دانلود فایل پاورپوینت جغرافیای ایران و عراق

PowerPoint قابل ویرایش
15 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت جغرافیای ایران و عراق توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت جغرافیای ایران و عراق قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

موقعیت ریاضی: جمهوری اسلامی ایران درجنوب غربی آسیا و درمرکز ثقل یکی از بزرگترین شبکه های ارتباطی جهان قراردارد. ایران همچون پلی، اروپا رابه خاور دور ، وکشورهای آسیای مرکزی وماوراء قفقاز را به جنوب متصل می کند.
موقعیت ژئوپلیتیکی ایران: باتوجه به این که ایران درجنوب غربی آسیا و واسط بین سه قاره آسیا ، اروپا و آفریقا قرار گرفته است ، هر نوع واقعه ای که دراین قاره ها رخ دهد بر ایران نیز تأثیر خواهد گذاشت .
به عبارتی ایران یک موقعیت مرکزی نسبت به کشورهای همسایه خود دارد .

اسلاید ۲ :

الف- عوامل ثابت
موقعیت:
۱-متصل به موقعیت بری اوراسیا میباشد.
۲-دارای سواحل طولانی در خلیج فارس ودریای عمان
۳- در اختیار داشتن تنگه هرمز به عنوان هارتلند
شکل:کشور ایران از لحاظ شکل جغرافیایی، شبیه یک چهار ضلعی نا منظمی است که بزرگترین قطر آن در جهت شمال غرب به جنوب شرق و از آرارات در مرز بازرگان تا خلیج گواتر وقطر کوچک از سرخس تا دهانه اروند میباشد. به طور کلی کشور ایران با داشتن موقعیت خوب، مساحت زیاد وشکل هندسی مطلوب می تواند درمعادلات امنیتی بین کشورهای همجوار، نقش اول را داشته و تنها کشوری است که صلح ثبات را در منطقه می تواند تأمین کند.

اسلاید ۳ :

ب-عوامل متغیر 
 
۱)جمعیت : ایران درسال ۱۲۶۰ حدود ۷/۶میلیون نفر جمعیت، درسال ۱۳۵۷ حدود ۳۳ میلیون نفر ، سال ۱۳۸۵حدود ۷۰ میلیون نفر و سال ۱۳۸۹ نیز حدود ۷۴ میلیون نفر جمعیت داشته است .
 جمعیت جوان وفعال جمهوری اسلامی ایران می تواند درحفظ امنیت وتوسعه اقتصادی ، به عنوان مطلوب ترین عوامل ژئوپلتیکی محسوب شود.
۲)-منابع : ایران دارای منابع غنی انرژی (نفت و گاز)، اورانیوم ، صنایع بومی واستخراجی ، معادن صنعتی وساختمانی ، تولیدات کشاورزی ودامی و نیزمنابع آبزیان ( ۸۰۰ نوع)است.
۳)-سیاسی اجتماعی : جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از وجود رهبری ، دیپلماسی، وحدت وهمگرایی سیاسی وحکومتی ، حکومت دینی شیعی و نظام مردمی توانسته در یک بستر ژئوپلیتیکی به عنوان قدرت برتر و تأثیر گذار در منطقه قرار گیرد.

اسلاید ۴ :

کشور عراق از نظر قلمرو فضایی آن قسمت از آسیای جنوب غربی را شامل می شود که به طورسنتی به هلال خصیب معروف است .این هلال از فلسطین و مصر شروع و به طرف جنوب شرقی دره بین النهرین ودر محل تلاقی رودخانه های اروند ، دجله و فرات به خلیج فارس منتهی می شود.
عوامل ثابت ژئوپلیتیکی عراق
-موقعیت: عراق در غرب آسیا و در حاشیه خلیج فارس قرار دارد که از شمال به ترکیه، ازغرب به سوریه و اردن، از جنوب به عربستان، از جنوب شرقی به کویت و از شرق به جمهوری اسلامی ایران هم مرز است.
-شکل: شکل هندسی کشور ها در مسائلی نظیر ارتباطات ، وحدت و یکپارچگی ، ملاحظات دفاعی و امنیت ملی واجد اهمیت است .شکل کشور عراق تقریباً شبیه مثلث متساوی الاضلاعی می باشد که رأس آن متوجه اردن و قاعده بزرگ آن مرز مشترک ایران و عراق است

اسلاید ۵ :

جمعیت : جمعیت عراق در سال ۱۳۵۹ حدود ۱۳/۲ میلیون نفر، سال ۱۳۹۰ حدود ۳۲ میلیون نفر می باشد.
ترکیب قومی : عرب ها ۸۰-۷۵ درصد، کردها ۲۰- ۱۵ درصد و همچنین ترکمن و آشوری ۵ درصد است.
مذهب و زبان : ۹۷ درصد جمعیت، مسلمان هستندکه ۶۰- ۶۵ درصد آن شیعه، ۳۵ –۳۰درصد آن سنی و سایر ادیان ۳ درصد جمعیت عراق را تشکیل می دهند.زبان رسمی مردم این کشور؛ عربی و در مناطق کردنشین ، عربی و کردی است.
ساختارسیاسی: کشور عراق نوپا و جدیدالتأسیس است که بعد از جنگ جهانی اول با تجزیه امپراطوری عثمانی در جغرافیای کره زمین موجودیت یافت که تاریخ سیاسی عراق را می توان به چند دوره تقسیم کرد :

اسلاید ۶ :

ساختارسیاسی
(الف)- تاریخ قبل از اسلام : عراقی ها خود را میراث دار تمدن های بزرگی از جمله سومریان می دانند که درهزاره چهارم قبل از میلاد، دولت شهرهایی در منطقه کنونی عراق ایجاد کرده بودند . این کشور به دست کوروش کبیر، امپراتور ایرانی سقوط کرد و تا عهد ساسانیان به مدت ۱۱ قرن تحت حاکمیت ایران بوده است.
(ب)-امپراتوری اسلامی: پس از اسلام عراق جزء سرزمین بین النهرین و تحت امر خلافت امویان، عباسیان، سلجوقیان و بعد به صحنه رقابت ایران و عثمانی تبدیل شد. البته قابل توجه است بین النهرین در دوره ای ازخاندان آل بویه ، تیموریان و آق قویونلوها تحت حاکمیت ایرانیان نیز اداره می شد.
(ج)- امپراتوری عثمانی: سرزمین بین النهرین از قرن ۱۶ تا ۲۰ میلادی جزو امپراطوری عثمانی بود ، هرچنددر زمان صفویان به مدت طولانی جزو ایران بود.
(د)- بعد از جنگ جهانی اول: پس از جنگ جهانی اول و انقراض امپراطوری عثمانی در سال ۱۹۲۰ میلادی، این سرزمین به اشغال انگلیس در آمد و کشور عراق با حکومت پادشاهی فیصل تشکیل شد . سپس رژیم پادشاهی با روی کار آمدن عبدالکریم قاسم به جمهوری تبدیل شد.آنگاه جمهوری عراق با روی کار آمدن عبدالسلام عارف، عبدالرحمن عارف و ایجاد حزب بعث تا حکومت صدام ادامه داشت.

اسلاید ۷ :

نفت : نفت ، رکن اساسی اقتصاد این کشور محسوب می شود و حدود ۵۰ % درآمد عراق از نفت و فرآوردهای آن می باشد . منابع نفتی عراق در شهرهای کرکوک ، موصل ، بصره ، خانقین ، العماره ، رمادی و کربلا است.
کشاورزی و دامپروری : وجود دو رودخانه دجله و فرات که از ترکیه و سوریه وارد عراق و سپس به خلیج فارس می ریزد این کشور را برای امور کشاورزی ، مستعد نموده است. این کشور در امر تولید خرما با ۴۰۰ هزار اصله نخل، مقام اول را دردنیا به خود اختصاص می دهد. این کشور در امر پرورش دام شامل شتر ، گاو ، گوسفند و طیور سابقه دیرینه دارد. در بخش شیلات با توجه به وجود دریاچه های مصنوعی و طبیعی تولیدات چشمگیری دارد .
به صورتی که بخش عظیمی از درآمد خانوارهای عراقی از این ناحیه تأمین میشود .

اسلاید ۸ :

صنعت :اهم صنایع موجود کشور عراق شامل صنایع نفت و مشتقات آن ، صنایع غذایی ، بافندگی ،صابون سازی ، بلور سازی ، سیمان و کفش هستند. این صنایع با توجه به وضعیت زمین و شرایط اقلیمی بیشتر درمناطق سلیمانیه ، موصل ، هندیه ، کربلا ، کوفه ، بغداد و بصره استقرار یافته اند .
واردات : واردات عراق شامل ماشین آلات صنعتی ، وسایل ترابری ، پارچه ، دارو ، مواد شیمیایی ، وسایل الکترونیکی و پزشکی، شکر و چای می باشد .
صادرات : صادرات عراق شامل نفت ، خرما ، جو ، پشم ، صابون ، کفش و سیمان می باشد .
جهانگردی : کشور عراق با سابقه تمدن چند هزار ساله و وجود اماکن مقدسه کربلا ، نجف ، سامرا ، کاظمین و شهر کوفه و آثار باستانی متعددی که دارد می تواند در صورت وجود امنیت ، سالانه قادر به تأمین بخش عظیمی از درآمد ملی و ایجاد اشتغال زیاد از طریق صنعت گردشگری باشد .

اسلاید ۹ :

شمال و شمال غربی : کوهستانی می باشد.
مرکزی و جنوب : دشت های مجاور دجله و فرات که مهمترین بخش عراق در گذشته از نظر اقتصادی بوده
است و آن را بین النهرین گفته اند.
غرب : بیابان وسیع که به آن بادیه الشام می گویند.
تنوع آب و هوایی عراق
شمال و شمال شرق: دارای زمستانی طولانی و سرد و تابستانی معتدل است.
شرق و جنوب شرق: آب و هوایی ملایم دارد.
غرب و جنوب غربی: گرم و خشک است.

اسلاید ۱۰ :

دجله: ازکوههای توروس و کوههای جنوب غربی دریاچه وان در خاک ترکیه سرچشمه می گیرد. 
فرات : از محل برخورد دو رود قره سو و مراد سو در ترکیه سرچشمه می گیرد. رودخانه فرات ابتدا واردخاک سوریه شده و سپس وارد عراق می گردد
شط العرب: از محل اتصال دجله و فرات در القرنه تا نهرخین به طول ۸۰ کیلومتر، شط العرب است . 
این رودخانه پس از یکی شدن با کارون از نهر خین تا خلیج فارس به طول ۹۳ کیلومترکه مرز مشترک ایران و عراق را تشکیل می دهد ،اروندرود نامیده می شود.
 
مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 15 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد