دانلود فایل پاورپوینت ساختار دفاعی در کشورهای مختلف

PowerPoint قابل ویرایش
53 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت ساختار دفاعی در کشورهای مختلف توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت ساختار دفاعی در کشورهای مختلف قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

به یاری خداوند متعال, پروژه ”مطالعات تطبیقی ساختارهای علمی-تحقیقاتی دفاعی کشورهای مختلف جهان“ در زمانی کوتاه ، به سفارش ونظارت دفتر سیاست‌پژوهی فناوری دفاعی توسط شرکت اندیشه پردازان شریف به انجام رسید. در این مطالعه, ساختارهای تحقیقات دفاعی ۱۱ کشور مختلف جهان (آمریکا, انگلستان, کانادا, استرالیا, سوئیس, آفریقای جنوبی, چین, هند, سنگاپور, کره جنوبی, و ژاپن) مورد بررسی قرار گرفته و تلاش شده است در حد اطلاعات جدید و قابل دسترس, هر یک در گزارشی جداگانه مورد تبیین و ارزیابی قرار گیرند. می‌توان گفت هدف اصلی از انجام این پروژه, ”ترازیابی“ خود با دیگران و درس‌گرفتن از تجربیات و دانش مدیریتی سایر کشورها در ساماندهی علوم و تحقیق و توسعه دفاعی است. در این خلاصه، صرفاً یافته‌های کلیدی مربوط به بخش دفاع هر کشور استخراج گردیده و در اختیار شما می‌باشد. بخش جمع‌بندی نهایی, روندهای کلی حاکم بر تحقیقات دفاعی در جهان و چارچوب‌های موجود را نشان می‌دهد. امید است این مطالعه اندک و فشرده قابل بهره‌برداری, و راهگشای پژوهش‌های مفصل‌تر و عمیق تر آینده باشد.

اسلاید ۲ :

آمریکا برمبنای نظریه ”پیشتازی برای پیشوایی“ همواره کوشیده‌ است در تمامی زمینه‌ها سرآمد بوده و همچنان ابرقدرت‌بودن خویش را مستدام بدارد. بخش عمده‌ای از این تلاش در وزارت دفاع آمریکا رخ می‌دهد. دفتر وزیر دفاع دارای یک معاونت ”دستیابی, فناوری و لجستیک“ است که وظایف مختلف این حوزه‌ها را برعهده دارد. وظایف این معاونت در دو گروه کلی ”سازمان‌های دفاعی“ و ”خدمات نظامی“ قرار می‌گیرد. در ذیل این معاونت, چندین مدیریت قرار دارد که ذیل هر یک چندین سازمان قرار دارد. ”مدیریت تحقیقات دفاعی و مهندسی“ کلیه امور تحقیقاتی, توسعه‌ای و مطالعاتی وزارت دفاع را برعهده دارد. این مدیریت هر سال برمبنای طرح‌های بلندمدت تحقیقاتی کشور, پروژه‌ها را تعریف وبه اجرا می‌گذارد.
بخش عمده تحقیق و توسعه وزارت دفاع آمریکا در ”سازمان پروژه‌های تحقیقات دفاعی پیشرفته“ (دارپا) انجام می‌پذیرد. این تحقیقات بیشتر از نوعی هستند که اول از همه, به طور مستقیم با امنیت ملی آمریکا (چه حال و چه آینده) ارتباط دارند. دوم اینکه دارای ریسک بسیار بالایی می‌باشند که سرمایه‌گذاری در آن‌ها از عهده بخش‌های غیردولتی خارج است. سوم اینکه بسیار درازمدت هستند و نهایتاً اینکه (در زمان بهره‌برداری) دارای بازده و برگشت بسیار بالایی هستند.
قابل ذکر است واحدهای مختلف نیروهای مسلح آمریکا نیز دارای مراکز آزمایشگاهی هستند که کمتر به تحقیق و توسعه می‌پردازند بلکه بیشتر به امور آزمون و ارزیابی عملیاتی و تسلیحات خود می‌پردازند که از ذکر آنها خودداری نموده‌ایم.

اسلاید ۳ :

۱٫ این کشور سرمایه‌گذاری فراوانی در زمینه فعالیت‌های تحقیقاتی بلندمدت و فناوری‌های نوین و آینده انجام می‌دهد که هدف اصلی از آن‌ها حفظ پیشتازی و رهبری نظامی آمریکا (در کنار بخش‌های دیگر صنعتی و فناورانه کشور) و اجتناب از غافلگیری است. اینگونه تحقیقات در داخل خود وزارت دفاع (دارپا) انجام می‌پذیرند و بعضاَ اهدافی ۵۰-۴۰ ساله را نیز دنبال می‌کنند.
۲٫ از مهمترین حوزه‌های تحقیقاتی وزارت دفاع آمریکا می‌توان این موارد را برشمرد: - سیستم‌های کامپیوتری فوق‌پیشرفته هوشمند که توانایی فهم, استدلال, خودآگاهی و یادگیری به شیوه‌ای بسیار مستحکم و قابل‌اتکا دارند. - سیستم‌های یکپارچه الکترونیکی, کامپیوتری, شبکه‌ای, مغناطیسی, زیستی, شناختی و موادی برای ارتباط مستقیم مغز انسان و ماشین‌ها (سیستم‌های تسلیحاتی) - سیستم‌های کاملاً مطمئن و تضمینیِ کنترل, فرماندهی, ارتباطات, کامپیوتری, نظارت و مراقبت (C4ISR) - سیستم‌های واکنش سریع (آنی) به کمک حسگرهای پیشرفته و پردازشگرهای فوق‌سریع - فناوری‌های زیرسیستمی همچون الکترونیک نوری و فناوری‌نانو

اسلاید ۴ :

۱٫ این کشور سرمایه‌گذاری فراوانی در زمینه فعالیت‌های تحقیقاتی بلندمدت و فناوری‌های نوین و آینده انجام می‌دهد که هدف اصلی از آن‌ها حفظ پیشتازی و رهبری نظامی آمریکا (در کنار بخش‌های دیگر صنعتی و فناورانه کشور) و اجتناب از غافلگیری است. اینگونه تحقیقات در داخل خود وزارت دفاع (دارپا) انجام می‌پذیرند و بعضاَ اهدافی ۵۰-۴۰ ساله را نیز دنبال می‌کنند.
۲٫ از مهمترین حوزه‌های تحقیقاتی وزارت دفاع آمریکا می‌توان این موارد را برشمرد: - سیستم‌های کامپیوتری فوق‌پیشرفته هوشمند که توانایی فهم, استدلال, خودآگاهی و یادگیری به شیوه‌ای بسیار مستحکم و قابل‌اتکا دارند. - سیستم‌های یکپارچه الکترونیکی, کامپیوتری, شبکه‌ای, مغناطیسی, زیستی, شناختی و موادی برای ارتباط مستقیم مغز انسان و ماشین‌ها (سیستم‌های تسلیحاتی) - سیستم‌های کاملاً مطمئن و تضمینیِ کنترل, فرماندهی, ارتباطات, کامپیوتری, نظارت و مراقبت (C4ISR) - سیستم‌های واکنش سریع (آنی) به کمک حسگرهای پیشرفته و پردازشگرهای فوق‌سریع - فناوری‌های زیرسیستمی همچون الکترونیک نوری و فناوری‌نانو

اسلاید ۵ :

– پیشرفته‌ترین سیستم‌های دفاع در برابر سلاح‌های کشتارجمعی (شیمیایی, بیولوژیک و هسته‌ای) و جنگ‌های نامتقارن کشورها و گروه‌های کوچک و ضعیف - پهپادها و جهپادهای پیشرفته, هوشمند و مقرون‌به‌صرفه (و ترجیحاً مشترک برای انواع نیروهای مسلح کشور
۳٫ یکپارچه‌سازی کارکردی و فناورانه, کاهش زمان توسعه و تبدیل به ”فناوری, سیستم و محصول“, شبکه‌سازی ماهواره‌ای جهانی برای واکنش سریع و به‌موقع, ایجاد سیستم‌های مقرون‌به‌صرفه و مشترک (برای نیروها), حداقل‌نمودن خطر برای نیروهای انسانی و تولید سیستم‌های بدون‌سرنشین, از مهمترین دغدغه‌های دفاعی آمریکا است.
۴٫ تقویت و تکیه بر مطالعات فکری گسترده اندیشگاه‌های وابسته و مستقل (دارای تخصص‌های چندرشته‌ای فعال در ساختارهای ماتریسی و شبکه‌ای) در زمینه سیاست‌پژوهی, آینده‌پژوهی, تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی, فناوری, مطالعات بین‌المللی و سیستم‌های انسانی, با هدف جنبی تربیت نیروی انسانی دانا و توانا برای آینده
۵٫ ایجاد و ارایه نقش‌های اجتماعی برجسته‌تر به سازمان‌های دفاعی و سازمان‌های وابسته

اسلاید ۶ :

۶٫ مستقل‌سازی ساختاری زیرمجموعه‌ها (در صورت امکان), تاکید بر اشاعه دستاوردهای دفاعی به بخش‌های تجاری کشور, تاکید بر نرم‌افزار به جای سخت‌افزار, تربیت نیروی انسانی پژوهشگر و دانشمند و مدیران پروژه توانمند در کنار فعالیت‌ها از مهمترین رویکردهای حاکم بر وزارت دفاع است.
۷٫ تاکید بر ”علم و فناوری“ به جای ”تحقیق و توسعه“ و قراردهی بخش‌های مربوطه ذیل معاونت دستیابی, فناوری و لجستیک دفاعی (با تاکید ویژه بر ”دستیابی“)
۸٫ تفکیک شفاف وظایف در سازمان‌های تحقیقاتی (ستاد و صف) و جداسازی حوزه‌های فناوری‌محور و سیستم‌محور (در عین ارتباط و همبستگی)
۹٫ تحقیقات مشترک و خط‌شکنی‌های فناوری در دارپا انجام می‌شود در حالیکه تحقیق, توسعه, آزمون و بهبود سیستم‌های موجود و موردنیاز در پژوهشگاه‌های تخصصی ذیل هریک از نیروهای مسلح انجام می‌پذیرد. سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی پژوهشگاه‌های نیروها به صورت متمرکز (توسط مدیریت تحقیقات دفاعی و مهندسی دفتر وزیر دفاع) انجام می‌شود.

اسلاید ۷ :

کشور آفریقای جنوبی تنها کشور آفریقایی است که از حال‌وهوایی متفاوت با دیگران برخوردار است. این کشور ثروتمند که از دیرباز به خاطر منابع عظیم طلا و الماس خود موردتوجه استعمارگران بوده است, چندسالی است که از بند رژیم نژادپرست آپارتاید (نیمه‌دموکراسی) رسته است و طعم دموکراسی را می‌چشد. هم‌اینک آفریقای جنوبی, جزء کشورهای درحال‌توسعه پیشرو محسوب می‌شود که به سرعت در حال طی‌‌کردن مسیر رشد و پیشرفت همه‌جانبه خویش است.
صنایع دفاعی آفریقای جنوبی دارای قدمتی طولانی می‌باشند. در نتیجه تغییرات بنیادینی که در ساختار سیاسی این کشور رخ داد, بودجه دفاعی این کشور در دهه ۱۹۹۰ میلادی به‌شدت کاهش یافت و به تبع آن, بودجه‌های تدارکاتی (و دستیابی) وزارت دفاع نیز کاهش چشمگیری یافت. اولین طرح تحول این وزارتخانه در سال ۱۹۹۶ تدوین و نسخه نهایی آن از سال ۱۹۹۸ به مرحله اجرا درآمد. این طرح, به عنوان ”منشوری“ بنیادین, شالوده تمامی طرح‌های استراتژیک و اجرایی بعدی را تشکیل داده است. از جمله نقش‌های نوین وزارت دفاع, مشارکت جدی در توسعه اقتصادی پایدار کشور است. به همین منظور, ساختارهای دفاعی سنتی, ”کوچک“ و ”چالاک“ گردیده است و تمامی بخش‌های ممکن, به ”شرکت‌هایی دومنظوره“ مبدل گشته‌اند. این شرکت‌ها موظف به تامین نیازمندی‌های دفاعی کشور و کسب درآمد اقتصادی (از طریق صادرات به بازارهای جهانی و تقویت صنایع و پایگاه‌های علمی و فناورانه کشور) هستند.
یکی از مهمترین نوآوری‌های بخش دفاع این کشور (که در خارج از وزارتخانه و در سازمان ”شورای تحقیقات علمی و صنعتی“ بنا شده است) راه‌اندازی ”موسسات ارزیابی و تحقیق دفاعی“ (به تقلید از سازمان ارزیابی و تحقیقات دفاعی انگلستان) است. این موسسات (یا گروه‌ها) نقش مشاور و همکار فناوری را برای آن وزارتخانه بازی می‌کنند.

اسلاید ۸ :

۱٫   تمامی سازمان‌های تحقیق و توسعه, و تولیدکنندگان صنعتی آفریقای جنوبی, قالب شرکتی و مستقل دارند (گروهی از شرکت‌های دومنظوره). سیاست‌گذاری‌های کلی این شرکت‌ها توسط هیات امنا و هیات مدیره‌ای تعیین می‌شود که اعضای آن فرماندهان نظامی و مدیران دفاعی کشور (و بعضاً متخصصان دفاعی) هستند.
۲٫ رویکرد حاکم بر سازمان‌های دفاعی, افزایش صادرات و مشارکت در رشد اقتصادی کشور است. تمامی این شرکت‌ها جهانی می‌اندیشند و برآنند تا با کمک ائتلافات بین‌المللی و افزایش کیفیت محصولات و بهره‌وری سازمانی خود, سهم بیشتری را از بازارهای جهانی تصاحب کنند.
۳٫ یکی از مهمترین نوآوری‌های بخش دفاع این کشور (که در خارج از وزارتخانه و در سازمان ”شورای تحقیقات علمی و صنعتی“ بنا شده است) راه‌اندازی ”موسسات ارزیابی و تحقیق دفاعی“ (به تقلید از سازمان ارزیابی و تحقیقات دفاعی انگلستان) است. این موسسات (یا گروه‌ها) نقش مشاور و همکار فناوری را برای آن وزارتخانه بازی می‌کنند
۴٫ تعهد به توسعه صنایع داخلی مرتبط با بخش دفاع (”برنامه مشارکت صنعتی“), تحکیم و گسترش ارتباطات علمی و فناورانه با مراکز مختلف جهانی, رسیدن به ”تعالی“ در حوزه فناوری و صنعت دفاعی, تربیت و جذب نیروی انسانی جوان به مجموعه دفاع (”طرح توسعه استعدادها“) از مهمترین دغدغه‌ها و ارزش‌های حاکم بر تحقیقات دفاعی آفریقای جنوبی است.

اسلاید ۹ :

۵٫ مدیران دفاعی آن کشور اهمیت بکارگیری درست منابع را درک کرده و بدین جهت مراکز متعدد مشاور و پشتیبان تصمیم‌گیری تاسیس نموده‌اند تا بتوانند بهترین تصمیمات را در زمینه‌های مختلف دفاعی (تحقیق و توسعه, خرید و فروش, انتقال فناوری و صنعت, و برنامه‌ریزی) اتخاذ نمایند.
۶٫ قراردهی شرکت‌های تجاری و دفاعی در کنار یکدیگر (در یک گروه صنعتی) از جمله اقدامات جالب‌توجه بخش‌های دفاعی این کشور است. این شرکت‌ها در زمینه‌های مرتبط با هم و مبتنی بر علوم و فناوری‌های مشابه فعالیت می‌کنند و در راستای ایجاد هم‌افزایی و سودآوری از امکانات, منابع, تجربیات و دستاوردهای یکدیگر بهره می‌گیرند. در واقع آن شرکت‌های تجاری وجهه ”کسب‌وکاری“ آن سازمان دفاعی هستند و شرکت‌های فقط‌دفاعی, وجهه ”نظامی“ آن محسوب می‌شوند.
۷٫ مسیر شغلی درنظرگرفته‌شده برای افراد بدین گونه است: گام ۱: پژوهشگرانِ نوآموز تحت‌نظارت؛ گام ۲: صاحبنظر برجسته در یک حوزه؛ گام ۳: سرپرستان, مرشدان و یکپارچه‌سازان بین‌رشته‌ای؛ گام ۴: راهنما, رهبر و ارایه‌گر سازمان
۸٫ مسیر حرکت سازمان‌ها و شرکت‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که به مرور با کاهش بودجه‌های دولتی خود, بتوانند از طریق افزایش درآمدها (بخصوص صادرات و قراردادهای خارجی) به استقلال مالی و سودآوری دست یابند.

اسلاید ۱۰ :

کشور جمهوری خلق چین, از آغاز دهه ۱۹۹۰ (همچون بعضی دیگر از کشورهای درحال‌توسعه), سیاست درهای باز (اقتصاد آزاد جهانی) را پذیرفت و سیاست کمونیستی توسعه درون‌زای ”رشد کشاورزی و صنعتی‌شدن با رویکرد صادراتی“ خود را اصلاح نمود. بدین ترتیب با جذب گسترده‌تر سرمایه‌های خارجی و توسعه بیشتر صنایع کشور (از طریق انتقال حجم عظیمی از فناوری‌ها به چین) رشد اقتصادی خود را تسریع بخشید بطوریکه امروز دومین قدرت اقتصادی پس از آمریکا است که پایدارترین میزان رشد اقتصادی بالا را نیز در جهان (در یک دوره طولانی) تجربه کرده است.
اتخاذ رویکرد صادراتی و تجاری باعث شده است تا حال‌وهوای نظامی‌گری صنایع دفاعی چین و بالتبع تحقیق و توسعه دفاعی این کشور کمرنگ شده و تولید و فروش محصولات نظامی در اولویت قرار گیرد. اصلاحات گسترده و مستمر دولت عظیم‌الجثه چین در بخش‌های دفاعی نیز فراوان به چشم می‌خورد. با تصویب طرح اصلاح ساختار دولت در اولین جلسه مجلس نهم کشور, ”شورای عالی علوم, فناوری و صنایع دفاعی“ (به مثابه یک وزارتخانه) مسؤولیت اداره شرکت‌های عظیم دفاعی چین را برعهده گرفت و موظف شد به روشی منسجم‌تر, به توسعه ظرفیت صنعتی و دفاعی کشور, افزایش صادرات و بسط ظرفیت‌ها و توانمندی‌های علمی و فناورانه کشور (از طریق تحقیق و توسعه) اهتمام بورزد.
امروز بخش‌های صنعتی و تحقیق و توسعه دفاعی چین از وزارت دفاع منفک شده و برمبنای ساختاری تجاری و کسب‌وکاری مدیریت می‌شوند. چینی‌ها در تلاش برای گذار از همانندسازی (کپی‌برداری) و انتقال فناوری (صِرف) به سوی تحقیق و توسعه واقعی و تولید دانش هستند. صنایع هوافضا, هسته‌ای, کشتی‌سازی, الکترونیک و فناوری اطلاعات از اولویت‌های اساسی بخش دفاع این کشور است که چین برای توسعه آنان, از همکاری‌های گسترده جهانیان بخصوص آمریکا, نهایت بهره را برده است. (شایان ذکر است تمامی اطلاعات دفاعی کشور چین توسط ”مرکز پژوهشی ارایه دستاوردهای علمی و فناورانه دفاعی“ این کشور در اختیار عموم قرار می‌گیرد).

 

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 53 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد