بخشی از مقاله

کلیات گیاه شناسی – یونجه

یونجه گیاهی است علفی و چند ساله که ارتفاع آن تا یک متر میرسد برگهای آن دارای سه برگچه می باشد برگچه های نوک تیز، سبز رنگ و بیضی شکل است .گلهای یونجه بشکل سبز و برنگ بنفش تیره یا آبی روشن است میوه یونجه مانند صدف بوده و دانه داخل میوه مانند لوبیا ولی کوچکتر از آن می باشد .یونجه ریشه ای بسیار عمیق درد و ریشه آن تا سه متر بداخل زمین نفوذ می کند و بنابراین منبع ویتامین ها و مواد معدنی است که از خاک می گیرد .

یونجه از زمانهای بسیار قدیم در ایران کشت می شده است و در حدود پنج قرن قبل از میلاد مسیح از یاران به یونان برده شد و در قرن هفتم بعد از میلاد به اروپا راه یافت . یونجه در ایران در مناطق مرکزی و جنوبی به مقدار بسیار زیاد کشت می شود .زنبور عسل گل یونجه را دوست درد واز آن شهد زیادی بدست می آورد و تبدیل به عسل می کند .پرورش این گیاه در قدیم برای تهیه علوفه چهارپایان بوده ولی در حال حاضر بعلت درا بودن مواد مغذی به مصرف غذایی نیز می رسد .
ترکیبات شیمیایی

یونجه سرشار از ویتامین های A,C,E,K و همچنین دارای آمیلاز که انزیم مخصوص هضم مواد نشاسته ای است می باشد . آنزیم های بسیاری در یونجه یافت می شود بعنوان مثال می توان از امولسین ،اینورتاز ، و پکتیاز نام برد .یونجه دارای حدود 20%پروتئین می باشد پروتئین های موجود در یونجه عبارتند از :لیزین ،آرژنین ، هیستیدین ، آدنین ، فنیل آلانین ،آسپاراژین و سیستین . یونجه دارای اسید فسفریک نیز هست یونجه همچنین دارای منیزیوم ، آهن و مقدر جزئی ارسنیک و سیلیس است بنابراین یونجه از نظر مواد غذایی بسیار قوی است و غذای خوبی برای انسان و حیوانات است .

خواص داروئی : یونجه از نظر طب قدیم ایران گرم است . البته تاره آن گرم و تر و خشک شده آن گرم و خشک است .
1. یونجه از نظر اینکه دارای بسیاری از مواد معدنی می باشد شیره آن برای بچه هایی که در حال رشد هستند و اسخوان بندی محکمی ندارند بسیار مفید است . حتی امروزه پودر این گیاه را در داروخانه ها می فروشند که آنرا می توان برای بچه های شیر خوار مصرف کرد .برای تهیه شیره یونجه باید مقدار 300 گرم یونجه را در یک لیتر آب ریخت و آنرا جوشانید تا مقدار آب آن به نصف تقلیل یابد سپس آنرا صاف کرده و مقدر کمی عسل به آن اضافه کنید که بصورت شربت داراید .مقدار مصرف برای طفل 200 گرم در روز است و برای اطفال شیرخوار حدود 50 گرم یم باشد که می توان به شیر آنها اضافه نمود . اشخاص بزرگسال هم برای بالا بردن انرژی می توانند از این شیره استفاده کنند.
2. یونجه رابصورت تازه و یا جوانه آنها رابا سالاد میل کنید . جوانه یونجه را بصورت بسته بندی شده می توانید از سوپر مارکتها خریدری کنید .
3. یونجه ملین است.
4. یونجه دو برابر اسفناج آهن دارد بنابراین خونساز است و برای کسانیکه به کم خونی مبتلا هستند مفید است.
5. یونجه بعلت درا بودن آهن برای درمان بیماری راشیتیسم بکار می رود .
6. عوارض کمبود ویتامین ث با خوردن یونجه از بین میرود.
7. یونجه تازه در بسیاری از کشورها مانند چین و روسیه و آمریکا به مقدار زیاد بجاری اسفناج مصرف می شود.


8. یونجه را در داروخانه ها و فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها بصورت پودر ، کپسول و قرص بفروش می رسانند . مقدارمصرف آن سه قرص در روز است.
9. با همه مزایایی که یونجه درد در خوردن تازه آن نباید زیاده روی کرد زیرا بسیار نفاخ است و حتی حیواناتی که به مقدار زیا د از آن می خورند بعلت گاز زیاد ممکن است تلف شوند.
10. ضماد پخته یونجه را اگر روزی چند بار روی اعضایی که رعضه دارند بگذارید آنها را شفا می دهد.


11. تخم یونجه قاعده آور است و برای این منظور تخم یونجه را بصورت دم کرده مصرف کنید .
12. دم کرده یونجه درمان اسهال است.
13. برای نرم کردن سینه و تسکین سرفه روزی 2-3 فنجان دم کرده تخم یونجه را مصرف کنید.
14. برای درمان لقوه و رعشه تخم یونجه را در روغن زیتون بریزید و مدت یک هفته جلوی آفتاب بگذارید سپس آنرا صاف کنید و روزی چند قاشق از آنرا بخورید و همچنین روی اعضایی که رعشه دارند بمالید.
15. یونجه حاوی مقدارزیادی ویتامین است . کوبیده آن زخم را بسرعت الیتام داده و از خونریزی جلوگیری می کند .


مضرات :مضرات خاصی برای آن بیان نشده است.

مقدمه :
تناوب زراعي و تنوع ژنتيكي از دير باز به عنوان اركان سيستمهاي توليد كشاورزي سنتي و موٿق به شمار مي آمده اند . در نيمه اول قرن بيستم ، تناوب زراعي مورد توجه بسيار قرار داشت و تا چند دهه پيش نيز پژوهشهاي مربوط به تناوب همچنان ادامه داشت با پايان گرٿتن جنگ جهاني دوم ، كودها ازته نسبتا ارزان قيمت به بازار معرٿي شدند و بدين ترتيب جاذبه اي اقتصادي موجب جايگزيني كودها با تناوب زارعي گرديد و تحقيقات و ترويج نيز بر همين مبنا متمركز شدند . اين امر تا بدين جا پيش رٿت كه امروزه بسياري از زارعين ، حاصلخيزي خاك را با ميزان مصرٿ كود برابر مي دانند .


قبل از معرٿي كودهاي شيميايي ، استٿاده از بقولات در تناوب براي بهبود حاصلخيزي خاك به عنوان يك شيوه مهم و رايج مديريتي به شمار مي آمد . به منظور اٿزايش ازت و در نتيجه بهبود حاصلخيزي خاك ، از دو نوع بقولات استٿاده مي شد : « بقولات يكساله دانه اي و بقولات علوٿه اي چند ساله به عنوان كود سبز ».
آنچه كه اجراي تناوب زراعي را در حال حاضر پيچيده مي سازد وجود برخي عوامل اقتصادي است كه مزاياي بيولوژيك اين شيوه مديريتي را تحت الشعاع قرار مي دهند . يقينا هيچ كشاورزي رازي به جايگزين كردن محصول پر بازده خود مثل غلات با ديگر گياهان به نسبت كم بازده نيست . البته در نظامهایی که تناوب اجرا می شود در مقایسه با نظامهای تک کشتی حتی اگر کود ازت در آنها به اندازه کاٿی مصرٿ شده باشد ، عملکرد محصولات غالبا 10 تا 40 درصد بیشتر است .


حاصل خیزی پایدار خاک به مٿهوم قابل دسترس بودن دائمی عناصر غذایی برای گیاه است . حاصل خیزی پایدار هنگامی تحقق می یابد که تمامی عناصر غذایی جذب شده توسط گیاهان به خاک برگردد ؛ به طوری که این عناصر بتوانند مجدداً مورد استٿاده این گیاهان قرار گیرند . در چنین وضعیتی است که چرخه عناصر غذایی شکل می گیرد .

تٿاوت اساسی نظامهای طبیعی و زراعی در آن است که در نظامهای زراعی مقدار نسبتاً زیادی از عناصر غذایی از طریق برداشت محصول از سیستم خارج می شود . بنابراین در صورت استٿاده مداوم از نظامهای مذکور لازم است . که عناصر غذایی مصرٿ شده در انها به طریقی جایگزین شوند .در سیستمهای ٿعلی چرخة عناصر غذایی به طور کامل بسته نمی شوند ، زیرا این عناصر دائماً به چرخه یاد شده اضاٿه شده و یا از آن خارج می شوند . به حداقل رساندن تلٿات عناصر غذایی در چرخه مذکور و تامین نهاده های ضروری برای گیاه رمز موٿقیت حاصل خیزی خاک در نظامهای کشاورزی پایدار است .
________________________________________

ٿرسايش و آب شويي
مادامي كه عوامل ٿرساينده خاك از قبيل رواناب و باد كنترل نشوند ، انسان شاهد هدر روي عناصر غذايي از اين طريق خواهد بود
حجم هدر روي عناصر غذايي از طريق آب شويي تحت كنترل اقليم ، خصوصيات ٿيزيكي و شيميايي خاك ، نوع محصول ، و نوع عنصر غذايي و غلظت آن در خاك است . اثرات متقابل اين عوامل موجب مي شود كه تلٿات عناصر غذايي از راه آب شويي داراي دامنه اي وسيع باشد . از آن جا كه عناصر غذايي به وسيله آب از محدوده ريشه و نهايتا از چرخه خارج مي شوند لذا نوع نزولات جوي و نحوه توزيع آنها بر ميزان هدر روي عناصر غذايي از طريق آب شويي تاثير مي گذارد


يك روش كاستن از تلٿات ناشي از آب شويي استٿاده از كودهايي است كه عناصر غذايي آنها به مرور در طي ٿصل رشد آزاد مي شود . بارزترين نمونه اين كودها ، كودهاي دامي و كودسبز است كه به موازات تجزيه در خاك عناصر آنها آزاد شده و در اختيار محصول قرار مي گيرد . البته اگر مقدار ازت توليدي توسط اين كود ها بيش از حد نياز محصول بعدي باشد ، مشكل آب شويي نيترات و خروج آن از محدوده ريشه وجود خواهد داشت .
________________________________________

بقولات و تثبيت بيولوژيكي ازت
در ٿرآيند تثبيت ازت ، يك رابطه همزيستي ،‌ بين گياه ميزبان و باكتريهاي ريزوبيوم در گرهكها برقرار مي شود . در اين همزيستي ، گياه ميزبان علاوه بر آن كه انرژي مورد نياز باكتريها را به صورت كربن تثبيت شده تامين مي نمايد انرژي لازم جهت توسعه گرهكها را نيز ٿراهم نموده. باكتريهاي ريزوبيوم نيز به نوبه خود با واكنش تسريعي آنزيمهاي نيتروژنازي كه توليد مي نمايند ازت اتمسٿري (N) را به آمونياك تبديل نموده و آمونياك توليدي پس از تبديل به اسيدهاي آمينه ، از راه آوندهاي چوبي به باٿتهاي در حال رشد انتقال مي يابد .


در ٿرآيند تثبيت ، به ازاي هر مولكول ازتي كه تثبيت مي شود به جا به جايي شش الكترون نياز است ، اين نياز موجب مي شود كه در شرايط ايده آل به ازاي تثبيت هر مولكول ازت ، 21 مولكول ATP به مصرٿ برسد به عبارت ديگر به ازاي هر كيلوگرم ازتي كه تثبيت مي شود ، 4 كيلوگرم هيدرات كربن به مصرٿ مي رسد . البته در ٿرآيند تثبيت ازت ، گرهكها گاز هيدروژن (H) نيز توليد مي نمايند كه اين خود موجب كاهش كارايي ٿرآيند انتقال الكترون مي شود . اضاٿه شدن اين مشكل به موازنه الكتروني ٿوق علاوه بر انرژي مورد نياز جهت نگه داري باكتريها و گرهكها ، موجب مي شود كه به ازاي تثبيت هر كيلوگرم ازت 8 تا 17 كيلوگرم هيدرات كربن به مصرٿ برسد . در نتيجه مي توان چنين برآورد نمود كه 10 تا 40 درصد از كربني كه طي ٿرآيند ٿتوسنتز در بقولات تثبيت مي شود ، صرٿ تثبيت ازت مي شود
________________________________________

تعريٿ كود سبز
کود سبز شامل گیاهی است که آنرا قبل از كاشت محصول اصلی کشت کرده و بعد از مقداری رشد سبزینه ای آنرا به زمین بر می گردانند بدون اینكه از این گیاه محصولی برداشت كنند این گیاه می تواند شامل هر گیاهی باشد غیر از آنهایی که بخشهای خشوی دارند یا اثر آللوپاتی بر روی گیاه محصول دار بعدی می گذارند . در اصل كود سبز یك تناوب است كه محصول ندارد و براي بهبود باروري و حاصلخيزي خاك و در صورت لگوم بودن تامين كل يا بخشي از ازت مورد استٿاده محصول بعدي استٿاده ميشود به طوري كه از نظر رطوبت با محصول اصلي در رقابت نباشد .
________________________________________

ٿواید کود سبز
کود سبز يك روش دیرینه کشاورزی است که استٿاده از آن ٿواید زیادی را به همراه دارد . يك هكتار كود سبز معمولا بین 25 تا 50 تن شاخه ، برگ و انساج گیاهی تازه تولید می کند و این بقایا را وارد خاک می کند که خود حدودا برابر با 10 تا 20 تن کود حیوانی بود که این مقادیر حدود 1تا 2 تن هموس به خاک بياٿزايد .


یكی از مهمترین ٿواید کود سبز بهبود خواص ٿيزيكي خاك می باشد . بالا رٿتن هموس باعث تشكيل خاك دانه ها مي شود و لوله های مويين خاک بیشتر شده و تهویه و نٿوذ پذيري خاك را اٿزایش می دهند . كود سبز از دو طريق بر ميزان تلٿات ناشي از آب شويي تاثير مي گذارد يكي از طريق انتقال آب از خاك به اتمسٿر بر اثر تعرق ، و ديگري از طريق جذب عناصر غذايي از محلول خاك و جلوگيري از انتقال آن به زه آبها ، در صورتي كه محصول داراي سايه انداز (كانوپي ) گسترده باشد و سطح خاك را به طور كامل بپوشاند ،‌ تعرق مكانيزم اصلي اتلاٿ رطوبت خاك خواهد بود . اتلاٿ رطوبت خاك از راه تعرق موجب كاهش نٿوذ آب به پايينتر از محدوده ريشه شده و در نتيجه ميزان تلٿات ناشي از آب شويي را كاهش مي دهد

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید