whatsapp call admin

دانلود مقاله ادغام و ترکیب شرکت ها

word قابل ویرایش
42 صفحه
9700 تومان
97,000 ریال – خرید و دانلود

ادغام و ترکیب شرکت ها

ادغام عمودی شرکت ها
ادغام عمودی ترکیب دو فعالیت تجاری است که در دو سطح متفاوت از تولید قرار دارند. برای مثال یک شرکت تولیدکننده مواد غذایی و یک فروشگاه زنجیره ای. ترکیب در این روش با فراهم نمودن چیزی برای چرخه تولید (که به مصرف کننده نهایی نزدیک تر است) به عنوان ادغام رو به جلو شناخته می شود.

ادغام عمودی می تواند با ادغام افقی که همانا ترکیب فعالیت های تجاری که در یک سطح تولید قرار دارند (مثل دو سوپر مارکت یا دو کارخانه تولید مواد غذایی) مقابله کند. ترکیب با چیزی که چرخه را تقویت می کند (اگر یک شرکت تولیدکننده مواد غذایی با یک مجتمع کشت و صنعت ترکیب شود) به عنوان ادغام رو به عقب شناخته می شود. گاهی اوقات ادغام دو سازمان که در دو مسیر تجاری کاملا متفاوت قرار دارند بر ادغام اختلاطی شرکت ها ارجحیت دارد.

فعالیت های تجاری بسته به این که به مصرف کننده نهایی دور یا نزدیک هستند، بالادستی یا پایین دستی محسوب می شوند.
مزایای ادغام عمودی از ظرفیت بیشتری که برای کنترل دستیابی به ورودی ها (و کنترل هزینه ها، کیفیت و زمان های تحول این ورودی ها) به سازمان می دهد، ناشی می شود. هر چند در مسیر تغییر ساختار سازمانی اواخر قرن بیستم این منطق کمتر مورد توجه قرار می گیرد. در اواخر دهه ۱۹۹۰ مشاوران شرکت مک کنزی و شرکا نوشتند: ” از آنجایی که شرکت های باسابقه به منظور کنترل دسترسی به منابع فیزیکی کمیاب به صورت عمودی ادغام می شوند شرکت های مدرن به صورت درون سازمانی و برون سازمانی در حال گسترش، سهیم شدن در پیمان های متعدد سرمایه گذاری مشترک هستند.”

برخی از بهترین مثال ها از ادغام عمودی در شرکت های نفتی وجود داشته است. در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ بسیاری از شرکت هایی که پیشتاز اکتشاف و استخراج نفت خام بودند تصمیم گرفتند پالایشگاه های پایین دستی و شبکه توزیع را به دست آورند. شرکت هایی نظیر شل (Shell ) وبریتیش پترولیوم (Petrileum British ) اقدام به کنترل تمام مراحل پیچیده آوردن یک قطره نفت از محل استخراج (دریای شمال یا آلاسکا) به باک سوخت خودروها نمودند. ایده ادغام عمودی از شعار یک گام جلوتر شرکت کامپیوتری دل Dell یکی از موفق ترین شرکت های دهه ۱۹۹۰ گرفته شده است.

برای شرکت ها اجرای موفقیت آمیز ادغام عمودی یک استراتژی دشوار است. اجرای این استراتژی غالبا پرهزینه و مشکل می باشد. در بسیاری از مواقع تولیدکنندگان بالادستی به منظور حفظ بازار محصولاتشان با توزیع کننده های پایین دستی ادغام می شوند. این موضوع در شرایط مناسب خوب است اما وقتی تقاضا کاهش می یابد بسیاری از شرکت ها تفاوت قیمت فاحشی با توزیع کنندگان پایین دستی دارند و فقط می توانند هزینه تولید را در نقطه سر به سر حفظ کنند.

وقتی در پایان دهه ۱۹۷۰ شرکت اپل (Apple ) شبکه ای از متخصصان غیر وابسته را تشکیل داد تا ماشین هایی تولید کند که کارآیی آنها بیشتر از آنچه تمام غول های کامپیوتری انجام داده اند، باشد، قامت غول های ادغام عمودی در صنایع کامپیوتری مثل آی .بی .ام (IBM ) و دیجیتال و بروگس (Burroughs anb Digital )همانند نهالی جوان شکسته شد.
نحوه پرداخت مالیات شرکتهای ادغام شده اعلام شد

هیئت وزیران بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و صنایع و معادن، آیین‌نامه اجرایی بند ” ز” ماده (۱۱۱) اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم را تصویب کرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در این آیین نامه، مفهوم ادغام یا ترکیب شرکتها از لحاظ مقررات مالیاتی به دو صورت ذیل تعیین گردیده است: الف ـ انتقال داراییها و بدهیهای یک یا چند شرکت به یک شرکت دیگر که از این پس شرکت موجود نامیده می‌شود، به‌طوری که شرکتهای ادغام شونده منحل می‌شوند، لکن شرکت موجود نام و هویت خود را حفظ کرده و دارایی و بدهی آن به‌میزان جمع دارایی و بدهی شرکتهای ادغام شونده افزایش می‌یابد. ب ـ انتقال داراییها و بدهیهای یک یا چند شرکت به شرکت جدید، به‌طوری که شرکتهای ادغام شونده منحل شده و میزان دارایی و بدهی شرکت جدید معادل جمع داراییها و بدهیهای شرکتهای ادغام شونده خواهد بود.

بنابراین گزارش، ادغام یا ترکیب شرکتها به یکی از دو طریق مندرج در این ماده مشروط به آن است که مجوز قانونی آن تحصیل شده باشد.
این مصوبه اضافه کرد: در صورت انتقال داراییها با بیش از قیمت دفتری به شرکت موجود یا شرکت جدید، مازاد مشمول پرداخت مالیات می‌باشد.
بر اساس آیین‌نامه اجرایی بند ” ز” آخرین مدیران شرکتهای ادغام یا ترکیب شونده، مکلفند ظرف یک ماه پس از اتخاذ تصمیم نهایی برای ادغام یا ترکیب، رونوشت صورتجلسات نهایی و فهرست اسامی شرکا یا سهامداران و میزان سهم‌الشرکه یا سهام آنان و صورت داراییها و بدهیها را همراه گزارش یکی از اعضای جامعه حسابداران رسمی راجع به تعیین قیمت روز سهام یا سهم‌الشرکه در تاریخ مزبور به اداره امور مالیاتی مربوط تسلیم نمایند.

مطابق آیین نامه فوق، تاریخ ادغام یا ترکیب از نظر این آیین‌نامه، تاریخ ثبت داراییها و بدهیهای شرکتهای ادغام یا ترکیب شونده در دفاتر قانونی شرکت موجود و یا تاریخ ثبت شرکت جدید در اداره ثبت شرکتها و مؤسسات غیرتجاری می‌باشد.

بنا بر این تصویب نامه، مدیران شرکت موجود یا شرکت جدید مکلفند ظرف یک‌ماه از تاریخ ادغام یا ترکیب، مستندات مربوط به ثبت تغییرات حاصل از ادغام یا ترکیب در شرکت موجود و یا ثبت شرکت جدید در اداره ثبت شرکتها و فهرست خلاصه انتقالات انجام شده (شامل داراییها و بدهیها) و فهرست تعداد سهام یا میزان سهم‌الشرکه که در قبال انتقال داراییها و بدهیها به هریک از سهامداران یا شرکای شرکتهای ادغام شونده تخصیص می‌یابد را همراه گزارش یکی از اعضای جامعه حسابداران رسمی راجع به تعیین بهای روز سهام یا سهم‌الشرکه شرکت موجود یا شرکت جدید به اداره امور مالیاتی مربوط تسلیم نمایند.

در تبصره این ماد آمده است: اداره امور مالیاتی مکلف است پس از دریافت مدارک موضوع این ماده رونوشت مدارک یاد شده را حسب مورد به ادارات امور مالیاتی مربوط به شرکتهای ادغام یا ترکیب شونده جهت اقدامات قانونی موضوع ماده (۱۱۱) اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم ـ مصوب ۱۳۸۰ـ ارسال نماید.
مطابق مقررات بند ” هـ” ماده (۱۱۱) اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم ـ مصوب ۱۳۸۰ـ هرگاه در نتیجه ادغام یا ترکیب موضوع این آیین‌نامه درآمدی به هریک از سهامداران در شرکتهای ادغام یا ترکیب شده تعلق گیرد، حسب قوانین و مقررات مربوط مشمول مالیات خواهند بود.

این مصوبه افزود: هزینه‌های مربوط به ادغام یا ترکیب شرکتها حسب مورد هزینه قابل قبول آنها محسوب می‌گردد.
محمدرضا عارف معاون اول رییس جمهور که این آیین نامه را ابلاغ کرده در پایان تاکید کرده است:عدم رعایت مقررات ماده (۱۱۱) اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم ، مصوب۱۳۸۰ـ و این آیین‌نامه، حسب مورد، موجب عدم شمول تسهیلات موضوع ماده قانونی یاد شده نسبت به شرکتهای ادغام شونده خواهد بود.
اثرات ادغام شرکت ها

سخنگوی دولت با تشریح مصوبات دولت خبر داد:
دولت مشاغل خبرنگاران و دبیران سرویس را زیان آور معرفی کرد
خبرگزاری فارس: دبیر و سخنگوی دولت، امروز در جلسه‌ هفتگی خود با خبرنگاران با تشریح مصوبات هیات دولت گفت: بحث محسوب‌ شدن شغل روزنامه‌نگاری به عنوان شغل سخت و زیان‌آور به تصویب هیات وزیران رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس عبدالله رمضان‌زاده اظهار داشت: بر اساس این مصوبه، گزارشگران، مصاحبه ‌کنندگان‌، خبرنگاران، عکاس خبرنگاران یا خبرنگار عکاسان، دبیران سرویس، معاونان دبیر سرویس و دستیار دبیر سرویس به عنوان کسانی که مشاغل آنها سخت و زیان‌آور شناخته شده، معرفی شدند.
وی با اشاره به اینکه پیش از این نیز خود خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب شده بود، افزود: یکی دیگر از مصوبات جلسه گذشته هیات وزیران به برنامه‌های دولت برای مقابله با فساد اداری و ارتقای سلامت اداری دستگاهها بود.

به گفته رمضان زاده بر اساس مصوبه یکشنبه هیات وزیران، مقررات و ضوابط پیشگیری و مبارزه با رشوه در دستگاههای اجرایی به تصویب هیات وزیران رسید.
بر اساس این ضوابط، دادن و پذیرفتن پول، هدیه، وام، حق‌الزحمه، پاداش، وثیقه‌ با ارزش، دارایی یا هر موردی که به نوعی دارایی در هر شکل چه منقول و چه غیرمنقول و یا هر مزیت و امتیاز دیگری که فاقد مشروعیت باشد، محسوب شود، از مصادیق رشوه است و با متخلفان بر اساس مقررات قانونی برخورد خواهد شد.
دبیر هیات دولت در ادامه گفت: همچنین با توجه به سیاست توازن منطقه‌ای، در جهت توسعه‌ی عادلانه‌ همه‌ مناطق کشور، هیات وزیران، ساز و کارها و تسهیلات جدیدی را برای جبران عقب‌ماندگی‌های استان‌ها و مناطقی که شاخص‌های توسعه‌ آنها زیر شاخص‌های میانگین کشور است، مقرر کرد.

بر اساس این مصوبه نرخ کارمزد وام حساب ذخیره‌ ارزی برای این مناطق، ۷۵ درصد نرخ مصوب برای کشور خواهد بود. هم‌چنین کلیه‌ شرکت‌های مادر گسترش تخصصی و نوسازی صنایع ایران، توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران مکلف شدند حداقل ۴۰ درصد از سرمایه‌گذاری‌های جدید خود را به سرمایه‌گذاری مشترک با بخش خصوصی در این مناطق اختصاص دهند. کلیه‌ شرکت‌های پتروشیمی دولت نیز موظف در مصوبه جدید شدند تا ۴۰ درصد از سرمایه‌گذاری خود را با مشارکت بخش خصوصی در این مناطق انجام دهند.
به گفته دبیر هیات دولت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیز مکلف شد حداقل ۳۰ درصد از اعتبارات ردیف خاصی را که جهت اجرای قانون الزام دولت به جبران عقب‌ماندگی استان‌ها و مناطق شاخص‌های توسعه‌ آنها زیر میانگین کشور است، اختصاص دهد. دولت این منابع را جهت تامین زیرساخت‌ها و کمک یارانه و سود تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی جدیدالتاسیس در این مناطق اختصاص داده است.

وی گفت: دولت انتظار دارد که با این مصوبه تمایل بخش خصوصی برای حضور در مناطق کمتر توسعه‌یافته بیشتر شود.
به‌ گفته‌ سخنگوی دولت هم‌چنین در جهت فراهم‌ساختن زمینه‌های ادغام شرکت‌های موفق بخش خصوصی، آیین‌نامه‌ اجرایی بند «ز» ماده ۱۱۱ اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم به تصویب هیات وزیران رسید. این آیین‌نامه به منظور تعیین تکلیف امور مالیاتی شرکت‌هایی که با تاسیس شرکت جدید با حفظ شخصیت حقوقی یک شرکت در هم ادغام می‌شوند، تصویب شده است. بر اساس این آیین‌نامه، انتقال دارایی شرکت‌های ادغامی یا ترکیب شده به شرکت جدید یا شرکت موجود حسب مورد به ارزش دفتری مشمول مالیات نخواهد بود. هزینه‌های مربوط به ادغام یا ترکیب شرکت‌ها، هزینه‌ی قابل قبول آنها محسوب خواهد شد.

بر اساس اظهارات رمضان زاده این مقررات که از نظر دولت، یکی از مهم‌ترین مقررات تسهیلی برای توسعه‌ موزون و عادلانه تمام کشور است.
بر اساس این گزارش در جلسه‌ روز گذشته‌ی هیات وزیران، وزیر نیرو نیز گزارشی از عملکرد این وزارتخانه طی ۸ سال گذشته در ایجاد سدهای جدید و کنترل آب‌های قطعی کشور و نیروگاههای برقی و آبی به هیات وزیران ارایه کرد.

رمضان زاده اضافه کرد: هم‌چنین در جلسه‌ روز گذشته‌ هیات دولت، اعضای تیم مذاکره‌کننده در پاریس، گزارشی از وضعیت مذاکرات را به اطلاع دولت رساندند و هیات دولت ضمن تایید و حمایت از روند مذاکرات، بر ادامه‌ گفت و گوها تا حصول به نتیجه‌ نهایی تاکید کرد.
مقام ایران در ادغام شرکت ها

جایگاه ایران در فرآیند توسعه صنعت اجاره
دکتر حسین میری* : کشورهای مختلف در مراحل متفاوت تکامل لیزینگ قرار دارند، به عنوان مثال در کشورهایی چون افغانستان، کامبوج، سودان، بعضی کشورهای شوروی سابق و به طور کل بیشتر کشورهای توسعه نیافته یا کمتر توسعه یافته لیزینگ وجود ندارد (مرحله عدم وجود). کشورهایی چون مصر، اتیوپی، نیکاراگوئه و تاجیکستان مرحله تولد را می گذرانند. بعضی کشورهای منطقه آسیای آرام، آمریکایی لاتین، اروپای شرقی و مرکزی و آفریقا در مرحله ظهور قرار دارند در نهایت در تعدادی از کشورها چون انگلستان، آمریکا و استرالیا لیزینگ در مرحله بلوغ و توسعه یافته قرار دارد.

در ایران، مرحله تولد لیزینگ در قالب شخصیت های حقوقی به دهه ۱۳۵۰
بر می گردد.اولین شرکت لیزینگ در سال ۱۳۵۴ تحت عنوان «شرکت لیزینگ ایران» توسط بانک کردیت لیونه تاسیس شد. یک سال بعد از آن دومین شرکت لیزینگ تحت عنوان «شرکت آریا لیزینگ» با مشارکت سوسیت جنرال و بانک صنعت و معدن ایران تاسیس شد.در حال حاضر صنعت لیزینگ در ایران تفاوت های قابل توجهی با دهه ۱۳۵۰ دارد. آمارهای رسمی موجود نشان می دهد حدود بیش از ۲۸۰ شخصیت حقوقی در حوزه لیزینگ ثبت شده و فعالیت دارند و خدمات متنوعی نیز توسط شرکت های لیزینگ ارائه می شود.طیف وسیعی از کالاها همچون خودروهای سبک و سنگین، مسکن، وسایل و تجهیزات پزشکی و اداری، وسایل و ادوات کشاورزی، سیستم های نرم افزاری، هواپیما، کشتی و … در قالب قراردادهای لیزینگ واگذار می شوند.

لیزینگ عملیاتی یا بهره برداری نیزبه صورت مختلف آغاز و در برخی از شرکت ها ارائه می شود. به نظر می رسد در آینده نزدیک محصولات جدیدی توسط شرکت های لیزینگ ارائه خواهد شد.
براساس مطالب فوق می توان گفت صنعت لیزینگ در ایران در مرحله ظهور و رشد است. با اندکی خوش بینی شاید بتوان گفت لیزینگ با رشد فزاینده ای که در سال های اخیر داشته است در آینده نه چندان دور از این مرحله گذر خواهد کرد.
مراحل شش گانه چرخه لیزینگ

چرخه عمر صنعت لیزینگ از ابتدا تا تکامل شش مرحله را طی می کند:
۱- اجاره های ساده: مرحله اول یا همان مرحله قبل از لیزینگ است که پیدایش آن به قرن ها پیش بازمی گردد و هنوز در تمام کشورها کاربرد گسترده دارد. ویژگی اجاره های ساده، کوتاه مدت بودن آن و بازگشت دارایی به مالک در پایان مدت اجاره است. در تمام دنیا مدت این نوع اجاره ها کمتر از ۱۲ ماه است.

۲- لیزینگ مالی ساده: مرحله بعد از اجاره مرحله از لیزینگ است که شکل ابتدایی آن تحت عنوان لیزینگ مالی ساده در اواسط دهه ۱۹۵۰ تدوین یافت.
اگرچه پیدایش لیزینگ به بیش از یک قرن پیش بازمی گردد اما در تمام کشورها اولین محصول و نوع لیزینگ در مرحله پیدایش صنعت لیزینگ، لیزینگ مالی ساده است. لیزینگ مالی ساده پیش نیاز تولد و رشد لیزینگ مالی پیشرفته است. ویژگی های این نوع لیزینگ در تمام دنیا این است که این نوع لیزینگ صرفاً یک ابزار مالی دارایی محسوب می شود و اجاره کننده قصد مالکیت دارایی را در پایان مدت اجاره دارد. این کار با خرید دارایی در پایان مدت اجاره با پرداخت مبلغی اندک یا بهای اسمی امکان پذیر است. بر این اساس اگرچه لیزینگ اجرا می شود ولی روح مالکیت بر مستاجر حاکم است.

ریسک مالکیت متوجه مستاجر و موجر تنها با ریسک اعتباری مواجه است.
شرکت و موسسات لیزینگ نرخ مدار هستند و توجهی به ارزش افزوده لیزینگ ندارند. کشورهایی چون هندوراس، رومانی و بنگلادش در این مرحله قرار دارند.
۳- لیزینگ مالی پیشرفته: مرحله سوم پیدایش و تکامل صنعت لیزینگ، لیزینگ مالی پیشرفته است که در آن لیزینگ بیشترین رشد خود را از لحاظ حجم لیزینگ و نفود در بازار داراست. در این مرحله اجاره دهندگان به طراحی ساختار اشکال مختلف لیزینگ مالی می پردازند و اجاره کننده را از گزینه های متفاوتی در پایان دوره اجاره برخوردار می سازند از جمله گزینه های تمدید، خرید کالا، نوسازی و تعویض. همچنین در این مرحله بسیاری از تولیدکنندگان که قبلاً با شرکت های مستقل لیزینگ همکاری داشتند اکنون به تاسیس شرکت های لیزینگ تابعه

خود اقدام می ورزند. از لحاظ مالیاتی نیز مسوولان مالیاتی کشور نگاه دقیق تری به این صنعت انداخته و اقدام به وضع قوانین مربوط به آن می کنند. در این مرحله شرکت ها و موسسات لیزینگ کماکان نرخ مدار هستند کمین برخی شرکت های لیزینگ در نتیجه رقابت شدید به ارزش افزوده لیزینگ نیز توجه می کنند. همچنین به مواردی چون کاهش مدت زمان پاسخ دهی از تاریخ درخواست لیزینگ تا تاریخ ارائه تامین مالی یا ارائه بسته های خدماتی که از محتویات آن می توان تعمیر و نگهداری از کالا را نیز نام برد، اشاره کرد. کشورهایی چون گواتمالا، هند، پاکستان، پرو و پرتغال در این مرحله قرار دارند.
۴- لیزینگ بهره برداری (عملیاتی):

با گذشت زمان و در پی ایجاد شرایطی چون رقابت شدید، انتقال دانش لیزینگ در میان کشور، ارائه تقاضا از جانب اجاره کنندگان چندملیتی و بازارهای ثانویه در حال توسعه یا توسعه یافته، صنعت لیزینگ وارد مرحله چهارم خود یعنی مرحله لیزینگ بهره برداری می شود.
البته در بعضی کشورها چون مکزیک موارد دیگری چون مقررات حسابداری یا
محسوب نشدن لیزینگ مالی به عنوان یک لیزینگ واقعی، صنعت لیزینگ را به سمت لیزینگ بهره برداری سوق داده است.
شرکت لیزینگ مجموعه کاملی از کلیه اقدامات لازم را برای استفاده از یک دارایی به صورت یکجا ارائه می کند.
در پایان قرارداد نیز اجاره دهنده می تواند کالا را بازگردانده و آن را بخرد یا قرارداد را تمدید کند و حدود ۳۵ کشور در دنیا عمدتاً کشورهای پیشرو از لیزینگ عملیاتی به طور گسترده ای استفاده می کنند.

۵- محصولات جدید: ادامه رقابت های روز افزون، ارائه بیشتر طرح های ابتکاری و نوین و انتقال دانش لیزینگ این صنعت را وارد مرحله محصولات جدید می کند. در این مرحله لیزینگ بهره برداری پیشرفته تر می شود به نحوی که گزینه های پایان دوره بیشتر و متنوع تری در قرارداد گنجانده می شود؛ از جمله اختیار خرید و اختیار فروش. در این مرحله محصولات جدید چون وام های خارجی ترازنامه ای یا لیزینگ هم نهادی و لیزینگ های مشارکتی و.. خلق می شوند.
۶- مرحله بلوغ: صنعت لیزینگ نهایتاً وارد مرحله بلوغ و تکامل می شود. ویژگی این مرحله بروز ادغام ها و ترکیب ها در صنعت لیزینگ است. از جمله این موارد می توان به ادغام، تحصیل و ترکیب شرکت ها اشاره کرد.

مرحله بلوغ همچنین با خود حاشیه سود پایین را به همراه دارد که باعث می شود تا شرکت های اجاره دهنده به دنبال افزایش کارایی عملیاتی و ارتقای کیفیت خدمات باشند. نفوذ صنعت لیزینگ در بازار فروش کالاها و خدمات در این مرحله زیاد است. به عبارت دیگر بخش عمده ای از فروش کالاها و خدمات از طریق لیزینگ انجام می شود. شرکت های لیزینگ از لیزینگ های مالی، عملیاتی یا ترکیبی از آنها استفاده می کنند. در دنیا کشورهای محدودی چون آمریکا، انگلستان و استرالیا در این مرحله قرار گرفته اند.
جایگاه ایران در چرخه عمر صنعت لیزینگ

براساس مطالب مطرح شده فوق مشخصات بازار و عمده صنعت لیزینگ در ایران را می توان به شرح زیر عنوان کرد:
– لیزینگ عمدتاً ابزار تامین است.
– در پایان قراردادهای لیزینگ مالکیت کالاهای مورد اجاره به مبلغی اندک به اجاره گیرندگان منتقل می شود.
– اگرچه قرارداد اجاره (لیزینگ) بین اجاره دهنده و اجاره گیرنده منعقد می شود اما روح مالکیت بر مستاجر حاکم است. به عبارتی دیگر قالب قرارداد فی مابین اجاره است در حالی که اجاره گیرنده مالک کالای مورد اجاره محسوب می شود.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 9700 تومان در 42 صفحه
97,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد