دانلود فایل پاورپوینت گزیده نظم و نثر فارسی

PowerPoint قابل ویرایش
90 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت گزیده نظم و نثر فارسی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت گزیده نظم و نثر فارسی قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

مقدمه

کسانی که تاریخ ادبیات فارسی را مطالعه نموده اند می دانند که ادبیات ما به دو بخش اصلی قبل از اسلام و بعد از اسلام تقسیم می شود.

از دوره قبل از اسلام جز تعدادی کتاب دینی به زبان و رسم الخط اوستایی و زبان و رسم الخط پهلوی از قبیل اوستا کتاب دینی زرتشیان و تفسیرهای آن و مقداری سنگ نبشته به خط میخی و بعضی کتب داستانی و نمونه هایی از اشعار هجائی چیزی نمانده است ؛ به همین دلیل وقتی سخن از ادبیات فارسی  می رود ، بیشتر منظور ادبیات چهارده قرن بعد از اسلام است که  از قرن دوم و سوم هجری آثاری از ایرانیان به زبان عربی و از اوایل قرن چهارهم به زبان فارسی کنونی به جا مانده است .

در واقع از اواخر قرن سوم هجری کم کم به شاعران پارسی گوی بر می خوریم که معروف ترین آنها ابوحفص سعدی  ، حنظله بادغیسی ، فیروز مشرقی ، ابوسلیک گرگانی و محمد بن وصیف سیستانی هستند.

اسلاید ۲ :

پس از شاعران پیش گفته که به پیشاهنگان شعر فارسی معروفند، شاعرانی چون ابوشکور بلخی ، ابوالمؤید بلخی  ، شهید بلخی  ، رودکی سمرقندی طوسی و کسائی مروزی که شیعی مذهب بوده و ابیاتی در مدح حضرت علی (ع) سروده می زیستند . در دوره های بعد نیز شاعرانی چون فردوسی ، فرخی ، ناصر خسرو ،خاقانی ، نظامی ، عطار ، سعدی ، مولوی ، حافظ و بسیاری دیگر پا به عرصه ادبیات فارسی نهادند.
 نثر نیز مانند نظم در دوره های سامانی راه پیشرفت پیمود و قدیمی ترین آثار منثور به زبان فارسی ، یکی مقدمه شاهنامه ابو منصوری است و دیگر ترجمه تاریخ طبری (معروف به تاریخ بلعمی )  و ترجمه تفسیر طبری به وسیله عده ای از علمای ماورالنهر است .در دوره های بعد نیز نویسندگان بزرگی چون ابوالفضل بیهقی ، ناصر خسرو ، خواجه نظام المک ، امام محمد غزالی ، علاء الدین عطاملک جوینی ، محمد عوفی ، خواجه نصیر الدین طوسی ، سعدی ، جامی و بزرگانی دیگر ظهور کردند.اما مجموعۀ حاضر گزیدۀ مختصر مفیدی است از نظم و نثر فارسی که از آثار گویندگان و نویسندگان در یازده قرن بعد از اسلام تا عصر حاضر نمونه هایی آورده شده است . امید است از این راه جمع بیشتری از دوستداران زبان و ادبیات فارسی با این گنجینه گرانبها آشنا شوند.

اسلاید ۳ :

رودکی (پدر شعر فارسی)

ابوعبدالله جعفربن محمدبن حکیم‌بن عبدالرحمن‌بن آدم رودکی زاده اواسط قرن سوم هجری قمری (۳۲۹ قمری) از شاعران ایرانی دورهٔ سامانی در سدهٔ چهارم هجری قمری است. او استاد شاعران آغاز قرن چهارم هجری قمری ایران است.

رودکی به روایتی از کودکی نابینا بوده‌است و به‌روایتی بعدها کور شد.او در روستایی به‌نام بَنُج رودک در ناحیه رودک در نزدیکی سمرقند  به دنیا آمد.

رودکی را نخستین شاعر بزرگ پارسی‌گوی و پدر شعر پارسی می‌دانند که به این خاطر است که تا پیش از وی کسی دیوان شعر نداشته‌است.

اسلاید ۴ :

”پندزمانه“
زمانه  پندی  آزادوار  داد  مرا                                        زمانه چون نگری، سر به سر همه پند ست

به  روز  نیک کسان  گفت تا  تو  غم نخوری             بسا    کسا که به روز  تو  آرزومند است

زمانه گفت مرا :   خشم خویش دار نگاه                   که را زبان نه به بند است، پای دربند است

بوی جوی مولیان آید همی                                     یاد یار مهربان آید همی

ریگ آموی و درشتی راه او                                  زیر پایم پرنیان آید همی
                                                                          
                                     

”در برانگیختن امیر نصر سا
زمانه  پندی  آزادوار  داد  مرا                                        زمانه چون نگری، سر به سر همه پند ست

به  روز  نیک کسان  گفت تا  تو  غم نخوری             بسا    کسا که به روز  تو  آرزومند است

زمانه گفت مرا :   خشم خویش دار نگاه                   که را زبان نه به بند است، پای دربند است

بوی جوی مولیان آید همی                                     یاد یار مهربان آید همی

ریگ آموی و درشتی راه او                                  زیر پایم پرنیان آید همی
                                                                          
                                     

مانی بر عزیمت به بخارا“

اسلاید ۵ :

آب جیحون از نشاط روی دوست                          خنگ ما را تا میان آید همی

ای بخارا شاد باش و دیر زی                                    میرزی توشادمان آید همی
                                               
میر ماهست و بخارا آسمان                                     ماه سوی آسمان آید همی

میر سروست و بخارا بوستان                                سروسوی بوستان آید همی

آفرین و مدح سود آید همی                                گربه گنج اندر زیان آید همی

اسلاید ۶ :

کسایی مروزی

مجدالدین ابوالحسن کسایی مروزی (زادهٔ ۳۴۱ ه‍.ق در مرو) ، شاعر ایرانی در نیمهٔ دوم سده چهارم هجری و (شاید) آغاز سده پنجم هجری است. چنان که از نامش برمی‌آید و خود وی نیز به این امر اشاره دارد اهل مرو بود. کسایی در اواخر دورهٔ سامانیان و اوایل دوره غزنوییان می‌زیسته است.

اسلاید ۷ :

”سیل ”

روز شنبه نهم ماه رجب میان دو نماز، بارانکی خردخرد می بارید ، چنان که زمین تر گونه می کرد و گروهی از گله داران در میان رود غرنین فرود آمده بودند و گاوان بدان جا بداشته ،هر چند گفتند و از آنجا برخیزید که محال بود بر گذر سیل بودن ، فرمان نمی بردند.

اسلاید ۸ :

تا باران قویتر شد . کاهل وار برخواستند و خویشتن را  به پای آن دیوارها افکندند ،که به محلت دیه آهنگران پیوسته و نهفتی جستند و هم خطا بود و بیارامیدند و بر آن جانب رود بسیاراستر سلطانی بسته بودند و در میان آن درختان،تا آن دیوارهای آسیا و آخرها کشیده و خرپشته زده و ایمن نشسته و آن هم خطا بود ،که بر راهگذر سیل بودند و پیغمبر ما (محمّد مصطفی،صلّی اللّه علیه و آله وسلم)گفته است : ”نعوذ بالله من الأخرسین الأصمّین ” (پناه می بریم به خدا از دو گنگ و دو کر)و بدین دو گنگ و دوکر آب و آتش را خواسته است و این پل بامیان ،در آن روزگار،براین جمله نبود، پلی بود قوی ،

اسلاید ۹ :

پشتیوان های قوی برداشته و پشت آن استوار پوشیده کوتاه گونه و بر پشت آن دو رسته دکان، برابر یکدیگر ،چنانکه اکنون ست و چون از سیل تباه شد عبّویۀ بازرگان ،آن مرد پارسای باخیر ،رحمت الله علیه، چنین پلی برآورده یک طاق بدین نیکویی و زیبایی و اثر نیکو ماند و از مردم چنین چیزها یادگار ماند،ونماز دیگر را پل آنچنان شد که بر آن جمله یاد نداشتند و بداشت تا از پس نماز خفتن ،و پاسی از شب بگذشته ، سیلی در رسید که اقرار دادند پیران کهن که برآن جمله یاد ندارندـ

اسلاید ۱۰ :

 

و درخت بسیار از بیخ کنده می آورد و مغافصه  در رسید ،گله داران بجستندو جان را گرفتند وهمچنان استر داران ،و سیل گاوان و استران را در ربود و به  پل رسید و گذر تنگ چون ممکن شدی که آن چندان آغار و درخت بسیار و چهار پای به یک بار بتوانستی گذشت طاق های پل را بگرفت ،چنانکه آب را گذر نبود و به بام افتاد و مدد سیل پیوسته ،چون

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 90 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد