دانلود فایل پاورپوینت بررسی بازار پول و سرمایه

PowerPoint قابل ویرایش
25 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت بررسی بازار پول و سرمایه توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت بررسی بازار پول و سرمایه قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

آشنایی با ارکان بازار اوراق بهادار

به دنبال تحولات اقتصادی و اجتماعی دهه ۱۳۴۰ و شروع حرکت اقتصاد ایران به سمت اقتصاد مبتنی بر بازار و افزایش فعالیت‌های صنعتی در آن دوره که تامین مالی آن‌ بدون شک نیازمند بازارها و ابزارهای جدید بود، ایجاد بورس اوراق بهادار در دستور کار قرار گرفت و قانون تاسیس آن در اردیبهشت ۱۳۴۵ به تصویب مجلس شورای ملی رسید و پس از آن، بورس اوراق بهادار تهران به عنوان یکی از ابزارهای متکی به نظام بازار آزاد با هدف تشویق بخش خصوصی در اقتصاد ایران تاسیس شد و از بهمن ماه ۱۳۴۶ فعالیت خود را با پذیرش سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران، شرکت نفت پارس، اوراق قرضه دولتی، اسناد خزانه و اوراق قرضه عباس­آباد به طور رسمی آغاز کرد

بورس اوراق بهادار تهران تا سال ۱۳۸۴ در چارچوب تعیین شده در قانون مزبور فعالیت ­کرد، در این ساختار، سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران به عنوان تنها رکن اجرایی، با شخصیت حقوقی مستقل غیر انتفاعی، مسؤولیت اداره بورس را به عهده داشت. این سازمان را هیئت‌مدیره‌ی هفت نفره‌ای اداره می کرد که توسط مجمع عمومی اعضا انتخاب می‌شدند.

اسلاید ۲ :

آشنایی با ارکان بازار اوراق بهادار

هیئت مدیره هم دبیرکل را به عنوان بالاترین مقام اجرایی بورس انتخاب می‌‌کرد. نظارت بر فعالیت سازمان کارگزاران بورس تهران هم بر عهده شورای بورس، به عنوان بالاترین رکن تصمیم‌گیری و مسؤول و ناظر حسن اجرای قانون تأسیس بورس اوراق بهادار، قرار داشت.

قانون تاسیس بورس اوراق بهادار، در سال ۱۳۸۴ و با توجه به عدم توان پاسخگویی به نیازهای جدید بازار اوراق بهادار، مورد بازنگری قرار گرفت و در آذرماه همان سال، قانون بازار اوراق بهادار به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

ارکان تشکیل‌ بازار اوراق بهادار در قانون جدید عبارتند از:

اسلاید ۳ :

ارکان بازار اوراق بهادار – شورای عالی بورس و اوراق بهادار

الف) شورای عالی بورس و اوراق بهادار

این شورا بالاترین رکن بازار اوراق بهادار است که تصویب سیاست‌ کلان و خط مشی بازار در قالب سیاست‌های کلی نظام و قوانین و مقررات مربوط و همچنین اتخاذ تدابیر لازم برای ساماندهی و توسعه بازار اوراق بهادار و اعمال نظارت عالیه بر اجرای قانون بازار اوراق بهادار از مهمترین وظایف آن است.

 اعضای شورای عالی بورس و اوراق بهادار عبارتند از:

    ۱) وزیر امور اقتصادی و دارایی که ریاست شورا را نیز بر عهده دارد

    ۲) وزیر بازرگانی

    ۳) رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی‌ ایران

    ۴) روسای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق تعاون

    ۵) رییس سازمان بورس و اوراق بهادار که به عنوان دبیر شورا و سخنگوی سازمان نیز انجام وظیفه          خواهد کرد

    ۶) دادستان کل کشور یا معاون وی

      ۷) یک نفر نماینده از طرف کانون‌ها

    ۸) سه نفر خبره مالی منحصراً از بخش خصوصی با مشورت تشکل‌های حرفه‌ای بازار اوراق بهادار به          پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیات وزیران

   ۹) یک نفر خبره منحصراً از بخش خصوصی به پیشنهاد وزیر ذی‌ربط و تصویب هیات وزیران برای          هر بورس کالایی.

اسلاید ۴ :

ب- سازمان بورس و اوراق بهادار(سبا)

 بر اساس قانون بازار اوراق بهادار، نهاد جدیدی تحت عنوان سازمان بورس و اوراق بهادار ایجاد شد تا زیر نظر شورای عالی بورس به نظارت بر اجرای قوانین و مقررات، تنظیم و تدوین مقررات و انجام دیگر وظایف تعیین‌شده در قانون بپردازد. به عبارتی مقام ناظر بازار اوراق بهادار ایران به دو نهاد شورای عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار تقسیم شد. سبا موسسه عمومی غیر دولتی است که دارای شخصیت حقوقی و مالی مستقل است و توسط هیئت مدیره پنج نفره اداره می‌شود. اعضای هیئت مدیره از میان افراد امین و دارای حسن شهرت و تجربه در رشته مالی منحصراً از کارشناسان بخش غیردولتی به پیشنهاد رییس شورا و با تصویب شورا انتخاب می‌شوند.

اسلاید ۵ :

ج- بورس اوراق بهادار تهران

 بر پایه قانون بازار اوراق بهادار، بورس اوراق بهادار تهران نیز از سازمان عمومی غیر انتفاعی به شرکت سهامی عام انتفاعی تبدیل شد و عملیات اجرایی را بر عهده گرفت. تشکیل، سازماندهی و اداره بورس اوراق بهادار؛  پذیرش اوراق بهادار؛ وضع و اجرای ضوابط حرفه‌ای و انضباطی برای اعضاء، تعیین وظایف و مسئولیت‌های اعضاء و نظارت برفعالیت آنها؛ نظارت بر حسن انجام معاملات اوراق بهادار پذیرفته شده؛ تهیه، جمع‌آوری، پردازش و انتشار اطلاعات؛ و نظارت بر فعالیت ناشران اوراق بهادار پذیرفته شده از مهمترین وظایف مربوط به آن است.

اداره بورس اوراق بهادار تهران بر عهده هیئت مدیره است که از هفت عضو تشکیل می شود. اعضای هیئت مدیره منتخب مجمع عمومی هستند و برای دوسال انتخاب می‌شوند.

 اداره امور اجرایی شرکت هم به عهده مدیرعامل شرکت است که توسط هیئت مدیره انتخاب می شود.

اسلاید ۶ :

د- شرکت بورس کالای ایران

در راستای نیاز به بازاری شفاف و سازمان یافته برای کالاهای کاربردی، در سال ۱۳۸۲ بورس فلزات و در سال ۱۳۸۳ بورس کالای کشاورزی ایران فعالیت خود را شروع کردند. هدف ایجاد بازاری سازمان یافته بود تا با روش­های شفاف و براساس عرضه و تقاضای بازار، کالاهای کاربردی معامله شده و عرضه­کنندگان و تولیدکنندگان بتوانند بهتر و با اطلاعات درست نسبت به خرید و فروش کالاهای مورد نظر خویش اقدام کنند. همچنین از طریق این معاملات امکان پوشش خطرات ناشی از نوسانات ناخواسته­ی قیمت­ها نیز برای سرمایه­گذاران و مصرف­کنندگان کالاها ایجاد می­شود. براساس قانون جدید بازار سرمایه، در سال ۱۳۸۵ بورس­های فلزات و کالای کشاورزی تحت عنوان بورس کالای ایران ادغام شدند.

اهداف بورس کالای ایران که از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز کرده، عبارت است از:

ایجاد بازاری قانونمند و سازمان یافته جهت تسهیل داد و ستد کالاها
سامان­دهی بازار کالاها از طریق ساز و کارهای اجرایی ناظر بر تعهدات و تضمین منافع طرف­های معامله
کشف شفاف قیمت کالاها بر اساس تعامل و تقابل عرضه و تقاضا و نیاز بازار
برقراری امکان اعمال مدیریت خطر در بازار
امکان انجام معاملات نقد، نسیه، سلف ، آتی و اختیار با استفاده از ابزارهای نوین مالی
توسعه­ی سرمایه­گذاری و فراهم­سازی تسهیلات مالی برای خرید و فروش
اطلاع رسانی درباره وضعیت بازار داخلی و خارجی کالاهای پذیرش شده به منظور افزایش سطح دانش فعالان بازار
شرکت بورس کالای ایران که شرکتی سهامی عام است توسط هیئت­ مدیره اداره می­ شود. هیئت مدیره یک نفر را خارج از اعضای هیئت مدیره به عنوان مدیر عامل انتخاب می­کند.

اسلاید ۷ :

هـ -شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه

براساس قانون جدید بازار سرمایه ­ی ایران، شرکت سپرده­ گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به منظور انجام امور پس از معامله از قبیل نگهداری موجودی سهام سرمایه­گذاران، تسویه­ ی معاملات، امور پایاپای و نقل و انتقال اوراق بهادار تاسیس شده است.

فعالیت ­های این شرکت عبارتند از:

۱- افتتاح و نگهداری حساب وجوه و اوراق بهادار بازارهای خارج از بورس، بورس های اوراق بهادار و کالایی متعلق به سهام ­داران ، کارگزاران، سایر نهادهای مالی و اشخاص حقیقی و حقوقی.

۲- درج، کدگذاری، نگهداری، تسویه و پایاپای معاملات کالاها، اوراق بهادار و سایر ابزارهای مالی.

۳- سپرده گذاری و امانت پذیری انواع اوراق بهادار در سامانه ­ی عملیاتی شرکت.

۴- سپرده نمودن اوراق بهادار وثیقه شده نزد هر شخص حقیقی یا حقوقی ذی نفع و ایجاد تسهیلات         لازم برای اشخاص ذی نفع جهت کنترل سپرده ها به منظور اطمینان بخشی از عملکرد شرکت و فک رهن اوراق مذکور به درخواست ذی نفع وثیقه.

۵-قرض دهی، قرض گیری و هرگونه مبادله اوراق بهادار به عنوان واسطه.

۶- تهیه و ارایه­ ی گزارش های مورد نیاز کارگزاران و مشتریان.

۷- به کارگیری شیوه های مناسب و ابزارها و روش ­های الکترونیکی برای تسویه ی وجوه و پایاپای اوراق بهادار.

اسلاید ۸ :

 ۸-انجام اقدام های شرکتی برای شرکت ­های سهامی عام از جمله:

     *  ثبت و نگهداری اسامی و سوابق مالکان اوراق بهادار و ارایه ی کلیه ­ی خدمات مرتبط با آن           به  ناشران اوراق بهادار.

   *  تهیه و ارایه ­ی اطلاعات مورد نیاز.

   *  برگزاری مجامع شرکت ­های پذیرفته شده در بورس و بازار خارج از بورس و انجام کلیه­ ی        امور مربوط.

   * ارایه­ ی خدمات تخصصی به بورس های اوراق بهادار، بازارهای خارج از بورس، بورس های       کالایی، ایجاد و اداره ­ی صندوق تضمین تسویه.

   * پذیرش انبارها، نظارت برفعالیت آنها و انجام عملیات مربوط به انبارها که در جهت تسهیل داد        و ستد معاملات در بورس های کالایی انجام می شود.

اسلاید ۹ :

و- نهادهای مالی

براساس قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، منظور از نهادهای مالی، نهادهای مالی فعال در بازار اوراق بهادارند که از آن جمله می توان به “کارگزاران،” “کارگزاران/معامله گران،” “بازارگردانان،” “مشاوران سرمایه گذاری،” “مؤسسات رتبه بندی،” “صندوق های سرمایه گذاری،” “شرکت های سرمایه گذاری،” “شرکت های پردازش اطلاعات مالی،” “شرکت های تأمین سرمایه” و “صندوق های بازنشستگی” اشاره کرد.

نهادهای مالی درکشور ما دارای شاخه های مختلفی می باشد که عبارتند از:

  الف : نهادهای بازار پول

  ب : نهادهای بازار سرمایه

  ج : سایر فعالان بازار سرمایه

نهادهای بازار پول که شامل:

  بانک مرکزی،بانکهای تجاری،موسسات اعتباری غیر بانکی،

نهادهای بازار سرمایه که شامل:

  نهادهای خودتنظیم گر و واسطه های بازار

سایر فعالان بازار سرمایه که شامل:

  موسسات رتبه بندی خطر و اعتبار و پردازشگران حرفه ای اطلاعات یا فروشندگان حرفه ای   اطلاعات.

دراین میان بورس اوراق بهادار زیرمجموعه نهادهای خودتنظیم گر می باشد

اسلاید ۱۰ :

ز- شرکت مدیریت فناوری بورس تهران

شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (سهامی خاص) براساس اظهارنامه و اساسنامه ی شرکت در تاریخ ۱۳۷۳/۰۳/۱۱ و با نام قبلی شرکت “خدمات بورس تهران” در اداره ی ثبت شرکت ­های تهران به ثبت رسیده است. نام شرکت از تاریخ ۱۳۸۵/۰۶/۲۵ به شرکت “مدیریت فناوری بورس تهران (سهامی خاص)” تغییر یافت. مالکیت شرکت در اختیار سازمان بورس و اوراق بهادار است.

زمینه ­های کاری شرکت

ارائه ­ی انواع خدمات تخصصی، فنی و مشاوره ­ای در زمینه ­های مختلف کاربرد رایانه شامل سخت ­افزار، نرم­ افزار، شبکه ­های رایانه ­ای و سامانه ­های کاربردی رایانه ­ای و همچنین بهینه ­سازی و پیاده ­سازی روش­ های عملیاتی، مدیریتی و رایانه­ ای در معاملات انواع اوراق بهادار و ابزارهای مالی به تمامی فعالان و ذی نفعان در بازار سرمایه و اوراق بهادار.
تولید، بهینه­ سازی، بومی­ سازی، پیاده­ سازی، خرید و فروش سامانه ­های کاربردی بورس در داخل و خارج از کشور.
مدیریت، نظارت، نگهداری و راهبری سامانه ­های کاربردی بورس در داخل و خارج از کشور.
ارائه آموزش­ های حرفه ­ای و کاربردی به ذی نفعان و فعالان بازار سرمایه.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 25 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد