دانلود مقاله روانشناسی ازدواج

word قابل ویرایش
67 صفحه
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

روانشناسی ازدواج

ازدواج یعنی نگرش نو به زندگی، ازدواج یعنی تولدی دیگر در زندگی رسیدن به آرمان‌های والای انسانی
تقدیم به: سرکار خانم سلیمان دبیر عزیزمان
پیش نگار
انسان از دیرباز تا کنون تحت هر شرایطی نیاز به یک هم دم برای مطرح ساختن مصائب و مشکلات زندگی خود داشته و خواهد داشت این حقیقتی است که انکار آن امری بس غیر قابل توجیه می‌باشد.

یکی از گرایشات بحث انگیز و قابل توجه روان شناسی که امروز نیز به طور گسترده ای مورد توجه اقشار جامعه قرار گرفته حطیه روان شناسی و مشاوره ازدواج، خانوادگی، تربیتی و شغلی است از دیدگاه شخصی باید اذعان نمایم که انسان ۲ بار در زندگی متولد می شود.
ازدواج مهم ترین قدمی است که یک فرد در زندگی بر می دارد این اقدام ممکن است تمام زندگی یک شخص را از نو بسازد یا خراب کند ممکن است وجود و شخصیت شما را فنا کند می تواند باعث رشد اخلاق و یا شما را به انسانی افسرده تبدیل کند.

وضعیت اقتصادی
طبعاً داشتن شرایط اقتصادی مناسب نیز مانند سایر شرایط نقش مهم و به سزایی در امر ازدواج ایفا می‌کند به عبارت بهتر داشتن قدرت توانایی در امور اقتصادی و تأمینمخارج زندگی مسأله ای است که به سادگی از کنار آن عبور کرد. امروزه دیده می‌شود که برای تأمین زندگی و توانایی اقتصادی و شوهر هر دو با نیازی که دارند کار می کنند و با همکاری و همیاری یکدیگر سعی در ایجاد رفاه اقتصادی و آسایش فراهم نمودن زندگی خوب و ایده ال برای خود و فرزندانشان هستند پس شریک مساعی در زندگی زناشویی امری قابل توجه و قبول شده است.
ازدواج فامیلی
صفت جسمی وروحی کودک که در پدر و مادر خویشاوند مانند: پسرخاله و دخترخاله بوجود می آید تابع قوانین وراثتی وژنتیکی در افراد فامیل است. اگر پدر و مادر با یکدیگر نسبت فامیلی دارند صاحب فرزندی شوند صفات نیکو یا بد و یا بیماری و اختلالات غیر طبیعی آنان به فرزندانشان منتقل می شود. اگر پدر و مادر خویشاوند دارای صفات خوب ارثی بوده و سالم باشند کودک به دنیا آمده از آنها نیز دارای صفات خوب و سالم خواهد بود. و در صورت دوم، یعنی صفات ناشایست و داشتن بیماری در یکی از والدین باعث نقص فامیلی در کودک خود می شوند که از این نقایص می توان به بیماری تالاسمی اشاره کردو باعث عقب ماندگی ذهنی کودک و معلولیت جسمی یا حرکتی است.
عوامل مؤثر در ازدواج:

عوامل متعددی وجود دارد که در ازدواج مؤثر می‌باشد. چنانچه این عوامل نادیده گرفته شوند زوجین در زندگی شاد و خوشبخت نخواهند بود.
۱-عوامل سیاسی یا اجتماعی
۲-تحصیلات
۳-عوامل فرهنگی شامل مذاهب، آداب و رسوم، لباس پوشیدن
۴-عوامل اقتصادی
۵-عواملی اخلاقی و روانی
۶-عوامل جسمی و ژنتیکی
۷-سن
۸-شغل
پرهیز از ازدواج های ناخواسته:
دختر و پسری که در تمام تولد بنا بر سنت خوانده نامزده می شوند و یا ناخواسته از سوی پدر و مادر به عقد یکدیگر در می ایند ازدواجی که بدون مطالعه ی همه جانبه تنها به یکدیگر با یک نکته ی مثبت در طرف مقابل انجام می شود. باعث می شود زندگی از شاد بودن به اندوه و نارضایتی تبدیل شود.

از دیدگاه اسلام به چه کسانی نمی توان ازدواج کرد؟
برای توضیح و تبیین این عبارت بایستی توجه کرد که طبقات مختلفی از افراد وجود دارند که ازدواج با آنها ممنوع، مکروه و یا نامناسب تشخیص داده شده است که عبارتند از:
۱-کسانی که فرد رابطه نسبی یا سببی و رضاعی دارد
۲-کسانی که ازدواج با آنها مکروه است
۳-کسانی که ازدواج با آنها حرام است

۴-کسانی که ازدواج با آنها اساساً رد شده است و مناسب هم شأن خود بوده و شایسته و مؤمن نیستند
۵-وقتی در ازدواج تعحیل بی مورد وجود دارد
۶-کسانی که از دیدگاه آسیب شناسی پزشکی با آنها نمی توان ازدواج کرد
۷-کسانی که از نظر اقتصادی و مذهبی نمی توان با آنها ازدواج کرد
۸-وقتی توافق سنی وجود ندارد
۹-کسانی که مشکل در قدرت مزایایی دارند
۱۰-کسانی که دستگاه تناسلی- جنسی معیوب دارند
۱۱-کسانی که اصالت خانوادگی و تربیت مناسب نداشته اند
۱۲-کسانی که میزان هوش پایین دارند
۱۳-کسانی که حساسیت به عفت و پاکدامنی و حسن اخلاقی جنسی ندارند
۱۴-کسانی که معلولیت های گوناگون دارند
۱۵-کسانی که وضعیت اقتصادی نامطلوبی دارند
۱۶-کسانی که خانواده های ناموفق دارند

وقتی که ازدواج می کنید توقعات شما در زندگی چیست
۱-توقعات در مورد مردم نسبت به خودشان
۲-عقیده آنان در مورد اینکه شریک زندگی تان چه رفتاری را می پسندند
۳-توقعات و حقوقی که به عنوان فردی متعهد برای خود قائل می شوید
۴-توجه آنان در مورد حقوق و وظایف شریک زندگی شان
۵-توقعات آنان از زندگی زناشویی و نوع زندگی که به دنبال آن هستند

۶-به عبارت دیگر شریک زندگی تان نیز توقعاتی مشابه دارند
عقایدی در مورد رفتار شخصی و اینکه شما چه رفتاری را می پسندید نقش خود او در ازدواج و نقشی را که از شما انتظار دارد و بالاخره نتایجی را که از ازدواج انتظار می رود برخی از این اشخاص اداره یک زندگی مرتب و از پیش آماده شده را به همه چیز ترجیح می دهند در برخی ازدواج های سعادت آمیز دریافت تمام تصمیمات به عهده مرد است و زن بدون کم ترین شکایتی آن را می پذیرد و در برخی دیگر این رویه کاملاً متفاوت است گرچه زوجهای سعادتمند ممکن است شخصیت های متفاوتی داشته باشند ولی معمولاً یک چیز مشترک دارند که شاید بلافاصله ظهور کند به طوری که (رابرت – اف- ینچ) جامعه شناس معروف روسی در گزارشات خویش عنوان می‌کند که یک ازدواج خوب شامل شوهری است که شخصیت او با احتیاجات زنش مطابقت دارد و بلعکس.
عوامل مهم و مؤثر در انتخاب همسر نامناسب
۱-تصمیم عجولانه به ازدواج ۲-ازدواج در سن کم ۳-اشتیاق بیش از حد دختر، پسر یا هر دو به ازدواج ۴-انتخاب همسر برای راضی کردن دیگران ۵-شناخت ناکافی از یکدیگر ۶-انتظارات غیر واقع بینانه ۷-مسائل رفتاری و شخصیتی حل و فصل نشده

خصوصیات کلی ازدواج از دیدگاه اسلام
در این قسمت به ویژگی ها و خصوصیات کلی ازدواج که در اسلام آمد اشاره ای مختصر می کنیم. ۱-در اسلام ازدواج یک مستحب مذکر است یعنی اینکه توصیه شده در صورت فقدان عذر و اشکال واقعی حتماً افراد ازدواج کنند.

۲-در اسلام ازدواج و دختر داشتن روزی را زیاد می‌کند ۳-در اسلام داشتن آگاهی و هوشیاری و دانش کافی برای ازدواج مورد تأکید قرار گرفته است. ۴-ازدواج واجب برای کسی است که خطر گناه کبیره برایش وجود دارد ۵-ازدواج مباح مثل حالت هایی که فرد زن دارد و زن دیگر می خواهد اختیار کند ۶-در اسلام ازدواج مستحب است ولی اگر فرد احتمال دهد به گناه می افتد بایستی ازدواج (موقت یا دائم) نماید ۷-در اسلام راه نجات از طریق تقوی امکان پذیر است و تقوی بدست نیاید جز در پاکدامنی جنسی و روانی که با زمینه ی ازدواج فراهم می شود. ۸-در اسلام حفظ دین تنها با آغاز زندگی توأم با ازدواج امکان پذیر شده است

۹-در اسلام ازدواج یعنی عمل کردن به فطرت پاک انسانی و الهی ۱۰-در اسلام ازدواج طی طریق سعادت است ۱۱-در اسلام تمام شرایط سنی برای ازدواج دائم، موقت، تعدد اسلام از زوجات و نظایر آنها فراهم شده تا فساد جنسی به کلی برچیده شود ۱۲-در اسلام ازدواج برای زیادی و تداوم و تناسل و تولد نسل مسلمانان لازم شمرده شده است.

انواع ازدواج
۱-ازدواج خارجی، بعضی ملل اعتقاد دارند که باید زن و شوهر از دو ریشه جداگانه باشند. ازدواج خارجی بر سه نوع است:
الف) خواستگاری عدی از طرف خویشان داماد.
ب)خواستگاری که معمولاً با مخالفت رو به شده اما به موفقت پیوسته اند
ج)اسیر کردن و ربودن زن به صورت پنهانی علم رغم مخالفت زن

۲-ازدواج داخلی: بعضی از اقوام نیز معتقدند اند که ازدواج حتماً باید بین خویشان باشد.
۳-تک همسری: این ازدواج زمانی صورت می گیرد که تعداد زنان بیش از مردان نباشد
۴-تعداد زوجات: این ازدواج زمانی صورت می گیرد که تعداد و زنان بیش از مردان باشد که قانون اسلام تعدد زوج ها مجاز است. البته مشروط بر این است که گرفتاری مادی نداشته باشد و بتواند با رعایت عدالت و مروت بین زنان بنماید.

انواع ازدواج
۱-خارجی و داخلی و تک همسری- تعدد زوجات- ازدواج – ازدواج اجباری- ازدواج رسمی، خصوصی یا غیر رسمی، ازدواج تولیدی، ازدواج آزمایشی، ازدواج موقت، ازدواج دایم، ازدواج تشریفاتی و تصنعی، ازدواج سر ریعی، ازدواج روزنه، ازدواج قبرستانی
مراحل ازدواج
۱-تصمیم گیری و آمادگی عملی وذهنی برای ازدواج توسط دختر و پسر
۲-تحقیق و کاوش
۳-بکار بستن معیارهای عملی انتخاب همسر

 

۴-انتخاب همسر
۵-شروع مراسم خواستگاری و سخنرانی و جلب توافق و شناخت طرف و خانواده و شناساندن خود خانواده اش
۶-توافق بر سر شرایط قرارداد
۷-اطمینان از شروط قرارداد و نگاه به همسر آینده و چند جمله صحبت
۸-مراسم نامزدی و خواندن صیغه عقد
۹-مراسم عروسی و ازدواج و عقد دایم
۱۰-اعلام و اعلان عام و فرا خواندن عمومی برای وصلت دختر و پسر قدیم و زن و شوهر جدید
۱۱-هر قدر تعداد افراد شاهد ازدواج بیشتر باشند، اعتبار ازدواج بیشتر خواهد بود
خواستگاری
خواستگاری بر دو قسم می‌باشد
۱)خواستگاری با آشنایی قدیمی

۲)خواستگاری بدون آشنایی با معرفی شخص دیگر
خواستگاری در شرایط زیر مجاز می‌باشد:
الف) خواستگاری از زنی که خالی از نکاه وعده است
ب)خواستگاری از زنی که طلاق گرفته
ج)از زنی که شوهرش فوت کرده
از زنی که شوهرش عده طلاق است توسط شوهر قبلی اش مجاز است (می‌باشد)
خواستگاری در شرایط زیر ممنوع است:
الف)خواستگاری از زن شوهردار
ب)خواستگاری از زنی که عده رجعه است

ج)خواستگاری از دختری که نامزد دارد
د) خواستگاری از خویشاوندان نزدیک و خویشان رضاعی
هـ) خواستگاری و ازدواج با کسی که تابعیت کشور دیگری را داشته و دین متفاوتی دارد و در صورت تغییر دینش به اسلام می تواند ازدواج کند
مهریه(صداق) صالحی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می شود و مرد ملزم به دادن آن به زن است. این رسم دیرین در بین ایرانیان موسوم بوده. مهریه مالی است که به سبب عقد ازدواج شوهر باید به زن بپردازد مهر در نکاح به منزله ی عوض در معاملات عادی نیست در همان ازدواج، اسلام برای زن هدیه ی با ارزشی به عنوان مهریه بر مرد مقرر کرده که این هدیه نه عوض از تملک زن بلکه نشانه های محبت و تقدیر است مهریه می تواند بصورت های مختلفی از جمله: خانه، ماشین، پول سکه طلا زمین و … باشد. مهری که در زمان عقد با قوانین زوجین در نظر گرفته می شود سقف بخصوصی ندارد
انواع عشق: محبت، دوستی، عشق رمانتیک، همدلی، عشق به خود
بهداشت روانی ازدواج

بلوغ عاطفی به مفهوم تبدیل مستمر و رضایتبخش با زندگی در عرصه های مختلف آن است. چنین تعدیلیل هنگامی حاصل می شود که فرد بتواند خواسته هائی خویش را در راه رفع نیازهای جامعه و افراد دیگر کنترل کند فرایند اصلحی در رسیدن به بلوغ عاطفی عبارتند از:
۱-رسیدن به استقلال و اتکای به خود
۲-تبدیل انگیزه های زیست شناختی و گریزگاه های عاطفی به گریزگاه های اجتماعی پذیرفته شده

۳-شخص باید درک روشنی از واقعیت داشته باشد و ضمن حفظ تصورات خویش نباید بی جهت با خیالبافی و یا افکار توهمی، حقایق را لوث نماید
۴-فرد باید به یک موازنه در ارتباط برسد یعنی درک ارتباط دو جانبه، هر یک از طرفین به همان اندازه که می گیرد باید از خود نیز مایه بگذارد.
۵-باید از خودآگاهی بی مورد و چشم و هم چشمی بیش از اندازه نسبتاً بر کنار باشد
۶-پرخاشگری و خشم باید کنترل شود فقط شخص قوی می تواند مؤدب باشد
۷-هدف ها باید معقول و در چارچوب امکانات و استعدادهای شخص باشد
۸-فرد باید از توانایی ها و معلولیت هایش در کار و تفریح، ارزیابی معقول داشته باشد.
۹-برای رفع نیارهای موقعیتهای جدید باید انعطاف و سازگاری نشان دهد
۱۰-رشد خودآگاهی باید راهنما و پیش برنده رشد باشد. آموزش بیش برنده رشد باشد. آموزش بیش از حد وجدان در کودکی او را در آینده به فردی مضطرب و مهار شده تبدیل خواهد کرد و آموزش ناکافی در این مورد به رفتار بی انگیزه و بچگانه منجر خواهند شد.
نگرش اسلام در مورد ازدواج
پیمان ازدواج میان زن و مرد در قرآن، میثاقی محکم خوانده شده است و کلمه میثاق در قرآن برای تعبیر از پیمان میان خدا و بندگان درباره توحید و احکام است و در قرآن هر جا کلمه میثاق با فعل «اخذ» آمد نمایشگر پیمان الهی است. پیامبر اسلام (ص) می‌فرماید:
۱-وقتی کسی که خلق و دین وی مایه رضایت است، به خواستگاری می آید به او زن بدهید و اگر چنین نکنید فتنه و فساد در زمین فراوان خواهد

۲-به وسیله زناشویی به دنبال روزی باشید
۳-ازدواج کنید و مجردان را همسر دهید. نشان بخت بلند مسلمانان این است که زن بی شوهری را شوهر دهد
۴-زن بگیرید و طلاق ندهید که عرش خدا از وقوع طلاق می لرزد.
۵-هر کسی که زن بگیرد، یک نیمه ایمان خویش را کامل کرده و از خداوند درباره نیمی دیگر باید بپرهیزد.
۶-دو رکعت نماز کسی که زن دارد بهتر از هشتاد و دو رکعت نماز شخصی است که مجرد است
۷-بهترین ازدواج ها آن است که آسان تر انجام گیرد.
۸-هیچ چیز در نزد خدا، محبوب تر از خانه ای که در اسلام با ازدواج آباد شود نیست
۹-هر جوانی که در آغاز جوانی زن بگیرد، شیطان بانگ بر آرد وای برآرد که دین خود را از دست
۱۰-ازدواج سنت من است، هرکس از سنت من روی برگرداند از من نیست.

۱۰ توصیه روان شناسی برای گزینش همسر ایده آل
۱-از هفت خطای انتخاب همسر اجتناب کنید
۲-درباره ی کسی که قصد ازدواج با او را دارید اطلاعات کافی بدست آورید. قدری تدبیر به خرج دهید تا ازدواج او برایتان قابل توجیح باشد

۳-تنها در صورتی ازدواج کنید که هم شما و هم کسی که با او قصد ازدواج دارید از سلامت روانی و عاطفی برخوردار باشید
۴-با کسی ازدواج کنید که به شما شباهت داشته باشد
۵-با کسی ازدواج کنید که از نظر شما جذاب باشد اما قبل از ازدواج رسمی خویشتن داری کامل را به خرج دهید
۶-وقتی ازدواج کنید که نسبت به همسرتان مهره، عشق و علاقه ی عمیق داشته باشید بدانید که شهوت ممکن است از میان برود اما مهر محبت، علاقه عمیق پایدار باقی می‌ماند
۷-صمیمیت کلامی را بیاموزید اینگونه عشق شما به هم افزایش می یابد
۸-قبل از ازدواج راه حل و فصل اختلافات را بیابید

۹-تنها در صورتی ازدواج کنید که بتوانید به ازدواجتان متعهد گردید. تعهدی برای همه عمر
۱۰-اگر پدر و مادر، بستگان دوستان و نزدیکان شما بر ازدواجتان مهر تأکید می زنند به اتفاق آنها جشن بگیرید و اگر مخالف ازدواج هستند قبل از هرگونه تصمیم گیری به سخنانشان گوش فرا دهید

عوامل مؤثر در سعادت و کامیابی ازدواج
۱-تغییر در وظایف خانواده ۲-منازعات زناشویی ۳-بلوغ روحی ۴-ازدواج بین مذاهب مختلف ۵-پدر و مادر زن یا شوهر ۶-پیش گویی درباره ی موفقیت زندگی زناشویی ۷-آماه شدن جهت زندگی زناشویی

چند اصل اساسی برای داشتن یک ازدواج موفق و زندگی زناشویی پایدار
۱-قبل از هر پیشنهادی در خود بیندیشید که آیا انگیزه ی ازدواج دارید و قدرت اجرای تعهدات اخلاقی را در مقابل همسر آینده ی خویش می توانید انجام دهید زیرا در زندگی باید پایبند به اصول قراردادهای پیوند زناشویی باشید آنگاه به تصمیم گیری جدی در این مورد اقدام کنید

۲-قبل از اینکه تصمیم خود را به زوج آینده ی خود بگویید در مرحله ی نخست مطالب خاص خویش را با والدین خود مطرح نمایید و از آن ها نظرسنجی عقلی و اجتماعی واقعی و بدون تعصب انجام دهید چرا که در این موارد پدران و مادرانی که منطقی فکر می کنند افرادی احساسی و حسود نیستند و یقیناً راهنمایی های مناسبی را می توانند به فرزندان خویش ارائه نمایند زیرا آنان از روی عقل کامل و تجربیات گذشته ی خود یا دیگران پندهایی گرفتند که مناسب حال و شرایط فرزندانشان نیز واقع می گردد.

فصل دوم
تشکیل خانواده در اسلام
اثر دکتر علی قائمی

ضوابط و مقررات ازدواج
تحقیقات مردم شناسان جامعه شناسان و علمای مذاهب و ادیان هنوز جامعه ای را به ما نشان نداده است که در آن روابط زن و مرد بدون هیچ قید و شرطی باشد وبی بند و بار باشد. حتی در جوامعی که مذهب بر آن حکومت نمی کند آداب و رسوم قرار دارد و تعهداتی فی مابین زن و مرد است که طرفین متعهد به رعایت آن می باشند شکی نیست که این قراردادها و تعهدات در جوامع مختلف متفاوت و هر کدام بر اساس ضوابط فرهنگی خودشان عمل می کنند.

ما را از عالم حیوانات چندان اطلاعی نیست ولی بنابر آنچه که اغلب روانشناسان اجتماعی در کتب موجود خود یادآور شده اند این قید و بندها لااقل در حیوانات عالی و پستاندارانی که دارای درجه تکاملی بالاتری در آفرینش هستند وجود دارد.
می خواهیم بگوئیم ارضاء و اشباع غریزه جنسی در بین همه انسان ها و حتی برخی از پستانداران تابع ضوابط، مقررات و آداب و رسومی است و نقش فرهنگ تمدن مذهب در روابط زناشویی بین انسان ها اندک و ناچیز نیست.

اسلام و ازدواج
اسلام بر خلاف بسیاری از مکاتب مذهبی و یا فلسفی که به ازدواج با نظری کراهت آمیز می نگرند، تشکیل خانواده و پذیرش زناشویی را امری مقدس و محبوب دانسته و بدان با نظری مثبت می نگرد. ازدواج را از نظر اسلام می توان به شرح زیر توصیف کرد:
۱)محبوب ترین بناء ۲)عامل پاکدامنی و اخلاق نیک
۳)تأیید تأکید در ازدواج ۴)تشویق های یکدیگر

ازدواج در چه سنی انجام گیرد
حقی این است که سن معین و قطعی شده ای را در این زمینه نمی توان پیشنهاد کرد. ازدواج به منظور ایجاد رابطه زناشویی معمولاً از سن بلوغ و حتی گاهی قبل از آن است به شرطی که در آن دو مسئله مورد توجه باشد. یکی جنبه رشد و دیگر جنبه مصلحت. در جنبه رشد ذکر این مسئله ضروری است که اگر بدون در نظر گرفتن آن خطری متوجه زنی شود مرد مسئول آن است و باید از عهده خسارت کاملاً برآید. روایات هم ازدواج در سنین خردسالی را مکروه شمرده اند.
در جنبه مصلحت باید یادآور شویم که ازدواج های نارس قبل از پخته شدن و بلوغ عقلی خطراتی برای خانواده ایجاد کرده و نسلی علیل تحویل جامعه خواهد شد، نسلی که اسیر خطای اسلاف خویش است از این گذشته به هنگامی که طرفین رشد عقلی نداشته باشند امکان ائتلاف برایشان نیست. علی(ع) فرمود: اذا زوجوا و هم صغار لم یکادوا آن یاتلفوا.
ازدواج دائم:
اساس برنامه ی حیات اسلامی آن است که ازدواج بصورتی دائم در بین پسران و دختران منعقد گردد آنان با تشکیل کانونی گرم و مقدس با دامنه ی حیات انسانی و تولید نسلی شریف بپردازند. در طریق وصول به چنین هدف مقدسی اسلام همه نیروهائی خانوادگی از والدین عروس و داماد کسان و خویشان و نیز نیروهائی اجتماعی از مؤسسات اجتماعی سازمان های خدماتی مسلمانان نیکوکار را بسیج کرده و به کمک جوانان عذب می فرستد. در عین حال اسلام به صریح آیه ی قرآن به جوانان می گوید که از فقر و ناداری در این زمینه نترسید زیرا خداوند از فضل خود آنان را بی نیاز خواهد فرمود.

ازدواج موقت:
اسلام مکتبی جامع الاطراف و دارای جنبه کمال و شمول است همه افراد و همه انسان‌هایی که از کران تا کران سرگرم زندگی اقتصادی، نظامی، دانشجویی هستند و نیز نیازهای آن ها را می بیند اسلام می داند که در برخی مواقع افراد در مخطورات، جنسی هستند و عین حال امکان ازدواج دائم و پذیرش تعهدات مربوطه را ندارند می‌خواهد به راه زنا متوسل شوند و تن به گناه دهنده در چنان صورتی راهی شرعی و استرادی در پیش پایشان می گذارد و زمینه را برای سکوت و آرامش ادامه ی حیات توأم با عفاف را فراهم می آورند.

ضرورت های مذهبی ازدواج:
۱-عامل حفظ پاکدامنی است
۲-عامل تکمیل ایمان است
انواع مشکلات ازدواج:
۱-مشکل اقتصادی ۲-وجود فاصله بین بلوغ اقتصادی و طبیعی
۳-مشکل اجتماعی ۴-مشکل قانونی ۵-مشکل اعتماد و اطمینان
راه حل مشکلات
۱- والدین دو طرف ۲-کمک افراد خیر ۳-دادن وام های طویل المدت
لزوم دقت در انتخاب همسر
در تحقیق راجع به خصایص و صفات همه باید بیشترین دقت را به کار برد از آن بابت که پیمان زناشویی تنها پیمان یک زن و مرد نیست بلکه گروهی کثیر از کسان و بستگان زن و مرد نیز در آن شرکت و دخالت دارند. درگیری ها و عوارض احتمالی آن دیگران را تحت تأثیر قرار داده و وادار به مداخله خواهد کرد از سویی دیگر زن و شوهر چون لباس و پوشش یکدیگرند در نمای زشت و زیبایی هم اثر دارند ما ضرورت این دقت را از دو دید مورد بررسی قرار می دهیم:

۱-از دیدگاه عقل و مذهب
۲-از دیدگاه معاشرتی
در ازدواج به چه جنبه هایی نباید توجه داشت
آنچه را که نباید به آن توجه شود و یا کمتر مورد نظر باشد، که متأسفانه در ازدواج‌های امروزی بسیار مورد توجه و نظر است عبارتست از فقر مالی شوهر، رتبه و مقام ظاهری، عنوان، جمال و موقعیت او. اساس فکر در انتخاب همسر باید متوجه این مسئله باشد که مرد در تکاپو و در تلاش برای کسب معاش بوده و در این راه تنبلی و تن پروری به خرج ندهد، بقیه مسائل چندان مهم نیست. باید بررسی شود که آیا او تن پرور و بیکار است یا در تلاش برای کار و فعالیت؟ آیا دارای علو طبع، عظمت روحی، دلیری و از این قبیل است یا نه؟ وگرنه چه فایده یک شوهر اینده فردی عالی مقام، صاحب عنوان و ثروتمند باشد ولی از نظر روحی فقیر و در جنبه تحمل ممسک و بخیل؟

شرایط اسلامی برای زن در ازدواج
۱-از لحاظ خانواده ۲-از جنبه ایمنی و اعتقادی ۳-در جنبه اخلاقی ۴-از لحاظ فکری
۵-در جنبه ذهنی ۶-در جنبه جسمی ۷-از لحاظ سنی ۸-در جنبه دوشیزگی
۹-از لحاظ زایا بودن ۱۰-از لحاظ دیگر صفات

ازدواجهائی وجود دارد که مشروط به اجازه است می دانیم در ازدواج با دوشیزه باکره اجازه‌ پدر شرط است این اجازه بدان خاطر نیست که او را به حساب نیاورده و یا رضایت او را در ازدواج شرط ندانیم بلکه این امر به خاطر جلوگیری از نابسامانی هایی است

که در اثر تجزیه اندک دختر (آن هم دختری که در نظام خانوادگی اسلام تربیت شده است) و شدت رقت قلب او در مواجهه با مسائل معاشرتی پیش می آید و ممکن است مانع ادامه حیات زوجین در کانون گرم خانوادگی باشد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 67 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد