دانلود فایل پاورپوینت موانع تعرفه ای و غیر تعرفه ای بخش پویا در کشورهای مختلف

PowerPoint قابل ویرایش
34 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت موانع تعرفه ای و غیر تعرفه ای بخش پویا در کشورهای مختلف توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت موانع تعرفه ای و غیر تعرفه ای بخش پویا در کشورهای مختلف قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

مذاکرات گات و موانع غیر تعرفه ای : فعالیت گات : انجام مذاکرات تجاری به منظور کاهش و تثبیت تعرفه های گمرکی و حذف موانع تجاری از قبیل موانع غیر تعرفه ای بر سر راه مبادلات بین المللی. در این راستا از سال ۱۹۴۷ تا ۱۹۹۴ هشت دور مذاکرات بین کشورهای عضو به عمل آمد: دور کندی: در مورد موانع غیر تعرفه ای توافق های چندان اساسی به عمل نیامد.

اسلاید ۲ :

دور توکیو: کاهش تعرفه های گمرکی ، توجه به حذف محدودیت های غیر تعرفه ای و سایر اقداماتی که باعث تحریف تجارت بین الملل می گردد ، در دستور کار قرار گرفت. بدین ترتیب برخی از جنبه های غیر تعرفه ای تجارت تحت شمول توافقات چند جانبه تجارت لحاظ گردید که شامل : یارانه ها و عوارض جبرانی ، موانع فنی فرآوری تجارت ، تدارکات دولتی ، ارزیابی گمرکی ، رویه های صدور مجوزهای وارداتی و تجدید نظر در مقررات ضد دامپینگ می باشد. دور اروگوئه : حذف موانع غیر تعرفه ای و تبدیل آن به تعرفه های گمرکی و همچنین اعضا ملزم به حذف محدودیت های غیر تجاری گشتند. .

اسلاید ۳ :

اقدامات غیر تعرفه ای : اقدامات غیر تعرفه ای : همه اقداماتی به جز تعرفه که برای حمایت از صنایع داخلی صورت می گیرد . آثار اقدامات غیر تعرفه ای : آثار قیمتی یا مقداری بر تجارت و تولید ، پیامدهایی بر مصرف، درآمد ، اشتغال و رفاه . از آنجایی که این اقدامات روش ناکارآمدی برای ایجاد اشتغال محسوب می گردد و فاقد شفافیت است و از ماهیت تبعیض آمیز برخوردار است برخی از آنها در دور مذاکرات گات حذف گردیدند : از آن جمله در مذاکرات دور توکیو توافق بر حذف و تبدیل این محدودیت ها به محدودیت های غیر تعرفه ای و در دور اروگوئه طرفین ملزم به رعایت حذف محدودیت های غیر تعرفه ای و تبدیل آن به محدویت های تعرفه ای گمرکی گردیدند.

اسلاید ۴ :

یکی از اصول بنیادین موافقت نامه گات ۱۹۹۴ که مفاد اساسی و اصلی سازمان جهانی تجارت از این موافقت نامه گرفته شده است حذف عمومی محدودیت های مقداری می باشد به طوری که ماده ۱۱ گات ۱۹۹۴ حذف موانع مقداری وضع شده توسط کشورهای عضو بر صادرات و واردات کالاها را بیان می کند .این ماده محدودیت های مقداری را ممنوع شمرده و کشورهای عضو را تشویق می کند تا چنین محدودیت هایی را به تعرفه تبدیل نمایند. . بنابراین با توجه به ماده ۱۱ گات ۱۹۹۴ مشاهده می شود که طرفین متعاهد ملزم به حذف موانع غیر تعرفه ای و تبدیل آن به محدویت های تعرفه ای می باشند که در صورت تخطی هر یک از طرفین متعاهد از این ماده رکن حل اختلاف به طرح اقامه دعوی از طرفین کشور شاکی رسیدگی و اقدامات مقتضی را به عمل می آورد.

اسلاید ۵ :

موانع غیر تعرفه ای کشورهای کره جنوبی،مالزی،تایلند وتایوان کشورهای کره جنوبی ، تایلند و مالزی قبل از تأسیس سازمان جهانی تجارت عضو موافقت نامه گات بودند و ملزم به حذف موانع غیر تعرفه ای گشته اند اما هنوز به طور کامل اقدام به حذف موانع غیر تعرفه ای نکرده اند کشور تایوان نیز بعد از ۱۰ سال به عضویت سازمان جهانی تجارت درآمد. . نرخ پوشش موانع غیر تعرفه ای در واردات (غیر وزنی – درصد )

اسلاید ۶ :

موانع تعرفه ای : در اواسط دهه ۱۹۴۰ میلادی برخی از کشورهای جهان که عمدتاً صنعتی بودند در راستای فراهم ساختن بستر مناسب جهت حرکت به سمت اقتصاد آزاد و تعدیل سیاستهای حمایتی ، قرارداد ۳۴ ماده ای که به موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت یا گات معروف است امضاء نمودند . عمده فعالیت گات: انجام مذاکرات تجاری به منظور کاهش و تثبیت تعرفه های گمرکی موجود بر سر راه مبادلات بین المللی . از آنجایی که تعرفه ها ارتباط تنگاتنگی با موضوع دسترسی به بازار دارند لذا حمایت از صنایع داخلی از طریق تعرفه ها در گات و سازمان جهانی تجارت به عنوان مهمترین ابزار سیاست تجاری در اختیار دولت ها و مهمترین وسیله محدود کردن یا بسط دادن دسترسی به بازار شناخته می شود .

اسلاید ۷ :

بر اساس کاهش نرخ تعرفه در دورهای مذاکرات گات قبل از دور اروگوئه ، میانگین سطح تعرفه محصولات صنعتی در اکثر کشورهای توسعه یافته کاهش یافت . در مذاکرات دور اروگوئه نیز سندی در ۲۲۵۰۰ صفحه که شامل تعهدات کشورها در مورد گروه های خاص مربوط به کالاها و خدمات بود تنظیم گردید . تعهدات شامل : کاهش و تثبیت نرخ های حقوق و عوارض گمرکی در واردات کالا است و در برخی موارد تعرفه ها حتی به حدود صفر تنزل می کند .

اسلاید ۸ :

هر چند هدف اساسی سازمان تجارت جهانی ارتقای رقابت تجاری بین صادر کنندگان در شرایط عادی و منصفانه است ، ولی این تصور دور از انتظار نیست که در مواردی ، افزایش شدید واردات ممکن است صنایع داخلی را به خطر اندازد . از این رو در موافقت نامه های تجارت، در موار خاص به کشورها اجازه داده شده است که اقدامات حمایتی در مقابل این گونه واردات اتخاذ کنند . چنانچه در موافقت نامه اقدامات جبرانی اذعان شده است که وقتی موانع وارداتی به وسیله مذاکرات تجاری برطرف می شود ، برخی صنایع که از حمایتهای بالایی برخوردار بوده اند ، ممکن است توان رقابت در برابر کالاهای وارداتی را نداشته باشند .

اسلاید ۹ :

موافقت نامه های سازمان جهانی تجارت به کشور ها اجازه می دهد که به طور موقت به حمایت از صنایع آسیب دیده در مقابل کالاهای وارداتی بپردازند . این حمایت برای صنایع مذکور فرصتی را فراهم می سازد که با بهبود فناوری یا عقلایی تر کردن تولید ، به تقویت قدرت رقابت خود بپردازند . همچنین بر اساس موافقت نامه اقدامات جبرانی ، در صورتی که فروشندگان خارجی به رقابت غیر منصفانه دست بزنند ، دولتها می توانند به صنایع خود از طریق وضع نرخ تعرفه های معین کمک کنند . این وضعیت زمانی به وجود می آید که فروشندگان خارجی در اثر دریافت یارانه یا قیمت شکنی( دامپینگ ) کالاهای خود را نسبت به کالاهای داخلی با قیمت پایین تری عرضه نمایند. .

اسلاید ۱۰ :

بر اساس مذاکرات انجام گرفته در در سازمان جهانی تجارت در خصوص صنایع نوزاد نیز انجام اقدامات حمایتی مجاز می باشد . بدین ترتیب طبق مقررات سازمان جهانی تجارت ، کشورهای در حال توسعه از طریق تغییر تعرفه های تثبیت شده خود می توانند برای مدتی معین به حمایت از صنایع نوپای خود در مقابل رقبای خارجی بپردازند. از این رو دولت های کشورهای در حال توسعه اگر در تعقیب برنامه ها و سیاست های توسعه اقتصادی خود،کمک به صنایع جدید و نوپا یا توسعه صنایع موجود را ضروری تشخیص دهند ، می توانند اقدامات حفاظتی از طریق وضع تعرفه های معین را اعمال نمایند. از آنجایی که وضع محدودیت های تعرفه ای می تواند تأثیر معکوسی بر منافع کشورهای صادر کننده داشته باشد ، لذا در سازمان جهانی تجارت ، شرایط خاصی برای وضع چنین محدودیتی لحاظ گردیده است . این شرایط جهت اقدامات مربوط به توسعه اقتصادی در کشورهای در حال توسعه یا با کمترین درجه توسعه یافتگی تحت اصل رفتار ویژه و متفاوت مد نظر می باشد.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 34 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد