دانلود مقاله کارآموزی نظارت ساختمان

word قابل ویرایش
45 صفحه
9700 تومان
97,000 ریال – خرید و دانلود

کارآموزی نظارت ساختمان

فهرست
 عناوین
 مقدمه
 آشنایی کلی با مکان کارآموزی

 طریقه شرکت در پروژه
 نوع نظارت و بررسی در ساخت و ساز
 نظارت بر نحوه انجام کار
 معایب
 عکس ها در حین انجام کار
 عکس ها در پایان کار
 نتیجه گیری و ارزشیابی

مقدمه
باید بگویم مهمترین تحصیل کار آموزی و کارورزی است زیرا شما عیناً و عملاً وارد حرفه خود شده اید و می توانید به خوبی از آن تجربه کسب کنید مقدمه ای برای کار است و اگر کسی خوب نتواند موضوع کارآموزی را درک کند مطمئناً در آینده نیز نمی تواند کار خوبی داشته باشد و این تجربه کاری باعث سازندگی و ایجاد کسب و کار بهتر می شود .

با توجه به رابطه نا مناسب دانشگاه و صنعت در کشور ایران و با عنایت به این موضوع که اصولاً مطروحه در دانشگاه که شکل تئوری داشته در رابطه عملی این مباحث با موضوعات به کار گرفته شده در صنعت برای دانشجویان به طرز روشنی بیان نمی شود معمولاً دوره های کارآموزی فرصت مغتنمی است برای آشنایی دانشجویان رشته های مختلف با مسائل و مشکلات موجود در صنعت و ایجاد رابطه بین علوم تحصیل شده در دانشگاه و مسائل فنی به کار گرفته شده است .

فصل اول : آشنایی کلی با مکان کار آموزی
چگونگی شرکت در پروژه ها:
شرکت میعاد توسط شرکت در مناقصه های عمومی از طریق روزنامه و اینترنت قرار داد ها را بسته و پروژها را میگیرد.قسمت اعظم پروژه های شرکت زیبا نمای شهر در زمینه ساختمان بوده است که البته در سالهای اخیر در چند پروژه ساختمانی در تهران نیز شرکت کرده اند مانند پروژه ای که بنده در آن مشغول بوده ام که شرح آن در فصل بعد بطور کامل آمده است.

فصل دوم
جلسه ۱ :
شرکتی که بنده در آن مدتی را بعنوان کارآموزی گذراندم یک شرکت ساختمانی بود که پروژه های مختلفی از قبیل ساخت یک مجتمع مسکونی بصورت انبوه سازی (۵۶) واحدی ساخت تعدادی آپارتمانهای مسکونی و نیز تعدادی آپارتمان مسکونی – تجاری در دست ساختمان داشت که هر کدام از آنها در مراحل مختلفی از ساخت قرار داشتند.

مکانی را که من بعنوان کارآموزی گذراندم یک ساختمان مسکونی بود .
این ساختمان مساحتی حدود ۴۳۵ داشت و اسکلت آن از نوع بتن آرمه بود و در زمان شروع کار من ساختمان مذکور خاکبرداری شده بود و آماده کفراژ بندی و آرماتورپیچی بود .

۱٫ البته یادآور می شوم که برای کامل شدن گزارش کارآموزی از دیگر پروژه های در دست ساخت این شرکت توسط دوربین دیجیتال عکسهایی تهیه کرده و سپس توسط کامپیوتر از آنها پرینت گرفته که در پایان گزارش آمده است .

جلسه ۲ :
این گزارش کارها به کمک یادداشتهای روزنویس که در سر کار نکته نویسی می کردم تهیه شده به همین دلیل نمی توانستم که ازکارهای عادی و روزمره که همه روزه انجام می شد چیزی بنویسم و به ذکر مسایل مهمتر و جزئیات بسنده می کنم .

در روز دوم ابتدا با تمیزکاری زمین و استفاده از بتن مگر (نظافت) شد . بعد از بتن‌ریزی و صاف کاری های لازم کلفراژ بندی با دیوار آجری ۲۱ سانتی شروع شد (البته عکسهای الصاقی در پایان کفزاژ بندی و آرماتوربندی گرفته شده است) .

کارگران در روز (۱۲-۸) و (۱۸-۱۴) (هشت ساعت) کار می کردند . البته در موارد خاص و به تشخیص پیمانکار در انجام کارهایی که کارگران سخت قبول می کردند از قبیل تمیزکاری های زیاد یا دیوار چینی ها کار را به صورت کنتراتی تحویل می دادند و کارگر می توانست پس از انجام کار محل کارگاه را ترک کند اما می بایست پس از انجام کار ، کار را تحویل مافوق دهد.

کار در روز دوم با تمیزکاری ، انجام بتن مگر و انجام دیوارکشی تا حدود ۵۰% به اتمام رسید .
نکته : سعی می شود در پایان تحریر گزارش کارآموزی در مورد مسایلی که از نظر شخص کارآموز دارای نکات قابل ذکر می باشد به صورت جزئی اشاره شود .

جلسه ۳ :
برای شروع به کار در روز سوم لازم بود دیوار کاملاً گرفته باشد .
در شروع به پیشرفت بهتر کار سعی می شود . کارها را با توجه به کارائی و توانائی کارگران بین آنها تقسیم نمود تا از هرج و مرج و فرار از کار کارگران جلوگیری کرد .

با تکمیل دیوارکشی و آماده شدن قالب فنداسیون ؛ آرماتورهایی را که قبلاً آرماتوربندها خمکاری و قطع و وصلها را انجام داده اند برای ترکیب و آماده کردن ستونها و شناژبندی ها به سطح کارگاه منتقل می شود تا با سر هم شدن آرماتورها و ایجاد ستونها و فنداسیون به پیشبرد کار کمک شود .
پس از آوردن میلگردها ابتدا آرماتور فنداسیون بسته شد به صورتی که ابتدا آرماتور کف (راسته ها) انداخته شد و بوسیله مفتول بسته تا از حرکت کردن جلوگیری شود (در ضمن باید سعی شود جنس دیوار به صورتی باشد که بعدازبتن ریزی به آن نچسبد و به راحتی تخریب شود ، درداخل دیوار از پلاستیک استفاده می شود و از ملات گچ یا گچ و خاک استفاده می شود) .

بالاخره بعد از گذاشتن آرماتورهای راسته و گذاشتن خاموت داخلی و اودکاها و بستن آنها بوسیله مفتول نوبت به قرار دادن آرماتور ستون می رسد .

جلسه ۴
باز هم طبق معمول روز کاری با تعیین وظایف کارگران شروع شد کار اصلی امروز ایجاد ‌آرماتور ستونها و بتون ریزی فنداسیون بود . برای بستن آرماتور ستونها ابتدا آرماتورهای طولی (راسته) را با ریشه مناسب در آرماتورهای فنداسیون به صورت میلگردهای انتظار قرار می دهیم.

ریختن بتن فنداسیون که با عیار می باشد باید قبل از آرماتوربندی ستون تکمیل شود .
ریختن بتون را از فاصله مناسب انجام دادیم که سبب جابجایی آرماتورها ، قالبها و بهم خوردن دانه بندی بتن نشود .

بتن ریزی باید به صورتی انجام شود که اگر در اثر زیادی بتن ریزی فاصله لایه های بتن به صورتی بود که بتن قبلی کم آب و خشک شود باید با آب پاشی لایه قبلی را آماده گیرایی با لایه جدید کنیم . در ضمن عمل ویبره باید تا حدی انجام شود که
۱-شیره بتن مقدار خیلی جزئی بالا بزند ۲-آنقدر عمل ویبره انجام شود تا حبابهای هوا به طور کلی بالا بزند ۳-به مدت ۵ دقیقه کل حجم بتن ریزی ویبره شود .

بعد از ریختن بتن و عمل ویبره زنی تا فردا حدوداً (با مواد مضاف) بتن گیرایی اولیه را دارد .
باید توجه کرد در هنگان بتن ریزی باید سطح صافی را بوسیله ماله کشی بدست آورد تا بتوان کارهای دیگر را در سطح تراز بدست آمده انجام داد .
جلسه ۵ :
بعد از ورود به کارگاه و انجام کارهای اولیه معمول .
و اطمینان از خودگیری موردنیاز در مورد بتن فنداسیون شروع به آب پاشی سطح بتن نموده باید توجه کرد بتن تازه به مدت حدود سه الی چهار روز باید آب داد و مرطوب نگه‌داری کرد .

بعد از آب پاشی کارگران و آرماتوربندها مشغول به بستن آرماتور ستونها شدند . ابتدا با اتصال‌آرماتورهای انتظار با آرماتورهای جدید بوسیله مفتول و در بعضی موارد با جوش نوبت به کارگیری خاموتها می باشد

که وظیفه دارند از پیچش و کمانش آرماتورها در ستون جلوگیری کنند و همچنین باعث عدم جابجایی آرماتورهای راسته در قالب به دلیل بتن ریزی می شوند باید توجه کرد در هنگام گذاشتن خاموتها خمهایی که در خاموت وجود دارد در طول ستون باید چرخشی باشد

طول آرماتورها به گونه ای می باشد که ارتفاع آن به صورت یک طبقه + طبقه بعدی باید باشد تا طبقه بعدی به صورت انتظار در بالا می ماند . بعد از آرماتوربندی تمام ستونها نوبت به آرماتوربندی تیر در طبقه بالایی می رسد .

توجه : از آنجائیکه جنس قالبها را از قالبهای پیش ساخته فولادی انتخاب شده بود ، سرعت عمل در استفاده و قرار دادن قالبها بالا می رفت و یکی دیگر از محاسن این قالبها بدست آمدن سطوح صاف و صیقلی در سطح ستون می باشد . البته باید توجه داشت که مهار قالبها از نکات حائز اهمیت می باشد که در غیر این صورت مشکلات زیادی برای ادامه کار پیش می آید .

جلسه ۵ کارآموزی کار را با آرماتوربندی ستونها در طبقه اول به پایان می رسانیم . از آنجائیکه کار‌ آرماتوربندی ستونها در پایان ساعت کاری به پایان رسید بقیه کار به فردا موکول شد .

البته باید ذکر شود که قطع و وصل و خم آرماتورهای مختلف از قبیل راسته ها ، سرسری‌ها و طولی ها و خاموتها قبلاً در کارگاه آرماتوربندی انجام شده و با توجه به محاسبات که قبلاً انجام شده است تعداد و طول آنها متناسب با نقشه اجرایی آرماتوربندی تعیین و محاسبه شده است و نهایتاً به کارگاه انتقال داده و سر هم می‌شود .

جلسه ۶ :
بعد از اتمام کار آرماتوربندی ستونها به دلیل اتمام ساعت کاری انجام آرماتوربندی تیرها و شناژهای افقی در طبقه بالایی و انجام قالببندی به امروز موکول شد .

بعد از ورود به کارگاه و تهیه کارها نوبت به‌ آرماتوربندی تیرها رسید که به علت اجرا در ارتفاع و همچنین وجود دهانه های بلند در فاصله بعضی ستونها به کاری سخت تبدیل شده است .

بعد از آرماتوربندی تیرها به علت ذکر شده در بالا (دهانه بلند) وجود خیز در میانه تیر غیر قابل انکار است ، به همین دلیل پس از قالببندی تیرها استفاده از شمع یا پایه در زیر قالب الزامی است که استفاده از شمع ها نیز دارای قانون و قاعده خاص به خود می‌باشد (از قبیل فاصله شمع ها ، حداکثر ارتفاع شمعها که نباید از این مقدار تجاوز کند ، مهار کردن شمعها و غیره) یکی از کارهایی که باید به دقت انجام داد و نقش مهمی در امنیت و پیشرفت کار دارد مهار کردن قالبها خصوصاً در قسمت ستونها می‌باشد که به طرق مختلف انجام می شود .

کار امروز هم با آرماتوربندی تیرها ، قالببندی تیرها که به مهارت نیاز دارد ، شمع زنی و پایه گذاری در زیر قالب تیرها و نهایتاً مهار کردن شمعها در قالب تیرها و مهار کردن قالب ستونها به اتمام رسید و قرار شد کار بتن ریزی به طور کامل فردا انجام شود .

جلسه ۷ :
جلسه امروز با نظافت کارگاه از وسایل که به آنها نیاز نبود شروع شد و با آمدن میکسر کار بتون ریزی ستونها شروع شد . کار امروز بسیار حجیم اما به صورت (Ruting) انجام شد و خلاصه با ویبره کردن که قبلاً توضیح داده شد به پایان رسید .

جلسه ۸ :
امروز طبق معمول روزهای قبل با تقسیم کار شروع شد . در ابتدا کارگران مشغول آب‌پاشی به تنه ستونها و قسمتهای مختلف ستونها شدند تا به خوبی برسد در کار ساخت و ساز این قسمت که متعلق به بتن ریزی ستونها می باشد زمان زیادی از ساخت را به خود اختصاص می دهد زیرا زمان نقش بسیار سازنده ای در تحکیم ستون بازی می‌کند. روز هفتم نیز با ریزه کاری و انجام کارهای غیرکارگاهی سپری شد .

آنطور که به نظر می رسید قرار بود قالبها در حدود پنج روز برجا باشد تا بتوان زودتر کار زدن سقف را شروع کنیم .

جلسه ۹ :
در روز قبل قرار گذاشته بودیم که امروز را در شرکت سپری کنیم .
طبق قراری که گذاشته بودیم من به شرکت رفتم .
در شرکت کار به گونه ای است که انجام نقشه های اجرایی و محاسبات لازم جهت اجرا در دفتر فنی انجام می شد و برای اجرا به کارگاه مربوطه انتقال داده می شد .

در روزی که در شرکت بودم ساعاتی را که باید در خدمت شرکت باشم را صرف کشیدن چند Shit کوچک نقشه با CAD کردم تا بتوانم در پیشبرد کار در شرکت سهمی داشته باشم .
البته انجام دادن کار در شرکت احتیاج به حوصله زیادی دارد . در صورتیکه کار در کارگاه دلچسب تر از دفتر فنی یا شرکت می باشد (البته نظر شخصی است) .

جلسه ۱۰ :
قرار بود امروز برای تهیه سیمان و ماسه شسته زودتر به شرکت بروم .
طبق قرار قبلی ساعت ۷ صبح به شرکت رفتم و مبلغی که قرار بود بابت خرید مصالح هزینه شود را تحویل گرفتم .

خیلی زود خودم را به محل فروش مصالح در میدان سپاه رساندم و بعد از مدتی حدود ۵/۲ ساعت با مصالح روانه کارگاه شدم . بعد از تخلیه مصالح به دلیل کم بودن کار به سرکشی در قسمتهای مختلف پرداختم در حدود ساعت ۱۲ بعد از ظهر به شرکت رفتم تا بقیه ساعت کاری را در آنجا بگذرانم به علت کم بودن کار بعد از انجام دادن کارهای جزئی و مرتب کردن زونکنها و صرف نهار به منزل برگشتم .

جلسه ۱۱ :
در آغاز روز یازدهم به همراه یکی از مهندسین عالی رتبه شرکت جهت سرکشی به پروژه مربوطه رفتیم تا از پیشرفت کار از نزدیک دیدن کنیم به صلاحدید مهندس مذکور بعضی قسمتها که دارای ایراد بود و به صورت گزارش تسلیم شرکت شده بود . تخریب و تصمیم به مرمت و بازسازی آن گرفته شد . در زمانی که مهندس زارع مشغول به بازدید از قسمتهای مختلف بودند من هم از فرصت استفاده کردم و مشغول به تهیه عکسهایی از قسمتهای مختلف که تقدیم خواهد شد شدم .

پس از گذراندن مدتی نه چندان زیاد به همراه گروه بازدید کننده به شرکت برگشتیم .
البته باید ذکر کنم گذراندن دوره کارآموزی در این شرکت دسته کمی از سربازی نداشت . از آنجائیکه کارهای شرکت باید با دقت و ظرافت خاصی انجام می پذیرفت فشار مسئولین شرکت بروی مهندسین نیز بسیار دیدنی بود.

من هم که به جهت کارآموزی در خدمت شرکت بودم . از این قائله مستثنی نبودم ، اما باید اشاره کنم ، لذت انجام دادن کار را می توان در شیرینی خاتمه کار جستجو کرد . به هر حال ؛ به دستور مهندس آدینه لو برای تهیه گزارش کار روزانه روانه محل انجام کار که همان کارگاه خودمان بود شدم و بعد از ساعاتی سرکشی و سر زدن به کارگران و کارهای آنان به شرکت بازگشتیم و گزارش را تسلیم مهندس قربان پور کردم .

جلسه ۱۲ :
باید در این قسمت اشاره کنم و قبول کنم که شاید تا به اینجا از عهده تهیه یک گزارش کار استاندارد و قابل قبول بر نیامده ام . ولیکن بر کسی پوشیده نیست که تهیه گزارش کار امری ساده و پیش افتاده نبوده و نیست !

روز دوازدهم را می توان روز شروعی دوباره تلقی کرد زیرا که امروز قرار بود از شر قالبهای ستون و با احتیاطی بیشتر تیرها خلاص شویم .
پس از رسیدگی مداوم و مراقبتهایی که از ستونها و تیرها شده بود نوبت باز کردن قالبها رسیده بود . پس از باز کردن پینها و چفت و بستهای قالب ستون با ضربات تقه‌ای به قالب، قالبهای ستون یکی پس از دیگری از تنه ستون جدا شدند اگرچه سطح ستون کاملاً صاف و صیقلی بود ولی دارای فضاهای خالی ریزی بود که متعلق به آب اضافی بتن بود.

پس از جدا کردن قالبها باید سطح ستون آب پاشی می شد که توسط یکی از کارگران این کار انجام شد . در این مرحله می بایست با دقت قالب تیرها را جدا می کردیم . برای این کار از بر تکیه گاه شروع کردیم و به آرامی جلو رفتیم تا این کار هم نهایتاً به پایان رسید . به ترتیب قبل این قسمت هم آب پاشی شد تا به سخت شدن بتن کمک کند .

کاری که باید امروز در ادامه انجام می دادیم آرماتوربندی ادامه ستون برای طبقه فوقانی (دوم) بود . که با حمل آرماتورهای برش خورده از کارگاه آرماتور به کارگاه ساختمان شروع شد و به طریق که قبلاً به خلاصه تشریح شده بود سر هم شد تا در بالاترین نقطه ستونی به تیرهای سقف متصل شود . که این کار هم در زمان مقتضی و پیش بینی شده (ساعت کاری امروز) به پایان رسید . و کار امروز با باز کردن قالبها شروع و با آرماتوربندی تیر و ستون طبقه دوم به پایان رسید .

جلسه ۱۳ :
با شروع روز کارگران ناظرین مهندس و همچنین گروهی از شرکت که به عنوان مشاور در خدمت پروژه بود شروع شد .
با شروع به کار کارگران که قرار بود شروع به آرماتوربندی طبقه دوم کنند شروع شد . با بالا رفتن ستون و ادامه دادن آنها تا طبقات بالای اندازه ستونها از نظر بعد (قطر یا بعبارتی طول و عرض ستون مربع) کوچک می شوند چون در طبقات بالا با کم شدن وزنی که ستون تحمل می کند نیازی به ضخامت بالا در ستون احساس نمی شود . اما ازنظر تعداد آرماتور سعی می شود تا تعداد آن در بالا هم حفظ شود .

به همین ترتیب کارگران شروع به آرماتوربندی ستونها در طبقه دوم کردند باید ذکر کنیم به علت اینکه ارتفاع آرماتورها اصولاً می باشد در حدود طبقه ۳ تا ۴ احتیاج به اورلب کردن آرماتورها می باشد که باید به اندازه آرماتورها روی هم قرار گیرند تا از گیرایی کافی و لازم برخوردار شوند . این اتصال یا بوسیله مفتول بندی یا بوسیله جوش دادن تامین می شود .

شایان ذکر است اتصال آرماتورها به هم که بوسیله مفتول و گره انجام می شود هم از اهمیت بالایی برخوردار است از انواع گره ها می توان به ۱-ساده و دوبل ساده ۲-صلیبی و دوبل آن ۳-پشت گردنی و دوبل آن .

اصولاً در شرایط عادی از گره ساده دوبل استفاده می شود زیرا دارای سرعت عمل بالا و استحکام زیادی می باشد . و زدن این گره بسیار ساده می باشد .
در پایان امروز کار را با اتمام آرماتوربندی ستون و تیرها تا نیمه به اتمام رساندیم .

جلسه ۱۴ :
ابتدای کار مانند روزهای قبل آغاز شد و تفهیم کارهای مربوط به هر کس انجام شد . در ابتدا کارگران به تمیزکاری جزئی پرداختند . در ادامه کار کارگران و آرماتوربندها شروع به ادامه آرماتوربندی تیر طبقه دوم کردند . کار آرماتوربندی تا حدود ۲ ساعت تکمیل شد

. بعد از تکمیل این کار کارگران قالببند شروع به کار کردند . کار قالببندی هم تا حدود بعد از ظهر به اتمام رسید . البته بایدذکر کنم کار قالببندی یکی از مراحل سخت می باشد . در همین حال دارای دقت بسیار بالایی می باشد . در صورت عدم بکارگیری دقت لازم مشکلات بسیاری بوجود می آید که عبارتند از :
۱-انحراف مقطع مورد قالببندی ۲-بیرون زدن احتمالی آرماتورها از سطح بتن و وجود نداشتن کاور لازم . ۳-بوجود آمدن سطوح غیریکنواخت با قالب کناری و مشکلات متعدد دیگر .

به همین دلیل باید در حین قالببندی از هم سطح بودن قالبها و شاغول بودن سطح عمود آن اطمینان حاصل شود در ضمن سعی می شود با استفاده از قالبهای فلزی در قسمتهایی که قالب دارای گوشه می شود از پخی استفاده شده تا سطحی صاف و بدون تیزی بدست آید .

جلسه ۱۵ :
بعد از اتمام کار ستون در طبقه اول و ستون طبقه دوم و تیرها در طبقه اول نوبت به طاق زدن برای طبقه اول می رسد . که در این نوع از سازه از سقفهای تیرچه بلوک استفاده می کنیم . البته در بعضی مواقع که خیلی کم پیش می آید از طاق ضربی استفاده می کنیم .
اما ما در این کار از طاق تیرچه بلوک استفاده می کنیم .

ساختن تیرچه نیز یکی از مراحلی است که برای ایجاد سقف باید طی شود . البته برای کارهای حجیم و بزرگ سعی می شود محلی را برای تهیه و ساخت تیرچه اختصاص داد . اما در کارهایی که حجم کمی دارد تیرچه را از جاهای دیگر و یا کارگاه ساخت تیرچه تهیه می کنیم .

آرماتور کف : که به اندازه کف فندوله فاصله دارد و بوسیله آرماتور فاصله فیکس شده اند آرماتورهای کف اصولاً از آرماتور شماره ۱۲-۱۰ استفاده می شود و به طور حساب شده این آرماتور در مواقعی که طول دهنه بلند باشد دوبل استفاده می شود . اتصال در این موارد جوش می باشد .

آرماتور راسته بالا : جهت قرار گرفتن در بتن تعبیه شده و به طور کامل در بتون دفن می شود و وظیفه اتصال دو ردیف آرماتور زیگزال را بر عهده دارد.
آرماتور زیگزال : که با گام مشخص و ثابت در طول تیرچه وجود دارد و با زاویه ۴۵درجه پیش می رود . بهتر است این آرماتور با این زاویه خم شود ، در بعضی موارد این آرماتور در گام خود برش خورده و به‌ آرماتور راسته بالا و آرماتور کف جوش داده می شود که کارائی نوع اول بهتر است .

قالب تیر یا فندوله که از جنس سفال می باشد جهت بتون ریزی و به عنوان قالب به کار می رود که به صورت لب به لب به فندوله دیگری متصل می باشد که باید برای اجرا از هم جدا شود .

بعد از قرار دادن تیرچه ها در روی تیرها به اندازه یک بلوک سفالی که به ابعاد ۳۰*۳۰ وجود دارد در طول شاه تیر قرار داده می شود و بعد از قرار دادن بلوکها نوبت به بتون ریزی می رسد و بوسیله عمل ویبره به بهبود کار کمک می کنیم . البته در بعضی موارد بجای بلوک سفالی از بلوکهای پلاستوفوم استفاده می شود که در طبقه بالا استفاده خواهد شد . در ضمن ارتفاع بتون ریخته شده از روی بلوکها حدود ۸-۵ سانتی متر می‌رسد .

که با الصاق عکس نشان خواهد شد .

جلسه ۱۶ :
مانند روزهای دیگر با شروع و رسیدن زمان به ساعت ۸ صبح روز کاری آغاز می گردد . کارگران با تعویض لباس به سر کار می آیند تا کارهای گوناگونی تحویل بگیرند طبق معمول همه روزه کار با تمیز کاری شروع می شود .

مهمترین کار امروز بتون ریزی ستون و تیر در طبقه دوم می باشد که مهندسین سعی می کنند که اگر مشکلی پیش نیاید تا پایان امروز این کار به پایان رسد . در کارهای ساختمانی سعی می شود اگر حجم عملیات بتون ریزی کم بود

از میکسر دستی که در پایین ساختمان وجود دارد استفاده شود تا هم هزینه کمتری و هم مدت کمی صرف شود ولی در صورتی که حجم عملیات زیاد و از ارتفاع بلندی برخوردار باشد اصولاً بتون را بوسیله میکسر از بچینگ حمل می کنند و بوسیله پمپ بتون به قسمتهای موردنیاز فرستاده می شود . بتن ریزی امروز ما هم از این قائله مستثنی نبود .

به همین ترتیب از میکسر و پمپ استفاده کردیم تا حدود ساعت ۶ بعد از ظهر کار بتون ریزی تمام شد البته به انضمام عملیات ویبره و تصحیح سطح با ماله و با صلاحدید مهندسین مقیم در کارگاه تعطیل شد .
تذکر : قابل ذکر است روزهایی که بعنوان جلسات کارآموزی در بالا آمده است به تعداد روزهایی واقع نمی باشد ، در واقع روزهایی می باشد که در کارگاه کار انجام شده باشد . به این معنی که در کارگاه ممکن است یک روز کارگاه به منظور رفع مشکلات شهرداری یا عمرانی تعطیل باشد ولیکن نمی توان این روز را در گزارش کارآموزی تعطیل ذکر کرد .

جلسه ۱۷ :
در ادامه کار و پس از بتون ریزی ستونها و خودگیری تقریبی ستون نوبت به آرماتوربندی تیر در بالای آرماتور انتظار که به همین منظور قرار داده شده متصل می‌شود که این کار هم مانند آرماتوربندی ستون ، آرماتورها قبلاً خم و برش خورده می‌باشند که بعد از انتقال به کارگاه در محل مناسب قرار داده و سر هم می شوند . بعد از این کار نوبت به قالب بندی می رسد .

(البته باید توجه داشت این اعمال باید در زمانی انجام شود که بتون ریخته شده در ستون به مقاومت کافی رسیده که تحمل بار تیر را تحمل کند و قالب ستون به کلی از بدنه ستون جدا شده باشد) .

کار را با قالببندی تیر ادامه می دهیم باید توجه داشت که استفاده از جک یا شمع در زیر قالب تیر نقش مهمی در اجرای کار دارد که در محلهای مناسب استفاده خواهد شد. بعد از قالببندی تیر با استفاده از قالبهای فلزی پیش ساخته که تا حدود بعد از ظهر به اتمام رسید ، نوبت به بتون ریزی می رسد که با توجه به شرایط و ضوابطی که قبلاً توضیح داده شده کار بتون ریزی هم بصورت تمام و کامل انجام شد .

جلسه ۱۸ :
به هر ترتیب جلسه هفدهم کارگاهی هم شروع می کنیم :
به دلیل بتون ریزی تیرها و به منظور خودگیری بتون تیر و کم بودن کار در کارگاه به همراه گروهی که به جهت پیاده کردن نقش اجرایی در زمین موردنظر عازم محل کار شدیم موقعیت این زمین از دو طرف همسایه بود و در نبش کوچه و به صورت دونبش بود

با استفاده از نقاط مشخص روی زمین و متراژ دقیق و با در نظر گرفتن عقب نشینی جزئی و با استفاده از ترازیاب (نیوو) مقدار خاکبرداری و یا احتمالاً خاکریزی هم مشخص شد که احتمالاً باعث اختلاف ارتفاع با همسایه یا قناصی در زمین پیش نیاید و با گچ ریزی جهت پی کنی کار به اتمام رسید .

جهت بازگشت به شرکت اقدام کردیم. نهایتاً ادامه ساعات کاری را در شرکت و با کمک به کارهای داخلی به انتها رساندم .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 9700 تومان در 45 صفحه
97,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد