دانلود فایل پاورپوینت آشنایی با معماری پارادوکس دو قلو های انیشتین

PowerPoint قابل ویرایش
12 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت آشنایی با معماری پارادوکس دو قلو های انیشتین توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت آشنایی با معماری پارادوکس دو قلو های انیشتین قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

این معما که به معمای ساعتهادوقلوها ویالانژون معروف است رو اقای انیشتین در سال۱۹۰۵در سن۲۶سالگی مطرح کردوقدمی ترین معمای نسبیتی است که انیشتین به آن پاسخ داده است

خود انیشتین برای توضیح این مسئله مثال دو ساعت را مطرح می کند یکی ساکن و دیگری در حال حرکت است. طبق قوانین فیزیک نسبیت عقربه های ساعتی که با سرعتی نزدیک به سرعت نور در حرکت است کندتر از ساعتی که ثابت است پیش می رود، به بیان ساده تر سرعت نور سبب کندی زمان می گردد

اسلاید ۲ :

اما در عصر معاصر این پارادوکس به این ترتیب تشریح شده است که فرض کنید دو برادر دو قلو داریم، یکی از آن دو در یک شاتل فضایی با سرعتی نزدیک به سرعت نور در حال مسافرت است و دیگری در جای خود بر روی زمین ثابت ایستاده است. پس از گذشت زمان کافی برادری که ثابت بر روی زمین ایستاده است در مقایسه با دیگری که در حال حرکت بوده پیرتر به نظر می رسد.
پروفسور سوباشا کک پروفسور مهندسی الکترونیک و کامپیوتر در دانشگاه لوییزیانادر این باره می گوید :”اگر یکی از دوقلوها که در سفینه فضایی در حال مسافرت است، در نزدیکترین ستاره که ۴٫۴۵ سال نوری با زمین فاصله دارد، بتواند با سرعتی معادل ۸۶ درصد سرعت نور حرکت کند، پس از بازگشت به محل اولیه خود در روی زمین، پنج سال از امرش راگذرانده است.در حالیکه برادر دوقلویش که بر روی زمین باقی مانده بیش از ۱۰ سال از عمرش خواهد گذشت.”

اسلاید ۳ :

بر طبق مطلب منتشر شده فوق، این واقعیت که در اجسام متحرک زمان کندتر عمل می کند، در طول سالیان گذشته با انجام آزمایشات متعدد تکرار شده و به اثبات رسیده است. پارادوکسی که در این قضیه وجود دارد، این است که اگر دوقلویی که در زمین قرار دارد را در مقایسه با دوقلوی دیگر در حرکت فرض کنیم (و در واقع دیگری را ثابت بگیریم) ، او برادری است که باید دیرتر پیر شود. هر چند انیشتین و دانشمندان دیگر تلاش بسیاری برای حل این معما انجام داده بودند، اما تا کنون هیچ یک از فرمول های بدست آمده نتوانسته بود پاسخ رضایت بخشی برای این قضیه باشد.

اسلاید ۴ :

اکنون یافته های پروفسور کک در ژورنال آنلاین بین المللی فیزیک نظری منتشر شده و در شماره آینده نسخه چاپی این نشریه نیز قرار خواهد گرفت. او در این باره می گوید: ”من این معما را با به کارگیری یک اصل علمی جدید در قالب نسبیت، که حرکت را بی ارتباط با اجسام منفرد تعریف می کند حل نمودم. به عنوان مثال، می توانیم ارتباط برادرهای دوقلو را ستاره های واقع در دوردست در نظر بگیریم.” در حقیقت با استفاده از ارتباطات احتمالی، در روش پروفسور کک اینگونه فرض شده که کائنات خصوصیات کاملا مشابهی دارند و صرفنظر از اینکه در کجا قرار بگیرند، ویژگی کلی آنها با موقعیت تغییر نمی کند.

اسلاید ۵ :

پروفسور کاک ادعا می کند با جهانی شدن راه حلی که او برای پارادوکس دوقلوهای انیشتین به اثبات رسانده، درک جوامع علمی از نسبیت افزایش خواهد یافت و حتی ممکن است تاثیراتی بر ارتباطات و کامپیوتر، خصوصا طراحی سیستم های ارتباطی با قابلیت های بالاتر برای استفاده در عملیات .فضایی داشته باشد

اسلاید ۶ :

یک نظرمخالف:
اخیرا برخی از محققین به نتایجی مغایر با نظریه فوق دست یافتند و معتقدند سفر به فضا، تاثیری کاملا برعکس دارد و حتی ممکن است انسان را به پیری زودرس دچار کند. فرانک کوچینوتا (Frank Cucinotta) – از دانشمندان برجسته ناسا (NASA) در زمینه تشعشعات – در مرکز فضایی جانسون، در این باره می گوید: “مشکل نظریه انیشتین این است که ما نمی توانیم تشعشات فضایی و روند طبیعی گذر عمر را در علم بیولوژی بگنجانیم.” او می افزاید: “حرکت در فضا امکان نفوذ اشعه به داخل کروموزم های شخص را ایجاد می کند، این عمل ممکن است به تلومرها (telomer) – سرپوش مولکولی کوچکی در انتهای DNA – آسیب برساند. با بازگشت به زمین، فقدان تلومرها ارتباط مستقیم با سالخوردگی پیدا می کند.

اسلاید ۷ :

اما آیا می دانید یک ساعت اتمی چگونه کار می کند ؟
فرکانس نور گسیل شده ، از اتمها یی که به نحو مناسبی تحریک شده اند ، اغلب با دقت بسیار زیادی ثبت می شوند . تا آنجایی که می دانیم اتمها از ابتدای پیدایش تاکنون تغییری نکرده اند و همچنین مطمئن هستیم که طی قرنهای آینده نیز تغییر نخواهند کرد ، و عواملی همچون آتش سوزی ، زمین لرزه ، یا جنگ و مانند آنها اتمها را در معرض نابودی قرار نمی دهند . از این رو تابشهای اتمی ، استاندارد های زمانی بسیار مطلوب و ماندگاری هستند .
امروزه یک ثانیه عبارت است از ۹,۱۹۲,۶۳۱,۷۷۰ بار دوره ی تناوب نوسان مربوط به یک گذر اتمی ویژه ی اتم سزیم .
به طور معمول در تمامی آزمایشهایی که به تعیین بسیار دقیق فاصله های زمانی طولانی نیاز دارند ، از ساعتهای سزیم استفاده می شود .

اسلاید ۸ :

فرض کنید اتم گسیل کننده ، ساعتی با شد که آهنگ کار آن برابر با فرکانس تابش باشد . بنا بر این هرچه پتانسیل گرانشی محل اتم گسیل کننده زیادتر باشد فرکانس آن در مقایسه با اتم مشابهی که در محلی با پتانسیل گرانشی کمتر قرار دارد بیشتر است و ساعتهایی که در ناحیه ای با پتانسیل گرانشی زیاد قرار دارند ،از ساعتهایی که در ناحیه ای با پتانسیل گرانشی کمتر قرار دارند ،تند تر کار می کنند
بهتر است بدانید که این مطلب (رابطه ی گرانش و زمان) که اولین بار توسط آلبرت انیشتین
بیان شده است ، توسط وی و دیگر فیزیک دانان به صورتهای مختلفی تا به حال تعبیر شده است .

اسلاید ۹ :

جواب پارادوکس :
پاسخ انیشتین:
در این ادعا فرض می شود که اوضاع متقارن است ، ولی این فرض درست نیست زیرا یکی از این ناظرها لخت نمی باشد . مسافری که رفته و برگشته دست کم در سه لحظه شتاب دیده است وگرنه نمی توانست به مکان اول بازگردد و همین تغییر سرعت یکی از ناظرها اوضاع را از تقارن خارج می کند . مسافر داخل سفینه واقعاً با بدن خود می تواند شتاب را احساس کند و به طور مطلق معین کند که در حرکت بوده است بدین ترتیب تنها ناظر در محل اولی لخت بوده و بر مبنای نظریه ی نسبیت می تواند داوری درست کند .
نسیبت خاص هادی هادیپور

اسلاید ۱۰ :

با این که برای توضیح پارادوکس دو قلوها نیازی به استفاده از نظریه ی نسبیت عام نیست ما ممکن است از خود بپرسیم اگر می توانستیم از چارچوبهای مرجع شتابدار استفاده کنیم نتیجه به چه صورت در می آمد در این صورت ما می توانستیم سفینه ی فضایی را به عنوان چارچوب مرجع خود به کار ببریم به طوری که فرد داخل سفینه ساکن بوده و این فرد روی زمین است که در این چارچوب یک سفر رفت و برگشت فضایی انجام می دهد در این حالت نتیجه به دست آمده این است که در این چارچوب باید یک میدان گرانشی ، برای توجیح شتابهایی که فرد داخل سفینه احساس می کند و این حقیقت که فرد روی زمین با این که یک سفر رفت و برگشت انجام می دهد هیچ شتابی احساس نمی کند وجود داشته باشد در این صورت اگر᷊همانطور که نسبیت عام ایجاب می کند ، جا به جایی فرکانس نور را در این میدان گرانشی حساب کنیم به همان نتیجه ای میرسیم که در نسبیت خاص میرسیدیم .

آشنایی با نسبیت خاص رابرت رزنیک

پایان

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 12 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد