دانلود فایل پاورپوینت تمدن بین النهرین

PowerPoint قابل ویرایش
31 صفحه
11900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت تمدن بین النهرین توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت تمدن بین النهرین قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

مقدمه

از دیر باز تا کنون سیر در احوالات زندگی ملل گذشته برای انسان امروزی از لذت خاصی برخوردار بوده است , در این میان مللی بوده اند که نحوه زندگیشان پایه تمدن دنیای امروزی را ساخته است , یکی از این تمدنها که میتوان آن را جزء اولین تمدنهای بوجود آمده و سرمنشاء تحولات دنیای امروزی دانست تمدن بین النهرین می باشد .

امید است که با پرداختنن به این موضوع بتوانیم اندکی به شناخت بیشتر فرهنگ و تمدن این آب و خاک کمک کرده و دین خود را ادا نمائیم …

اسلاید ۲ :

باستان شناسی بین النهرین

از آنجا که سنگ در بین النهرین به خصوص قسمتهای جنوبی کمیاب بود ه خانه ها و اغلب بناهای کهن با گل و خشت خام ساخته شده و آجرهای پخته  و ملاط نیز خاص معابد و قصرها بوده است از این رو طی هزاران سال خشت ها و دیوارهای گلی در معرض فرسایش قرار گرفته و اکنون از بقایای شهرهای بزرگ جز تله خاکی باقی نمانده است .

از دیر باز تا کنون سیر در احوالات زندگی ملل گذشته برای انسان امروزی از لذت خاصی برخوردار بوده است , در این میان مللی بوده اند که نحوه زندگیشان پایه تمدن دنیای امروزی را ساخته است , یکی از این تمدنها که میتوان آن را جزء اولین تمدنهای بوجود آمده و سرمنشاء تحولات دنیای امروزی دانست تمدن بین النهرین می باشد .

امید است که با پرداختنن به این موضوع بتوانیم اندکی به شناخت بیشتر فرهنگ و تمدن این آب و خاک کمک کرده و دین خود را ادا نمائیم …

اسلاید ۳ :

تمدن بین النهرین

اصطلاح بین النهرین به معنای سرزمین میان دو رود است و اساساً به دشت های مسطح میان دو رود دجله و فرات اطلاق می‌شود که سرزمین کنونی عراق را در بر می گیرد . بخش اعظم دشت ها و تپه های پیرامون این دو رود که مجموعاً بخش مرکزی خاور نزدیک را تشکیل می دهد نیزبخشی از بین النهرین محسوب می‌شدند . بین النهرین از شمال به کوههای ارمنستان , از شرق به رشته  کوه زاگرس , از جنوب به خلیج فارس و صحرای عربستان و از غرب به کویر شام محدود می گردد . به علاوه کلمه بین النهرین نیز به طور کلی به تک تک مردمانی که در دوران باستان ساکن یا حاکم این سرزمین بودند اطلاق می‌شد .

اسلاید ۴ :

تمدن بین النهرین

بیشتر مورخان و باستان شناسان عقیده دارند که بین النهرین محل پیدایش تمدن بوده است وجود رودخانه پر آب آنرا مهد مهمترین تمدنهای رودخانه ای ساخت و موقعیت ار تباطی بسیار مناسب آن موجب تماس با سرزمین های دیگر و درنتیجه پیشرفت و انتشار تمدن گردید . چنانچه بعضی از علوم و از همه محمتر پیدایش خط از بین النهرین باستان می‌باشد . نخستین شهرهای مهم  تاریخ نیز در همین سرزمین بوجود آمدند و به دنبال خود قواعد زندگی مدنی را پدید آوردند .

اسلاید ۵ :

اسطوره اتره خسیس

شواهد باستان شناختی متعلق به حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح , حکایت از آن می‌کند که معابدی در این شهرها ساخته شده است . این معابد برای پرستش خدایانی خاص احداث می شده , مخاطره بودن زندگی ایجاب می‌کرده مه خدایانی از شهر ها محافظت کند و مسئول شهر و مردم آن شهر باشد .خدایان مهمتر و معروف تر به دفعات بیشتر در اسطوره ها ظاهر می شدند . این خدایان به شرح زیر بودند :

انو : خدای آسمان

ایشتر : الهه عشق

ال لیل : پسر انو

سین : خدای ماه

ان نوناکی ها : خدایان سومری

اسلاید ۶ :

اتره خسیس پسر او برو-توتو پادشاه شوروپک بود , در واقع اتره خسیس به معنای ( خرد بیش از حد ) بود . این اسطوره از آنجا آغاز می شود که خدایان همه کارهای سخت را انجام می‌دهند در حالیکه این کار را دوست ندارند .پس از گذشت ۳۶۰۰ سال به این نتیجه می‌رسند که به اندازه کافی کار کرده اند و خود را در مقابل ال لیل مسلح می‌کنند .ال لیل ناراحت شده و همه خدایان بزرگ را گرد هم جمع می‌آورد و حرف آنها را می‌شنود و آنها تصمیم می‌گیرند که بیلیت ایلی را بیافرینند و از آن پس او همه کارهای سخت را انجام می‌دهد و …

اسلاید ۷ :

سومریان

جنوب بین النهرین را سومر می نامیده اند . کشفیات باستان شناسان نشان می‌دهد که سومر از هزاران سال پیش ساکنان مکی داشته . در حدود ۵۰۰۰ سال پیش مردمی به این سرزمین مهاجرت کردند که سومری نامیده می‌شوند .طبق افسانه های قدیمی آنها از طریق دریا یعنی خلیج فارس به سومر وارد شده اند .شهرهای اور , ارک , گاش , نیپور , کیش , و اریدو از مهمترین شهر های سومر باستان هستند .

اسلاید ۸ :

خط

 سومریان نخستین قومی بودند که موفق به اختراع خط شدند خط سومریان خط میخی بود و ÷یدایش آن به دلیل رشد و رونق زندگی شهری و گسترش تجارت بود .خط بابلیها و آشوریها نیز از خط سومری ها تبعیت می‌کند . خط میخی سومری ها دارای ۶۰۰ علامت بود و با وسیله ای نوک تیز به لوح گلی نقش می‌شد .

اسلاید ۹ :

زیگورات شهر اور

 در پایان هزاره چهارم پیش از میلاد بناهای سنگی و خشتی بزرگی در نقاط مختلف میان رودان بنا شدند. این بنا ها در کانون توجه و اهمیت ساختار شهر قرار می گرفتند. از میان شهرهای سومری ، اور بیشتر از بقیه یادگارهایش را حفظ کرده است. زیگورات شهر اور از معدود پرستشگاه هایی است که همچنان رو به آسمان (نیایش گونه) ایستاده است. ساخت زیگورات ابتکار سومری ها است. آنان برای خدایان خود پرستشگاهای مرتفعی می ساختند که شبیه هرم و دارای طبقات متعدد بود. کاهنان در این معابد به قربانی و نیایش می پرداختند. چرا که جایگاه خدایان بین النهرینی عموما در کوهستان های شرقی بود و شاید ساختار این بناها یاد آور جایگاه این خدایان بوده است. آخرین طبقه معبد مکانی بود که مجسمه رب النوع یا الهه در آن قرار می گرفت و هیچ کس جز بالاترین مقام روحانی شهر حق ورود به آنجا را نداشت.

اسلاید ۱۰ :

 از این معبد تنها چند نمونه در جهان باقی مانده است که شامل زیگورات اور ، چغازنبیل در شوش (ایران) و زیگورات های اریدو ، اورک و نیب پور هستند. این زیگورات را اور-نامو پادشاه شهر اور (۲۱۱۳ تا ۲۰۹۶ ) برای نانا خدای ماه و محافظ شهر ساخت. این بنای عظیم که ۵۰۰۰ سال از عمر آن می گذرد ، در سه طبقه ساخته شده است. اور- نامو ۱۷ سال بر آنجا حکومت کرد. با توجه به بقایای این بنای بزرگ ، ارتفاع واقعی آنرا ۶۰ متر تخمین زده اند. همچنین این معبد سومری ها بعدا در عصر نبونید ( آخرین پادشاه بابلی سال ۵۵۶ تا ۵۳۹ پ . م ) مرمت شده است.

 بنای فعلی زیگورات بیش از ۱۱ متر ارتفاع دارد. پایه های این بنا نیز در حال حاضر در ۳۴۰ کیلومتری شمال بغداد ، در استان قادسیه و در غرب رود فرات (۱۵ کیلو متری جنوب شهر ناصریه ) واقع شده است. رونق این زیگورات ها تا سال ۵۰۰ (پ . م ) که عصر ایرانی بین النهرین آغاز شد ، ادامه یافت.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 31 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد