بخشی از پاورپوینت

--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ----

اسلاید 1 :

جنگ :
جنگ سخت يا سلاح جنگ نرم يا رواني

جنگ سخت، جنگي كه مشخص و بارز مي باشد. در اين نوع جنگ دشمن، سنگر و حوزه استراتژيكي كاملا مشخصي دارد. دفاع در اين نوع جنگ با استفاده از سلاح ها و ادوات نظامی صورت مي پذيرد.
جنگ نرم به هر حركتي كه احيانا به عنوان مقدمه ي جنگ نظامي مطرح شده و روحيه ي طرف مقابل را نشانه بگيرد گفته مي شود. جنگ اطلاعات شاخه ي مهمي از جنگ نرم مي باشد.

اسلاید 2 :

فن‌آوری همیشه جزء مهمی‌از جنگ بوده است. در عصری که تعریف فن‌آوری همان تعریفی است که از فن‌آوری اطلاعات می‌کنند جای تعجب نیست که IT هسته مرکزی شکل‌گیری و تکامل هر جنگی باشد. ارتش‌های دنیا امروزه بر این باورند که "اطلاعات" اصلی‌ترین دستگاه تقویت‌کننده هر جنگی است. اهمیت اطلاعات در جنگ‌ها حتی بیش‌تر از اهمیت سربازان و سلاح‌ها ‌است.

 

اسلاید 3 :

جنگ  اطلاعاتی چیست؟

امروزه صاحب نظران نظامی، برنامه ریزی خود را برای جنگ دربر پایه جنگ های اطلاعاتی و الکترونیکی (جنگال) استوار کرده اند

در چنین جنگی  هدف اصلی حمله به یک ناو، هواپیما و ... نیست;بلکه حمله به شبکه اعصاب که همان شبکه اطلاعات و ارتباطات دشمن است مد نظر می باشد.

تخریب و یا از کار انداختن اطلاعات دیجیتالی و غیر عملیاتی کردن زیر ساخت های اطلاعاتی  با استفاده از شبکه های الکترونیکی صورت می گیرد که می تواند علیه یک نیروی نظامی و یا یک جامعه باشد..

اطلاعات در حال تبديل‌شدن به يک منبع استراتژيک می‌باشد و می‌تواند خود را به عنوان يک عنصر بانفوذ و ارزشمند در عصر فراصنعتی، همانند نقش سرمايه و کار در عصر صنعتی، مطرح کند.

اسلاید 4 :

در جنگ‌های اطلاعاتی نیازی به ارتش پرتعداد نیست. درعوض سربازان این جنگ، افرادی هستند که تعداد آن‌ها کمتر از گذشته است اما به اطلاعات آنلاین، که از ماهواره‌ها و حسگرهای میدان جنگ به‌آن‌ها می‌رسد، مجهز هستند.آن‌ها می‌توانند با سرعت نور به محل‌هایی غیرمنتظره حمله کنند و پیروز شوند. در این جنگ کسی برنده است که بتواند بیشترین اطلاعات را از طرف مقابل کسب کند و آن‌ها را به استثمار بکشد. در چنین جنگی میزان کشته‌ها نیز در حداقل خود است. در واقع نه تحرک و نه حجم، هیچ‌کدام تعیین‌کننده نتیجه جنگ اطلاعاتی نیستند؛ درعوض طرفی برنده است که بیشتر می‌داند.در این جنگ، عملکردهای نظامی‌برطبق قوانین متکی بر اطلاعات هدایت می‌شوند و در آن سیستم‌های اطلاعاتی و ارتباطی تخریب می‌شوند.

 

اسلاید 5 :

فن‌آوری‌های زیادی در این نوع جنگ استفاده می‌شوند. این فن‌آوری‌ها بخصوص در زمینه فرماندهی و کنترل، جمع‌آوری اطلاعات، پردازش و پخش اطلاعات، مکان‌یابی دوست و دشمن، سلاح‌های هوشمند و .... کاربرد دارند. همچنین کورکردن ادوات الکترونیکی نیروی دشمن، پخش پارازیت، اغفال و هجوم سری به اطلاعات و مدارات ارتباطی دشمن از دیگر کاربردهای این فن‌آوری‌هاست.

حمله به شبکه به‌طوری که ظاهر صفحات وب به‌هم بریزد، تبلیغات سیاسی آنلاین برای افرادی که به اینترنت دسترسی دارند و مسموم کردن هوای جنگ، جمع‌آوری دیتا، ازکارانداختن تجهیزات نظامی‌کامپیوتری مثل رادارها و نیز حمله به زیرساخت‌های حیاتی دشمن مثل شبکه‌های ارتباطی و سوخت‌رسانی و ... در طبقه‌بندی جنگ اطلاعاتی جای می‌گیرند.

 

اسلاید 6 :

◦جنگ اطلاعاتی با توجه به نوع هدف و نحوه عملکرد به دو گونه قابل تصور است:                  

1)جنگسايبرنتيک     (CYBERneticWARfare)

2)جنگ شبکه ای (NETworkWARfare)

 

اسلاید 7 :

 جنگ شبکه‌ای چيست؟

   جنگ شبکه‌ای برخوردی اطلاعاتی در سطح کلان بين ملل و جوامع گوناگون می‌باشد. هدف اين نوع جنگ، مخدوش‌کردن مسايلی است که مردم هر چه راجع به خود و جهان اطرافشان می‌دانند و می‌انديشند. جنگ شبکه‌ای توانايی تمرکز بر روی افکار عمومی يا نخبگان و يا هر دوی آن‌ها را دارد. اين جنگ اموری همچون ديپلماسی، تبليغات و مبارزات روانی، تخريب فرهنگی و سياسی، اغفال و يا دخالت در رسانه‌های محلی، نفوذ در شبکه‌های کامپيوتری و پايگاه داده‌ها، تلاش برای اشاعه جنبشهای دگرانديش و مخالف در شبکه‌های کامپيوتری را در بر می‌گيرد.

اسلاید 8 :

برخی از جنگ‌های شبکه‌ای

تکثیر سلاحهای هسته‌ای، قاچاق دارو و مخالفت با تروریسم، که تهدیدی بالقوه برای نظم بین المللی و امنیت ملی محسوب می‌شوند.

بزودی جنگ شبکه‌ای به ابزاری در جهت جلوگیری از وقوع جنگ واقعی تبدیل شود.

اسلاید 9 :

  به هدايت عمليات نظامی بر اساس قوانين حاکم بر اطلاعات، جنگ سايبر گويند .

 هدف از اين نوع جنگ، تخريب سيستم‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی می‌باشد؛ تلاش اين جنگ در جهت شناسايی مسايلی است که دشمن به‌شدت از آن محافظت می‌کند .

اسلاید 10 :

 سايبر پيشوندي است براي توصيف يك شخص، يك شي، يك ايده و يا يك فضا كه مربوط به دنياي كامپيوتر و اطلاعات است. در طي توسعه اينترنت واژه هاي تركيبي بسياري از اين كلمه سايبر بوجود آمده است كه به تعدادي از آنها اشاره مي كنيم:

 فضاي سايبرCyberspace.

 شهروند سايبر.Cybercitizen

  پول سايبر .Cybercash

 فرهنگ سايبر.Cyberculture

  راهنمايي فضاي سايبر(CyberCoach)،

  تجارت سايبر (Cyberbussiness)،

  كانال سايبر (Cyberchannel)

 و...

 

در متن اصلی پاورپوینت به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر پاورپوینت آن را خریداری کنید