دانلود فایل پاورپوینت علوم دامی وپرورش اسب

PowerPoint قابل ویرایش
19 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت علوم دامی وپرورش اسب توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت علوم دامی وپرورش اسب قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :


نوآوری ایرانیان قدیم در پرورش اسب

   اسب در زمان‌های قدیم جایگاهی شبیه خودروهای سنگین و سبک را داشته است. از این رو، اهلی کردن اسب و هر نوع نوآوری در به کارگیری بهتر این جانور ، در واقع زندگی انسان را دگرگون می‌کرد. ایرانیان باستان در این کار پیشتاز بودند و اسب ی از نوع پرژوالکسی، که مادر همه‌ی اسب‌های امروزی به حساب می‌آید، به دست آنان رام شد.  

 

اسلاید ۲ :

اهلی کردن اسب

     ایرانیان نخستین کسانی بودند که اسب را اهلی کردند. برخی از نقاشی‌هایی که بر دیوار غارهای باستانی لرستان برجای مانده است، مردان اسب سوار را نشان می‌دهند. این نقاشی‌ها به ۱۷ هزار سال پیش باز می‌گردند. اسب را آریایی هایی نزدیک ۴ هزار سال پیش از میلاد رام کردند و قوم‌های مختلف آریایی به ایران، میان‌رودان، شرق آسیا، مصر و اروپا بردند. مادها که حدود ۲۷۰۰ سال پیش در غرب ایران زندگی می‌کردند، در پرورش اسب مهارت زیادی داشتند. 

اسلاید ۳ :

روش طبیعی زندگی اسب

    امروزه گله های اندکی آن هم در دورافتاده ترین نقاط کره زمین به زندگی ادامه میدهند.دراین روش زندگی طبیعی و آزادانه آنها چراگاهها،سبزینه زارها،بوته زارهارا برای پیدا کردن آب و غذا در می نوردند.زندگی در گله حافظ امنیت آنهاست و احتمال خطر قریب الوقوع را هشدار می دهد .

     اسب وحشی باید واکنشهای سریعی داشته باشد

     تا  بتواند به زندگی ادامه دهد.کره های نو زائیده

     شده باید به سرعت سرپا بایستند تا اگرگله رمید

     ،آنرا همراهی کنند.اسب فقط به  هنگامی که گیر

     می افتد با لگد وسردست زدن و یا گاز گرفتن به

     دفاع بر می خیزد.ضامن تنازع بقا در اسب شنوائی

     خوب، دید وسیع و سرعت در فرار به هنگام لزوم است .

اسلاید ۴ :

برخی وجوه تمایز و مشخصات اسب

اجتماعی بودن : اسبها به زندگی در کنار یکدیگر و گاهی در دیگر حیوانات نیازمندند ممکن است در اغلب اوقات اسبها را در حال نزاع و درگیری با یکدیگر ببینید که این ناشی از خصیصه اجتماعی بودنشان است

پرسه زنی : اسبها در طبیعت به دنبال غذا از مرتعی به مرتع دیگر پرسه زده و چرا می کنند.

ساز و کار دفاعی : وسیله دفاعی آنها به ترتیب اولویت فرار و سپس جنگ است . اولین واکنش فرار است و در صورت گیر افتادن به لگد پرانی ،جفتک اندازی و الاکلنگ و سردست زدن می پردازند

قانون سلسله مراتب :اسبها آزادی خواه نیستند و به همین دلیل  از رهبری که محافظ گله و راهنمای آنها به طرف آب و علوفه است تبعیت می کنند.

 

 

اسلاید ۵ :

حافظه قوی:  حافظه اسب به خصوص در مورد تنبیه ها دردناک بسیار قوی است . اگر در مقاطعی از طول عمر تربیتی با او بد رفتاری شود ، در شرایط مشابه او تبدیل به موجودی ناخوشایند خواهد شد

ترس:  در فضای باز اسب ترسیده رم میکند. او به سرعت به دور خود می چرخد و بعد فرار می کند .

خشم:  اسب عصبانی سرش را کمی پائین می گیرد . گوش ها را به عقب می خواباند. گردن را به جلو می کشد. چشمان تنگ می شوند ، لب ها را برای نشان دادن دندان ها از هم باز می کند. حالت پرخاش جویانه به خود می گیرد .

 

 

اسلاید ۶ :

پرورش اسب

اسب یک ثروت ملی به شمار می‌رود و فعالیت‌اش توجیه اقتصادی دارد و در رقابت اقتصادی به دلیل داشتن پتانسیل‌های ژنتیکی پایان‌ناپذیر حضور پایدار و مستمر دارد.

ژن اسب تمام ناشدنی است و از یک نسل به نسل دیگر بیشتر می‌شود کشورهای اروپایی و امریکایی فواید این ثروت را درک کردند ولی به همان اندازه که پایان‌ناپذیر است آسیب‌پذیر و نابود شدنی هم است .

پرورش اسب می تواند به منظوربهره برداری به صورت واحدهای پرورش اصلاح نژاد اسب یا به صورت کانون های سوارکاری و مراکز نگهداری اسب یابصورت واحدهای تکثیر اسب  به صورت واحدهای تربیت اسب یا به صورت واحدهای نگهداری سیلمی یابه صورت کره کشی انجام گیرد.

در کل دنیا ‪ ۷۵۰میلیون راس اسب  وجوددارد.

دست‌اندرکاران بخش کشاورزی باید بدانند که یک

      بخش مهم  توسعه کشاورزی  پایدار به اسب ایران

      بستگی دارد  موضوعی که  مورد غفلت قرار گرفته

     و باید توجه بیشتر به آن شود..

 

اسلاید ۷ :

بهترین غذا برای اسب

    برخی یونجه را ملکه‌ی علوفه‌ها می‌دانند. ایرانیان باستان از زمان‌های بسیار دور این گیاه را می‌شناختند و این گیاه سرشار از پروتیین را به اسب‌های خود می‌دادند. این گیاه در زمان هخامنشی‌ها(حدود ۲۵۰۰ سال پیش) به یونان برده شد و از آن‌جا به برخی از سرزمین‌های ساحل دریا‌ی مدیترانه راه یافت. اما گسترش این گیاه در سراسر جهان به زمان حکومت مسلمانان بر بخش‌هایی از اروپا و آفریقا باز می‌گردد.

اسلاید ۸ :

مدیریت پرورش اسب

نکات اساسى که در مدیریت پرورش اسب باید مورد توجه قرار گیرد:           
در امر تعیین نوع اسب پرورشى در یک منطقه باید شریط :

ا قلیم

 خاک          

زراعت

     آن منطقه موردتوجه قرار گیرد. 

     یک پرورش‌دهنده خوب باید در نوع اسبى که مى‌خواهید پرورش دهد رشد و جثه مورددلخواه، نوع بافت بدن و جنبه عملکرد و نوع استفاده از اسب را مدنظر داشته باشد و در جهت نیل به این   اهداف فعالیت کند

      به‌طور کلى اقلیم بسیار سرد باعث مى‌شود تا اسب جمع و جور، با پوشش موئى انبوه، و اصالت اندکى داشته باشد. اما در اقلیم گرم اسب اصیل با بافت ظریف، پوست نازک با پوشش موئى اندک به‌وجود مى‌آید. اقلیم مرطوب نیز باعث مى‌شود تا اسب درشت هیکل و سنگین بوده و حرکت کندى داشته باشد و نیاز بیشترى به علوفه حس نماید. در مقابل اقلیم خشک سبب ریزبودن جثه، غیرعضلانى بودن حیوان، سرحال بودن حیوان شده و مزاج اسب را عصبى بار آورده و باعث مى‌شود اسب‌ها نسبت به علوفه قانع باشند.

 

اسلاید ۹ :

      در مناطق کم‌باران و خاک نامرغوب، مراتع کم‌محصول و نتیجتاً مقدار علوفه دستى نیز کاهش مى‌یابددر این مناطق فقط اسب‌ها سبک و خونگرم قابل پرورش مى‌باشند.  

     در اراضى با خاک خوب از نظر پوشش نباتى و خاک آهکى غنى و باران کافى یا اراضى قابل آبیارى با مرتع عالى و یا یونجه‌دار، باید اسب خونگرم با استخوان‌بندى قوى و لیفتیک نسبتاً خوب پرورش یابد.      

      به‌طور کلى نژاد اسب پروش یافته هرچقدر که داراى جثه سنگین و داراى رشد سریع باشد به‌همان نسبت نیز به تغذیه زیاد احتیاج دارد و این یک واقعیت آشکار از نظر پرورش‌دهندگان مى‌باشد. اسب‌هاى خونسرد فقط در مناطقى با خاک مناسب بارندگى زیاد و مراتع غنى به‌خوبى پرورش مى‌یابند. براى رشد و نمو خوب این‌گونه اسب‌ها باید اقلیم معتدلى در منطقه حکم‌فرما باشد.       
      

 

اسلاید ۱۰ :

      توجه به شرایط موجود کشورمان از توضیحات گفته چنین استنباط مى‌شود که:  

 

کشور ما از نظر داشتن مناطقى با بارندگى کم ، پوشش گیاهى اندک و به‌عبارتى از نظر مراتع فقیر بسیار غنى است. چنانکه مناطق مرکزى و جنوب شرقى و جنوب از این نوع مناطق مى‌باشند. ما باید اسبان کوچک اندام اما مقاوم به شرایط بد آب و هوائى و قانع براى غذاى کم این مناطق را با نگهدارى منظم و تغذیه خوب پرورش دهیم. براى اصلاح اسب‌هاى بومى این اسب‌ها با استخوان‌بندى قوى و پرخور مناسب نیستند.

در مناطقى از قبیل مناطق کوهستانى زاگرس (آذربایجان، لرستان، کردستان، کرمانشاه، همدان) که خاک، آب و هوا و زراعت آن براى پوشش گیاهى بسیار مناسب هستند باید اسب‌هائى با بافت بدنى نسبتاً قوى و خونگرم پرورش یابند .

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 19 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد