دانلود فایل پاورپوینت هجرت پیامبر به مدینه

PowerPoint قابل ویرایش
58 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت هجرت پیامبر به مدینه توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت هجرت پیامبر به مدینه قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

هجرت حضرت محمد (ص ) که گاهی به خلاصه هجرت نیز خوانده می‌شود، واقعهٔ هجرت حضرت محمد (ص ) پیامبر اسلام و همراهانش از شهر مکه به یثرب است که در سال ۶۲۲ میلادی/۱ قمری ، اول ربیع الاول سال ۱۴ بعثت صورت گرفت. این واقعه منجر به ایجاد اولین حکومت اسلامی در یثرب (که بعداً مدینه النبی یا به‌خلاصه مدینه نامیده شد) شد و به علت اهمیتش در اسلام مبدأ تاریخ مسلمانان در دو تقویم هجری شمسی در این سال گرفته شده است.

اسلاید ۲ :

یهودیان یثرب دو گروه بودند: بنى قیقاع به پشتیبانى از خزرجیان و بنى نظیر به یارى قبیله اوس می پرداختند. کشتار و غارت و ویرانى رایج بود. بزرگان این دو قبیله از جنگ به تنگ آمده بودند و راه آشتى مى جستند. گویند عبدالله بن ابى از اشراف قبیله خزرج پادر میانى کرد و آتش بس اعلام نمود.

اسلاید ۳ :

افراد این دو قبیله که به مراتب آگاه تر از سران خود بودند، بدنبال فردى بودند که بتواند به این برادر کشى طولانى و تاریخى پایان دهد. این دو قبیله از لحظه انشعاب از قبیله مادر یعنى ازد، با یکدیگر در ستیز بودند. ستیزى که هیچ علتى نداشت و تنها روساى ناسازگارشان اتش جنگ را روشن مى کردند. در میان اعراب نبرد قبایلى به اراده روساى قبایل بستگى داشت و مردان قبیله باید به این جنگ هاى ناخواسته تن در مى داند. ماجراى اوس و خزرج دقیقا در چنین فصلى از تاریخ نبردهاى قبایلى اتفاق افتاد.

اسلاید ۴ :

در اینجا بود که در آن ملاقات تاریخى ، خزرجیان فرد مورد علاقه خویش را یافتند. پیامبر اسلام در حال عبور از عقبه به جماعتى از خزرجیان بر خورد کرد: اى برادران ! شما اهل کجا هستید؟ ما خزرجى هستیم ، از اهالى یثرب . از موالى یهود؟ آرى ، آرى ! آیا دوست دارید با هم سخن بگوئیم ؟ آه ! بسیار علاقمندیم . بفرمایید.

اسلاید ۵ :

پیامبر اسلام نخستین آیات رحمت و محبت و انسانیت را بر آنان خواند و در قلب ها نفوذ کرد. چنین گفته شده است که این دسته از خزرجیان که با فرهنگ مذهبى یهود و تورات آشنائى داشتند، پیامبر اسلام را موعود تورات یافتند. آنان با خود گفتند: این همان پیامبرى است که یهود ما را از ظهور او مى ترساند!! خزرجى ها در همان جلسه ، اسلام آوردند. آنان به پیامبر گفتند که در میان قبیله ما اختلاف و دشمنى بسیار هست .

اسلاید ۶ :

شاید از برکت دین تو، اختلاف از میان ما رخت بر بندد و ما به صلح و صفا نائل آئیم . ما دین تو را در میان قوم خود تبلیغ مى کنیم ، اگر همه بر آن اتفاق کردند، از تو عزیزتر در میان ما کسى نیست . این حادثه در سال یازدهم بعثت واقع شد. تعداد این خزرجى ها شش نفر بود. این شش نفر در یثرب به تبلیغ اسلام پرداختند. در سال بعد، در موسم حج ، گروهى دیگر از خزرجى ها با پیامبر بیعت کردند بیعت سال قبل را در عقبه ، بیعت عقبه اولى خوانند و بیعت سال بعد را بیعت عقبه ثانیه گویند.

اسلاید ۷ :

پیامبر مصعب بن عمیر را به یثرب اعزام داشت تا مسلمانان قرآن بیاموزد. مورخان اسلامى مفاد بیعت خزرجى ها را با پیامبر چنین آورده اند که : به خداوند شرک نورزیم ، دزدى نکنیم ، فرزندانمان را نکشیم ، بهتان و افترا نزنیم و گناه نکنیم . پیامبر در پاسخ مى گفت : اگر به این قرارها وفادار مانده و عمل کنید، پاداش بهشت خواهید یافت . خزرجى ها در تبلیغ اسلام در یثرب کوشیدند و مقدم سفیر پیامبر را گرامى داشتند. بدین سان یثرب پایگاه مناسبى براى اسلام و یاران پیامبر گردید. گویا در طى سه سال قبل از هجرت کلیه خزرجى ها و اوسى ها به اسلام تمایل نشان دادند و فقط خانواده هاى معدودى بر عقاید خویش پایدار ماندند.

اسلاید ۸ :

در حج سال ۱۳ بعثت ، هفتاد و سه نفر از روسا و دوزن به اتفاق مصعب بن عمیر به مکه رفتند و با پیامبر بیعت کردند. در این بیعت بود که خزرجى ها متعهد به حمایت از پیامبر شدند. پیامبر دوازده نفر را به عنوان نقیب معین کرد که زعامت قوم را بر عهده داشته باشند. مذکرات پیامبر با خزرجى ها مخفیانه و شبانه انجام گرفت . گویند عباس بن عبدالمطلب در جریان این مذاکرات قرار داشته و یا در آن شرکت کرده است . سر انجام ، این مذاکرات سرى افشا شد و قریش نگران شدند و فشار بیشترى وارد آوردند. فشار بسیار شدید بود و این بار دیگر نیازى به هجرت به حبشه نبود، یثرب پایگاه امنى براى مسلمانان بشمار مى رفت .

اسلاید ۹ :

پس از بازگشتن ۷۵ نفر از اصحاب « بیعت دوم عقبه » به مدینه و آگاه شدن قریش از دعوت و بیعتی که « اوس » و « خزرج » با رسول خدا انجام داده بودند ، سختگیری قریش نسبت به مسلمانان شدت یافت و بیش از پیش به آنان ناسزا می گفتند ، و آزار می دادند و دیگر زندگی در مکه برای مسلمین طاقت فرسا گشت . تا آنکه از رسول خدا اذن هجرت خواستند و رسول خدا به آنان فرمود تا رهسپار مدینه شوند و نزد برادران انصار خود روند و به آنان گفت : « خداوند عزٌوجٌل برای شما برادرانی و محل امنی قرار داده است »

اسلاید ۱۰ :

قبیله اوس و خزرج متعهد به حمایت از یاران پیامبر شده بودند، و لذا به دستور پیامبر هجرت دسته دسته مسلمانان به یثرب آغاز شد. در مکه فقط پیامبر و على بن ابیطالب و ابوبکر بن قحافه ماندند. در یثرب ، مهاجران مورد پذیرائى قرار گرفتند و افراد قبائل اوس و خزرج مسلمانان مهاجر را به خانه هاى خود مى بردند و بدین سان ((انصار)) و ((مهاجرین )) پدیدار شدند.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 58 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد