دانلود مقاله جغرافیای اقتصادی قبرس

word قابل ویرایش
43 صفحه
9700 تومان
97,000 ریال – خرید و دانلود

جغرافیای اقتصادی قبرس

Steppe

(جلگه های وسیع بدون درخت)
این نوع گیاه اساساً در منطقه Mesaoria رشد می کند که دمای آن دچار تغییرات فصلی می شود و بارندگی در آن شایع است. درخت در این پوشش گیاهی به ندرت دیده می شود و می توان آن را جزء یکی از انواع گونه های علفی و گیاهن پیازدار محسوب کرد. بارش زمستانی ، آغاز رشد است که البته طول مدت این بارندگی و رشد ۲ الی ۳ ماه است. در تابستان و پائیز تنها بوته ها و گیاهان تیغ دار (خاردار) دیده می شوند . (Prosopis Farcta) , (ZIziph us lotus) Gonnara در نمونه بارز آن هستند.

جریان ها (جریانات رودخانه ای) قبرس
هیچ نوع جریانی در جزیره وجود ندارد. رودخانه ها در زمستان و تابستان جریان دارند. اما البته در حال حاضر فقط در زمستان های بارانی جریان دارند. (Yalia)yayla , (pedios)kanlidere دو جریان عمده در TRNC هستند.
جغرافیای اقتصادی قبرس

فعالیت های اقتصادی در قبرس بصورت زیر تقسیم بندی می شوند.
۱- کشاورزی
۲- صنایع
۳- تجارت و بازرگانی
۴- توریست و گردشگری

۱- کشاورزی
عمده ترین محصولات کشاورزی:
a) غلات : پرورش و تولید غلات عمده ترین تجارت در جزیره است. گندم و جو در چندین منطقه در TRNC رشد می کنند.
گندم : این محصول بطور عمده در Mosaoria , Gecitkale رشد می کند.
جو: بیشتر در Mesaoria پرورش می یابد. وقتی به حد نصاب رسیده مازاد آن صادر می شود.
مرکبات: مرکبات در تمام جزیره پرورش یافته و عمدتاً به انگلستان ، نروژ و هلند صادر می شوند.

انگور: پس از مرکبات ، انگور ، عمده ترین منبع در آمد در قبرس است. که در صنایع مشروب سازی هم استفاده می شود. همچنین انگورها در روستاهای dAkdogan , Mehmetcilk , Yigitkoy در TRNC رشد می کنند.
Carob: این نوع محصول عمدتاً در شبه جزیره ها و دامنه کوههای Besparmak در TRNC پرورش می یابد و بهترین محصولات کیفی از این نوع در ناحیه Tylliria در قبرس رشد می کنند. در مدیترانه ، قبرس، اولین کشوری است که سود بیشتری از این محصول می برد. این محصولات عمدتاً به انگلستان صادر می شوند.
(زیتون) Olive ها: این محصولات هم مانند Carob ها در شبه جزیره Karpaz و دامنه کوههای Besparmak رشد و پرورش می یابند. البته مقدار کمی از ان هنوز به انگلستان صادر می شود.

میوه ها: مهمترین میوه ها ، شامل انواع سیب ، هلو ، گلابی، آلو ، گیلاس ، زدآلوو آلوی وحشی اند که همگی در مناطق کوهستانی جنوب قبرس رشد می کنند.
سایر میوه ها: انارع خربره و هندوانه: که در چندین منطقه در TRNC رشد می کنند، اما عمدتاً در Guzdyurt , Akdeniz , Doganci , Gaziveren , Bostancl و روستاهای Taspmar پرورش می یابند.
تنباکو: اغلب فضاهای پرورش زیتون در حاشیه TRNC قرار گرفته اند یعنی در سواحل Karpaz peninsula می باشند.
پنبه خام: پنبه خام در شبه جزیره Karpaz و در غرب Mesaoria پرورش می یابد.
سیب زمینی: در مکانهایی در اطراف Guzelyurt Bogrzici , Beyarmudu Duzce و روستاهای اطرا

ف Lefkosa پرورش می یابد.
هویج: در مکان هایی مشابه سیب زمینی رشد می کند و یک محصول صادراتی است.
پرورش و رشد سبزیجات اولیه یک تجارت عمده در TRNC است.
پرورش حیوانات در قبرس: پرورش حیوانات در اقتصاد قبرس بسیار مهم است و مخصوصاً یک تجارت عمده در روستاها محسوب می شود. اما بعلت کمبود غذای دام، آب ، ابزار و لوازم مدرن مکانیکی و کاهش روشهای مختلف پرورش مناسب یک تجارت نامناسب محسوب می شود. تمام انواع حیوانات مثل گاو ، گوسفند و بز در انواع مناطق TRNC پرورش می یابند.

تصویر شماره ص ۳۰: این تصویر آب و هوا و دمای مدیترانه ای را در اواسط فوریه نشان می دهد. تصاویر بر اساس درجه فارنهایت می باشند.
تصویر شماره ۲: دمای اواسط آگوست را در مدیترانه نشان می دهد (بر اسا فارنهایت).
گیاهان مدیترانه ای:

انواع مختلفی از زندگی گیاهی در آبگیرهای مدیترانه ای رشد می کنند که مثال زدنی می باشند. انسان ابتدا در این مناطق اقامت گزید و سپس با خانگی کردن محصولات و میوه های وحشی مثل انگور، درخت زیتون ، انجیر، Carob و غلات (یعنی کاشت آن ها در محیط زندگی و خانه) باعث توسعه این مهارت ها و ایجاد این نوع تمدن گشت.

در طول زمان ۸۰۰۰ سال ، او انسان برای ساختمان سازی چوب را برید ، بر روی آن حکاکی نمود بعنوان سوخت از آن استفاده کرد و از آن جوهر مازو تهیه کرد و سپس به کشاورزی و ایجاد باغهای میوه پرداخت و برای پرورش گوسفند و بز از علفها برای چرانیدن استفاده نمود و بهمین دلیل امروزه پوشش گیاهی اندکی باقی مانده است. همه آنچه اکنون در دره های کشاورزی باقی مانده است، بقایای زندگی گیاهی در مراحل تولید و زوال است. بنابر این ما باید به فکر پرورش گیاهانی مثل بوته ها و تیغها و گیاهان کوتاه عمر باشیم که در روند تدریجی مراحل تغییر گیاهان ، آب و هوا و خاک ، تغییر می کند. جنگل جزء پوشش گیاهی را بطور ناپیوسته در مناطق مدیترانه ای مشاهده می کنیم.

و در ادامه باید گفت که در طول زمان طولانی ، درخت ها افتاده (خشک شده) و بوته ها در اثر فرسایش خاک خشک شده و دامنه ها به شیب های صخره ای و سنگلاخی با بوته های پراکنده تبدیل شده و وضعیت در چند مایل اطراف سواحل مدیترانه ای بهمین صورت است.
وضعیت آب و هوائی
آب و هوای مدیترانه ای اساساً متغیر است و هیچ معیار خاصی برای توصیف آن وجود ندارد. تصاویر کاملاً واضح است. بارش باران در ماههای اکتبر و اوریل بیشتر است، ولی زمستانهای آن سرد نیست و میانگین آن بالای F ْ۴۰ (C ْ ۳/۴) تابلای F ْ ۵۰ (C ْ ۱۰) در طول ماههای سردسال است. جنگلها ناپیوسته اند.
تابستانها بسیار گرم است با میانگین دمایی بالاتر از F ْ ۷۰ و در آفریقای شمالی بعضاً به بالای F ْ ۸۶ (C ْ ۳۰) می رسد.

(تصویر شماره ۲). روزهای تابستان بسیار روشن و آفتابی است و دوره lagrande chalear به آن می گویند. که میانگین تابش خورشید در آن ۱۰ ساعت در روز در طول ماههای ژوئن تا آگوست است. این فصل گرم برای رسیدن انواع میوه های مدیترانه ای کاملاً مناسب است.

بیشترین فصل رشد گیاهان در این دوره گرم سال است و دوباره وقتی شروع می شود که اولین بارانها از راه برسد که معمولاً در ماه اکتبر است. (تصویر شماره ۳) بعضی از انواع گل ها در اواخر پائیر و اوائل زمستان می رویند و بعضی ها هرگز رشد فعالی در تمام طول زمستان ندارند. اوایل بهار زمانی است که بیشتر گلهای همیشگی مدیترانه ای می رویند و دوره گل دهی در اواخر آوریل به اوج می رسد وقتی که انواع گیاهان سالیانه در دامنه ها و اطراف تژه ها می رویند. در ماه ژوئن این گیاهان می میرند و اما بسیاری دیگر دانههای خود را می افشانند و در میان گلها فقط می توان انواع خارها و گیاهان خانواده نعنا را مشاهده نمود.
تصویر شماره ۳ : این تصویر میانگین میزان بارش ماهانه و سالانه را در بعضی از شهرهای مدیترانه ای نشان می دهد.

Emberger یک فرمول کلی برای محاسبه آب و هوای مدیترانه به شکل R/M ارائه داد که در این فرمول R= میزان سالیانه بارش باران در ماههای ژوئن ، ژولای و آگوست است و M = میانگین ماکزیمم فشار دمای گرمترین ماه سال است. بعضی از مناطق در مدیترانه یک دمای زیر ۷ درجه دارد که آب و هوای مناسب مدیترانه است.

بسیاری از مردم گیاه زیتون را بعنوان شاخص آب و هوای مدیترانه ای در نظر می گیرند که فقط در محیط های گرم مدیترانه ای رشد می کند و میانگین دمای زیر F ْ ۴/۳۷ (C ْ ۳) را در سردترین ماه زمستان تحمل نمی کند و فقط در ارتفاعات ۶۰۰ تا ۸۰۰ متر رشد می کند (به تصویر شماره ۴ مراجعه کنید)
تصویر شماره ۴: توزیع پرورش زیتون را در مدیترانه نشان می دهد.

اگر چه، اهداف عمده برای استفاده از زیتون بعنوان شاخص این است که این گیاه احتمالاً ، بومی مدیترانه نیست، اما جزء مناطق شرقی است و یک گیاه زراعی است، تعدای دیگر از افراد گیاه بلوط حاشیه رودخانه ای را بعنوان یک گیاه شاخص وحشی تعیین کننده انتخاب نمودند که بطور برجسته ای یک توزیع غربی دارد. اگر چه هر جا که گیاه زیتون مشاهده می شود، این بلوط و بلوط Kermes و یا کاج Aleppo هم مشاهده می شود. و بخصوص در جاهائیکه که هر دو نوع در کنار هم رشد می کنند، یک از آن ها می تواند معیار مناسبی برای تعیین وضعیت آب و هوائی مدیترانه باشد. البته انواع دیگری هم وجود دارند که فقط در این آب و هوا رشد می کنند که گونه های مدیترانه ای نام دارند. یعنی ۷۰۵ گونه مدیترانه ای در French Flora 700 نوع از Turrill در Balkan peninsula

الگوی کلی آب و هوای مدیترانه ای اساساً بر اسا مناطق تحت پوشش است،هوای مرطوب از اتلانتیک هوای سرد از اروپای مرکزی و ترکیه و هوای گرم از Sahara می آید. بنابر این سواحل غربی عموماض از سواحل شرقی معادل خود بارانی ترند و بارها بسیار و متفاوتند و از اهمیت زیادی برای زندگی گیاهی برخوردارند. بادهای سرد Mistral و bora از اروپای مرکزی می وزند و بطور موثری وسعت گیاهان مدیترانه ای را محدود می کنند.
در حالیکه باد گرم Sirocco از Sahara می وزد و یک منطقه شبه بیابانی در سواحل افریقای شمالی ایجاد می کند و دوباره بادهای تابستانی etesiam از یونان و یا meltemi ترکیه هوای گرم را از روسیه مرکزی به پایین می آورد.

تنوع زندگی گیاهی
کثرت رشد گیا هان یک منطقه ، بعلت تغیرات عمده در شرایط آب و هوایی و محل زندگی است و کمتر بعلت تاریخچه اولیه و ارزیابی آن است. در اواخر عصر یخبندان ، اکثر گونه های گیاهان بومی بریتانیا. از بین رفت یعنی حدود ۱۰ هزار سال قبل، که تاکنون چنین تاثیر فاجعه آمیزی در گیاهان مدیترانه ای رخ نداده است . کوهای یخی (یخچالهای طبیعی) از ارتفاعات کوهها جریان یافته (به سمت پائین) و طول بعضی از آنها حدود ۲۷۰۰ متر بود و هیچگونه لایه یخی پایداری در آن اطراف باقی نمانده پناهگاههای بسیاری بدون شک وجود دارند که رطوبت و سرما در آن ها بسیار مناسب تر است و گیاهان مناطق معتدل می توانند در این مکان ها رشد کنند. بنابر این بسیاری از گونه های قدیمی از دوره سوم عصر یخبندان باقی ماندند از جمله : Carob گل myrtle نوعی درخت مو، خز زهره ،

گیاه plane ، زیتون lentisk و درخت Tudus (یهودا) که گیاهانی پرورش یافته به دست انسان آن دوره بودند نیز حفظ و نگهاری شدند (باقی ماندند) باید همواره توجه داشت که بسیاری از گیاهان مذکور هیچ نوع ارتباط نزدیکی با هم ندارند از جمله آن هایی که از زمانهای گذشته بوده اند و این گیاهان در واقع از آن ها منشعب شده و آنها اکنون منقرض شده اند. Carob تنها باقی مانده از عهد قدیم است یعنی تنها نوع گیاهی از خانواده genus Ceratonia

اخیراً گونه های دیگری رشد نموده که به گونه فعالی نمو نموده و زیر مجموعه ها و هم خانواده های آن ها به راحتی شناخته می شوند. که از دیکدیگر متفاوتند و تغییرات عمده ای ایجاد می کنند که باعث عدم توافق توسط گیاهشناسان و ازمایش بر روی مراحل مختلف گیاهشناسی زمین برای از بین بردن گیاهشناسان مبتدی می شود. گیاهان گونه Ophrys , Centaureas , Campanulas , Mulleins خانواده Daisy و خانواده pea جزء گونه هایی هستند که رشد سریع دارند. و فرصت برای شناخت سایر گونه ها را می گیرند.

یک تحقیق بر روی گیاهان با توزیعی محلی نشان داد که گونه های بومی بیشتر آشکار و مشخص می شوند. پوشش گیاهی مدیترانه ای بومی است. طوفانهای مدیترانه ای چندین میلیون سال پیش و تجزیه مداوم زمین و تبدیل آن به جزیره ها و شبه جزیره ها موانعی برای پرورش و تغییر ایجاد نموده گونه های جدا شده بر روی جزیره ها یا بالای کوهها در طول مسیرهای مختلف بر روی قاره ها و جدا از هم رشد نمودند و بنابر این برای طول زمان هزاران سال آن ها کاملاً جدا شده و نامهای مختلفی گرفتند. وشاید یونان مهمترین کشور مدیترانه ای در این خصوص باشد. که دارای گیاهانی بومی است. شبه جزیره کوچک Athos دارای ۱۶ و کوه Olmpus دارای ۱۹ نوع گیاه بومی است.

در میان زندگی گیاهی در شبه جزیره سیاه Turrill از لحاظ بومی بودن دارای نسبت ۱ به ۴ است که یک درصد این گیاه گونه های بسیار قدیمی و ۱۶ درصد ان نسبتاً قدیمی و ۷۰ درصد آن نسبتاً جدید هستند و اخیراً رشد کرده اند که ناشناخته اند. اما آمار مربط به گیاهان همواره ثابت نیست چرا که همیشه مهاجرت بوده و هست. گیاه Balkans در دوره سوم در شبه جزیره ترکیه رشد نموده بنابر این اکنون جزء گیاهان آسیایی محسوب می شود. و باقی گیاهان از جزیره سیاه نزدیک دریای سیاه و رشته های شرقی آلپ نشات می گیرند، اما به آفریقای شمالی مربوط نمی شوند.

 

بنابر این پیوستگی و تداوم و امکان میزان افزایش و پیشرفت ارزیابی و تجزیه جغرافیایی ، مهاجرت گیاهان و تغییرات آب و هوایی ، همگی باعث ایجاد زندگی گیاهی مدیترانه ای و با کمی تغییر در مناطق مختلف دنیا شده اند. علاوه بر این ها انسان در طول صدها سال گیاهان بسیاری را از سراسر دنیا در انواع باغها و باغهای میوه جمع آوری نموده است. و در طول بولوارهای گیاهانی مثل درختان نخل loguat و Agare ها ، Mimosa , cacti اوکالیپتوس ، پرتقال و لیمو همگی به ندرت دیده می شوند در حالیکه در باغات مدیترانه ای فراوانند و یک بخش ریشه ای از آن محسوب می شوند.
اجتماعات (تجمع) گیاهی
کلونی گیاهان وحشی بر روی زمین به تدریج باعث توسعه گیاهان نزدیک به هم و سپس گونه های دورتر از هم می شوند خاک بتدریج عمیق تر می شود، و حیوانات نقش مهمی را در این اجتماعات ایفا می کنند. مرحله به مرحله و در طول سالیان ، یک سری موفق اجتماعات توسعه یافته و بصورت تکنیکی ، گیاه نسبتاً پایا و یا کاملاً پایدار و ثابت را هدایت می کند که ما به آن به اوج رسیدن (Climax) می گوئیم. اجتماع گیاهی کامل (به اوج رسیده) طبیعتاً می تواند در آب و هوای مدیترانه ای رشد کند و این پوشش گیاهی معمولاً جنگلی است با درختان سرسبز به همراه برگ های چرم مانند که معمولاً بلوط و کاج است. این درختان پناهگاه مناسبی برای تعدادی از لایه های گیاهی است و معمولاً لایه های بوته ای با پوششهای دائم گیاهی ، این اجتماعات کامل گیاهی می توانند قرنها پایدار باقی بمانند البته در صورتی که هیچ دخالتی از سوی انسان صورت نگیرد، اما امروزه ما شاهد پراکندگی این جنگلها در مناطق مختلف و دور افتاده از یکدیگر می باشیم.
تغییرات منطقه ای خاک، آب و هوا و در معرض فرسایش قرار گرفتن و ارتفاعات از ایجاد اینگونه اجتماعات گیاهی و ایجاد اجتماعات پایدار جلوگیری می کند و اغلب باعث ایجاد وضعیت های ضعیف تری مثل پوشش گیاهی Maguis (نوعی پوشش گیاهی اولیه به نام ارسطوتلیا) می شود.
اگر چه این اجتماعات گیاهی در طول دوره های زمانی طولانی می توانند بدون تغییر باقی بمانند اما به محض اینکه درختان جنگلی که در معرض فرسایش قرار بگیرند، این وضعیت از بین می رود (تکامل). و درآینده قطع درختان و چرانیدن حیوانات در طول چند سال باعث فرسایش کامل جنگل و تبدیل بوته های سرسبز به پوششهای اولیه گیاه مانند در زمینهای شیب دار و تپه ها می شود. و این ممکن است دهه ها ادامه داشته باشد و هرگز دوباره به وضعیت اولیه خود برنگرد. مراحل فرسایش و نابودی جنگل بصورت زیر است:

جلگه های وسیع بی درخت → garigue → maguis → جنگل سر سبز
اصلاح و بازآفرینی این وضعیت هم در صورت اجرای عکس فرمول بالا هم امکان پذیر است و شرط آن ، این است که انسان و حیوانات اهلی ، فعالیت های خود را متوقف نمایند. بدین ترتیب توازن کلی میان پوشش گیاهان طبیعی و مصنوعی و جنگلهای ایجاد شده توسط انسان برقرار می شود که این وضعیت در تصویر شماره ۵ آمده است.
جنگلهای همیشه سبز

احتمالاً اکثر جنگلهای وسیع در مدیترانه توسط بلوط های رودخانهای پوشیده شده اند. این درختها در انواع خاکها رشد نموده و ممکن است احتمالاً در جنگلهای انبوه دیده شوند، اما گاهی هم این پوشش های انبوه پراکنده و متفرق هستند. این نوع جنگل های بلوط به ندرت در حالت اجتماعات کامل گیاهی دیده می شوند. وقتی آن ها خیلی انبوه می شوند و تنه آن ها به ۱۲ تا ۱۵ متر می رسد مثل درخت توت فرنگی phillyrea عناب و viburmum و بسیاری از گیاهان بالا رونده مل شقایق پیچها (Clematis) و نوعی پیچک به نام Home / SuCKle همچنین خزه های Smilax و خزه سیاه . ممکن است در مقابل نور غیر قابل نفوذ شده و بر روی زمین بیفتند و عملاً هیچ نوع پوشش گیاهی باقی نماند

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 9700 تومان در 43 صفحه
97,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد