تحقیق در مورد آلودگی محیط زیست

word قابل ویرایش
16 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

آلودگی محیط زیست

آلودگی هوا:
در زمینه آلودگی هوا قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصرب ۱۳۷۴ (مواد ۲۸-تا ۳۲ –۸) بر طبق این قانون افرادی که با وسائل نقلیه موتوری غیر مجاز تردد نمایند مرتکب جرم آلودگی هوا می شوند همچنین صاحبان و مسولین کارخانجات و کارگاههای آلوده کننده که برخلاف این قانون عمل نمایند مجرم هستند به همین نحو صاحبان و مسولان منابع تجاری و اماکن عمومی که موجبات آلودگی هوا را فراهم می آورند مجرم محسوب می شوند.

۲ـ قانون مجازات اسلامی ماده ۶۸۸ : هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود از قبیل آلوده کردن آب آشامیدنی یا توزیع آب آشامیدنی آلوده و ب ممنوع می باشد در مثالهای زمره شده اگر چه به آلودگی هوا اشاره شد اما از آنجا که آلودگی هوا نیز تهدید علیه بهداشت عمومی است و همچنین کلمه از قبیل نشان دهنده تمثیلی بودن مثالهای ذکر شده است می توانیم آلودگی هوارا نیز شامل این ماده بدانیم در ضمن در تبصره ۲ این ماده در تعریف آلودگی محیط زیست آلودگی هوا نیز ذکر شده.

آلودگی هوا عبارت است از حضور مواد نامطلوب در هوا به مقداری که بتواند اثرات مضر ایجاد کند. اگر چه در حالت عادی تنها به اثرات سوء وارد بر انسان توجه می شود، اما این تعریف، آلودگی هوا را تنها به این اثرات محدود نمی نماید. مواد نامطلوب می توانند، بر انسان و گیاه، مواد و اشیاء یا محیط زیست جهانی تأثیر گذاشته و یا با مه آلود کردن هوا وایجاد بوهای نامطلوب مناظره جلوه های نامناسب ایجاد نمایند. بسیاری از این مواد مضر از طریق مناسبی که در حال حاضر تحت کنترل انسان نمی باشد، وارد اتمسفر می شوند، در عین حال

در اکثر مناطق با تراکم جمعیت زیاد، خصوصاً کشورهای صنعتی، منشاء اصلی این آلاینده ها فعالیت های انسانی می باشد. بطوریکه امروزه شدت آلودگی در سطح جهانی به حدی رسیده است، که بالقوه می تواند برای زمین بحرانی باشد. حوادث ناگوار ناشی از آلودگی هوا مانند حادثه لندن که باعث مرگ بیش از ۴۰۰۰ نفر در سال ۱۹۵۲ در شهر لندن در اثر مه دود فتوشیمیایی، گرم شدن کره زمین، تخریب لایه ازن، ریزش باران های اسیدی، تغییرات شدید اقلیمی و بسیاری از عوارض دیگر، نتیجه ورود آلودگی ها به اتمسفر می باشد. که حیات موجودات را بیش از پیش مورد تهدید قرار می دهد. لذا بایستی، نسبت به کاهش و کنترل آلاینده های تصمیمات جدی تر و عملی تر اتخاذ گردد.

ترکیب هوا:
اجزای اتمسفر را می توان در یک تقسیم بندی کمابیش اختیاری به تشکیل دهنده های عمده، غیرعمده و ناچیز تقسیم کرد. مقدار این اجزاء در هوای خشک و پاک در سطح زمین در جدول(۴-۱) نمایان است. علاوه بر اجزای مذکور در جداول، هوا ممکن است. حاوی ۵-۱/۰ درصد حجمی آب باشد مقدار عادی آب در اتمسفر ۳-۱ درصد است. تحت اثر قوانین گازها و جاذبه چگالی اتمسفر با افزایش ارتفاع به شدت کاهش می یابد. بیش از ۹۹% کل جرم اتمسفر در فاصله ۳۰ کیلومتری از سطح زمین یافت می شود. جرم کل اتمسفر در حدود تن

برآورد شده است.این عدد هرچند بزرگ است ولی فقط حدود یک میلیونیم جرم کل زمین را تشکیل می دهد. خصوصیات اتمسفر با تغییر ارتفاع، تغییر می کند. سایر عوامل مؤثر در این تغییرات عبارتند از: فصل، عرض جغرافیایی، زمان و حتی فعالیت خورشیدی، دمای اتمسفر ممکن است. مقادیر بسیار کم مانند تا بیش از متفاوت باشد. فشار اتمسفری از ۱ا تمسفر سطح دریا به اتمسفر در یکصد کیلومتر بالاتر از سطح دریا تنزل می کند. به دلیل این تغییرات، کیفیت شیمیایی اتمسفر، تغییر ارتفاع، تغییرات عمده ای نشان می دهد.

 

اجزاء عمده درصد حجمی
نیتروژن
اکسیژن
اجزاء غیر عمده
آرگون
دی اکسیدکربن
اجزاء ناچیز
نئون

هلیوم
متان
کریپتون
اکسیدنیترو
هیدروژن
گزنون
دی اکسیدگوگرد
دی اکسید نیتروژن
آمونیاک
منواکسیدکربن

آلودگی آب
آب از حیاتی ترین عناصر زندگی انسان است و مهمترین عامل حیات انسانها گیاهان و جانوران پس حمایت از آن و تلاش برای پاکیزگی آن دارای اهمیت تساوی است. در زمینه آلودگی آب قوانین و مقررات زیادی وضع شده که مهترین آنها ۱ـ قانون طرز جلوگیری از بیماریهای آمیزشی و بیماریهای واگیردار مصرب ۱۳۲۰ که در ماده ۱۱آن آلوده کردن آبهای که برای تنزیک به مصرف می رسند ممنوع است.

۲ـ قانون آب و نحوه ملی شدن آن مصرب ۱۳۷۴ که ماده ۶۰ آن راجع به آلوده کردن عمومی آب رودخانه ها نهرهای عمومی جویبارها مخازن … است.
۳ـ قانون توزیع عادلانه آب مصرب ۱۳۶۱ که در ماده ۴۶ آن آلوده کردن آب ممنوع شده.
۴ـ قانون شکار و صید که در بند ۱۲۱ ماده ۱۲ آن آلوده نمودن آب رودخانه ها در ناحیه ها و تالابهای حفاظت شده چشمه ها آبشخورها به موادی که باعث آلودگی آب و از بین رفتن آنزیان شود جرم تلقی تیره

۵ـ قانون حفاظت دریاها و رودخانه های مرزی از آلودگی با مواد نفتی مصوب ۱۳۵۴ که در ماده ۲ هم از آلودگی عمدی آب رودخانه های مرزی و آبهای داخلی و دریای سرزمین ایران به نفت صحبت شده و هم از آلودگی آبهای فوق در اثری احتیاطی و بی مبالاتی و هر دو را جرم دانسته است.
۶ـ در این رابطه بندر ماده ۶۰ قانون مناطق دریایی جمهوری اسلامی در خلیج فارس و دریای عمان مصوب ۲۱/۱/۱۳۷۲ که هر گونه آلودگی محیط زیست دریایی برخلاف مقررات ج.ا.۱ را ممنوع دانستم شده است. علاوه بر اینها قوانین دیگری که وجود دارد و در اینجا از ذکران خودداری می کنم می ترامیم به ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی اشاره کنیم.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 16 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد