .( ۵ دقیقه)
۱۴٫ ۷- بررسی وکنترل مجدد کیله مدارک توسط مسئول حسابداری وارسال جهت امضاءمدیرامورمالی.( ۵ دقیقه )
۱۵٫ ۷- بررسی وکنترل وامضاء سندهزینه وچک صادره شده توسط مدیرمالی وارجاع به دفترریاست سازمان یامعاونت اداری ومالی .( ۱۵ دقیقه)
۱۶٫ ۷- بررسی وامضاء توسط ریاست سازمان یامعاونت اداری ومالی وعودت به مدیریت امورمالی . (۱روز)
۱۷٫ ۷-اخذامضاء ازدریافت کننده چک .( ۵ دقیقه)
۱۸٫ ۷- مهرچک .تحویل آن به مشتری .( ۵ دقیقه)
۸- مسئولیت عوامل اجرائی : ریاست سازمان ( امضای سندهزینه – حواله – چک )- معاونت اداری ومالی درمواردتفویض شده ( امضای سندهزینه – حواله – چک )- معاونت ومدیریت مربوطه ( امضای مدارک هزینه )- مدیریت امورمالی ( امضای رسیدگی کننده – تامین اعتبار- سندهزینه – چک ).
۹- تصویربخشنامه هاوآئین نامه ها: براساس قوانین ومقررات مالی محاسباتی – دستورالعملهای مربوطه که درمدیریت امورمالی موجودمی باشد.
۱۰- فن آوری مورداستفاده : استفاده ازرایانه ونرافزارهای مالی وحسابداری درمراحل مختلف .
۱۱- مدت زمان انجام فرآیند : به ترتیب شرح مراحل انجام کاردربندهفت که جهت مرحله مشخص وبطورمتوسط ازمرحله شروع تاپایان فرآیند حدود یک روزکاری زمان لازم دارد.

( فراینداستردادتضمین حسن انجام تعهدات قراردادبه اشخاص حقیقی یاحقوقی )

۱٫ عنوان فرایند: استرداد تضمین حسن انجام تعهدات.
۲٫ هدف ازاجرای فرآیند: رعایت دقیق قوانین ومقررات مالی محاسباتی دراسترداد تضمینات .
۳٫ عنوان خدمت گیرندگان : افرادحقیقی یاحقوقی که بنحوی ازانحاء با اداره برق استان درارتباط کاری می باشند.
۴٫ خدمت دهندگان : مدیریت امورمالی .
۵٫ مدارک واطلاعات موردنیاز: ارائه فرم استرداد تضمین حسن انجام تعهدات- صورت جلسه تحویل موقت – صورت وضعیت قطعی انجام کارکه به تائیدمقامات مجازرسیده باشد.
۶٫ فرم های مورداستفاده : فرم استراداد تضمین – صورت وضعیت – صورت جلسات تحویل .
۷٫ شرح مراحل انجام کار:

۱٫ ۷ – ارائه فر م استرداد تضمین به مدیریت امورمالی وپاراف آن .( ۲ دقیقه)
۲٫ ۷ – ثبت دردفترامورمالی .(۳ دقیقه )
۳٫ ۷-ارجاع به حسابداری تملک دارائیهای سرمایه های یاهزینه ای . ( ۲ دقیقه)
۴٫ ۷ – ارجاع به کارشناسان رسیدگی توسط مسئول حسابداری .( ۲ دقیقه )
۵٫ ۷ – حسابرسی-تطبیق باقوانین ومقررات مالی ومحاسباتی کنترل مدارک وا

مضاء های مجاز. (۱۰دقیقه )
۶٫ ۷- درصورت عدم نیازبه واخواهی امضاء ومهرتوسط رسیدگس کننده .(۱ دقیقه)
۷٫ ۷–درصورت واخواهی درج نواقص وموارداشکال وعودات به واحدمربوطه جهت رفع ایرادات ونواقص . (۱۰ دقیقه)
۸٫ ۷-ارجاع فرم تائیدشده به جمعداری اموال واوراق بهادار(امین اموال ). (۲ دقیقه)
۹٫ ۷ – بررسی وکنترل براساس مشخصات قرارداد. ( ۵ دقیقه)
۱۰٫ ۷ – صدوربرگه استرداد تضمین واخذ امضاء ازتحویل گیرنده وارجاع به مدیرمالی . (۵ دقیقه)
۱۱٫ ۷- بررسی وامضاء تضمین ظهرنویسی شده یا نامه ابطال ضمانتنامه توسط مدیرامورمالی . ( ۵ دقیقه )
۸- مسئولیت عوامل اجرائی : مدیریت امورمالی ( امضای تضمین ظهرنویسی شده –نامه ابطال ضمانتنامه ).
۹- تصویربخشنامه هاوآئین نامه ها: براساس قوانین ومقررات مالی محاسباتی – دستورالعملهای مربوطه که درمدیریت امورمالی موجودمی باشد.
۱۰- فن آوری مورداستفاده : استفاده ازرایانه ونرافزارهای مالی ثبت واسترداد تضمینات درمراحل مختلف .
۱۱- مدت زمان انجام فرآیند : به ترتیب شرح مراحل انجام کاردربندهفت که جهت هر مرحله مشخص وبطورمتوسط ازمرحله شروع تاپایان فرآیند حدود ۳۰ دقیقه زمان لازم دارد.

( فراینداسترداد سپرده حسن انجام کارقراردادبه اشخاص حقیقی یاحقوقی )

۱٫ عنوان فرایند: استردادسپرده حسن انجام کار.
۲٫ هدف ازاجرای فرآیند: رعایت دقیق قوانین ومقررات مالی محاسباتی دراسترداد سپرده درکمترین زمان ممکن .
۳٫ عنوان خدمت گیرندگان : افرادحقیقی یاحقوقی که بنحوی ازانحاء با اداره برق استان درارتباط کاری می باشند.
۴٫ خدمت دهندگان : ریاست سازمان –مدیریت امورمالی .
۵٫ مدارک واطلاعات موردنیاز: ارائه فرم آزادسازی سپرده حسن انجام کار-صورت جلسه تحویل کارکه توسط معاونتهاومدیریت های مربوطه به مدیریت امورمالی ارجاع می گردد.مفاصاحساب تامین اجتماعی و…
۶٫ فرم های مورداستفاده : فرم آزادسازی سپرده حسن انجام کار- صورت جلسه تحویل موقت / قطعی کار.
۷٫ شرح مراحل انجام کار:
۷-۱– ارائه فر م / نامه آزادسازی سپرده حسن انجام کاروپاراف آن .( ۲ دقیقه )
۷-۲- ثبت دردفترامورمالی .(۳ دقیقه )
۷-۳-ارجاع به حسابداری تملک دارائیهای سرمایه های یاهزینه ای . ( ۲ دقیقه)
۷٫ ۴ – ارجاع به کارشناسان رسیدگی توسط مسئول حسابداری .( ۲ دقیقه )

۷٫ ۵ – حسابرسی-تطبیق باقوانین ومقررات مالی ومحاسباتی کنترل مدارک وامضاء های مجاز. (۲۰ دقیقه )
۷٫ ۶ – درصورت عدم نیازبه واخواهی امضاء ومهرتوسط رسیدگس کننده .(۵ دقیقه)
۷٫ ۷–درصورت واخواهی درج نواقص وموارداشکال وعودات به واحدمربوطه جهت رفع ایرادات ونواقص . (۱۰ دقیقه)
۷٫ ۸- اعلام مبالغ دریافتی بابت سپرده به خزانه معین استان برابرمقررات . (۱ روز)

۹٫۷ – دریافت وجه ازخزانه استان . ( ۱ دقیقه)
۷٫ ۱۰ –واریزبحساب مربوطه وثبت دردفاتر . (۱ دقیقه)
۱۱٫۷- صدورسندوچک توسط مسئولین مربوطه درحسابداری . ( ۲۰دقیقه )
۷٫ ۱۲ – بررسی وامضاء توسط مسئول حسابداری ( ۵ دقیقه )
۷٫ ۱۳- بررسی وکنترل مجددتوسط مدیرامورمالی وارسال به دفترریاست سازمان یامعاونت اداری ومالی (۱۵ دقیقه )
۷٫ ۱۴- بررسی وامضاء توسط مقامات مجازسازمان وعودت به مدیریت امورمالی ( ۱روز)
۷٫ ۱۵– اخذامضاء ومهرچک (۵دقیقه ).
۷٫ ۱۶- تحویل چک به مشتری .
۸- مسئولیت عوامل اجرائی : ریاست سازمان (امضای چک وسند پرداخت )- مقام مجازازطرف رئیس سازمان ( امضاء مدارک پرداخت )– مدیرامورمالی ( امضای چک –سند پرداخت – مدارک ).
۹- تصویربخشنامه هاوآئین نامه ها: براساس قوانین ومقررات مالی محاسباتی – دستورالعملهای مربوطه که درمدیریت امورمالی موجودمی باشد.
۱۰- فن آوری مورداستفاده : استفاده ازرایانه ونرافزارهای مالی ثبت واستردادسپرده وحسابداری درمراحل مختلف .
۱۱- مدت زمان انجام فرآیند : به ترتیب شرح مراحل انجام کاردربندهفت که جهت هر مرحله مشخص وبطورمتوسط ازمرحله شروع تاپایان فرآیند حدود ۵ روز زمان لازم دارد. قابل توجه است که جهت پرداخت به موقع سپرده افراد حقیقی وحقوقی مبلغی تحت عنوان تنخواه گردان ازخزانه معین استان دریافت وسپرده های موردنظر باتوجه به میزان موجودی بانک ازمحل تنخواه گردان پرداخت می شود که درصورت موجودی زمان پرداخت ۱روزکاری طول می کشد.

( فرایندتحویل کالا ازانبار)

۱٫عنوان فرایند: تحویل کالا ازانبار.
۲٫هدف ازاجرای فرآیند: رعایت دقیق قوانین ومقررات درتحویل کالا درکمترین زمان ممکن .
۳٫عنوان خدمت گیرندگان : افرادحقیقی یاحقوقی که بنحوی ازانحاء با اداره برق استان درارتباط کاری می باشند.
۴٫ خدمت دهندگان : معاونت /مدیریت مربوطه –مدیریت امورمالی- مدیریت امورپشتیبانی .
۵٫ مدارک واطلاعات موردنیاز: ارائه برگه درخواست کالا که توسط معاونتهاومدیریت های مربوطه به مدیریت امورمالی ارجاع می گردد.
۶٫فرم های مورداستفاده : فرم درخواست کالا .
۷٫شرح مراحل انجام کار:
۷-۱– ارائه فر م / نامه آزادسازی سپرده حسن انجام کاروپاراف آن .( ۵ دقیقه )
۷-۲- ثبت دردفترامورمالی .(۳ دقیقه )
۷-۳-ارجاع به حسابداری انبارها . ( ۲ دقیقه)
۷٫ ۴ارجاع به کارشناسان رسیدگی توسط مسئول حسابداری .( ۲ دقیقه )
۷٫ ۵ – حسابرسی-تطبیق باقوانین ومقررات مالی ومحاسباتی کنترل مدارک وامضاء های مجاز. (۲۰ دقیقه )
۷٫ ۶ – درصورت عدم نیازبه واخواهی امضاء ومهرتوسط رسیدگی کننده .(۵ دقیقه)
۷٫ ۷–درصورت واخواهی درج نواقص وموارداشکال وعودات به واحدمربوطه جهت رفع ایرادات ونواقص . (۱۰ دقیقه)
۷٫ ۸- بررسی وصدوربرگه حواله توسط متصدی صدورحواله . (۱۵ روز)
۹٫۷ – بررسی وامضاء توسط مسئول حسابداری انبارهایا مدیرامئرمالی . ( ۵ دقیقه)
۷٫ ۱۰ –ارجاع به مدیریت امورپشتیبانی .
۱۱٫۷-بررسی وامضاء توسط مدیرامورپشتیبانی وارجاع به انبار.
۷٫ ۱۲ – بررسی وتحویل کالا به تحویل گیرنده با گرفتن امضاء ازتحویل گیرنده.
۸- مسئولیت عوامل اجرائی : ریاست داره – مقام مجازازطرف رئیس داره – مدیریت امورمالی .
۹- تصویربخشنامه هاوآئین نامه ها: براساس قوانین ومقررات مالی محاسباتی – دستورالعملهای مربوطه که درمدیریت امورمالی موجودمی باشد.

۱۰- فن آوری مورداستفاده : استفاده ازرایانه ونرافزارهای مالی حسابداری انبار درمراحل مختلف .
۱۱- مدت زمان انجام فرآیند : به ترتیب شرح مراحل انجام کاردربندهفت که جهت هر مرحله مشخص وبطورمتوسط ازمرحله شروع تاپایان بند ۷-۹ فرآیند حدود ۴۵ دقیقه زمان لازم دارد.

آموخته‌های واحد صنعتی
نحوه ثبت اقلام و کدهای هزینه (قطعی) در دفتر بودجه و مقایسه با بودجه مصوب برای سال مالی جهت کنترل و نظارت بر کسر یا اضافه تأمین اعتبار شدن هر کدام از کدهای ه
آشنایی با مراحل عقد قراردادهای شرکت به دو صورت قرارداد تیپ خرید کالا و قرارداد تیپ خرید خدمت با اشخاص حقوقی در زمینه فعالیتهای شرکت.
طبقه‌بندی و شماره‌گذاری قراردادهای شرکت بر اساس دو عامل شماره قرارداد ئ تاریخ عقد قرارداد در دو قسمت حوزه‌ی ستادی و شهرستانهای تابعه استان به تفکیک قرارداد خرید کالا و خرید خدمت.
آشنایی و یادگیری چگونگی محاسبه خالص پرداختی به پیمانکاران، پس از خرید کالا یا خرید خدمت توسط شرکت با گزارش واحد تحویل گیرنده کالا یا خدمت و با تأیید امور مالی.
آشنایی با اسناد هزینه شرکت و رسیدگی و ممیزی کردن اسناد هزینه مربوط به حوزه‌ی ستادی و اسناد ارسالی از شهرستانهای تابعه، به صورت بررسی برگ درخواست خرید کالا یا خدمت با مدارک پیوستی.
به عنوان رسیدگی اولیه و ارجاع به واحد سندنویسی (به صورت کامپیوتری) که با تأیید سند کامپیوتری رسیدگی ثانویه هم انجام که پ۱ذیرفت و در نهایت جهت ارجاع به واحد صدور چک که هر سند دارای دو حالت بود یا هزینه انجام شده از محل تنخواه گردان بوده و تنخواه مصرف شده به همان میزان ترمیم می‌گردد و یا از محل بودجه مصوب هزینه شده که پس از تأیید ثانویه در سیر فصل و کدهای معین هر هزینه ثبت می‌گردد.
 آشنایی با لیستهای فوق‌العاده مأموریت کارکنان و چگونگی محاسبه فوق‌العاده مأموریت بررسی و تأیید لیستهای ارسالی و ارجاع به واحد سندنویسی.
 آشنایی با سیستم نرم‌افزاری محاسبه حقوق و مزایا شرکت و محاسبه و پرینت هر فیش حقوقی بر اساس عواملی مثل: کارکرد روزانه، فوق‌العاده نأموریت، اضافه‌کاری و …
 آشنایی با سیستم نرم‌افزاری سندنویسی (کامپیوتری) شرکت و پرینت سندهای ارسالی از واحدهای مختلف شرکت.
نتایج حاصله از آموخته‌های واحد صنعتی
به طور قطع عمده‌‍ترین مشکل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان عدم وجود یک سیستم مکانیزه و پیشرفته و عدم استفاده از نرم‌افزارهای مدرن در قسمتهای مختلف شرکت می‌باشد.
در صورتی که می‌توان با بهره‌گیری از یک سیستم کامپیوتری پیشرفته (به صورت شبکه) از بسیاری از کاغذ بازیها و اتلاف وقت و … در جهت ارائه مناسب‌تر خدمات و فعالیتهای شرکت، جلوگیری به عمل آید.
موضوعی که در قسمت تهیه لیست و سند به وضوح خریده می‌شود که باعث افزایش کارایی و بالا رفتن سرعت انجام فعالیت شده است.
و مسئله دیگر عدم وجود شوق و اشتیاق و حضور مستمر کارکنان شرکت در جهت انجام درست فعالیتهای مربوطه و در بعضی از موارد، عدم وجود ارتباط بین پست سازمانی با رشته تحصیلی شخص مذکور و عدم استفاده از مدیران بومی در سطح بالای مدیریت و عدم استفاده بهینه از امکانات و تجهیزات شرکت در راستای اهداف سازمان را می‌توان از عمده‌ترین مشکلات شرکت توزیع برق استان نامید.
حسابداری هزینه:
مراحل انجام هزینه در اداره برق سنندج به شرح زیر می باشد:
۱- درخواست خرید برای کالا یا خدمات مورد نیاز
۲- براورد تقریبی هزینه ها
۳- تشخیص با تصویب ضرورت هزینه ها (اجازه خرج)
۴- تآمین اعتبار
۵- تعهد
۶- تسجیل یا ممیزی اسناد هزینه
۷- حواله یا مورد پرداخت در وجه ذینفع

۹- تنظیم سند هزینه پرداخت
( ۱) – درخواست خرید برای کالا یا خدمات مورد نیاز:
درخواست خرید ورقه ای است که به وسیله واحدهای اجرائی بنیاد پانزده خرداد تنظیم و پس از امضاء رئیس قسمت زیربط جهت تهیه و تدارک به واحد تدارکات یا کارپرداز ارجاع می گردد. برآورد میزان کالا یا کار مورد احتیاج به عهده واحد درخواست کننده است و میزان آن باید در برگه در خواست درج شود در صورتی که برآورد میزان کالا یا کار مورد نیاز جنبه فنی داشته باشد که واحد درخواست کننده راسآ قادر به تعیین آن نباشد باید از سایر واحدها و افراد فی برای انجام براورد مذکور کمک بگیرد و تعداد و همچنین مقدار آن را در ستون مربوطه یادداشت نماید.برگه معمولا در سه برگ صادر می گردد یک نسخه از آن در اداره درخواست کننده نگه داری می شود و سایر نسخ آن به کارپرداز ارسال می گردد.
(۲)- برآ ورد تقریبی هزینه ها:
واحد تدارکات و پردازش درخواست های واصله از قسمتهای مختلف بنیاد پانزده خرداد را مورد برسی دقیق قرار داده در صورت موجود بودن مواد و ملزومات درخواست در انبار از طریق انبار و با صدور حواله آن را تحویل و رسید دریافت می دارد در غیر این صورت با براورد و درج قیمت تقریبی هزینه در ستون مربوط مراطب را جهت تصویب نزد بنیاد پانزده خرداد یا کسی که از طرف بنیاد اختیار

تشخیص ضرورت هزینه را دارد ارسال می نماید.در مواردیکه میزان تقریبی هزینه مبحم و نا مشخص نباشد و اعتبارات بودجه نیز تکافو کند نیازی به براورد تقریبی هزینه در مورد کارهای ساختمانی و تاسیساتی باید همرا با برآورد میزان کالا با کار انجام شده و توسط واحد درخواست کننده تعیین شود در سایر موارد برآورد تقریبی هزینه ها به عهده کار پرداز است.
مسئله خرید تدارکات مسئله ساده ای نیست بلکه مامور خرید کاملا باید از مقررات مربوط به معاملات بنیاد و دیگر مقررات آگاهی و شناخت کامل داشته باشد.
(۳)—تشخیص ضرورت هزینه:

همان طوریکه قبلا نیز اشاره شد میزان و مقدار مواد و ملزومات مورد نیاز به وسیله اداره درخواست کننده در برگه درخواست تعیین و به واحد تدارکات یا کار پرداز ارجاء میگردد اداره تدارکات یا کار پردازی هزینه تقریبی اعلام مندرج در برگ درخواست را برآورد و جهت تصویب یا تشخیص ضرورت هزینه نزد رئیس شعبه یا کسیکه از طرف رئیس بنیاد این اختیار تفویذ شده است ارسال می گردد طبق ماده ۱۷ قانون محاسبات عمومی مصوب ۱۳۶۶ تشخیص عبارت است از تعیین و انتخاب کالا و خدمات و سایر پرداختها که تحصیل یا انجام آنها برای نیل به اجرای برنامه های دستگاهای اجرائی ضروری است. لذا مقام تصویب کننده با توجه به تعریف فوق ذیل آن را با قید تاریخ امضاءو برگ درخواست را جهت اقدام قانونی به کار پردازی آماده خواهند نمود.
(۴)—تامین اعتبار:
پس از کسب مجوز لازم و صدور اجازه خروج برگ درخواست خرید شماره با قید تاریخ جهت تامین اعتبار به اداره اعتبارات ارجاء می گردد ماده ۱۸ قانون محاسبات عمومی تامین اعتبار را چنین بیان می دارد تامین اعتبار عبارت است از اختصاص دادن تمام یا قسمتی از اعتبار مصوب برای هزینه ها.
(۵)_ تعهد:
عبارت است از الزاماتی که برعهده دولت ناشی از:
۱- تحویل کالا یا انجام دادن خدمت.
۲- اجرای قراردادهائی که با رعایت قوانین و مقررات منعقد می شود.
۳- احکام صادر شده از مراجع قانونی و ذیحساب در مورد اموال غیر منقول سند مالکیت. در مورد اموال منقول صدور قبض انبار و یا صورتجلسه تحویل و تحول مالکیت بنیاد را محرزمی نماید و برگ گواهی انجام کار از طرف اشخاص ذیصلاح در ایجاد تعهد قابل استناد است.
(۶)_ تسجیل
تسجیل عبارت است از تعیین میزان بدهی قابل پرداخت به موجب اسناد مثبته_ اسناد مثبته اسناد و مدارکی را گویند که لزوم پرداخت وجه را تایید کند این اسناد باید به وسیله ممیز بنیاد مورد رسیدگی کافی قرار گرفته و امضاء و مهر گردد به موجب ماده ۷۹ قانون مصوب بنیاد کلیه پرداخت

های بودجه مصوبه با اسناد مثبت و با رعایت مقررات ائین نامه مالی به عمل خواهد آمد در موقع رسیدگی یا حسابرسی قبل از پرداخت می بایست برخی از نکات را مورد نظر قرار داد:
الف – پرداخت های بنیاد باید به موجب اسناد ثبت انجام و قبل از پرداخت اسناد مورد رسیدگی قرار گیرد
ب – مامور رسیدگی زیر نظر حسابدار یا امور مالی بنیاد بوده و مکلف است قبل از صدور حواله اسناد هزینه را از لحاض وجود اعتبار و رعایت مقررات بنیاد گواهی و امضاء نماید.

ج – مامور رسیدگی مکلف است حداکثر ظرف ۲۴ ساعت اسناد ارائه شده را رسیدگی و امضاء نماید.
(۷)_ حواله:
حواله عبارت است از سندی که از طرف ذیحساب شبکه در وجه ذی نفع صادر می شود صدور حواله پس از طی مراحل تشخیص و تامین اعتبار و تعهد و تسجیل به عمل خواهد آمد حواله دارای دو فرم است این فرم در دو نسخه و دو رنگ مختلف صادر می شود یک نسخه آن ضمیمه درخواست وجه و نسخه دوم ضمیمه سند هزینه خواهد شد.
(۸)_ درخواست وجه:
کلیه درآمد بنیاد پانزده خرداد به حساب بانکی واریز و کلیه کلیه پرداخت می بایست از طریق حساب بانکی هزینه انجام گردد لذا به منظور پرداخت حواله های صادره بنا به تقاضای امور مالی و تصویب رئیس بنیاد پانزده خرداد معادل مبلغ حواله صادره از حساب بانک درآمد برداشت و به حساب بانکی هزینه واریز می گردد که در آن صورت عملیات مالی ثبت آن در دفاتر به عمل می آید درخواست وجه سندی است که ذیحساب برای پرداخت حواله های صادر شده از محل اعتبارات بودجه عمومی دولت به عهده خزانه در وجه وزارت خانه یا موسسه مربوط صادر می کند
(۹)پرداخت:
پرداخت آخرین مرحله از مراحل نه گانه می باشد که در ازای انجام کار یا ایجاد تعهد یا به عنوان کمک وآعانه و یا تحت هر عنوان دیگر از محل اعتبارات بودجه مصوب بنیاد پانزده خرداد در حق ذینفع از طریق تنخواه گردان یا بانک و یا در موارد بسیار استثنائی از طریق صندوق پرداخت می گردد.
نمونه وظایف و مسئولیتهای هر یک از واحد های حسابداری:
عامل ذیحساب

۱- نظارت و مراقبت بر تنظیم حساب ماهانه و کنترل و ارسال آن با اسناد و مدارک مربوط به آن مراجعه ذیحساب و همچنین مراقبت در حسن اجرای بودجه برنامه ای
۲- مراقبت در وصول درامدها برابر مقررات و پرداخت مخارج در حدود اعتبارات مصوب با رعایت کامل قوانین مربوط
۳- اجرای قرارها و داد نامه های صادره از دیوان محاسبات یا سایر مراجعه دیگر
۴- رفع نقص اسناد و صورت حساب وام خواهی شده
۵- تهیه صورت تفریع بودجه کامل مورد عمل حوزه ذیحسابی و ارسال آن به مراجعه ذیربط
۶- تنظیم و ارسال صورت مجالس تحویل و تحول در موقع تغییر سمت با رعایت مقررات جهت استخضارمقام مافوق
۷- اداره امور واحد ذیحسابی و ارائه راهنمائی های لازم به کارکنان تحت سرپرستی
مسئول حسابداری:
۱- ثبت اقلام از روی برگهای محاسباتی در دفتر صدور برگه و انتقال آنها به دفاتر روزنامه معین اعتبارات و تعهدات و دفتر کل
۲- تهیه و تنظیم لیست حقوق و اعلامیه * چک برگهای محاسباتی و کنترل حسابهای مربوط به منظور رفع اختلاف

۳- رسیدگی به فیش پرداختها و علل حسابها و اسناد و مدارک مربوط از نظر رعایت و اجرای قانون و مقررات مالی

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 73 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد