دانلود فایل پاورپوینت سازمان آموزشی،علمی و فرهنگی کشورهای اسلامی

PowerPoint قابل ویرایش
21 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت سازمان آموزشی،علمی و فرهنگی کشورهای اسلامی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت سازمان آموزشی،علمی و فرهنگی کشورهای اسلامی قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

 

اسلاید ۱ :

انگیزه پیدایش

 هدف از تشکیل این سازمان ایجاد همبستگی بین امت اسلامی از راه آموزش، علوم و فرهنگ، گسترش علم و فن‏آوری در کشورهای اسلامی، برقراری همکاری بین نخبگان مسلمان، حمایت از اقلیت‏های مسلمان در کشورهای غربی و غیر مسلمان، و به‏طور کلی برقراری همکاری و داد و ستد علمی، آموزشی و فرهنگی بین مسلمانان در سراسر جهان بود.

اسلاید ۲ :

تاریخچه

می توان گفت که اولین ایده تشکیل سازمان علمی و فرهنگی برای مسلمانان از همان پگاه ورود عناصر و شاخصه های فرهنگی دنیای مدرن و عصر جدید غربی به کشورهای اسلامی وهمزمان با ایجاد بیداری و آگاهی اسلامی، در ذهن اندیشمندان و سیاستمداران کشورهای اسلامی شکل گرفته بود.

از اواخر قرن نوزده میلادی و اوایل قرن بیستم چشم انداز ایجاد چنین سازمانی مهم ترین امید اصلاح طلبان و روشنفکران مسلمان به امید دستیابی مسلمانان به اتحاد و بالا بردن سطح آگاهی آنان بود اما این ایده در نهایت در نهمین کنفرانس وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی به تاریخ ۲۴-۲۸ آوریل۱۹۷۸ در شهر “داکار” کشور  “سنگال” طی قطعنامه شماره ۹/۹ به توصیه” اولین کنفراس آموزشی کشورهای اسلامی” مطرح گردید.

اسلاید ۳ :

در نهایت پس از تصویب اساسنامه آن را در یازدهمین اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو کنفرانس اسلامی در اسلام آباد در سال ۱۳۶۱ (ماه مه ۱۹۸۰) جهت هماهنگی و گسترش تعامل و همکاری‌های آموزشی، علمی و فرهنگی با الهام از اهداف و تعالیم عالیه اسلام میان کشورهای اسلامی تأسیس گردید. اساسنامه سازمان در سال ۱۹۸۲ به تصویب رسید و طی سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۷ در سه مرحله تصحیح برروی آن انجام گرفت.

اسلاید ۴ :

ضرورت تشکیل

آیسسکو به عنوان یکی از مجامع علمی، فرهنگی و آموزشی وظیفه مهمی در ایجاد تعامل فرهنگی و علمی بین کشورهای مسلمان بر عهده دارد. این سازمان که زائیده سازمان کنفرانس اسلامی است می‌تواند نقطه روشنی در بسط و گسترش علم و فناوری و فرهنگ در میان ملل مسلمان و شناساندن دستاوردهای آن به کشورهای غیرمسلمان باشد. ارتباط تنگاتنگ آن با مجامع دانشگاهی و صاحبان علم و اندیشه، بهره‌گیری از توان و ظرفیت دانشمندان و دانشگاهیان می‌تواند نقطه شروع رشد و تعالی و بالندگی روزافزون آن در عرصه بین المللی باشد. 

اسلاید ۵ :

اعضاء  

منشوراساسنامه سازمان بر این نکته تاکید دارد که هر عضو سازمان کنفرانس اسلامی می بایستی  با توجه به تکمیل تشریفات عضویت حقوقی و قانونی

 به عضویت سازمان آموزشی،فرهنگی و علمی کشورهای اسلامی در آید. کشوری که عضو دائم یا غیردائم سازمان کنفرانس اسلامی نباشد، نمی تواند به عضویت سازمان اسلامی (آیسسکو) پذیرفته شود.
عضویت در این سازمان یا به صورت ” اعضای دائم“ و یا“اعضای ناظر“  است.

اسلاید ۶ :

کشورهای عضو

در حال حاضر ۵۱ کشور اسلامی  از ۵۷ کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی،عضو این سازمان هستند که اسامی آنها بدین شرح است:
۱ـ جمهوری آذربایجان، ۲ـ اردن هاشمی، ۳ـ امارات متحده عربی، ۴ـ جمهوری اندونزی، ۵ـ جمهوری اسلامی ایران، ۶ـ جمهوری اسلامی پاکستان، ۷ـ پادشاهی بحرین، ۸ـ سلطان نشین برونئی دارالسلام ، ۹ـ جمهوری خلق بنگلادش، ۱۰ جمهوری بنین، ۱۱ـ بورکینافاسو، ۱۲ـ جمهوری بوسنی و هرزگوین، ۱۳ـ جمهوری تاجیکستان ، ۱۴ـ جمهوری چاد ، ۱۵ـ جمهوری تونس، ۱۶ـ جمهوری جیبوتی، ۱۷ـ پادشاهی عربستان سعودی، ۱۸ـ جمهوری سودان، ۱۹ـ جمهوری سورینام، ۲۰ـ جمهوری عربی سوریه ، ۲۱ـ جمهوری سیرالئون، ۲۲ـ جمهوری سنگال، ۲۳ـ جمهوری سومالی، ۲۴ـ جمهوری عراق، ۲۵ـ سلطان نشین عمان ، ۲۶ـ جمهوری گابن، ۲۷ـ جمهوری گامبیا، ۲۸ـ جمهوری گینه، ۲۹ـ جمهوری گینه بیسائو، ۳۰ـ فلسطین، ۳۱ـ جمهوری قزاقستان، ۳۲ـ قطر، ۳۳ـ جمهوری قرقیزستان، ۳۴ـ جمهوری فدرال اسلامی کومور، ۳۵ـ کویت، ۳۶ـ جمهوری خلق سوسیالیستی عربی لیبی، ۳۷ـ جمهوری مالدیو، ۳۸ـ جمهوری مالی ، ۳۹ـ مالزی، ۴۰ـ جمهوری عربی مصر، ۴۱ـ پادشاهی مراکش ، ۴۲، جمهوری اسلامی موریتانی ، ۴۳ـ جمهوری نیجر، ۴۴ـ جمهوری یمن، ۴۵ـ جمهوری توگو، ۴۶ـ جمهوری دمکراتیک خلق الجزایر، ۴۷ـ جمهوری فدرال نیجریه، ۴۸ـ جمهوری لبنان، ۴۹ـ ساحل عاج، ۵۰ـ سومالی، ۵۱ـ افغانستان

همچنین سه کشور“فدراسیون روسیه“( از ژانویه ۲۰۰۷)،“پادشاهی تایلند“(از ۱۹ مارس ۲۰۰۷) و“جمهوری ترکی بخش شمالی قبرس“(از ۲۶ مارس ۲۰۰۸) به عنوان اعضای ناظر آیسسکو انتخاب شدند.

اسلاید ۷ :

اعضای دائم یا ناظر

طبق اصل هفت اسانامه آیسسکو هر یک از کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی که عضو سازمان اسلامی (آیسسکو) نباشند، به محض اعلام درخواست خود به این سازمان بعنوان ناظر در سازمان اسلامی (آیسسکو) پذیرفته می‌شوند.
هر یک از کشورهای غیر عضو سازمان کنفرانس اسلامی صرفنظر از اینکه عضو ناظر باشند یا خیر، می‌توانند عضو ناظر سازمان اسلامی (آیسسکو) شوند. سازمانها، نهادها و فدراسیونها نیز می‌توانند به صورت ناظر به عضویت سازمان درآیند.
در دو مورد اخیر، درخواست عضویت باید به مدیر کل تسلیم شود و این درخواست همراه با اعلام نظر شورای اجرایی به مجمع عمومی ارائه شود.
مجمع عمومی ضوابط مربوط به وضعیت اعضای ناظر و شرایط مربوط به آن را تعیین می‌کند.
فقط کشورهای عضو از حق رأی در مجمع عمومی برخوردار خواهند بود.

اسلاید ۸ :

ساختارکاری آیسسکو برای انجام برنامه های سال ۲۰۱۰-۲۰۱۲

به شرح ذیل است:

  1. توسعه منابع انسانی کشورهای عضو در آموزش و پرورش ، علوم ،

فرهنگ و ارتباطات

۲٫انتقال و یاری رسانی ”تکنولوژی اطلاعاتی و ارتباطی“ به برنامه ها و  اهداف آموزشی،علمی و فرهنگی

   ۳٫تلاش برای بهبود تصویر اسلام و مسلمانان در بیرون از جهان اسلام و دز نزد غیر مسلمانان

  1. توجه به ارزشهای اخلاقی در محتویات آموزشی،علمی و فرهنگی سازمان

اسلاید ۹ :

پیشنهاد تشکیل

در دهمین کنفرانس  وزرای خارجه کشورهای اسلامی به تاریخ مه ۱۹۷۹ در  شهر“ فاس“ کشور“ پادشاهی مغرب(مراکش) ”

با تاکید بر قطعنامه ۹/۹ اجلاس قبلی در سال ۱۹۷۸، تصمیمات زیر برای ایجاد سازمان علمی و فرهنگی اسلامی اتخاذ شد:

  1. برای ایجاد یک سازمان بین المللی اسلامی برای آموزش و پرورش ، علوم و فرهنگ به منظور هماهنگ میان نهادهای تخصصی سازمان کنفرانس اسلامی در زمینه های آموزش ، علوم و فرهنگ ، و همچنین در میان کشورهای عضو ، این سازمان در مراکش بنیادگذاری می شود.
    ۲٫ به منظور ایجاد مرکز بین المللی آموزش و پرورش اسلامی که ”پژوهش های آموزشی“ و انجام انجام تمام فعالیت های آموزشی و پرورشی در کشورهای مسلمان، مرکزی در مکه مکرمه

بنیان گذاری می شود.  

اسلاید ۱۰ :

اساسنامه

 در مقدمه اساسنامه آیسسکو چنین آمده است:
وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی با برپائی نشستهای پی در پی، اصل تأسیس یک سازمان تخصصی را در زمینه آموزش، علوم و فرهنگ پیشنهاد و مطرح کردند. این پیشنهاد به سومین اجلاس سران کنفرانس اسلامی که در ژانویه ۱۹۸۱ در طائف مکه مکرمه تشکیل شد، ارائه گردید. این اجلاس نیز در پاسخ به آرمانهای امت اسلام تصمیم گرفت نهاد کارآمدی را با هدف تحکیم همبستگی، همکاری میان جوامع اسلامی در قالب اصول سعه صدر و ارزشهای والای اسلام پایه ریزی نماید. دولتهای عضو این اساسنامه:
ـ با اعتقاد به اسلام به عنوان دین سعه صدر، فرهنگی سازنده، تمدنی انسانی و شیوه‌ای برای زندگی؛
ـ با تأکید بر اینکه اسلام بعنوان دین ارزش های معنوی، اخلاقی و فرهنگی و دین تمدن سازی که در ایجاد تمدن بشری و غنای آن بسیار حائز اهمیت است؛
ـ با توجه به اهمیتی که اسلام به دانش و فراگیری علوم قائل است؛
ـ با توجه به آرمانها و آرزوهای قلبی امت مسلمان در دستیابی به همکاری، اتحاد و پیشرفت در قالب اصول رواداری اسلامی؛
ـ با تعهد به ارتقاء آموزش، علوم و فرهنگ برای حصول تفاهم متقابل، تحکیم دوستی، برادری و گسترش صلح میان مردم جهان؛
ـ با تمایل به تحکیم گفتگوی ثمربخش میان فرهنگها برای دستیابی به همزیستی تمدنها که ضامن احترام به هویت فرهنگی همه ملل خواهد بود؛
ـ با تصدیق اصول برابری، همبستگی و همیاری متقابل برای تحکیم همکاری و در نتیجه توسعه آموزش، علوم، فن آوری، فرهنگ و ارتباطات به طرق مقتضی؛
ـ موافقت خود را نسبت به منشور سازمان اسلامی آموزشی، علمی و فرهنگی (آیسسکو) اعلام می‌دارند.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 21 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد